Lista urządzeń z pomiarem tętna na nadgarstku – przegląd rynku

polecane

Lista urządzeń z pomiarem tętna na nadgarstku – przegląd rynku

Kamil Nowak
12 marca, 2017
Poradniki Sprzęt

Rynek dostępnych urządzeń z wbudowanym pomiarem tętna na nadgarstku szybko się rozwija. Aktualnie każdy producent obecny w tym sektorze może pochwalić się przynajmniej kilkoma modelami. To wszystko sprawia, że w ostatnich latach sprzętu monitorującego tętno pojawiło się naprawdę sporo. Zobacz listę zegarków, opasek fitness i smart zegarków z pomiarem tętna z nadgarstka.

Jakiś czas temu dostaliśmy od jednego z naszych czytelników pytanie, czy posiadamy w naszej redakcji listę dostępnych urządzeń, które mają wbudowany pomiar tętna na nadgarstku. Generalnie kwestia okazała się bardzo trafna, ponieważ tych urządzeń przybywa na rynku w zastraszającym tempie. A jeśli przybywa, to wybór konkretnego zegarka GPS, opaski fitness czy smart zegarka jest coraz trudniejszy. Wszyscy jesteśmy świadkami zmieniającego się trendu i tworzenia przez producentów urządzeń wielofunkcyjnych – łączenia funkcji GPS, krokomierza, pulsometru, stopera i można tak wymieniać w zasadzie bez końca.

Jak dokładny jest pomiar tętna na nadgarstku?

Dokładność pomiaru tętna z nadgarstka jest różna i nie tyle zależy od producenta, co od dokładnego modelu. Nawet w obrębie jednej marki, dwa urządzenia mogą prezentować odmienną precyzję w pomiarze. Jednak, niekiedy warto zwrócić uwagę nie na precyzję w śledzeniu naszego tętna lecz na to, jak bardzo dokładnych danych potrzebujemy. Zawodowy sportowiec nie będzie opierać treningu na optycznym pomiarze tętna z nadgarstka, ale na odczytach tej wartości z klatki piersiowej (za pomocą specjalnej opaski i czujnika). Dlatego, iż w dużej liczbie przypadków wskazania te mogą znacznie od siebie odbiegać – szczególnie w sportach cechujących się dużymi skokami wartości tętna lub ułożeniem ciała np. podczas jazdy na rowerze, treningu siłowego, a nawet w trakcie biegania interwałów czy zabaw biegowych. Nasza redakcja bada tego typu zachowania sprzętu i z wynikami tej pracy można zapoznać się tutaj: wykresy Polar M200, wykresy Polar M600, wykresy Garmin Forerunner 735XT.

Nie patrzmy tylko na opinie o danym urządzeniu. Jakość (rzetelność i dokładność) pomiaru tętna to subiektywna ocena, którą wypowiada osoba z konkretną wizją użytkowania tego sprzętu. Jednak to sytuacje, podczas których będziemy eksploatować sprzęt są kluczowe. Inaczej określi przydatność zegarka, czy opaski fitness osoba, która regularnie uprawia sport oraz opiera niektóre sesje treningowe o mocne akcenty, biegi w II czy III zakresie lub inne konkretne ćwiczenia, a odmienne przeświadczenie o tym samym sprzęcie będzie posiadać ktoś, kto potrzebuje jedynie orientacyjnych informacji o tętnie np. w weekendy wybiera się na długie piesze wycieczki czy nordic walking. Dla tych sportów „orientacyjna” wartość tętna wystarczy. Jeśli ambitnie trenujemy biegi, kolarstwo lub inny sport, potrzebujemy dokładnych wskazań tętna.

Lista urządzeń z pomiarem tętna na nadgarstku (przegląd rynku)

Poniżej znajduje się lista urządzeń – zegarków, opasek fitness i smartwatchy, które posiadają wbudowany nadgarstkowy pomiar tętna. Lista będzie jedna i tylko widoczna w tym miejscu, a co jakiś czas będziemy ją aktualizować o nowe propozycje. Część  z tych urządzeń recenzowaliśmy, więc dodaliśmy również do listy linki, gdzie będzie można odszukać materiał testowy i wnioski płynące z użytkowania konkretnego sprzętu.

Zegarki sportowe z GPS (z pomiarem tętna na nadgarstku)

Garmin seria MARQ (5 zegarków, 1 typowy do biegania)
Polar seria Vantage (model M i V)
Polar M200
Polar M430
TomTom Runner 3 Cardio
TomTom Runner 3 Cardio + Music
Garmin Fenix 5/5S/5X Plus
Garmin Forerunner 35
Garmin Forerunner 235
Garmin Forerunner 645 Music
Garmin Forerunner 735XT
Garmin Forerunner 935
Garmin fenix 5
Garmin fenix 5S
Garmin fenix 5X
Garmin fenix Chronos
Garmin fenix 3 Sapphire HR
Suunto Spartan Sport Wrist HR
Suunto Spartan Trainer Wrist HR
Suunto Spartan Sport Wrist HR Baro
Suunto 9
Suunto 5

Opaski fitness (z pomiarem tętna na nadgarstku)

Polar A360
TomTom Touch
Garmin vivosmart HR+
Fibit Alta HR
Fitbit Charge 2
Samsung Gear Fit2
MyKronoz ZeFit 3 HR
Withings Pulse Ox

Smart zegarki (z pomiarem tętna na nadgarstku)

Suunto 3 Fitness
Polar M600
Fitbit Blaze
Fitbit Ionic
Garmin vivoactive HR
Garmin vivoactive 3
Fitbit Surge
Samsung Gear S2 Classic
Samsung Gear S3 Classic
Samsung Gear S3 frontier
New Balance RunIQ
Apple Watch Series 2
Huawei Watch 2
Withings Steel HR

Ciekawostki

Polar OH1

Autor: Kamil Nowak; kontakt: run@bieganieuskrzydla.pl; for. archiwum własne

polecane

Dołącz do dyskusji, zostaw komentarz

  1. Krystian pisze:

    Jeszcze żeby cena za te zegarki z pomiarem tętna była niższa to super. Cenią się. Dzięki za listę.

  2. Cristina pisze:

    Biegam rekreacyjnie i patrzę tylko na swoje zmęczenie, pulsu nie sprawdzam. Szkoda kasy

  3. Pablo pisze:

    Ja mam problem z sercem i muszę monitorować pracę serca w zakresie dolnym… istnieje obawa, że założą mi rozrusznik. Czy można stosować zegarek z pomiarem tętna i alterem wibracji bądź sygnałem dźwiękowym poprzez aplikację w telefonie gdy tento spadnie poniżej 40 uderzeń na minutę? Czy dostepne zegarki bądź opaski są wstanie dać taki alter? Czy nadgarstkowy pomiar wystarczy czy trzeba opaske na klatkę piersiową do tego dołożyć? Bardzo proszę o pomoc.

    1. Kamil Nowak - Bieganie Uskrzydla pisze:

      O tego typu alertach nie słyszałem w testowanym przez nas sprzęcie. Są inne alerty – już w trakcie treningu i włączonej rejestracji danych, ale ciężko będzie wykorzystać te funkcje na przestrzeni całego dnia.

  4. Maja pisze:

    Też poszukuję takiej opaski, która alarmuje gdy tętno spadnie poniżej zadanej wartości i jak na razie jedyne co znalazłam to Opaska telemedyczna SiDLY Care.

    1. Bolejak pisze:

      Apple Watch monitoruje tętno w dół/ w górę przez 24h oraz zmienność rytmu zatokowego. Polecam się tym zegarkiem zainteresować bo.. w trybie GPS z pomiarem tętna potrafi działać blisko 12 godzin (według producenta tylko 5 godzin) więc to super alternatywa dla zegarków które nie potrafią dobrze monitorować tętna.

  5. losowy gość pisze:

    A gdzie opaski Xiaomi?

  6. Jumper pisze:

    1 przydała by się aktualizacja listy na 2020 rok
    2 do wszystkich potrzebujacych monitoringu HR ze względów medycznych: te wszystkie opaski i smartwatche nie gwarantują poprawności dzialania, szkoda umrzeć na skutek zawieszenia się oprogramowania itp. Sprzęt medyczny powinien mieć m.in. watchdog timer pilnujący ciągłości dzialania urządzenia, generalnie jednak trzeba zainwestować w droższy sprzęt ale z homologacją medyczną

    1. Kamil Nowak pisze:

      Cześć. Tak, prawda – aktualizacja 😉 Z jednym wyjątkiem – dodanie urządzeń medycznych nie należy do tematyki portalu. Taki sprzęt to specjalistyczne urządzenia mające inne przeznaczenie niż sprzęt sportowy 😉 Dzięki za komentarz!

Dołącz do dyskusji, zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Bronimy się przed SPAM-em. Uzupełnij pole:

Ćwiczenia plank na mocny brzuch dla biegających kobiet

Trening w którym wykorzystywane są ćwiczenia plank, to gwarancja na wzmocnienie mięśni brzucha, grzbietu i poprawy ogólnej sprawności fizycznej. Chcesz mieć ładniejszy brzuch, szybciej biegać, lepiej wyglądać? W artykule znajdziesz ćwiczenia plank, które polecamy dla biegających kobiet.  (więcej…)