bieganieuskrzydla.pl

Lista urządzeń z pomiarem tętna na nadgarstku – przegląd rynku

Marzec 12, 2017

Rynek dostępnych urządzeń z wbudowanym pomiarem tętna na nadgarstku szybko się rozwija. Aktualnie każdy producent obecny w tym sektorze może pochwalić się przynajmniej kilkoma modelami. To wszystko sprawia, że w ostatnich latach sprzętu monitorującego tętno pojawiło się naprawdę sporo. Zobacz listę zegarków, opasek fitness i smart zegarków z pomiarem tętna z nadgarstka.

 

 

Jakiś czas temu dostaliśmy od jednego z naszych czytelników pytanie, czy posiadamy w naszej redakcji listę dostępnych urządzeń, które mają wbudowany pomiar tętna na nadgarstku. Generalnie kwestia okazała się bardzo trafna, ponieważ tych urządzeń przybywa na rynku w zastraszającym tempie. A jeśli przybywa, to wybór konkretnego zegarka GPS, opaski fitness czy smart zegarka jest coraz trudniejszy. Wszyscy jesteśmy świadkami zmieniającego się trendu i tworzenia przez producentów urządzeń wielofunkcyjnych – łączenia funkcji GPS, krokomierza, pulsometru, stopera i można tak wymieniać w zasadzie bez końca.

Jak dokładny jest pomiar tętna na nadgarstku?

Dokładność pomiaru tętna z nadgarstka jest różna i nie tyle zależy od producenta, co od dokładnego modelu. Nawet w obrębie jednej marki, dwa urządzenia mogą prezentować odmienną precyzję w pomiarze. Jednak, niekiedy warto zwrócić uwagę nie na precyzję w śledzeniu naszego tętna lecz na to, jak bardzo dokładnych danych potrzebujemy. Zawodowy sportowiec nie będzie opierać treningu na optycznym pomiarze tętna z nadgarstka, ale na odczytach tej wartości z klatki piersiowej (za pomocą specjalnej opaski i czujnika). Dlatego, iż w dużej liczbie przypadków wskazania te mogą znacznie od siebie odbiegać – szczególnie w sportach cechujących się dużymi skokami wartości tętna lub ułożeniem ciała np. podczas jazdy na rowerze, treningu siłowego, a nawet w trakcie biegania interwałów czy zabaw biegowych. Nasza redakcja bada tego typu zachowania sprzętu i z wynikami tej pracy można zapoznać się tutaj: wykresy Polar M200, wykresy Polar M600, wykresy Garmin Forerunner 735XT.

 

 

Nie patrzmy tylko na opinie o danym urządzeniu. Jakość (rzetelność i dokładność) pomiaru tętna to subiektywna ocena, którą wypowiada osoba z konkretną wizją użytkowania tego sprzętu. Jednak to sytuacje, podczas których będziemy eksploatować sprzęt są kluczowe. Inaczej określi przydatność zegarka, czy opaski fitness osoba, która regularnie uprawia sport oraz opiera niektóre sesje treningowe o mocne akcenty, biegi w II czy III zakresie lub inne konkretne ćwiczenia, a odmienne przeświadczenie o tym samym sprzęcie będzie posiadać ktoś, kto potrzebuje jedynie orientacyjnych informacji o tętnie np. w weekendy wybiera się na długie piesze wycieczki czy nordic walking. Dla tych sportów „orientacyjna” wartość tętna wystarczy. Jeśli ambitnie trenujemy biegi, kolarstwo lub inny sport, potrzebujemy dokładnych wskazań tętna.

Lista urządzeń z pomiarem tętna na nadgarstku (przegląd rynku)

Poniżej znajduje się lista urządzeń – zegarków, opasek fitness i smartwatchy, które posiadają wbudowany nadgarstkowy pomiar tętna. Lista będzie jedna i tylko widoczna w tym miejscu, a co jakiś czas będziemy ją aktualizować o nowe propozycje. Część  z tych urządzeń recenzowaliśmy, więc dodaliśmy również do listy linki, gdzie będzie można odszukać materiał testowy i wnioski płynące z użytkowania konkretnego sprzętu.

 

Zegarki sportowe z GPS (z pomiarem tętna na nadgarstku)

Polar M200
TomTom Runner 3 Cardio
TomTom Runner 3 Cardio + Music
Garmin Forerunner 35
Garmin Forerunner 235
Garmin Forerunner 735XT
Garmin fenix 5
Garmin fenix 5S
Garmin fenix 5X
Garmin fenix Chronos
Garmin fenix 3 Sapphire HR
Suunto Spartan Sport Wrist HR

 

Opaski fitness (z pomiarem tętna na nadgarstku)

 

Polar A360
TomTom Touch
Garmin vivosmart HR+
Fibit Alta HR
Fitbit Charge 2
Samsung Gear Fit2
MyKronoz ZeFit 3 HR
Withings Pulse Ox

 

Smart zegarki (z pomiarem tętna na nadgarstku)


Polar M600
Fitbit Blaze
Garmin vivoactive HR
Fitbit Surge
Samsung Gear S2 Classic
Samsung Gear S3 Classic
Samsung Gear S3 frontier
New Balance RunIQ
Apple Watch Series 2
Huawei Watch 2
Withings Steel HR

 

2 odpowiedzi na “Lista urządzeń z pomiarem tętna na nadgarstku – przegląd rynku”

  1. Krystian napisał(a):

    Jeszcze żeby cena za te zegarki z pomiarem tętna była niższa to super. Cenią się. Dzięki za listę.

  2. Cristina napisał(a):

    Biegam rekreacyjnie i patrzę tylko na swoje zmęczenie, pulsu nie sprawdzam. Szkoda kasy

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Bronimy się przed SPAM-em. Uzupełnij pole:

Przeczytaj również

Polar Balance czyli inteligentna waga – recenzja

Polar Balance to pierwsza inteligentna waga firmy Polar, która ma ułatwić kontrolę masy ciała i skutecznie pomagać utrzymywać ją na wymarzonym poziomie. Ponieważ waga niejako dołącza do segmentu, który jest już bardzo mocno nasycony, mamy co do niej duże oczekiwania. Przedstawiamy Wam test inteligentnej wagi Polar Balance. (więcej…)