Polar A360 to opaska fitness do śledzenia całodniowej aktywności fizycznej. Pomiar tętna z nadgarstka, wodoodporność, ciekawy design i spora cena. Tym razem bierzemy na testy opaskę fitness A360 czyli najnowszy produkt od firmy Polar.
Elektronika sportowa w ostatnim czasie strasznie się rozrasta, a producenci wyznaczają coraz to nowsze i zarazem wyższe standardy. Nowością są produkty, które analizują naszą aktywność fizyczną przez 24h na dobę i pozwalają na jej ciekawą prezentację. Opaski fitness, bo o nich tutaj mowa to swego rodzaju nowinka, która powoli buduje w oczach konsumentów świadomość i potrzebę ich posiadania. Jaki jest główny cel noszenia takiego urządzenia? Stały monitoring naszego ruchu. Wszelkiego. Od spokojnego spaceru po pomiar intensywności treningu (na podstawie tętna) i spalonych kalorii na siłowni. Najnowsza opaska fitness A360 od Polar posiada wbudowany czujnik, który jest w stanie sprawdzić nasze tętno na nadgarstku. I dlatego z czystą przyjemnością oraz zaciekawieniem przechodzimy do testowania tego sprzętu.
Pierwsze wrażenie
A360 został wykonany bardzo estetycznie. Nasz model jest w kolorze czarnym, a to jeszcze bardziej potęguje wrażenie, że nie jest to tylko opaska fitness, która pomocna będzie w trakcie biegania, chodzenia czy jazdy na rowerze lub innej aktywności, ale sprawdzi się również jako dobrze wyglądający dodatek przy założonej koszuli i wyjściu „na miasto”. Silikonowy pasek dość przyjemnie oplata nadgarstek, nie uwiera. Po założeniu opaski A360 na rękę w zasadzie przestajemy o niej myśleć, ponieważ jest bardzo lekka, nie ogranicza ruchów oraz dobrze trzyma się skóry. Zapięcie jest uniwersalne i szybko jesteśmy w stanie odpiąć całą opaskę i ją ściągnąć. Cała obsługa A360 odbywa się za pomocą wyświetlacza oraz jednego przycisku. Wielkość ekranu jest wystarczająca, a przeglądanie menu opaski nie przysporzy nam problemów.
Funkcje A360
Jak już wcześniej napisałem, opaski typu fitness mają za zadanie monitorować naszą aktywność 24h na dobę. I to właśnie robi A360. W ciągu dnia mierzy nasz ruch, pokazuje ilość spalonych kalorii, szacuje przebyte kilometry oraz nasze kroki. Dodatkowo w każdej sekundzie jesteśmy w stanie sprawdzić aktualne tętno. Opaska nie posiada modułu GPS, więc przebytą drogę wylicza orientacyjnie.
Zamontowana bateria to akumulator 100 mAh, który ładujemy za pomocą kabla USB (otrzymujemy go w komplecie z opaską). W pełni naładowana bateria pozwala na czas pracy do 2 tygodni aktywności, przy treningu 1 godzinę dziennie. I tak faktycznie jest. Bateria trzyma około 10-14 dni co jest świetnym wynikiem.
Producent przewidział również, że sport uprawiać można wszędzie, więc opaska jest całkowicie wodoodporna (klasa wodoszczelności to WR30).
A360 jest w pełni kompatybilna z serwisem Flow (https://flow.polar.com/), gdzie możliwa jest pełna analiza zebranych parametrów.
Funkcja, która bardzo przypadła mi do gustu to powiadomienie „Czas, aby się ruszyć!”. Każdy z nas czasami zapomina się i przesiaduje godzinami robiąc daną czynność, a przy tym zapominamy o chwilowej przerwie, rozprostowaniu nóg, złapaniu oddechu. Jeśli mamy z tym problem, to ten alert będzie idealny dla nas. Co około godzinę będzie sygnalizować krótkimi wibracjami i wyświetleniem powyższego komunikatu, że dobrze byłoby, gdybyśmy zrobili sobie chwilę przerwy. Jaki to ma głębszy sens? Udowodnione jest naukowo, iż stałe przesiadywanie w jednej pozycji negatywnie odbija się na naszym zdrowiu i skraca długość życia. Faktem jest także, że zrobienie sobie kilku minut odpoczynku, który poświęcimy na spacer, będzie na plus dla naszego organizmu.
Pierwsze uruchomienie
Uruchomienie opaski nie jest niczym trudnym, bo wystarczy przytrzymać na około 5 sekund boczny przycisk. Jednak, aby przesyłać dane do serwisu Flow w celu analizy aktywności i móc korzystać w pełni z wszystkich funkcji opaski, należy zsynchronizować ją z Flow. Wygodnie jest przejść na stronę https://flow.polar.com/start i postępować zgodnie z wyświetlanymi tam instrukcjami. Po pierwsze, będziemy proszeni o zainstalowanie programu Polar Flow na naszym laptopie/komputerze. Jeśli jest to nasze pierwsze urządzenie od firmy Polar to potrzebne będzie założenie imiennego konta na stronie Flow. Później należy podłączyć opaskę A360 za pomocą otrzymanego w zestawie kabla USB.
Krok po kroku będziemy prowadzeni przez konfigurację opaski A360.
Ostatnią opcją, którą należy ustawić i dobrać odpowiednio dla siebie jest „Dzienny cel związany z aktywnością”. Tutaj należy dobrze zastanowić się nad naszą ogólną aktywnością w ciągu dnia. Polar A360 zaprezentuje nam trzy możliwości i w połączeniu z wiekiem i płcią, program obliczy nasz dzienny cel do zrealizowania. Celem będzie osiągnięcie wyznaczonego progu aktywności czyli innymi słowy to, ile kilometrów potrzebujemy przejść każdego dnia (lub osiągnięcie wyznaczonej wartości spalonych kalorii, bo można przecież przejść 5 kilometrów bardzo wolno i spalić mniej kalorii, a można ten sam dystans przebiec, co przełoży się na większą liczbę utraconych kalorii). W ciągu całego dnia zegarek będzie wyświetlać % realizacji tego założenia. Osiągnięcie 100% oznacza odpowiednio aktywny dzień. Pierwszy poziom opisywany jest tak:
Druga opcja:
Trzecia dostępna możliwość, której celem będzie duża aktywność w ciągu dnia to:
Po wybraniu jednej z trzech możliwości, należy wcisnąć przycisk „Zapisz i zsynchronizuj”. Od tej pory nasza opaska jest w pełni funkcjonalna.
Korzystanie z kilku produktów marki Polar
Logując się do serwisu Polar Flow w zakładce „Produkty” znajdziemy wszelkie zarejestrowane w systemie urządzenia i tutaj należy się na chwilę zatrzymać.
Korzystając jednocześnie z kilku produktów marki Polar, mogą występować małe problemy. Przy uruchomionym połączeniu z serwisem Flow i chęci wrzucenia przebytych treningów, część parametrów mieszała się ze sobą. Występowały takie przypadki w podglądzie aktywności, że opaska A360 pokazywała mapę przebytej drogi (wyliczoną na podstawie urządzenia GPS, którego nie posiada), ponieważ chwilę wcześniej wykonywałem zrzut do systemu danych z zegarka Polar M400, który taką funkcję ma. W naszym przypadku zawsze pomaga ponowne uruchomienie laptopa i wszystko działa idealnie. Nawiązujemy nowe połączenie, a problem znika.
Ważne jest również to, że jeśli korzystamy z aplikacji Polar Flow na naszym telefonie komórkowym, to po sparowaniu opaski A360 z laptopem i po całym przebytym procesie jej synchronizacji, należy odinstalować Flow z komórki i zainstalować jeszcze raz. Dlaczego? Aplikacja w naszym przypadku nie wykryła, iż dodano do Flow nowe urządzenie (opaskę fitness) i nie widniało ono w wykazie na smartphonie. Należy wykonać: – odinstalować aplikację z telefonu; zrestartować urządzenie; ponownie pobrać i zainstalować Polar Flow. W podglądzie „Produkty” powinny nam się teraz wyświetlać wszystkie dostępne urządzenia.
Po poprawnie przeprowadzonej instalacji powinna pokazać się nam opcja wyboru każdego z posiadanych urządzeń w celu synchronizacji treningów:
Polar Flow – dziennik, analiza treningu
Poglądowy widok miesięcznej aktywności fizycznej w serwisie Flow.
Serwis Flow jest bardzo intuicyjnym narzędziem do analizy naszej aktywności. Prosty w obsłudze, ale to nie oznacza, że zawiera mało danych. Dostępne są wszelkie wykresy intensywności danego treningu bez względu na to, czy jest to bieganie, jazda na rowerze, spacer etc. Ponadto dostęp do danych mamy przez całą dobę, również z poziomu smartphona.
Przykładowy trening z zaznaczeniem dokładnie jednego fragmentu, który nas interesuje:
Opaska fitness Polar A360 nie posiada GPS, więc w tym podglądzie dostępne będą strefy intensywności (poziom tętna w trzech wartościach: średni, maksymalny i minimalny) i czas trwania aktywności. Dodatkowo Polar podpowiada, jak trening wpłynął na nasz organizm:
Pomiar tętna z nadgarstka
Pewnie większość z Was zastanawia się, jaką dokładność pomiaru tętna z nadgarstka oferuje A360. Oczywiście mowa tutaj o różnicy pomiaru badanego z klatki piersiowej (za pomocą opaski HR), a tym pomiarem, jaki oferuje A360 czyli z nadgarstka. Otóż całkiem dokładną! W trakcie treningu opaska fitness sprawdza się bardzo dobrze, bo dzięki budowie nie uciska nadgarstka, a czujnik odpowiedzialny za pomiar tętna jest na lekkim wybrzuszeniu, więc odpowiednio dotyka skóry.
Podjęcie samego treningu jest bardzo proste, bo za pomocą widocznej wyżej ikonki i wejściu w nią, pojawia się opcja wyboru aktywności fizycznej i mamy tutaj na standardzie ich wiele, bo do wyboru są bieganie, jazda na rowerze, kolarstwo, spacer, trening siłowy czy ćwiczenia grupowe, a kończąc na pływaniu.
Wracając do pomiaru tętna. Nie jest nowością fakt, że Polar jest jednym z najlepszych producentów urządzeń do pomiaru tętna, więc spodziewamy się z zasady wysokiej jakości, dokładności i funkcjonalności tego typu rozwiązań. Opaska fitness sprawdza się bardzo dobrze. Wyniki są naprawdę zadowalające i patrząc na wykresy z przykładowego treningu:
Analiza treningu z zegarka Polar M400 w serwisie Flow
Równoległy pomiar:
Analiza treningu z opaski A360 w serwisie Flow
Można dojść do wniosku, że opaska fitness A360 broni się sama i serwuje nam faktyczny poziom pomiaru pracy serca. Co prawda nie jest to poziom aptekarski, gdzie każdy parametr zgadza się co do joty, ale dla osoby, która nie opiera w większości swojego treningu biegowego (lub innej aktywności) na wskazaniach pulsometru, to A360 będzie dobrym kompanem. W powyższym biegu średnie wskazanie tętna z całego biegu różniło się tylko jednym uderzeniem serca, a tętno maksymalne trzema. Większe odchylenie zanotował ostatni badany parametr czyli tętno minimalne, bo aż 11 uderzeń. Natomiast nie jest to reguła. W wielu treningach wszystkie trzy parametry były bardzo zbliżone do siebie. Więcej informacji o pomiarze tętna z nadgarstka, a pomiarze z klatki piersiowej znajdziesz tutaj:
Funkcjonalność w zimie
Aktualnie zima nie zaszczyciła nas swoją obecnością, a powyższą sesję robiliśmy w grudniu. Na obrazku jak widać, piękna zieleń i padające promienie słoneczne. Ale chciałem nawiązać do konstrukcji zapięcia opaski A360. Sam mechanizm jest bardzo prosty, składa się z jednej strony z dwóch wypustek, które wpinają się w perforowany pasek. Naturalną sprawą jest, że jeśli pomiar tętna badany jest ze skóry, to opaska A360 powinna przylegać do niej dość dobrze. Jak już pisałem, na szczęście to nie wiąże się z uciskaniem tego miejsca i odczuwalnym dyskomfortem. No ale co z tymi wszystkimi ubraniami, które mogą przeszkadzać? Wieczorami, kiedy było kilka przymrozków i często miałem na sobie trzy warstwy ubrań (podkoszulek termoaktywny, bluzę i kurtkę), a na dłoniach rękawiczki, nie odczułem niczego co przeszkadzałoby mi ze strony konstrukcji opaski fitness. Mało tego, na prawie 20 treningach miałem na tej samej ręce co opaskę, swój zegarek biegowy (plus opaska HR na klatce piersiowej) i mimo tego wszystkiego, moja ruchomość nie była niczym ograniczona.
Cena i ocena końcowa
Opaska fitness Polar A360 aktualnie kosztuje od 839 zł do 870 zł brutto. Cenę porównaliśmy z czterech sklepów internetowych, bo w tylu ten produkt występuje (12.12.2015). Cena za A360 nie jest mała, bo w zasadzie jej wartość jest równa już zegarkowi biegowemu z GPS-em oraz opaską HR. Co prawda nie będzie to model zegarka bardzo rozbudowany, ale z podstawowymi funkcjami już tak. Czy zatem warto jest zainwestować i kupić opaskę fitness Polar A360? Moim zdaniem tak. Jest to bardzo dobry gadżet i kompan, który liczy aktywność w ciągu dnia, spalone kalorie, dystans (na podstawie kroków) i posiada oryginalny wygląd. Jedynym mankamentem jest kwestia treningu z kilkoma urządzeniami tego producenta, mowa o przytaczanej wyżej sytuacji, kiedy przeprowadzając aktualizację z systemem Flow, niektóre parametry się mieszały. Za przydatne uważamy dodanie na wyświetlaczu podglądu aktualnej daty. Teraz ocena końcowa.
Opaskę fitness Polar A360 oceniam na 5 (pięć) w skali na 6, gdzie im wyżej tym lepiej. Jest to bardzo wysoka ocena, bo produkt uważam za przemyślany, dopracowany i estetyczny. Byłoby troszkę więcej, bo o 0,5 oceny wyżej, ale nad komunikacją opaska – serwis Flow, trzeba jeszcze popracować 😉
Piękne zdjęcia 🙂
Dobry test.
Witam, mój trening to jogging-interwały. Po zakończeniu treningu nie pokazuje mi km ? Wiem, że zegarek nie ma gps, ale przecież przelicza orientacyjnie z kroków. W całodniowym raporcie mam przeliczone kroki na km. Dlaczego po zakończeniu treningu (jogging) nie mam w dystansie km. Czy u państwa też tak jest ? Pozdrawiam
Vajolu, sprawdziłem na naszym modelu. To prawda, po zakończeniu treningu nie jest wyświetlany licznik kilometrów. Pamiętaj, że opaska podaje orientacyjną liczbę kilometrów w podsumowaniu dnia, a ustala to w głównej mierze za pomocą ruchów nadgarstka. Jej główną cechą jest pomiar tętna i spalanych kalorii. Liczba kilometrów jest tutaj bardziej dodatkiem niż praktyczną informacją 😉
Bardzo dziękuje za odpowiedź ! ?
Udanych treningów z opaską Polar A360 i dużo sukcesów sportowych 😉
Prosze zapoznac się z oznaczeniami wodoszczelności WR30 to nie jest calkowita wodoszczelność ale jedna z najniższych tylko zachlapania. Sama recenzja mega mega konkretna sumienna i rzeczowa. Pozdrawiam
pomysł i wykonanie bardzo ładne, ale wad ma całe mnóstwo…
1. Opaska po 2 miesiącach odstaje od nadajnika ( nie kąpałam się w nim, rzadko wyjmowałam nadajnik z opaski), nie trzyma go dobrze. Może to kwestia rozmiaru- ja mam S i obwód nadgarstka 15cm. Koszt nowej to 99zł. Przepraszam, realny koszt zegarka w skali roku to 849 zł (zakładając, że nic nie pęknie) + 594 zł (koszt 6 opasek) => 1443 zł … Czy to trochę nie za dużo? W kolejnym roku dokładamy kolejne prawie 600 zł i opaska kosztuje nas już ponad 2000… To może lepiej uzbierać na Fenixa3 białego, eleganckiego z szafirowym szkłem i o wiele bardziej zaawansowanego z rewelacyjną baterią…?
2. Kolejna wada to zapięcie- rozpina się bez trudu. Wystarczy zahaczyć opaską o rękaw podczas ubierania czy nawet podczas szybkiego ruchu ręką (kurtka np.).
3. Wada bardzo poważna wg mnie, to zaślepka usb- jest umocowana na „słowo honoru” na jakimś malutkim dzyndzelku i nieszczelna. Bardzo łatwo odpada, już raz ją zgubiłam podczas spaceru (skręcałam wózkiem, rękaw kurtki zahaczył i rozpiął mi opaskę a przy okazji odpadła zaślepka i nawet tego nie poczułam, zorientowałam się dopiero wieczorem, jak chciałam podłączyć nadajnik do komputera), na szczęście mąż wrócił drugiego dnia i ją znalazł (ufff).
4. Bardzo kosztowna cecha- delikatny wyświetlacz. Jeśli myślicie o jakimś poważniejszym treningu niż zumba, to zapomnijcie o Polarze A360, no, chyba, że pieniądze dla Was nie mają większego znaczenia… Opaska mi się rozpięła i upadł mi na płytki w łazience z wysokości 20 cm!!! – tak, to było 20cm, bo siedziałam wtedy na podłodze na dywaniku robiąc pedicure tzw. Upadł bokiem w opasce i ekranik pękł po przekątnej- koszt wymiany- 180 zł. … No bo uszkodzenie mechaniczne.
Naprawdę zastanówcie się dobrze, zanim wydacie pieniądze na to urządzenie.
O ile opaski i zapięcie Polar może bez trudu udoskonalić, o tyle zaślepkę usb i delikatny ekran już niestety nie…
Dostałam w prezencie od męża. Gdybym miała ponownie wybierać bądź kupić samodzielnie- nigdy więcej polara A360.
Co ty robisz z tą opaską, że rocznie zużywasz 6 pasków.
Trenuję wyczynowo pływanie i pływam w opasce 4 godziny dziennie.
Po 5 miesiącach użytkowania z paskiem nic złego się nie dzieje.
Po co wyjmujesz zegarek z paska. Wiem zaraz napiszesz: żeby go wyczyścić.
Napisałeś że pływasz w opasce . Czy w tej konkretnej Polar A360 ? Pytam ponieważ jest to dla mnie dosyć kluczowy warunek zakupu tej opaski ale nigdzie konkretnej informacji nie ma .
Tragedia. Najgorsze badziewie jakie mógł zrobić bądź co bądź przyzwoity producent. Kanciaste, nieergonomiczne, nie nadające się do noszenia tak jak sobie wymyśliła firma, przez 24 h. Próbowałem monitorować sen, ale rano zawsze szukałem tego czegoś, bo pasek jest skonstruowany przez jakiegoś bezmózga. Wystarczy zaczepić o cokolwiek i już zabawiamy się w poszukiwacza zaginionego monitora. Czujnik tętna działa sobie a HR7 sobie, każdy pokazuje co innego. Moja ocena tego badziewia 1 na 10. Może i pomysł dobry ale wykonanie tragiczne. Zaraz wystawiam to na Allegro. Może ktoś inny będzie zadowolony.
Januszu, jedyna uwaga do tego, że czujnik tętna w A360 działa bardzo dobrze. Robiliśmy test porównawczy z opaską na klatce piersiowej w połączeniu z Polar M400.
Generalnie różnica wyniosła około 1 uderzenia /min. Wyniki naszej pracy tutaj: http://bieganieuskrzydla.pl/pomiar-tetna-z-nadgarstka-polar-m400-opaska-a360/
Jestem bardzo ciekaw, czy komuś działają powiadomienia z Google Maps i jeśli tak to w jaki sposób? Idealnie byłoby gdyby przy wyznaczonej trasie urządzenie wibrowało w momencie zmiany kierunku, ale u mnie nic takiego się nie dzieje. Ktoś to sprawdzał u siebie? Zdaje sobie sprawę, że opaska nie ma GPS i za wszystko odpowiada telefon, ale nie potrafię ustawić map Googla, ani innej nawigacji, aby osiągnąć pożądany efekt.
Witaj, chce sobie kupić polara ale nie moge sie zdecydować pomiędzy A360 i A400 :/ Wizualnie podoba mi sie bardziej A360 ale nie ma GPS 🙁 Głównie jeżdżę na rowerze i chciałam mieć moje trasy zapisane czy jet to możliwe tez w A360.
Czy mógł byś mi doradzić który lepiej wybrać?
Dzięki pozdrawiam Ania:)
Cześć Aniu. Jak rozumiem chciałaś zapytać się o zdanie w sprawie Polar A360 i Polar A300? Powiem tak, że nie wypowiadam się o czymś, czego nie testowałem i tak jest w przypadku tego drugiego produktu. Nie znam jego. Zachęcam do udania się do sklepu biegowego i tam porównanie tych modeli, jak również sprawdzenie ich na żywo. Jeśli mowa o Polar A360 to znam ten produkt bardzo dobrze, więc pytaj. Pozdrawiam, Kamil
jak sprawdza się Polar A360 podczas jazdy na rowerze, zapisuje on przejechaną trasę czy tylko sam trening?
Polar A360 nie ma na swoim wyposażeniu modułu GPS więc nie zapisuje pokonanej trasy.
Witam mam pytanie jestem posiadaczem zegarka polar a 360 i garmin vivoactive elevate poronywawczo polar nalicza dwa razy tyle kroków co garmin raczej niemożliwa jest taka ilość czy ktoś mógłby mi to wyjaśnić jak to możliwe?dziękuję za odpowiedź
Anno, czy w tych porównawczych dniach nosisz oba urządzenia (Polar i Garmin) na tej samej ręce? Czy w oprogramowaniu tych modeli zaznaczyłaś odpowiednią rękę – lewa, prawa?
Witam, mam pytanko. Czy opaska rejestruje puls przez cały czas, lub czy jest taka opcja?
Witam. Idą święta, czas zrobić sobie prezent więc przymierzam się do zakupu opaski fitnes. Z racji tego, że nie jest to mały wydatek (przynajmniej dla mnie) proszę o pomoc. Którą powinnam wybrać – Polar a360 czy Samsung Gear Fit2?? Najbardziej zależy mi na dokładnym pomiarze tętna. Może ma ktoś doświadczenia z Samsungiem? O Polarze czytałam dużo dobrego, ale pomiary w Samsungu ponoć nie są dokładne.
Z góry dzięki za pomoc.
Dołożyć do Fitbit Blaze ~800 pln.
Albo poczekać na Charge 2.
*1 najdokładniejsze mierzenie pulsu z ręki mają Fitbity
**2 Mają wymienne opaski – a nie oszukujmy się, sprzęt jest sportowy i może uleć zniszczeniu.
***3 Menu, interfejs są o wiele przyjazne użytkownikowi.
Witam, czy Polar A360 ma wbudowane blootheth? Chodzi o polaczenie opaski z waga polar
Cześć. Tak, opaska A360 ma Bluetooth i może komunikować się z wagą Balance. Pełna informacja tutaj: http://bieganieuskrzydla.pl/polar-balance-inteligentna-waga-test-recenzja/
Witam, jak opaska A360 sprawdza się podczas pływania na basenie?
Witam,
Czy w A360 da się jakoś wgrać stoper?
Głównie chodzi mi o odwiedzanie czasu według mojej komendy. Po min np chcę go zatrzymać, albo zresetować
A 360 jest spoko i robi robotę ale nie łączy się jako typowy pulsometr z takimi apkami jak Endomondo / a 370 Bez problemu. Bateria starcza na dwa do 3 dni / fajny kompaktowy super wodo odporny i aplikacja Flow przejrzysta . Wady /słaba opaska z tym podwójnym pinem do zamykania / słaba regulacja opaska od a370 fajniejsza. Polecam
A370 / Jak by się zwiesiło z informacja typu > something went wrong / to producent pisze że trzeba się zsynchronizować z apka i wszystko zrestartować – mi się udało włączając i wyłączając parę razy razem w plusowym w czasie przypadkowym wciskaniem guzika menu
Witam,
Mam problem ze synchronizacją zegarka polar A370. Potrzebuje cennej porady z czego może to wynikać. Aplikacja zainstalowana w telefonie, Internet działa, Blutooth również. Problem może wynikać z zegarka, czy blutooth w zegarku jest automatycznie włączone?
Cześć. Czy wcześniej połączenie działało? Czy to jest pierwsza instalacja aplikacji na telefonie i pierwsza próba parowania urządzeń?