Kalenji Kiprun Fast – szybkość ponad wszystko – recenzja

polecane

Kalenji Kiprun Fast – szybkość ponad wszystko – recenzja

Kamil Nowak
3 września, 2018
Recenzje Sprzęt

Kalenji Kiprun Fast są butami dla biegaczy poszukujących wsparcia podczas szybkich treningów. Model zaprojektowano z myślą o zapewnieniu sportowcom nowej jakości amortyzacji, lepszej wygody i świetnego dopasowania. Na pierwszym planie inżynierowie Kalenji postawili także na konstrukcję pozwalającą biegać niczym gepard. O tym, jakie tempo udaje się w nich osiągnąć przeczytacie w najnowszej recenzji. 

Kiedy poszukuje się szybkości w biegu trzeba sięgać po sprawdzone, lecz odważne rozwiązania. Trening z wysokim tempem i długą trasą do przebycia nie jest odpowiednim czasem, aby eksperymentować. Szczególnie, że stawiamy na szali zdrowie, bo przecież w trakcie intensywnych interwałów, zawodów czy mocnych treningów mogą ucierpieć nasze mięśnie i stawy. Chcemy poruszać się coraz szybciej, ale też wygodnie i komfortowo. Wypracowanie na treningu wysokiego tempa nie zawsze jest możliwe, ponieważ liczy się nie tylko solidna podstawa – silny fizycznie zawodnik, ale też perfekcyjnie dobrane obuwie sportowe.

Kalenji Kiprun Fast zapowiadają się jako mocny fundament na biegach interwałowych, szybkich startach czy treningach do półmaratonu i maratonu. Ale często coś, co dobrze się prezentuje na początku, z czasem szybko zaczyna tracić i dochodzimy do wniosku, że tylko pierwsze wrażenie było pozytywne, a cała reszta beznadziejna. Czy tak jest z najbardziej zaawansowanymi technologicznie butami Kalenji? Model Kiprun Fast wraz z Kiprun Long są obuwiem do biegania, które według francuskiego producenta Kalenji mają gwarantować dobrą zabawę, świetne wyniki i wysoką jakość materiałów. O zaletach i wadach Kalenji Kiprun Long już napisaliśmy. Dziś przedstawimy wszystko to, co dotyczy brata wspomnianych butów – szybkiego i dynamicznego Kalenji Kiprun Fast.

Kalenji nie rozczarowuje względem konstrukcji Kiprun Fast, które są atrakcyjne wizualnie. Testowy model został zdominowany przez kolor niebieski – na żywo świetnie się prezentuje – jego intensywność nie jest przesadna, a po prostu miła dla oczu. W typowym dla butów miejscu znajduje się białe logo producenta, zaś na zapiętku wyeksponowano nazwę tego modelu. Dodatkowo żółte przerywane paski na sznurówkach tworzą przyjemną wizualnie całość. Producent nie ograniczył się do jednej wersji kolorystycznej, a łącznie do trzech wariantów. Najbardziej spodobało się nam połączenie czerwonego „fluo” z białym – model z daleka rzuca się w oczy i przykuwa wzrok. Trzecia wersja kolorystyczna oparta została również na ciekawej koncepcji, bo zestawiono intensywny żółty (cytrynowy) z czarnym – są to też interesująco skomponowane buty. Wszystkie modele dostępne są w dziale buty do biegania na stronie Decathlon. Kończąc już z tematem designu przejdziemy do ukrytych w cholewce rozwiązań technologicznych.

W modelu Kalenji Kiprun Fast tkwi coś niespotykanego – dziwnego i budzącego zaskoczenie, ale też interesującego na tyle, że trzeba w nich od razu pobiegać. Ale zanim to jeszcze nastąpi, wystarczy się przejść. Mowa o niesamowitej miękkości podeszwy tych butów, która przysłania pozostałe odczucia dla stopy znajdującej się w cholewce. Na dalszy plan schodzą kwestie wygody cholewki czy jej dopasowania, a jedynym interesującym elementem butów Kiprun Fast jest stopień ich amortyzacji. Ta miękkość jest wręcz przesadna – takie są pierwsze skojarzenia. Stojąc w butach i poruszając delikatnie piętami czujemy jakby spoczywały na czymś w rodzaju „galaretki”, a nawet na „niestabilnej piance”. Nie sugerujemy, że jest to coś negatywnego, a chodzi nam wyłącznie o odczucie, które jeszcze nie określa czy jest to pozytywna czy negatywna cecha butów. Podkreślając raz jeszcze – buty pod piętą są niesłychanie gumowate, ale też sprężyste. W tym miejscu postawimy na chwilę kropkę, powracając do tej kwestii przy okazji omówienia pierwszego biegania w Kalenji Kiprun Fast. Wrócimy do tematu, ale już teraz możemy powiedzieć, że odczucia są naprawdę zaskakujące.

Co można powiedzieć o cholewce butów? Na pewno to, że Kalenji postawiło na bezszwowe jej wykonanie, co naturalnie przekłada się na maksymalny komfort dla stopy – na galarecie (uśmiech). Od palców po piętę wszystko w cholewce gra i nie ma w zasadzie do czego się przyczepić. Uchylając rąbka tajemnicy, buty w czasie długich wybiegań nie ocierają skóry i nie powodują, że stopa jest gdzieś zaczerwieniona. Nic takiego nie ma miejsca, co potęguje uczucie komfortu i buduje pewność u użytkownika, że nawet po przebiegnięciu półmaratonu czy maratonu skóra stóp będzie normalna. Jasne, że zmęczona, ale nie pełna otarć. Kalenji Kiprun Long i Kiprun Fast w rozmiarach EU 47 mają odpowiednio 378 g i 330 g. Fast jest znacznie lżejszym butem, a patrząc na zachowany rozsądny stopień amortyzacji osiągnięto dobry kompromis pomiędzy masą własną obuwia a wygodą biegu na twardych nawierzchniach. W obu butach zastosowano także 10 mm drop.

Z przodu butów Kalenji Kiprun Fast zastosowano delikatnie wyniesiony do góry pas gumy chroniący palce przed uderzeniami w przedmioty znajdujące się na trasie. A na marginesie, ten element świetnie sprawdza się w mieście, gdzie czasami wystają różne twarde rzeczy ze starych chodników np. metalowe pręty po słupkach, o które nie jest trudno uderzyć palcami biegnąc po zachodzie słońca. Za taką przezorność Kalenji ma u nas plus, bo gdyby nie to, to z pewnego treningu wracalibyśmy z obolałymi palcami.

W części cholewki widać specjalną siateczkę otulającą stopę. Na całej powierzchni jest to struktura, która została oparta na identycznej wielkości oczek, a ustawiając buty Kalenji Kiprun Fast pod światło, widzimy, jak promienie przechodzą przez siateczkę. Tak zaprojektowana sprawdza się w czasie upalnych dni, kiedy to dzięki specjalnej budowie do środka butów dostaje się powietrze odprowadzające nagromadzone ciepło i wilgoć. Sprawna wentylacja butów przydaje się nie tylko w czasie wysokich temperatur, ale też długich wybiegań, kiedy to pocąca się skóra potrzebuje regulacji ciepła dla zachowania optymalnego komfortu termicznego. To, co wyróżnia Kalenji Kiprun Fast od butów Kiprun Long, to lepiej działająca wentylacja. Szczególnie w czasie długich wybiegań odczuwalna wygoda jest zdecydowanie większa, co cieszy podwójnie, bo przecież model Fast jest dedykowany pod szybkie bieganie. A długie i szybkie treningi bez sprawnej wentylacji to katastrofa. Dlatego odmienne zaprojektowanie siateczki przemawia na korzyść i duży plus dla modelu Kiprun Fast. Warto wspomnieć, że we wnętrzu tych butów znajduje się profilowana podeszwa z pianki z PU (poliuretan) o strukturze plastra miodu, która jako jeden element z wielu wpływa na wspomniany komfort noszenia Fast-ów.

Kiprun Fast posiadają wyjątkowy system K-Only, z którym już mogliśmy zaznajomić się podczas testu butów Long. Jest to gęstsza pianka umieszczona pod pierwszą kością śródstopia, dzięki której buty pasują do każdego rodzaju stopy. A dowodem na taki stan rzeczy mają być badania naukowe wykonane przez Luxembourg Institute of Health trwające przez 6 miesięcy na grupie 372 biegaczy. Po 12 558 sesjach treningowych, 12 094 godzinach treningu, 116 723 km, badanie wykazało, że system K-Only pasował do każdego rodzaju stopy (pronującej, supinującej, neutralnej). A jak to wygląda w praktyce u redakcyjnego testera?

Wrzucając na chwilę wątek z testu butów Kiprun Long, to okres dopasowania tego modelu do stopy biegacza był praktycznie niezauważalny. Od pierwszego treningu buty współgrały z naturalnym ruchem stopy. Nie pojawiło się uczucie, które doznaje użytkownik tuż po zakupie nowych butów. Są nowe, a więc trzeba je delikatnie rozbiegać. Buty Kiprun Long poprzez swoją wygodę i komfort podczas biegu wręcz zachęcały do długich oraz częstych treningów. Prawie identyczne uczucie towarzyszyło nam podczas pierwszych sesji z butami Kalenji Kiprun Fast. Nic nie uwierało, a cholewka miękko otuliła stopę – jednak do pełnego jej spasowania potrzebnych było kilka treningów. Na pewno przynajmniej trzech dłuższych, po których cholewka w pełni dopasowała się do stopy. Choć jest to tylko subiektywna opinia i każdy może mieć inne odczucia, to nie zmienia się wniosek końcowy. System K-Only działa w obu modelach butów i powoduje, że odchodzi nam problem z poszukiwaniem obuwia do konkretnego rodzaju stopy. W podsumowaniu recenzji podkreślimy tę ważną cechę.

Model Kalenji Kiprun Fast został wyposażony w nowatorską podeszwę Kalensole, która jest efektem 3-letniej pracy specjalistów. Producent podaje nawet, że jej konstrukcja pozwala zwiększyć amortyzację o 34%, zwrot energii o 25%, stabilność na temperaturę, przyczepność i trwałość do 1000 km. Następnym elementem podeszwy, o jakim należy wspomnieć jest system K-ring umieszczony na wysokości pięty pozwalający rozprowadzać falę uderzeniową podczas lądowania, co jeszcze bardziej poprawia amortyzację.

W szybkim biegu liczy się również to, czy buty w pewnym sensie „oddają energię” – czy konstrukcja podeszwy (budowa, wyprofilowanie etc.) wpływa na efektywniejszy bieg. W Kalenji Kiprun Long za tę czynność odpowiada Up’bar, czyli wstawka z TPE (termoplastyczny elastomer poliestrowy) pod podeszwą sprzyjająca dynamice (wybiciu) butów.

Na początku tekstu można było dowiedzieć się już, jakie towarzyszyły nam odczucia po pierwszych krokach w butach Kalenji Kiprun Fast. Teraz czas na coś szybszego, czyli bieganie i wyjaśnienie kwestii „galaretowatości” ukrytej pod piętą. Czy zbytnia miękkość przeszkadza czy jest zaletą? Pierwszy trening nie był delikatnym rozbieganiem, bo wiedząc, że w modelu Fast wykorzystano technologię K-Only, od razu rzuciliśmy się na dłuższe wybieganie i trochę mocniejsze. Wpadło niespełna 12 kilometrów, w trakcie których kilkanaście razy mocno przyspieszaliśmy badając, jak zachowa się na twardej nawierzchni wspomniana galaretka. Pojawiło się pierwsze zaskoczenie, bo raz, że buty okazały się być wygodne, dwa, że uczucie „niestabilności”, czyli tej przesadnej wręcz miękkości całkowicie znikło.

Po serii treningów w Kalenji Kiprun Fast dochodzi się do wniosku, że buty świetnie radzą sobie na twardych nawierzchniach. Miękkość, którą niesłusznie nazywamy galaretowatością – choć tak się ją odczuwa – zmienia się w rzetelnie działający element butów, który przejmuje sporo powstających podczas lądowania wstrząsów. Do tego wszystkiego cholewka utrzymuje stopę w pożądanej pozycji i nie doświadczamy, aby stopy przemieszczały się wewnątrz butów czy doznawały jakichś podrażnień. A patrząc w stronę otulającej cholewki, sznurówek i zapiętka  – jasne staje się, że każdy z tych elementów dokłada się do ogólnego pozytywnego wrażenia w trakcie biegu. Wyczuwalna jest także lekkość Kiprun Fast. Wprawdzie może to być trochę wypaczone odczucie, bo w tym samym czasie, co buty Fast, testowaliśmy także inny 410 g model butów, więc Kalenji ze swoimi 330 gramami wydają się być lekkie jak piórko (uśmiech). W każdym razie odczucie jest jedno – są lekkie i to nam w pełni odpowiada.

Najdalszy bieg w Kalenji Kiprun Fast liczył 24 kilometry, a łącznie wybiegaliśmy w nich prawie 250 km. Skupiliśmy się nie tylko na treningach po asfalcie, kostce, ale też nierównych drogach, którymi najczęściej była ubita ziemia miejscami ze sporymi nierównościami. W butach dedykowanych do szybkiego biegania nie ma bieżników oferujących przyczepność w każdych warunkach, a najczęściej producenci skupiają się na dopracowaniu podeszwy pod miejską nawierzchnię. Trochę inaczej wygląda to w Kiprun Fast, ponieważ buty zadziwiająco dobrze radzą sobie na szutrowych odcinkach, gdzie miejscami zalegał piasek, a nawet małe kamienie. Co ciekawe – na takich naturalnych trasach bieg był komfortowy. Upatrujemy tutaj zalet bieżnika, który dzięki przemyślanej konstrukcji oferuje potrzebną przyczepność, a podeszwa „wchłaniała” małe przedmioty np. pojedyncze kamyczki, na które zdarzyło się nam wielokrotnie lądować. Korzystną cechą butów Fast jest to, że pomimo asekuracji podczas biegu nie doświadczymy tzw. „odcięcia” od podłoża, ale w pełni utrzymujemy z nim kontakt.

Nie mogło zabraknąć także mocnych i dynamicznych biegów. Kilkukrotnie trenowaliśmy interwały w czasie prowadzenia testów Kiprun Fast i za każdym razem była to przyjemność. Zero otarć czy podrażnień skóry – ale o tym już pisaliśmy. Świetna przyczepność na nawrotkach czy na szybkim biegu po łuku. W butach można rozpędzać się niezwykle dynamicznie, bieżnik wręcz przykleja się do podłoża i oferuje wysoki poziom wsparcia i bezpieczeństwa, a cholewka trzyma stopę w ryzach. Konstrukcja Kiprun Fast pozwala na szybkie i długie biegi przy jednoczesnej wygodzie, dzięki optymalnej amortyzacji. Model Fast sprawdzi się w czasie treningów, jak i na zawodach, od półmaratonu do maratonu. Fast są butami dedykowanymi dla biegaczy ważących do 85 kg. Można je kupić w sklepach sieci Decathlon w kwocie 249 zł. Przyzwoicie prawda?

Podsumowanie

Nasza ocena

Kalenji Kiprun Fast okazały się kolejnym produktem francuskiej firmy, który na stałe pozostawimy w szafie biegowej, a co najważniejsze będziemy z nich często korzystać. Cholewka jest wygodna i przyjemnie otula stopę, która w bucie czuje się komfortowo. Cieszy fakt, że technologia K-Only, dzięki której buty pasują do każdego rodzaju stopy rzeczywiście działa i można to poczuć na własnej skórze już po kilku pierwszych treningach. Model Fast umila długie wybiegania prowadzone po asfalcie, twardej ubitej ziemi czy takiej, na której jest trochę nierówności. Choć test nie rozpoczął się pozytywnie, bo pojawiło się sporo obaw o nadmierną miękkość podeszwy, to już podczas pierwszych biegów wszystko się wyjaśniło. Model będziemy polecać biegaczom potrzebującym butów do dynamicznych sesji, w przystępnej cenie. Teraz Wy – posiadacie te buty? Podzielcie się swoją opinią – z góry dziękujemy!

  • Wygoda
  • Amortyzacja
  • Stabilizacja
  • Sztywność
  • Przyczepność
  • Dynamika
  • Wentylacja
  • Trzymanie stopy
  • Wygląd i jakość materiałów

polecane

Dołącz do dyskusji, zostaw komentarz

  1. Przemek pisze:

    witam, czy te buty nadają sie do biegania po tartanie ?

Dołącz do dyskusji, zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Bronimy się przed SPAM-em. Uzupełnij pole:

Odzież termoaktywna. Biegacz powinien ją posiadać

Odzież termoaktywna jest niezastąpiona w trakcie treningu, w czasie każdej pogody. Gwarantuje ochronę zarówno podczas deszczu jak i silnego wiatru, gorąca i zimna, dostarczając komfortu. Jednak, czy każdy powinien ją posiadać? (więcej…)