Odżywki i suplementy dla biegaczy. 8 pytań do ekspertów

polecane

Odżywki i suplementy dla biegaczy. 8 pytań do ekspertów

Kamil Nowak
19 marca, 2016
Suplementy

Czy wiecie drodzy biegacze, jakie odżywki lub suplementy powinniście przyjmować? Jak najpopularniejsze suplementy wpływają na ciało i czy faktycznie działają? Te, jak i inne kwestie wyjaśnią eksperci z Akademii Treningu Personalnego – Body Mind Experts. 

Suplementy bieganie

Zebraliśmy 8 naszym zdaniem istotnych pytań dotyczących suplementacji i poprosiliśmy o udzielenie na nie odpowiedzi ekspertów z Akademii Treningu Personalnego Body Mind Experts. Wszystkie pytania dotyczą stosowania suplementów i odżywek w kontekście treningu biegowego i efektów, jakich możecie się spodziewać po ich przyjmowaniu. Pamiętać należy jednak, że tego typu środki nigdy nie zastąpią w pełni zbilansowanej diety, a jedynie w określonych przypadkach mogą wspomóc organizm i wpłynąć korzystanie na zdolność biegową. Przed rozpoczęciem suplementacji skonsultujcie się z odpowiednim specjalistą.

1.Odżywki a suplementy – czym się różnią?

Kamil Kasprowicz odpowiada: – Zarówno pierwszy, jak i drugi termin często używany jest zamiennie w celu określenia środków, dzięki którym poprawią się m.in nasze wyniki sportowe poprzez uzupełnienie braków w diecie. Jeżeli wgłębimy się w temat, to suplement wg słownika jest to produkt spożywczy, którego zadaniem jest uzupełnienie diety, będący źródłem witamin, składników mineralnych lub innych substancji wykazujących efekt odżywczy, w formie umożliwiającej dawkowanie z wyłączeniem produktów posiadających właściwości produktu leczniczego. Natomiast, odżywka to preparat specjalnego przeznaczenia żywieniowego, który ze względu na specyficzny skład lub sposób przygotowania wyraźnie różni się od środków spożywczych powszechnie przyjmowanych.

2.Najczęściej stosowana odżywka przez osoby biegające? Co ona daje?

Paweł Siwek odpowiada: – Pytając biegaczy amatorów bardzo często słyszymy, że nie stosują właściwie żadnych odżywek. Natomiast, gdy pociągnie się temat dalej, okazuje się, że wśród najczęściej stosowanych znajduje się Carbo oraz różnego rodzaju napoje izotoniczne. Działanie obydwu preparatów będzie wpływało na odtworzenie zapasów glikogenu mięśniowego, dzięki czemu dłużej będziemy w stanie wykonywać daną aktywność na wysokim poziomie. Umiejętne stosowanie obydwu środków może wpłynąć na poprawę wyniku sportowego. Nie mniej pamiętać należy, że przy dobrze zbilansowanej diecie organizm ludzki posiada dość duże zapasy glukozy w postaci glikogenu (w mięśniach, wątrobie, we krwi łącznie jest około 320 g), w związku z czym stosowanie izotoników podczas godzinnego truchtu mija się z celem, a dodatkowo utrudnimy sobie spalanie tkanki tłuszczowej.

3.Najczęściej stosowany suplement diety przez osoby biegające? Co on daje?

Paweł Siwek odpowiada: – Do najczęściej stosowanych preparatów należą multiwitaminy oraz preparaty zawierające makro i mikroelementy. Pozwalają one na wyrównanie niedoborów związanych ze zwiększoną aktywnością fizyczną oraz coraz gorszą jakością spożywanych pokarmów. Od siebie poleciłbym jeszcze suplementację witaminami A, D, E, K, K2 oraz C – pozwolą one na zwiększenie odporności, zadziałają przeciwzapalnie i przeciwutleniająco. Pamiętać należy o prawidłowej dawce, a jej dobór warto poprzedzić badaniami.

4.Preparaty na szybsze spalanie tłuszczu – czy one działają?

Paweł Siwek odpowiada: – Trudno o jednoznaczną odpowiedź. Na pewno dużo będzie zależeć od rodzaju preparatu, jego składu, przyjmowanej dawki oraz indywidualnych predyspozycji. Według licznych badań rzeczywiście termogeniki są w stanie poprawić „spalanie tkanki tłuszczowej”. Należy jednak pamiętać, że 95% sukcesu stanowić będzie poprawnie skonstruowana dieta oraz aktywność fizyczna. Bez tego stosowanie „spalaczy” będzie wyrzucaniem pieniędzy w błoto.

5.Przychodzę bardzo zmęczony po treningu. Co ewentualnie mogę zastosować?

Kamil Kasprowicz odpowiada: – Po każdym treningu, należy spożyć pełnowartościowy posiłek lub koktajl bez względu na porę dnia, który pomoże nam w odbudowaniu glikogenu, zatrzyma wszelkie przemiany biochemiczne odpowiedzialne za katabolizm oraz doprowadzi organizm do superkompensacji, której efektem jest adaptacja naszego organizmu do pokonywania coraz mocniejszych bodźców treningowych i dążenia do stanu homeostazy, czyli równowagi wewnętrznej.

6.Preparat na zabezpieczenie stawów – czy warto wspomagać się suplementacją, jeśli mam dobrze zbilansowaną dietę?

Paweł Siwek odpowiada: – Zdecydowanie warto. Jeżeli jesteśmy osobami bardzo aktywnymi lub przebyliśmy jakiś uraz, to taka suplementacja na pewno pozwoli nam na szybszą regenerację. Nawet przy dobrze zbilansowanej diecie, będziemy mieli problem z dostarczeniem odpowiedniej ilości kolagenu, tym bardziej, że panuje moda na jedzenie chudego mięsa i mało kto dojada np. chrząstki. Jeśli chcemy podnieść poziom kolagenu w swoim organizmie warto sięgnąć np. po wywary i galarety z nóżek wieprzowych, wołowych, kurzych oraz kurze nóżki – są to produkty bogate w kolagen, który jest szkieletem do budowy solidnych kości i stawów.

7.Dobrze zbilansowana dieta kluczem do sukcesu?

Kamil Kasprowicz odpowiada: – Jest to pytanie retoryczne. W czasopismach, portalach internetowych czy telewizji cały czas wbija nam się do głowy, że zbilansowana dieta to klucz do lepszego zdrowia i dłuższego życia. Niestety, większość z nas nie ma pojęcia, jak taka dieta ma wyglądać. Opieramy się często na nieprawdziwych lub przestarzałych informacjach lub po prostu sami wybieramy produkty, które powoli wyniszczają nasz organizm.

8.Odżywki i/lub suplementy – kiedy je naprawdę potrzebuję?

Kamil Kasprowicz odpowiada: – Niestety, w dzisiejszym świecie wielkich korporacji, przemysłowego jedzenia oraz firm farmaceutycznych zacierających ręce, gdy społeczeństwo podupada na zdrowiu, praktycznie każdy powinien się suplementować – tym bardziej sportowcy, którzy poprzez wysiłek wykorzystują dużo większą ilość składników odżywczych podczas wysiłku, ale również do powysiłkowej regeneracji. Aby nasz organizm prawidłowo funkcjonował potrzebne mu są prawidłowo rozłożone makroskładniki, dostarczone w odpowiedniej ilości witaminy, minerały oraz flawonoidy. Poniżej przedstawiam czynniki, jakie skutecznie pozbawiają nas powyższych wartości odżywczych i poprzez które, tak istotna staje się indywidualna suplementacja:

  • jałowa żywność,
  • niewłaściwe ph w żołądku,
  • działanie substancji inaktywizujących witaminy,
  • błędy żywieniowe,
  • działanie związków antyodżywczych,
  • zła postać lub/i konkurencyjność niektórych pierwiastków,
  • zniszczona flora bakteryjna (np. poprzez antybiotyki).

Podsumowanie

suplementy zdrowie

Wspomaganie się suplementacją zawsze powinno być poprzedzone wnikliwą analizą naszej diety. To w niej powinniśmy na początku poszukać odpowiedzi dlaczego gorzej się czujemy lub ciężej się nam trenuje. Absolutnie żadne środki wspomagające nie zastąpią prawidłowo zbilansowanej diety. Jeśli nie znajdziemy innej metody dostarczenia konkretnych wartości odżywczych do naszego organizmu, możemy wspomagać się różnymi suplementami czy odżywkami, ale najlepiej to robić po konsultacji z lekarzem, albo pod okiem wykwalifikowanego trenera personalnego.

Body Mind Experts

Dziękujemy ekspertom za przedstawienie dogłębnej analizy problemu i wyjaśnienie powyższych zawiłych kwestii dotyczących diety i łączenia z nią suplementów czy odżywek. Zapraszamy do odwiedzania Akademii Treningu Personalnego Body Mind Experts.

Kamil Kasprowicz (na zdjęciu pierwszy od prawej) – trener z doskonałą znajomością metod treningowych, zasad odżywiania i suplementacji w sporcie. Absolwent Akademii Wychowania Fizycznego w Katowicach. Magister Wychowania Fizycznego ze specjalnością Gimnastyki Korekcyjnej, który od 15 lat związany jest ze sportem.

Paweł Siwek (na zdjęciu drugi od lewej) – specjalista rehabilitacji pourazowej. Absolwent fizjoterapii na Śląskim Uniwersytecie Medycznym. Od zakończenia studiów systematycznie podnosi swoje kwalifikacje kształtując się samemu, jak również uczestnicząc w najlepszych kursach i szkoleniach.

polecane

Dołącz do dyskusji, zostaw komentarz

  1. tim pisze:

    Szkoda ze temat przyjmowania BCAA nie został podjęty, bo to przecież jeden z najczesciej przyjmowanych suplementow. Moim zdaniem, warto stosować bcaa przed ciężkim bieganiem, interwaly, przyśpieszenia czy podbiegi. Zawsze przygotowuję sobie 0,5 l i połowę wypijam na okolo 20 minut przed wyjsciem a reszte dopijam zaraz po przyjściu do domu. Reszta zgrabnie ujęta i wytlumaczona. Pozdrowienia ze slonecznego dzisiaj Szczecina!

  2. Karo pisze:

    DOBRA dieta powinna dostarczyć wszelkich mikro i makroelementów które potrzebuje organizm. Suplementy, witaminy, odżywi to świństwo

  3. Pani Joasia pisze:

    Biegam juz od 4 lat. Jedyne co biorę to multiwitaminy i bcaa. Pozdrawiam biegowe towarzystwo!

  4. tomasz pisze:

    Czy BCAA jest faktycznie takie dobree?

    1. Kamil Nowak - Bieganie Uskrzydla pisze:

      Dużo pisaliśmy o Bcaa tutaj: https://bieganieuskrzydla.pl/ochrona-miesni-biegacza-bcaa-a-bieganie/ Polecam przeczytać wioski z tego artykułu. Pozdrawiam 🙂

  5. julia pisze:

    ja biorę tylko na regenerację stawów OLIMP GLUCOSAMINE FLEX https://www.doz.pl/apteka/p6509-Olimp_Glucosamine_Flex_kapsulki_60_szt. – bardzo mi pomaga

    1. Kamil Nowak - Bieganie Uskrzydla pisze:

      Jeszcze nie testowaliśmy w redakcji, ale dzięki za link!

  6. Al pisze:

    Biegam od 20 lat. Uprawiam trekking górski. Nigdy nie przyjmowałem żadnych suplementów, odżywek, napojów izotonicznych. Wystarczy porządne i zdrowe odżywianie. Tylko i aż, bo w naszych warunkach gospodarczo-finansowych jest to spory koszt i wysiłek (codzienne zakupy i gotowanie, wiele produktów wytwarzam sam, m. in. chleb). Trzeba również mieć świadomość żywieniową, przykład: fizycznie niemożliwym jest aby prawdziwa szynka kosztowała 20 zł/kg podczas gdy chłop na wsi z własnego uboju i produkcji ponosi koszt 35 zł/kg. Zamiast wydawać kasę na suplementy warto się zastanowić „co suplementujemy”.

  7. Alina pisze:

    Ja z chęcią polecę Salai Guggal na stawy. Zwłaszcza dla tych którzy chcą się wspomagać w 100% naturalnie (suplement na bazie ajurwedyjskich ziół i roślin) Ja jestem weganką i odkryłam preparat nie dawno. Z pewnością jest skuteczny bo po 2 m. już czuję różnice, cena też nie zwala z nóg, a przy okazji odżywiam stawy nie obciążając nerek, wąrtoby i żołądka 🙂

  8. Marcin pisze:

    Jestem sportowcem odkąd pamiętam i z odżywkami i suplementami uważam. Stosuję jedynie regularnie chlorellę, kupuję np w rossmanie albo piotrze i pawle. Polecił mi tę algę kumpel, wieloletni biegacz. Świetnie działa. Możecie doczytać więcej np tu portal.bikeworld.pl/artykul/porady/zdrowie_i_dieta/5527/chlorella_zielony_doping_dla_kolarza

  9. Marek pisze:

    Ja ostatnio natrafiłem na sklep z odżywkami i suplementami diety dla sportowców, który ma osobną kategorię dla biegaczy [LINK]tanie-odzywki.pl/27-odzywki-dla-biegaczy?p=4. Bardzo szybko i sprawnie można tu znaleźć wszystkie niezbędne suple dla biegających.

  10. Gosia pisze:

    W artykule wspomnielisście, że aby podnieś poziom kolagenu w organizmie warto sięgnąć np. po wywary i galarety z nóżek wieprzowych, wołowych itd. – czy macie jakies propozycje dla wegetarianów, co może mieć podobne działanie.

  11. franko pisze:

    Galaretki też z łapek drobiowych, mają duża ilość „kleju” , ewentualnie z golonki wieprzowej też. Lekarz po złamaniu nogi mi nawet je polecał. Co do odżywek szkoda że tylko o tych od wewnątrz napisaliście, wazne jeszcze po treningu, bieganiu skóre odpowiednio nawilzyć choćby dobrym żelem do kąpieli . Seboradin Sport jest dobry ale pewne kazdy ma swój ulubiony jakiś

  12. Sumi pisze:

    Ja biorę wegańskie odżywki, na bazie wyłącznie naturalnych składników Torq. Próbowałem inne, ale mocno obciążały mój żołądek. Torq to wysoka jakość.

Dołącz do dyskusji, zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Bronimy się przed SPAM-em. Uzupełnij pole:

Zbyt ambitne cele na początku odchudzania – jak unikać rozczarowań?

Zaczynając proces odchudzania, wiele osób popełnia klasyczny błąd – stawia przed sobą zbyt ambitne cele. Chociaż na pierwszy rzut oka może się wydawać, że im bardziej ekstremalny plan, tym lepsze rezultaty, prawda jest zupełnie inna. W rzeczywistości nadmiernie ambitne cele mogą prowadzić do szybkiego zniechęcenia, frustracji, a w skrajnych przypadkach – do całkowitego porzucenia zdrowego stylu życia. Jako osoba, która wielokrotnie zmagała się z procesem odchudzania mogę powiedzieć z całą pewnością: małe kroki są kluczem do sukcesu.(więcej…)