Bieganie a tętno. O czym warto wiedzieć?

polecane

Bieganie a tętno. O czym warto wiedzieć?

Kamil Nowak
23 marca, 2016
Zdrowie

Jak należy prawidłowo mierzyć tętno? Czy regularne bieganie będzie obniżać wartość tętna spoczynkowego? O tym, co jeszcze warto wiedzieć o tętnie w kontekście biegania opowie dr Amit Batra – fizjolog w Ośrodku badawczo–rozwojowym firmy Olimp Laboratories.

jakie tętno bieganie

Wartość tętna jest jednym z najważniejszych parametrów, które warto mierzyć zarówno w trakcie wykonywania wysiłku fizycznego, jak i podczas odpoczynku. Obie wartości mogą powiedzieć bardzo dużo o aktualnym stanie wytrenowania danej osoby oraz podpowiadać, czy stopień obciążenia treningowego został odpowiednio dobrany do możliwości organizmu. Kwestie związane z bieganiem a tętnem są dość skomplikowane i o ich przedstawienie poprosiliśmy świetnego eksperta dr Amita Batrę, który na co dzień pracuje jako fizjolog w Ośrodku badawczo-rozwojowym firmy Olimp Laboratories.

Wprowadzenie do tematu: – HR (częstość skurczów serca) jest najbardziej powszechnym parametrem w ocenie intensywności wysiłku fizycznego, jak i w kontroli efektywności treningu sportowego. Metody oceny pracy serca na podstawie pulsometru są nieinwazyjne, stosunkowo tanie i co najważniejsze – natychmiast wysyłają do nas wiadomość o intensywności pracy. Należy jednak podkreślić, że pojęcie „Tętno” (T) odpowiada temu, co rejestrujemy palpacyjnie na dużych tętnicach dlatego też T jest odpowiednikiem HR, ale powstaje w wyniku odkształcenia łuku aorty przez krew wyrzucaną z lewej komory serca. Te dwa pojęcia często są ze sobą mylone i/lub utożsamiane – zaznacza na początku rozmowy ekspert.

Czy regularne bieganie obniża tętno spoczynkowe?

– Spoczynkowa częstość skurczów serca osoby niewytrenowanej oscyluje w granicach 70-80 ud/min. Zawodnicy dyscyplin wytrzymałościowych o wysokim poziomie sportowym i długotrwałej adaptacji wysiłkowej mogą cechować się HR nawet na poziomie 30-50 ud/min. Niskie HR spoczynkowe – bradykardia – zwolnienie rytmu zatokowego (zmniejszenie częstości skurczów serca) jest pozytywnym objawem adaptacji treningowej. Głównym mechanizmem odpowiedzialnym za to zjawisko jest czynnościowy rozrost lewej komory serca i tym samym wzrost objętości wyrzutowej serca. Prościej mówiąc – zamiast pół szklanki krwi wyrzucanej podczas pojedynczego skurczu mięśnia sercowego jesteśmy w stanie przepompować („wyrzucić”) dwa razy więcej krwi. Dodatkowo, wzrost impulsacji układu przywspółczulnego (autonomicznego – odpowiedzialnego za zwolnienie pracy serca) oraz reaktywności układu adrenergicznego (jesteśmy mniej podatni na wyrzut katecholamin – adrenaliny i noradrenaliny) również należy wziąć pod uwagę – mówi dr Amit Batra.

Jeżeli chcecie dokonać pomiarów spoczynkowych wartości HR należy to robić regularnie i zachować zawsze te same procedury. Za poprawnie zbadane HR spoczynkowe uznajemy pomiar po przebudzeniu i wykonaniu podstawowych czynności higienicznych, przed śniadaniem i minimum po 2 minutach od przyjęcia pozycji siedzącej – zaznacza dr Amit Batra.

– O pozytywnej adaptacji treningowej może również świadczyć fakt, iż nasze tętno obniża się nie tylko w spoczynku, ale również w trakcie wysiłku. Jest to związane zarówno z ekonomią pracy serca (wzrost objętości wyrzutowej), jak również z poprawą techniki biegu, jazdy na rowerze lub w wyniku wzrostu siły i ekonomii pracy mięśni oddechowych, dzięki czemu możliwa jest redystrybucja krwi do bardziej zaangażowanych partii mięśniowych. Prostym testem na sprawdzenie poprawy swojej wydolności fizycznej jest pokonanie dystansu (np. 5 km) w stałym tempie zarówno przed, jak i po okresie treningowym. Jeżeli obserwujemy, iż dany odcinek lub na kolejnych punktach kontrolnych (np. co 1 km), nasze HR jest niższe o 4-5 ud/min w porównaniu do okresu przedtreningowego to możemy być z siebie dumni – zaznacza ekspert.

Dynamika powrotu HR do stanu sprzed wysiłku – o co chodzi?

bieganie tętno

O czymś takim pewnie większość z Was nie słyszała, a jak się okazuje jest to dość istotny parametr m.in w trakcie treningu interwałowego czy powtórzeniowego. Dr Amit Batra wyjaśnia, iż jest to: – W ocenie wydolności fizycznej, diagnostyczna jest także dynamika powrotu HR do stanu sprzed wysiłku. Jest to wskaźnik przede wszystkim wykorzystywany w dyscyplinach o zmiennym charakterze pracy takich jak: gry zespołowe, sporty walki ale także podczas treningu interwałowego i powtórzeniowego. Przyjmuje się, że w 1 minucie restytucji (odpoczynku) częstość skurczów serca powinna zmniejszyć się o 50% od wartości, o jaką HR przyrosło w czasie wysiłku fizycznego. Jeśli więc rozpoczynamy intensywną pracę z poziomu 100 ud/min i HR wzrosło do 150 ud/min to w 1 minucie restytucji powinniśmy zaobserwować spadek HR do wartości niższych niż 125 ud/min. Dynamiczny spadek HR zaraz po wysiłku związany jest z zahamowaniem uwalniania katecholamin (noradrenaliny, adrenaliny) oraz aktywnością układu przywspółczulnego (wpływ hamujący na HR) i z niższym pobudzeniem układu współczulnego (wpływ pobudzający na HR).

– Warto wspomnieć o tym, iż pomiar HR w restytucji należy zawsze dokonywać przez minimum 60 sekund, a nie przez 10 lub 15 sekund i uśredniać tę wartość do pełnej minuty, co się często niestety obserwuje. Dynamika (kinetyka) obniżenia częstości skurczy serca w zależności od stopnia wytrenowania oraz pobudzenia układu autonomicznego może mieć różne fazy dlatego uśrednienie tej wartości na podstawie pierwszych kilku sekund jest mało rzetelne – dodaje ekspert oraz zaznacza: – Badania naukowe sugerują również, iż podwyższenie spoczynkowej wartości HR jest związane ze stanem zapalnym organizmu i z funkcjonalnym przemęczeniem (ang. functional overreaching). Jest to jednak zbyt duże uproszczenie, gdyż podwyższone HR bez oceny rytmu węzła zatoko – przedsionkowego (nasz biologiczny rozrusznik) jest mało wiarygodnym markerem stanu przetrenowania.

Podsumowanie

bieganie

Końcową konkluzją powinno być to, że wskazania tętna i jego pomiar, to nie tylko suche liczby, ale bardzo cenna i istotna wartość. Tętno powinniśmy badać regularnie, a jego wartości zapisywać np. w dzienniczku biegowym lub innej łatwo dostępnej formie. Jego wartość jest w stanie dostarczyć nam wielu cennych informacji o naszym organizmie.  Dr Amit Batra zaznacza na koniec: – Monitoring swojej adaptacji wysiłkowej za pomocą HR jest szybką i dość łatwą metodą, niemniej należy pamiętać, że praca serca jest bardzo mocno uwarunkowana również od naszych wrażeń emocjonalnych i układu wydzielania wewnętrznego. Zanim rozpoczniemy jakąkolwiek kontrolę efektywności naszego treningu sportowego należy wpierw sumiennie rejestrować HR zarówno w spoczynku jak i podczas wysiłku fizycznego.

Dziękujemy dr Amitowi Batrze za dogłębne przedstawienie wiadomości z zakresu tętna i pokazanie czytelnikowi zależności płynących z wyników jego odczytu.

polecane

Dołącz do dyskusji, zostaw komentarz

 1. Grzesiek pisze:

  A co mozę być przyczyną tego ,że tętno nie chce iść do góry? W tym roku podczas zawodów na 10km (4starty), nie mogę przebić granicy 167bpm (średnie tętno z biegu maks 164bpm). Biegam już parę lat i jak dotąd przy dychach średnie tętno miałem w granicach 168-9bpm a finiszu spokojnie mogłem dobić pod hrmax. A teraz po prostu mnie odcina.

  1. Kamil Nowak - Bieganie Uskrzydla pisze:

   Grześku, a czemu chcesz, żeby Twoje tętno szło do góry i przebiło tę granicę (167 ud./min)? To, że startowałeś i wcześniej miałeś wyższe średnie tętno, a teraz masz 2-3 ud./min niżej, to oznacza, że jesteś w lepszej formie…

   1. Grzesiek pisze:

    Według mojej wiedzy im się jest w lepszej w formie tym dalej w górę można przesunąć poziom pulsu na jakim można biec dany dystans. Biegałem 10km na intensywności powyżej 92%HRmax a teraz nie mogę przebić 90,5%Hrmax bo mnie odcina to raczej wskazuje ,że forma jest dużo gorsza tylko nie wiem jaka może być przyczyna 🙁

 2. tomasz pisze:

  Grzesiek, może pomoże ci temat tutaj: http: //bieganie.pl/forum/viewtopic.php?f=12&t=28060. Znalazłem pierwszy lepszy temat w googlach i tam coś o tym piszą. Moim zdaniem Twoja forma się polepsza

  1. Grzesiek pisze:

   Trochę internetów przejrzałem i nic na mój temat nie znalazłem. Link który wrzuciłeś to same żarciki :p No nic dzięki za pomoc.

 3. w30 pisze:

  Interwały najlepszy sposób na obniżenie tętna, szczególnie wykonywane z dobrze dobranymi przerwami i o określonej dlugosci. Biegam z pulsometrem i trenuje wedlug jego wskazań. Dla mnie to jeden z najistotniejszych parametrow.

 4. Oddech! pisze:

  Pomiar tętna w trakcie biegania to beznadzieja, dla mnie najważniejszy jest prawidlowy oddech i prędkośc. Pierwszy mówi o ogolnych samopoczuciu organizmu, a drugi o poziomie wytrenowania, bo nie da się biegac bardzo szybko, gdy ma się złą formę, jak również ma się słabo przystosowane płuca do pobierania tlenu. Stad ja wybieram te dwa parametry i to na nich buduję swój plan trneingowy.

  1. Amit Batra pisze:

   Witam wszystkich!

   Po pierwsze moj komentarz do Pana Grzeska: Przyczyny obnizenia HRmax mogą być różne. Począwszy od tego, że wraz z wiekiem HRmax się obniża a po drugie może to być tzw. funckjonalne przetrenowanie czyli mówię tu o spadku formy w wyniku zbyt dużego przeciążenia organizmu lub stanu zapalnego. Jednak proszę pamiętać, że posługiwanie się %HRmax zawsze należy odnosić do swojego aktualnego HRmax, które może się zmieniać. Także jeśli uważa Pan że teraz biega Pan na 90% HR max a wcześniej biegał Pan na poziomie na 92% HR max to może to być błąd ponieważ nie wie Pan czy doszło do obniżenia HR max np. z w wyniku wzrostu objętości wyrzutowej serca (poprawa ekonomii pracy serca).

   Kolejny komentarz do „Oddech”: Płuca są odpowiedzialne za wentylacje a za wykorzystanie tlenu odpowiedzialne są mitochondria – proszę nie mylić tych pojęć. Po drugie kontrola HR ( i innych parametrów fizjologicznych) przy jednoczesnym monitoringu pracy zewnętrznej jest najbardziej obiektywnym narzędziem oceny naszych postępów. W końcu chciałbym wiedzieć czy poprawa silnika mojego samochodu spowodowała że przy 150 km/h spalam 7 litrów paliwa czy dalej 10 litrów jak to było np. 2 lata temu prawda ??

   Do osób które mają problem z przebywaniem w strefach: Po pierwsze proszę sprawdzić pulsometr – może być kiepski i pokazywać nierzetelne dane. I jak to jest możliwe że wyższych stref Państwo nie osiągacie? Proszę zrobić sprint na 200 m i sprawdzić HR – na pewno będzie ponad 90 % HR max. Nigdy takiego tętna nie osiągnięcie Państwo w długotrwałym treningu ponieważ to nie te przemiany energetyczne. Próg przemian beztlenowych u osób o niskiej wydolności bęzie na poziomie 65 – 75 % HR max. Kolejne minuty powyżej tej intensywności prędzej czy póżniej zmuszą Państwa do zwolnienia lub przerwania treningu z uwagi na kwasicę.

   I najważniejsze – proszę dobrze sprawdzić najpierw swoje HR max a potem wyznaczyć strefy!

   Pozdrawiam

   1. Darek pisze:

    Mam 45 lat 170 cm wzrostu i ważę 80 kg.
    Jakieś trzy miesiące temu zacząłem swoją przygodę z bieganiem ze względu na nadwagę. Trenuję regularnie 3 razy w tygodniu bieg CARDIO
    pokonując dystans po 6 – 8 km w drugiej strefie treningowej na 60 – 70 procent RH MAX.
    Zaopatrzyłem się w zegarek z pulsometrem ( SIGMA 26.14 ) i tutaj pojawia sie problem z wyznacznikiem RH MAX.
    Zegarek po wpisaniu wagi wzrostu i wieku proponuje mi moje RH MAX ustawić na 185.
    Ja jednak 3 lata temu miałem migotanie przedsionków i od tego czasu regularnie przyjmuję leki – beta blokery.
    Lek nazywa się BETO 50 ZK i biorę jedną tabletkę na wieczór.
    Jak w takim razie powinienem obliczyć swoje RH MAX ??
    W internecie nie znalazłem kalkulatora który uwzględniał by przyjmowanie Beta Blokerów przez trenującego.
    Czy moge zrobić tak, że skorzystam ze standardowego kalkulatora i od tego co mi wyjdzie odejme se 10 % czy może 20 % ??
    Przykład:
    stosując wzór Sally Edwards 210 – 0.5 x wiek – 0.022 x waga + 4 moje RH MAX wyniesie 189.
    189 – 10 % = 170.
    Czy tą wartość moge uznać za obiektywną czy obarczona jest zbyt dużym błędem ??
    Wiem że najprościej było by zrobić sobie próbe wysiłkową w poradni kardiologicznej ale to bardzo dużo kosztuje chcąc takie badanie zrobić prywatnie
    a na kase chorych czeka się około 12 miesięcy.

    Bardzo proszę o pomoc w rozwiązaniu mojego problemu za co będę serdecznie wdzięczny.

    Pozdrawiam – Darek

 5. a80 pisze:

  Świetny temat. zawsze podejmujecie ciekawe kwestie 🙂

  1. Kamil Nowak - Bieganie Uskrzydla pisze:

   Bardzo dziękujemy 🙂

   1. SzS pisze:

    witam, od kilku miesięcy probuje odbudowac forme, jednak idzie slabo. mój problem-szybki wzrost tetna

    1. Kamil Nowak pisze:

     Czy robisz długie wybiegania w 2 zakresie tętna? Jak często biegasz? Czy masz nadwagę? Najlepiej będzie jak napiszesz także tutaj: https://bieganieuskrzydla.pl/forum/posty/zacznij-biegac/ To jest nasze Forum Wsparcia, gdzie udzielamy pomocy 🙂

 6. julia pisze:

  ja od początku biegania mam problemy ze strefami tętna. nie mogę się w nie wpasować. raz ślimaczę się i pokazuje mi 2. strefę, a raz biegnę zdecydowanie szybciej i tylko 3. Te dwie następne strefy 4 i 5 to nie są do osiągnięcia jak dla mnie.

  1. Adam pisze:

   Ja znowu mam problem żeby trenować w 4 i niższej strefie. Zawsze dobijam do 6 strefy w ciągu kilku minut chociaż staram się biec jak najwolniej.

   1. Kamil Nowak - Bieganie Uskrzydla pisze:

    Witaj Adamie! Podobny problem miał mój znajomy. Może po prostu masz źle ustawiony pulsometr? Chodzi m.in. o podany Twój wiek, wagę? Dokładnie w przypadku, który ja mam na myśli, ustawiono błędnie wiek osoby trenującej i wszystkie strefy intensywności miały złe zakresy. Zamiast 29 lat, ustawiono w pulsometrze 49 lat 😉

    1. Adam pisze:

     Niestety nie w tym wypadku. Wiek, wzrost i waga się zgadzają. Biegam od bardzo krótkiego czasu więc mam nadzieję, że będzie lepiej. Tutaj mój przykładowy trening.

      1. pegryn pisze:

       Witam wszystkich. Dla mnie podstawą planowania treningów jest ich intensywność oparta na tętnie. Strefy wyznaczone na podstawie „rezerwy tętna”, a więc HRMax oraz tętna spoczynkowego, co w moim przekonaniu daje bardzo dobry obraz kondycji na dany dzień. Tętno spoczynkowe waha się w zależności od naszej diety, jakości snu, poziomu stresu i innych czynników.
       Korzystam z pulsometru piersiowego. Tempo jakie udaje mi się uzyskać na treningu to w zasadzie tylko informacja zwrotna o poziomie wytrenowania na dany dzień. Pozdrawiam

  2. Kinga z trenujbieganie.pl pisze:

   Strefy tętna nie są najlepszym wyznacznikiem, zwłaszcza jeśli rozpoczynamy bieganie. W mojej opinii, nie ma co męczyć się z wpasowaniem w wynik znaleziony w internecie. Znacznie większe korzyści przyniosła mi praca nad techniką i oddechem, a gdy to było udoskonalone, można było myśleć o pomiarach tętna, które i tak zostały potraktowane z przymrużeniem oka 😉

 7. tomas pisze:

  dobry temat. chociaz ja nie sprawdzam swojego tetna

 8. JanuszD pisze:

  Ja biegam od prawie 3 lat, zawsze z pulsometrem, jednak przestrzeganie stref treningowych przychodzi mi bardzo trudno. Mogę trenować w 5 i 6 strefie przez dłuższy czas, choć wiem, że powinienem odpuścić. Tętno dożynkowe mam 45-48, a w trakcie szybkich interwałów przez 1,5 godz. HR dochodzi do 187bpm. Dodam, że mam 41lat, więc takie tętno jest chyba za wysokie. Czy mam się kierować poczuciem zmęczenia na treningu, czy jednak sztywno przestrzegać stref HR? Średnie tętno długiego wybiegania mam na poziomie 155 (2,5 godziny biegu)

 9. Darek pisze:

  Czytam i czytam o tych strefach tetna i podzielam swoje obawy biegam praktycznie od 5 lat tętno spoczynkowe 50 a przy maksymalnym sprincie max tetno 155 i nie ma tutaj znaczenia tempo biegu poprostu więcej nie mogę 🙁 oczywiści wiej robi swoje mam 54 lat ale czy to znaczy że mam przestać się ruszać :(?

 10. Marek pisze:

  Witam,
  Korzystam z nadgarstkowego pomiaru tętna i zauważyłem, że wpływ na odczyt ma również to, jak ciasno zapięty jest zegarek. Przy mniej opinającym pasku sprzęt zawsze pokazywał wyższe HR. Teraz zapinam zawsze na tą samą dziurkę i, generalnie, biegam mieszcząc się w zadanym dla charakteru biegu HR.

  1. Kamil Nowak - Bieganie Uskrzydla pisze:

   Cześć Marku. Dokładnie takie same wnioski wyszły mi podczas testu zegarka Suunto: https://bieganieuskrzydla.pl/suunto-spartan-sport-wrist-hr-baro-recenzja-opinie/ Model ten należy starannie (dość ciasno) zapiąć na nadgarstku. Jeśli tego się nie zrobiło, to zdarzały się większe niż normalnie odstępstwa w jakości pomiaru tętna (dokładności). Zebrane w ten sposób informacje z klatki piersiowej i z optycznego czujnika tętna znacznie się różniły, niż w tych treningach, w trakcie których zegarek był ciasno zapięty i umieszczony odpowiednio wysoko nad kośćmi nadgarstka. Poruszyłeś bardzo istotną kwestię! Pozdrawiam, Kamil.

 11. GH. Rutke pisze:

  Witam,
  z czego może wynikać raptowny spadek dynamiki powrotu HR do stanu wyjściowego?

  Z góry dziękuję i pozdrawiam,

 12. Bondar pisze:

  WItam. Ja również o tętnie, biegam od około 2 lat, moje tętno spoczynkowe to około 48-52 po przebiegnięciu ok 1,5-2 km tętno wzrasta do 145-150, a dalej leci w górę do 175-180 i utrzymuje się w takich wartościach podczas reszty treningu i nie ważne czy biegnę 5.45 czy 4.50 na km tętno cały czas jest na tym „wysokim” poziomie. zegarek jaki używam to Garmin 235 z nadgarstkowym pomiarem, czy tętno nie jest za wysokie??? Bo mam trochę obawy.

  1. Kamil Nowak - Bieganie Uskrzydla pisze:

   Cześć. A czy kiedykolwiek porównywałeś wartości osiąganego tętna podczas treningu na opasce zapinanej na klatkę piersiową? Optyczny pomiar tętna lubi się często mylić 😉 Choć nie jest to regułą we wszystkich urządzeniach.

 13. bieganie a tętno pisze:

  Witajcie. Ja w ogóle mało biegam (góra 1 raz w tygodniu 5-10 km) a ponadto przeczytałem wszystkie powyższe komentarze w temacie bieganie a tętno i okazuje się, że nie mam pojęcia o bieganiu. 4-6 godzin w tygodniu trenuję Indoor Cycling a bieganie to tylko deser po obiedzie…
  na każdym moim treningu biegowym po przebiegnięciu 1 km tętno wynosi 170 bpm i utrzymuje się constans na poziomie 172-180 bpm aż do mety.. Czy to jest dobre tętno ? a może biegam „niezdrowo” ?
  Nie wiem, naprawdę nie wiem. Mam 42 lata i 5 km jestem w stanie przebiec w 25 minut ( nic więcej z siebie nie wycisnę) .. czy takie tętno jest ok ?

 14. JZ pisze:

  Hej, biegam ponad rok. Ostatnie 2 miesiące nieco „przespałem”. Kupiłem tydzień temu
  zegarek Polar Ventage M i jestem zaskoczony wskazaniami pulsometru. Po rozgrzewce (tętno 100) przechodzę do truchtu i biegu. Puls skacze w ciągu kilku minut do 150-160. Po około 2km osiąga prawie 170 ( na podbiegach 175). Ciężko mi zejść z tych 170 na treningu o długości 5km. Ponad 70% czasu treningu spędzam w najwyższej strefie tętna. Co na to moje serce???
  Wiek 41 lat, 72kg. Tempo spoczynkowe z zegarka Polar 55. HR max wyznaczone przez pulsometr 179. VO2max w Fitness Test na zegarku Polar 42. Proszę o poradę!

  1. Kamil Nowak pisze:

   Cześć. Dodaj proszę wpis tutaj: https://bieganieuskrzydla.pl/forum/posty/trening/ To jest Forum pomocy, tam chętnie odpowiem 🙂

 15. Damian pisze:

  Witam. Biegam od 4 lat z przerwa powypadkową wcześniej powyżej 20 km. Po operacji kolana dr zalecił mi do 10 km. Stosuje się zaleceń doctora. Od jakiegoś czasu mam problem z utrzymaniem tętna idzie do góry momentami nawet pod 186 a nawet 190 po chwili spada i później w górę. Tempo zmniejszyłem wcześniej 5,10-6,0 a teraz po podwyższonym 6,10-6,50. Zmiany zauważyłem po tym jak zacząłem też morsować. Na początku codziennie popołudniu morsowalem a rano biegałem co drugi dzień. Wyczytałem aby zmienić częstotliwość morsowania ale nie zauważam dużej różnicy. Może tu znajdę odpowiedź na to co robię źle???? Biegam na Garminie więc uważam że sprzęt mam odpowiedni.

  1. Kamil Nowak pisze:

   Cześć. Pomiar tętna dokonywany jest z nadgarstka czy z pasa napiersiowego?

 16. Damian pisze:

  Zaczynałem z Polarem i pasem piersiowym od lata przeszedłem na garmina solara nadgarstkowego.

  1. Kamil Nowak pisze:

   Cześć. Jak Twoje wrażenia?

 17. Anna pisze:

  Witam
  Biegam od 10 lat i ciągle zmagam się z wysokim tętnem 200 -210. 3 lata temu przebiegłam maraton, bez pulsometru i w tym roku tez się szykuję. Tetno spoczynkowe ok.60 do 8-9 km ok 160 a później wzrasta i trzyma się w granicach 200. Przy ostatnim biegu na 28 km, średnie tetno wyszło 187. Co zrobić, żeby je obniżyć? Biegam regularnie, przez ostatnie 3 miesiące 4 x w tygodniu, w tym 1 dlugi bieg. Dziękuję

 18. Marcelina pisze:

  Mam pytanie. Biegam już kilka lat. Dzisiaj przy biegu na dyszce miałam tętno pod 190. Czego to może być przyczyną? Biegam często, ale zawsze bardzo szybko osiągam górny pułap. Nie ma tego problemu np przy innej dyscyplinie typu spinning. Tam Tam kolei jest mi trudno przebić barierę 100-120 ud.
  Dziękuję za pomoc.
  Pozdrawiam
  Marcelina

  1. Kamil Nowak pisze:

   Cześć. Czy pomiar był z pasa HR czy z nadgarstka?

 19. Marek pisze:

  Mam 70 lat biegam maraton w czasie około 4 godz. Jakie mogę mieć max.tętno?

Dołącz do dyskusji, zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Bronimy się przed SPAM-em. Uzupełnij pole:

Bieganie dwa razy dziennie. Czy to rozsądny pomysł?

Czy bieganie dwa razy dziennie to dobry pomysł? Sposób, żeby zwiększyć tygodniowy kilometraż lub opcja, żeby biegać częściej i mieć więcej dni na odpoczynek? Czy taka praktyka jest naprawdę korzystna dla zdrowia i osiągnięcia lepszych wyników sportowych? Zanim zdecydujesz się na podwójne sesje biegowe, warto przyjrzeć się temu, co mówią na ten temat specjaliści, w tym fizjoterapeuci. (więcej…)