SALCO Regeneracyjne sole do kąpieli dla sportowców

polecane

SALCO Regeneracyjne sole do kąpieli dla sportowców

Kamil Nowak
13 sierpnia, 2015
Recenzje Regeneracja

Regeneracja to również część treningu, a sole do kąpieli SALCO, świetnie sprawdzają się w przyśpieszaniu tego procesu. Biegacze, którzy ściągają po wysiłku buty i uważają, że to koniec treningu, a regeneracja sama przyjdzie są często w błędzie. Ten proces, jak trening, trzeba po prostu dopracować i wówczas można czerpać prawdziwą radość z biegania.

Historia

Lecznicze walory kąpieli solankowych znane są od dawna. Na początku kojarzone były wyłącznie z uzdrowiskami. Od 1867 roku dzięki pomysłowi warzenia leczniczych wód słonych z okolic Iwonicza ( w województwie podkarpackim), dostępne także w kuracjach domowych. Wtedy to wymyślono sól leczniczą, która przetrwała do dnia dzisiejszego. Sól lecznicza to wyłącznie produkt oparty na naturalnych biopierwiastkach, opierający się zarazem wszelkim nowinkom technologicznym.

Pomyślisz pewnie, że sól to sól, ale to nie jest do końca prawda. Liczy się jej zawartość, czyli to jakie pierwiastki posiada oraz sam proces produkcji, który w odpowiedni sposób zachowuje jej właściwości i pozwala na pełne korzystanie z kąpieli solankowych w domowym zaciszu.

salco sport therapy 5 kg

Pierwsze wrażenie

Produkt bardzo dobrze przygotowany do transportu i w poręcznych opakowaniach – część pakowana w tzw. „wiaderkach” – po 3 kg i 5 kg. Przemyślana forma przechowywania tego produktu i wygoda dla domowników. Zwłaszcza, jeśli stawia się kilka takich pojemników, jeden na drugim i w efekcie docelowym, nie zajmują dużo miejsca. Dlaczego jest to ważne z punktu widzenia kupującego?

Średnio w trakcie jednej kąpieli potrzebujesz około 1-2 kg soli na pełną wannę, a to oznacza, że wiaderko w którym jest 5 kg (fizycznie spore gabarytowo) zużyjesz już po 2-3 kąpielach – czyli średnio po tygodniowej kuracji. Jeśli potrzebujesz zapas soli na kilka tygodni, to przygotuj sobie miejsce na ich składowanie – trochę tego będzie. Przekonałem się o tym w momencie, gdy przyjechał do mnie kurier z paczkami 🙂

Wielkim plusem okazało się wspomniane powyżej opakowanie, ponieważ SALCO na nim opisuje podstawowe zasady zachowania się z tym produktem czyli: sposób użycia, długość kąpieli, oddziaływanie solanki na ciało człowieka, a jeśli wybraliśmy sól aromatyzowaną (np. SALCO Sport Therapy Aroma), to znajdziemy również informację o dodatkowym aspekcie – czyli kuracji zapachem, która jest bardzo przyjemna.

salco sport therapy aroma jasmin

Pierwsza kąpiel

Do kąpieli solankowych należy stopniowo przyzwyczajać nasze ciało i pierwsze zabiegi, powinny odbywać się z małą ilością soli i być ograniczone czasowo (do około 10-12 minut). Przygotowałem dla siebie pół wanny wody, bardzo ciepłej i wsypałem do niej 1 kg soli, która dobrze i szybko się rozpuściła. Woda powinna być bardzo gorąca, ale nie taka, abyśmy się poparzyli. W trakcie kąpieli mogą pojawiać się pęcherzyki powietrza na nogach, które należy usunąć, ponieważ ich obecność utrudnia wchłanianie się jonów soli.

Ważne jest, aby w trakcie kąpieli i po niej, przyjmować płyny, ponieważ efektem kąpieli solankowych jest spore pocenie się (w skrajnych przypadkach powodujące odwodnienie). Do tego celu najlepiej przygotować sobie izotonik i w trakcie całego procesu (przed i po zabiegu) przyjąć łącznie około 0,5 l tego płynu.

Drugim istotnym parametrem jest czas, który powinien być pod kontrolą. Długie przesiadywanie w solance jest mocnym obciążeniem dla organizmu – głównie dla serca, które reguluje temperaturę całego ciała, a przebywając długo w ciepłej wodzie, znacznie utrudniasz jego pracę. Generalnie zakłada się, iż amator kąpieli solankowych powinien zmieścić się w czasie 10-12 minut, a do kolejnych zabiegów, dokładać po 2 minuty i tym samym stopniowo wydłużać okres leżenia w solance.

Ogólny schemat kąpieli

– do wanny wypełnionej wodą wsypać pożądaną ilość soli (zazwyczaj 1-2 kg) i zamieszać do całkowitego rozpuszczenia,
– czas kąpieli około 20 minut (początkujący od 10-12 minut),
– jeśli to możliwe, nie spłukiwać ciała – powstający na powierzchni skóry tzw. „płaszcz solny” jest pożądanym bodźcem zewnętrznym, wydłużającym pozytywne oddziaływanie solanki na nasze ciało, po około godzinie można się wykąpać, tym razem w czystej wodzie, aby zakończyć proces kąpieli solankowej,
– zaleca się stopniowe przystosowanie organizmu do kąpieli solankowej przez wydłużanie czasu zabiegu, podnoszenie temperatury wody oraz stężenia roztworu,
– po wyjściu z wanny uzupełnić wypocone płyny ustrojowe.

salco sport therapy fit and body

Kiedy korzystać z kąpieli solankowych?

Dwa do trzech razy w tygodniu, szczególnie w okresie przemęczenia lub obniżenia odporności (1 kg na 100 l wody).

Regenerująca kąpiel solankowa
– Wzmacnia ogólną kondycję fizyczną
– Przyspiesza procesy regeneracji organizmu
– Wywołuje i wspomaga reakcje obronne organizmu
– Łagodzi bóle mięśniowe, stawowe i nerwobóle
– Powoduje rozszerzenie naczyń krwionośnych i poprawę ukrwienia

salco sport therapy

Stopy, często o nich zapominamy

Często biegacza zapominają o pielęgnacji swoich stóp po treningu i skupiają się jedynie na prysznicu, który rozluźnia mięśnie oraz daje ukojenie na przemęczone ciało. Jeśli nie mamy dużo czasu na kąpiel solankową, a chcemy zrobić coś pożytecznego dla naszych stóp, to rozpuśćmy około 0,5 kg soli w misce z wodą. Zanurzmy w niej nasze stopy i przez około 10 minut moczmy je w tym roztworze. W efekcie końcowym, taka kąpiel solankowa zregeneruje nasze stopy, które są zmęczone po treningu, jak również chodzeniu.

Podsumowanie

To, że kąpiele solankowe poprawiają nasze zdrowie nie podlega dyskusji i da się to zauważyć już po kilku kuracjach. Chwila relaksu, która przyczynia się do szybszej regeneracji i odpoczynku osób aktywnych na poziomie zaawansowanym, jak i amatorskim. Produkty oceniam na 5 (pięć), w skali na 6, gdzie im wyżej tym lepiej.

Krótko: dobroczynne spa w naszej łazience, za rozsądną cenę, które szybko można przygotować.

polecane

Dołącz do dyskusji, zostaw komentarz

 1. Mirek Poznan - Night Runners pisze:

  Korzystam z kąpieli solankowych już od długiego, długiego czasu.
  Są mega zdrowe dla ciała i ducha 😉
  Salco, zapachy ma dopracowane perfekt.

 2. Nataliia pisze:

  Salco jest godne polecenia – szczególnie, że kiedyś korzystałam z kąpieli praktycznie co 4-5 dzień. To za sprawą kąpieli solankowych mogłam trenować na wysokim poziomie, jeszcze jak połączy się do tego odpowiednią dietę i plan treningowy, to wychodzi świetna forma.

  pozdr
  Nataliia

 3. Dietetyk sportowy pisze:

  SALCO jest rewelacyjne. Warto też po mocnym treningu czy zawodach zadbać o dietę, która sprzyja szybszej regeneracji – białko (spożyte jak najszybciej, najlepiej do 30 min. po mocnej jednostce treningowej lub zawodach), węglowodany i sukcesywne nawadnianie.

Dołącz do dyskusji, zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Bronimy się przed SPAM-em. Uzupełnij pole:

Jak dbać o buty sportowe? [PORADNIK]

Jak dbać o buty sportowe (do biegania)? Co robić, aby zabezpieczyć ich powierzchnię przed wilgocią i przywieraniem brudu? O dbaniu, pielęgnacji, impregnacji, które przedłużają życie naszego obuwia treningowego będzie dzisiejszy poradnik. (więcej…)