roztrenowanie w bieganiu
Sumienne roztrenowanie w bieganiu. Jak, kiedy i po co?

polecane

Sumienne roztrenowanie w bieganiu. Jak, kiedy i po co?

Kamil Nowak
18 sierpnia, 2023
Poradniki

Roztrenowanie jest istotnym elementem treningu biegacza. Odpoczynek od biegania ma na celu przywrócenie organizmu do pełnej gotowości po okresie intensywnego treningu lub wymagających startach w zawodach. Roztrenowanie najczęściej robi się raz w sezonie. Odpowiednia przerwa może zapewnić regenerację zarówno fizyczną, jak i psychiczną. W tym artykule omówimy, kiedy i jak długo powinno trwać roztrenowanie w bieganiu.

roztrenowanie w bieganiu

Dlaczego roztrenowanie jest ważne?

Intensywny trening biegacza może prowadzić do przetrenowania, co z kolei może skutkować zmęczeniem, spadkiem wydajności, a nawet kontuzjami. Roztrenowanie stanowi konieczny odpoczynek dla organizmu, pozwalając mięśniom, stawom, sercu i układowi nerwowemu na regenerację. Daje to ciału i umysłowi czas na odnowienie, co jest kluczowe dla osiągnięcia długotrwałej i stabilnej wydajności. Co ważne, roztrenowanie powinno być traktowane przez biegacza jako element długofalowego planu zdrowia, a nie przymus, który powinien trwać jak najkrócej.

Kiedy zrobić roztrenowanie w bieganiu?

Optymalny czas na roztrenowanie u biegacza zależy od indywidualnego planu treningowego i celów sportowych. Ogólna zasada mówi, że po intensywnym okresie treningowym lub startach w wymagających zawodach biegowych (maraton, ultramaraton lub podobnej trudności bieg) warto zarezerwować około 1–3 tygodni na roztrenowanie. Najczęściej okres roztrenowania u większości biegaczy przypada na końcówkę września, październik lub listopad. Jednakże, istnieje kilka kluczowych momentów, kiedy roztrenowanie może być szczególnie korzystne:

  1. Po sezonie startowym: po zakończeniu sezonu rywalizacji warto dać sobie czas na pełne roztrenowanie. To pozwoli ciału zregenerować się przed rozpoczęciem kolejnego ciężkiego cyklu treningowego,
  2. Po okresie intensywnego treningu: jeśli przeszedłeś przez okres ciężkiego treningu, na przykład przed ważnymi zawodami, po ich zakończeniu warto przejść w fazę roztrenowania. To pomoże uniknąć przetrenowania i zachować równowagę między intensywnością a regeneracją,
  3. W momencie odczuwania zmęczenia i spadku motywacji: jeśli odczuwasz przemęczenie lub znudzenie treningiem, to może być znak, że potrzebujesz przerwy. Roztrenowanie w bieganiu może pomóc w odzyskaniu energii i entuzjazmu do ćwiczeń.

Ile powinno trwać roztrenowanie?

roztrenowanie w bieganiu

Optymalny czas trwania roztrenowania może się różnić w zależności od indywidualnych potrzeb i okoliczności. Jednakże, ogólna zasada to około 1–3 tygodni. Okres ten należy jednak dobrać indywidualnie. W tym czasie możesz zmniejszyć liczbę treningów biegowych lub w ogóle nie biegać, a skupić się na aktywnościach regeneracyjnych (takich jak joga, jazda na rowerze, pływanie, spacerowanie, nordic walking). Warto także zwiększyć ilość snu i właściwie zbilansować dietę. Najlepiej spożytkować czas roztrenowania na aktywny wypoczynek, dlatego niektórzy biegacze w trakcie roztrenowania sporadycznie biegają, a inni – w ogóle nie zakładają butów do biegania i unikają treningu biegowego. Najważniejsze jest to, żeby odpocząć tak, jak lubimy.

Ważne jest, aby słuchać własnego organizmu i reagować na jego sygnały. Jeśli po tygodniu lub dwóch odczuwamy poprawę ogólnego samopoczucia, mamy więcej energii i rośnie nam motywacja, to znak, że roztrenowanie przynosi efekty. Z drugiej strony, jeśli nadal odczuwamy zmęczenie i brak chęci do treningu, warto pomyśleć o wydłużeniu okresu roztrenowania.

Podsumowanie

Roztrenowanie w treningu biegacza jest nieodzownym elementem, który umożliwia organizmowi i umysłowi regenerację po intensywnym okresie treningowym czy po udziale w trudnych zawodach sportowych. Odpowiednio zaplanowane roztrenowanie może przyczynić się do uniknięcia kontuzji oraz przywrócić wysoką motywację do biegania. Optymalny czas trwania roztrenowania to zazwyczaj 1–3 tygodnie, jednak indywidualne potrzeby mogą się różnić. Zdarza się, że biegacze odpoczywają nawet 4–5 tygodni. Przede wszystkim należy słuchać własnego organizmu i reagować na jego sygnały, aby po okresie regeneracyjnym osiągnąć najlepsze rezultaty.

polecane

Dołącz do dyskusji, zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Bronimy się przed SPAM-em. Uzupełnij pole:

Suunto 5 – fenomenalny czy przeciętny? TEST

Jeszcze przed oficjalną premierą wiedziałem, że Suunto nosi się z zamiarem pokazania nowego zegarka. Gdy do tego doszła później specyfikacja urządzenia i jego nazwa - Suunto 5 - cieszyłem się z faktu, że będę mógł ten sprzęt ocenić. Jakie są wrażenia po czasie spędzonym z Suunto? (więcej…)