Strava Live Segments – kolarska rywalizacja i wspaniała zabawa

polecane

Strava Live Segments – kolarska rywalizacja i wspaniała zabawa

Kamil Nowak
7 września, 2017
Poradniki

Strava Live Segments jest płatną opcją dostępną w niezwykle popularnym serwisie dla kolarzy i biegaczy Strava. Głównie chodzi o ściganie się z innymi zawodnikami na wielu trasach oraz bicie coraz to bardziej wyśrubowanych rekordów. Jeśli lubisz sportowe wyzwania, emocjonującą rywalizację i jeździsz na rowerze lub biegasz, to zostaniesz fanem tzw. segmentów. Jak działa platforma Strava? Jaki sprzęt będzie potrzebny?

Jasne, że bieganie czy jazda na rowerze nie są nudnymi sportami. Zawsze przecież możemy zboczyć z naszego utartego szlaku i poddać się przygodzie. Biegnąc jesteśmy w stanie podziwiać otaczającą nas okolicę, a na rowerze możemy zapędzić się w dzikie ostępy i zaznać niemałego dreszczyku emocji zjeżdżając po stromym zboczu. Czas przyjemnie nam upływa, a i przy okazji robimy coś dla własnego zdrowia i nie siedzimy bezsensownie przed laptopem czy telewizorem. Co jednak, gdy od czasu do czasu chcemy się z kimś ścigać? Nie tylko biec, ale poczuć smak rywalizacji? Możemy skrzyknąć kolegów i wspólnie założyć sobie cel, ustalić trasę biegu lub przejazdu rowerami i świetnie się bawić. Co jednak w momencie, gdy nikt z nami nie chce rywalizować, bo nasi znajomi nie mają czasu, zostaną dzisiaj dłużej w pracy lub mają inne obowiązki? Tę lukę skrzętnie wypełnia platforma Strava, która łączy sportowców na wszystkich kontynentach i umożliwia im wspólną całodobową rywalizację. Wspólną, ponieważ każdy może wziąć udział w wyścigu. Potrzebuje do tego jedynie kompatybilnego sprzętu i konta premium.

O co dokładnie chodzi w Strava Live Segments?

Strava to platforma społecznościowa osób aktywnych fizycznie, które najczęściej są kolarzami, a w mniejszej liczbie biegaczami. Strava Live Segments to opcja premium (płatna), która umożliwia ściganie się „na żywo” z innymi użytkownikami na wcześniej zaplanowanych trasach. W trakcie jazdy na rowerze lub biegu wyświetlane są na kompatybilnym sprzęcie potrzebne informacje. Najczęściej są to: aktualny czas, czas najlepszego zawodnika i dystans pozostały do mety. Na ekranie takiego urządzenia możemy zobaczyć nie tylko te trzy powyższe parametry, ale również trasę segmentu czy jej profil. Dodatkowo możemy porównać bieżącą jazdę ze swoimi rekordami, ostatnimi treningami lub rekordami znajomych. Wszystko jednak zależy od urządzenia, jakie posiadamy. Strava jest na tyle popularnym serwisem, iż wielu producentów dostrzegło określone możliwości w tzw. „połączeniu sił”. To poskutkowało ofertą sprzętową z już zainstalowaną aplikacją Strava. Taki zabieg oszczędza czas użytkownika i daje możliwość najczęściej bezpłatnego wypróbowania tego serwisu. Wystarczy krótkie dokończenie procesu instalacji i już możemy wyruszać na pierwszy podbój segmentów.

Szerszy kontekst platformy Strava

Płatne konto Premium daje dostęp do Strava Live Segments. Warto jednak zwrócić uwagę, że platforma Strava jest w pewnym sensie miejscem spotkań sportowców, którzy wymieniają się nabytym doświadczeniem, wspólnie umawiają na treningi, rywalizują w konkretnych celach niekiedy biorąc udział w akcjach społecznych i nabijając kilometry dla jakiegoś szczytnego celu. Wkraczając do społeczności Strava nie tylko będziemy mogli się ścigać, ale również edukować i spotkać ciekawe osoby z taką samą pasją. Tak więc nie jest to tylko centrum wyścigów, ale pełnowartościowa platforma, która może być również dzienniczkiem treningowym. Wystarczy zainstalować specjalną aplikację Strava – nawet do pamięci smartfonu i podczas biegu lub jazdy na rowerze ją uruchamiać. Tym sposobem możemy odnotowywać wszystkie przebyte sesje i zapisywać je do platformy Strava. Zbieranie informacji o każdej sesji umożliwi również ich późniejszą wnikliwą analizę. Podkreślmy, że nie wszystko w Strava jest płatne. Darmowe członkostwo umożliwia śledzenie aktywności i jej zapisywanie w serwisie, dostęp do mapy aktywności, podgląd podstawowych statystyk o wszystkich sesjach treningowych, statystyki miesięczne dotyczące przebytych kilometrów i czasu aktywności, tworzenie własnych tras biegowych oraz rowerowych i wiele innych możliwości.

Powyżej znajduje się zrzut ekranu jednego z treningów biegowych. Zebrane dane dotyczą czasu aktywności, przebytego dystansu, średniego tempa, a także tętna i kadencji. Widoczna mapa biegu obrazuje trasę biegu, a boczna podziałka z lapsami (automatyczne okrążenie co 1000 m) wskazuje tempo odcinka i różnicę wysokości. Na osi czasu pod mapą możemy zaznaczyć wyświetlanie się najważniejszych informacji m.in. tempa. W płatnej wersji otrzymujemy dostęp do jeszcze bardziej zaawansowanych funkcji i możemy do nich zaliczyć np. analizę tętna czy danych z rowerowych mierników mocy, support premium, eksport i import plików w formacie GPX i możliwość zdobycia tzw. Trophy – wyróżnienia (pucharu). Jeśli korzystaliście kiedykolwiek z platform podobnych do Polar Flow lub Garmin Connect, to Strava jest mniej więcej tym samym, jedynie bardziej ukierunkowana na kolarstwo.

Płatne członkostwo Strava kosztuje 7,99 dolarów na miesiąc lub 59.99 dolarów rocznie.

Słowniczek Strava (warto poznać jeszcze przed wyścigiem)

Poruszając się po serwisie Strava można natknąć się na pewne sformułowania (w zasadzie skróty), które na pierwszy rzut oka wydają się być bardziej tajemnicze niż pomoce. Spieszymy z pełnym wyjaśnieniem, o co chodzi w terminologii serwisu Strava. Największą ilość skrótów można zaobserwować podczas wyścigu. Podstawowy słowniczek platformy:

LIVE SEGMENTS – wyścig „na żywo”, czyli rywalizacja na konkretnej trasie,
PR – czas zawodnika, który jest rekordzistą segmentu,
KOM/QOM – King/Queen of the Mountain – rekordzista / rekordzistka segmentu,
TROPHY CASE – pewnego rodzaju wyróżnienie, nagroda za osiągnięcie.

Czas na wyścig – Strava Live Segments

Wyścig, czyli udział w Strava Live Segments to wspaniała możliwość poczucia sportowego ducha. W segmentach genialne jest to, że udział może wziąć każdy i wszyscy mogą zagrozić rekordzistom – KOM/QOM. A jeśli już to się zrobi i uda się wbić na pierwsze miejsce, to najlepsi zawodnicy dostają informację, że ktoś właśnie ich pokonał. To oczywiście jest pewna spirala, ponieważ by być najlepszym w wielu segmentach, trzeba praktycznie stale walczyć i stawać do wyścigów. Wspominaliśmy powyżej, że do wzięcia udziału w segmencie potrzebny jest odpowiedni sprzęt – najczęściej wyposażony w GPS, ponieważ to z jego pomocą otrzymujemy informacje o tym, że jesteśmy blisko danego segmentu, a także wszelkie dane o czasie, prędkości i aktualnej lokalizacji. Pokreślmy, że najpierw trzeba opłacić konto premium lub trafić na jakąś promocję. W liczniku Polar M460 w standardzie zaproponowano wszystkim użytkownikom darmowe konto premium na okres 60 dni. Przy założeniu, że wcześniej nie było się użytkownikiem serwisu Strava. Z takiej zachęty skorzystaliśmy i przez 60 dni ścigaliśmy się bezpłatnie. Coraz więcej producentów elektroniki sportowej rozpoczyna współpracę ze Strava i już w standardzie na określony czas oferuje bez dodatkowej opłaty członkostwo. Poza fińskim Polar’em robi tak jeszcze np. Garmin, który na dniach przy okazji trwających targów IFA w Berlinie zaprezentował swój najnowszy licznik rowerowy GPS model Garmin Edge 1030 posiadający już preinstalowaną aplikację Strava.

Licznik rowerowy GPS, czy smartfon, a nawet zegarek GPS lub jakikolwiek pozostały sprzęt będą trochę inaczej prowadzić sesję wyścigu. Część urządzeń posiada poza parametrami takimi, jak czas, czas straty do lidera, pozostały dystans do przebycia, podgląd mapy z zaznaczoną na niej trasą. Mogłoby się wydawać, że to całkowicie normalne, że skoro chcemy się ścigać, to musimy wiedzieć, gdzie jechać lub biec, ale nikt nie powiedział, że ta informacja musi być pokazywana przez sprzęt. Czasami wymagany będzie wcześniejszy rekonesans np. przed ekranem laptopa sprawdzając, jak układa się trasa. Świetnym przykładem takiego ograniczenia podczas korzystania ze Strava Live Segments jest licznik Polar M460, bo pomimo posiadanego wyświetlacza, nie wskazuje on mapy w trakcie wyścigu. Prezentuje jednie poszczególne czasy i dystans. To użytkownik powinien wcześniej wejść do serwisu Strava i dokładnie prześledzić segment – również zapamiętać trasę. Licznik nie pokazuje strzałek mogących podpowiadać zakręty. I dlatego Polar wprowadził ograniczenie w tym liczniku do możliwości ściągnięcia na raz 20 segmentów Strava. Oczywiście każdy segment możemy dowolnie wymieniać, co daje w praktyce nieograniczoną liczbę dostępnych segmentów. Logicznie rzecz ujmując, kto z nas będzie w stanie zapamiętać (mieć w głowie) więcej niż 20 tras wyścigów Live Segments? Pewnie małe grono i dlatego wgrywanie np. 500 wyścigów do pamięci urządzenia nie ma sensu. Wgrywamy tyle, w ilu potencjalnie segmentach chcemy wystartować (czyt. zapamiętać ich trasę). Jednak na rynku dostępne są również takie urządzenia, które pokazują mapę i wyznaczają pełną trasę wyścigu. Mało tego, pokazują również graficznie stratę do lidera lub o ile jesteśmy szybsi niż KOM/QOM. Absolutnie wszystko uzależnione jest nie tylko od ceny urządzenia, ale również od producenta i jego rozwiązań. Poniżej znajduje się sprzęt współpracujący z segmentami Strava Live Segments.

Lista urządzeń, które obsłużą Strava Live Segments

Do listy należy dorzucić wszystkie nowe smartfony, na które możemy pobrać i zainstalować dedykowaną aplikację Strava. Wspomniana lista:

Garmin

Edge 510
Edge 520
Edge 810
Edge 820
Edge 1000
Edge 1030
Fenix 5
Forerunner 735XT
Forerunner 935

MIO Cyclo

Cyclo 310
Cyclo 315 HC
Cyclo 315
Cyclo 500
Cyclo 505
Cyclo 505 HC

Polar

Polar M460

New Balance

RunIQ

Podsumowanie

Strava Live Segments jest przeznaczona dla wszystkich miłośników kolarstwa i biegu, którzy chcą poczuć dreszczyk emocji i mają w sobie chociaż odrobinę chęci rywalizacji. Strava Live Segments to roczny wydatek około 200 zł (59 dolarów), ale biorąc pod uwagę możliwości, jakie daje uczestnictwo w segmentach, a także dodatkowe opcje w serwisie, jest to rozsądna kwota za taką frajdę. Poza segmentami otrzymujemy możliwość dokładniejszej analizy treningów m.in. analizy tętna czy informacji z osprzętu rowerowego – pomiaru mocy i kadencji pedałowania (podczas jazdy na rowerze), które są odblokowane tylko na koncie premium. To, co? Chcesz poczuć emocje i masz w sobie ciekawość, a może chęć bycia najlepszym? Jeśli posiadasz chociaż jedną z wymienionych cech, wypróbuj platformę Strava i wystartuj w wyścigu – warto (uśmiech). Ścigasz się już? Może chcesz podzielić się swoimi przemyśleniami? Każda opinia jest na wagę złota, więc zostaw poniżej komentarz – za wszystkie z góry dziękujemy!

polecane

Dołącz do dyskusji, zostaw komentarz

  1. Kuba pisze:

    Live segments jest już też w Polar V800 po ostatniej aktualizacji

    1. Kamil Nowak - Bieganie Uskrzydla pisze:

      Tak, potwierdzam. Kilka dni temu robiłem aktualizację i jest już widoczna Strava. Dzięki za komentarz

Dołącz do dyskusji, zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Bronimy się przed SPAM-em. Uzupełnij pole:

Ćwiczenia ogólnorozwojowe dla biegaczy

Ćwiczenia ogólnorozwojowe świetnie sprawdzają się u osób, które chcą rozwijać się i poprawić swoje osiągnięcia sportowe. Ćwiczenia ogólnorozwojowe to również dobra możliwość, aby wzmocnić całe ciało, szczególnie te mięśnie, które nie pracują w trakcie biegu.  (więcej…)