Zegarek z GPS, to krok w stronę lepszej analizy treningu. Zegarek z GPS pomoże nam praktycznie w każdej sytuacji poprzez precyzyjne określanie przebytego dystansu, prędkości, tętna, a kończąc na wyznaczeniu wielu innych parametrów, jak np. ilości spalonych kalorii, temperatury otoczenia czy wysokość n.p.m. Jak odnaleźć się w tych wszystkich funkcjach i wybrać zegarek, który dla nas będzie najlepszy?
Aktualna oferta sklepów jest ogromna. Nawet chwila zastanowienia się nad każdym modelem zegarka z GPS to konieczność spędzenia przynajmniej połowy dnia w sklepie. Obliczanie dystansu, prędkości biegu, tętna, wodoodporność, kalkulacja spalanych kalorii, jakość sygnału GPS, możliwość wgrywania własnych tras, wysokościomierz, temperatura otoczenia – to tylko niektóre funkcje takiego zegarka – a jest ich znacznie więcej. Te najbardziej zaawansowane mogą wyświetlać np. mapę terenu na ekranie, posiadać niezwykle żywotną baterię (działającą przez około 100 godzin) i możliwość jej ładowania w trakcie biegu. Dla początkujących biegaczy, którzy szukają swojego pierwszego zegarka biegowego przygotowaliśmy poniższy poradnik. Wybraliśmy, naszym zdaniem 8 istotnych funkcjonalności dobrego zegarka sportowego, na które warto zwrócić uwagę podczas zakupu.
Łatwość obsługi
To jedna z kluczowych cech, ponieważ w przypadku dużego zmęczenia i długich treningów ważne jest, aby zegarek biegowy obsługiwało się bezproblemowo. Tym bardziej można docenić prostotę w obsłudze i łatwość kliknięć w przyciski, gdy biegamy sprint i już pod koniec wszystkich okrążeń jesteśmy na tyle zmęczeni, że ciężko jest nam trafić w mały przycisk i przytrzymać cokolwiek. W takich momentach przydaje się możliwość np. obsługi zegarka poprzez uderzenie ręką w tarczę, co powoduje zapisanie danych i wyznaczenie okrążenia – taką możliwość oferuje m.in. Polar V800. Oczywiście jest wiele innych ułatwień związanych z odpowiednim zaprojektowaniem zegarka i przemyślanym ułożeniem przycisków, ale ta funkcja jest niezwykle interesująca.
Łatwość obsługi zegarka z GPS jest dość trudna do weryfikacji podczas zakupu w sklepie, więc jeśli macie jakiegoś znajomego, który ma ten sam model, który chcecie kupić, warto sięgnąć po jego opinię. Dobrym rozwiązaniem jest również przeczytanie recenzji opublikowanych w internecie i tego, co o danym modelu sądzą osoby testujące. Zazwyczaj posiadają one doświadczenie w recenzowaniu tego typu sprzętu, więc z ich pomocą powinniśmy lepiej określić, czy dany zegarek będzie dla na odpowiedni.
Pomiar tętna
Powoli standardem staje się integracja czujnika tętna z zegarkiem i eliminacja standardowego paska mierzącego tętno umieszczanego na klatce piersiowej. Jakość pomiaru tętna z nadgarstka badaliśmy w trakcie testów zamieszczonych na łamach naszego portalu, a wnioski możecie znaleźć m.in w tym artykule. Generalnie jest to świetna opcja, ponieważ w jednym urządzeniu mamy wykonywany pomiar dystansu i monitorowane tętno.
Pomiar tętna i późniejsza jego analiza jest niezwykle istotna pod względem jakości naszego treningu, oczekiwanych rezultatów oraz pomaga określić, czy nasze bieganie odnosi skutek, a forma rośnie.
Liczba spalanych kalorii
Dużo osób lubi wiedzieć, ile kalorii spaliły po zakończonym treningu. Gdy nasz zegarek z GPS posiada taką funkcję, sprawdzenie tego parametru będzie niezwykle proste. Na podstawie wprowadzonych informacji o osobie trenującej (najczęściej jej wieku, wzrostu i wadze) sprzęt sam będzie kalkulować orientacyjną liczbę spalonych kalorii. Dość przydatna funkcja w trakcie diety i chęci redukcji masy ciała. Zazwyczaj połączoną funkcją jest monitorowanie naszej całodziennej aktywności fizycznej i prezentacja poziomu spalonych kalorii na przestrzeni całego dnia. Dokładniej tę funkcję opisaliśmy poniżej.
Czas działania na pełnej baterii
Tekst dedykowany jest początkującym biegaczom (biegającym 2-3 razy w tygodniu), więc bateria, która wytrzymuje około 8 godzin treningowych powinna wystarczyć. Pozwoli to na rozładowanie jej przez 1-2 tygodnie. Natomiast jeśli trenujemy zdecydowanie częściej i nie chce nam się co chwilę korzystać z ładowarki, powinniśmy wziąć ten parametr pod lupę i przeglądać zegarki, które oferują większą żywotność, niekiedy nawet oscylujące w okolicach 100 godzin treningowych (najczęściej z oszczędzającym baterię zapisem sygnału GPS np. co 30-60 sekund lub rzadziej). Optymalnym rozwiązaniem wydają się być modele, które wytrzymują około 12 godzin treningowych. Z takiego zegarka mogą już korzystać osoby, które trenują 5 razy w tygodniu.
Wielkość i ciężar
Parametr (trochę) związany z płcią osoby, która będzie korzystać z zegarka, ponieważ większość kobiet woli lekkie modele, które nie ciążą na nadgarstku, a w przypadku mężczyzn jest odwrotnie. W tym segmencie jest dość mocne zróżnicowanie – od lekkich modeli, które ważą około 55 g do zegarków o ciężarze ponad 100 g. Przestrzegamy przed zamawianiem tego rodzaju sprzętu przez internet, gdy nie widzieliśmy zegarka wcześniej na żywo. Zdjęcia wykonane przez producentów nie zawsze oddają prawdziwą wielkość zegarka – najczęściej wydają się być większe, niż są w rzeczywistości.
Dobrym sposobem jest odwiedzenie specjalistycznego sklepu sportowego. Dodatkowym plusem jest obecność profesjonalnego doradcy, który może pomóc dobrać zegarek, który spełni nasze oczekiwania. Warto poświęcić ten czas na wnikliwe obejrzenie sprzętu i zwrócenie uwagi na sposób ładowania baterii, rodzaj zapięcia paska, wielkości przycisków i łatwości ich obsługi.
Profile sportowe
Nie tylko bieganie się liczy. Czasami będziesz chciał pojeździć na rowerze, popływać lub może pójść na siłownię. Jeśli wybierzesz zegarek z GPS, który obsługuje wiele dyscyplin sportowych, to bez problemów i w każdej chwili, będziesz mógł z nich skorzystać. Prawda, że to jest pożyteczna funkcja?
Całodobowy monitoring aktywności
W dłuższej perspektywie dbania o swój codzienny ruch, jak również aktywność fizyczną, będzie potrzebny sprzęt, który zliczy nasze wszystkie kroki, czas ruchu i przedstawi to w prostej oraz dostępnej dla nas formie. Jednym z takich zegarków jest TomTom Runner 2 Cardio + Music, który testowaliśmy i naszym zdaniem posiada bardzo przyjazny interface, pokazujący właśnie takie dane (zdjęcie powyżej).
Zazwyczaj w trakcie pierwszego uruchomienia zegarka będziemy proszeni o podanie wieku, wzrostu i masy ciała, a także tego, jak bardzo jesteśmy aktywni w trakcie pracy (wykonywanego zawodu). Dlaczego konstruktorom zegarka zależy na informacji o tym ostatnim parametrze? Najczęściej pracujemy przez 8 godzin, co stanowi sporą część dnia, a więc ma to bezpośredni wpływ na liczbę naszych kroków, co z drugiej strony wpływa na ogólną liczbę spalonych kalorii i pokonywany dystans (każdy krok to kolejne centymetry). Zatem zegarek będzie zliczać nie tylko nasz trening, jak bieganie, jazdę na rowerze, ale również to, ile kilometrów przechodzimy w czasie pracy.
Możliwość analizowania zebranych informacji
Praktycznie każdy producent oferuje możliwość dogłębnego analizowania treningów. Polar Flow, Garmin Connect, Suunto Movescount.com – to tylko niektóre bardzo zaawansowane serwisy – które na podstawie zebranych danych z naszego zegarka GPS mogą np. podpowiedzieć jak trenować, wskazać poziom zmęczenia, postępy w bieganiu czy łączyć się z serwisami społecznościowymi.
Zawsze warto pamiętać, że sprzęt, który nosimy na nadgarstku ma za zadanie zbieranie informacji, a późniejsza obróbka tego materiału leży już po stronie powyższych serwisów, które posiadają odpowiednią moc obliczeniową, prowadzą zapis treningów przez wiele miesięcy i mają aktualizowane oprogramowanie na bieżąco etc. Zaraz po przeprowadzeniu pierwszego treningu z udziałem zegarka GPS warto spojrzeć, jak wygląda zapis danych w tych programach i jakie informacje jesteśmy w stanie uzyskać.
Podsumowanie
Sprawa zakupu konkretnego modelu zegarka nie jest łatwa, a ilość urządzeń oferowanych przez producentów również tego nie ułatwia. Dodatkowo, praktycznie co roku, każda firma delikatnie odświeża swoją ofertę wprowadzając coraz to bardziej zaawansowane modele lub ulepszając sprzęt obecny już na rynku (poprzez aktualizację oprogramowania w tych urządzeniach). Nie bez przyczyny nie ma punktu „cena”, ponieważ ten parametr zależy wyłącznie od zasobności portfela danej osoby, a ciężko w tym aspekcie uogólnić, co dla kogo jest dobrą ceną. Ponadto element ten nie jest najważniejszy, jeśli wybierzemy mądrze i zegarek z GPS będzie służyć nam kilka sezonów. Życzymy Wam przemyślanych decyzji i radości z użytkowanego sprzętu!
Pierwsze kilka treningów z nowym zegarkiem jest jak randka. Wszystko się może zdarzyć, a na końcu możemy być pozytywnie lub negatywnie zaskoczeni. Kupuj tylko sprawdzone produkty gdzie jest dużo pozytywnych opinii. Najlepiej w necie, bo są najniższe ceny.
Ciekawe porównanie 😉
Chociaż coś w tym jest, że pierwsze treningi z nowym zegarkiem bardzo cieszą, powodują uśmiech na buzi i inspirują do biegania.
Co to za zegarek ten z pierwszego zdjęcia?
Emilu, jest to zegarek model: TomTom Runner 2 Cardio + Music.
Pełną recenzję znajdziesz tutaj:
http://bieganieuskrzydla.pl/zegarek-tomtom-runner-2-cardio-music-recenzja/
Tomtom runner 2 cardio + music
zegarek to podstawa. Inaczej nie da się zrobić dobrego treningu biegowego. Kiedyś biegałem od drzewa do drzewa, a później parę metrów truchtu i powtórka, ale ile tak można. zegarek sam mi podpowiada jak mam w danej chwili biec, bo programuję trening przed wyjściem, zgrywam całość i lecę z koksem.
Cześć,
czy oprócz Polara V800 jest inny zegarek z GPS, który łapie międzyczasy poprzez uderzenie w szybkę?