Zegarek sportowy Polar V800 to istny komputer treningowy, bo inaczej o nim nie można powiedzieć. Zegarek V800 posiada niezliczone funkcje, przydatne podpowiedzi i pomaga w odnalezieniu idealnej równowagi pomiędzy odpoczynkiem, a treningiem. Funkcji jest o wiele więcej. Prezentujemy wyniki testu zegarka Polar V800, który badaliśmy przez kilka tygodni.
Jak najkrócej opisać zegarek Polar V800 komuś kto nigdy z nim nie trenował? Nie da się tego zrobić, bo jest całe mnóstwo aspektów, o których należałoby powiedzieć, a przekazanie ich w krótkiej rozmowie jest po prostu niewykonalne. To, co nasuwa się na myśl po pierwszych treningach z użyciem tego zegarka, to mnogość funkcji jakie oferuje, interesujący wygląd, a co najważniejsze, jest to produkt (aktualnie) świetnie dopracowany. Zegarek V800 dostępny jest w sprzedaży od 2014 roku i przeszedł długą drogę ewolucji. Początkowo z pewnymi niedociągnięciami, a finalnie (dzisiaj), to świetny produkt, który broni się sam, poprzez dostęp do bardzo zaawansowanych funkcji i wieloma szczegółami przemawiającymi za wyborem tego modelu, do codziennego treningu.
Stanęliśmy przed nie lada wyzwaniem, bo opisać wszystkie funkcje, które dostępne są w zegarku Polar V800, to coś niesamowicie trudnego. Spośród wszystkich opcji wybraliśmy te, które naszym zdaniem zainteresują czytelników i powiedzą maksymalnie dużo o tym modelu.
Wygląd i jakość materiałów
Otwierasz opakowanie, wyjmujesz V800 i pierwsze wrażenie jest takie, że produkt, który właśnie trzymasz w dłoniach wykonany został z niesamowitym pietyzmem, dbałością o szczegóły i nie ma tutaj nic zbędnego. Nic, co powodowałoby, że może się on nam nie spodobać. Polar zadbał o V800 i widać, że w jego powstanie włożyli wiele serca.
Nasz model był w kolorystyce niebiesko-srebrno-czerwono-czarnej. Wymieniliśmy wszystkie kolory, ponieważ każdy z nich wpływa na efekt końcowy. Na pierwszym miejscu jest piękna niebieska barwa, która jest bardzo przyjemna dla oka, zwraca uwagę innych osób na zegarek i w połączeniu z całą resztą szczegółów, zgrywa się znakomicie.
Trochę danych technicznych. Rozdzielczość wyświetlacza to 128 × 128 pikseli i jest ona w zupełności wystarczająca i użyteczna, ponieważ w trakcie treningu ważne jest to, aby wyświetlacz pokazywał nam istotne parametry i prezentował je w odpowiedniej wielkości, bo kto ma czas w trakcie biegania, jazdy na rowerze czy pływania na długie wpatrywanie się w ekran. Jedno zerknięcie powinno przekazać komplet potrzebnych informacji. I tak właśnie tutaj jest.
Detale zegarka są bardzo przyjemne dla oka począwszy od bocznych elementów zegarka V800, jak przycisk rozpoczęcia aktywności (w kolorze czerwonym), obudowy w kolorze stali, a kończąc na wyciętym napisie „V800” na boku. Całość współpracuje ze sobą i powoduje, że nosząc go na nadgarstku czujemy się, że z takim sprzętem możemy zwiększyć swój potencjał treningowy.
Warto jeszcze wspomnieć o zapięciu zegarka Polar V800. Początkowo cały „mechanizm” zapięcia tego modelu na nadgarstku był bardzo ciężki. Niebiesko-czerwony pasek wykonany z tworzywa sztucznego (zdjęcie poniżej), stawiał opór zapięciu, które składa się z metalowej klamry. Potrzeba wiele razy założyć i ściągnąć zegarek, aby wprawić się w jego obsługę.
Natomiast oceniając całe zapięcie zegarka, to jest ono bardzo solidne i godne zaufania. W żadnej części treningu z użyciem tego modelu, nie można było odczuć, że coś tutaj nie gra. Zegarek pewnie trzyma się naszego nadgarstka i nie ma elementu, który obcierałby skórę lub sprawiał dyskomfort.
Całkowite wymiary zegarka Polar V800 to 40 mm szerokość, 42 mm wysokość oraz 12,7 mm grubość. Waga to 79 g, co jest dobrym wynikiem przy powyższych wielkościach. Model V800 nosi się bardzo wygodnie.
Najważniejsze funkcje
W tym miejscu przedstawimy pokrótce, naszym zdaniem najważniejsze funkcje zegarka V800, a część z nich opiszemy dokładniej w dalszej części testu.
Zegarek sportowy Polar V800 ma możliwość m.in. monitoringu każdej sesji treningowej i całodobowej aktywności; analizowania obciążenia treningowego oraz wskazania zalecanych czasów regeneracji; ustalania prędkości, pokonanego dystansu i zapisu trasy treningu, dzięki wbudowanemu sensorowi GPS; wskazania tętna z podziałem na strefy intensywności; automatycznej synchronizacji i natychmiastowego wglądu w dane treningowe; planowania i analizy treningu w darmowej aplikacji lub w serwisie internetowym Polar Flow; wyświetlania powiadomień z urządzeń mobilnych; sparowania z sensorami biegowymi i rowerowymi Polar; monitoringu efektywności pływania dzięki funkcji automatycznego wykrywania stylu, dystansu, tempa, długości basenu, a nawet czasu odpoczynku. Zegarek V800 jest wodoszczelny do 30 m.
Konfiguracja zegarka V800 (pierwsze uruchomienie)
Standardowa procedura firmy Polar zakłada podłączenie zegarka do laptopa i założenie konta w serwisie Polar Flow, jak również pobranie najnowszej aktualizacji dla naszego zegarka. Wszystko przebiega intuicyjnie, a podpowiedzi, które prezentowane są na etapie poszczególnych kroków, nie pozostawiają wątpliwości jak postępować.
W pierwszym oknie zostaniemy poproszeni o podstawowe informacje związane z ustawieniem zegarka, podaniem nadgarstka (lewy lub prawy), na którym będziemy nosić nasze urządzenie, czy preferowanego języka.
Następnym krokiem będzie ustawienie danych osobistych, czyli jednostek, płci, daty urodzenia, wzrostu, masy ciała oraz informacji o treningach (w ujęciu tygodniowym). Na podstawie podanych tutaj informacji, zegarek w późniejszym czasie będzie obliczać m.in. ilość spalanych kalorii, czas potrzebny na odpoczynek i poziomy tętna, więc należy uzupełnić je dokładnie.
W kolejnym oknie wybieramy poziom naszej dziennej aktywności fizycznej, który w głównej mierze uwarunkowany jest wykonywaną pracą. Wiadomo, że ten parametr będzie zupełnie inny np. dla pracownika magazynowego, kierowcy czy pracownika biurowego. Patrząc na typowy dzień roboczy, określmy naszą aktywność fizyczną. Do wyboru są trzy poziomy (opcje).
Drugi poziom
Trzecia możliwość ustawienia aktywności fizycznej
Po wybraniu jednego z trzech poziomów i przeprowadzeniu synchronizacji, zegarek sportowy Polar V800 będzie gotowy do użytkowania. Już możemy wyruszać na pierwszy nasz trening i niezależnie, czy to będzie bieganie, jazda na rowerze, pływanie, zajęcia fitness lub jeszcze inna aktywność fizyczna, V800 będzie monitorować nasz organizm.
Stan regeneracji
Funkcja stanu regeneracji monitoruje obciążenie treningowe – tj. intensywność, jakość i częstotliwość treningów oraz poziom aktywności, wyświetla także czas potrzebny na regenerację. Obciążenie treningowe podaje informacje na temat intensywności treningu, biorąc pod uwagę Twój poziom sportowy. W pomiarze stanu regeneracji brane są również pod uwagę dane z poprzednich treningów i pomiaru aktywności. Funkcja stanu regeneracji szacuje czas potrzebny do pełnego odzyskania sił po treningu i wskazuje aktualny poziom regeneracji. To narzędzie oraz inne funkcje, takie jak test ortostatyczny, pomagają uniknąć przetrenowania i niedotrenowania oraz dostosować plany treningowe. Tyle mówią założenia, a jak praktycznie rzecz ujmując działa ta funkcja?
Skala została podzielona na 4 sekcje (niedotrenowanie, równowaga, zmęczenie, duże zmęczenie), a wyniki prezentowane są w formie słupków. Funkcja dostępna jest zarówno w serwisie Polar Flow, jak i w zegarku Polar V800. Najszybciej nasz stan regeneracji sprawdzimy w zegarku. Wówczas wciskamy przycisk: Down -> Status -> Stan regeneracji. Pierwsze okno jakie pojawi się po wejściu do tej funkcji, będzie pokazywać aktualny poziom regeneracji. Po wciśnięciu przycisku Start, nasze menu rozwija się i pojawiają się nazwy stref.
Jest to bardzo czytelny i jasny sposób monitorowania naszej aktywności fizycznej. Przydatna funkcja, jeśli potrzebujemy pomocy w określeniu, gdzie leżą nasze możliwości i jak długo powinniśmy odpoczywać po treningu. Z drugiej strony, parametr wyliczany jest w sposób czysto matematyczny, a działania, które możemy podjąć, aby przyśpieszyć naszą regeneracją jak automasaż, rollowanie mięśni, wizyta w saunie, nie są brane pod uwagę. Nasze uwarunkowania genetyczne są również pomijane, bo jedna osoba będzie regenerować się szybciej, a druga będzie potrzebować więcej czasu na odpoczynek. Jest również szereg innych czynników, które wpływają na to, czy jesteśmy gotowi do następnego biegu np. poziom stresu. Są przecież momenty, w których bardziej lub mniej się denerwujemy, a to już bezpośrednio wpływa na nasz organizm.
Podsumowując jest to ciekawa, dająca pewną wiedzę o procesie regeneracji funkcja, ale wybiórczo analizująca konkretny przypadek, przez co, jest bardziej dodatkiem niż wyrocznią wskazującą poziom zmęczenia. Najważniejsze w dalszym ciągu pozostają własne odczucia dotyczące zmęczenia, doświadczenie i wiedza.
Powiadomienia z telefonu
Konfiguracja powiadomień: po poprawnej instalacji swojego urządzenia Polar V800 na koncie w serwisie Polar Flow, należy pobrać oprogramowanie mobilne Polar i zainstalować je na swoim telefonie komórkowym. Jeśli posiadasz już taką aplikację, ponieważ korzystasz już z innego urządzenia marki Polar, to należy ją odinstalować i jeszcze raz pobrać nową aplikację. Program w trybie automatycznym nie pobiera danych o wszystkich dostępnych urządzeń, więc potrzebna będzie ponowna instalacja, aby w jej trakcie dodać informacje o nowych urządzeniach, w tym do zegarka V800. Po ponownej instalacji Polar Flow należy sparować zegarek z naszym smartphonem i włączyć w aplikacji powiadomienia (Polar Flow -> Opcje -> Ustawienia -> Ogólne -> Powiadomienia -> Powiadomienia z telefonu). Twój telefon komórkowy jest już w pełni przygotowany do obsługi powiadomień. Należy jeszcze włączyć identyczną funkcję w zegarku Polar V800. Można to zrobić poprzez wejście w zakładki: Ustawienia -> Ustawienia ogólne -> Powiadomienia z telefonu. Po wykonaniu wszystkich powyższych kroków nasz zegarek sportowy powinien rozpocząć prezentowanie powiadomień na ekranie.
Zegarek sportowy Polar V800 posiada funkcję powiadomień z telefonu i prezentuje na wyświetlaczu m.in wiadomości SMS, połączenia telefoniczne w przypadku, gdy ktoś dzwoni do nas, powiadomienia z social media. Na powyższym zdjęciu na ekranie Polar V800 zaprezentowany jest SMS. Pole „Bieganie Uskrzydla” jest to imię i nazwisko osoby, która do nas dzwoni (wyświetlany jest dokładnie taki opis, jaki mamy w telefonie), słowo „Pobiegamy??” to już początek treści SMS-a. Z tego poziomu możemy środkowym przyciskiem „Start” oznaczyć wiadomość jako przeczytaną, lub przyciskiem „Back” wyczyścić ekran V800 czyli po prostu schować tę wiadomość i powrócić do prezentacji danych treningowych. Funkcja powiadomień współpracuje z wibracjami, więc każde zdarzenie poprzedzone jest krótkim sygnałem wibracyjnym.
Powyżej zaprezentowano powiadomienie na zegarku Polar V800 w momencie, gdy ktoś chce przeprowadzić z nami rozmowę telefoniczną. Pole „Bieganie” to nazwisko osoby, którą mamy zapisaną w naszej książce telefonicznej w smartphonie. W tej pozycji możemy odebrać połączenie poprzez wciśnięcie przycisku „Start” lub wyciszyć to powiadomienie (wciskamy przycisk „Back”).
Funkcja powiadomień jest bardzo przydatna w trakcie biegania, czy w chwili uprawiania innej aktywności fizycznej, ponieważ sygnalizuje nam graficznie i wibracyjnie informacje płynące z telefonu. Pomimo uprawiania ćwiczeń nie pozostajemy odcięci od świata i w szybki sposób jesteśmy w stanie zareagować na powiadomienie. Bardzo ciekawe udogodnienie.
Całodobowy pomiar aktywności
Zegarek Polar V800 umożliwia monitorowanie codziennej aktywności fizycznej przy założeniu, że będziesz nosić go całą dobę (również w ciągu snu). Zegarek 24/7 liczy wszystkie momenty, w których poruszałeś się i prezentuje aktualny wynik na ekranie (w %). Na poniższym zdjęciu pokazana jest przykładowa wartość aktywności, jaką osiągnął tester w trakcie noszenia zegarka (31%). Zegarek na bieżąco aktualizuje jej poziom, gdy tylko się poruszasz.
Poziom realizacji dziennej aktywności liczony jest na podstawie wprowadzonych założeń, które wyznaczono w trakcie pierwszego uruchomienia urządzenia (jak skonfigurować % aktywności pokazano powyżej w rozdziale Konfiguracja zegarka V800 (pierwsze uruchomienie)). Jeśli dany poziom okazuje się być bardzo trudny do zrealizowania, można jeszcze raz skonfigurować tę opcję, bez potrzeby ustawiania pozostałych parametrów. W łatwy sposób można tego dokonać w mobilnej aplikacji Polar Flow zainstalowanej na telefonie. Uruchamiamy aplikację i przechodzimy przez poszczególne zakładki: Użytkownik -> Dzienny cel aktywności.
Istotnym elementem wchodzącym w skład analizy naszej całodziennej aktywności fizycznej są powiadomienia „Czas aby się ruszyć!”, które w połączeniu z sygnałem wibracyjnym oznaczają fakt, że przez dłuższą chwilę nie ruszałeś się z miejsca. Bardzo wartościowa funkcja, jeśli pracujemy za biurkiem i często zapominamy o tym, aby rozprostować nogi. Czemu to ma służyć? Nie od dzisiaj wiadomo, że długotrwałe przesiadywanie w miejscu skraca życie (jest to poparte wynikami badań), ale również może powodować zakrzepy w żyłach i osłabiać krążenie krwi. Warto regularnie motywować się do tego, aby wstać i przejść się, chociaż przez chwilę, a tym samym pobudzić krążenie w nogach. Ta opcja spisze się idealnie i na pewno pomoże zadbać o zdrowie.
Cały pomiar aktywności realizowany przez zegarek V800 i graficznie przedstawiany przez mobilny Polar Flow, jak również serwis www, jest bardzo porządnie przygotowany, łatwy w obsłudze, a co najważniejsze praktyczny. Monitoruje aktywność, sygnalizuje brak ruchu i za pomocną jednego przycisku jesteśmy w stanie stwierdzić, jak dużo dzisiaj zrobiliśmy dla naszego zdrowia. Bardzo interesująca funkcja i na pewno warta uwagi.
Wskaźnik podstawowej przemiany materii – (ang. BMR)
Posługujesz się wskaźnikiem BMR?
(…) najmniejsze tempo przemiany materii zachodzące w organizmie człowieka, niezbędne do podtrzymania podstawowych funkcji życiowych – wikipedia.org
Zegarek Polar V800 pomoże Ci obliczyć dzienne zapotrzebowanie kaloryczne, uwzględniając trening, aktywność oraz BMR. Suma trzech powyższych składowych daje orientacyjną liczbę kalorii (kcal), jaką należy przyjąć w ciągu dnia, aby zaspokoić zapotrzebowanie organizmu na energię. Polar V800 opiera swoje wyliczenia również na podstawie płci, wieku oraz wadze.
Co prawda nie podpowie nam ile dokładnie białka, węglowodanów i tłuszczów powinniśmy przyswoić, ale wskazania dotyczące poziomu kalorii są praktyczną wiedzą, którą otrzymujemy gratis od naszego zegarka.
Pomiar tętna
Pomiar tętna wykonywany jest za pomocą zewnętrznego nadajnika (np. Polar H7, który był używany do testów).
Już przy okazji poprzedniej recenzji (zegarek Polar M400) mówiliśmy, że Polar to jeden z najlepszych producentów urządzeń służących do pomiaru i analizy tętna. Nie bez przyczyny duża liczba sportowców korzysta z ich urządzeń, a przy okazji biegów narciarskich monitorują i zbierają dane dotyczące pracy serca i wysiłku czołowych zawodników na świecie, które później prezentowane są podczas transmisji telewizyjnych.
W przypadku omawiania jakości wykonywanych pomiarów tętna, to tutaj nie ma się do czego przyczepić, a na podstawie wszystkich testowych treningów, jak również używania do codziennego treningu produktów marki Polar, nie zauważyliśmy żadnych błędów. Wszystkie dane prezentowane są w sposób bardzo czytelny i w formie pozwalającej na ich dogłębną analizę, podział czy wszelkie porównania względem siebie.
W trakcie aktywności fizycznej (powyżej na przykładzie biegania) zapisywane są wszelkie parametry związane z tętnem. Analizować można je w dowolny sposób np. opierając się na automatycznych zapisach co 1 km, które ustawił nasz tester. W sposób czytelny można odczytać średnie i maksymalne tętno na poszczególnych odcinkach.
Profile sportowe
Lista dyscyplin, które wspiera zegarek Polar V800 jest zaskakująco długa, bo składa się na nią: bieganie, triathlon, spacer, trening siłowy, ćwiczenia grupowe, pływanie, kolarstwo, trening na zewnątrz oraz trening w budynku. Praktycznie rzecz ujmując, zegarek jest w stanie towarzyszyć nam w trakcie wszystkich sportowych czynności. W serwisie Polar Flow możliwa jest edycja każdej z powyższych dyscyplin i bardzo zaawansowane jej ustawienie.
Na przykładzie treningu biegowego możliwe jest ustawienie funkcji:
- Automatyczne zapisywanie okrążeń,
- Dźwięki podczas treningu,
- Przypomnienie treningowe,
- Podgląd tętna,
- Tętno widoczne dla innych urządzeń,
- Dostępna blokada strefy,
- Ustawienia strefy tętna,
- Widok prędkości/tempa,
- Widok danych treningowych (zegarów),
- Wibracje,
- Automatyczna pauza,
- Stuknięcie (palcami w zegarek Polar V800),
- Interwał zapisu danych GPS,
- Wysokość n.p.m.
Polar V800 to bardziej komputer treningowy, niż tylko zegarek z modułem GPS, więc wspomoże nas praktycznie w czasie każdej formy aktywności fizycznej. Z powodzeniem prezentuje dane, śledzi nasze tętno i analizuje trening po jego zakończeniu.
Jakość sygnału GPS w Polar V800
Bardzo dobry sensor GPS. Jakość zaskakująco precyzyjna. Nawet w ciężkich warunkach, jak teren mocno zabudowany, zalesiony czy przy okazji mocnego zachmurzenia, pomiar GPS sprawdza się i prezentuje realne odwzorowanie przebytej trasy. Reaguje dość szybko na zmiany prędkości i wszelkiego typu przyśpieszenia.
Przykładowe treningi testowe z użyciem zegarka Polar V800
W trakcie wszystkich przeprowadzonych treningów, zegarek ani razu nie utracił sygnału GPS. Dobrym przykładem jest poniższa mapa treningu, którego część trasy została poprowadzona przez betonowe tunele przy Akademickim Szpitalu Klinicznym we Wrocławiu.
Sensor GPS w konfrontacji z tunelami (1 i 2) pod Akademickim Szpitalem Klinicznym we Wrocławiu
Przebiegając przez tunele (oznaczone na fotografii numerami 1 i 2), gdzie długość jednego tunelu wynosi około 40-50 metrów, GPS nie utracił sygnału, a po powrocie do domu i przełączeniu się na mapę, trasa została wyznaczona w powyższy sposób. Dwie czerwone kreski oznaczają faktyczne położenie tuneli. Przez 1. betonowy tunel zegarek poprowadził inną trasę niż faktyczna, ale nadal mieściła się ona w granicach rozsądku. Natomiast tunel numer 2 został zaznaczony perfekcyjnie (czerwona linia na mapie została zaznaczona nad tunelem, aby nie przysłonić trasy wytyczonej przez zegarek), a sensor GPS nie zawiódł.
Czas potrzebny na złapanie „satelity” i ruszenie w trasę
Zazwyczaj około 15-30 sekund potrzebuje Polar V800 na „złapanie” sygnału GPS i możliwość rozpoczęcia treningu z użyciem tego sensora. Przygotowaliśmy krótkie wideo, gdzie udało się nam „złapać” sygnał z satelity w przeciągu 6 sekund. Dzieje się tak jednak bardzo sporadyczne i zazwyczaj trwa około 15 sekund, a przy gorszych warunkach atmosferycznych dochodzi nawet do 60 sekund.
W klasie zegarków za około 1800 zł (bo tyle kosztuje Polar V800), czas reakcji powinien być krótszy i mieścić się w przedziale 10-15 sekund. Średni przedział w trakcie testowych treningów, czyli 15-30 sekund nie jest może powalająco długi, ale tak zaawansowany model powinien lepiej radzić sobie z sygnałem GPS.
Czas działania baterii
Czas działania baterii jest jednym z kluczowych czynników branych pod uwagę przez triathlonistów, czy biegaczy ultramaratonów. Jaka jest żywotność baterii?
Czas pracy akumulatora: do 13 godzin treningu z włączonym GPS, do 50 godzin treningu w trybie oszczędzania energii i do 30 dni pracy w trybie wyświetlania czasu przy włączonej funkcji monitorowania aktywności.
Czas prasy w trybie oszczędzania baterii znacznie się wydłuża, ale czy to ma wpływ na jakość zbierania danych przez GPS? Jak wygląda trasa, którą pokazuje zegarek V800 w trybie normalnym i oszczędzania?
Oszczędzanie baterii w Polar V800
Pokusiliśmy się o zweryfikowanie tej funkcji w praktyce. Aby trafnie porównać różnicę pomiędzy normalnym trybem, a oszczędzającym energię potrzebne było miejsce do ćwiczeń, które w sposób pewny zweryfikuje oba parametry. Wybraliśmy stadion i bieżnię 400 metrową, gdzie wykonywaliśmy biegi na odcinku 1000 metrów. Natura sprzyjała nam w trakcie testów, ponieważ zalegający śnieg pozwolił na bieganie po tych samych śladach, więc badanie zostało przeprowadzone po identycznej trasie. Wyniki i mapy poniżej.
Bieganie w trybie normalnym
Kolejny odcinek porównawczy z normalnym trybem baterii
Trening z włączoną funkcją oszczędzającą baterię
Następny trening z włączonym oszczędzaniem baterii
Patrząc na wykresy, zarówno z trybem normalnym jak i oszczędzającym baterię, w zasadzie nie widać żadnych większych odstępstw, które powodowałyby, że pomiar GPS straciłby na jakości. Trasa w dalszym ciągu w obu przypadkach jest starannie „rysowana”, co przekłada się na dobre zaznaczenie pętli stadionowych.
Na wszystkich testowych odcinkach, przy normalnym trybie działania baterii, długość trasy wynosiła 1050 metrów, a w biegach z oszczędzaniem baterii była o 20 metrów krótsza (1030 metrów). Wyniki potwierdzają, że pomimo włączonej opcji oszczędzania baterii, zegarek Polar V800 w dalszym ciągu dobrze wyznacza przebytą trasę i nie wpływa to znacząco na wskazania długości przebytego odcinka.
Jak zaprogramować trening w Polar Flow?
Zamiast opisywać poszczególne sekcje, których jest dość sporo, poniżej przedstawiamy materiał wideo ułatwiający tworzenie i edycję treningów w systemie Polar Flow.
Aktualizacje i komunikacja z serwisem Polar Flow (za pomocą gniazda USB)
Szybko, prosto i bezpiecznie za pomocą gniazda USB można podłączyć nasz zegarek treningowy Polar V800 i zgrać trening lub pobrać najnowsze aktualizacje. W momencie podłączenia, zegarek w pierwszej kolejności pobiera treningi, które nie zostały jeszcze wprowadzone do serwisu Polar Flow. Na ostatnim etapie sprawdza również, czy Polar nie wypuścił jakiejś poprawki względem posiadanego przez nas modelu. Jeśli posiadamy starą wersję oprogramowania, która może nie w pełni działać poprawnie, zegarek poinformuje nas o tym fakcie i będzie sugerować zainstalowanie najnowszego softu.
Prawidłowo zakończona synchronizacja będzie wyglądała tak, jak na powyższym zdjęciu. Okno zawiera informacje dotyczące przesłanych treningów, zsynchronizowania sensorów, jak również o aktualnym oprogramowaniu Polar V800.
Komunikacja za pomocą kabla i złącza USB działa bez problemów i w szybki sposób przenosi nasze dane z zegarka do komputera (również odwrotnie).
Komunikacja z serwisem Polar Flow (za pomocą Bluetooth)
Tak, jak opisywaliśmy tę zależność przy okazji testu zegarka Polar M400, tutaj sprawa już nie wygląda tak różowo. Komunikacja Bluetooth pomiędzy zegarkiem, a smartphonem jest bardzo powolna. Treningi przesyłają się długo, a proces zdaje się wydłużać w nieskończoność. Przesłanie 2-3 treningów trwa w naszym przypadku (przy użyciu telefonu Sony M2) około 12 minut.
Mamy nadzieję, że kiedyś ta funkcja będzie lepiej dopracowana i chociaż nie wpływa ona na działanie zegarka, to czasami może zdenerwować 😉
Cena zegarka Polar V800
Model V800 dostępny jest na rynku od 2014 roku. Aktualna cena (styczeń 2016) wynosi około 1790 zł brutto, z opaską HR do pomiaru tętna. Co można powiedzieć słowem podsumowania stosunku ceny do jakości?
Bardzo dobra zależność. Cena jest adekwatna względem tego, co otrzymujemy od Polar-a. Zegarek spisuje się świetnie, posiada potrzebne funkcje, które pomogą nam analizować nasz trening i określać kierunki zmian, aby zapewnić sobie progres, jak również wykonany jest z porządnej jakości materiałów.
Podsumowanie
Zaczniemy od tego, czego może brakować w tym modelu, a mianowicie: łatwiejszego podglądu wysokości n.p.m., szybszej komunikacji mobilnej ze smartphonem w trakcie aktualizacji oprogramowania i synchronizacji treningów. Tym, co mocno przemawia za kupnem tego zegarka są: wygląd i jakość materiałów z których został on wykonany, zaawansowane funkcje treningowe, powiadomienia z telefonu, jakość sygnału GPS, dobrze spisująca się funkcja oszczędzająca baterię, możliwość dogłębnej analizy treningów (w serwisie Polar Flow) oraz bezawaryjność tego modelu.
Mam ten model od dawna. Do minusów to ze zegarów treningowych nie można zmienić z poziomu V800
Ja biegam w M400 i jestem bardzo zadowolony. Mi on wystarcza
cięzko czasami synchronizować treningi z telefonem iphone 6. poza tym rewelacja
Karolu, nie wiem co masz na myśli pisząc, że „ciężko synchronizować treningi”, na pewno powyżej w recenzji pisaliśmy, że czasami wolno się te pliki zgrywają (przesyłają pomiędzy zegarkiem V800, a telefonem – Sony m2). Trzeba wykazać się cierpliwością, ale za każdym razem synchronizacja kończy się sukcesem 🙂
Ten zegarek mam już od dłuższego czasu. Tak jak ktoś wyżej napisał, faktycznie zegarów treningowych nie można zmienić po zastopowaniu treningu. Natomiast jest to (aktualnie jedyny zegarek biegowy z gps jaki miałam), ale sprawuje się pięknie. Jestem meega zadowolona.
Natalio, faktycznie zegarek jest bardzo dobrym produktem. Ocena uzyskana w teście mówi sama za siebie 😉
Słyszałem o tym zegarku wiele dobrego, ale jest za drogi
Jest o połowę tańszy od topowego pulsometru innego producenta a o mniejszą połowę tańszy od topowego pulsometru trzeciego producenta, więc tutaj cena to możliwości na plus dla V800, dlatego też go mam, z tym że każdy z producentów ma coś czego nie ma inny, trzeba dobrać zegarek do swoich potrzeb.
Witam. Ten Polar na ostatnim zdjęciu, tuż przed podsumowaniem, to co to jest? Dziękuję
Jest to opaska fitness Polar A360. Jej recenzję znajdziesz również u nas. Link tutaj: http://bieganieuskrzydla.pl/polar-a360-opaska-fitness-test/
Mam zegarek od kwietnia ur, już wtedy zapłaciłem sporo mniej w jednym z warszawskich sklepów. Do tej pory byłem zadowolony, tym bardziej że każda aktualizacja wnosiła coś nowego na plus. Ostatnia jednak zabrała fazy treningu z których korzystałem, dając w zamian kadencję, jak dla mnie słaba zamiana. Wiem że aktualizacja została wycofana i pracują nad poprawą ale w tym momencie czuję jakby mój zegarek nie był w pełni sprawny. Nie myli się tylko ten co nic nie robi, zdaję sobie z tego sprawę ale myślę że tak duża firma jaką jest Polar ma możliwości i powinna udostępnić powrót do poprzedniej wersji oprogramowania. Za to duży minus. Na tą chwilę czekam, a trochę to już trwa.
…szkoda że nikt z autorów nie pisze że ten piękny niebieski kolor który faktycznie na zdjęciach i na żywo wygląda bardzo dobrze zmienia kolor pomkrótkim czasie użytkowania?przestrzegam przed kupnem v800 w kolorze niebieskim, kupiłem po miesiącu użytkowania piękny niebieski pasek zmienia kolor i wyglada tak jakby był brudny. Nie da się tego usunąć w żaden sposób. Serwis to potwierdził odpisując cytuje „…że kolor niebieski tak ma” zaproponowali wymianę paska za jedyne 180 zł? Gwarancja tego nie obejmuje? takiej odpowiedzi po takiej firmie bym się nie spodziewał. Zegarek za 1400zł po 1-2 miesiącach zmienia kolor, coś tu chyba jest nie tak. Niestety producent skrzętnie to ukrywa. A szkoda bo zegarek poza tym defektem jest ok, niedopuszczalne zachowanie serwisu o którym miałem do tej pory bardzo dobre zdanie. Lepiej od razu kupować czarny!
Pawle, nasz egzemplarz nie zmienia kolorów, a jest bardzo mocno eksploatowany w codziennych treningach. Posiadamy ten zegarek już od dłuższego czasu, a w dalszym ciągu wygląda jak nowy. Tobie jako pierwszemu dam znać, jeśli coś się zmieni! Pozdrawiam! 😉
Kupiłem V800 z HR w styczniu i kosztował niecałe 1350 zł. Czy w recenzji podaliście cenę producenta? Myślę, że warto byłoby podać również prawdziwą cenę rynkową, za jaką można kupić zegarek, albo nie „również”, lecz jako jedyną. Bo gdybym nie wiedział, że zegarek jest do kupienia za 1350zł, dużo mniej przekonany byłbym do zakupu, widząc, że piszecie o 1750 zł do wydania.
Witaj Mario, podaliśmy cenę producenta. Promocje raz są, a raz ich nie ma. Lepiej się dowiedzieć, że aktualnie jest gdzieś dostępna niższa cena, niż podać w recenzji, iż kosztuje 1300 zł, a po zakończeniu promocji, wskakuje ona o kilkaset złotych wyżej. Zawsze w naszych recenzjach podajemy tzw. „cenę katalogową”. Skoro zegarek Polar V800 kosztuje mniej, to chyba dobra informacja? 😉 Pozdrawiamy!
Hej ponownie. Zatem myślę, że obok ceny powinna znaleźć się informacja, że to cena katalogowa producenta 🙂 Co do cen sklepowych, to nie jest to tylko jeden sklep z promocją. Wystarczy wejść np. na ceneo, żeby zobaczyć, że w granicach 1400 zł można kupić ten zegarek w wieeelu sklepach. 300-400 zł różnicy w odniesieniu do 1800 zł to około 22%. A zatem gigantyczna rozbieżność, która jak wspomniałem nie jest wyjątkiem na rynku. Według mnie fakt godny odnotowania. Gdybym trafił na tę recenzję „prosto z ulicy” to w życiu bym się nie domyślił, że z łatwością można znaleźć sklepy oferujące ten sprzęt o kilka stówek taniej. Założyłbym raczej, że może udałoby się na allegro ze 100 zł mniej zapłacić. I zakładam, że nie stanie się nagle nic, co spowoduje, że wspomniane ceny nagle pójdą w górę, bo nikt tego modelu już nie kupi, konkurencja nie śpi 🙂
Zgadzam się z Mario ale można go kupić jeszcze taniej, czego nie można uświadczyć od G i S, co daje nam cenę dwóch V800 za jednego F3 lub półtora V800 za cenę jednego A3. Plus cenowy dla V800, a błędy ostatnich aktualizacji to wypadek przy pracy, proszę przypomnieć sobie ile miesięcy aby nie powiedzieć lat męczyli się użytkownicy F3.
Ostatnie zdanie to w 100% racja. Mam kilku znajomych którzy nie mogli się zdecydować co wybrać, do tej pory próbowałem ich przeciągnąć na stronę Polara bo zegarek jak dla mnie jest (był) mega, niestety po ostatnich cyrkach dałem sobie spokój. W grupie nastąpił wysp F3 i wszyscy są szczęśliwi. Mi Polar każe czekać, więc biegnę i czekam 🙂
Jeden minus: brak kadencji. Cała reszta bajka. Jeśli ktoś nie jest freakiem lub trochę to m400 tez wystarczy.
Naszą recenzję zegarka M400 można znaleźć tutaj: http://bieganieuskrzydla.pl/zegarek-sportowy-polar-m400-recenzja/ 🙂
Zegarek posiadam od grudnia 2014 i generalnie jestem zadowolony. Choc porownujac z nowymi garminami to dwie epoki do tylu jesli chodzi o ilosc funkcji i mozliwosci prezentacji danych na ekranie. Ale w roli prostego zegarka treningowego jest OK – założyć, odpalić i biegać/jezdzic/plywac.
Moglbym dlugo wymieniac jego braki i wady, ale napisze o najwazniejszej hardwareowej- po jakims czasie puchnie bateria i wypycha tylną ściankę – tak, ze zegarek traci wodoodporność. Problem znany (do poczytania na forum polara). Mialem nadzieje, ze mnie jakim cudem ominal, ale niestety i ja tego doswiaczylem wlasnie. Jutro wysylam zegarek do serwisu i mam nadzieje, ze naprawią szybko i skutecznie…
dodam tylko, ze serwis polara uwinal sie bardzo szybko i odeslal mi nowy zegarek
Cześć! Bardzo dziękuję za informację. Na pewno okaże się przydatna innym użytkownikom tego zegarka, którzy będą mieć ten sam problem. Słyszałem wiele dobrego o serwisie Polara, więc i Ty to potwierdzasz – super 🙂
Czy V800 można zabierać ze sobą do sauny czy trzeba zdejmować?
Na stronie producenta nie znalazłem informacji o zakresie temperatur pracy.
Informację o temperaturze roboczej znalazłem w przewodniku Polar V800.
Jest taka: -10°C do +50°C/14°F do 122°F
Rozumiem. Dzięki. Spróbuję jeszcze zapytać u źródła np. na fb Polar’a.
Chodząc na basen korzystam zawsze z sauny jako uzupełnienie odnowy biologicznej. Trochę słabo, ponieważ w tej sytuacji nie będzie gdzie zostawić zegarka :-// Pozostanie owijanie w kąpielówki i odwieszanie 😀
Z obecnym Lidlowskim 😉 wchodzę i nic się z nim nie dzieje na sesjach 2x 10min (110st. C)
Jak wygląda sprawa baterii w V800? Wymiana tylko przez serwis? Co to za ogniwo? Li-Pol? Ni-Mh? Pytam bo zastanawia mnie żywotność; to pytanie do posiadaczy od czasu premiery tj. zdaje się wiosny 2014.
Nasunęło mi się dodatkowe pytanie: czy zegarek zlicza pokonane piętra do dziennej aktywności? Z tego co wyczytałem ma wbudowany barometr więc powinien mieć taką możliwość.
Interesuje mnie ten parametr, ponieważ nie korzystam z windy, a jako, że mieszkam na 10p. to taka statystyka bardzo by mnie ciekawiła. Sporo klepię tych schodów, serio. Tym bardziej, że nowy iPhone SE na który czekam został pozbawiony barometru i aplikacja systemowa iOS ZDROWIE (HEALTH) jest okrojona o parametr CLIMBED FLOORS niestety.
Piszesz, że podczas treningu nie jesteśmy odcięci od świata. Czy podczas biegania z włączonym gps i podpiętym paskiem h7 odbierasz normalnie dane z telefonu? Mi to się nigdy nie pojawiło.
Choć na 100% serwis Polara wie, że puchnięcie baterii w V800 to wada produkcyjna tego zegarka to niestety nie zostanie wprowadzona żadna akcja serwisowa. Jeśli skończy się gwarancja a zegarek spuchnie, nie ma przebacz – naprawa 1400 zł. Śmieszne…
Moim zdaniem poziomy aktywności to nieporozumienie. Pracownik wykonujący pracę stojącą przy taśmie produkcyjnej z powodu dużego tempa spala o wiele więcej kalorii niż chodzący pracownik ochrony. Szkoda,że takie sytuacje nie są uwzględnione i w dużej mierze zaburzają całą idee.
Witam. Od ponad tygodnia jestem użytkownikiem polar v800. Mam jedno pytanie odnośnie tego zegarka. Funkcja monitorowania całodziennej aktywności to rzeczywiście świetny motywator. Z tego względu zawsze wieczorem gdy nie mam 100% wskakuję na orbitrek i zaczynam trening. I tu zawiera się moje pytanie. Będąc w trybie treningu chciałbym śledzić na bieżąco swój % dziennej aktywności (gdy osiągnę 100% zeskakuję z orbitreka) jednak nie widzę możliwości podglądu tego parametru. Ćwiczę „na czuja” ale jest to trochę frustrujące szczególnie gdy nie ma się czasu a jest już bardzo późno. Proszę bardziej doświadczonych użytkowników o wypowiedź. Pozdrawiam
Można to ustawić na głównym ekranie, wystarczy przytrzymać przycisk UP i zmieni się tryb widoku (to ten ekran z paskiem na dole).
Chodziło mi o podgląd „dziennej aktywności|” z poziomu treningu.
Po prostu nie zeskakuj z orbitrek wcześniej niż za godzinę. Gwarantuję że bedziesz miał 100%
Witam,
Mam pytanko czy możecie w swoich zegarkach V800 przeglądać sms-y od początku do końca czy tylko początek treści a resztę tylko na telefonie? Nie wiem dlaczego nie ma możliwości odbierania połączeń czy podglądu sms-a w trakcie treningu np. jazdy na rowerze. Ostatnie moje pytanie czy ktoś z Was spotkał się z taką sytuacją, gdy podczas połączenia telefonicznego widzę tylko przez 2-3 sek. kto do mnie dzwoni i nie mam możliwości odebrania lub wyciszenia połączenia.
Witam
Czy v800 posiada funkcje taka jak alert tempa,jezeli ustawie sobie widelki w jakim tempie mam biec np.2km w tempie 4.0 a nastepnie 5km w tempie 5.0 . Czy zegarek wibra badz sygnalem dzwiekowym zakomunikuje,ze biegne za wolno lub za szybko?
Tak, oczywiście. Do zegarka Polar V800 można wgrać taki trening. Funkcja „Dodaj cel treningowy” : tempo startowe, czy trening interwałowy. Wszystko konfiguruje się w serwisie Polar Flow, a później synchronizuje z zegarkiem. Sygnalizuje bardzo czytelnie poprzez wibrację i sygnały dźwiękowe.
Zobacz wideo i przeczytaj materiał: http://bieganieuskrzydla.pl/trening-interwalowy-biegaj-sprawniej/
Dziekuje za szybka odpowiedz, o to mi chodzilo?
Wrócę do wątku „brudzącego” się niebieskiego paska. Potwierdzam!! Po krótkim, umiarkowanym użytkowaniu mój pasek pokrył się szarością…i nie jestem osamotniony w tym temacie. Trochę pomaga płyn do mycia naczyć z odrobiną wody. Serwis potwierdza taką przypadłość. To ewidentnie wada jakościowa materiału z którego pasek został wykonany, tym bardziej dziwi niechęć dystrybutora w Polsce do wymiany bezpłatnej paska. W Niemczech od ręki dostałem nowy nieodpłatnie. Po części Polar zrozumiał błąd i już nie ma tego koloru w ofercie.
Jeśli czerwony też się brudzi to proszę o informację. Zegarek jest fajowy ale nie taki idealny..lubię go używać jednak nie jestem tak zachwycony jak inni. Pozdrawiam.
Tomku, bardzo dziękuję za komentarz! Jest on bardzo cenny. Dodam coś od siebie. Nasz Polar V800 (jak widać na zdjęciach) również jest niebieski. Nie mamy takich problemów, o których Ty piszesz. Pasek nadal wygląda perfekcyjnie i nic się jemu nie dzieje. Może problem dotyczy tylko niektórych egzemplarzy lub konkretnej serii. Miłego dnia.
Ja mam ostatnio z nim problem mianowicie po ostatniej aktualizacji podczas biegania nie pokazuje mi w jakim czasie przebiegłem np 1 km ,2 km a gdy zrzucę trening na polar flow dopiero mogę zobaczyć swoje między czasy nawet po zakończeniu sesji treningowej nie da się tego zobaczyć :/
Witam, czy ktoś wie dlaczego automatyczne zapisywanie okrążeń po każdej synchronizacji mojego M400 z PolarFlow wraca do pozycji „wył” ?
Widocznie masz tak ustawione w Polar Flow.
Czy ktos moze pokusic sie o podsumowanie funkcjonalnosci zegarka po ostatnim update z grudnia ’16?
Witam
Mam dosć proste pytanie na które nie znalazłem odpowiedzi. Rzecz w treningach interwałowych. Czy ustalając trening interwałowy oparty na strefach tętna (trening kardio) w trakcie treningu otrzymuje:
1 Powiadomienie, że przechodzę do 2 interwału np. ze strefy 2 do 3
2 Ostrzeżenie, że np. w strefie 3 przekraczam graniczną wartość tętna
Z recenzji wynika, że możemy takie treningi tworzyć. Ktoś jednak pisał, że podgląd na osiągane wartości mamy dopiero na stronie internetowej. Byłby to bardzo duży minus. Obecnie używam Adidas Fit Smart micoach, który w trakcie treningu wyświetla pasek diód odpowiadający danej strefie w jakiej się znajdujemy i informuje mnie o zmianie strefy oraz reaguje wibracjami podczas przekroczenia granicznego tętna.
Proszę o odpowiedż
pozdrawiam
Adam
Problem z wodoszczelnością.
Mój V800 umarł po nurkowaniach na ok 20-25m. Napisane jest że do 30 m głębokości można się bawić ale realnie już poniżej 15go metra na ekranie widoczne były białe plamy natomiast po wynurzeniu ekran był już „normalny”… kwestia ciśnienia wywieranego na ekran.
Efekt końcowy jest taki, że po kilku dniach zegarek przestał reagować na próby ładowania, po 1 sekundzie stwierdzał, że jest naładowany i na tym koniec. Zmiana paska do ładowania, ładowarki, gniazdka – niczego nie zmieniła. Również myce i czyszczenie nie pomogło. Po wyczerpaniu baterii jest kompletnie martwy, wiec jeśli ktoś miał by ochotę z nim rekreacyjnie zanurkować to musze stanowczo odradzić. Poza tym do wszelkiej innej aktywności służył wyśmienicie.
Witam. Mam takie małe, być może bardzo proste i oczywiste, czy zegarek posiada funkcję hold lub po prostu blokady klawiszy. Dodam, iż mój obecny Soleus takiej funkcji nie ma i jest to bardzo irytujące, zwłaszcza w codziennym użytkowaniu.
Cześć. Tak, posiada funkcję blokady przycisków – ręczną lub automatyczną po upływie 60 sekund.
Dzięki. Powoli decyduję się do jego zakupu. Pozdrawiam.
Czy ktos moglby mi wyjasnic w jaki sposob zachodzi pomiar tetna
Uzytkuje og od ca. 1 mies. i na ostatnich treningach pokazal mi tetno (przez chwite 120% normy (powyzej maksymalnego) przy czym moje samopoczucie nie wskazuje na nic nietypowego – poza oczywiscie niepokojem wynikajacym z pomiaru.
z pomiaru tettna nic nie wychodzi podczas plywania – przy nawrotach pasek nie jest w stanie utrzymac sensora na miejscu pomimo mocnego dopasowania do klatki piersiowej
brakuje mi tez troche wyjasnien do np. wynikow testow i – choc to jeszcze za wczesnie (dopiero miesiac) niestety watpic zaczynam w dostosowanie sie zegarka do mojego organizmu
Jak na razie oceniam zakup jako dosc drogi (i niezupelnie dokladny) pomiar tetna podstawiony do usrednionej (???) tabelki
a moze jest w tym cos o czym nie wiem?
Zakładając, że zegarek jest nowy i wszystko w nim działa, to powodów pokazywania 120% wartości tętna może być kilka. Np: za ciasne zamocowanie paska, złe miejsce jego zapięcia, brak zwilżenia paska przed założeniem, a nawet to, że mogą być zbyt duże różnice w temperaturach (mieszkanie, dom, a to środowisko, gdzie trenujesz) – wówczas pasek i czujnik potrzebują chwili, aby działać poprawnie. Często w zimie przez kilka pierwszych minut odczyty są zaburzone. Z tego miejsca nie mogę określić jednoznacznie, co wpływa u Ciebie na to, że tętno jest za wysokie. PS. Czy dobrze wpisałeś swój wiek w profilu Polar Flow?
nie bardzo mialem kiedy odpowiedziec
wiek oczywiscie wpisalem
Zegare zaczyna jednak pokazywac rowniez inne wady – teraz pokazuje np ze jestem tak zmeczony ze nie powinienem trenowac przez dwa – trzy dni ( nie zgadza sie to ze wskazaniami strony internetowej po wczytaniu – synchronizacji – aktywnosci wg internetu jestem „w donych strefach rownowagi”
Niestety zaczynam dochodzic do wniosku ze kupilem sobie zabawke , ktora nic mi nie daje – na pomiarach tetna i zmeczenie nie moge polegac a GPS mam w telefonie (darmowych aplikacji do wyboru…)
Witam. Mam pytanie odnośnie trybu oszczędnego gps. Zamierzam rejestrować wędrówkę pieszą trwającą ok. 12 h. rejestrując również tętno. Z tego co czytałem to doskładny zapis co 1 sekundę nie wchodzi w grę gdyż bateria nie wytrzyma te 12h. Czy jeśli zapis gps odbywa się co 15 sekund czy co 30 to dystans i prędkość spaceru będzie podawana co 30 sekund czy na bieżąco?
Po 7 h pieszej wędrówki przez las, miałem jeszcze ponad połowę baterii. Nie udało mi się jeszcze na jednej trasie zużyć całej baterii – ale najdłuższa była ta 7 godzinna.
Witam,
CZy ktos testowal zegarek na rowerze? chodzi mi o wgrywanie tras np ze Stravy i ich odtwarzanie na zegarku Dodatkowo jakie funkcje ma w trybie rowerowym?
pzr
Witam. Realizuję plan treningowy do półmaratonu z polar v800. Czy w dniu zawodów jest jakiś specjalny tryb lub ustawione tempo startowe (wyliczone z treningów) w zegarku? Czy będą wyświetlane „zwykłe” dane treningowe które mam ustawione?
Czy jest możliwość włączenia na wyświetlaczu poziomu baterii? Jak spada poniżej 100% znika poziom. Tzn jest narysowana bateria, ale nie ma opisu w %. Pozdrawiam
Zegarek jest OK choć kilka drobiazgów można by poprawić np. zwykły stoper gdzie innym przyciskiem włączamy a zatrzymujemy. Zegarek jest dość ciężki w porównaniu z konkurencją, ale za największą wadę uważam beznadziejny sposób ładowania, specjalna ładowarka która działa średnio raz łączy raz nie czasem za pierwszym razem innym razem nie no i pasek pulsometru uwiera i obciera klatkę nie da się z nim biegać długich biegów.
Zgadzam się, że metoda ładowania tego modelu jest mało wygodna i mało praktyczna. Czasami faktycznie jest tak, że gniazdo „nie łapie”, ale nie za każdym razem tak jest.
Zegarek użytkuje od tygodnia. Wcześniej mialem Sigmę Onyx Pro a więc sprzęt już sprzed kilku lat.
Mialem dylemat czy kupić V800 czy może Garmina xt920. Wygrał Polar. Garmin jest świetnym zegarkiem (mój znajomy ma i chwali), część ludzi pewnie też skusi kolorowy wyświetlacz w Garminie ale mnie przekonała czytelność Polara w trakcie biegu i to że można wyświetlić 4 różne dane i cały czas są czytelne. Dodatkowo oprócz tych 4 danych zaskoczeniem było dla mnie, że Polar pokazał jeszcze różnicę w czasie (biegłem kilka sek/km szybciej i pokazywał łączny zaoszczędzony czas) w piątym rzędzie:) Aplikacja Polar flow jest bardzo czytelna a ustawianie treningów banalnie proste. Bałem się, że ustawianie treningów interwałowych będzie utrapieniem, ale klikamy po prostu powtórz fazę i po sprawie. Wszystko się fajnie ustawia naprzemiennie z odpoczynkiem przy uwzględnieniu stref tętna dla jednej części treningu i stref prędkości dla innej. Już tak poza konkursem za plus można uznać wygląd i wykonanie zegarka… nie ma problemu żeby nosić go nawet do koszuli, jest po prostu elegancki. Połączenie szkła z metalem i matową gumą, która zreszą ma bardzo fajną fakturę to strzał w 10tkę. Garmin w tym aspekcie jest hmm…no raczje do koszuli nie pasuje;)
Zgadzam się z opisem z artykułu że stan regeneracji to fajny dodatek ale tylko gadżet, tzn może i faktycznie pokazuje prawidłowo ale np. na moim przykładzie wychodzi że nie powinienem biegać aż do niedzieli bo w poniedziałek robiłem wybieganie 30km. Nie wiem, może tak powinno być ale przecież nie zrobię tak długiej przerwy jak do maratonu zostało 3 tygodnie i rozwaliłoby to cały plan treningowy. Może jest to jeszcze spowodowane zbyt krótkim zbieraniem danych przez zegarek (tak jak pisałem mam go od tygodnia).
Tak czy inaczej to akurat ciężko uznać za wadę bo w końcu funkcji czytania w myślach jeszcze żaden pulsometr nie posiada.
Bardzo fajna sprawa to też testy wydolnościowe które można przeprowadzić za pomoca zegarka, m.in. test na VO2max czy ortostatyczny. Jest także test skoczności, tego jeszcze nie robiłem bo wymaga dodatkowego czujnika.
Oczywiście zanim kupiłem V800 to obejrzałem wszystkie fenixy 3 i 5, ale to nie dla mnie;) Na samsungi nawet nie patrzyłem.
Ze swojej strony polecam.
ok, uzupełniając jeszcze to co napisałem wczoraj odnośnie stanu regeneracji, to chyba muszę trochę zwrócić honor polarowi. Zegarek pokazywał że powinienem jeszcze odpoczywać, a wypadał mi akurat trening…Już na pierwszym kilometrze czułem że nogi mam ołowiane pomimo, że biegłem z tętnem <160…całego treningu nie zrobiłem bo była to męczarnia. Podsumowując może jednak warto czasmi spojrzeć na ten stan regeneracji…
Dzięki piękne za tak bogatą wypowiedź o tym zegarku! Wszystkiego dobrego i długiego korzystania z V800! 🙂
Bardzo proszę o informację czy ten zegarek posiada funkcję alertów tętna tj. dzwoni i wibruje gdy tętno spadnie poniżej pewnego poziomu (widzę z komentarzy, iż ma podobną funkcję do treningów interwałowych).
Chodzi o to, że moja babcia ma zwapnienie zastawki serca a przez to niski puls – lekarz zalecił zakup zegarka, który będzie wiarygodnie mierzył puls a nadto informował dźwiękami i wibracjami jeżeli spadnie poniżej pewnego poziomu, i to przez całą dobę.
Czy ten zegarek się nada?
Nie wiem czy jakikolwiek zegarek sportowy sprosta dokładnie tej potrzebie: informował dźwiękami i wibracjami jeżeli spadnie poniżej pewnego poziomu, i to przez całą dobę. Ostatni człon jest najważniejszy – przez całą dobę. Nie ma problemu z pomiarem, który wyświetlany jest na ekranie zegarki i z którym można się zapoznać. Ale alarm będzie dostępny tylko, gdy będzie włączona REJESTRACJA aktywności. To będzie trudne, gdyż przez 24/7 bateria nie wytrzyma.
To jest jedna, osobna kwestia.
Druga jest taka, że jeśli pomiar tętna ma być dokonywany przez sprzęt na nadgarstku, to powinien on posiadać funkcję optycznego pomiaru tej wartości. Polar V800 jej nie posiada. Wymagany jest pasek na klatkę, co w przypadku osoby starszej będzie mega niewygodne. Wydaje mi się także, że u takiej osoby opaska będzie spadać, a na pewno uwierać podczas czynności domowych. Do monitorowania tętna polecam precyzyjny Polar M430! Osoba z mojej rodziny ma problemy z tarczycą, więc potrzebuje śledzić wartość tętna. W tym zegarku można ustawić ekran z taką wartością. Przyda się jednak ktoś, kto ogranie ustawianie tego zegarka.