Zegarek sportowy Polar M400 – recenzja

polecane

Zegarek sportowy Polar M400 – recenzja

Kamil Nowak
29 lipca, 2015
Recenzje

Aktualnie zegarki dla sportowców produkowane przez firmę Polar to już nie urządzenia, które coś mierzą, ale sprzęt dzięki któremu, będziemy w stanie zmierzyć nasze osiągnięcia sportowe (z niezwykłą dokładnością), a po powrocie do domu wyciągać cenne informacje. Przedstawiamy Wam recenzję zegarka Polar M400, który testowaliśmy przez pół roku.

 

Jak można przeczytać na opakowaniu: „M400 to stylowy towarzysz osób biegających w mieście i terenie, wyposażony w GPS”. Monitoruje tempo, dystans i wysokość n.p.m, liczbę spalanych kalorii i kroków, oraz bezprzewodowo synchronizuje się z aplikacją mobilną i serwisem Polar Flow.” więc tych bardziej jesteśmy ciekawi, jak wypadnie na teście.

polar m400 start

Wygląd i jakość materiałów

Pierwsza myśl, która nasuwa się zaraz po jego założeniu to, że jest dość mały. Dla jednych to zaleta, a dla innych wada. W trakcie ciężkich treningów czasami wydaje się, że cyfry są za małe i trzeba trochę zbliżyć rękę do siebie, aby coś odczytać. Dodatkowo, kąt odczytu danych nie jest zbyt wielki więc wyświetlacz zegarka powinien być skierowany prawie na wprost oczu. Plusem jest to, że w trakcie noszenia M400 na co dzień, nie przeszkadza on np. przy zakładaniu koszuli czy swetra.

polar m400 wyglad

Pasek wydaje się być maksymalnie giętki i nie do zniszczenia, a wyświetlacz nie posiada żadnych zarysowań (po półrocznym noszeniu). Co prawda użytkuję go 6 miesięcy, ale na tyle ostrożnie, że powierzchnia nigdy nie była narażona na kontakt z jakimś ostrym przedmiotem więc nie mam w tej kwestii pełnego obrazu. Jak również szkoda, celowo go rysować w trakcie testu.

Pomiar tętna / strefy tętna (5 stref)

Polar od zawsze był jednym z liderów pomiaru tego parametru i tutaj opis będzie dość krótki. Zegarek w połączeniu z nadajnikiem na klatkę piersiową radzi sobie bardzo precyzyjnie. W trakcie użytkowania zestawu nie zaobserwowałem ani razu jakichś odchyleń lub błędów.

polar m400 pomiar tetna

Strefy tętna pozwalają w prosty sposób wybrać i monitorować intensywność treningu oraz ćwiczyć według programów opartych na tętnie. W trakcie pierwszego uruchomienia zegarka, zostaniesz poproszony o wpisanie swojego wieku i na podstawie tej liczby,  zostanie wyliczone Twoje domyślne tętno maksymalne ( zgodnie ze wzorem: 220 – wiek = HRmax). W dalszego części konfiguracji M400, będzie to podstawa do obliczenia pięciu stref treningowych.

Istnieją jeszcze inne możliwości ustawienia wartości poszczególnych stref tętna, ale polecam to robić tylko zaawansowanym użytkownikom, aby nie doszło do błędnych wskazań w trakcie treningu. Konfigurację stref tętna można wykonać poprzez: wybranie domyślnych stref, które są obliczane na podstawie tętna maksymalnego; wprowadzić je samodzielnie lub wybrać strefy określone na podstawie wartości progowych. Jeśli nie znamy się na tym parametrze, to wpisanie swojego wieku i pozwolenie na to, aby to Polar M400 sam je obliczył, nie jest niczym złym.

polar m400 limity tetna

Domyślne strefy tętna są określone na podstawie procentowej wartości Twojego maksymalnego tętna (HRmax) i opisywane są jako:

1. bardzo lekka (50–60% HRmax),
2. lekka (60–70% HRmax),
3. umiarkowana (70–80% HRmax),
4. ciężka (80–90% HRmax),
5. maksymalna (90–100% HRmax).

Monitor dziennej aktywności

Dość ciekawa funkcja. W trakcie noszenia w ciągu dnia zegarek zlicza naszą aktywność (bez uruchamiania nadajnika GPS) i szacuje kroki oraz spalane kalorie. Jeśli zależy nam na takich wyliczeniach, bo trzymamy się diety i liczymy nasze zapotrzebowanie na kalorie, to będzie to nasz automatyczny asystent.

polar400

Jakość sygnału GPS

Jak już wspominałem, biegam w nim od ponad pół roku i jakość sygnału GPS, jak również rysowanie naszej przebytej drogi na mapie, oceniam na bardzo wysokim poziomie. Można mieć pewność, że po powrocie z treningu, wskazania Polar M400 będę pokrywały się z rzeczywistością, a przebyta droga będzie idealnie wskazana na mapie. Z moich obserwacji, nawet względnie słaba pogoda (zaciągnięte chmurami niebo) nie są w stanie pogorszyć komunikacji pomiędzy zegarkiem, a satelitą i późniejszy odczyt danych naszego położenia.

Naprawdę w bardzo małej ilości przypadków,  zdarzają się błędne wskazania zegarka, a tym samym złe policzenie przebytej drogi. Jeśli mam być szczery, to przez okres pół roku i średnio licząc około 120 treningów w trakcie których towarzyszył mi Polar, to w czterech przypadkach coś się z nim stało. Trzy razy zegarek potrzebował twardego resetu (wciśnięcia w jednym czasie czterech przycisków), a jeden raz po zakończonym treningu, całość nie została zapisana. Po powrocie do domu, w dzienniczku na stronie Polar Flow kilometry się zgadzały, ale nie było danych dotyczących prędkości, czasu, mapy itd. Tego ostatniego przypadku nie umiem wytłumaczyć, bo o ile zegarek działa cały czas, to twarde resety mogą być spowodowane „zapełnieniem” pamięci podręcznej i w konsekwencji oprogramowanie się zawiesza, tak nie zapisanie danych przy poprawnie działającej maszynie, nie jest dla mnie logiczne.

Reasumując, GPS w zegarku Polar M400 działa na bardzo wysokim poziomie i nie ma się – generalnie – do czego przyczepić. Patrząc na ogólną średnią (liczba treningów do liczby awarii), działa naprawdę porządnie i można na nim polegać.

Wyświetlacz

Wyświetlacz podzielony jest na cztery linie, które dowolnie możemy konfigurować w serwisie Polar Flow. Bardzo fajna opcja z uwagi na sporą liczbę dostępnych „widoków treningowych”. Logując się do swojego konta na Polar Flow, przechodząc do zakładki „Profile sportowe”, dalej do „Widok Danych Treningowych” możemy ustawić, aż do 8 różnych kombinacji (każda może maksymalnie zawierać cztery parametry). Wszystko przygotowujemy pod siebie i aktualizujemy zegarek. W trakcie następnego treningu, w wygodny dla nas sposób M400 pokazuje wskazane parametry. Przechodząc przyciskami góra-dół możemy przestawiać poszczególne widoki.

polar m400 widok danych

Czas potrzebny na złapanie „satelity” i ruszenie w trasę

W przypadku naszego modelu to około 40 sekund. Czytałem różne opinie, że jest to dużo i inne marki oferują zdecydowanie szybsze „łapanie” satelity (nawet w ciągu 2-3 sekund zegarek jest gotowy). W żadnym przypadku te 40 sekund nie spowodowało, iż nudziliśmy się, a w wielu przypadkach, czas przy ładnej pogodzie to około 20-30 sekund. M400 przyzwoicie uzyskuje gotowość do treningu.


Polar M400 na pełne złapanie sygnału z satelity i 100% gotowość do treningu w tym pomiarze potrzebował 43 sekundy – wideo BieganieUskrzydla.pl 

Czas działania na pełnej baterii

Niestety, jest to model w którym bateria wystarcza biegaczom startującym jedynie na dystansie maksymalnie maratońskim. Po pełnym naładowaniu baterii, czas jaki będziemy mogli poświęcić na trening z aktywnym GPS, to około 8 godzin. Ważną obserwacją jest fakt, iż z jakiegoś względu po około 6 godzinach działania, wskaźnik naładowania baterii pokazuje 10%, które powinno wystarczyć miej więcej na 48 minut biegania, często pozwala jeszcze na 2-2,5 godzinny trening.

Pozostając przy temacie baterii i odczytu, to ten model posiada (moim zdaniem) dość dużą wadę – blokadę. Jeśli poziom naładowania baterii spadnie poniżej 10%, np. na 9% i niżej, to nie możemy rozpocząć treningu. Zegarek blokuje się i sygnalizuje, iż należy go najpierw naładować. Jest to o tyle denerwujące, iż wiedząc, że chcemy przebiec w trakcie danego treningu tylko kilka kilometrów, Polar na to nie pozwoli (nie uruchomi odczytu GPS). Inny przykład. Jeśli trenujesz i w początkowej fazie bateria nie sygnalizuje, iż trzeba ją naładować, a trening jest długi, to po pewnym czasie otrzymujesz komunikat o fakcie „rozładowywania się baterii” i potrzeby jej naładowania. Po tym fakcie zegarek działa jeszcze jakieś 15 minut, a później sam odcina trening i zapisuje to co mamy. Zastanawiające jest to, że wskazuje np. 7% baterii, czyli moim zdaniem jeszcze sporo, ale już nie pozwala trenować.

Ładowanie do pełna pustej baterii zajmuje około 2 godzin.

Mapy (w serwisie Polar Flow)

Precyzyjne. Bardzo dobrze odwzorowywane są trasy po których biegaliśmy. Przeprowadzając testowe treningi w parkach, lasach czy na drogach miejskich (Polska i Niemcy), nie zauważyłem żadnych odchyleń w pomiarze GPS. Na mapach Polar’a zaznaczone są ścieżki w parkach miejskich, a wykonując trening w tym obszarze, sprawdzając wszystko po przyjściu z biegania – cała trasa jest idealnie poprowadzona (prawidłowo zaznaczona i obliczona w kilometrach). Zegarek sprawdza się bardzo dobrze i ciężko doszukać się tutaj jakichś wad.

polar m400 trening przyklad

Poniżej zbliżenie na ścieżki w parku i trasę po której biegaliśmy.

polar m400 przyklad trening park
Testowe bieganie w Poznaniu w okolicach Jeziora Maltańskiego.

polar m400 malta poznan

Wrocławski Tor Wyścigów Konnych – Partynice

polar stadion dokładność pomiaru m400

Trening testowy w okolicach Berlina / Brandenburgia (Poczdam)

m400 bieganie berlin polar

Serwis Polar Flow – analiza treningów 

Dość rozbudowany, przejrzysty i na pewno okaże się sporą skarbnicą wiedzy na temat naszych treningów. Warto prowadzić dzienniczek biegowy, a tutaj mamy to robione automatycznie. Warto zwrócić uwagę na bardzo przejrzyste menu i łatwość w analizowaniu treningu po powrocie do domu. Wyszło to naprawdę świetnie i nie stwarza żadnych problemów.

polar m400 dziennik

Widok zakładki „Dziennik” w serwisie Polar Flow.

polar flow
Widok tygodnia treningowego z podsumowaniem widoczny w serwisie.

polar flow widok tydzien

Aktualizacje i komunikacja z serwisem Polar Flow (za pomocą kabla USB)

Tutaj jest już różnie. Uważam, że jest to najsłabszy punkt tego modelu, ponieważ bardzo długo pobiera aktualizacje i wymienia dane, pomiędzy zegarkiem, a serwerem Polar Flow. Czasami serwis nie działa i niby dane są aktualizowane, proces trwa więc się czeka.

polar-m400-aktualizacja

Po chwili całość się zawiesza i tak już zostaje. Nauczyłem się w takich przypadkach zerkać na stronę Polar’a czy działa i okazuje się np. że jest przeprowadzana aktualizacja i nie można z niej korzystać (nie można robić update’u), więc pozostaje odczekać i połączyć się w innym terminie.

polar-m400-aktualizacja

Komunikacja z serwisem Polar Flow (za pomocą Bluetooth)

Sprawa jest jeszcze gorsza. Jeśli mowa o połączeniu się z serwisem Polar Flow za pomocą Bluetooth, to trwa to bardzo długo i jest denerwujące. Testowałem tę opcję na telefonie Sony M2. Może na innych urządzeniach ten proces przebiega szybciej, ale używam telefonu nowej generacji (produkcja z 2014 roku) więc nie widzę powodu, dlaczego tak wolno to chodzi (zazwyczaj około 10-15 minut).

Cena

Podstawowa wersja kosztuj 590 zł, a model z opaską monitorującą HR to wydatek 790 zł. Bardzo dobra i rozsądna cena za tak funkcjonalny model.
polar m400 test

Podsumowanie

Nasza ocena

Jest to model w bardzo przyzwoitej cenie, który oferuje nam sporą dawkę narzędzi wspomagających i analizujących nasz trening. Wykonany jest z dobrej jakości materiałów.

 • Obsługa w trakcie aktywności
 • Oprogramowanie (np. aktualizacje, zapis treningów, synchronizacja)
 • Żywotność baterii
 • Analiza treningów
 • Wygląd i jakość materiałów
 • Funkcjonalność
 • Pomiar trasy (długość, rysowanie mapy)
 • Szybkość łapania sygnału GPS

polecane

Dołącz do dyskusji, zostaw komentarz

 1. asia pisze:

  Czy zegarek posiada zwykły stoper? ☺

 2. Jeleniewska Barbara pisze:

  witam w jaki sposób połączyć kilka treningów z jednego dnia w jeden trening

  1. Kamil Nowak - Bieganie Uskrzydla pisze:

   W jakim sensie? Po co je łączyć?

   1. Dzamal pisze:

    Np po to ze przypadkiem przerwalismy trening albo rozladowal sie i musialem go podladowac w drodze.

    1. Kamil Nowak - Bieganie Uskrzydla pisze:

     Skorzystaj z dziennego podsumowania aktywności lub tygodniowego. Łączyć sesji treningowych nie można.

 3. Marcin pisze:

  Witam,
  to ja może pokrótce opiszę swoją sytuację. Kupiłem ten zegarek – używany. Wszystko działa, gpsa łapie, pomiar tętna też OK. Generalnie co do urządzenia nie mam najmniejszych uwag. Jednak chcąc korzystać z aplikacji polar flow napotykam na jakiś opór materii… Zainstalowałem aplikację flowsync i widzi zegarek a następnie go synchronizuje. Utworzyłem konto na Polar Flow ale tam nie widzi żadnego urządzenia – mimo kolejnych prób synchronizowania (czyli dodawania nowego urządzenia). Wysłałem już zapytanie do Polara, jednak podejrzewam, że może to potrwać.
  Proszę więc Was o jakąś pomoc, sugestie, propozycje – cokolwiek co rozwiązałoby mój problem.
  Z góry dzięki,
  Pozdrawiam,
  Marcin

  1. Kamil Nowak - Bieganie Uskrzydla pisze:

   Miałem podobny problem, ale przy innym produkcie marki Polar. Wydaje mi się, że chodzi o to, iż poprzedni użytkownik nie usunął tego zegarka ze swojego panelu, więc Polar Flow nie może przydzielić go do Twojego profilu. Powinieneś skontaktować się z poprzednim właścicielem (o ile to możliwe), aby usunął ten model z panelu. Moim zdaniem to powinno pomóc. Daj znać.

   1. Marcin pisze:

    Witam ponownie,
    Pomogło! Zgodnie z Twoją radą – skontaktowałem się z poprzednim właścicielem, który usunął swój produkt i teraz wszystko działa bez zastrzeżeń. Dzięki,
    Pozdrawiam, Marcin.

    1. Kamil Nowak - Bieganie Uskrzydla pisze:

     Super. Udanego korzystania z M400!

 4. Dzamal pisze:

  Problem z bateria nie chce się włączyć bo pokazuje 9%
  Ja robię tak. Podłączam ładowarkę albo powerbanka na 1 minutę żeby pokazał 10% i trening rusza nawet ponad godzinę choć sygnalizuje ze bateria jest rozładowana.

  1. Kamil Nowak - Bieganie Uskrzydla pisze:

   To prawda, że gdy bateria w M400 osiąga wartość równą bądź niższą 9% naładowania, nie można uruchomić treningu. Prawdą jest, że często taki poziom wystarczy jeszcze na około 30-40 minut treningu. JEDNAK podładowywanie baterii tylko, aby osiągać stan powyżej 10% skraca żywotność akumulatora. Ja nigdy tego nie robię, zawsze ładuję do 100%.

 5. Cwojda pisze:

  Czy M 400 sygnalizuje każdy przebiegnięty km w jakiś sposób?

  1. Kamil Nowak - Bieganie Uskrzydla pisze:

   Tak – poprzez sygnał dźwiękowy oraz wyświetlenie podsumowania. Można ustawić po jakim czasie / dystansie to ma być wykonywane.

   1. Adam pisze:

    Wibracje?

    1. Kamil Nowak - Bieganie Uskrzydla pisze:

     Jasne. Usunięte. Nie ma.

 6. rozponso pisze:

  Polar m400 to genialny zegarek, z którym biegam od ponad 2 lat.
  + przystępny wygląd
  + duża liczba funkcji
  + polar flow
  + świetna analiza wyników
  + aktualizacje
  – za ciche dzwieki powiadomień
  – szkoda że nie ma nowej wersji z wbudowanym pomiarem tętna
  Tyle. Polecam.

  1. Robert K pisze:

   Mój M400 ma trochę ponad rok i do wad dodałbym jeszcze pasek. W moim przypadku jest już drugi pasek od kiedy go ma i zarówno ten jak i poprzedni strasznie się odkształca w miejscy styku z kopertą, powstają szczeliny w które włazi wszelkie paskudztwo. Jeśli ktoś używa zegarka tylko w czasie treningu to nie ma to wielkiego znaczenia jeśli się go nosi także na co dzień (tak jest w moim przypadku) to nie wygląda to fajnie.

 7. Robert pisze:

  Posiadam M400 półtora roku. Dla mnie super się sprawuje. Nigdy się nie zawiesił, GPS działa bez zarzutu (gdy się go często synchronizuje szybko jest sygnał 100% GPS). Warto

 8. krzys pisze:

  Witam, proszę o podpowiedź jak alarmy stref tętna?? Np. czyli chcę biec max do 140 i po przekroczeniu tej bariery wlącza się alarm podczas biegu??? Czy jest to możliwe??

  1. Adam pisze:

   Możesz ustawić sobie alarmy na strefy tętna

 9. qba pisze:

  Hej . CHcialem zapytac jak on sie sprawdza w górach jesli chodzi o pozniejszy zapis trasy. Pokazuje dobrze przebieg na mapie czy niestety sie gubi??i jak precycyjny jest pomiar wysokości ?? na te funkcje ktore posiada to najrosadniejszy wybor na rynku w tej cenie. dzieki i pozdrawiam

  1. Krzy pisze:

   W górach już go sprawdziłem. Wcześniej używałem telefonu z endo. Teraz moje pomiary są rzetelniejsze. Wysokość pokazuje dość dobrze, Różnice wynoszą około 3 metry od podawanych na mapach, a często trafia idealnie. Wiadomo, że wysokości wielu punktów w górach, podawane przez kartografów, nie zawsze są dokładne, więc uważam, że Polar w tym zakresie sprawuje się wyśmienicie. Mam kilka fotek pod „tabulkami” czeskimi czy słowackimi, gdzie jest podana wysokość i takie same wskazanie Polara. Trasę zapisuje też bardzo dobrze, sygnał się nie gubi, nie dodaje dodatkowych kilometrów. Także wskazanie różnic wysokości i spożytkowanych kcal są dobrze odwzorowane przez M400. Nie rozumiem tylko czemu całodzienna wyrypa i dużą różnicą wysokości jest przez Polar Flow zaliczana do obciążenia zaledwie wymagającego. Minusem podczas dłuższej wędrówki jest konieczność ładowania urządzenia.

 10. Krzy pisze:

  Witam! Jak wygląda sytuacja z pamięcią urządzenia. Instrukcja podaje, że zapisuje do 30 godzin treningu. Co się stanie jeśli pamięć się zapełni, a prowadzimy kolejny zapis? Czy wtedy nowe dane zostaną nadpisane na starych? Czy można sprawdzić stan zapełnienia pamięci? Jak wyczyścić pamięć urządzenia?

 11. matik pisze:

  chciałbym zapytać czy ten zegarek ma pomiar sredniego tempa biegu co kilometr na dluzszym dystansie. Chodzi o to czy przy maratonie co km bedzie mi pokazywało jakim tempem biegne ? z góry dzieki za odpowiedź

 12. mariano pisze:

  mój zegarek działał bez zarzutu przez prawie 3 lata teraz nie chce się włączyć tryb treningu – pokazuje 9% – ale mimo to się ładował, od wczoraj zegarek się wyłączył i już nic nie działa (ekran wygasł) – czy to wina wejścia portu USB czy już padł akumulator?

  1. Kamil Nowak - Bieganie Uskrzydla pisze:

   Wszystko zależy od tego, jak był użytkowany. 3 lata to sporo 😉
   Czy zegarek można włączyć? Stosowałeś twardy reset, czyli jednoczesne wciśnięcie czterech skrajnych przycisków?
   Czy port USB wygląda ok – pojawiła się rdza lub coś innego?

 13. Wojtek pisze:

  Zastanawiam się nad zakupem Polar M400 i mam pytania:
  czy jeśli nie kupię opaski HR to jak rozumiem nie będę miał żadnego pomiaru tętna, czy sam zegarek ma jakieś czujniki?
  zegarek ma oznaczenie wodoodporność 30m co jak czytam oznacza można myć ręce ale już nie pływać, a tu w komentarzach pisze, że jest tryb pływanie – pytanie jak to jest z wodoszczelnością tego modelu?
  Z góry dziękuje za odpowiedź.

  1. Kamil Nowak - Bieganie Uskrzydla pisze:

   Polar M400 nie ma wbudowanego czujnika tętna (korzysta z pomocy innych, zewnętrznych czujników np. opaski zakładanej na klatkę piersiową). Warto kupić zestaw – zegarek + opaska lub rozglądać się za polar M430? (info: https://bieganieuskrzydla.pl/polar-m430-gps-i-pomiar-tetna-na-nadgarstku/). Zegarek M400 ma klasę wodoszczelności 30 m (nadaje się do używania podczas
   kąpieli i pływania).

 14. Grzegorz pisze:

  Witam serdecznie.
  Czy jest opcja wyświetlania naładowania baterii w procentach?

 15. Michał pisze:

  Witam,
  jestem posiadaczem Polara M400 zastanawia mnie niedokładność w mierzeniu długości tras. W porównaniu do Endomondo na kilometrze Polar mierzy o około 250m mniej. Czy to wina mojego zegarka czy to normalne ?
  Pozdrawiam

  1. Kamil Nowak - Bieganie Uskrzydla pisze:

   Sprawdzaleś na mapie w Polar Flow, jak to wygląda?

   1. Michał pisze:

    Tak i na mapie wygląda, że jest ok. Przetestowałem na dystansach, które znam i wiem, że endomondo tam się nie myli a Polar na 10km mierzy niecałe 7km.
    Coś chyba z nim nie tak, bo nie chce mi się wierzyć, że tak wszystkim działa.

    1. Kamil Nowak - Bieganie Uskrzydla pisze:

     Sorry, ale nie chce mi się w to uwierzyć. Nie ma szans, aby M400 z takim błędem mierzył dystans. Musiałbym zobaczyć mapy..
     3 km na dystansie 10 km to bardzo dużo. Tak więc muszą być na mapie widoczne duże odchylenia. Łatwo to sprawdzić.

 16. Ja pisze:

  Witam. Czy ten zegarek, rejestruje każde uderzenie serca, tak jak potrafi to suunto quest. Tzn w ms czas między uderzeniami. Czy tylko jest wartość uśredniona w jakimś przedziale czasowym.

 17. Krzysiek pisze:

  Cześć! Bardzo fajna recenzja, dzięki za nią. Możesz napisać, w jakim terenie biegałeś, sprawdzając dokładność GPS? Las, pole, miasto? Czytałem na forum, że w mieście i przy gęstej zabudowie dokładność mocno spada. Czy możesz się wypowiedzieć na ten temat? Pozdrawiam.

  1. Kamil Nowak - Bieganie Uskrzydla pisze:

   Biegałem w różnym. Najczęściej duże osiedla mieszkalne z wysokimi blokami, ale także miejskie parki ze sporą ilością drzew. Dokładność w trudnym terenie jest nadal bardzo dobra.

 18. dżolero pisze:

  Powiedzcie mi koleżanki i koledzy praktycy, na czym polega blokada przycisków w trybie standardowym – pokazywania godziny? Żyroskopy ustawione są na jakiś kąt skręcenia nadgarstka? W ustawieniach bez względu na to, czy zaznaczam blokadę ręczną / automatyczną – zegarek blokuje się i zwalnia blokadę automatycznie przy każdym ruchu ręką, co np. przy siedzeniu przy biurku i pracy na dłuższą metę jest irytujące. Druga sprawa – włączanie się szybkiego menu bez przyciskania czegokolwiek podczas treningu. Uzależnione także od ruchu nadgarstka?
  Wady fabryczne mojego egzemplarza czy taki ficzer?

 19. krzysiek pisze:

  Witam

  Posiadam ten zegarek od przeszło półtora roku, jestem już po trzeciej reklamacji. Pierwsza to problem synchronizacji zegarek nie zgrywał danych po podłączeniu do komputera zostało to naprawione, drugi problem jaki wystąpił to błędny odczyt tętna, objawiało się to w następujący sposób bez założonej opaski na klatkę piersiową zegarek wskazywał pomiar tętna w zakresie od 40 do 230 uderzeń na minutę to też zostało naprawione. W tej chwili w zegarku występuje następujący problem. Biegnę równym tempem np: 5 min/km w otwartym terenie tempo plus minus 5 sekund powiedzmy przez dystans 3 km dobiegam do lasu. W momencie wbiegnięcia do lasu zegarek zaczyna wariować. Wskazanie tempa 5.30 po przebiegnięciu kilkudziesięciu metrów odczyt wraca do poprzedniego stanu. Kolejny przykład biegnę po lesie tempo 5 min/km dobiegam do zakrętu o 90 stopni, odczyt zegarka spada do 6 min/km przebiegam około 100 metrów kolejny zakręt o 90 stopni i na zegarku jest już tempo w okolicy 7 min/km. Im gęstszy las i więcej zakrętów zegarek potrafi wskazać 8 min/ km, po czym wybiegam na otwartą przestrzeń i tempo skacze do 4.30 po przebiegnięciu kilkudziesięciu metrów znowu znajduję się w okolicach 5 min/km. Trzecia reklamacja nie została uznana, a osoba która serwisowała zegarek w komentarzu napisała że wszystko jest ok. Zabawne w tej całej sytuacji jest to że któregoś dnia przed reklamacją byłem pobiegać z kumplem i jego zegarek garmin….. zachowywał się całkiem normalnie czyli tempo biegu wahało się o kilka sekund plus minus założonego tempa na kilometr. Moje pytanie jest następujące czy ktoś ma podobny problem z tym zegarkiem, czy może ja po dwudziestu kilku latach biegania zapomniałem w jaki sposób biec równym tempem 😉 Pozdrawiam

  1. Kamil Nowak - Bieganie Uskrzydla pisze:

   Moje uwagi. Zegarek Polar M400 bierze pomiar tętna z zewnętrznej opaski np. H7 czy H10. Miałem podobną sytuację, że te wskazania oscylowały w okolicach 200-210 ud/min, ale to była wina starych elektrod w powyższych nadajnikach. Co do zachowania się zegarka w lesie, to trzeba jeszcze zerknąć na mapę i wykres zaznaczonej trasy – tam jest ok? Takie wahania to całkowicie normalna sprawa. Idealne, równe tempo na odcinku 3 km (i więcej) można utrzymać biegnąć za rowerzystą z licznikiem z pomiarem na kole, a nie bazując na własnym – orientacyjnym – odczuciu tempa. Tutaj rozumiem serwis, że odrzucili reklamację. Podkreślę – co z mapą, jak zegarek rysuje trasę – ok/nie ok?

   1. krzysiek pisze:

    Wykres zaznaczonej trasy jest w porządku odchyłka kilku metrów od ścieżki którą biegnę jest jak najbardziej dopuszczalna, natomiast jeżeli chodzi o odczucia mojego tempa i biegu obok rowerzysty z licznikiem jest to zbędne. Biorąc najprostszy stoper który zapisuje czas okrążeń i biegając na stadionie 400 metrowe okrążenia ustalam sobie czas na okrążenie np. 1:40. Przebiegam 25 okrążeń i czas na poszczególnych okrążeniach różni się jedną dwie sekundy na każdym okrążeniu. Dlatego biegnąć ścieżkami leśnymi odchyłka od założonego tempa rzędu dwóch czy nawet trzech minut to po prostu kpina. Mam taki odcinek na swojej trasie że wbiegam do lasu z ulicy w ścieżkę leśną wykonuję skręt o przeszło 120 stopni w tempie około 4.45 min/km po wykonaniu zakrętu jest kilka metrów po płaskim a następnie zbieg o długości 50 może 60 metrów. Pokonując tą górkę w dół rozpędzam się ile sił w nogach tak jak ostatnie 100 metrów przed metą śmiało mam tam tempo poniżej 4 min/km natomiast wskazanie zegarka dochodzi do 6:30 min/km. Kolejny przykład to biegnący obok kumpel i jego zegarek który w ten sposób się nie zachowuje. Wniosek jest taki albo sprzęt jest niesprawny i reklamacja powinna zostać uznana lub po prostu sprzęt oferowany przez producenta nie radzi sobie w terenie lesistym bo nie wytłumaczalne jest dla mnie zwiększenie tempa w momencie kiedy wybiegam z lasu na otwarty teren. Natomiast zegarek i wskazanie tempa zachowywał się super gdy biegałem po plaży wzdłuż morza. Pozdrawiam.

    1. Kamil Nowak - Bieganie Uskrzydla pisze:

     Wskazania kolegi na innym zegarku mogą się różnić, bo zależy jaki sprzęt ma – a kluczowa jest cenowa relacja do M400. Pętle stadionowe a bieganie po lesie, to zupełnie odmienna specyfika terenu, więc utrzymanie równego tempa może stanowić problem w tym drugim przypadku. Każdy przypadek należy rozpatrywać osobno. Na odległość nie mogę. Kontaktuj się z serwisem.

 20. Małgosia pisze:

  Kupilam dzisiaj używany polar M400. Wszytsko działa super, mam tylko problem z synchronizacją z moim iphone 6s. Pojawia się komentarz „Synchronizacja nie powiodła się” (pomimo ze w urządzeniach sparowanych telefon sie pojawia). Wiecie co mozę być powodem? Jak to zmienić? Rozmawiałam z poprzednim właścicielem, żeby usunął urządzenie z polar flow, ale on powiedział, że nawet nie pamieta hasła, dlatego usunął cały polar flow 🙁

  1. Przemek pisze:

   Skoro nie pamięta hasła, wątpię żeby usunął konto Polar flow. Co najwyżej program w PC. Jest opcja zresetowania hasła, wystarczy kliknąć „Zapomniałeś hasła?”. Facet wpisuje swój mail i na skrzynkę przychodzi mu instrukcję do resetu.Pozdrawiam!

 21. Tomek pisze:

  Witam,
  czy na zegarku można ustawić opcję, żeby pokazywał czas ostatniego (poprzedniego) odcinka – mam ustawione odcinki 1km, czyli po każdym 1km żeby pokazywał jego czas.

  1. Tomek pisze:

   OK, ustawiłem tak, że pokazuje mi u góry aktualne tempo, poniżej tempo ostatniego kilometra a na dole całkowity przebiegnięty dystans i ten układ mnie satysfakcjonuje.
   Brakuje mi tylko w samej aplikacji Polar Flow opcji takiej, jak ma Endomondo czyli komunikaty głosowe typu: „tempo ostatniego odcinka….” – muszę się przestawić na zerkanie na zegarek w czasie biegu 😉 – Ogólnie m400 rewelka (mam razem z pasem do mierzenia tętna) – Póki co zero problemów z GPS (z Endomondo były różne przekopki i nerwy), trasę przebytą na mapce pokazuje bezbłędnie.

 22. Kamil pisze:

  własnie kupiłem Polarka M400 i czekam na przesyłkę. Czytając wasze opinie narodziło mi się jedno pytania. chodzi o przesył informacji między aplikacjami. obecnie mam na endomondo zaplanowany trening na najbliższe 24 tygodnie. czy ten plan treningowy będę mogł przesłac do polar flow?

 23. Marcin pisze:

  Mam kłopot rano zrobiłem trening 14 km, dzienna aktywność wynosiła 215% po synchronizacji z aplikacją Polar na telefonie na zegarku pojawił się aktywność 0%, natomiast sam trening nie zapisał się na Polar Flow. Jakieś pomysły jak odzyskać utraconą sesję?

 24. Alex pisze:

  Zastanawia mnie jak dokładnie ten zegarek liczy spalone kalorie w trakcie dnia. Gdybym chciała sprawdzić ile kalorii spalam w ciągu całego dnia, musiałabym również cały dzień nosić opaskę na klatce (jak rozumiem spalanie kalorii jest wyliczane m.in. na podstawie tętna)?
  Czy bez pulsometru funkcja ta w ogóle się sprawdza?

 25. Maciek_86 pisze:

  Witam, posiadam Polara M400 od pół roku do tej pory używałam go tylko do biegania i jazdy na rowerze. W weekend wyjeżdżam w góry i chciałbym rejestrować wycieczki w górach. Mój Polar pokazuje możliwość zapisu treningów: Bieg, kolarstwo, inny trening wewnątrz budynku, inny trening na zewnątrz. Czy jest jakaś możliwość dodania np. Spacerów czy czegoś podobnego? Jeśli tak to w jaki sposób. Czy w firmie jakiejś aktualizacji?

  1. Kamil Nowak - Bieganie Uskrzydla pisze:

   Tak. Masz do dyspozycji naprawdę wielką gamę sportów. Wymagane jest ich wcześniejsze zaprogramowanie w zegarku. Robi się to łatwo w następujący sposób. Należy zalogować się do platformy Polar Flow, wybrać zakładkę ze swoim profilem, następnie Profile Sportowe. W tym miejscu możesz zarządzać profilami sportowymi – manipulować ekranami treningowymi (pewnie tego nie robiłeś), czyli dostosować pod własne potrzeby widoki z informacjami jak tempo, prędkość, tętno, etc. i układać je dowolnie. Wystarczy, że klikniesz „dodaj profil sportowy” i pobawisz się jego dostępnymi ustawieniami. Później trzeba zsynchronizować zegarek. Tyle. Powodzenia.

 26. Ziomek pisze:

  Koleżanki i Koledzy. Mam problem (a może to taka mała pierdoła). Gdy używam zegarka do treningu KOLARSTWO z włączonym GPSem, wszystko pokazuje i zlicza pięknie ładnie. Ale zastanawia mnie jedna rzecz – dlaczego podczas jazdy rowerem, zegarek zlicza kroki? Czy jest jakaś opcja, by to wyłączyć? Nie ukrywam,ale jest to „lekkie” przekłamanie.
  Pozdrawiam.

 27. Arek pisze:

  Witam, czy zegarek jest wodoszczelny (tzn ze mozna z nim spokojnie plywac)? Chcialbym zapytac czy mozna oprocz biegania rejestrowac inne treningi np kolarstwo, plywanie i zeby rowniez posiadal takie funckcje w tych aktywnosciach jak stoper, tempo, tetno oraz czy jest w nim mozliwosc zapisywania trasy i wgranie do programu np endomondo itp? Z gory dziekuje za odpowiedz.

  1. Kamil Nowak - Bieganie Uskrzydla pisze:

   Wodoszczelność tego zegarka to: 30 m (nadaje się do używania podczas
   kąpieli i pływania). Tak, można rejestrować nim wiele dyscyplin sportowych. Zachęcam do przeglądnięcia instrukcji obsługi – jest do pobrania z oficjalnej strony Polar, tam wszystko jest dokładnie opisane.

 28. Lukasz23 pisze:

  Witam uzywam zegarka Polar M400
  od jakiegs czasu mam problem z synchronizacja treningu z zegarka na Strave.
  za kazdym razem musze laczyc na nowo zegarek z telefonem prez Bluetooth.
  bo zegarek nie widzi urzadzenia.
  i mam tez pytanie czy przypadkowo usuniety trening z zegarka mozna jakos przywrocic,pewnie nie ale mysle ze warto zaytac.
  pozdrawiam

 29. Tomcio pisze:

  Zegarek fajny, dobrze pokazuje przebytą trasę, wodoodporny (sprawdzany na basenach). Podstawowe wady, po półtora roku użytkowania, jakie zauważyłem:
  1. w czasie biegu opóźnienia w aktualizacji tempa (podczas zmiany tempa) – po ok. 15-20 metrach kuma, że tempo się zmieniło
  2. Cyrki z GPS-em – pomimo, że dane GPS aktualne, albo ma problem ze złapaniem na początku sygnału, albo w czasie biegu błędnie „odhacza” przebyty odcinek – wcześniej sygnalizuje koniec odcinka (np potrafi zapikać, że przebyłem kolejny kilometr, chociaż brakuje do końca odcinka 20 metrów, wiarygodność treningu się przez to zaburza) – sytuacja raczej przy dobrej, bezchmurnej pogodzie.

 30. Polar 400 pisze:

  Zegarek byłby b.dobry gdyby nie psuło się wejście do ładowarki w zegarku ! Już 3 raz jest reperowane ,serwis nie może tego zreperować i tylko dzięki amatorowi -koledze -mogę dalej z nim uprawiać sport i odczytywać wyniki . Szkoda bo zaletą jest obsługa i mały rozmiar !!!👍🐸😉

  1. Kamil Nowak pisze:

   Cześć. To prawda, wejście nie należy do trwałych elementów tego zegarka 😉

 31. kolarz1984 pisze:

  Problem z Polar M400.
  Pierwszy raz mam taki problem. po dzisiejszej jeździe (ponad 140 km), zgrałem trening sobie na polarflow, gdzie spotkała mnie nie miła niespodzianka – Nie zgrało mi zapisu trasy – pokazuje tylko czas i dystans. Jest to o tyle dziwne że na zegarku widać podsumowania pulsu, prędkości, przewyższeń itp.
  Czy ktoś miał już taki problem – czy jest możliwość odzyskania przebytej trasy ?

  1. Kamil Nowak pisze:

   Podłącz za pomocą kabla Polar M400 do komputera i wykonaj jeszcze raz synchronizację. Pomogło?

 32. Sebmo pisze:

  Mam zegarek od dwóch lat, uzywam go podczas biegania, chodzenia po górach i wędrówek po lasach. Jedyne słabe strony moim zdaniem to bateria która przy calodnowych wędrówkach nie wystarcza i problemy z synchronizacją danych z telefonem. Spróbuję jeszcze resetu(dopiero teraz się dowiedziałem)

 33. Anka pisze:

  Tego zegarka używam od kilku lat i do tej pory byłam mega zadowolona.
  Od jakiegoś czasu po każdym treningu muszę go połączyć z komputerem bo inaczej nie chce włączyć rejestracji kolejnego treningu.
  Zastanawiam się, czy da się coś z tym zrobić czy to niestety oznacza, że czas rozejrzeć się za nowym sprzętem? 🙁

  1. Kamil Nowak pisze:

   Czy oprogramowanie zegarka jest aktualne? Nie ma problemów z synchronizacją danych?

 34. Anka pisze:

  Oprogramowanie aktualne. Synchronizuje się bez problemu.

  1. Kamil Nowak pisze:

   OK, więc zrobiłbym całkowity reset dla zegarka i pozwolił na jego świeżą konfigurację. Można to zrobić tak: https://support.polar.com/en/support/how_do_i_reset_my_polar_m400_0

   1. Anka pisze:

    Dzięki. 🙂 Spróbuję.

    Pozdrawiam,
    Anka

 35. Grzegorz pisze:

  Mam podobną sytuację z moim m200. Po kontakcie z helpdeskiem Polara pomogło odinstalowanie aplikacji na telefonie. Potem reset telefonu i zainstalowanie najnowszej dostępnej wersji aplikacji. U mnie doraźnie pomogło.

  Niestety ostatnio mam problem bo na początku treningu zegarek mocno przekłamuje pozycję, albo w czasie trwania ją gubi na jakiś czas. Niestety trzeba się będzie rozejrzeć za czymś innym.

Dołącz do dyskusji, zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Bronimy się przed SPAM-em. Uzupełnij pole:

Zegarek GPS ONmove 220 Geonaute – recenzja

Zegarek GPS ONmove 220 Geonaute to produkt dostępny w sieci Decathlon. Jego niska cena i duża liczba funkcji zaciekawiły nas do tego stopnia, że poddaliśmy go bardzo wnikliwej recenzji. Czy ONmove 220 obronił się i uzyskał pozytywny wynik w końcowej fazie testu? Jak wypadł na tle konkurencji? Zobaczcie sami.  (więcej…)