Garmin Pay w Polsce. Jak i czym płacić?

polecane

Garmin Pay w Polsce. Jak i czym płacić?

Kamil Nowak
8 lipca, 2018
Sprzęt

Garmin Pay jest usługą umożliwiającą realizowanie transakcji zbliżeniowych z wykorzystaniem niektórych urządzeń marki Garmin. Dzięki tej metodzie płatność dokonywana jest szybko, bezpiecznie i wygodnie. Jest to przyjazne rozwiązanie pozwalające płacić za zakupy osobom będącym w ciągłym ruchu. Jak korzystać i jak przebiega proces płatności w usłudze Garmin Pay?

Garmin Pay to innowacyjna metoda płatności zbliżeniowych pozwalająca zrobić zakupy przykładając do terminala zegarek lub smartwatch. Niezależnie od tego, czy chcemy zapłacić za filiżankę kawy po porannym treningu, czy przekąsić coś podczas aktywności fizycznej, usługa Garmin Pay umożliwia dogodne i proste zakupy. Oznacza to, że w trakcie biegu możemy w komfortowy sposób robić zakupy bez zabierania niepotrzebnego sprzętu ograniczającego naszą mobilność – bez telefonu, bez kart płatniczych. Dzieje się tak, ponieważ tworzony jest tzw. wirtualny portfel i to do niego zapisujemy karty kredytowe lub debetowe – w liczbie mnogiej, bo takich kart możemy dodać kilka i z wszystkich korzystać za pomocą jednego zegarka Garmin. Ten model płatności znany jest głównie w środowisku osób aktywnych fizycznie, które nie chcą zabierać „balastu” na trening, ale równie komfortowo może z niego korzystać każdy, kto robi zakupy i chce, aby ta czynność była szybka i bezpieczna. Wymagane jest jednak spełnienie kilku istotnych warunków, aby móc w pełni wykorzystać to nowatorskie rozwiązanie. Jest też kilka sporych ograniczeń o których warto wiedzieć, ponieważ mogą one znacząco ostudzić chęć przyłączenia się do powyższej formy zakupów zbliżeniowych.

Gdzie można korzystać z usługi Garmin Pay?

Z autorskich płatności marki Garmin można korzystać we wszystkich tych miejscach, w których dostępna jest usługa płatności zbliżeniowych. Sklep powinien posiadać terminal płatniczy. Poprzez Garmin Pay możemy korzystać z tych samych kart, których używamy na co dzień. Program działa z wieloma rodzajami kart kredytowych i debetowych, w tym z kartami Visa i MasterCard.

Ograniczeniem systemu płatności Garmin nie są karty płatnicze, ale instytucje finansowe – banki – które nie kwapią się do wdrożenia płatności z wykorzystaniem sprzętu amerykańskiego producenta. Aktualnie tylko jeden bank w Polsce i tylko te osoby, które posiadają w nim swoje imienne konto mogą korzystać z Garmin Pay. Jest to Bank Zachodni WBK (Grupa Santander), który jako pierwszy nawiązał współpracę w tym zakresie i wdrożył płatności z wykorzystaniem zegarków marki Garmin. Mówi się jeszcze o przynajmniej jednym polskim banku, a dokładniej PKO BP zainteresowanym płatnościami, które nieoficjalnie mają ruszyć w III kwartale 2018 roku. Kolejną barierą w rozpowszechnianiu usługi Garmin Pay jest cena urządzeń obsługujących tę funkcję. Na dzień dzisiejszy sprzętem wyposażonym w płatności są zegarki Garmin Vivoactive 3, Vivoactive 3 Music, Forerunner 645 oraz Garmin Fenix 5S/5/5x Plus. Najtańszym jest model Vivoactive 3 kosztujący 300 Euro (około 1200 zł).

Co sprawia, że dokonywanie płatności zbliżeniowych przez Garmin Pay jest bezpieczne?

Garmin Pay chroni dane użytkowników i przypisane do zegarka numery kart oraz kody transakcji generowane za każdym razem, gdy użytkownik dokonuje płatności. Numer posiadanej karty bankowej nie jest przechowywany w urządzeniu ani na serwerach firmy Garmin. Nie zostaje również przekazany sprzedawcy podczas dokonywania płatności. Dostęp do wirtualnego portfela zapisanego w pamięci zegarka chroni 4 cyfrowy kod ustalony przez użytkownika. Osoba trzecia nieznająca powyższego kodu nie dokona płatności zbliżeniowej nawet, gdyby miała dostęp do urządzenia, na którym skonfigurowano Garmin Pay. Dokładny proces tworzenia, zabezpieczenia i zarządzania wirtualnym portfelem opisaliśmy poniżej.

Jak skonfigurować wirtualny portfel, aby płacić zegarkiem?

W pierwszej kolejności należy sięgnąć po smartfon i zainstalować aplikację Garmin Connect Mobile (aplikacja dostępna dla telefonów z systemem Android i iOS). Następnym krokiem jest utworzenie wirtualnego portfela i dopisanie do niego naszych kart płatniczych, a także nadanie 4 cyfrowego kodu zabezpieczającego dostęp do usługi Garmin Pay. Dalsze czynności omówimy krok po kroku na przykładzie zegarka Forerunner 645.

W aplikacji Garmin Connect Mobile należy przejść do zakładki Urządzenia i wybrać na liście urządzenie, na którym chcemy utworzyć usługę płatności zbliżeniowych. W oknie powitalnym Garmin Pay znajduje się link do aktualnej listy banków obsługujących płatności Pay. Jeśli upewnimy się, że na tej liście znajduje się nasz bank przechodzimy do kolejnego kroku. Przypominamy, że na dzień dzisiejszy dostęp do funkcji płatności zegarkiem lub smartwatchem oferuje wyłączenie bank BZ WBK.

Zanim zegarek będzie można wykorzystywać podczas zakupów do płatności, należy skonfigurować co najmniej jedną kartę kredytową lub debetową. Tworząc 4 cyfrowy kod będący podstawą zabezpieczenia dostępu do płatności zbliżeniowych rozpoczynamy proces konfiguracji wirtualnego portfela. Do zmiany kodu dostępu wymagana jest znajomość bieżącego kodu. Kodu dostępu nie można odzyskać. W przypadku zapomnienia kodu dostępu należy usunąć portfel, utworzyć nowy i ponownie wprowadzić informacje o karcie płatniczej.

Dodanie karty do usługi Garmin Pay wymaga wprowadzenia informacji o numerze karty, daty ważności i kodu CVV2. Dane można wpisać ręcznie lub zeskanować przy użyciu aparatu fotograficznego w telefonie. Po tym kroku zostaniemy poinformowani o wysłaniu wprowadzonych danych celem weryfikacji. Kolejnym krokiem będzie informacja banku BZ WBK z prośbą o akceptację regulaminu korzystania z kart płatniczych w ramach cyfrowego portfela Garmin z wymogiem podania kodu uwierzytelniającego. Następnie bank wyśle SMS z jednorazowym numerem, który należy wpisać w aplikacji Garmin Connect Mobile. Powyższy proces weryfikacji bankowej wykonujemy tylko raz – podczas tworzenia nowego cyfrowego portfela.

Garmin Pay umożliwia edytowanie wprowadzonej karty płatniczej. W każdej chwili możemy ją tymczasowo zawiesić lub całkowicie usunąć z portfela. To już wszystkie kroki, jakie należy wykonać, aby skonfigurować cyfrowy portfel. Teraz wystarczy już sięgnąć po urządzenie marki Garmin, aby komfortowo i swobodnie płacić za zakupy.

W zegarku Garmin należy wybrać zakładkę Portfel i podać wcześniej utworzony 4 cyfrowy kod. Po wprowadzeniu prawidłowego ciągu znaków możemy dokonywać płatności bez ponownego wpisywania kodu przez 24 godziny. Wymagane jest jednak, aby przez cały czas nosić zegarek na nadgarstku. W przypadku chwilowego odpięcia zegarka, funkcja Garmin Pay zablokuje się automatycznie i potrzebne będzie ponowne wprowadzenie 4 cyfrowego kodu. Dzieje się tak, ponieważ w trakcie aktywacji płatności zbliżeniowych Pay uruchomiony zostaje pomiar tętna. Jest to zabezpieczenie przed sytuacjami, kiedy zegarek z aktywną usługą Pay będzie poza wzrokiem użytkownika. W takich momentach niemożliwe będzie dokonywanie płatności przy wykorzystaniu zegarka.

Ciekawym zabezpieczeniem usług Garmin Pay jest etap następujący po trzykrotnym błędnym podaniu kodu zabezpieczającego. Wtedy należy skorzystać z aplikacji Garmin Connect Mobile w celu ustawienia nowego hasła. Niespodzianką jest to, że w pierwszej kolejności wymagane jest podanie starego (obowiązującego) 4 cyfrowego kodu. Jeśli w trakcie tego kroku ponownie trzykrotnie wprowadzimy błędny kod, w celu ochrony płatności wirtualny portfel zostanie na stałe zablokowany. Wymagane będzie ponowne założenie cyfrowego portfela, dodanie kart płatniczych i przeprowadzenie weryfikacji bankowej. Na oficjalnym koncie YouTube Garmin opublikował film przedstawiający konfigurację płatności Pay – to na podstawie tego filmu omówiony został powyższy przykład.

Podsumowanie

Garmin Pay jest błyskawicznym sposobem płatności zbliżeniowych. Należy do bezpiecznych rozwiązań, ponieważ w ramach tej usługi zastosowano kilka rozwiązań chroniących dostęp do cyfrowego portfela przez osoby postronne. Posługując się sprzętem firmy Garmin możemy w wygodny sposób płacić za zakupy w czasie lub bezpośrednio po zakończeniu treningu. Intuicyjne procesy tworzenia wirtualnego portfela i zarządzanie kartami bankowymi zdecydowanie należą do zalet wykorzystywania Garmin Pay na co dzień. Czy korzystacie z tych płatności? Lepiej wybrać Garmin Pay, Apple Pay, czy Fitbit Pay? Jakie są Wasze opinie? Z góry wielkie dzięki za pozostawienie komentarza!

Autor: Kamil Nowak, oprac. na podstawie; kontakt: run@bieganieuskrzydla.pl; fot. Garmin Newsroom

polecane

Dołącz do dyskusji, zostaw komentarz

  1. Kamil Nowak - Bieganie Uskrzydla pisze:

    Stało się. Od 10 sierpnia posiadacze kart płatniczych PKO Banku Polskiego mogą korzystać z usługi płatności Garmin Pay:
    https://bieganieuskrzydla.pl/garmin-pay-dostepny-w-pko-bank-polski/

  2. Kamil Nowak - Bieganie Uskrzydla pisze:

    Nest Bank jako trzeci bank w Polsce uruchomił Garmin Pay. Od 30 sierpnia 2018 r. klienci banku mogą zapłacić za zakupy za pomocą zegarka Garmin.

Dołącz do dyskusji, zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Bronimy się przed SPAM-em. Uzupełnij pole:

Bieganie – najczęstsze błędy. Czy znasz je wszystkie?

Bieganie wymaga od osoby trenującej wiedzy, która dotyczy zarówno budowania formy, ale też świadomości własnego ciała. Zapoznając się z listą najczęściej popełnianych błędów, zyskacie pewną przewagę pozwalającą tak realizować trening, aby wykorzystać efektywnie każdą jego minutę! Ponadto wiele z wymienionych błędów można szybko i łatwo wyeliminować. Jakich zachowań należy unikać? Czego się wystrzegać? O co zadbać? (więcej…)