Zegarek TomTom Runner 2 Cardio + Music – recenzja

polecane

Zegarek TomTom Runner 2 Cardio + Music – recenzja

Kamil Nowak
14 lutego, 2016
Recenzje Wideo

Muzyka wprost z zegarka i do tego pomiar tętna z nadgarstka? Tak! TomTom Runner 2 Cardio + Music, to odpowiedź na potrzeby rynku. TomTom za sprawą tego produktu nieźle namieszał w segmencie zegarków mierzących aktywność sportową. Jaki jest naprawdę ten zegarek, dowiecie się z naszej recenzji.

TomTom Runner 2 Cardio + Music

Wbudowane 3 GB pamięci pozwala przechowywać naszą ulubioną muzykę i zabierać ją ze sobą na trening bez dodatkowego sprzętu. Wystarczy zegarek, bezprzewodowe słuchawki, buty i możemy lecieć pobiegać. A tętno? Nic więcej nie potrzeba, bo zegarek TomTom Runner 2 Cardio + Music ma wbudowany czujnik, który mierzy tętno i analizuje naszą aktywność. Brzmi doskonale. Sprawdzimy jak jest w rzeczywistości i poddamy ten model ciężkiemu treningowi 🙂

Wygląd i jakość materiałów

TomTom Runner 2 cardio music
Po raz pierwszy przy realizacji recenzji potrzebujemy podzielić opinie dotyczące wyglądu. Co powiedziała nam płeć piękna na temat TomTom Runner 2 Cardio + Music? Śliczny! Uwodzicielska kolorystyka, nie za duży, ani nie za mały, lekki, na pewno będzie pasować do kobiecego ubrania. Męska część jest zgoła odmiennego zdania (opinia dotyczy testowanego modelu w zaprezentowanej na zdjęciach kolorystyce), bo zegarek jest trochę „niemęski”. Połączenie koloru niebieskiego z czerwonym i czarnym nie jest najlepszym rozwiązaniem dla mężczyzny, a i nawet kształt wyprofilowanych elementów tutaj nie pomaga. Dobrze, że do wyboru są jeszcze modele w całości w czarnym kolorze oraz czarno-niebieskie (zdjęcie poniżej). Ten ostatni wygląda najlepiej zdaniem naszych męskich testerów.

tomtom runner 2 czarno niebieski

Źródło zdjęcia: www.tomtom.com

Jeśli chodzi o rozwiązanie zapięcia w tym modelu, to TomTom wykonał całkiem dobrą pracę. Technika zapięcia dokładnie została pokazana na poniższym filmie. Runner 2 Cardio + Music posiada 6 wypustek, które znajdują się w trzech miejscach na pasku. Na początku mieliśmy pewne obawy i w trakcie treningów zerkaliśmy na zegarek, czy jeszcze znajduje się on na naszym nadgarstku, ale ostatecznie to rozwiązanie sprawdza się idealnie. Zapięcie funkcjonuje bardzo dobrze i pewnie trzyma się nadgarstka (zachowuje się tak, jak przyklejony do niego). Jest to mały szczegół, ale bezproblemowe odpięcie zegarka lub jego szybkie założenie, w skali roku zaoszczędza trochę czasu. Brawo.

TomTom Runner 2 test

Jeśli chodzi o jakość materiałów, z jakich został wykonany TomTom Runner 2 Cardio + Music, to nasz egzemplarz testowy nie wykazuje praktycznie żadnych oznak użytkowania. Biegaliśmy z nim w dość ciężkich warunkach (styczeń-luty), kiedy pogoda nie rozpieszczała nas, więc użyte materiały powinny być trwałe.

Warto również wspomnieć, że główną część zegarka TomTom czyli moduł z ekranem można wyjąć i swobodnie przełożyć do innego paska, gdy ten np. ulegnie zniszczeniu lub po prostu będziemy chcieli ją wymienić.

tomtom runner 2 test

Ostatnią kwestią jest podłączanie zegarka do laptopa za pomocą kabla USB:

tomtom runner 2 test

Na pewno nie jest to komfortowe rozwiązanie. Absolutnie eliminuje możliwość ładowania zegarka w trakcie biegu, bo po prostu jest to strasznie uciążliwe. Za każdym razem towarzyszy nam uczucie, że zaraz coś się złamie. Plastikowe elementy, które są łączone na zatrzask opornie rozchodzą się w chwili, kiedy chcemy zakończyć ich połączenie. Wymaga to włożenia pewnej siły i mocnego złapania za obie części. Zdecydowanie najsłabszy element tego zegarka.

Najważniejsze funkcje TomTom Runner 2 Cardio + Music

TomTom Runner 2 cardio music4

TomTom przygotował dla nas zegarek, który posiada sporo przydatnych funkcji. Naszym zdaniem najważniejszymi możliwościami Runner 2 Cardio + Music są: wbudowany czujnik tętna, miejsce na 3 GB ulubionej muzyki, która towarzyszy nam podczas treningu, GPS + GLONASS, QuickGPSFix, wibracje, wodoszczelność do 40 m (5 atm), tempo kroków, śledzenie aktywności 24/7, tryb wielodyscyplinowy, możliwość ręcznego ustawienia treningu z poziomu zegarka (np. interwałów, celu treningowego, długości okrążeń etc.).

Najbardziej spodobała się nam możliwość dowolnego zaprogramowania treningu z poziomu zegarka. Wystarczy wejść do zakładki, gdzie mamy możliwość wyboru dyscypliny, którą chcemy aktualnie trenować i tam ustawić nasz cel na dzisiejszy trening. W zegarku zaprogramowanych jest 6 opcji: wyścig, strefy, interwały, cel, okrążenia lub pozostawiamy to okno puste i swobodnie biegamy.

TomTom Runner 2 cardio music

Warto również wspomnieć, że zegarek posiada śledzenie aktywności przez cały dzień i na bieżąco podaje statystyki naszego ruchu tj. liczbę kroków w podziale na dzień/tydzień, liczbę spalonych kalorii (dzień/tydzień), przebyte kilometry (dzień/tydzień) oraz zlicza czas, przez jaki byliśmy aktywni (dzień/tydzień). W zegarku TomTom Runner 2 Cardio + Music wystarczy wcisnąć lewy przycisk i przejdziemy do zakładek, gdzie widać powyższe parametry.

Co z funkcją muzyki w zegarku? Opcję przedstawiliśmy poniżej w osobnym dziale.

Konfiguracja zegara (pierwsze uruchomienie)

TomTom Runner 2

Konfiguracja zegarka TomTom Runner 2 Cardio + Music nie powinna przysporzyć nikomu trudności i przebiega naprawdę intuicyjnie. Rozpoczynamy od wizyty na stronie TomTom i pobrania aplikacji TomTom MySports.

tomtom runner 2 konfiguracja

Po zainstalowaniu TomTom MySports przystępujemy do skonfigurowania zegarka i wprowadzenia do jego pamięci kilku podstawowych informacji, ale które są bardzo istotne np. w celu obliczenia prawidłowego zakresu tętna maksymalnego.

tomtom runner 2 konfiguracja

Pierwszym krokiem będzie wpisanie nazwy naszego zegarka TomTom, która później będzie widoczna np. w trakcie parowania urządzenia z telefonem:

tomtom runner 2 konfiguracja

Drugim polem do uzupełnienia będzie data urodzin osoby, która będzie trenować z TomTom-em. Jak już wcześniej zostało powiedziane, wpisanie prawidłowej daty jest niezwykle istotne dla odpowiedniego ustawienia tętna maksymalnego (HRmax), jak również pozostałych stref intensywności treningu:

tomtom runner 2 konfiguracja

Jeśli do tej pory jeszcze nie podłączyliśmy do laptopa naszego zegarka TomTom Runner 2 Cardio + Music, to należy teraz to zrobić:

tomtom runner 2 konfiguracja

Ostatnią prezentowaną informacją w trakcie pierwszego uruchomienia, będzie sprawdzenie aktualizacji oprogramowania przewidzianych dla zegarka TomTom:

tomtom mysports

Jeśli wszystko przebiegnie poprawnie, otrzymujemy informację w prawym górnym rogu o aktualnej wersji oprogramowania i możliwości rozpoczęcia pierwszej sesji treningowej.

Muzyka z zegarka

TomTom Runner muzyka

Pewnie większość z Was od razu przeszła do tego miejsca i chciałaby się dowiedzieć, jak działa to udogodnienie w TomTom-ie, czy jest funkcjonalne oraz co z jakością muzyki płynącej ze słuchawek? Odpowiadamy, że bardzo dobrze.

Połączenie słuchawek Bluetooth (w naszym wypadku firmy Urbanista i modelu Boston) jest banalnie proste. Wystarczy w zegarku wcisnąć górny przycisk i poczekać, aż pojawi się ikonka wyszukiwania urządzenia (naszych słuchawek), tak jak poniżej:

TomTom Runner 2 muzyka

Później już wystarczy uruchomić słuchawki i w naszych uszach powinna zagościć muzyka. Co z jej jakością? TomTom towarzyszył nam w trakcie testów bez przerwy i korzystaliśmy z muzyki zarówno podczas treningów, najczęściej było to bieganie, ale również w komunikacji miejskiej czy na spacerach. W 95% przypadków dźwięk, jaki wydobywa się ze słuchawek jest wysokiej jakości, a prostota obsługi urządzeń sprawia, że z tej funkcji korzysta się naprawdę przyjemnie. W tych 5% mieszczą się momenty, kiedy bateria w zegarku lub w słuchawkach jest mocno rozładowana, wówczas dość często zdarzają się przerwy w odtwarzaniu muzyki i chociaż są bardzo krótkie, to trochę denerwujące.

tomtom aplikacja
Moduł, za pomocą którego przesyłamy utwory muzyczne do pamięci naszego zegarka jest bardzo prosty w obsłudze. Składają się na niego dwa okienka, w lewym poszukujemy muzyki, którą mamy na laptopie, a później przeciągamy do drugiego okna i upuszczamy.

W trakcie wszystkich testowych prób połączeń zegarka TomTom z laptopem, tylko w nielicznych przypadkach zdarzały się błędy. Jeśli coś poszło nie tak, to otrzymywaliśmy za każdym razem poniższą informację. Wówczas wystarczyło odłączyć zegarek i ponownie spróbować go podłączyć do gniazda USB.

TomTom błędy

Muzyka w zegarku jest rewelacyjną funkcją, która zdecydowanie pokazuje, w którą stronę będą zmierzać teraz inni producenci. Pojęcie innowacyjności jest tutaj na miejscu. Świetna opcja, która pozwala zmagazynować około 500 utworów muzycznych (3 GB) i zabierać je ze sobą gdziekolwiek chcemy. Dziwne, że do tej pory nie funkcjonuje na rynku więcej urządzeń, które oferują możliwość wgrywania muzyki do ich pamięci. Producenci, pomijali do tej pory tę funkcję zegarków może jako niepotrzebną (?), albo uznali, że nikt z niej nie będzie korzystać (?). W każdym razie TomTom na pewno wyznaczył nowy standard, który musi prędzej czy później zostać zauważony i doceniony przez inne firmy.

Całodobowy pomiar aktywności

TomTom Runner 2 cardio

Zgodnie już z tym co napisaliśmy przy okazji najważniejszych funkcji zegarka, TomTom Runner 2 Cardio + Music oferuje nam całodzienny monitoring naszej aktywności fizycznej. Krótko mówiąc, w ciągu całego dnia będzie liczyć kroki, dystans, spalone kalorie, jak również będzie prezentować dość czytelnie te wszystkie informacje. Ta funkcja jest identyczna, jak w przypadku innych tego typu urządzeń obecnych na rynku i niespecjalnie się wyróżnia. Kilku rzeczy natomiast brakuje.

TomTom Runner 2

Na etapie projektowania pominięto wszelkie alerty związane z aktywnością fizyczną. Zegarek nie podpowiada nam, żebyśmy ruszyli się z miejsca i chwilę pochodzili, ponieważ za dużo siedzieliśmy. Tego typu powiadomienia może nie są najważniejsze ze względu na działanie TomTom-a, ale pozwalają pomóc nam ruszać się regularnie w ciągu całego dnia. Warto zapamiętać, że osoba, która cyklicznie wykona nawet krótki spacer w ciągu całego dnia, ma lepsze krążenie krwi w nogach, co przekłada się na zachowanie ich w lepszej formie (i sprawności).

TomTom Runner 2 cardio music

Reasumując, funkcja monitoringu aktywności fizycznej działa poprawnie i będzie zliczać naszą całkowitą aktywność, natomiast szkoda, że nie ma powiadomień o braku ruchu. Prezentacja wszystkich informacji o aktywności została dobrze zaprojektowana i wystarczy lewym przyciskiem w zegarku przejść do panelu, w którym znajdują się wszystkie najważniejsze dane.

Pomiar tętna

pomiar tętna tomtom runner 2

TomTom Runner 2 Cardio + Music poprzez wbudowany czujnik będzie mierzyć nasze tętno z nadgarstka. Jak to wygląda w praktyce?

Starannie zakładamy zegarek TomTom na nasz nadgarstek, aby cały dobrze dotykał skóry. Pomiar odbywa się poprzez czujnik, który wysyła promienie (w kolorze zielonym), które badają nasze tętno. Przy pomiarze istotne jest, aby zegarek nie przesuwał się i aby nie pojawiał się „luz” pomiędzy paskiem, a naszą skórą. Czy staranne (dokładne) zamocowanie zegarka TomTom przeszkadza lub ogranicza w jakiś sposób nasze ruchy? Nie!

Konstruktorzy tego modelu świetnie poradzili sobie z budową zegarka pod względem funkcjonalności. Materiały, kształt i wykonanie współpracują idealnie ze sobą i nosząc zegarek na nadgarstku, obojętnie co się robi, nie odczuwa się żadnego dyskomfortu. Pomiar tętna odbywa się bardzo sprawnie. Świetna robota TomTom!

TomTom Runner2 pomiar tętna

Powyżej znajduje się wykres tętna biegacza, który wybrał określony szarym tłem fragment swojego treningu i może go swobodnie przeanalizować. Opcja dostępna jest po zalogowaniu się do panelu aplikacji sportowej TomTom MySports.

TomTom Runner 2 strefy tętna

Zegarek jest tak zaprogramowany, że na podstawie intensywności naszego treningu, będzie nam podpowiadać, jak aktualnie zachowuje się nasz organizm. W podglądzie zegarka możemy w każdej chwili sprawdzić, w jakiej spośród 5. stref tętna się znajdujemy i jakie zmiany ona powoduje w naszym organizmie.

TomTom strefy intensywności

Łatwy, fitness, cardio, prędkość i sprint to strefy, które określają intensywność, jak również mówią nam o ilości spalanego tłuszczu w trakcie treningu. Utrzymując się w 2. strefie spalimy najwięcej tkanki tłuszczowej.

runner 2 tętno problemy

Czasami zdarzają się przerwy w pomiarze tętna, które widać na wykresie w aplikacji MySports. Powyżej zaznaczyliśmy trzy przykłady (zielonymi strzałkami), gdzie przez bardzo krótki czas zegarek nie zarejestrował naszego tętna. Nie są to zbyt długie przerwy, więc nie wpływają one istotnie na dane zbierane przez zegarek, ale jeśli będą zdarzały się częściej oraz przez dłuższy czas, to wskazania względem treningu będą nieprawidłowe. Co mówi TomTom w tej sprawie?

Zakłócenia spowodowane sygnałem z zewnętrznych źródeł, słaby kontakt z nadgarstkiem i inne czynniki mogą zakłócać dokładne odczyty tętna i przesyłanie danych – informacja umieszczona na stronie: www.tomtom.com.

Podsumowując, rejestracja tętna z nadgarstka jest bardzo wygodna, ponieważ konstrukcja zegarka została bardzo dobrze przygotowana do tej funkcji, materiały z których TomTom został wykonany również się tutaj doskonale sprawdzają. Tętno jest rejestrowane bez większych zakłóceń, a jedynie przy okazji niewielu treningów, odnaleźliśmy pewne niedoskonałości w pomiarze. Generalnie pomiar tętna z nadgarstka działa bardzo dobrze.

Profile sportowe

TomTom Runner 2 cardio music

Zegarek TomTom Runner 2 Cardio + Music głównie testowaliśmy w trakcie biegania, ale za jego pomocą można również w pełni mierzyć wydajność innych aktywności sportowych. Do jakich sportów TomTom również się nadaje? Lista jest dość spora i składają się na nią:

  • bieżnia – śledzenie tętna, śledzenie prędkości, tempa, odległości, spalonych kalorii i czasu trwania aktywności;
  • bieganie – śledzenie tętna, śledzenie prędkości, tempa, odległości, spalonych kalorii i czasu trwania aktywności;
  • kolarstwo – śledzenie tętna, śledzenie prędkości, tempa, odległości, spalonych kalorii i czasu trwania aktywności;
  • jazda w pomieszczaniach – śledzenie tętna, śledzenie czasu trwania aktywności (rytm, prędkość, tempo i odległość — dzięki opcjonalnemu czujnikowi rytmu);
  • pływanie – śledzenie okrążeń, odległości, prędkości, czasu trwania aktywności, spalonych kalorii i uderzeń;
  • freestyle – śledzenie tętna, śledzenie prędkości, tempa, odległości, spalonych kalorii i czasu trwania aktywności;
  • siłownia – śledzenie tętna, śledzenie czasu trwania aktywności.

Jest tego trochę, więc każdy powinien znaleźć coś dla siebie.

Czas potrzebny na złapanie „satelity” i ruszenie w trasę

Czas „złapania” sygnału to około 15-20 sekund. Tak było w trakcie większości naszych testowych treningów biegowych. Na filmie, przy bardzo dobrej pogodzie, udało się nam „złapać” sygnał w 8 sekund.

Niestety, taki wynik bardzo rzadko jest osiągalny i był spowodowany idealną pogodą, odkrytym terenem (pomiar wykonywany prawie na polu) z dala od budynków.

Czas 15-20 sekund nie jest oszałamiający, ale nie przekracza również dopuszczalnych naszym zdaniem norm.

QuickGPSFix – co to takiego?

QuickGPSFix TomTom

Zegarek Runner 2 Cardio + Music wykorzystuje sygnały co najmniej 4 satelitów, aby określić pozycję początkową. Cały proces może potrwać dłużej, jeżeli sygnał GPS jest słaby lub częściowo blokowany, ale dzięki QuickGPSFix  zegarek TomTom zachowuje informacje o położeniu satelitów GPS (przez kolejnych 7 dni). W ten sposób Runner 2 może wyznaczyć daną pozycję bardzo szybko, nawet na podstawie słabego sygnału GPS.

Jeśli nasz zegarek sportowy jest online (np. połączysz go ze smartfon), otrzymujesz automatyczne aktualizacje QuickGPSFix w momencie, gdy staną się dostępne. Połączenia z zegarkiem będą musiały odbyć się ze zgodnym smartfonem (po procesie parowania), aby pobrać te aktualizacje.

To, co napisaliśmy powyżej, miało na celu przybliżyć ideę QuickGPSFix i pokazać teorię, w jaki sposób działać powinno to usprawnienie. W praktyce jednak, nie odczuliśmy bezpośredniego wpływu tej funkcji na przyśpieszenie czasu złapania sygnału GPS.

Jakość sygnału GPS (mapy)

TomTom Runner 2 GPS mapa

Jakość GPS? Znakomita! Mapy rysowane są prawie perfekcyjnie i generalnie nie ma się do czego przyczepić, nawet po przestudiowaniu wszystkich testowych treningów. Brawo TomTom! Sygnał GPS może i ładuje się trochę długo, ale jak już się go złapie, to profesjonalnie liczyć będzie nasze kilometry.

Przygotowaliśmy wycinki kilku treningów, aby pokazać, jak precyzyjny jest TomTom:

tomtom runner 2 jakość gps

W powyższym przypadku warto zwrócić uwagę na niebieskie strzałki, które wskazują łuk (90 stopniowy), po którym biegliśmy. Trasa została wyznaczona perfekcyjnie, bez najmniejszego odchylenia. Kolejnym przykładem będą pętle stadionowe, które biegaliśmy:

TomTom Runner 2 jakość gps

Nawet na stadionie, TomTom okazał się perfekcjonistą i bardzo dobrze poradził sobie z wyznaczeniem faktycznej drogi, po jakiej biegliśmy. Zaciągnęliśmy TomTom Runner 2 jeszcze do jednego testu. Przy Uniwersyteckim Szpitalu Klinicznym we Wrocławiu znajdują się dwa betonowe naziemne tunele, nad którymi znajduje się podjazd dla karetek. Grubość tunelu to na oko 1,5 m betonu.

tomtom runner 2 pomiar trasy jakosc

Wspomniane tunele zostały oznaczone czerwonymi cyframi 1 i 2. Prędkość, z jaką przebiegaliśmy przez całą ich długość, to 4:00 min/km. Zarówno w przypadku tunelu numer 1, jak również pod tunelem 2. GPS okazał się niezawodny, a poprowadzona trasa biegu jest idealna. W tym samym miejscu testowaliśmy zegarek Polar V800 – wyniki tutaj.

Zegarek TomTom Runner 2 Cardio + Music zdał wszystkie testy związane z jakością pomiaru trasy i rysowaniem mapy potreningowej. Brawo!

Czas działania baterii

TomTom Runner 2 bateria

Czas pracy baterii – śledzenie aktywności: do 3 tygodni, GPS: do 11 godzin, GPS + tętno + muzyka: do 5 godzin.

Po tym parametrze widać od razu dla jakiego biegacza jest dedykowany ten zegarek. Na pewno nie dla biegaczy ultra, ale pewnie TomTom Runner 2 nie był projektowany z myślą o nich. Nasze odczucia są trochę mieszane, bo w testach żywotność baterii przy pomiarze GPS, tętna i słuchaniu muzyki, zegarek wytrzymuje około 4:15 h, co prawdę mówiąc nie jest wybitnym osiągnięciem. Dodatkowo, gdy trenujemy nocą i włączymy podświetlany ekran, aby cokolwiek widzieć na tarczy, czas ten jeszcze bardziej się skraca i wychodzi w okolicach 3:20-3:30 h, co pokazuje, że część biegaczy będzie miała problem, aby z TomTom-em przebiec nawet maraton!

Kolejnym mankamentem jest to, że brakuje procentowego wskazania poziomu naładowania baterii. Na wyświetlaczu znajduje się narysowana „bateria”, która jest odpowiednio wypełniona i na tej podstawie możemy ocenić jej żywotność, ale brakuje tam %. Gdy chcemy uruchomić jakąś aktywność i rozpocząć rejestrowanie danych, zegarek sygnalizuje nam dźwiękowo i graficznie, że bateria jest „słaba”, ale jak bardzo rozładowana tego nie wiadomo. Z naszych obserwacji po rozpoczęciu biegania (GPS + tętno), mocy wystarcza na około 25-30 min treningu. Co potem dzieje się z zegarkiem? Po prostu się wyłącza. Zapamiętuje trasę do miejsca, gdzie zakończył rejestrowanie i tyle.

TomTom MySports: Aktualizacja i komunikacja

TomTom MySports

W czasie wszystkich przeprowadzonych aktualizacji tylko raz zdarzył się błąd w połączeniu pomiędzy zegarkiem, a laptopem (aplikacją MySports). Świetny wynik, bo pokazuje, że na tym polu wszystko zostało dopracowane idealnie, a i same poruszanie się po MySports jest intuicyjne.

TomTom MySports

Co prawda brakuje tutaj rozbudowanych możliwości analizy treningów, a wizualnie wszystko wydaje się być takie okrojone, ale nie do końca tak jest. Trzeba się trochę pobawić oknami, poklikać w różne elementy i nagle okazuje się, że coś jest ikoną aktywną i zaczyna pokazywać jakieś parametry.

TomTom MySports

Wszystkie informacje w MySports są czytelne, łatwo się do nich dostać. Poza tym jednym przypadkiem związanym z brakiem komunikacji pomiędzy urządzeniami, wszystko funkcjonuje bardzo szybko. Aktualizacje oprogramowania, zgrywanie treningów, jak i cała reszta jest naprawdę zapięta na ostatni guzik i działa błyskawicznie.

Cena zegarka TomTom Runner 2 Cardio + Music

zegarki tomtom test

Zegarek TomTom Runner 2 jest dostępny w czterech opcjach. Cena za każdy egzemplarzy jest inna, bo i różne dostajemy możliwości. Pierwszy z lewej, TomTom Runner 2 (cena 619 zł brutto), to wersja podstawowa, która umożliwia uzyskiwanie danych dotyczących biegania (ma wbudowany GPS) i w komplecie tryb wielodyscyplinowy. TomTom Runner 2 Cardio (cena 829 zł brutto), dodatkowo ma możliwość pomiaru tętna z nadgarstka. TomTom Runner 2 Music (cena 829 zł brutto) nie posiada czujnika tętna, ale możemy zmagazynować w nim aż 3 GB muzyki. Najdroższa i zarazem najbogatsza wersja zegarka TomTom Runner 2 Cardio + Music, który testowaliśmy kosztuje 1039 zł brutto. Wszystkie kwoty to ceny katalogowe, jakie oferuje producent (12.02.2016).

Komentarz do ceny? Naprawdę niska. Jakość zegarka jest bardzo dobra, a cena za najbogatszą wersję tylko trochę przekracza 1000 zł.

Podsumowanie

TomTom Runner 2 cardio music test

Nasza ocena

Model zaskakujący funkcjonalnością. Świetna jakość czujników GPS, które zaskoczyły nas idealnym wytyczeniem ścieżek po których testowo biegaliśmy. Wszelkie aktualizacje i komunikacja przebiegały bardzo sprawnie i szybko, za co należą się duże brawa dla programistów TomTom Runner 2 Cardio + Music. Bardzo fajne zapięcie paska, które trzyma TomTom-a pewnie i nie powoduje dyskomfortu. To, co się nam nie podoba to: dość skomplikowana metoda ładowania baterii oraz jej krótka żywotność, jeden przycisk do obsługi zegarka, w który ciężko trafić przy mocnym bieganiu, gdy jest się zmęczonym, wygląd, który choć żeńskiej części redakcji się spodobał, to męskiej nie bardzo. Możliwość słuchania muzyki działa bardzo dobrze, świetnie się sprawdza w trakcie treningu i na pewno jest ogromnym atutem tego modelu. Reasumując, zegarek TomTom został poddany wielu próbom i poszukiwaniom jego wad, ale wybronił się bardzo dobrze. Zegarek godny polecenia.

  • Obsługa w trakcie aktywności
  • Oprogramowanie (np. aktualizacje, zapis treningów, synchronizacja)
  • Żywotność baterii
  • Analiza treningów
  • Wygląd i jakość materiałów
  • Funkcjonalność
  • Pomiar trasy (długość, rysowanie mapy)
  • Szybkość łapania sygnału GPS

polecane

Dołącz do dyskusji, zostaw komentarz

  1. Marta biegaczka pisze:

    Łoł, ale recenzja. Warto jeszcze wspomniec, ze zegarek jest dostepny w kilku wersjach kolorystycznych. Nie tylko w tej kolorystyce, co jest testowana.

    1. Kamil Nowak - Bieganie Uskrzydla pisze:

      Witaj Marto! Zgadza się, TomTom jest dostępny w kilku wersjach kolorystycznych i o tym pisaliśmy w dziale „Wygląd i jakość materiałów”. Dziękujemy za czytanie naszych wpisów! Test był bardzo udany 😉

  2. Radek pisze:

    Dziękuję za bardzo obszerną recenzję:) Jaki rodzaj plików wyszukuje program podczas dodawania utworów do zegarka? Przeciągamy z lewego okienka do prawego pojedyncze utwory mp3? Na poniższej stronie napisane jest: „Niestety jedyną metodą transferu plików jest średnio wygodna synchronizacja z wykorzystaniem Windows Media Player lub iTunes.

    http://www.aktywniebardzo.pl/Porady/Styl/Test-zegarka-TomTom-Spark-Cardio-Music.-Czesc-1.-INFOGRAFIKA

    1. Kamil Nowak - Bieganie Uskrzydla pisze:

      Witaj Radku! Generalnie, tak jak pisaliśmy, wgrywanie muzyki jest dość proste 🙂 Jak to się powinno robić opisano w instrukcji dostępnej na stronie TomTom (link podam poniżej). Obsługiwane formaty to MP3 oraz AAC.

      Adres do instrukcji obsługi TomTom Runner 2: http://download.tomtom.com/open/manuals/watch2015/refman/TomTom-GPS-Watch-RG-pl-pl.pdf (strona 24 i 25).

      Wszystkie wersje językowe tutaj:
      http://download.tomtom.com/open/manuals/watch2015/index.htm

  3. Kristof pisze:

    Zegarek super

    1. Kamil Nowak - Bieganie Uskrzydla pisze:

      Zgadza się. Coś w tym jest 😉

  4. Kalkulatory pisze:

    Bardzo interesująca recenzja. Zegarek tomtom to faktycznie dobry model, u mnie sprawdza się dobrze. Heh, mam w kolorze męskim czyli niebiesko-czarnym 😉

  5. Piotr pisze:

    Witaj Kamil

    Świetna recenzja. W zasadzie przekonałem się do tego zegarka ale jest jeszcze ostatnie „ale”.

    Regularnie biegam z Endomondo od kilku lat i nie zmienię portalu biegowego. Dlatego kluczem jest tu możliwość eksportu treningu do Endo. Jak to wygląda w praktyce z tym zegarkiem? Widziałem wiele postów informujących że taki eksport jest ale brakuje informacji szczegółowych, np. czy poprawnie eksportują się zapisy tętna w czasie biegu.

    Czy robiłeś może taki test?

    1. Kamil Nowak - Bieganie Uskrzydla pisze:

      Witaj Piotrze, tego nie badaliśmy. Jak tylko będę coś wiedział, to dam znać, ale nie wiem ile to może potrwać. W pierwszej kolejności polecam kontakt ze źródłem czyli TomTom-em. Kontakt do nich znajdujesz tutaj: http://www.facebook.com/TomTomPolska

    2. Piotr1975 pisze:

      Witam imienniku ,nie wiem czy już uzyskałeś interesujące Cię informację dotyczące
      eksportu danych do „Endo” -jest to bardzo proste :
      -wystarczy zaznaczyć w „Pobieranie i Eksportowanie” -„Zarządzanie Plikami”
      pojawiają się platformy z którymi TomTom współpracuje -Edmon. jest jako pierwsze .
      W momencie kiedy podłączysz Zegarek po treningu od razu włączą Ci się 2 strony :TomToma i Edmon. do tego na stronie Edmon. uzyskujesz dodatkowe opcje –
      kończąc super współpracuje i super podsumowywuje trening .

      1. Robert Oleś pisze:

        Co masz na myśli mówiąc podłączasz po treningu? Chodzi o synchronizację po BT zegarka z telefonem ? Pytam, bo jeśli tak to działa to świetnie jeśli trzeba podłączać kablem do kompa to już gorzej.

  6. Adam pisze:

    Czy na zegarek przychodzą informacje z telefonu? Połączenia, sms itp.

    1. Kamil Nowak - Bieganie Uskrzydla pisze:

      Aktualnie, nie 🙂 29-03-2016

  7. Irenty pisze:

    Fajna recenzja, tez zastanawiam się nad tym zegarkiem, mam jeszcze pytanie bo nie widzę na wykresach czy zbiera i wyświetla też informacje o wysokości?

    1. Kamil Nowak - Bieganie Uskrzydla pisze:

      Aktualnie 30-03-2016, w trakcie biegania zegarek TomTom rejestruje: śledzenie tętna, prędkości, tempa, odległości, spalonych kalorii i czasu trwania aktywności. Pozdrawiam!

  8. Adam pisze:

    Czym różni się ten zegarek od modelu TomTom Spark Fitness Cardio+Music ?

    1. Kamil Nowak - Bieganie Uskrzydla pisze:

      Są to bliźniacze pod względem możliwości i funkcji zegarki. Różnica polega na kolorystyce pasków dostępnych przy zakupie urządzenia. Przy czym pasek ten potem można wymienić na inny. Paski są uniwersalne i pasują do obu modeli (30-03-2016, więcej informacji: http://www.facebook.com/TomTomPolska)

      1. Damiano pisze:

        Witam
        No nie do konca, wedlug producenta:
        TOMTOM SPARK CARDIO + MUSIC
        1. Miejsce na ponad 500 utworów muzycznych
        2. Wbudowany czujnik tętna
        3. Ciągłe śledzenie aktywności
        4. Tryb wielodyscyplinowy
        5. Strefy dla treningu wydolnościowego
        6. Śledzenie przez GPS
        7. Komunikaty dźwiękowe informujące o wydajności
        8. AUTOMATYCZNE SLEDZENIE SNU
        9. USTAWIENIE CELOW TRENINGOWYCH

        TOMTOM RUNNER 2 CARDIO + MUSIC
        1. Miejsce na ponad 500 utworów muzycznych
        2. Wbudowany czujnik tętna
        3. Ciągłe śledzenie aktywności
        4. Tryb wielodyscyplinowy
        5. Strefy dla treningu wydolnościowego
        6. Śledzenie przez GPS
        7. Komunikaty dźwiękowe informujące o wydajności
        8. TRYB WYSCIGU
        9. TRENING INTERWALOWY

        1. Kamil Nowak - Bieganie Uskrzydla pisze:

          I dlatego napisałem, że są to bliźniacze modele, a nie identyczne. Ich dokładna funkcjonalność naturalnie się może zmieniać z aktualizacjami oprogramowania. Natomiast kluczowa funkcjonalność jest taka sama.

  9. Mateusz pisze:

    Fajna prezentacja. Mam pytanie trochę z innej beczki.
    Nigdzie na internecie nie mogę znaleźć odpowiedzi czy tego typu zegarki będą zliczały w miarę dokładnie dystans podczas grania w piłkę nożną i tenisa ziemnego i inne sporty gdzie nie biega się w taki sposób jak zazwyczaj. W większości zegarków jest napisane, że służą do biegania (to trochę ogólne stwierdzenie). Czy ktoś zna odpowiedź?

  10. Sebastian pisze:

    Trafiłem na tą stronę szukając recenzji ww. zegarka. Jestem bardzo pozytywnie zaskoczony poziomem recencji. Dziekuję za pomoc w wyborze.
    P.S. Teraz zaczytuję się w innych tekstach na stronie! 🙂

    1. Kamil Nowak - Bieganie Uskrzydla pisze:

      Cześć Sebastian! Bardzo nam miło! Wszystkie recenzje i testy znajdziesz tutaj: http://bieganieuskrzydla.pl/recenzje/

  11. Przemek pisze:

    Czy zegarek informuje w trakcie treningu( np poprzez wibracje ) o przekroczeniu zaplanowanych poziomów treningowych np.predkość lub tętno.

  12. Damian pisze:

    Jak wypada tempo chwilowe,chyba nic na ten temat w recenzji? To bardzo istotny parametr.

  13. s__as pisze:

    Witam,

    czy do zegarka można wgrywać własne trasy?

  14. Zibi pisze:

    Czy istnieje możliwość skonfigurowania zegarka dla dwóch osób i czy jest możliwość ładowania w trakcie biegu z powerbanka?

  15. naps pisze:

    Witam
    jakie są długości paska w wersji small M i L czy facet powinien zakupić L czy XL jeśli takowy jest??

    1. Kamil Nowak - Bieganie Uskrzydla pisze:

      Cześć. Zgodnie z informacją ze strony TomTom paski mają długości:
      – mały pasek to zakres 121-175 mm,
      – duży pasek to zakres 143-206 mm.
      więcej informacji na stronie producenta, w zakładkach poszczególnych modeli zegarków i dziale „Przewodnik po rozmiarach pasków”.

  16. jaro pisze:

    Witam

    Bardzo fajna recenzja,,zastanawiam się nad zakupem zegarka .

    1. Kamil Nowak - Bieganie Uskrzydla pisze:

      Cześć. Bardzo dziękujemy 😉 Recenzje to nasza specjalność.
      TomTom Runner 2 cardio + music to bardzo dobry zegarek.

  17. Damian pisze:

    czy w zegarku funkcjonuje tzw. coach ktory informuje np co kilometr o przebytym dystansie i predkosci?

  18. Tomek pisze:

    Cześć,
    Napisaliście w recenzji, że testowaliście słuchawki sportowe Bluetooth Urbanista Boston. Jak spisywały sie przy połączeniu z zegarkiem i czy ten model będzie pasował do TomTom Spark cardio + music?
    Pozdrawiam

    1. Kamil Nowak - Bieganie Uskrzydla pisze:

      Tomku, osobiście zachwalam sobie ten model. Są to słuchawki sportowe, ale oferują dźwięk na dobrym poziomie, nie wypadają z ucha. Trzeba jedynie uważać, gdy rozładowuje się w nich akumulator (bateria jedzie na ostatkach sił), bo muzyka czasami przerywa.

  19. Marcin pisze:

    Witam
    Od kilku dni posiadam wersję Runner 2 Music + słuchawki TomTom. Co do tego kompletu mam mieszane uczucia. Ogólnie funkcjonalność, wygodę i obsługę urządzenia oceniam pozytywnie. Czas pracy baterii mi wystarcza bo biegam po 4km, więc nie ma problemu. Natomiast mam uwagi do:
    1. Jakości dźwięku (może to wina słuchawek, ale zdecydowanie brakuje basu. Przy mp3-jce IRivera, z którą dotąd biegałem wypada bledziutko)
    2. Powstają zakłócenia w połączeniu ze słuchawkami. Dzisiaj trochę zbyt luźno zapiąłem pasek i wystarczyło by zegarek przekręcił się na ręce, a sygnał się gubił.
    3. Niezbyt podoba mi się ten kabel do ładowania zegarka. Jego podłączanie i odłączanie jest niewygodne. Cały czas mam wrażenie, że coś urwę.
    4. Nie mam pewności do dokładności GPS. Na tym samym stadionie GPS turystyczny Garmina na 4km różnił się o jakieś 150m i wydaje mi się, na podstawie wcześniejszych testów, że jego pomiar był dokładniejszy.
    Podsumowując, zegarek można polecić, ale teraz wybrałbym wersję raczej bez muzyki i jak ktoś, gdzieś radził dokupił sportowe słuchawki bodaj sony z wbudowaną mp3.
    Chyba, że z innymi słuchawkami jakość dźwięku i łączność bluetooth jest lepsza.

    1. Kamil Nowak - Bieganie Uskrzydla pisze:

      Marcinie, dokładność GPS w tym zegarku jest naprawdę bardzo dobra. Prowadzony ślad GPS jest dokładny i prawie idealnie pokrywa się z trasą biegu (to jest moja uwaga do punktu 4.). Co do numeru 3. – za każdym razem mam to samo uczucie. Ładowanie baterii w tym zegarku jest źle przemyślane i faktycznie, łatwo coś urwać 😉

      1. Marcin pisze:

        Co do GPS, jak biegłem ulicami to faktycznie ślad był OK i pomiar odległości porównywalny z tym garminem. Natomiast moim zdaniem lekko pogubił się na małym stadionie, gdzie kółko po zewnętrznej krawędzi ma ok 250m. Ślad wyglądał jakbym biegał po wszystkich torach naraz, a nawet trochę poza stadionem, ale może zrobili tak specjalnie by jakoś pokazać te 16 okrążeń, natomiast co do odległości było raczej przekłamanie. Sprawdzę jednak dokładnie gdy pójdę z nim na pełnowymiarowy stadion, bo tam jest po wewnętrznej 400m i będzie pewność.

        1. Kamil Nowak - Bieganie Uskrzydla pisze:

          Marcinie, powyżej w recenzji są testowe ślady na stadionie. Moje wyszły idealnie z faktycznym torem po którym się poruszałem. Sprawdź proszę jeszcze raz, ale GPS w TomTom Runner 2 jest bardzo dobry. Daj znać, co i jak. Pozdrawiam

          1. Marcin pisze:

            Tak wiem, widziałem ten ślad ze stadionu podczas czytania recenzji, tyle, że to chyba pełnowymiarowa bieżnia i kółek naliczyłem 3, a u mnie była krótsza bieżnia i ponad 16 okrążeń. Dzisiaj pobiegłem ulicą i odległość oraz ślad pokrywał się z garminem niemal idealnie. Różnica jakiś 10m więc bez znaczenia.
            Poniżej zamieszczam linki do obu moich śladów:
            http://reklamacjaproduktu.republika.pl/bieg-stadion.jpg
            http://reklamacjaproduktu.republika.pl/bieg-ulica.jpg
            Widać, że ten ślad ze stadionu jest dziwny jak dla biegu jednym torem.

  20. Michał pisze:

    Hey, dzięki za super recenzję przez którą nabyłem zagarek 😉
    Mam tu tylko wątpliwości co do jakości muzyki. Wczesniej używałem sluchawek Sennheiser w połączeniu z telefonem i jakosc muzyki byla rewelacyjna. Tutaj z racji tego, że trzeba mieć bezprzewodowe, kupilem Jabra sport coach i niestety jakość muzyki jest kiepska („płaska” bez odczuwania basow, wysokich tonów i srodka).
    W zwiazku z tym mam pytanie – jakie słuchawki polecacie do kompletu z TomTom 2 Cardio Spark ?

    1. Kamil Nowak - Bieganie Uskrzydla pisze:

      Cześć Michale. Bardzo dziękujemy za miłe słowa. Korzystaliśmy ze słuchawek Urbanista i modelu Boston. Dla mnie dostarczały naprawdę dobrej jakości brzmienia i były praktyczne – nie wypadały.

  21. Michał pisze:

    Dzięki za informację, czy mógłbyś podać link do tych słuchawek (widziałem kilka wariantów „Urbanisty”)
    Spróbuje zrobić drugie podejście i będą to Skull Candy Smoking buds 2 lub ww. Urbanista Boston.
    Poza tym znalazłem kolejny słaby punkt tego zegarka – bateria, która po przebiegnięciu 15 km (czas 1h20 min) ma mniej niż połowę wartości początkowej (była w pełni naładowana).
    Korzystałem z GPS’a i HR – bez muzyki. Stąd mam też obawy, że do „wybiegania się” na treningu przed maratonem zegarek może się poddać..:(
    Stąd też rozważam Vivoactive HR + i inne źródło muzyki.

      1. Michał pisze:

        A mając do wyboru smokin’ buds 2 lub urbanista boston, które byście wybrali i dlaczego ?

        1. Michał pisze:

          Nie ma odpowiedzi, więc sam sobie odpowiem (i być może komuś pomogę w dokonaniu wyboru). Zamówiłem obie pary, wczoraj testowałem Boston Urbanista, dzisiaj Skull Candy Smokin’ Buds 2. Wnioski po dwóch dniach;

          – Boston Urbanista; niska cena, całkiem niezły odsłuch muzyki, lekkie i poręczne. Minus to bateria (ok. 2h40 min ciągłego grania) oraz to, że chcąc je wyciągnąć z uszu w czasie dłuższego biegu (np. podczas maratonu, żeby załączyć je np. po pierwszej godzinie) nie ma ich jak zaczepić na szyi (jest ryzyko, że spadną).
          Małym minusem jest też przerywanie w czasie jazdy rowerem i zjazdu po nierównej powierzchni. Nie było to jednak na tyle uporczywe, żeby wpłynęło ogólnie na ocenę tych słuchawek (zważywszy na ich bardzo atrakcyjną cenę).
          *odsłuch muzyki jest niezły w porównaniu do Jabra Sport Coach, które kosztują dużo więcej a jakość dźwięku w nich płaska (nie czuć basów oraz średnich tonów).

          -Skull Candy; trochę droższe ale jakość muzyki jest naprawdę przyzwoita i porównywalna z moimi Sennheiser CX 300 II.
          Mają pałąk, więc nie ma ryzyka, że spadną w razie wyciągnięcia z uszu. Bateria trzyma przynajmniej 3,5 godziny (cały czas słucham muzyki więc nie wiem ile jeszcze mi zostały – mam je od wczoraj) ;).
          Wiem, że w razie niskiego poziomu będą „sygnały dźwiękowe”, które od pierwszego licząc oznaczają ok. 30 minut żywotności.
          Minusy są takie, że przerywają (ok. 12 km w bieganiu i jeździe na rowerze), ale ze wszystkimi słuchawkami bluetooth miałem ten problem. Nie jest to aż tak uprzykrzające aczkolwiek fajnie byłoby mieć kiedyś komfort odsłuchu jak w tradycyjnych słuchawkach.

          Podsumowując temat – bieganie w zestawie Tom Tom Runner 2 Cardio + Music z słuchawkami Skull Candy Smokin’ Buds 2 jest bardzo atrakcyjne. Nie ma „rzepy” z telefonem na ramieniu i ogólny komfort jest wyższy. Jedyną rzeczą o której trzeba pamiętać jest to, aby podładować zegarek po dłuższym biegu (ponad dwie i pół godziny), bo następnego dnia może być niewystarczająca.

          1. Kamil Nowak - Bieganie Uskrzydla pisze:

            Michale, dziękujemy za tak rozbudowaną i wszechstronną wypowiedz 😉

  22. Radek pisze:

    Witam serdecznie. Rozważam zakup tego zegarka, ale mam jedna watpliwosc.. Otóż piszecie , że przy sluchaniu muzyki, włączonym HR i GPS bateria trzyma kolo 4 godzin. Mojew pytanie jest takie.. Czy można wyłączyć HR i biegac tylko GPS i muzyka? Na co dzien mysle, że obyłbym sie bez HR acz kolwiek czasami na pewno skorzystam… Czy taka konfiguracja czyli GPS plus muzyka bez HR jest mozliwa i czy testowaliscie wtedy wytrzymałość baterii?

    1. Michał pisze:

      Tak, możesz tak skonfigurować zegarek. Myślę, że „wydłużysz” czas o kolejne 2-3h. Pozostają tylko 2 pytania;

      – czy jest sens rezygnować z odczytu HR..?
      – czy potrzebujesz 6-7 godzin gps i muzyki non stop?

  23. Krzysiek pisze:

    Witam . Zakupiłem właśnie zegarek. Już po jednym treningu jestem zadowolony, lecz mam jedno pytanie – mianowicie czy da się jakoś podświetlać ekran przy normalnym użytkowaniu w nocy ? bo nic nie widać, a zegarek pasuje do zwykłych nocnych wypadów .

    1. Kamil Nowak - Bieganie Uskrzydla pisze:

      Tak. W zegarku można ustawić podświetlenie, wówczas tarcza świeci w trybie ciągłym. Niestety wadą jest to, że bateria szybko się wyczerpuje.

    2. Michał pisze:

      Najlepiej jest wyłączyć podświetlenie na stałe. Jak będziesz potrzebował podejrzeć czas albo dane w nocy, przykryj całą tarcze na chwilę i podświetlenie samo się uruchomi.

  24. Marcin pisze:

    Witam,
    czy funkcja krokomierza we wszystkich tego typu urządzeniach jest taka „dokładna”? Machanie ręką (niespecjalne – zwyczajna gestykulacja podczas rozmowy) siedząc na kanapie i dolicza kilkadziesiąt do około dwustu (?!) kroków.
    Pozdrawiam

    1. Kamil Nowak - Bieganie Uskrzydla pisze:

      Marcinie, moim prywatnym zdaniem jest to funkcja, która ma największe odchylenie od faktycznej liczby. Krótko mówiąc: największą różnicę pomiędzy prawdziwymi krokami, a tymi wyliczonymi przez „sprzęt” i to chodzi tylko o TomTom, ale również inne firmy. Dzięki za poruszenie tematu. Bardzo ciekawy.

  25. Mateusz pisze:

    witam
    czy różni sie tomtom spark cardio od tomtom runner cardio
    prosze o wypunktowanie

  26. Magdalena pisze:

    Czesc ! Posiadam ten zegarek i zastanawia mnie czy wartość spalonych za dnia kalorii uwzglednia moja podstawowa przemianę materii ?? Może Wy znacie odpowiedz 🙂

    1. Grzegorz pisze:

      Witaj.
      Podstawowa przemiana materii oznacza wydatkowanie energi na potrzymywanie podstawowych funkcji życiowych, takich jak oddychanie, trawienie, pracę mózgu czy utrzymanie masy miesniowej i nie uwzglednia aktywności fizycznej.
      Całkowita przemiana materii uwzględnia aktywność fizyczną + podstawową przemianę materii.

  27. Luke pisze:

    Brak ładowania zegarka zwykłym kablem micro USB to dyskwalifikacja 🙁

    1. kamilos pisze:

      Da się ładować, należy dołożyć tylko wtyczkę z ładowarki telefonu. Mam 3 i do każdej pasuje.

      1. Kamil Nowak - Bieganie Uskrzydla pisze:

        W dużej liczbie przypadków, korzystając z innych ładowarek / kabli, dane treningowe mogą się nie synchronizować poprawnie lub wcale.

  28. obis pisze:

    Witam.
    Jako że biegam przeważnie wieczorem, mam pytanie dotyczące podświetlania:
    Czy w ogóle jest i jak działa, jak się go uruchamia? Np. biegnę w nocy i chcę sprawdzić ile km przebiegłem, muszę kliknąć jeden z przycisków?

    1. Kamil Nowak - Bieganie Uskrzydla pisze:

      Cześć. Zegarek posiada tzw. Tryb Nocny i można go włączyć lub wyłączyć na czas trwania aktywności. Niestety opcja stałego podświetlenia ekranu dość szybko wyczerpuje baterię.

    2. Michal pisze:

      Obis, jak biegniesz w nocy i chcesz odczytac informacje z zegarka powinieneś przykryc dłonią tarcze na dwie sekundy. Uruchomi to podświetlenie i będziesz w stanie odczytac parametry.

  29. gos pisze:

    Mam pytanko.
    -Czy aplikacja pozwala na wgrywanie w zegarek planów treningowych?
    -Czy zegarek informuje o przebytym odcinku sygnałem dzwiękowym ( np co kilometr)?
    Czy w normalnym trybie treningu można biegać bez odczytu HR? ( w zimie wole nosić zegarek na ubraniu)
    – Czy łatwo zatrzymać /wznowić trening ? ( np na przejściu dla pieszych- biegam po mieście i zdarza się utknąć na chwile na światłach)

    1. kamilos pisze:

      odpowiem ci w skrócie mam zegarek od roku da się nosić na ubraniu czujnik można wyłaczyć i znacznie wzrośnie czas działania zegarka ,dac pauze tez bardzo łatwo wystaczy na głównym joistiku dac w lewo sygnału dzwiękowego co kilometr nie ma ale jest wibracja i uwierz nawet na ubraniu ją poczujesz ,ale co do ostatniej aktualizacji tom tom nie jestem pewien czy ta wibracja co 1 km jest o tym własnie piszę ,

  30. waldi pisze:

    Witam.A jak wygląda pomiar tętna przy bieganiu na nartach?..Czy można dokupić pas piersiowy i korzystać z niego w razie problemów? .Pozdrawiam

  31. endru098 pisze:

    Czy da się podpiąć czujnik tętna ( pas piersiowy) ?

    1. Kamil Nowak - Bieganie Uskrzydla pisze:

      Tak, oczywiście. Można podpiąć zewnętrzny czujnik tętna firmy TomTom (np. http://tomtom.com/pl_pl/sports/accessories/sensors/heart-rate-monitor/).

      1. endru098 pisze:

        PS świetna recenzja, dzięki 🙂

  32. Babinicz pisze:

    Witam serdecznie , mam pytanko…a jak z triathlonem , czy mógłbym od razu ustawić aktywność FREESTYLE ?no bo po co tracić czas i kombinować coś w zegarku co zmianę…tylko jedna sprawa , co z czujnikiem tętna podczas pływania?czy muszę go monualnie wyłączyć czy on poprostu nie zadziała w wodzie jak to powinno się stać na logikę ..? Pytam bo nie chce uszkodzić zegarka , a pomiar tętna już na rowerze i podczas biegu by się przydał ..proszę o odpowiedz…pozdrawiam wszystkich..

  33. Sitek pisze:

    Mialem do niedawna dwójkę, ale jesli wy tak jak ja szukacie ciągle nowych rozwiązan, a Wasz zegarek juuż Wam posłużył, to polecam przesiąść się na „młodszego brata”. Dla mnie Runner 3 kardio muzyka to prawdziwy sztosik. Dokładne pomiary i dokładne info z gps. Mapy szybko się aktualizują. No i wygoda jaką jest opcja muzyczna naprawdę pozwala mi twierdzić, że Tomtom robi solidne produkty.

    1. Żyrka pisze:

      Potwierdzam, sama mam Sparka 3 i jestem przezadowolona! Mnóstwo nowych funkcji i fajna synchronizacja z aplikacją Mysports – wszystko działa tak… prosto 🙂 Nie jestem jakimś technologicznym freakiem, a z tego mi się naprawdę dobrze korzysta. Praktycznie i nowocześnie.

      1. Danka pisze:

        A kiedy Pani kupowała, jeśli można spytać? też się zastanawiam nad zakupem, dużo dobrego słyszałam. Jak bateria? i jak gps?

        1. MILOO pisze:

          Bateria działała ok4dni GPS dość szybki ale zegarek popsuł się po 2miesiącach i już naprawiają bezskutecznie 1,5 miesiąca najpierw padła bateria w zegarku potem słuchawki a przesłane nowe też są zepsute.

  34. Żyrka pisze:

    około miesiąc temu i przetestowałam go pod różnymi kątami :). Bateria bardzo dobra, gps też strasznie dokładny. I co fajne – polecam tryb multidyscyplinowy, naprawdę fajnie można się przy tym pobawić

  35. Ola pisze:

    Czy zegarek ma możliwość wyłączenia GPS? Chodzi mi o pomiar tętna np na siłowni.

    1. Sebek pisze:

      Jasne, zegarek TomTom ma tryb multi-sport, w tym dedykowany tryb siłownia i możesz kontrolować swoje tętno i inne parametry.

  36. Paweł pisze:

    Jestem posiadaczem tomtom od roku i wypróbowałem go na wszelkie sposoby, jest jeden minus moim zdaniem (może nie taki mały) jeżeli chodzi o słuchawki. W terenie zabudowanym działają bez zakłóceń, ale za to w terenie na otwartej przestrzeni gubi połączenie z telefonem i strasznie przerywa. Znalazłem na to sposób ale nie o to w tym chodzi zeby biegać z jedną słuchawka w uchu.

    1. Natalia pisze:

      Czy słuchawki muszą być od kompletu czy obojętnie? Mam model Philips SHB3060BK i zawiera bluetooth, więc nie wiem czy jest sens kupować

  37. MILOO pisze:

    Zegarek popsuł się po 2 miesiącach i bezskutecznie naprawiają do dzisiejszego dnia. Pierwsze padła bateria w zegarku potem słuchawki a przesłane nowe też nie działają. 🙁

  38. Natalia pisze:

    Czy słuchawki muszą być od kompletu czy obojętnie? Mam model Philips SHB3060BK i zawiera bluetooth, więc nie wiem czy jest sens kupować ?

    1. Kamil Nowak - Bieganie Uskrzydla pisze:

      Tak, można korzystać z innych słuchawek Bluetooth niż tylko te od TomTom. Jeśli potrzebna będzie pomoc podczas ich parowania z zegarkiem to warto zajrzeć tutaj: http://pl.support.tomtom.com/app/answers/detail/a_id/23752/~/get-started-runner-2

  39. Grzesiek pisze:

    jestem posiadaczem Runnera 2 Cardio Music i generalnie jestem z niego zadowolony, ale … No właśnie jest ale, otóż trochę mi świruje pulsometr (albo ja świruję), przykład: średnioumiarkowany marsz pod górę a puls jakbym miał skonać (170-180) gdzie mój max w zegarku to 185. No i jeszcze ten pasek, gdzie go dokładnie założyć i jak mocno docisnąć?

    1. Kamil Nowak - Bieganie Uskrzydla pisze:

      Nie rozumiem. W sensie podłączyłeś zewnętrzny pas HR do pomiaru tętna i to odczyt za jego pomocą skacze? Czy odczyt tętna w zegarku TomTom mierzący optycznie (na nadgarstku) te wartości?

      1. Grzesiek pisze:

        Są to wartości mierzone w zegarku (na nadgarstku). Po wpisaniu wszystkich swoich danych maksymalne tętno wyszło na poziomie 185bpm, a tak jak wspomniałem przy umiarkowanym wysiłku fizycznym zegarek pokazuje około 170bpm. Rezerwy siłowe są jeszcze duże dlatego się zastanawiałem czy ten pomiar z nadgarstka przypadkiem nie „świruje”?

  40. pl.art pisze:

    mam starszy model zegarka tom tom multisport cardio i w moim przypadku fatalnie zlicza dystans. GPS zostawia taki ślad, że aż nie mogę w to uwierzyć. przesunięcie jest czasem o 100 metrów w bok lub wg śladu wyrysowanego na mapie przez GPS biegnę wężykiem przebiegając wielokrotnie 4 pasmową ulice bądź biegnę po dachach budynków :). nie wiem być może czegoś nie potrafię ustawić, ale zegarek mam cały czas na wierzchu, nie biegam z nim w kieszeni. bardzo się na nim zawiodłem. więc jeżeli ta nowsza wersja jest tak samo skuteczna to ja bardzo dziękuję za muzyczkę puls w nadgarstku itp bajery, bo gdybym chciał jedynie mierzyć czas to bym sobie kupił zwykły sportowy zegarek bez gps. stary garmin na tych samych trasach sobie radzi

    1. Marcin pisze:

      Może starsze modele tak miały, albo jest uszkodzony. Mam Tom Tom Runner 2 Music i trochę fiksuje na małym stadionie, takim około 230m na koło, niemniej nie ma tragedii powiedzmy na 4 km rozbieżności sięgają 150 m. Ale na normalnym stadionie (400m) i w terenie odchyłki są minimalne i porównywalne z turystycznym GPS Garmin Oregon 450.

    2. Kamil Nowak - Bieganie Uskrzydla pisze:

      Jeśli jest to pierwsza generacja zegarka TomTom, to w niej występowało wiele problemów. Faktycznie dystans zliczał ze sporym odstępstwem. Dopiero od wprowadzenia TomTom 2 zegarek nabrał nowego oblicza – naprawdę niezłego sprzętu, dobrze wyposażonego i w przystępnej cenie. Recenzja Dwójki znajduje się u nas na portalu.

  41. Paweł pisze:

    Bardzo dobra recenzja. Rzetelna, jak wszystkie na Waszym portalu. Dużo dobrego tekstu na jednej stronie, a nie jakieś pierdoły rozwalone po 10 stronach, żeby tylko dostać kasę z reklam.

    Zegarek posiadam od roku, ale mam mieszane odczucia. Generalnie jako narzędzie treningowe sprawdza się nieźle, choć czasem pokazuje głupoty, typu tempo 7:20 na kilometr przy rzeczywistym ~4:30. Da się z tym żyć, bo średnie tempo pokazuje bardzo dobrze.

    Natomiast jedna rzecz dyskwalifikuje ten zegarek: notorycznie pękający pasek. Po pół roku mój zamienił się w 2 mniejsze. Został wymieniony w ramach gwarancji. Myślałem, że po prostu trafiłem na felerny egzemplarz, albo zbyt często i niedbale wyciągałem zegarek z paska. O nowy dbałem bardzo, do ładowania kabel podpinam już bez ściągania paska. I co? I po kolejnych 6 miesiącach nowy pasek znowu pękł.
    Jeżeli mam co pół roku wydawać 120 zł na nowy pasek, to to nie jest ani trochę opłacalne.

    Jak się okazuje, nie jestem jedyny. Koleżanka i jej chłopak też mają takie TomTomy i ich paski również pękają.

  42. adam pisze:

    Mam zegarek już prawie 2 lata i powiem panu tak pęknie pasek proszę zgłosić reklamacje Tom Tom już się na to przygotował in wysyła od ręki wymieniłem już chyba 2 albo 3 razy nie robią problemów ,ja do tego zegarka miałem i mam chyba pecha w ramach gwarancji otrzymałem już 2 pary słuchawek też padły nie wiem dlaczego i wibracja przestała działać zapewniam że póki jest gwaracja tom tom nie robi problemu i wymienia co do tempa mam sprawdzony sposób proszę dać okrążenia ustawić co 1 km i na tempo okrązenia będą bedą najdokładniejsze pomiary

  43. Artur pisze:

    Ja miałem pasek wymieniany do zegarka Runner3 dwukrotnie w okresie gwarancji, pękł standardowo po raz trzeci i firma uchyla się od kolejnej wymiany. Napisałem do nich pismo w tej sprawie i czekam na oficjalną odpowiedź, gdyż nie zostawię tak tej sprawy, ponieważ wprowadzają na rynek produkt wadliwy od momentu sprzedaży i doskonale o tym wiedzą. Zamierzam zawiadomić PIH i UOKiK o tej sprawie. Jeśli macie podobne problemy z paskami do zegarków TomTom to wpisujcie posty.

  44. Krzysiek pisze:

    Ja posiadam Spark 3. i po raz drugi w ciągu roku reklamuję pęknięty pasek. Pierwszy wymienili, zobaczymy jak będzie tym razem

  45. Grzesiek pisze:

    Nie wiem jak na inne sporty, ale zegarek absolutnie nie nadaje się na siłownię, przekłamuje mierzone tętno a co za tym idzie ilość spalonych kalorii. Zegarek posiadam już dwa lata i zauważyłem ten problem praktycznie od samego początku. Kolego z siłowni ma to samo. Przy dłuższym cardio też raz na jakiś czas przekłamuje, śmigasz sobie na orbitreku, tętno na maszynie 135/140 bpm a na zegarku 95-105 i tak przez kilka minut.
    Paski ech te paski … 4 paski w dwa lata!!! Na pewno będę zmieniać na coś innego.

  46. tomek220 pisze:

    Opinia o zegarku po trzech latach użytkowania:
    Odczucia ambiwalentne:
    Zalety: fajny designerski wygląd, łatwa wymiana opasek, ok działający gps, możliwość sparowania z endomondo i kilku innych, ok działający licznik tętna (mój bez mp3), w ostatnim czasie tanie fajne opaski na aliexpress.
    Wady: drogie oryginalne opaski wytrzymujące zaledwie kilka miesięcy użytkowania (na szczęście przez ponad dwa lata wymieniane za darmo w ramach gwarancji), wskaźnik rozładowanej baterii pojawiający się w momencie kiedy chcesz zrobić trening i dopiero na 2-3 godziny przed całkowitym rozładowaniem w trybie zegarka, a do tego specyficzna ładowarka, która nie pozwala podładować telefonu, gdzieś w podróży bez wcześniejszego przygotowania oryginalnego kabla. Sterowanie i oprogramowanie , które zupełnie nie licuje z bardzo profesjonalnym i przemyślanym oprogramowaniem bezpośredniego konkurenta M430 (sprawdzone u koleżanki) i pewnie również pozostałych firm stricte sportowych.
    UWAGA: Ja jestem chyba rekordzistą, policzyłem i wyszło, że w okresie ponad dwóch lat przerobiłem 5 oryginalnych opasek w ramach gwarancji!!! Dopiero ostatnio firma tom tom się na mnie wypieła i powiedziała, że nie będzie już dosyłać nowych opasek. Ze względu, że tak często pękały, nie zdecydowałem się wcześniej na zakup dodatkowej opaski i cały czas użytkowałem tylko jedną. Trzymam kciuki za kogoś kto zgłosił sprawę wadliwych opasek do odpowiedniej instytucji!!! Ja chyba sobie daruję, w międzyczasie pojawiły się tanie opaski na aliexpress i łatwiej mi kupić ich kilka, niż tracić zdrowie na dochodzenie swoich praw. W tej chwili mogę je przynajmniej z radochą wymieniać. Moje sugestie a propos poprawy wskaźnika baterii i ogólnie oprogramowania olali, nic się przez trzy lata nie zmieniło, nie poprawili również opasek. A teraz hicior: od dwóch miesięcy użytkuję opaskę zamiennik z Chin za kilkanaście złotych i jest duża szansa, że będzie bardziej trwała niż te oryginały za dziesięć razy tyle;)
    Fajny produkt, szczególnie był trzy lata temu podczas zakupu, ale z mojego punktu widzenia firma nie uczy się na błędach i kariery im nie wróżę. Dla osoby sfocusowanej na trening lepszy będzie M430 – o wiele lepsza funkcjonalność. Ja zapoluję na używanego Feniksa. PS: Jeśli ktoś wygra z nimi sprawę nich ponownie napisze na forum. Dzięki.

    1. Kamil Nowak pisze:

      Dzięki za cenny komentarz! Myślę podobnie jak Ty. Szkoda, że TomTom nie rozwija dalej swoich zegarków GPS tylko przestawił się m.in na nawigacje samochodową czy rozwiązania pod inteligentne miasta. Zegarki były ciekawe, a ich cena w tamtym czasie przyciągała 😉 Teraz jest uzbrojony po zęby Polar M430 w cenie około 550 złotych, więc w tych widełkach cenowym trudno doszukiwać się lepszego zegarka.

Dołącz do dyskusji, zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Bronimy się przed SPAM-em. Uzupełnij pole:

Buty Under Armour – UA HOVR Phantom 2 – szybkie i na krótkie trasy. TEST

Buty do biegania Under Armour UA HOVR Phantom 2 stanowią miłą odskocznię od modeli, które zawsze trafiały w moje ręce. Najczęściej miałem do czynienia z butami dla zawodników biegających długie dystanse po twardej nawierzchni oraz wykonujących wiele kilometrów w ciągu tygodnia treningowego. Dziś omawiane buty do biegania są trochę inne. W czym tkwi różnica? (więcej…)