Co zjeść przed bieganiem, aby starczyło sił na treningu?

polecane

Co zjeść przed bieganiem, aby starczyło sił na treningu?

Kamil Nowak
23 listopada, 2015
Dieta

Podpowiadamy co zjeść przed bieganiem, aby wyjść na trening i mieć sporo siły od początku do samego końca. Tylko, co można zjeść przed bieganiem, aby żołądek nie zaprotestował? 

co zjeść przed bieganiem

W artykule poruszymy kwestię ewentualnej przekąski, którą można zjeść przed bieganiem, aby zapewnić dopływ świeżej energii do mięśni.  Przy tej okazji poprosiliśmy o konsultację Igora Dzierżanowskiego, dietetyka i zawodnika z wieloletnim doświadczeniem sportowym, którego na co dzień można spotkać w CPS – Centrum Przygotowania Sportowego.

Jedzenie, a bieganie

Niezwykle ważne jest, aby regularnie dostarczać do organizmu potrzebne paliwo, szczególnie jeśli uprawiamy jakiś sport, w tym również bieganie. Sposób odżywiania się i zaspokajanie potrzeb naszego organizmu w węglowodany, białka i tłuszcze oraz cenne mikroelementy i witaminy jest jednym z najważniejszych czynników wpływających na nasze samopoczucie, jakość treningu, szybkość regeneracji i bezpośrednio przekłada się na bieganie czyli każdy kolejny trening. U podstawy tego zagadnienia znajduje się odpowiednia dieta, jak również predyspozycje genetyczne, które są już z definicji różne dla poszczególnych (ludzi) biegaczy. Wnioskiem płynącym z kwestii spożywania posiłków jest fakt, iż należy je planować i bilansować tak, aby zapewniały w sposób ciągły dopływ optymalnej energii do naszego ciała. W tym miejscu dochodzimy do kluczowej kwestii tego artykułu, jakim jest spożycie odpowiedniej przekąski przed treningiem, aby zachować dobrą kondycję w trakcie biegania. Warto jeszcze raz podkreślić, że przekąska przed treningiem nie zaowocuje, jeśli nasza ogólna dieta jest słabej jakości, a my sami nie dbamy o to, co jemy.

Przekąska przed treningiem

– Zacznę od tego, że tak jak większość kwestii żywieniowych i treningowych, jest to bardzo indywidualne, a posiłek przedtreningowy i ewentualne przekąski/napoje podczas treningu, to dwie chyba najbardziej osobiste rzeczy, gdzie często nie można mówić tylko i wyłącznie o przyzwyczajeniach, które można zmieniać, ale też o możliwościach naszego organizmu – wyjaśnia na wstępie Igor Dzierżanowski, dietetyk.

Ważną kwestią przy temacie przekąski przed treningiem jest plan posiłków na 2-3 godziny przed bieganiem. Jeśli wiemy, że po godzinie od zjedzenia obiadu będziemy biegać, to dodatkowe napychanie się przekąskami na chwilę przed treningiem, okaże się całkowicie bezmyślne, a nasz organizm odczuje trudy trawienia tego wszystkiego w trakcie pierwszych kilometrów.

– Standardowo polecam, aby nie skupiać się na przedtreningowej przekąsce, ale większą wagę przyłożyć do posiłku na około dwie godziny przed treningiem, ponieważ to w tym jedzeniu powinny się znaleźć źródła węglowodanów złożonych (aby energia i nasycenie glikogenu w mięśniach utrzymało się przez dłuższy czas), ale także białek i mała ilość tłuszczy. To powinno być podstawą w momencie, gdy mamy zaplanowane bieganie. Kwestią indywidualną nadal pozostanie tutaj czas pomiędzy posiłkiem, a treningiem, ponieważ jest to zależne od przyzwyczajenia organizmu, czy od doboru produktów zawartych w jedzeniu – dodaje dietetyk.

Co zjeść przed bieganiem?

Częściej zdarza się, że zjedliśmy coś na około 2 – 3 godziny przed bieganiem, a na kilka minut przed wyjściem na trening zaczyna łapać nas głód oraz ochota zjedzenia czegoś. Co w takiej sytuacji? –  Wówczas polecam coś lekkostrawnego – mówi Igor Dzierżanowski – w dużej mierze przekąskę węglowodanową, w skład której zdecydowanie mniejszą częścią będą białka i raczej unikamy w tym posiłku tłuszczy.

– Odpowiednimi przekąskami przed bieganiem mogą być: dojrzały banan, suszone daktyle (ale najlepiej takie nie całkiem wysuszone lub kilka minut można potrzymać je w wodzie), rodzynki, jakieś lekkie pieczywo z dżemem domowym lub dżemem 100%, świeżo wyciskany sok, który dobrze tolerujemy, mogą to być również suplementy węglowodanowe lub nawet jakaś słodka „przyjemność”, ale najlepiej coś własnej roboty – podkreśla dietetyk.

Dodatkowo przed bieganiem można zjeść: wafle ryżowe z dżemem lub miodem, żel lub baton energetyczny zawierający dużo węglowodanów.

Kiedy coś zjeść?

– To wszystko zależy od wybranej przez nas przekąski, jej składu oraz jaka będzie jej ilość, ale zakładając, że będzie to coś lekkostrawnego i w małej ilości to na ok. 15-20 minut przed treningiem – zaznacza na koniec rozmowy dietetyk.

Bardzo dziękujemy za konsultację przy temacie jedzenia przed treningiem Panu Igorowi Dzierżanowskiemu i zapraszamy do odwiedzania strony www.dietetyk-sportowy.pl.

polecane

Dołącz do dyskusji, zostaw komentarz

  1. Anna Waliszewska pisze:

    Ja zjadam przed bieganiem coś słodkiego np. jedną łyżkę miodu i wafelek ryżowy.

Dołącz do dyskusji, zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Bronimy się przed SPAM-em. Uzupełnij pole:

Spray Albedo100 zapewnia bezpieczeństwo i widoczność osoby w ciemności

Albedo100 to szwedzka marka, która zajmuje się produkcją spray'ów o niezwykłych właściwościach. Dzięki tym produktom stajemy się bardziej bezpieczni i widoczni na drodze. Z przyjemnością przedstawiamy markę Albedo100 i test ich produktów. (więcej…)