Saucony Guide ISO WIDE
Saucony Guide ISO WIDE – buty do codziennych treningów?

polecane

Saucony Guide ISO WIDE – buty do codziennych treningów?

Kamil Nowak
28 maja, 2019
Recenzje

Saucony Guide ISO WIDE charakteryzują się nowatorskim trzymaniem stopy w jej środkowej części, świetną stabilizacją i jeszcze lepszą amortyzacją. Trenując w nich możemy także doświadczyć wygody i dynamiki. Co jeszcze stanowi siłę napędową butów Saucony?

Saucony Guide ISO WIDE

Saucony Guide ISO WIDE są dedykowane biegaczom, którzy potrzebują większej przestrzeni wewnątrz cholewki, czyli posiadają szeroką stopę. Zwrócenie uwagi projektantów Saucony na takich zawodników i zaprojektowanie odpowiedniej cholewki przekłada się na sporą porcję komfortu, pojawiającego się szczególnie podczas długich wybiegań na twardych nawierzchniach takich jak asfalt, kostka brukowa czy ubite ziemne drogi.

Saucony Guide ISO WIDE

Testowałem już wiele modeli butów i coraz rzadziej udaje się mnie czymś zaskoczyć. Saucony udało się to praktycznie już po kilkunastu minutach biegania. Dlaczego? Rozpakowując paczkę, w której przyszły do mnie, wyciągając je z pudełka, dotykając cholewki nie miałem pewności czy dobrze zrobiłem sięgając po ten produkt. Zdecydowałem się na przeprowadzenie testu, ale pojawiły się wątpliwości, czy będzie o czym pisać. Chodzi o to, że nie tylko fizycznie mi się nie podobają, ale też, gdy dotykam cholewki butów przychodzą mi do głowy dziwne skojarzenia. W momencie zakładania butów na stopy coś „skrzypi”. Wydaje mi się, że taki dźwięk pochodzi z zapiętków, w których umieszczono wzmocnienia wyczuwalne pod palcami. Zapewne te elementy pracują w jakimś zakresie z podeszwą i wydają wspomniany dźwięk. Ponadto zawsze coś mi nie pasuje, gdy je zakładam, bo pomijając wcześniejsze, za każdym razem należy je dość mocno rozwiązać, aby umieścić w środku stopy. Nie jest więc tak, że szybko wskoczymy w buty Saucony i wyjdziemy na bieganie. Co działo się na pierwszym treningu?

W tym momencie wszystkie wcześniejsze skojarzenia odeszły w niepamięć. Zastąpiły je komfort i wygoda. Gdy stopa znajdzie się już wewnątrz cholewki i ruszymy w trasę jest niezwykle miękko. Stopa nie porusza się wewnątrz cholewki, a trzeba podkreślić, że przecież buty zaprojektowano z uwzględnieniem większej przestrzeni w ich środku. Dla mnie jest idealnie, zaś moja stopa czuje się wewnątrz Saucony Guide ISO WIDE jakby siedziała na miękkiej poduszce i została otoczona przez bardzo delikatny materiał.

Saucony Guide ISO WIDE

Na uwagę zasługuje system ISOFIT, który w środkowej części butów odpowiada za wspomniane odczucie wygody, czyli dopasowania cholewki do kształtu stopy i jej optymalne trzymanie. Buty na wysokości śródstopia składają się z osobnych elementów, które pełnią także funkcję uchwytów dla sznurowadeł. Poprzez konstrukcję, w której materiał został podzielony, cholewka lepiej układa się na górnej krawędzi stopy. Dokładniej otula kończynę i nie pozwala na jej przemieszczanie wewnątrz butów. Poczuć to można nie tylko podczas długich treningów, gdy poszukujemy wygody i wsparcia, ale także wtedy, gdy dynamicznie biegamy krótkie odcinki. Podczas tego drugiego przypadku buty jednocześnie zachowują komfort, jak i szybkość.

Saucony Guide ISO WIDE

Wracając jeszcze na chwilę do typowych kwestii związanych z butami do biegania, warto zwrócić uwagę na zapiętek. Choć nie jest on jakimś wyróżniającym się elementem, ponieważ jest to standardowa i wszędzie spotykana konstrukcja, to w 100% spełnia swoją rolę. Zapiętek został starannie obszyty miękkim materiałem. Nie doświadczyłem problemów z ścięgnami Achillesa. Nie pojawiły się także otarcia tej części ciała. Dobrze przytrzymuje i zapewnia komfort podczas biegu.

Wszystkie zdjęcia jakie widzicie w tym materiale wykonane zostały po przebiegnięciu w butach Saucony prawie 200 km. W dalszym ciągu wyglądają rześko, prawda? Taki jest fakt, ponieważ po takim dystansie nie widać na nich żadnych ubytków. Aktualnie nie można także nigdzie dostrzec, aby jakieś łączenie materiałów było słabiej wykonane.

Saucony Guide ISO WIDE

Nie byłoby sprawnej amortyzacji i stabilizacji bez technologii tkwiących w podeszwie środkowej. W tym obszarze marka Saucony zastosowała PWRFOAM MIDSOLE, czyli wysokiej jakości piankę zapewniającą komfort i trwałość przez długi okres użytkowania butów. Po 200 km buty w dalszym ciągu świetnie amortyzują na twardych nawierzchniach takich jak asfalt czy kostka brukowa, których to w przestrzeni miejskiej nie brakuje.

Saucony Guide ISO WIDE

Podeszwa środkowa to również EVERUN TOPSOLE, czyli długa wkładka amortyzacyjna rozpościerająca się od palców aż po piętę. Co do zasady, jest to materiał amortyzacyjny zwiększający efektywność biegu. Jak już wspominałem, podczas testów Saucony Guide ISO WIDE wykonywałem w nich zarówno długie treningi, jak i szybkie. Nad biegową formą trzeba pracować wielopłaszczyznowo. Tak też zawsze podchodzą do produktu, ponieważ moim zdaniem buty do biegania powinny być w jakimś zakresie uniwersalne. Szczególnie, gdy myślimy o butach dedykowanych do codziennych treningów. Niezależnie od rodzaju treningu, czy było to wysokie tempo biegu utrzymywane przez kilka kilometrów, czy długie, ale spokojne wybieganie model Saucony spisywał się brawurowo. Zasadniczo nic złego nie mogę powiedzieć o pracy tych butów.

Saucony Guide ISO WIDE w moim rozmiarze 12,5 USA osiągnęły masę 358 g. Nie mam małej stopy, a to zawsze przekładało się na objętość butów i ich ciężar. Patrząc na recenzowany model nie mam wrażenia, że są toporne czy w jakiejś części optycznie za duże. Całokształt jest ok, choć podkreślę jeszcze raz, że kolorystycznie mi się nie podobają. W moim mniemaniu także ich waga nie jest spora. Biegałem już w znacznie cięższych butach, które podchodziły pod 450 g lub więcej. Saucony nie ciążą mi na nogach przez co dobrze mi się w nich biega.

Na plus jest również przewiewność cholewki, którą mogłem sprawdzić podczas upalnych dni we Wrocławiu. Choć ostatni tydzień nie należał do tak bardzo ciepłych, to na początku testów zdecydowanie pogoda mnie rozpieszczała. W czasie treningów doświadczałem sprawnej utylizacji ciepła i wilgoci ze środka cholewki. Duży plus.

Saucony Guide ISO WIDE

Podeszwa zewnętrzna jest ciekawa, ponieważ gwarantuje bardzo dobre trzymanie się butów na wszelkich nawierzchniach. Jest to wypadkowa dwóch czynników – świetnej gumy oraz nietypowego jak na ten typ obuwia bieżnika. Gdy popatrzymy na podeszwę to właśnie bieżnik zwraca uwagę. Jest zdecydowanie głębszy niż w tradycyjnych butach do biegania na co dzień po twardych nawierzchniach. To może sugerować, że model sprawdzi się również na szutrowych trasach, gdzie będzie trochę sypkiego piachu, a nawet błota. I tak faktycznie jest. Podeszwa świetnie sprawdza się na przeróżnych nawierzchniach, od asfaltu po lekkie bezdroża. Podkreślam – lekkie.

Saucony Guide ISO WIDE

Buty Saucony Guide ISO WIDE zostały wyposażone w dwa rodzaje gum rozmieszczonych w strategicznych miejscach. Guma XT-900 umieszczona w miejscach największego zużycia, oraz lżejsza IBR+ na pozostałej części podeszwy. iBR+ to guma o 33% lżejsza i zapewniająca więcej amortyzacji w porównaniu ze standardową gumą. XT-900 to wysokiej jakości guma węglowa, zapewniająca wyjątkową przyczepność i wysoką odporność na zużycie.

Podsumowanie

Saucony Guide ISO WIDE

Nasza ocena

Buty Saucony Guide ISO WIDE podobają mi się, ponieważ zachowują balans pomiędzy dość sporą ilością amortyzacji, lekkością konstrukcji a dynamiką podczas biegu. Jest to model butów, po który często sięgam, gdy mam w planach długi trening na twardej nawierzchni. Starannie wykonana cholewka powala miękkością i precyzyjnym trzymaniem stopy. Podeszwa zewnętrzna spisuje się świetnie praktycznie na każdej powierzchni, co sprawia, że buty są uniwersalne. Przydadzą się nie tylko podczas dalekich biegowych wypraw, ale też w trakcie szybkich interwałów. Stopa w cholewce siedzi jak przyklejona. Jedyne zastrzeżenie mam do dwóch kwestii. Pierwsza dotyczy designu, który nie przypadł mi do gustu. Wybrane prze producenta kolory są mdłe. Drugim jest „sztuczność” cholewki (od zewnętrznej strony). Materiał nie jest przyjemny w dotyku i dziwnie pracuje w dłoniach. Na szczęście nie przeszkadza to wewnętrznej części butów, gdzie stopa siedzi miękko jak na poduszce. Buty wyceniono na 579 złotych brutto, więc jest dość przyzwoicie. Czy polecam je? Tak. Zdobyły moje stopy, więc i biegowe serce.

    • Wygoda
    • Amortyzacja
    • Stabilizacja
    • Sztywność
    • Przyczepność
    • Dynamika
    • Wentylacja
    • Trzymanie stopy
    • Wygląd i jakość materiałów

polecane

Dołącz do dyskusji, zostaw komentarz

  1. Crisu pisze:

    Cześć! Chodzi o buty dla pronatorów. Jak byś miał wybrać pomiędzy Asics Kayano 25, GT-2000, Brooks Ravenna 10 i testowanymi właśnie Sauconami, które byś wybrał mając na uwadze 1. amortyzację 2. stabilizację 3. dynamikę ?
    Pozdrawiam ciepło i Wesołych Świąt życzę.

    1. Kamil Nowak pisze:

      1. Asics Kayano 25
      2. Asics GT-2000 7
      3. Saucony Guide ISO WIDE
      Pozdrawiam, Kamil 🙂

Dołącz do dyskusji, zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Bronimy się przed SPAM-em. Uzupełnij pole:

Plecak biegowy przeznaczony do ultramaratonów [15 kieszeni na ekwipunek]

Przypadł mi do testowania plecak biegowy Kalenji przeznaczony do ultramaratonów. Ten konkretny model został zatwierdzony m.in. podczas biegów Ultra-Trail du Mont-Blanc czy Western States Endurance Run. Posiada aż 15 kieszeni, pomieści 3 litry płynów i jest mega pakowny. Czy będzie to prawdziwy plecakowy "kozak", który nie posiada słabych punktów? (więcej…)