Altra Olympus 3.5
Altra Olympus 3.5, czyli buty do biegania w terenie [TEST]

polecane

Altra Olympus 3.5, czyli buty do biegania w terenie [TEST]

Kamil Nowak
5 grudnia, 2019
Recenzje

Altra Olympus 3.5 to najnowsza odsłona kultowych już butów do biegania w terenie amerykańskiego producenta Altra Running. Cieszę się, że ta nowość trafiła w moje ręce, a ściśle mówiąc na moje stopy, ponieważ z wcześniejszego modelu byłem bardzo zadowolony. Poprzednik dobrze współgrał ze mną podczas treningów. A jak poradziły sobie buty o oznaczeniu 3.5? Czy jestem z nich zadowolony?

Altra Olympus buty do biegania w terenie

Ten amerykański producent butów do biegania na stałe zagościł na sklepowych półkach w Polsce. Dla mnie jest to już trzecie spotkanie z marką Altra. Po modelach Timp i Olympus 3.0 czas na kolejną parę, która stanowi tegoroczną, najnowszą odsłonę butów do biegania w terenie Altra Olympus 3.5. Model dedykowany dla sportowców, którzy poszukują w terenie maksymalnej amortyzacji. Ponadto ze względu na tak solidną jej dawkę buty te będą ciekawą propozycją dla zawodników startujących na dystansach ultra. Spiszą się wszędzie tam, gdzie potrzebować będziemy miękkości, komfortu i wygody podczas wielu aktywnych godzin spędzonych w biegu.

Altra Olympus 3.5

Altra Olympus 3.5 różnią się od wcześniejszej wersji tych butów. W swojej poprzedniej recenzji dotyczącej modelu o oznaczeniu 3.0 mówiłem o tym, że ich cholewka jest świetnie dopracowana. Wskazywałem, że wszelkie łączenia materiałów wewnątrz butów zostały wykonane na tyle pieczołowicie, że nie ma mowy o problemach z otarciami skóry czy innymi dolegliwościami. Dodatkowo model 3.0 świetnie trzymał stopy wewnątrz cholewki. Nie miała znaczenia prędkość, z jaką się poruszamy, ponieważ zarówno podczas dynamicznych jak i spokojnych biegów, stopy pozostawały na swoim miejscu. Konstrukcja uniemożliwiała jakiekolwiek przesunięcia stóp w butach, a ta cecha jest bardzo istotna, ponieważ znacznie ogranicza możliwość doznania przez sportowca urazu czy kontuzji. O poprzednim modelu możecie doczytać w mojej recenzji.

buty do biegania w terenie

Nawiążę jeszcze do tego, co zawsze odczuwałem biegając w poprzednich butach Altra. Otóż przez to, że marka stawia na amortyzację tworzone są potwornie wielkie buty. Nie da się tego ukryć, ponieważ widać to zarówno na zdjęciach w tym tekście, ale także wtedy, gdy udamy się do sklepu i zerkniemy na półkę z tymi butami. W wielu przypadkach wielkość i masa butów ograniczały dynamikę, sprężystość, trochę tłumiły biegową spontaniczność. Modele, które testowałem nie były przygotowane na sprint czy mocne interwały. Nie jest to ich minus, ponieważ mają wiele innych zalet, które ujawniają się podczas długich treningów, ale był to zawsze ich nieodłączny element. Od razu powiem, że dzięki Altra Olympus 3.5 to się jednak odmieniło. Za chwilę napiszę dlaczego.

Altra Olympus

Marka Altra informuje, że zmianie uległa podeszwa, w której zastosowano technologię InnerFlex poprawiającą jej elastyczność, co wpłynęło na jeszcze płynniejsze i zbliżone do naturalności przetaczanie stopy. Dodatkowo zmieniono podeszwę środkową, która jest teraz bardziej sprężysta i bardziej dynamiczna w fazie odbicia. Kolejną ważną zmianą jest poszerzenie podeszwy względem poprzedniego modelu w celu osiągnięcia stabilniejszej podstawy na nierównych powierzchniach. Nie owijając w bawełnę powiem, że podczas pierwszego treningu w butach Altra Olympus 3.5 daje się to odczuć! Wybrałem się na trening, którego trasa była w większości poprowadzona po asfalcie. Pomimo tego, że są to buty trailowe (w teren), to konstrukcja podeszwy zewnętrznej umożliwia komfortowy bieg na twardych nawierzchniach. Ten temat rozwinę jeszcze w dalszej części tekstu.

Altra Olympus 3.5 są bardziej responsywne w trakcie biegu! Responsywny, w rozumieniu komunikacji, odpowiedzi na moje potrzeby. Dotychczas buty Altra były „krążownikami”, w których siedziało się wygodnie, ale z oczywistych fizycznych właściwości, nie były to modele na zawody sprinterskie lecz na spokojne, ale dalekie podróże. W moim odczuciu, pomimo tego, że buty mają 33 mm podeszwę (!) powyższy fakt uległ zmianie. Model 3.5 już świetnie radzi sobie podczas szybkiego i dynamicznego biegania. Nogi same pchały się do jeszcze wyższego tempa, ciało układało się również odpowiednio, co było niesamowitą zachętą do kolejnych sesji treningowych mając na stopach buty Altra. Model 3.5 „zaimponował” mi tym, jak zachowywał się podczas aktywności fizycznej. Dawno nie odczułem takiego wrażenia, aby buty do biegania tak mocno przykuły moją uwagę.

Altra Olympus

Cholewka w najnowszej odsłonie nie zaskakuje negatywną zmianą. Nawiązuje do poprzednika – i bardzo dobrze, ponieważ wszystko w niej gra. Nie pojawiają się żadne problemy skórne, nie ma zaczerwienionych palców czy problemów z Achillesem. Jest miękko, komfortowo i co najważniejsze stabilnie. Cała konstrukcja otula stopy i przytrzymuje je na swoich pozycjach. Dużo dobrego robią tutaj sznurowadła, język i zapiętek.

Altra Olympus

Sznurowadła sprawnie przytrzymują górną część stopy i się nie rozwiązują. Zostały wykonane z trwałego materiału, ponieważ się nie przecierają. Nie widać po nich żadnego zużycia. Swoją pozytywną rolę odgrywa także język butów Altra Olympus 3.5. W głębi cholewki widać, że jest zintegrowany z całym butem. Wpływa to korzystanie na to, że do środka cholewki nie dostają się jakieś zewnętrzne przedmioty m.in. kamyczki czy piasek, który możemy złapać gdzieś na trailowej trasie. Nic z tych rzeczy, bowiem te przedmioty nie dostają się do środka. Biegamy zachowując pełen komfort.

Altra Olympus

Zapiętek również mi się podoba. Sprawdził się podczas moich treningów. Dotykając go ma się wrażenie że jest bardzo miękki. Przez palce nie wyczuwa się, że został gdzieś w środku specjalnie usztywniony. Ogólnie rzecz ujmując, cholewka spełnia swoje założenia, czyli w pełni panuje nad stopami, którym nie pozwala na niekontrolowane ruchy. W dodatku wnętrze butów zostało miękko wyłożone, co procentuje podczas długich treningów.

Kilka akapitów wyżej wspominałem, że w testowanych butach Altra dobrze się biega po asfalcie. Taka jest prawda, ponieważ ułożenie klocków bieżnika sprzyja pokonywaniu twardej nawierzchni. Oczywiście zaznaczam, że nie takie jest tych butów przeznaczenie, ale świetnie się spiszą na trasie zawodów, gdzie pojedyncze etapy zostaną wytyczone po asfalcie czy kostce brukowej. Poruszając się po twardej nawierzchni w dalszym ciągu utrzymamy pełną kontrolę nad biegiem.

Altra Olympus 3.5

Bieżnik butów Altra Olympus 3.5 jest ciekawie zaprojektowany. Na małej powierzchni butów zastosowano aż trzy rodzaje kostek, które różnią się pomiędzy sobą m.in. twardością i kształtem. Wykorzystano tutaj gumę Vibram, która zapewnia pewność i stabilność na nierównym i mokrym podłożu. Kostki ułożone po bokach podeszwy są niezwykle twarde, zaś te w środku są miękkie – jak gąbki. We wcześniejszej recenzji butów Altra Olympus 3.0 wspominałem, że właśnie te miękkie kostki mogą się z czasem ścierać.

Altra Olympus 3.5

Zdecydowano się na identyczne rozwiązanie. Powiem tak, że przebiegłem w nowych butach prawie 160 kilometrów i nic takiego nie zaobserwowałem, ale co będzie za kolejne 160 km tego nie wiem. Vibram jest cholernie trwałą gumą, więc być może tylko ja „widzę” w tym momencie czarny scenariusz, że te miękkie, przypominające poduszki kostki bieżnika z czasem szybciej się zetrą. Dajcie znać w komentarzach, jakie Wy macie doświadczenia z modelami Olymus od Altry.

W terenie jest to bardzo mocny kompan. Podeszwa umożliwia wygodne bieganie na trailowych ścieżkach, na których zalega sporo piachu i określona ilość błota. Przebiegając po zlanych wodą pniach – niektóre widać na zdjęciach – czułem, że buty przyklejają się wręcz do podłoża w miejscu lądowania. Nie ślizgałem się, co korzystnie wpływało na moją biegową pewność siebie, zaś fotografowi stwarzało okazję do ciekawych zdjęć (uśmiech).

Altra Olympus buty do biegania w terenie

Nawiązując jeszcze do trudnych warunków terenowych, to poruszając się w takim terenie i mając na stopach buty Altra Olympus 3.5 nie musimy się przejmować tym, że uderzymy palcami o przeszkodę. Nasze stopy wraz z palcami są chronione przez dodatkowy płat gumy – na tym elemencie widać nazwę Vibram. Zaś z tyłu butów jest bardzo szeroka podeszwa, która także zapewnia stosowną ochronę dla kończyn. Biegając na trasie, gdzie jest dużo powalonych drzew, gałęzi czy wystających z ziemi głazów nic nam nie grozi, gdy o takie przedmioty uderzymy. Stopy znajdujące się w środku butów są bezpieczne.

Altra Olympus buty do biegania w terenie

Z palcami wiąże się jeszcze bardzo ważna kwestia. W najnowszych butach do biegania Altra Olympus 3.5 zastosowano dwie flagowe technologie amerykańskiej marki – FootShape oraz Zero Drop. Pierwsza nazwa oznacza specjalnie zaprojektowaną cholewkę, która na wysokości palców jest zdecydowanie szersza. Ten nowatorski sposób tworzenia kształtu butów biegowych ma na celu eliminowanie problemów ze stopami, włączając w to haluksy, nerwiaki i zapalenia powięzi podeszwowej. Ponadto taki kształt poprawia stabilność i komfort podczas stąpania po podłożu przy szybkim tempie poruszania się.

Altra Olympus 3.5

Zero Drop to pomysł firmy Altra, który zakłada tzw. zerową różnicę pomiędzy wysokością pięty a przednią częścią stopy. Brak różnicy gwarantuje prawidłowe ułożenie stopy, a także zapewnia optymalną postawę ciała przy każdym kroku. Zero Drop odciąża ścięgna Achillesa jednocześnie je wzmacniając i zwiększa wytrzymałość mięśni łydek. Te partie nóg są najbardziej narażone na przeciążenia podczas długiego treningu w butach biegowych z podwyższoną piętą. Dopowiem jeszcze, że dzięki zastosowaniu nowej podeszwy środkowej, która jest bardziej responsywna, zyskała na tym także technologia Zero Drop. Moim zdaniem elastyczniejsza podeszwa środkowa lepiej zachowuje się teraz podczas biegania. Altra, idźcie dalej w tą stronę, bowiem jest to droga do zapewnienia naprawdę świetnych wrażeń podczas treningu! Super! Moje brawa!

Altra Olympus 3.5

Ostatnie dwie kwestie – cena i waga. Buty do biegania Altra Olympus 3.5 wycenione zostały na kwotę 659 złotych. Nie będę owijać w bawełnę i mówić, że jest to mała kwota, bo generalnie buty Altra są dość drogie, ale mimo tego będę je rekomendować innym biegaczom. Osobiście uważam, że warto je kupić. Ostatnia kwestia czyli waga. W moim rozmiarze US12 (46,5 EU) buty mają masę 381 gram. Model 3.0 był o masie 383 gram, więc w zasadzie nie ma tutaj żadnej różnicy. Zaś patrząc na podeszwę o grubości aż 33 mm nie uważam, aby był to jakiś straszny ciężar. W praktyce jest naprawdę OK.

Altra Olympus

Nasza ocena

Zakończyłem test butów Altra Olympus 3.5. Bardzo dobrze, że trafiły w moje ręce! Wszystkim biegaczom, którzy trenowali już w butach Altra podpowiem, że w najnowszym modelu podeszwa lepiej reaguje podczas dynamicznego biegu i jeszcze bardziej współpracuje z nami, szczególnie w trakcie mocnych akcentów. Tym, którzy jeszcze nie znają marki Altra dopowiem, że te buty do biegania będą świetną opcją na długie treningi (nawet ultra), które poprowadzone będą w trudniejszym terenie. A jeśli na tych trasach przytrafią się asfaltowe odcinki, to również na nich nie doświadczycie problemów. Wszystko pozostanie pod kontrolną! Cholewka jest bardzo miękka i sprawnie trzyma stopy. Choć cena jest wysoka to uważam, że warto je kupić. Aktualną cenę można zawsze sprawdzić m.in na Tricentre.pl. Pytanie do Was. Co sądzicie o Altra? Podzielcie się opinią! Z góry dzięki za wszelkie komentarze.

  • Wygoda
  • Amortyzacja
  • Stabilizacja
  • Sztywność
  • Przyczepność
  • Dynamika
  • Wentylacja
  • Trzymanie stopy
  • Wygląd i jakość materiałów

polecane

Dołącz do dyskusji, zostaw komentarz

  1. Karol pisze:

    Namówiłeś mnie do zakupu!

  2. Inox pisze:

    Kolejny dobry test!

Dołącz do dyskusji, zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Bronimy się przed SPAM-em. Uzupełnij pole:

Interwały – trening ambitnego biegacza. Poradnik

Interwały powinny być jednym z elementów treningowych ambitnego biegacza, który chce pracować nad poprawą własnej formy. Jak powinny wyglądać interwały i kiedy je stosować? Zobacz również przykłady interwałów realizowanych przez elitę biegaczy. (więcej…)