Polar Balance czyli inteligentna waga – recenzja

polecane

Polar Balance czyli inteligentna waga – recenzja

Kamil Nowak
23 lutego, 2016
Recenzje

Polar Balance to pierwsza inteligentna waga firmy Polar, która ma ułatwić kontrolę masy ciała i skutecznie pomagać utrzymywać ją na wymarzonym poziomie. Ponieważ waga niejako dołącza do segmentu, który jest już bardzo mocno nasycony, mamy co do niej duże oczekiwania. Przedstawiamy Wam test inteligentnej wagi Polar Balance.

Polar Balance test

Inteligentne wagi na dobre zagościły już w naszych łazienkach. Nie tylko ważą ciało, komunikują się bezprzewodowo, zapisują parametry, ale również specjalne oprogramowanie umożliwia dokładną analizę najważniejszych informacji o naszej masie ciała i tendencjach. Dodatkowo, komunikują się z naszą elektroniką (zegarkami czy opaskami fitness) i odpowiednio dobierają poziom aktywności przewidziany na dany dzień, aby przyczynić się do osiągnięcia przez nas wymarzonej wagi.

Wygląd i jakość materiałów

Waga Polar Balance

Waga Polar Balance robi pozytywne wrażenie, ponieważ została wykonana bardzo starannie, a szklana płyta na której wykonuje się pomiar jest po prostu genialna. Waga posiada spory wyświetlacz, na którym bez najmniejszego problemu odczytamy wszystkie wyświetlane informacje. Dodatkowo na dole umieszczone zostało logo firmy Polar dodające całości eleganckiego wyglądu.

Waga Polar Balance ekran

Nasza testowa waga była w kolorze czarnym, który szczególnie przypadł nam do gustu. Podczas zakupu można wybrać również opcję białą. Waga Polar Balance jest na tyle atrakcyjna wizualnie, że bez najmniejszego oporu można ją ustawić w widocznym miejscu w łazience czy w sypialni.

Polar Balance test

Pozostając przy kwestii jakości materiałów, na wagę może wejść osoba o maksymalnej wadze nie przekraczającej 180 kg. To dowodzi, że Polar Balance jest wykonana z naprawdę porządnych tworzyw sztucznych, które są w stanie poradzić sobie nawet z takim ciężarem. Dokładność pomiaru wynosi 0,1 kg, co jest dobrym wynikiem w tej klasie cenowej, a temperatura pracy powinna mieścić się od 0 do 45°C.

Konfiguracja wagi (pierwsze uruchomienie)

ustawienie waga polar balance

Konfiguracja wagi Polar Balance jest bardzo prosta. Aby zarejestrować ją w systemie Polar Flow i w pełni korzystać z jej możliwości należy odwiedzić stronę flow.polar.com, przejść do zakładki Produkty oraz kliknąć przycisk Dodaj urządzenie. Teraz należy odwrócić wagę Polar i wpisać numer identyfikacyjny, który składa się z 8. cyfr.

ustawienie waga polar balance

W drugim kroku zostaniemy poproszeni o uzupełnienie kilku podstawowych informacji, jak aktualna masa ciała, wzrost czy data urodzenia i płeć. Rejestracja wagi przebiega naprawdę łatwo, a po zatwierdzeniu ostatniego kroku otrzymujemy dostęp do zakładki „Balance” w naszym „Dzienniku” Polar Flow.

Polar Balance pomiar

Wykonanie pomiaru masy ciała z użyciem wagi Polar również jest mało skomplikowane, ponieważ wystarczy wejść na wagę, a ona sama rozpocznie pomiar. Już po 2-3 sekundach pokaże się nam aktualny ciężar ciała. Teraz już wystarczy przekazać informację z wagi do naszego drugiego urządzenia marki Polar. W naszym wypadku był to zegarek V800, gdzie wystarczy jedynie wcisnąć i przytrzymać przez 2 sekundy przycisk BACK.

Polar Balance test

Po około 5-8 sekundach dane z wagi zostaną przesłane do drugiego urządzenia, a proces ukończenia transferu informacji zostanie poprzedzony powyższym komunikatem na ekranie.

Funkcje wagi Polar Balance

funkcje wagi Polar Balance

Do najważniejszych funkcji należą pomiar masy ciała i wyznaczenie indeksu BMI (funkcja opisana dokładniej poniżej). Ponadto – łatwa, bezprzewodowa synchronizacja z aplikacją Polar Flow dzięki transmisji Bluetooth. Z wagi może korzystać dość spora rodzina (max 10 osób). Aplikacja Polar Flow również monitoruje na podstawie dostarczonych informacji z wagi, trendy masy ciała i podpowiada, co powinniśmy zrobić, aby osiągnąć docelową masę ciała (dane dotyczą diety i ćwiczeń).

Polar marka

Polar Balance można używać z Polar Loop 2, Polar Loop Crystal, Polar Loop, zegarkiem M400 i V800 czy opaską fitness A360.

Polar Flow + waga

waga Polar Balance analiza

To właśnie w Polar Flow odbywa się cała magia i to w tym miejscu możemy poddawać analizie naszą masę ciała. Tutaj kryje się kilka prawdziwych „smaczków”, a mianowicie program „Balance” podpowie nam jakiego jedzenia unikać i co robić, aby osiągnąć pożądaną wagę.

waga Polar Balance analiza

Na środku ekranu znajduje się „wahadło”, które wskazuje informacje dotyczące tendencji naszej masy ciała (czy chudniemy/tyjemy). Gdy przybieramy na masie, wówczas program „Balance” podpowiadać nam będzie, aby skoncentrować się na większej aktywności fizycznej i odpowiednim jedzeniu. Ta ostatnia kwestia znajduje się w polu „Jedz mniej” i zawiera sugerowane informacje, czego unikać w naszej diecie. W ciekawy sposób zobrazowano poszczególne produkty i ich kaloryczność.

waga Polar Balance jedzenie

Tym samym w pakiecie do wagi Polar Balance dostajemy całkiem niezłą lekcję odżywania. Organizmu nie oszukamy i jeśli chcemy schudnąć, to każda kaloria będzie na wagę złota. Istotnym jest, aby zjadać mniej kalorii, niż się spala w ciągu dnia. Wprowadzenie delikatnego (około 200 kcal) deficytu kalorycznego pomoże nam w walce z dodatkowymi kilogramami. Przy oczywistym założeniu, że chcemy schudnąć.

ustawienie masy docelowej Polar Balance
Najważniejszą funkcją w Polar Flow przy omawianiu wagi Balance jest ustawienie docelowej masy ciała, którą chcemy osiągnąć. Wprowadzamy dwa parametry (kilogramy i czas w tygodniach), które będą składać się na nasz cel. Kwestię odpowiedniego ustawienia zależności pomiędzy tymi czynnikami przemyślano dość dobrze.

ustawienie wagi Polar Balance

Dla przykładu chcieliśmy wprowadzić cel, który zakładał schudnięcie 4-5 kg w ciągu tygodnia, co ze względów zdrowotnych byłoby bardzo ryzykowne. Program tego nie pozwala ustawić (i bardzo dobrze!). Możemy poruszać się pomiędzy przewidzianym zakresem czyli utratą 1 kg na 1 tydzień oraz zaprogramować wagę maksymalnie na 52 tygodnie do przodu.

waga Polar Balance
Powyżej znajduje się wykres masy ciała z ostatnich trzech miesięcy. Zastosowanie graficznego sposobu pokazania informacji, jak zmienia się masa ciała jest bardzo czytelną opcją. W późniejszym czasie, gdy ustalamy własny cel (pożądaną masę ciała) oraz wykonujemy regularny pomiar wagi, na osi czasu zaznaczone będę różne zdarzenia.

cel osiągnięty Polar Balance

W naszym wypadku zmianie uległ poziom „BMI” i Polar zasugerował, że mamy nadwagę. Poniżej znajduje się informacja, dlaczego BMI nie jest idealnym wskaźnikiem do określenia tego, czy posiada się kilka kilogramów za dużo.

Wskaźnik masy ciała (ang. Body Mass Index (BMI); również: wskaźnik Queteleta II) – współczynnik powstały przez podzielenie masy ciała podanej w kilogramach przez kwadrat wysokości podanej w metrach. Klasyfikacja (zakres wartości) wskaźnika BMI została opracowana wyłącznie dla dorosłych – wikipedia.org

wskaźnik bmi

Wskaźnik BMI jest jednym z wielu i nie należy bezwzględnie się nim sugerować. Problem zaczyna się, gdy np. niski kulturysta chce wyznaczyć dla siebie BMI, a według tabeli on również ma nadwagę. Dlaczego? Jest niski i ciężki, bo masa mięśniowa waży zdecydowanie więcej niż tkanka tłuszczowa. Reasumując BMI przyjmujemy z lekkim dystansem i na pewno nie jesteśmy otyli! 😉

Wracając do osi czasu i zdarzeń, które mogą mieć tam miejsce:

cel osiągnięty Polar Balance

Na początku założyliśmy sobie cel schudnięcia 1 kg przez najbliższe 2 tygodnie (0,5 kg /7 dni). Z początkowej wagi 84,2 kg z pierwszego ważenia, chcieliśmy zejść do poziomu 83,2 kg. Wszystko wydawało się realne i na wyciągnięcie ręki, więc rozpoczęliśmy najtrudniejszy etap czyli porządne ćwiczenia i dietę.

ustawienie masy docelowej

Przez pierwsze 5 dni badania wagi testera na Polar Balance wszystko praktycznie stało w miejscu (waga ciała nie ulegała zmianie i oscylowała w okolicach 84,2-84,6 kg). Pomiary wykonywane były zawsze z rana o godzinie 7:00. W 6. dniu niestety waga skoczyła na 85,0 kg. Jest to całkiem normalny proces, ponieważ w głównej mierze organizm ludzki składa się z wody i dość szybko można ją zgromadzić w tkankach z wielu przyczyn. Siódmego dnia ważenia się, ku naszemu zaskoczeniu waga uległa znacznej zmianie i logując się do Polar Flow okazało się, że tester waży 83,1 kg (cel został osiągnięty). Co się stało? Nasz tester schudł 1,9 kg przez 24 h? Nie. Z różnych przyczyn mogła obniżyć się jego waga np. ze względu na stres czy nagłą utratę wody.

W całej analizie powyższej sytuacji brakuje nam opcji, która mogłaby brzmieć tak: „Zanotowano nagły, nienaturalny spadek wagi! Czy aby na pewno chcesz zrealizować swój cel?” lub „Zanotowano nagły, nienaturalny spadek wagi! Zaleca się ponowny pomiar wagi za 24 h”. W naszym wypadku cel został osiągnięty czyli waga testera się obniżyła. Na pewno inaczej byłoby w przypadku, gdyby nasz tester chciał schudnąć np. 5-6 kg w ciągu miesiąca. Przy ustawieniu takiego planu jednodniowe wahania wagi w wysokości 1-1,5 kg nie spowodowałyby wykonania celu. Kluczem w tej sprawie jest fakt, iż waga człowieka zmienia się wielokrotnie w ciągu dnia/tygodnia/miesiąca i rozsądnym wyjściem z sytuacji, będzie ustawienie „większego celu” czyli spadku „pokaźnej” liczby kilogramów przez dłuższy czas. Przy okazji unikniemy problematycznej kwestii nagłych zmian wagi i wyznaczymy sobie cel, do którego będziemy dążyć przez dłuższy czas, co bardziej nas zmotywuje do działania.

Reasumując Polar Flow daje ogromne możliwości badania naszej wagi i tendencji, jak również świetnie monitoruje i podpowiada co należy robić, aby osiągnąć pożądaną masę ciała. Szkoda jedynie, że nie ma tutaj kilku przydatnych alertów związanych z nagłymi skokami wagi. Informacje o diecie są bardzo przydatne i zwracają uwagę, co tak naprawdę jest najważniejsze w przypadku, gdy chcemy schudnąć, a mianowicie ćwiczenia i przede wszystkim odpowiednio zbilansowana dieta.

Czego brakuje

Polar Balance recenzja

Do pełni szczęścia na pewno brakuje nam dokładniejszej analizy masy ciała, czyli rozłożenia wagi na czynniki pierwsze. Chodzi o pomiar składu ciała czyli danych dotyczących procentowego udziału tłuszczu, mięśni, ilości wody, a także wagi kości w kilogramach czy wieku metabolicznego.

Jak wiadomo, nie można mieć wszystkiego, ale akurat segment inteligentnych wag jest dość dobrze obsadzony, a producenci prześcigają się w coraz to nowszych urządzeniach i nie można sobie pozwolić na braki, bo konkurencja je mocno wytknie i da pstryczka w nos. Jak to zrobi? Wprowadzając coraz to nowsze funkcje, a do najbardziej interesujących (dla naszej redakcji) mogą się zaliczać: dokładna analiza ilości tkanki tłuszczowej na brzuchu, czy monitorowanie temperatury i jakości powietrza np. w sypialni.

Cena Polar Balance

Polar Balance opakowanie

Cena katalogowa wagi Polar Balance to 430 zł brutto. Jest to dość sporo patrząc na to, że nie mamy możliwości dokładnej analizy naszego ciała (% tłuszczu, wody, mięśni etc.), ale ze względu na jakość materiałów, z jakich została wykonana i możliwość dostępu do programu „Balance” w serwisie Polar Flow, to warto tyle wydać. Zdecydowanie.

Podsumowanie

waga Polar Balance test

Nasza ocena

Czy można powiedzieć, że to „fajna waga”? Tak! Polar Balance to dobry produkt. Świetnie przemyślany program „Balance” jest nieocenionym pomocnikiem w dążeniu do wymarzonej wagi. Brakuje dokładnej analizy ciała ze względu na procentowy udział mięśni, wody czy tłuszczu w organizmie. Duże brawa za wygląd, szybkość komunikacji pomiędzy sparowanymi urządzeniami i ogólne wrażenie po całym teście.

  • Obsługa wagi
  • Oprogramowanie (NP. zapis, synchronizacja)
  • Analiza wyników
  • Wygląd i jakość materiałów
  • Funkcjonalność

polecane

Dołącz do dyskusji, zostaw komentarz

  1. Polar Fan pisze:

    Czekałem na pierwszy tego typu produkt od Polara. Mam zegarek m 400 i cenię sobie jego za funkcjonalność, obsługę i że był w dobrej cenie. Teraz po przeczytaniu recenzji uważam że jest to waga podemnie. Niestety, mam nadwagę około 8 kg i walczę z nią już długo ale jestem dobrej myśli. Zresztą cała moja rodzina jest otyla więc sprawa genetyczna wszystko utrudnia. Cieszę się z tego że zacząłem biegać i jakoś mi idzie dobrze więc się nie poddaje.

    1. Kamil Nowak - Bieganie Uskrzydla pisze:

      Witaj! Cieszę się, że walczysz ze swoją wagą i wybrałeś w tym celu bieganie. Na pewno waga Polar Balance pomoże Ci w osiągnięciu zamierzonego celu, czyli pozbyciu się kilku kilogramów więcej. Waga to dobry kompan w monitorowaniu masy ciała i doborze odpowiedniej diety 😉 Powodzenia! Trzymam kciuki!

  2. tomasz pisze:

    Ja korzystam z wagi Prestigio i jestem bardzo zadowolony.

  3. Krystian M. pisze:

    Chyba, największą wadą tej wagi jest brak wskazań dot. wody, tłuszczu, masy mięś.
    Szkoda. Wygląda bardzo dobrze i raczej trwała.

    1. Kamil Nowak - Bieganie Uskrzydla pisze:

      Witaj Krystianie! Zgadzamy się w kwestii wyglądu wagi. Faktycznie jest bardzo dobrze wykonana 🙂

  4. Grzegorz Nogalik pisze:

    Macie jak zawsze świetną recenzje. O wadze polar balance czytałem już na ich stronie. Mi się podoba, ale szkoda, że nie ma badania tłuszczu, wody, kości itd. tak jak to przedmówcy zauważyli. Zastanawia mnie również to czy ta czarna powierzchnia się bardzo brudzi?

    1. Kamil Nowak - Bieganie Uskrzydla pisze:

      Grzegorzu, bywa różnie 🙂 Jest to czarny połysk więc widać na nim ślady użytkowania.

  5. Łukasz Kijek pisze:

    szybko się łączy, często się brudzi poprzez szklany blat, sprawdza tylko wage a powinna kosci, wode i tluszcz. Tyle w temacie.

  6. Marian pisze:

    Dla mnie bomba

  7. Bartosz pisze:

    Nie wiem czy brak analizy składu ciała jest takim wielkim problemem, ponieważ urządzenia, które to posiadają tę funkcję są niestety niedokładne i potrafią pokazywać jakieś kosmiczne wartości niemające nic wspólnego z rzeczywistością. Być może dlatego producent zrezygnował z tych wodotrysków.

  8. Marek pisze:

    430 złotych za wagę która ma funkcję wagi kosztującej góra 50 złotych? No naprawdę okazja. Najbardziej rozbawił mnie tekst: „Wykonanie pomiaru masy ciała z użyciem wagi Polar również jest mało skomplikowane, ponieważ wystarczy wejść na wagę, a ona sama rozpocznie pomiar”, każda najprymitywniejsza waga tak działa.

  9. Kylis pisze:

    Ale dziadostwo zeby za to 4 stowy dac…nawet poziomu wody czy tluszczu nie idzie zmierzyc

  10. Mateusz pisze:

    Ja z całego serca mogę polecić wagę Yunmai – nie dość, że mierzy tak naprawdę wszystkie parametry, które mogą być komuś do szczęścia potrzebne (zawartość tłuszczu, mięśni, wody, przemianę metaboliczną, wiek biologiczny i inne), to jeszcze cieszy oko i bez problemu synchronizuje się z Google Fit, a apka jest ładna i intuicyjna.
    Kupiłem z Ali, ale teraz zobaczyłem, że ktoś ma takie na Allegro – cenowo wychodzi tak samo, a nie czeka się 30 dni na produkt no i nie ma problemu z ewentualnym zwrotem.

    1. Kamil Nowak - Bieganie Uskrzydla pisze:

      Dziękuję za komentarz i opinię.

  11. Darek pisze:

    Witam. Czy wiesz kiedy waga ta bedzie mogla wspolpracowac z M600?

  12. Krzysiek pisze:

    Z różnych źródeł wiem, że te funkcje pomiaru masy mięśni, wody, tłuszczu w wagach inteligentnych są mocno przybliżone. Prawidłowe wskazania, można uzyskać na analizatorach za kilka tysięcy złotych. Wtedy podpina się elektrody do całego ciała i następuje pomiar. Natomiast te te wagi w obrębie tysiąca złotych posługują się pewnymi algorytmami matematycznymi i wynik nie jest dokładny. Nigdzie jednak nie natknąłem się na test porównawczy profesjonalnego analizatora do domowej wagi.
    Ta waga Polara godna uwagi, właśnie ze względu na świetny program realnie pomagający wpływać na wagę.

  13. Dawid pisze:

    Witam,
    Czy waga Polar Balance jest kompatybilna z zegarkiem polar vantage M?
    Czy wyniki aktywności (z zegarka) oraz wyniki masy ciała (z wagi) będą widoczne wspólnie (na wspólnych wykresach) w aplikacji Polar Flow?
    Z góry dziękuję za pomoc 🙂

    1. Jerzy Stawiński pisze:

      Waga Polar Balance nie jest kompatybilna z Polar Grit X / Vantage V / Vantage M, więc nie można jej sparować ani używać bezpośrednio z nimi. Możesz jednak zarejestrować wagę Polar Balance w Polar Flow i używać jej w ten sposób. https://support.polar.com/en/how-to-use-polar-vantage-m-vantage-v-with-the-polar-balance-scale

Dołącz do dyskusji, zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Bronimy się przed SPAM-em. Uzupełnij pole:

Batony proteinowe Sante Go On – recenzja

Batony proteinowe Sante Go On!, to z założenia przekąska dla osób aktywnych, które potrzebują szybko dostarczyć dużą dawkę białka i energii, po zakończonym treningu. Bierzemy na tapetę batony proteinowe od Sante Go On! i sprawdzamy, jak faktycznie działają.  (więcej…)