Polar M200 – GPS i pomiar tętna na nadgarstku – recenzja

polecane

Polar M200 – GPS i pomiar tętna na nadgarstku – recenzja

Kamil Nowak
22 grudnia, 2016
Recenzje

Polar M200 to budżetowy zegarek, który oferuje pomiar tętna na nadgarstku, GPS oraz dostęp do platformy Flow. Po pierwszych treningach można powiedzieć, że Polar M200 jest w stanie zdobyć serca osób aktywnych fizycznie. Czy taki werdykt podtrzymamy po przeprowadzeniu wszystkich testowych badań? Zobaczcie sami.

Polar M200

Polar M200 jest polecany osobom początkującym, którym nie są potrzebne rozbudowane funkcje, ale przede wszystkim możliwość podstawowej analizy aktywności fizycznej opartej na pomiarze tętna oraz GPS w rozsądnej cenie. M200 to również wprowadzenie pewnej świeżości do oferty marki Polar, ponieważ odstaje on designem od pozostałych zegarków – starszego brata Polar M400, czy dalekiego kuzyna Polar V800. Odstaje, ponieważ jest okrągły, inny od flagowej konwencji producenta – o tarczach kwadratowych i trochę topornych – szczególnie jak ostatnio recenzowany Polar M600.

Najnowszy produkt wygląda bardzo przyjemnie dla oka, jest lekki (tylko 40 gram) i o przystępnych wymiarach – nie za duży i nie za mały. Więcej o tym modelu będziecie mogli dowiedzieć się z obszernej recenzji, która znajduje się poniżej. Nowością jest to, że do ustalenia jakości pomiaru tętna wykorzystaliśmy interaktywne wykresy, które służą celom badawczym i są w 100% miarodajnym źródłem informacji. Mamy nadzieję, że ta i poprzednie nowości, które wprowadziliśmy w serwisie spotkają się z Waszymi oczekiwaniami. Zapraszamy do poniższego testu zegarka Polar M200.

Wygląd i jakość materiałów

Polar M200

Jak już zostało powiedziane, wygląd nowego produktu firmy Polar jest bardzo przyjazny dla oka i to głównie dzięki opływowym kształtom. Delikatne logo i subtelna nazwa producenta nadają całości nowoczesnego charakteru, a struktura paska niezwykłej praktyczności. Na szczególną uwagę zasługuje właśnie ostatni wymieniony element – pasek, nie tylko dlatego, że został wykonany z miłego w dotyku tworzywa, ale również dlatego, że przy codziennym użytkowaniu długo zachowuje czystość, utrzymuje zegarek stabilnie w miejscu zapięcia oraz szybko się czyści. Zapięcie zegarka Polar M200 na nadgarstku jest błyskawiczne, a odpięcie po treningu zajmuje równie mało czasu.

Polar M200

Zegarek obsługujemy za pomocą dwóch bocznych przycisków, których położenie i układ zaprojektowano tak, by jedynie wystarczyło delikatnie je wcisnąć dla uruchomienia M200. Umiejscowienie przycisków po bokach tego modelu jest praktyczne i wyjątkowo sprawdza się podczas aktywności fizycznej.

Polar M200 bateria

Z paskiem związana jest jeszcze jedna kwestia, a mianowicie odpinanie go i dostęp do gniazda umożliwiającego podłączenie ładowarki do baterii. Samo odpięcie paska nie jest intuicyjne i należy wyrobić sobie własny sposób na jego szybkie ściągnięcie oraz ponowne założenie. Choć na początku czynności te wymagają poświęcenia uwagi i dokładności, gdy ta sztuka zostanie już opanowana, nie przysporzy nam więcej problemów. Jak już się ściągnie pasek, to ładowanie baterii w Polar M200 jest genialne w swojej prostocie. Do ukrytego pod paskiem gniazda wystarczy podłączyć kabel, a ten przypiąć do laptopa lub bezpośrednio do gniazdka.

Przy okazji omawiania wyglądu nie można nie wspomnieć o tym, że wyświetlacz lubi się brudzić i gdy chcemy utrzymywać go względnie czystym, to trzeba się napracować w ciągu dnia. Kilka dotknięć palcami wystarczy, by zegarek wyglądał na zaniedbany. Prawdę mówiąc ten sam problem występuje również w niedawno recenzowanym zegarku Garmin Forerunner 735XT, ale różnica pomiędzy nimi jest taka, że w M200 jednak trochę łatwiej jest wyczyścić ekran – nie maże się aż tak bardzo jak w Forerunner 735XT. Najlepszym sposobem radzenia sobie z tym, jest ściągnięcie paska i wówczas jesteśmy w stanie szybko wyczyścić wyświetlacz M200.

Podsumowując już wizualne wrażenia, jak i jakość materiałów, jesteśmy pod wrażeniem. Nowy okrągły wygląd zdecydowanie działa na korzyść, a miękkość paska jest zdumiewająca. Dlaczego aż tak? Najlepszym testem jest to, że po przespanej nocy z zapiętym na nadgarstku zegarkiem, skóra pod nim nie jest zmęczona, ani zaczerwieniona. Przejdziemy teraz do przedstawienia funkcjonalności tego modelu, a w dalszej części recenzji zajmiemy się dokładną analizą ich działania.

Najważniejsze funkcje Polar M200

Polar M200

Polar M200 to wodoodporny zegarek z funkcją pomiaru tętna z nadgarstka, sensorem GPS i całodobowym monitorem aktywności fizycznej. Wbudowany GPS w modelu M200 bada tempo, pokonany dystans i wysokość n.p.m. Jeśli będziemy nosić zegarek przez cały dzień, to na bieżąco będziemy mogli sprawdzać nasze kroki, aktywność, czas i jakość snu oraz spalane kalorie. Model Polar M200 nie tylko śledzi aktywność, ale również wskazuje poprzez alerty (dźwięki i wibracje), że jesteśmy mało aktywni i podpowiada, aby się poruszać.

Polar M200 możemy połączyć z nadajnikiem Polar H7 w celu rejestracji tętna z klatki piersiowej, a jeśli podchodzimy kompleksowo do naszego zdrowia i korzystamy (lub zamierzamy) z wagi Polar Balance, to M200 również może się z tym sprzętem komunikować.

Zegarek M200 obsługuje powiadomienia z telefonu. Proces parowania z kompatybilnym urządzeniem (posiadającym systemem Android 4.3+ lub iOS 8.0+) zegarka Polar M200 jest błyskawiczny, co cieszy ze względu na szybkość otrzymywania powiadomień o nowych zdarzeniach – wiadomości SMS, połączenia telefonicznego czy alertu z aplikacji. W tym miejscu chcemy wspomnieć o dwóch kwestiach, ponieważ nie do końca przypadły nam do gustu.

Polar M200 powiadomienia

Wyświetlacz jest fizycznie za mały, a więc nie jest w stanie przekazać obszernej ilości tekstu za jednym razem, co oznacza, iż w większości przypadków zaprezentowana wiadomość SMS składać się będzie z dwóch, maksymalnie trzech słów. Przykładem jest powyższe zdjęcie, gdzie wyświetlona została wiadomość, która w całości powinna brzmieć: „Pobiegamy dzisiaj razem?”. Aktualnie nie ma dostępu do rozwijania wiadomości i jej pełnego odczytania. Największą korzyścią pozostaje więc tylko to, iż w ogóle otrzymujemy informację (poprzez powiadomienie dźwiękowe i krótką wibrację) o czekającej na nas wiadomości na telefonie.

Drugą kwestią jest to, że informacja pojawia się tylko na chwilę, później znika z wyświetlacza i z poziomu zegarka nie możemy do niej powrócić. Funkcja powiadomień aktualnie nie umożliwia przeglądania archiwalnych alertów (informacji o zdarzeniach). Komunikat jest widoczny na wyświetlaczu Polar M200 około 15 sekund, znika i już. Mamy nadzieję, że podczas najbliższej aktualizacji zostanie dodana funkcja przeglądania pełnej wiadomości. Żeby było ciekawiej, to powiadomienie o braku aktywności ruchowej prezentowane jest na ekranie tak długo, aż użytkownik ręcznie nie wciśnie bocznego przycisku lub nie zacznie się przemieszczać. Niekonsekwencje w powiadomieniach uznajemy jako wadę i wspomnimy o tym w podsumowaniu umieszczonym na dole tego testu.

Polar Flow
Jedną z najbardziej cennych funkcji zegarka Polar M200 jest możliwość łączenia się z bezpłatną platformą Polar Flow. Jest to jeden z najbardziej rozbudowanych na rynku dzienników treningowych, a zarazem potężny magazyn informacji o nas samych.

W obrębie platformy są różnego rodzaju podsumowania dzienne, tygodniowe, miesięczne, a nawet roczne. Za sprawą aplikacji mobilnej, dostęp do Polar Flow możliwy jest nawet podczas spaceru czy dojazdu do pracy. W każdej chwili możemy sprawdzić rezultat sesji treningowej z dowolnego dnia. Na ekranie w aplikacji mobilnej (foto powyżej) zaznaczono w postaci diagramu kołowego kolorem niebieskim poziom aktywności – im ciemniejszy kolor tym wysiłek w tym czasie był bardziej wymagający. Aplikacja jest stale rozbudowywana o nowe możliwości, więc warto do niej zaglądać regularnie.

Profile sportowe

Profile sportowe Polar M200

Polar M200 sprawdzi się nie tylko w trakcie biegu, ale również podczas wielu innych sportów. My generalnie testowaliśmy go w czasie biegania oraz jazdy na rowerze, ponieważ to te dwie dyscypliny szczególnie uwielbiamy, a przy okazji są to aktywności, które świetnie sprawdzają sprzęt i wydobywają z niego wiele informacji.

Profile sportowe bieganie

Przed pierwszym treningiem w panelu Polar Flow warto ustawić podstawowe informacje o sportach, które zamierzamy uprawiać z tym zegarkiem, ale również warto poświęcić kilka chwil na ekrany treningowe, czyli specjalne zestawienia informacji, które będą nam pomocne w trakcie sportu. Szkoda, że Polar M200 ma możliwość ustawienia na jednym ekranie treningowym tylko dwóch pól z danymi. Trochę mało biorąc pod uwagę osoby, które przyzwyczajone są do co najmniej 4 informacji na jednym ekranie, na przykład z naszego zespołu redakcyjnego (uśmiech).

Od początku biegowej przygody z modelem M200 zauważalny jest brak możliwości ustawienia chociażby trzech podstawowych informacji np. dystansu okrążenia, prędkości/tempa, tętna. Trzeba naprawdę dobrze przemyśleć własne ustawienia ekranów treningowych, bo podczas mocnego biegu (interwałów czy zabawy biegowej etc.) zwyczajnie nie chce się przeskakiwać pomiędzy ekranami. Dwa pola z danymi na jednym ekranie to trochę mizerne rozwiązanie, ale da się z tym ćwiczyć pod warunkiem, że ktoś od początku treningów będzie uczył się z takich kompozycji korzystać.

Bieganie Polar M200 ekrany treningowe
Finalnie przygotowaliśmy ekrany treningowe tak, jak powyżej przedstawia to screen z Polar Flow. Dla nas są najbardziej optymalne, ale każdy z Was może dowolnie je zmieniać i przekształcać – co jest dużym plusem. Zawsze po treningu możemy skorygować ustawienia, jednak należy robić to bezpośrednio w serwisie Flow, ponieważ (tradycyjnie) nie ma opcji zmiany ustawień ekranów treningowych z poziomu zegarka. Polar już nas przyzwyczaił, że wiele ustawień możemy wykonać jedynie podczas zalogowania się do autorskiej platformy Flow.

Słowem podsumowania będzie fakt, że wraz z Polar M200 otrzymujemy dostęp do potężnego narzędzia informacyjnego jakim jest platforma Flow. Jej bardzo rozbudowane funkcje, intuicyjne menu i możliwość raportowania aktywności ruchowej – życia codziennego oraz sportowego – to spory plus. Delikatny minus za zmieszczenie tylko 2 pól z danymi treningowymi.

Całodobowy pomiar aktywności

siedzenie Polar M200

Skoro zegarek dedykowany jest użytkownikom rozpoczynającym przygodę ze sportem, to ta funkcja zdecydowanie przypadnie im do gustu. Warto mieć cichego przyjaciela, który podpowiada, aby się ruszyć, bo np. zasiedzieliśmy się w jednym miejscu, czy w trakcie dnia wskaże nam, iż za mało jesteśmy aktywni. I takim cichym przyjacielem zdecydowanie jest Polar M200. W tym celu podczas pierwszej konfiguracji urządzenia należy zadeklarować dzienny poziom aktywności, który jest punktem odniesienia dla sprzętu w przeliczaniu na procenty (%) aktywności z danego dnia.

Polar - dzienny cel aktywności

W Polar Flow poziomy aktywności są bardzo klarownie opisane, więc z zaznaczeniem poszczególnego levela nie powinno być problemu.

Standardowo zegarek wyposażony został w alert związany z „zasiedzeniem się”. Polar M200 poprzez wibrację oraz napis na ekranie „Czas się ruszyć!” wytknie nam momenty, w których siedzimy za długo. Jak wykorzystać tę funkcję dla własnego zdrowia? Posłuchać tych podpowiedzi i pójść chociażby na krótki spacer po to, aby przyśpieszyć krążenie krwi w żyłach, a tym samym poczuć się lepiej. Wszystkie informacje o alertach odnotowane są w Polar Flow na dziennym wykresie. Jeśli jest ich za dużo, to powinniśmy częściej robić sobie przerwy.

Pomiar tętna

Polar M200 tętno

Po poprzedniej recenzji modelu Polar M600 otrzymaliśmy od Was wiele próśb o dodatkowe informacje związane z dokładnością pomiaru tętna. Wówczas połączyliśmy chęć odpowiedzi na te pytania z premierą nowej funkcjonalności portalu – interaktywnymi wykresami. Wyniki z zegarka M600 znajdują się tutaj.

Jak dokładny jest pomiar tętna w Polar M200? Na potrzeby tego artykułu wykonaliśmy szereg biegów, a poniżej zostały zaprezentowane dwa z nich – bieg interwałowy i bieg ze stopniowo zwiększanym obciążeniem oraz testowa jazda na rowerze. Zobacz wszystkie interaktywne wykresy dotyczące zegarka Polar M200.

Bieganie M200 wykres

Rozpoczniemy od przeanalizowania wykresu dla biegu ze stopniowo narastającym obciążeniem. Trening zakładał powolny wzrost tempa biegu, które bezpośrednio wpływało na wzrost tętna. Pomiędzy 2 a 24 minutą biegacz stopniowo przyśpieszał i maksymalnie osiągnął poziom 177 ud/min. Na wykresie zaprezentowano zapis z dwóch urządzeń – Polar M200 i Polar V800 (pomiar z opaski HR z klatki piersiowej). Bezpośrednio po rozpoczęciu treningu zapisy dotyczące wartości tętna różniły się najbardziej spośród całego biegu – nawet do 28 ud/min. Później jest już znacznie lepiej, rozbieżność wskazań jest mała i wynosi w najbardziej oddalonych od siebie wartościach do 11 ud/min. Takie różnice można zaobserwować od 18 do 20 minuty biegu. Po 24 minucie testu nastąpiło stopniowe obniżanie obciążenia treningu i możemy zauważyć bardzo przyzwoitą pracę obu urządzeń podczas rejestracji spadku wartości tętna. Podsumowując wyniki z tego biegu można powiedzieć, że M200 sprawdził się w pomiarze tętna na nadgarstku i przyzwoicie rejestrował jego wartość. Jeśli chciałbyś zapoznać się z bardziej szczegółowymi danymi dla tego treningu zobacz wykresy.

interwały Polar M200

Drugim testem sprawdzającym dokładność pomiaru tętna na nadgarstku będzie analiza biegu interwałowego. Tutaj widoczne są dość spore różnice pomiędzy odczytami z nadgarstka, a wynikiem uzyskiwanym na klatce piersiowej. Tuż po rozpoczęciu treningu i rejestracji wartości tętna, ponownie wystąpiły spore rozbieżności pomiędzy wskazaniami na urządzeniach pomiarowych (tym razem w dłuższej perspektywie czasu, bo trwały przez 125 sekund), które dochodzą nawet do 36 ud/min. Podczas testu wykonaliśmy 9 mocniejszych akcentów, które przeplataliśmy truchtem. Polar M200 najgorzej poradził sobie podczas akcentów w okolicach 12, 14 i 25 minuty treningu. Dysproporcje w dwóch pierwszych przypadkach sięgają około 14 ud/min, a w 25 minucie (25’14”) różnica to aż 29 ud/min.

pomiar rower m200
Ostatnim testem działania pomiaru tętna w Polar M200 była jazda na rowerze i wykonane w jej trakcie podjazdy pod górę. Ten rodzaj treningu pokazuje, iż M200 słabo radzi sobie z rejestracją rzeczywistej wartości tętna podczas jazdy na rowerze. Dokładnie tak, jak w powyższych testowych próbach, tak i w tym przypadku po rozpoczęciu treningu wystąpiły spore różnice pomiędzy wskazaniami tętna z urządzeń pomiarowych. W 5 i 15 minucie treningu nastąpiła olbrzymia rozbieżność pomiędzy wartościami tętna. W tym czasie spróbowaliśmy pewnego eksperymentu i w trakcie podjazdu pod wzgórze tester był w pozycji „stojącej”, więc powstały nacisk na nadgarstki zdecydowanie zaburzył odczyt tętna z tego miejsca. W obu tych próbach poziom tętna zarejestrowany na zegarku Polar M200 uległ bardzo delikatnej zmianie, a w tej samej jednostce czasu wartość tętna na klatce piersiowej zdecydowanie była wyższa. Różnice wynoszą nawet do 39 ud/min. 

Uwaga! Należy podkreślić, iż przed każdym treningiem warto zadbać o to, aby dłonie i skóra były rozgrzane. Przed rozpoczęciem aktywności zalecane jest pobudzenie krążenia krwi. Ominięcie tej wskazówki może wpływać na niedokładność pomiaru tętna, którą zaobserwowaliśmy tuż po rozpoczęciu treningu.

Dokładność pomiaru tętna w Polar M200 osiąga najbardziej rzeczywiste wartości podczas biegów ze stopniowo narastającym obciążeniem, ale już podczas mocnych akcentów – jak interwały, czy jazda na rowerze, nie radzi sobie tak dobrze, jak chociażby smartwatch Polar M600. Podczas wykonywania aktywności fizycznej należy uwzględnić, iż wskazania dotyczące poziomu tętna mogą odbiegać od wartości rzeczywistych i podczas wymagających treningów istnieje duże prawdopodobieństwo, iż ćwiczymy poza deklarowaną strefą intensywności.

Bieganie z Polar M200

Polar M200 bieganie

Trening z tym zegarkiem jest dość przyjemny, ponieważ jest lekki, o małych rozmiarach i co kluczowe, jego konstrukcja nie powoduje obtarć w okolicach nadgarstka. Jak już pisaliśmy podział ekranu na tylko 2 pola z danymi nie jest sporym utrudnieniem, ale wymaga przyzwyczajenia i częstszego sięgania ręką w stronę przycisków, niż to zazwyczaj robimy.

Wracając do biegania z Polar M200 to zegarek sprawdza się dobrze. Posiada wibrację, która skrzętnie wykorzystywana jest w trakcie sygnalizacji automatycznego zapisu okrążenia – możemy wybrać zapis względem czasu lub przebytej odległości. W naszym zegarku ustawiamy zawsze automatyczny zapis co 1 km i za każdym razem pojawia się sygnał dźwiękowy plus pojedyncza wibracja.

To, czego nie zabrakło, a bardzo przydaje się podczas nocnych treningów, to automatyczne podświetlenie wyświetlacza. Akcelerometr działa tutaj bardzo sprawnie i podświetla ekran tylko wtedy, kiedy tego chcemy – czyli gdy wykonujemy odpowiedni ruch ręką, aby spojrzeć na wyświetlacz M200. W pozostałych przypadkach ekran nie jest podświetlany, co przyczynia się do znacznego wydłużenia czasu pracy akumulatora.

Czego standardowo brakuje zegarkom sportowym marki Polar? Dostępu do informacji podsumowujących trening w trakcie jego pauzy. Przykładowo na 6 kilometrze zatrzymujemy się na chwilę, aby zawiązać but, czy napić się, więc wciskamy pauzę. I co teraz widzimy na ekranie? Tylko całkowity czas treningu, nic więcej. W tym momencie nie ma opcji przeglądania np. danych o tętnie, szybkości biegu, odcinkach etc. Przykładowy ekran pauzy podczas treningu znajduje się poniżej, w rozdziale o kolarstwie – zatrzymaliśmy się podczas 17 minuty jazdy.

Polar M200 - podsumowanie treningu

Kiedy już całkowicie ukończymy trening, zegarek Polar M200 zaprezentuje nam jego podsumowanie, które składać się będzie z 7 informacji:

  • czas trwania aktywności,
  • średnie tętno,
  • maksymalnie tętno,
  • dystans,
  • średnie tempo,
  • maksymalne tempo,
  • spalone kalorie.

Kolarstwo z Polar M200

Polar M200 kolarstwo

Korzystanie z zegarka Polar M200 podczas jazdy na rowerze jest praktycznym rozwiązaniem z kilku powodów. Jednym z nich na pewno jest rzetelność zbieranych informacji przez M200 np. dokładność pomiaru przebytej trasy, średnia i maksymalna prędkość przejazdu czy chociażby dane dotyczące spadków terenu. Pomiar jest bardzo precyzyjny i praktycznie nie zauważyliśmy żadnych odstępstw od faktycznie przejechanej trasy.

Drugim powodem jest dość długi czas pracy urządzenia, nawet do 6 godzin z włączoną funkcją pomiaru tętna i rejestracją GPS, co jest dość dobrym wynikiem i w zupełności wystarczy dla osoby początkującej. Przez 6 godzin jazdy można się nieźle zmęczyć (uśmiech).

Podczas włączonej pauzy w czasie treningu nie mamy dostępu do sprawdzenia osiągniętych rezultatów. Z tego okna możemy wykonać tylko dwie czynności – zakończyć aktywność lub wznowić rejestrowanie.

Polar M200 pauza

Należy zwrócić uwagę na jedno ograniczenie urządzenia. Zalecany zakres temperatur roboczych zegarka wynosi od 0°C do 50°C, co oznacza, że Polar M200 możemy używać nawet przy bardzo wysokiej temperaturze, ale użytkowanie sprzętu poniżej 0°C może wpływać na pracę czujników pomiarowych. W trakcie testów, które prowadziliśmy na przełomie listopada i grudnia, biegaliśmy kilka razy przy temperaturze delikatnie poniżej zera. Analizując zebrane wyniki z tych treningów nie zauważyliśmy istotnych zmian. Nie było jednak fizycznie możliwości sprawdzenia zegarka w dużo niższych temperaturach.

Jakość sygnału GPS (mapy)

mapy Polar M200
Jak już wspominaliśmy, zegarek ma być kierowany do osób rozpoczynających przygodę ze sportem, więc produkt musi być w niskiej cenie. Czy to oznacza, że GPS ucierpiał i występują w nim duże różnice przebytej drogi? Nic podobnego. Wszystkie przebiegnięte i przejechane na rowerze trasy zostały perfekcyjnie oznaczone. Najczęściej podczas treningów korzystaliśmy z drugiego urządzenia pomiarowego – zazwyczaj zegarka triathlonowego Polar V800 – i wskazania wszystkich zarejestrowanych parametrów były prawie identyczne. Dane dotyczące przebytej trasy, średniej wartości tempa, sumy wzniesień czy spadków terenu, pokrywają się ze sobą. Kawał dobrej roboty Polar!

trasa biegu Polar M200 GPS

Analizując wszystkie trasy, których było naprawdę sporo i porównując zapisy z urządzeń można jednoznacznie stwierdzić, że GPS w Polar M200 działa po mistrzowsku. Tak! Używamy słów perfekcyjny i mistrzowski, bo taka jest prawda. Sprawdzaliśmy absolutnie wszystkie parametry i testowe odcinki – niekiedy kilometr po kilometrze i nie znaleźliśmy ani jednego błędu.

Czas działania baterii

Polar M200

Czas pracy urządzenia na naładowanej w pełni baterii to 6 godzin treningowych, podczas których włączona jest rejestracja lokalizacji GPS oraz pomiar tętna na nadgarstku. Jest to wynik zadowalający i w pełni wystarczający dla początkującego biegacza, który w perspektywie czasu myśli o przebiegnięciu półmaratonu czy biegu dłuższego. Czas działania akumulatora w Polar M200 to:

  • do 6 dni przy całodobowym pomiarze aktywności i godzinie treningu dziennie z włączoną funkcją GPS oraz optycznym pomiarem tętna (bez powiadomień z telefonu),
  • do 6 godzin treningu z włączoną funkcją GPS i optycznym pomiarem tętna,
  • do 40 godzin treningu z optycznym pomiarem tętna,
  • do 30 dni przy całodobowym pomiarze aktywności (bez powiadomień z telefonu).

Uwaga! Czas pracy ulega znacznemu skróceniu w bardzo niskich temperaturach. Noszenie zegarka Polar M200 pod odzieżą wierzchnią pomaga utrzymać wyższą temperaturę i wydłużyć czas działania akumulatora.

Baterię możemy ładować za pomocą gniazdka sieciowego, poprzez zasilacz USB (nie jest dołączony do zestawu). W przypadku korzystania z zasilacza USB należy sprawdzić, czy jest on oznaczony do użytku z wyjściami maks. 5 V DC, a pobór prądu wynosi co najmniej 500 mA. Korzystać możemy wyłącznie z zasilaczy USB posiadających odpowiednie zabezpieczenia (zawierających oznaczenia „LPS” lub „Limited Power Supply” albo posiadających certyfikat UL).

Czas potrzebny na „złapanie” sygnału GPS i ruszenie w trasę

Polar M200 GPS

Na pewno jest to jedna ze słabszych stron zegarka Polar M200, ponieważ ustalanie lokalizacji GPS idzie wybitnie wolno. Nie są to pojedyncze przypadki lecz prawie norma, która wymaga stania w miejscu przez około 20-30 sekund. Niekiedy zdarza się, że proces trwa szybciej i czas oczekiwania skraca się do 10-15 sekund, ale są to wyjątki, które można policzyć na palcach jednej ręki. Jako ciekawostkę podam, że podczas miesięcznego testowania tego modelu jedynie w dwóch przypadkach łapanie sygnału trwało 2-3 sekundy. I tak powinno być zawsze, a nie jest – szkoda. Rozpoczynanie treningu przy minusowej temperaturze z reguły nie należy do przyjemnych, tym bardziej, kiedy musimy długo czekać, aż zegarek będzie gotowy do drogi.

Cena zegarka Polar M200

Polar M200 paski

Aktualna cena tego modelu to 639 zł brutto. Można go nabyć już w sklepach online oraz stacjonarnych, ale póki co, tylko w kolorach czarnym i czerwonym. Wkrótce dostępne będą wymienne paski w kolorach białym, błękitnym oraz żółtym. Cena za poszczególne paski to 109 zł brutto.

W trakcie testów korzystaliśmy z paska czarnego oraz czerwonego. Paski w obu kolorach są bardzo wyraziste, o sportowym wyglądzie i szerokim zastosowaniu. Czerwień świetnie pasuje do sportowego ubioru i zwraca uwagę biegaczy, a czerń z kolei idealnie współgra ze strojem służbowym. Kończąc powoli test i zmierzając już do ostatecznego podsumowania, można śmiało powiedzieć, że M200 jest w dobrej cenie patrząc na dość szeroki wachlarz zbieranych parametrów podczas uprawiania sportu, ale również mierząc poziom aktywności fizycznej w ciągu dnia.

Podsumowanie

Polar M200 test

Nasza ocena

Zakończyliśmy test zegarka Polar M200. Model ten jest kierowany do początkujących biegaczy, którzy w pierwszej kolejności zwracają uwagę na korzystną cenę i nie potrzebują dostępu do szerokiej gamy wskaźników treningowych. Największymi zaletami M200 są: perfekcyjna jakość śladu GPS, co przekłada się na bardzo rzetelne wartości zbieranych informacji o przebytej drodze czy tempie biegu/szybkości jazdy na rowerze, design zegarka jest miły dla oka (brawo dla projektantów). Do minusów zaliczamy: mocno brudzący się ekran, szybko znikające powiadomienia, brak podglądu rezultatów treningowych podczas pauzy i prezentacja na jednym ekranie treningowym tylko dwóch pól z danymi. Opierając trening na tętnie należy uwzględnić możliwe odstępstwa, które wskazaliśmy podczas dokładnej analizy pracy tego modułu. Kończąc już podsumowanie, chcemy polecić ten model każdemu początkującemu biegaczowi, ponieważ umożliwia on wgląd do dość sporej liczby parametrów rejestrowanych podczas aktywności fizycznej, monitoruje dzień i sygnalizuje momenty długiego siedzenia w jednym miejscu, a także za jego pośrednictwem otrzymujemy dostęp do rozbudowanej platformy Polar Flow. Korzystacie już z tego modelu? Podzielcie się opinią na jego temat zostawiając poniżej komentarz – dzięki!

  • Obsługa w trakcie aktywności
  • Oprogramowanie (np. aktualizacje, zapis treningów, synchronizacja)
  • Żywotność baterii
  • Analiza treningów
  • Wygląd i jakość materiałów
  • Funkcjonalność
  • Pomiar trasy (długość, rysowanie mapy)
  • Szybkość łapania sygnału GPS

polecane

Dołącz do dyskusji, zostaw komentarz

  1. Czytacz pisze:

    Oczekiwałem Waszej opinii na jego temat. Dzięki

    1. Kamil Nowak - Bieganie Uskrzydla pisze:

      Miło 😉 Polecamy się na przyszłość.

  2. BiegaCZKA pisze:

    Właśnie dostałam pod choinkę. Na żywo wygląda pięknie. Idealny. Mój pierwszy zegarek do biegania. Jestem szczęśliwa 🙂 🙂 Jutro pierwsze bieganie ?

  3. Wikto r pisze:

    Kupiłem żonie, zadowolona

    1. Kamil Nowak - Bieganie Uskrzydla pisze:

      To teraz nic innego, jak iść na pierwszy trening 😉

  4. Robert pisze:

    Kawał dobrej roboty! Dziękuję za ten test. Zdaje się, że właśnie dorzuciliście ostatni kamyczek na szalkę mojej wagi i zapadła decyzja iż M200 będzie odpowiednim wyborem 🙂

    1. Kamil Nowak - Bieganie Uskrzydla pisze:

      Cała przyjemność po naszej stronie. Zapraszamy do dalszego śledzenia portalu 😉

  5. Haman pisze:

    M200 czy M400? Plusem jest hr w samym zegarku no i z tego co czytam to mniej problemow w polaczeniach ze smartfonem..jakies sugestie? bo mam dylemat.

    1. Kamil Nowak - Bieganie Uskrzydla pisze:

      Napisz coś więcej. Dużo biegasz, często? jakie dystanse? Jakie doświadczenie biegowe?

      1. Haman pisze:

        Planuję biegać 4 razy w tygodniu. Do tego dochodzi granie w piłkę nożną – jest możliwość wybrania tego sportu? W tej chwili planuję ogarnąć półmaraton..

        1. Kamil Nowak - Bieganie Uskrzydla pisze:

          Piłka nożna jest dostępna dla M200 i M400, ale ostateczny wybór należy do Ciebie. Oba produkty są dopracowane i osiągnęły wysoką ocenę na zakończenie naszych testów.

          1. GOZ0 pisze:

            Granie z zegarkiem jest niebezpieczne dla pracowników 🙂

  6. Leszek pisze:

    Aplikacja mobilna Polar Flow jest kosmicznie odległa in minus od mobilnej Endomondo. A M600 strasznie długo łączy się z GPS. Są tez problemy ze synchronizacja zegarka z aplikacja Polar Flow.

    1. Kamil Nowak - Bieganie Uskrzydla pisze:

      Hmmm.. odnośnie Endomondo to ciężko się spierać, bo moim zdaniem obie aplikacje zapewniają zupełnie inne poziomy zaawansowania. Jestem za Polar Flow. Co do Polar M600, to osobiście korzystam z niego w ciągu dnia i u mnie nie występują problemy z synchronizacją.

    2. Lecyny Durś pisze:

      Mam m200 i żadnych problemów z GPS czy innymi funkcjami.

  7. Aneta pisze:

    Świetna recenzja! Lepszej nie znalazłam:) To jest mój typ! uff nareszcie koniec poszukiwań, nie jest łatwo znaleźć idealny sprzęt dla siebie ale dzięki Wam w końcu się udało:) Dzięki jeszcze raz.

    1. Kamil Nowak - Bieganie Uskrzydla pisze:

      My również bardzo dziękujemy 🙂

  8. Rafał pisze:

    Jak to jest z tym GPS? Czytałem, że sygnał zegarek łapie w jakieś 30-40 sekund, czytałem też, że może trwać nawet do kilku minut. Jak to wygląda w praktyce? Ponoć częste bieganie z zegarkiem wpływa korzystnie na szybkość łapania fixa. Czy według Ciebie jest ewentualnie szansa na poprawę po aktualizacji oprogramowania? Pozdrawiam.

    1. Kamil Nowak - Bieganie Uskrzydla pisze:

      Czas ustalania lokalizacji GPS jest długi. Tak, jak pisaliśmy w recenzji ponad 20-30 sekund, a w trakcie naszego testu – niekiedy nawet 48 sekund. Przykład uwieczniony na wideo: https://www.youtube.com/watch?v=sXSUa0ZEIaM

      1. Rafał pisze:

        Dzięki za odpowiedź 🙂

        1. Marcin pisze:

          Polecam poczytać o „łapaniu fixa GPSa” https://en.wikipedia.org/wiki/Time_to_first_fix ja swój zegarek przed biegiem (biegam 2 razy w tyg) wystawiam na balkon aby ustalił sobie pozycję satelit. Wychodząc biegać GPS łapie w 2 sek.

          Pozdrawiam 🙂

          1. Basia pisze:

            U mnie jest podobnie, przy czym ja włączam zegarek przed wyjściem z dziećmi na spacer. Zanim się wyprawimy mija chwila i zegarek juz jest połączony. W tym czasie zegarek może wyświetlić komunikat (przestań, by złapać GPS). Wieczorem, gdy idę biegać w tym samym dniu, złapanie sygnału to kwestia 5 sekund ☺️
            Czytałam gdzieś (teraz nie mogę znaleźć gdzie), że co trzy dni następuje zmiana położenia satelit i wtedy występują problemy z dłuższym łapaniem sygnałów (nie tylko w przypadku tego zegarka) ☺️

  9. Rafal pisze:

    Czy jest szansa na uzupełnienie recenzji w związku z aktualizacją oprogramowania (v1.1.3)?
    http://support.polar.com/en/updates/polar_m200_version_113_firmware_update

    1. Kamil Nowak - Bieganie Uskrzydla pisze:

      Recenzje kończą się liczbową oceną danego produktu, która jest przyznawana na konkretny dzień. Nie przewidujemy aktualizacji tego, jak i innych testów.

  10. Majkel pisze:

    Świetna i szczegółowa recenzja 🙂 moze nie do końca temat związany z bieganiem, ale zapytam czy testowaliście ten zegarek podczas pływania? Jak ze zliczaniem długości basenów i mierzeniem pulsu pod wodą? Za wszelkie pomocne informacje z góry dziękuję 🙂

    1. Kamil Nowak - Bieganie Uskrzydla pisze:

      Dziękujemy za słowa uznania! Odpowiadając:
      W oficjalnej informacji Polar informuje, iż pomiar tętna realizowany w wodzie nie jest optymalny, więc zalecenie jest takie, aby podczas pływania korzystać z opaski HR zapinanej na klatce np. model H7.

  11. Milena pisze:

    Witam. Jaki będzie najlepszy wybór? M200 czy M400. Obecnie planuje powrót do biegania – ok 4 razy w tygodniu. Ponadto uprawiam crossfit 2 razy w tygodniu i regularnie chodzę na siłownię dla uzupełnienia. Jeżdżę na rowerze. W tym roku chciałabym wystartować w półmaratonie (już prędzej zaliczyłam ten dystans) i 1/8 triathlonu…

  12. Gl pisze:

    Co oznaczaja te kropki wokol tarczy na ekranie. Czy podczas treningu maja jakies znaczenie np strefa tętna? Jesli tak to zegarek wyswietla mimo wszystko juz 3 informacje na raz

    1. Kamil Nowak - Bieganie Uskrzydla pisze:

      Znaczenia są dwa. Pierwsze to procentowe wykonanie dziennego celu związanego z ruchem. Na tarczy zegarka są odpowiednio zaznaczone liczby: 10, 20, 30, 40 i gdy „kropki” zapełniły jakieś pole to oznaczają wykonanie planu np. zakładaliśmy, że przejdziemy dzisiaj 10000 kroków, tarcza pokazuje 40 (w domyśle %), a to oznacza, że wykonaliśmy 4000 kroków. Druga funkcja to obsługa ustawień w zegarku.

      1. Basia pisze:

        Podczas treningu kropki pokazują obecną strefę tętna, a konkretna kropka pokazuje aktualne tętno (ja akurat podczas biegania używam procentowego wskaźnika) ☺️

  13. Krzysiek pisze:

    Kupiłem jako kolejny z serki produkt firmy polar i po odrobinkę ponad tygodniu „zdechł” tak bez powodu 🙁 wyłączył się i tyle…
    Działał znośnie ale bez fajerwerków na drugi raz wybiorę chyba wyższy model 😉 albo może inną firmę 🙂 moja ocena oscyluje w okolicach 5/10

    1. Kamil Nowak - Bieganie Uskrzydla pisze:

      A co powiedział serwis Polar-a?

  14. Radek pisze:

    Pytanie odnośnie funkcji pływania: Czy zegarek pokazuje dystans który przepłynęliśmy, oraz drugie pytanie czy jest możliwość monitorowanie dyscypliny kajakarstwo ?

  15. zef pisze:

    Pozwolę sobie również wstawić mój komentarz dotyczący funkcjonalności tego urządzenia. Na początku chcę zaznaczyć, że korzystam cały czas z M400, z którego jestem bardzo zadowolony. Co było powodem zakupu M200? Ocierający pas H7 do pomiaru tętna, który powodował powstawanie po kilku treningach bolesnych i krwawiących otarć na nadbrzuszu. Stąd decyzja o zakupie nowego sprzętu z pomiarem tętna na nadgarstku. Zegarek testowałem tylko podczas biegania, nie testowałem przy innych rodzajach aktywności. Produkt posiadam około miesiąca i kilka razy testowałem go z wspólnie z moim „starym” M400. Lewa ręka M400, prawa M200. Wszystko przez to, że zegarek noszę na lewym przegubie a zgodnie ze wskazaniami producenta, pomiar tętna z nadgarstka powinien być przeprowadzony na tym przegubie na którym zegarka nie nosimy. A teraz przejdę już do szczegółowego opisu. Czas i miejsce akcji: piękny, sobotni poranek, bezchmurne niebo, bieżnia lekkoatletyczna, brak w sąsiedztwie urządzeń które mogłyby zakłócać sygnał. Nawet telefon został w samochodzie. Nie zakładałem pasa H7, więc pomiar tętna był tylko z M200. W związku z tym nie będę się do tego odnosił. Zaplanowany i wykonany trening: 3 km truchtu, później rozgrzewka, 7 km w tempie 5:00 do 5:05, po tym dwie trzy minuty przerwy i 3M (trzy minuty truchtu i 1 minuta szybkiego biegu). Wskazania:

    Polar M200:

    Dystans całkowity: 14,70 km,
    Czas trwania 1:27:52 sek.,
    Kalorie: 1146 kcal.

    Nr
    Czas trwania [hh:mm:ss]
    Dystans [km]
    Śr. tempo [min/km]
    Maks. tempo [min/km]

    1
    CZAS TRWANIA: 00:18:49.7
    Dystans [km] 3.32
    Śr. tempo [min/km] 05:40
    Maks. tempo [min/km] 04:46

    2
    CZAS TRWANIA: 00:11:36.7
    Dystans [km] 0.30
    Śr. tempo [min/km]38:10
    Maks. tempo [min/km] 06:11

    3
    CZAS TRWANIA: 00:35:35.2
    Dystans [km] 7.78
    Śr. tempo [min/km] 04:34
    Maks. tempo [min/km] 03:52
    4
    CZAS TRWANIA: 00:03:01.0
    Dystans [km] 0.17
    Śr. tempo [min/km] 18:08
    Maks. tempo [min/km] 04:17

    5
    CZAS TRWANIA: 00:02:59.5
    Dystans [km] 0.39
    Śr. tempo [min/km] 07:37
    Maks. tempo [min/km] 07:04

    6
    CZAS TRWANIA: 00:00:59.8
    Dystans [km] 0.26
    Śr. tempo [min/km] 04:00
    Maks. tempo [min/km] 03:40

    7
    CZAS TRWANIA: 00:03:00.5
    Dystans [km] 0.44
    Śr. tempo [min/km] 06:46
    Maks. tempo [min/km] 03:40

    8
    CZAS TRWANIA: 00:01:00.7
    Dystans [km] 0.24
    Śr. tempo [min/km] 04:13
    Maks. tempo [min/km] 03:58

    9
    CZAS TRWANIA: 00:02:51.1
    Dystans [km] 0.44
    Śr. tempo [min/km] 06:28
    Maks. tempo [min/km] 03:58

    10
    CZAS TRWANIA: 00:01:01.8
    Dystans [km] 0.29
    Śr. tempo [min/km] 03:33
    Maks. tempo [min/km] 02:55

    11
    CZAS TRWANIA: 00:06:55.7
    Dystans [km] 1.07
    Śr. tempo [min/km] 06:29
    Maks. tempo [min/km] 03:51

    POLAR M400:

    Dystans całkowity: 13,41 km,
    Czas trwania 1:24:39 sek.,
    Kalorie: 1161 kcal.

    Nr
    Czas trwania [hh:mm:ss]
    Dystans [km]
    Śr. tempo [min/km]
    Maks. tempo [min/km]

    1
    Czas trwania 00:18:44.2
    Dystans [km]3.04
    Śr. tempo [min/km] 06:09
    Maks. tempo [min/km] 06:00

    2
    Czas trwania 00:08:19.6
    Dystans [km] 0.30
    Śr. tempo [min/km] 27:29
    Maks. tempo [min/km] 06:04

    3
    Czas trwania 00:35:35.3
    Dystans [km] 7.01
    Śr. tempo [min/km] 05:04
    Maks. tempo [min/km] 04:41

    4
    Czas trwania 00:02:59.8
    Dystans [km] 0.17
    Śr. tempo [min/km] 17:50
    Maks. tempo [min/km] 04:58

    5
    Czas trwania 00:03:01.0
    Dystans [km] 0.37
    Śr. tempo [min/km] 08:10
    Maks. tempo [min/km] 07:54

    6
    Czas trwania 00:01:00.0
    Dystans [km] 0.23
    Śr. tempo [min/km] 04:24
    Maks. tempo [min/km] 04:13

    7
    Czas trwania 00:03:00.3
    Dystans [km]0.41
    Śr. tempo [min/km] 07:20
    Maks. tempo [min/km] 04:25

    8
    Czas trwania 00:01:00.3
    Dystans [km] 0.22
    Śr. tempo [min/km] 04:29
    Maks. tempo [min/km] 04:28

    9
    Czas trwania 00:02:51.3
    Dystans [km] 0.40
    Śr. tempo [min/km] 07:02
    Maks. tempo [min/km] 04:37

    10
    Czas trwania 00:01:01.6
    Dystans [km] 0.25
    Śr. tempo [min/km] 04:05
    Maks. tempo [min/km] 03:58

    11
    Czas trwania 00:07:05.5
    Dystans [km] 1.01
    Śr. tempo [min/km] 07:00
    Maks. tempo [min/km] 04:05

    Podsumowanie.
    Pierwszą różnicą którą widać to przebiegnięty dystans. M200 wskazuje tutaj 14,70 km, natomiast M400 – 13,41 km. Różnica diametralna. Szczególnie przy długich wybieganiach, gdzie liczą się jednak te kilometry i może się okazać, że zrobiliśmy mniej kilometrów niż zakładaliśmy, ponieważ M200 pokazał coś innego. Kolejne rozbieżności występują w czasie trwania całego treningu. Dla wyjaśnienia, dodam w tym miejscu, że obydwa urządzenia były zatrzymywane i uruchamiane w tym samym czasie. Polar M200 wskazuje wynik 1:27:52, natomiast M400 – 1:24:39. Różnica ponad trzech minut.
    Przechodząc do szczegółów związanych z poszczególnymi okrążeniami. Weźmy na przykład okrążenie nr 3. Porównanie wygląda tak:

    Polar M200: Polar M400:

    Czas trwania: 00:35:35.2 Czas trwania 00:35:35.3
    Dystans [km] 7.78 Dystans [km] 7.01
    Śr. tempo [min/km] 04:34 Śr. tempo [min/km] 05:04
    Maks. tempo [min/km] 03:52 Maks. tempo [min/km] 04:41.

    Trzecia część treningu (okrążenie nr 3) obejmowała bieg na dystansie 7 kilometrów w tempie 5:00 – 5:05 min/km. Jak wyszło? Czas trwania jest identyczny. Natomiast dystans to różnica prawie 780 metrów którą wykazał M200. Tutaj nie może być mowy o pomyłce. Różnica jest kolosalna. Okrążenia też były liczone przeze mnie „w pamięci” podczas biegu aby maksymalnie zminimalizować ryzyko pomyłki. Średnie tempo wyszło 4:34 przy M200, przy M400 5:04 min/km a więc takie jakie było zakładane. Różnica jest także w tempie maksymalnym. Kolejna moja uwaga praktyczna: podczas biegu wskazania związane z średnim tempem przy Polarze M200 skaczą jak szalone. Czasem pokazuje się tempo 4:12 by za chwilę wskoczyć na 4:40. Utrudnia to bardzo realizację celu treningowego przy zakładanym tempie. Podczas gdy Polar M400 stabilnie wskazywał mi tempo 5:01 to na M200 miałem wskazanie od 4:23 do 4:33. Podobne różnice widać na innych ręcznych okrążeniach.

    Moje uwagi: M200 jest urządzeniem bardzo nieprecyzyjnym. Wskazane różnice wpływają i dają błędne poczucie co do jakości treningu. Opinie niech każdy sobie wyrobi sam. Zamieszczam także dla porównania odczyty z M200 i M400. Przepraszam za układ ale miałem mało czasu aby zrobić to bardziej czytelnie. Nie jestem jakimś szczególnie zaawansowanym biegaczem ale uważam, że jeżeli kupuję jakiś produkt to powinien on spełniać jakieś parametry. Różnica w tempie średnim jest na tyle duża, że pozwoli w trakcie biegu zbudować w sobie wielkie ego – jaki jestem dobry. Biegać rzeczywiście tempem 5:05 a widzieć na pulsometrze 4:34 – to powód do dumy. Ale jestem dobry!! Tylko po ukończeniu biegu pojawi się pytanie: taki dobry byłem na treningu a tak słabo wypadłem podczas startu? Nie o to chodzi. Polar M200 na pewno wymaga jeszcze dopracowania. Być może aktualizacje coś zmienią? Nie wiem. Na tą chwilę nie mogę polecić tego produktu. Z chęcią oddałbym go do sklepu z powrotem ale niestety czas już minął.

  16. AmonXII pisze:

    Witam. Jestem posiadaczem zegarka Polar M200 od zaledwie 3 dni i zauważyłem już pewne problemy związane z liczeniem spalonych kcal. Jeszcze nie testowałem zegarka podczas biegu, więc nie znam wyniku jaki uzyskam, ale podczas pomiaru codziennej aktywności, gdzie moja aktywność jest raczej niska(nie mówię tu o treningach gdyż dopiero dziś będę miał okazję go przetestować) pokazuje mi ze podczas 3.5 h chodzenia(około 5.5lm/h) spaliłem około 1700 kcal, co jest dla mnie zaskoczeniem bo wcześniej korzystając z aplikacji Samsung Health pokazywało mi że po całym dniu średniej aktywności spaliłem 500-600 kcal. Więc różnica jest duża. Jestem w tych sprawach niedoświadczony i nie wiem który wynik jest bliższy prawdy. Czy może mnie ktoś oświecić? Z góry serdecznie dziękuję za pomoc 🙂

    1. Kamil Nowak - Bieganie Uskrzydla pisze:

      Czy wszystkie dane w Profilu użytkownika na Polar Flow są poprawne – wiek, waga etc.?

  17. Gramal pisze:

    Dwa pytania:
    1. Czy istnieje możliwość wyłączenia pomiaru tętna podczas treningu (użycie tylko GPS), co przedłuży czas działania baterii?
    2. Czy dobrze zrozumiałem, że podczas treningu nie mamy dostępu do informacji o przebiegniętym dystansie, średnim tempie etc. i możemy sprawdzić je dopiero po zakończeniu treningu?

  18. Bartosz pisze:

    1.Czy podczas treningu będziemy widzieć tylko dwie statystyki ,czy będziemy mogli przeskakiwać między ekranami .
    2.Czy zegarek ten ma tak jak M400 strefy tętna .

    1. Kamil Nowak - Bieganie Uskrzydla pisze:

      1. Tak – podczas biegania z M200 można przeglądać kilka ekranów treningowych, a każdy może zaprezentować 2 pola z danymi,
      2. Tak – ma strefy tętna. Polecam zapoznać się z 25 stroną z podręcznika użytkownika:
      http://support.polar.com/e_manuals/M200/Polar_M200_user_manual_Polski/manual.pdf
      Jeśli masz jeszcze jakieś pytania, dawaj śmiało!

  19. Asia pisze:

    Stoję przed dylematem m200 czy m400 – więc podbijam pytanie – który lepszy? Biegam 4x/tydz., mam za sobą kilka półmaratonów i jestem w środku planu treningowego do maratonu. Zależy mi przede wszystkim na dokładnych pomiarach tempa przy treningach interwałowych 🙂 Help! 😉

    1. Kamil Nowak - Bieganie Uskrzydla pisze:

      OK. Skoro piszesz, że masz za sobą kilka półmaratonów i planujesz udział w maratonie to uważam, że powinnaś pomyśleć albo o M430 lub M400. Polar M200 jest dla początkujących biegaczy, którym wystarczy dostęp do podstawowych (ale rzeczowych) informacji o treningu. M430 daje bardzo profesjonalny zestaw funkcji, GPS jest świetny, a pomiar tętna sprawdza się genialnie. Jest u nas recenzja tego modelu, jak i M400.

  20. Grzegorz pisze:

    Niestety bardzo „przejechałem” się na tym zegarku i absolutnie odradzam go. Zakupiłem go dla syna który, używał go przez miesiąc. Przestał go używać, ponieważ w trakcie treningu – ogólne ćwiczenia w lesie – z paska zapiętego na ręce wypadł korpus. Niestety nie udało się go odnaleźć. Najprawdopodobniej stało się to w trakcie ćwiczeń, ze zginaniem nadgarstka. Czyli 600 pln zostało w lesie. Przed zakupem miałem obawy co do takiego mocowania korpusu, ale założyłem że firma to sprawdziła. Niestety jest to rozwiązanie wadliwe. Napisałem info do firmy o takim zdarzeniu – nic nie raczyli odpisać.

  21. Kamil pisze:

    Czy jest możliwość eksportowania danych do endomondo?

    1. Kamil Nowak - Bieganie Uskrzydla pisze:

      TAK, można. Endomondo wspiera pliki typu GPX, TCX i FIT, które nie mają więcej niż 30 MB. Z Polar Flow, z widoku analizy sesji jesteś w stanie wyciągnąć każdy trening w GPX lub w TCX. Wchodzisz w „Dziennik”, konkretną sesję, a na dole klikasz przycisk „Eksportuj sesję”.

      1. Kamil pisze:

        To super. Teraz pozostaje tylko podjąć decyzję M200 czy M400. Na chwilę obecna skłaniam się bardziej ku drugiemu.

        1. Kamil Nowak - Bieganie Uskrzydla pisze:

          Jak będą dodatkowe pytania, dawaj śmiało.

  22. Simon pisze:

    Mocno mi brakuje w M200 podglądu w trakcie treningu na rzeczywistą godzinę.
    Zwłaszcza przy dłuższych sesjach na kajtserfingu.

    Odnosząc się do wcześniejszego wpisu o zagubieniu zegarka uważam że musiał być niewłaściwie zespolony.

    1. Uta pisze:

      Przecież godzinę można zdefiniować na jednym z ekranów, jest nawet w przykładzie tego artykułu. Nabyłem ten model po przygodzie z garminem 410 i 310xt obydwa zakończyły swój żywot po 4ch latach – dla mnie kiepsko, czas dać szanse innej marce.
      Ekrany podczas biegu – słabo, ale nie rozumiem tego że zaawansowany biegacz potrzebuje więcej informacji. Z własnej perspektywy stwierdzam że przedtem potrzebowałem wszystko wiedzieć podczas biegu a teraz interesuje mnie znacznie mniej , resztę można sprawdzić potem. Przekonała mnie cena i pomiar tętna z nadgarstka , pasa i tak już od dłuższego czasu nie używam bo mnie denerwuje, a czasem tętno przy interwałach się przydaje.

  23. Krystian pisze:

    Witam. Gram półzawodowo w siatkówkę, mam treningi codziennie, dodatkowo 2 razy w tygodniu ćwiczę siłowo. Interesuje mnie zegarek z pomiarem tętna na nadgarstku i taki, który zlicza spalone kalorie w ciągu całego dnia. Co polecicie ?
    Z góry dziękuję i pozdrawiam

    1. Kamil Nowak - Bieganie Uskrzydla pisze:

      Siatkówka to ciężki kawałek chleba dla pomiaru tętna, bo tam występują podczas serwowania bardzo krótkie, ale mocne przeciążenia dla nadgarstka. Pomiar tętna może notować dziwne wielkości. Spalone kalorie w ciągu dnia nie będą problemem, dużo zegarków taką funkcję posiada.

  24. SPARTA pisze:

    Bardzo rzeczowa i przydatna recenzja, dziękuję!

    W związku z nią mam pytanie: Czy ten pulsometr, robi coś takiego jak wykres tętna z całego dnia (nie tylko treningu) i czy jest w stanie zarejestrować najniższą wartość np podczas snu i ją wyświetlić? Wiadomo chodzi mi o zarejestrowanie najniższego tętna, daje to szerszy horyzont w spojrzeniu na trening, czy np. odpoczynek.

    Jeśli nie, to jaki pulsometr z taką funkcją polecicie(pomiar z nadgarstka + opcjonalnie zimą na treningu lub rowerze opaska)? Garmin 235? (dwa razy droższy, a wiadomo im cena niższa tym lepiej).

    Generalnie biegam od jakiś 2-3 lat, tak bardziej żeby biegać, ale teraz chcę zacząć ćwiczyć zejść z długich wybiegań (przebiegłem dużo półmaratonów i jeden maraton), a wejść na trening bardziej 'specjalistyczny’ żeby zadbać o czas. (dodam, że w tym wszystkim kocham jazdę na rowerze ii ogólnie nie wyobrażam sobie siebie bez sportu. Polecicie jakiś konkretny zegarek?

  25. Adam pisze:

    Super recenzja 🙂 Przypuszczam, że nigdzie na świecie nie ma tak obszernego i dokładnego testu tego zegarka 🙂
    Ja osobiście mam model M400 i ostatnio zauważyłem, że na początku biegu skacze pomiar tętna. Pasek mam nawilżony.
    Bardzo prawdopodobne, że jest to to samo co jest opisane w recenzji. Mianowicie, słabe rozgrzanie miejsca, które ma styczność z ciałem. W modelu M200 jest to nadgarstek, w modelu M400 klatka piersiowa. Chyba trzeba ją dobrze rozgrzać przed biegiem, żeby czujnik nie świrował 🙂 Możliwe również, że bateria w czujniku powoli się kończy.

    1. Kamil Nowak - Bieganie Uskrzydla pisze:

      Dziękujemy!

  26. Piotr pisze:

    Moje pytanie do M200 Czy mogę ustawić sobie w nim żeby pilnował mi średniego tempa, przykładowo 5min/km Da mi jakoś znak, że biegnę za wolno lub za szybko?

  27. Nowicjusz pisze:

    Witam, Prezent pod choinkę taki dostałem. Podniecenie a zaraz wielkie rozczarowanie. W domu na 5 telefonów, tylko z jednym (LG) udało mi się sparować zegarek. Czy tylko ja mam taki problem?? Bo przecież niemożliwym jest, żeby tylko z jednym telefonem udało mi się sparować ten zegarek….

    1. Kamil Nowak - Bieganie Uskrzydla pisze:

      Czasami zdarza się, że zegarka nie można sparować. Warto odinstalować Polar Flow, zainstalować ponownie, dodatkowo usunąć urządzenie z zarejestrowanych w Bluetooth. Zrestartować telefon i ponownie próbować dodać zegarek Polar M200 do telefonu. Trochę gimnastyki, a będzie OK.

      1. Nowicjusz pisze:

        Nie za wiele to pomogło. Udało się sparować zegarek z drugim telefonem i to wszystko. Zatem za duży minus należy uznać słabe sparowanie się zegarka ze smartfonem. Dziwne, że taki Polar nie radzi sobie z taką niby prostą rzeczą jak połączenie się przez bluetootha ze smartfonem.

  28. Wiesław pisze:

    Witam mam pytanie dotyczące M200. Do tej pory korzystałem z aplikacji endomondo, która poprzez słuchawki podłaczone do telefonu( lub przez przez Bluetooth) przekazywała mi informację o przebytym dystansie, czasie całkowitym i czasie ostatniego kilometra i to w zasadzie mi to wystarczało. jak widać moje oczekiwania nie są wygórowane. Czy przy M200 będzie to również możliwe. Z opinii wyczytałem, że M200 wspólpracuje z endomondo co bardzo mnie uspokoiło bo jednak przyzwyczaiłem sie do tej aplikacji. Będę wdzięczny jeśli ktoś odpowie na moje pytania

  29. eco1 pisze:

    Witam
    Mam M200 od marca zeszłego roku i podpisuję sie pod wszystkimi pozytywami wskazanymi w teście ale największa bolączka zegarka to słabiutkie paski, czarny zakupiony wraz z zegarkiem po kilku miesiącach rozciągnął się tak mocno że groziło to wypadnięciem korpusu, kupiłem kolejny tym razem czerwony który na razie trzyma się w miarę ok (bardzo lekko ściśnięty na ręku, ze sporym luzem) ale guma szybko się brudzi w miejscach zgięć, oraz na szlufce i brud w 100% jest nie do usunięcia, szczoteczka/mydło nie daje żadnych rezultatów, trochę lepiej jest z użyciem zmywacza do paznokci ale wydaje mi się że za jakiś czas potrzebna będzie wymiana paska. Jeżeli ktoś używać będzie zegarka na co dzień to radzę też kupić folię ochronną na wyświetlacz.

  30. Łukasz pisze:

    Witam,

    Czy Polar M200 ma zwykłą funkcję alarmu-budzika?
    Dziękuję. Łukasz

  31. Gibon pisze:

    tak, ma funkcje budzika

  32. Iza pisze:

    Czy podświetlenie poprzez ruch nadgarstka jest ustawiony automatycznie? niestety u mnie funkcja ta nie działa i nie wiem jak ja ustawić. Proszę o pomoc.

Dołącz do dyskusji, zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Bronimy się przed SPAM-em. Uzupełnij pole:

Plan treningowy pod start na 10 km

Profesjonalny plan treningowy na 10 km to już prawie połowa sukcesu. Zwróciliśmy się z prośbą do Jacka Sobasa - znanego biegacza i szkoleniowca o przedstawienie swojego planu treningowego, który realizował w trakcie przygotowań do startu na 10 km.  (więcej…)