Ledlenser

bieganieuskrzydla.pl

Polar M200 – GPS i pomiar tętna na nadgarstku – recenzja

Grudzień 22, 2016

Polar M200 to budżetowy zegarek, który oferuje pomiar tętna na nadgarstku, GPS oraz dostęp do platformy Flow. Po pierwszych treningach można powiedzieć, że Polar M200 jest w stanie zdobyć serca osób aktywnych fizycznie. Czy taki werdykt podtrzymamy po przeprowadzeniu wszystkich testowych badań? Zobaczcie sami.

 

Polar M200

 

Polar M200 jest polecany osobom początkującym, którym nie są potrzebne rozbudowane funkcje, ale przede wszystkim możliwość podstawowej analizy aktywności fizycznej opartej na pomiarze tętna oraz GPS w rozsądnej cenie. M200 to również wprowadzenie pewnej świeżości do oferty marki Polar, ponieważ odstaje on designem od pozostałych zegarków – starszego brata Polar M400, czy dalekiego kuzyna Polar V800. Odstaje, ponieważ jest okrągły, inny od flagowej konwencji producenta – o tarczach kwadratowych i trochę topornych – szczególnie jak ostatnio recenzowany Polar M600.

 

Najnowszy produkt wygląda bardzo przyjemnie dla oka, jest lekki (tylko 40 gram) i o przystępnych wymiarach – nie za duży i nie za mały. Więcej o tym modelu będziecie mogli dowiedzieć się z obszernej recenzji, która znajduje się poniżej. Nowością jest to, że do ustalenia jakości pomiaru tętna wykorzystaliśmy interaktywne wykresy, które służą celom badawczym i są w 100% miarodajnym źródłem informacji. Mamy nadzieję, że ta i poprzednie nowości, które wprowadziliśmy w serwisie spotkają się z Waszymi oczekiwaniami. Zapraszamy do poniższego testu zegarka Polar M200.

Wygląd i jakość materiałów

Polar M200

 

Jak już zostało powiedziane, wygląd nowego produktu firmy Polar jest bardzo przyjazny dla oka i to głównie dzięki opływowym kształtom. Delikatne logo i subtelna nazwa producenta nadają całości nowoczesnego charakteru, a struktura paska niezwykłej praktyczności. Na szczególną uwagę zasługuje właśnie ostatni wymieniony element – pasek, nie tylko dlatego, że został wykonany z miłego w dotyku tworzywa, ale również dlatego, że przy codziennym użytkowaniu długo zachowuje czystość, utrzymuje zegarek stabilnie w miejscu zapięcia oraz szybko się czyści. Zapięcie zegarka Polar M200 na nadgarstku jest błyskawiczne, a odpięcie po treningu zajmuje równie mało czasu.

 

Polar M200

 

Zegarek obsługujemy za pomocą dwóch bocznych przycisków, których położenie i układ zaprojektowano tak, by jedynie wystarczyło delikatnie je wcisnąć dla uruchomienia M200. Umiejscowienie przycisków po bokach tego modelu jest praktyczne i wyjątkowo sprawdza się podczas aktywności fizycznej.

 

Polar M200 bateria

 

Z paskiem związana jest jeszcze jedna kwestia, a mianowicie odpinanie go i dostęp do gniazda umożliwiającego podłączenie ładowarki do baterii. Samo odpięcie paska nie jest intuicyjne i należy wyrobić sobie własny sposób na jego szybkie ściągnięcie oraz ponowne założenie. Choć na początku czynności te wymagają poświęcenia uwagi i dokładności, gdy ta sztuka zostanie już opanowana, nie przysporzy nam więcej problemów. Jak już się ściągnie pasek, to ładowanie baterii w Polar M200 jest genialne w swojej prostocie. Do ukrytego pod paskiem gniazda wystarczy podłączyć kabel, a ten przypiąć do laptopa lub bezpośrednio do gniazdka.

 

Przy okazji omawiania wyglądu nie można nie wspomnieć o tym, że wyświetlacz lubi się brudzić i gdy chcemy utrzymywać go względnie czystym, to trzeba się napracować w ciągu dnia. Kilka dotknięć palcami wystarczy, by zegarek wyglądał na zaniedbany. Prawdę mówiąc ten sam problem występuje również w niedawno recenzowanym zegarku Garmin Forerunner 735XT, ale różnica pomiędzy nimi jest taka, że w M200 jednak trochę łatwiej jest wyczyścić ekran – nie maże się aż tak bardzo jak w Forerunner 735XT. Najlepszym sposobem radzenia sobie z tym, jest ściągnięcie paska i wówczas jesteśmy w stanie szybko wyczyścić wyświetlacz M200.

 

Podsumowując już wizualne wrażenia, jak i jakość materiałów, jesteśmy pod wrażeniem. Nowy okrągły wygląd zdecydowanie działa na korzyść, a miękkość paska jest zdumiewająca. Dlaczego aż tak? Najlepszym testem jest to, że po przespanej nocy z zapiętym na nadgarstku zegarkiem, skóra pod nim nie jest zmęczona, ani zaczerwieniona. Przejdziemy teraz do przedstawienia funkcjonalności tego modelu, a w dalszej części recenzji zajmiemy się dokładną analizą ich działania.

Najważniejsze funkcje Polar M200

Polar M200

 

Polar M200 to wodoodporny zegarek z funkcją pomiaru tętna z nadgarstka, sensorem GPS i całodobowym monitorem aktywności fizycznej. Wbudowany GPS w modelu M200 bada tempo, pokonany dystans i wysokość n.p.m. Jeśli będziemy nosić zegarek przez cały dzień, to na bieżąco będziemy mogli sprawdzać nasze kroki, aktywność, czas i jakość snu oraz spalane kalorie. Model Polar M200 nie tylko śledzi aktywność, ale również wskazuje poprzez alerty (dźwięki i wibracje), że jesteśmy mało aktywni i podpowiada, aby się poruszać.

 

Polar M200 możemy połączyć z nadajnikiem Polar H7 w celu rejestracji tętna z klatki piersiowej, a jeśli podchodzimy kompleksowo do naszego zdrowia i korzystamy (lub zamierzamy) z wagi Polar Balance, to M200 również może się z tym sprzętem komunikować.

 

Zegarek M200 obsługuje powiadomienia z telefonu. Proces parowania z kompatybilnym urządzeniem (posiadającym systemem Android 4.3+ lub iOS 8.0+) zegarka Polar M200 jest błyskawiczny, co cieszy ze względu na szybkość otrzymywania powiadomień o nowych zdarzeniach – wiadomości SMS, połączenia telefonicznego czy alertu z aplikacji. W tym miejscu chcemy wspomnieć o dwóch kwestiach, ponieważ nie do końca przypadły nam do gustu.

 

Polar M200 powiadomienia

 

Wyświetlacz jest fizycznie za mały, a więc nie jest w stanie przekazać obszernej ilości tekstu za jednym razem, co oznacza, iż w większości przypadków zaprezentowana wiadomość SMS składać się będzie z dwóch, maksymalnie trzech słów. Przykładem jest powyższe zdjęcie, gdzie wyświetlona została wiadomość, która w całości powinna brzmieć: „Pobiegamy dzisiaj razem?”. Aktualnie nie ma dostępu do rozwijania wiadomości i jej pełnego odczytania. Największą korzyścią pozostaje więc tylko to, iż w ogóle otrzymujemy informację (poprzez powiadomienie dźwiękowe i krótką wibrację) o czekającej na nas wiadomości na telefonie.

 

Drugą kwestią jest to, że informacja pojawia się tylko na chwilę, później znika z wyświetlacza i z poziomu zegarka nie możemy do niej powrócić. Funkcja powiadomień aktualnie nie umożliwia przeglądania archiwalnych alertów (informacji o zdarzeniach). Komunikat jest widoczny na wyświetlaczu Polar M200 około 15 sekund, znika i już. Mamy nadzieję, że podczas najbliższej aktualizacji zostanie dodana funkcja przeglądania pełnej wiadomości. Żeby było ciekawiej, to powiadomienie o braku aktywności ruchowej prezentowane jest na ekranie tak długo, aż użytkownik ręcznie nie wciśnie bocznego przycisku lub nie zacznie się przemieszczać. Niekonsekwencje w powiadomieniach uznajemy jako wadę i wspomnimy o tym w podsumowaniu umieszczonym na dole tego testu.

 

Polar Flow
Jedną z najbardziej cennych funkcji zegarka Polar M200 jest możliwość łączenia się z bezpłatną platformą Polar Flow. Jest to jeden z najbardziej rozbudowanych na rynku dzienników treningowych, a zarazem potężny magazyn informacji o nas samych.

 

W obrębie platformy są różnego rodzaju podsumowania dzienne, tygodniowe, miesięczne, a nawet roczne. Za sprawą aplikacji mobilnej, dostęp do Polar Flow możliwy jest nawet podczas spaceru czy dojazdu do pracy. W każdej chwili możemy sprawdzić rezultat sesji treningowej z dowolnego dnia. Na ekranie w aplikacji mobilnej (foto powyżej) zaznaczono w postaci diagramu kołowego kolorem niebieskim poziom aktywności – im ciemniejszy kolor tym wysiłek w tym czasie był bardziej wymagający. Aplikacja jest stale rozbudowywana o nowe możliwości, więc warto do niej zaglądać regularnie.

Profile sportowe

Profile sportowe Polar M200

 

Polar M200 sprawdzi się nie tylko w trakcie biegu, ale również podczas wielu innych sportów. My generalnie testowaliśmy go w czasie biegania oraz jazdy na rowerze, ponieważ to te dwie dyscypliny szczególnie uwielbiamy, a przy okazji są to aktywności, które świetnie sprawdzają sprzęt i wydobywają z niego wiele informacji.

 

Profile sportowe bieganie

 

Przed pierwszym treningiem w panelu Polar Flow warto ustawić podstawowe informacje o sportach, które zamierzamy uprawiać z tym zegarkiem, ale również warto poświęcić kilka chwil na ekrany treningowe, czyli specjalne zestawienia informacji, które będą nam pomocne w trakcie sportu. Szkoda, że Polar M200 ma możliwość ustawienia na jednym ekranie treningowym tylko dwóch pól z danymi. Trochę mało biorąc pod uwagę osoby, które przyzwyczajone są do co najmniej 4 informacji na jednym ekranie, na przykład z naszego zespołu redakcyjnego (uśmiech).

 

Od początku biegowej przygody z modelem M200 zauważalny jest brak możliwości ustawienia chociażby trzech podstawowych informacji np. dystansu okrążenia, prędkości/tempa, tętna. Trzeba naprawdę dobrze przemyśleć własne ustawienia ekranów treningowych, bo podczas mocnego biegu (interwałów czy zabawy biegowej etc.) zwyczajnie nie chce się przeskakiwać pomiędzy ekranami. Dwa pola z danymi na jednym ekranie to trochę mizerne rozwiązanie, ale da się z tym ćwiczyć pod warunkiem, że ktoś od początku treningów będzie uczył się z takich kompozycji korzystać.

 

Bieganie Polar M200 ekrany treningowe
Finalnie przygotowaliśmy ekrany treningowe tak, jak powyżej przedstawia to screen z Polar Flow. Dla nas są najbardziej optymalne, ale każdy z Was może dowolnie je zmieniać i przekształcać – co jest dużym plusem. Zawsze po treningu możemy skorygować ustawienia, jednak należy robić to bezpośrednio w serwisie Flow, ponieważ (tradycyjnie) nie ma opcji zmiany ustawień ekranów treningowych z poziomu zegarka. Polar już nas przyzwyczaił, że wiele ustawień możemy wykonać jedynie podczas zalogowania się do autorskiej platformy Flow.

 

Słowem podsumowania będzie fakt, że wraz z Polar M200 otrzymujemy dostęp do potężnego narzędzia informacyjnego jakim jest platforma Flow. Jej bardzo rozbudowane funkcje, intuicyjne menu i możliwość raportowania aktywności ruchowej – życia codziennego oraz sportowego – to spory plus. Delikatny minus za zmieszczenie tylko 2 pól z danymi treningowymi.

Całodobowy pomiar aktywności

siedzenie Polar M200

 

Skoro zegarek dedykowany jest użytkownikom rozpoczynającym przygodę ze sportem, to ta funkcja zdecydowanie przypadnie im do gustu. Warto mieć cichego przyjaciela, który podpowiada, aby się ruszyć, bo np. zasiedzieliśmy się w jednym miejscu, czy w trakcie dnia wskaże nam, iż za mało jesteśmy aktywni. I takim cichym przyjacielem zdecydowanie jest Polar M200. W tym celu podczas pierwszej konfiguracji urządzenia należy zadeklarować dzienny poziom aktywności, który jest punktem odniesienia dla sprzętu w przeliczaniu na procenty (%) aktywności z danego dnia.

 

Polar - dzienny cel aktywności

 

W Polar Flow poziomy aktywności są bardzo klarownie opisane, więc z zaznaczeniem poszczególnego levela nie powinno być problemu.

 

Standardowo zegarek wyposażony został w alert związany z „zasiedzeniem się”. Polar M200 poprzez wibrację oraz napis na ekranie „Czas się ruszyć!” wytknie nam momenty, w których siedzimy za długo. Jak wykorzystać tę funkcję dla własnego zdrowia? Posłuchać tych podpowiedzi i pójść chociażby na krótki spacer po to, aby przyśpieszyć krążenie krwi w żyłach, a tym samym poczuć się lepiej. Wszystkie informacje o alertach odnotowane są w Polar Flow na dziennym wykresie. Jeśli jest ich za dużo, to powinniśmy częściej robić sobie przerwy.

Pomiar tętna

Polar M200 tętno

 

Po poprzedniej recenzji modelu Polar M600 otrzymaliśmy od Was wiele próśb o dodatkowe informacje związane z dokładnością pomiaru tętna. Wówczas połączyliśmy chęć odpowiedzi na te pytania z premierą nowej funkcjonalności portalu – interaktywnymi wykresami. Wyniki z zegarka M600 znajdują się tutaj.

 

Jak dokładny jest pomiar tętna w Polar M200? Na potrzeby tego artykułu wykonaliśmy szereg biegów, a poniżej zostały zaprezentowane dwa z nich – bieg interwałowy i bieg ze stopniowo zwiększanym obciążeniem oraz testowa jazda na rowerze. Zobacz wszystkie interaktywne wykresy dotyczące zegarka Polar M200.

 

Bieganie M200 wykres

 

Rozpoczniemy od przeanalizowania wykresu dla biegu ze stopniowo narastającym obciążeniem. Trening zakładał powolny wzrost tempa biegu, które bezpośrednio wpływało na wzrost tętna. Pomiędzy 2 a 24 minutą biegacz stopniowo przyśpieszał i maksymalnie osiągnął poziom 177 ud/min. Na wykresie zaprezentowano zapis z dwóch urządzeń – Polar M200 i Polar V800 (pomiar z opaski HR z klatki piersiowej). Bezpośrednio po rozpoczęciu treningu zapisy dotyczące wartości tętna różniły się najbardziej spośród całego biegu – nawet do 28 ud/min. Później jest już znacznie lepiej, rozbieżność wskazań jest mała i wynosi w najbardziej oddalonych od siebie wartościach do 11 ud/min. Takie różnice można zaobserwować od 18 do 20 minuty biegu. Po 24 minucie testu nastąpiło stopniowe obniżanie obciążenia treningu i możemy zauważyć bardzo przyzwoitą pracę obu urządzeń podczas rejestracji spadku wartości tętna. Podsumowując wyniki z tego biegu można powiedzieć, że M200 sprawdził się w pomiarze tętna na nadgarstku i przyzwoicie rejestrował jego wartość. Jeśli chciałbyś zapoznać się z bardziej szczegółowymi danymi dla tego treningu zobacz wykresy.

 

interwały Polar M200

 

Drugim testem sprawdzającym dokładność pomiaru tętna na nadgarstku będzie analiza biegu interwałowego. Tutaj widoczne są dość spore różnice pomiędzy odczytami z nadgarstka, a wynikiem uzyskiwanym na klatce piersiowej. Tuż po rozpoczęciu treningu i rejestracji wartości tętna, ponownie wystąpiły spore rozbieżności pomiędzy wskazaniami na urządzeniach pomiarowych (tym razem w dłuższej perspektywie czasu, bo trwały przez 125 sekund), które dochodzą nawet do 36 ud/min. Podczas testu wykonaliśmy 9 mocniejszych akcentów, które przeplataliśmy truchtem. Polar M200 najgorzej poradził sobie podczas akcentów w okolicach 12, 14 i 25 minuty treningu. Dysproporcje w dwóch pierwszych przypadkach sięgają około 14 ud/min, a w 25 minucie (25’14”) różnica to aż 29 ud/min.

 

pomiar rower m200
Ostatnim testem działania pomiaru tętna w Polar M200 była jazda na rowerze i wykonane w jej trakcie podjazdy pod górę. Ten rodzaj treningu pokazuje, iż M200 słabo radzi sobie z rejestracją rzeczywistej wartości tętna podczas jazdy na rowerze. Dokładnie tak, jak w powyższych testowych próbach, tak i w tym przypadku po rozpoczęciu treningu wystąpiły spore różnice pomiędzy wskazaniami tętna z urządzeń pomiarowych. W 5 i 15 minucie treningu nastąpiła olbrzymia rozbieżność pomiędzy wartościami tętna. W tym czasie spróbowaliśmy pewnego eksperymentu i w trakcie podjazdu pod wzgórze tester był w pozycji „stojącej”, więc powstały nacisk na nadgarstki zdecydowanie zaburzył odczyt tętna z tego miejsca. W obu tych próbach poziom tętna zarejestrowany na zegarku Polar M200 uległ bardzo delikatnej zmianie, a w tej samej jednostce czasu wartość tętna na klatce piersiowej zdecydowanie była wyższa. Różnice wynoszą nawet do 39 ud/min. 

 

Uwaga! Należy podkreślić, iż przed każdym treningiem warto zadbać o to, aby dłonie i skóra były rozgrzane. Przed rozpoczęciem aktywności zalecane jest pobudzenie krążenia krwi. Ominięcie tej wskazówki może wpływać na niedokładność pomiaru tętna, którą zaobserwowaliśmy tuż po rozpoczęciu treningu.

 

Dokładność pomiaru tętna w Polar M200 osiąga najbardziej rzeczywiste wartości podczas biegów ze stopniowo narastającym obciążeniem, ale już podczas mocnych akcentów – jak interwały, czy jazda na rowerze, nie radzi sobie tak dobrze, jak chociażby smartwatch Polar M600. Podczas wykonywania aktywności fizycznej należy uwzględnić, iż wskazania dotyczące poziomu tętna mogą odbiegać od wartości rzeczywistych i podczas wymagających treningów istnieje duże prawdopodobieństwo, iż ćwiczymy poza deklarowaną strefą intensywności.

Bieganie z Polar M200

Polar M200 bieganie

 

Trening z tym zegarkiem jest dość przyjemny, ponieważ jest lekki, o małych rozmiarach i co kluczowe, jego konstrukcja nie powoduje obtarć w okolicach nadgarstka. Jak już pisaliśmy podział ekranu na tylko 2 pola z danymi nie jest sporym utrudnieniem, ale wymaga przyzwyczajenia i częstszego sięgania ręką w stronę przycisków, niż to zazwyczaj robimy.

 

Wracając do biegania z Polar M200 to zegarek sprawdza się dobrze. Posiada wibrację, która skrzętnie wykorzystywana jest w trakcie sygnalizacji automatycznego zapisu okrążenia – możemy wybrać zapis względem czasu lub przebytej odległości. W naszym zegarku ustawiamy zawsze automatyczny zapis co 1 km i za każdym razem pojawia się sygnał dźwiękowy plus pojedyncza wibracja.

 

To, czego nie zabrakło, a bardzo przydaje się podczas nocnych treningów, to automatyczne podświetlenie wyświetlacza. Akcelerometr działa tutaj bardzo sprawnie i podświetla ekran tylko wtedy, kiedy tego chcemy – czyli gdy wykonujemy odpowiedni ruch ręką, aby spojrzeć na wyświetlacz M200. W pozostałych przypadkach ekran nie jest podświetlany, co przyczynia się do znacznego wydłużenia czasu pracy akumulatora.

 

Czego standardowo brakuje zegarkom sportowym marki Polar? Dostępu do informacji podsumowujących trening w trakcie jego pauzy. Przykładowo na 6 kilometrze zatrzymujemy się na chwilę, aby zawiązać but, czy napić się, więc wciskamy pauzę. I co teraz widzimy na ekranie? Tylko całkowity czas treningu, nic więcej. W tym momencie nie ma opcji przeglądania np. danych o tętnie, szybkości biegu, odcinkach etc. Przykładowy ekran pauzy podczas treningu znajduje się poniżej, w rozdziale o kolarstwie – zatrzymaliśmy się podczas 17 minuty jazdy.

 

Polar M200 - podsumowanie treningu

 

Kiedy już całkowicie ukończymy trening, zegarek Polar M200 zaprezentuje nam jego podsumowanie, które składać się będzie z 7 informacji:

 • czas trwania aktywności,
 • średnie tętno,
 • maksymalnie tętno,
 • dystans,
 • średnie tempo,
 • maksymalne tempo,
 • spalone kalorie.

Kolarstwo z Polar M200

Polar M200 kolarstwo

 

Korzystanie z zegarka Polar M200 podczas jazdy na rowerze jest praktycznym rozwiązaniem z kilku powodów. Jednym z nich na pewno jest rzetelność zbieranych informacji przez M200 np. dokładność pomiaru przebytej trasy, średnia i maksymalna prędkość przejazdu czy chociażby dane dotyczące spadków terenu. Pomiar jest bardzo precyzyjny i praktycznie nie zauważyliśmy żadnych odstępstw od faktycznie przejechanej trasy.

 

Drugim powodem jest dość długi czas pracy urządzenia, nawet do 6 godzin z włączoną funkcją pomiaru tętna i rejestracją GPS, co jest dość dobrym wynikiem i w zupełności wystarczy dla osoby początkującej. Przez 6 godzin jazdy można się nieźle zmęczyć (uśmiech).

 

Podczas włączonej pauzy w czasie treningu nie mamy dostępu do sprawdzenia osiągniętych rezultatów. Z tego okna możemy wykonać tylko dwie czynności – zakończyć aktywność lub wznowić rejestrowanie.

 

Polar M200 pauza

 

Należy zwrócić uwagę na jedno ograniczenie urządzenia. Zalecany zakres temperatur roboczych zegarka wynosi od 0°C do 50°C, co oznacza, że Polar M200 możemy używać nawet przy bardzo wysokiej temperaturze, ale użytkowanie sprzętu poniżej 0°C może wpływać na pracę czujników pomiarowych. W trakcie testów, które prowadziliśmy na przełomie listopada i grudnia, biegaliśmy kilka razy przy temperaturze delikatnie poniżej zera. Analizując zebrane wyniki z tych treningów nie zauważyliśmy istotnych zmian. Nie było jednak fizycznie możliwości sprawdzenia zegarka w dużo niższych temperaturach.

Jakość sygnału GPS (mapy)

mapy Polar M200
Jak już wspominaliśmy, zegarek ma być kierowany do osób rozpoczynających przygodę ze sportem, więc produkt musi być w niskiej cenie. Czy to oznacza, że GPS ucierpiał i występują w nim duże różnice przebytej drogi? Nic podobnego. Wszystkie przebiegnięte i przejechane na rowerze trasy zostały perfekcyjnie oznaczone. Najczęściej podczas treningów korzystaliśmy z drugiego urządzenia pomiarowego – zazwyczaj zegarka triathlonowego Polar V800 – i wskazania wszystkich zarejestrowanych parametrów były prawie identyczne. Dane dotyczące przebytej trasy, średniej wartości tempa, sumy wzniesień czy spadków terenu, pokrywają się ze sobą. Kawał dobrej roboty Polar!

 

trasa biegu Polar M200 GPS

 

Analizując wszystkie trasy, których było naprawdę sporo i porównując zapisy z urządzeń można jednoznacznie stwierdzić, że GPS w Polar M200 działa po mistrzowsku. Tak! Używamy słów perfekcyjny i mistrzowski, bo taka jest prawda. Sprawdzaliśmy absolutnie wszystkie parametry i testowe odcinki – niekiedy kilometr po kilometrze i nie znaleźliśmy ani jednego błędu.

Czas działania baterii

Polar M200

 

Czas pracy urządzenia na naładowanej w pełni baterii to 6 godzin treningowych, podczas których włączona jest rejestracja lokalizacji GPS oraz pomiar tętna na nadgarstku. Jest to wynik zadowalający i w pełni wystarczający dla początkującego biegacza, który w perspektywie czasu myśli o przebiegnięciu półmaratonu czy biegu dłuższego. Czas działania akumulatora w Polar M200 to:

 • do 6 dni przy całodobowym pomiarze aktywności i godzinie treningu dziennie z włączoną funkcją GPS oraz optycznym pomiarem tętna (bez powiadomień z telefonu),
 • do 6 godzin treningu z włączoną funkcją GPS i optycznym pomiarem tętna,
 • do 40 godzin treningu z optycznym pomiarem tętna,
 • do 30 dni przy całodobowym pomiarze aktywności (bez powiadomień z telefonu).

 

Uwaga! Czas pracy ulega znacznemu skróceniu w bardzo niskich temperaturach. Noszenie zegarka Polar M200 pod odzieżą wierzchnią pomaga utrzymać wyższą temperaturę i wydłużyć czas działania akumulatora.

 

Baterię możemy ładować za pomocą gniazdka sieciowego, poprzez zasilacz USB (nie jest dołączony do zestawu). W przypadku korzystania z zasilacza USB należy sprawdzić, czy jest on oznaczony do użytku z wyjściami maks. 5 V DC, a pobór prądu wynosi co najmniej 500 mA. Korzystać możemy wyłącznie z zasilaczy USB posiadających odpowiednie zabezpieczenia (zawierających oznaczenia „LPS” lub „Limited Power Supply” albo posiadających certyfikat UL).

Czas potrzebny na „złapanie” sygnału GPS i ruszenie w trasę

Polar M200 GPS

 

Na pewno jest to jedna ze słabszych stron zegarka Polar M200, ponieważ ustalanie lokalizacji GPS idzie wybitnie wolno. Nie są to pojedyncze przypadki lecz prawie norma, która wymaga stania w miejscu przez około 20-30 sekund. Niekiedy zdarza się, że proces trwa szybciej i czas oczekiwania skraca się do 10-15 sekund, ale są to wyjątki, które można policzyć na palcach jednej ręki. Jako ciekawostkę podam, że podczas miesięcznego testowania tego modelu jedynie w dwóch przypadkach łapanie sygnału trwało 2-3 sekundy. I tak powinno być zawsze, a nie jest – szkoda. Rozpoczynanie treningu przy minusowej temperaturze z reguły nie należy do przyjemnych, tym bardziej, kiedy musimy długo czekać, aż zegarek będzie gotowy do drogi.

Cena zegarka Polar M200

Polar M200 paski

 

Aktualna cena tego modelu to 639 zł brutto. Można go nabyć już w sklepach online oraz stacjonarnych, ale póki co, tylko w kolorach czarnym i czerwonym. Wkrótce dostępne będą wymienne paski w kolorach białym, błękitnym oraz żółtym. Cena za poszczególne paski to 109 zł brutto.

 

W trakcie testów korzystaliśmy z paska czarnego oraz czerwonego. Paski w obu kolorach są bardzo wyraziste, o sportowym wyglądzie i szerokim zastosowaniu. Czerwień świetnie pasuje do sportowego ubioru i zwraca uwagę biegaczy, a czerń z kolei idealnie współgra ze strojem służbowym. Kończąc powoli test i zmierzając już do ostatecznego podsumowania, można śmiało powiedzieć, że M200 jest w dobrej cenie patrząc na dość szeroki wachlarz zbieranych parametrów podczas uprawiania sportu, ale również mierząc poziom aktywności fizycznej w ciągu dnia.

Podsumowanie

Polar M200 test

Nasza ocena

Zakończyliśmy test zegarka Polar M200. Model ten jest kierowany do początkujących biegaczy, którzy w pierwszej kolejności zwracają uwagę na korzystną cenę i nie potrzebują dostępu do szerokiej gamy wskaźników treningowych. Największymi zaletami M200 są: perfekcyjna jakość śladu GPS, co przekłada się na bardzo rzetelne wartości zbieranych informacji o przebytej drodze czy tempie biegu/szybkości jazdy na rowerze, design zegarka jest miły dla oka (brawo dla projektantów). Do minusów zaliczamy: mocno brudzący się ekran, szybko znikające powiadomienia, brak podglądu rezultatów treningowych podczas pauzy i prezentacja na jednym ekranie treningowym tylko dwóch pól z danymi. Opierając trening na tętnie należy uwzględnić możliwe odstępstwa, które wskazaliśmy podczas dokładnej analizy pracy tego modułu. Kończąc już podsumowanie, chcemy polecić ten model każdemu początkującemu biegaczowi, ponieważ umożliwia on wgląd do dość sporej liczby parametrów rejestrowanych podczas aktywności fizycznej, monitoruje dzień i sygnalizuje momenty długiego siedzenia w jednym miejscu, a także za jego pośrednictwem otrzymujemy dostęp do rozbudowanej platformy Polar Flow. Korzystacie już z tego modelu? Podzielcie się opinią na jego temat zostawiając poniżej komentarz – dzięki!

 • Obsługa w trakcie aktywności
 • Oprogramowanie (np. aktualizacje, zapis treningów, synchronizacja)
 • Żywotność baterii
 • Analiza treningów
 • Wygląd i jakość materiałów
 • Funkcjonalność
 • Pomiar trasy (długość, rysowanie mapy)
 • Szybkość łapania sygnału GPS

25 odpowiedzi na “Polar M200 – GPS i pomiar tętna na nadgarstku – recenzja”

 1. Czytacz napisał(a):

  Oczekiwałem Waszej opinii na jego temat. Dzięki

 2. BiegaCZKA napisał(a):

  Właśnie dostałam pod choinkę. Na żywo wygląda pięknie. Idealny. Mój pierwszy zegarek do biegania. Jestem szczęśliwa 🙂 🙂 Jutro pierwsze bieganie ?

 3. Wikto r napisał(a):

  Kupiłem żonie, zadowolona

 4. Robert napisał(a):

  Kawał dobrej roboty! Dziękuję za ten test. Zdaje się, że właśnie dorzuciliście ostatni kamyczek na szalkę mojej wagi i zapadła decyzja iż M200 będzie odpowiednim wyborem 🙂

 5. Haman napisał(a):

  M200 czy M400? Plusem jest hr w samym zegarku no i z tego co czytam to mniej problemow w polaczeniach ze smartfonem..jakies sugestie? bo mam dylemat.

  • Kamil Nowak - Bieganie Uskrzydla napisał(a):

   Napisz coś więcej. Dużo biegasz, często? jakie dystanse? Jakie doświadczenie biegowe?

   • Haman napisał(a):

    Planuję biegać 4 razy w tygodniu. Do tego dochodzi granie w piłkę nożną – jest możliwość wybrania tego sportu? W tej chwili planuję ogarnąć półmaraton..

    • Kamil Nowak - Bieganie Uskrzydla napisał(a):

     Piłka nożna jest dostępna dla M200 i M400, ale ostateczny wybór należy do Ciebie. Oba produkty są dopracowane i osiągnęły wysoką ocenę na zakończenie naszych testów.

 6. Leszek napisał(a):

  Aplikacja mobilna Polar Flow jest kosmicznie odległa in minus od mobilnej Endomondo. A M600 strasznie długo łączy się z GPS. Są tez problemy ze synchronizacja zegarka z aplikacja Polar Flow.

  • Kamil Nowak - Bieganie Uskrzydla napisał(a):

   Hmmm.. odnośnie Endomondo to ciężko się spierać, bo moim zdaniem obie aplikacje zapewniają zupełnie inne poziomy zaawansowania. Jestem za Polar Flow. Co do Polar M600, to osobiście korzystam z niego w ciągu dnia i u mnie nie występują problemy z synchronizacją.

 7. Aneta napisał(a):

  Świetna recenzja! Lepszej nie znalazłam:) To jest mój typ! uff nareszcie koniec poszukiwań, nie jest łatwo znaleźć idealny sprzęt dla siebie ale dzięki Wam w końcu się udało:) Dzięki jeszcze raz.

 8. Rafał napisał(a):

  Jak to jest z tym GPS? Czytałem, że sygnał zegarek łapie w jakieś 30-40 sekund, czytałem też, że może trwać nawet do kilku minut. Jak to wygląda w praktyce? Ponoć częste bieganie z zegarkiem wpływa korzystnie na szybkość łapania fixa. Czy według Ciebie jest ewentualnie szansa na poprawę po aktualizacji oprogramowania? Pozdrawiam.

 9. Rafal napisał(a):

  Czy jest szansa na uzupełnienie recenzji w związku z aktualizacją oprogramowania (v1.1.3)?
  http://support.polar.com/en/updates/polar_m200_version_113_firmware_update

  • Kamil Nowak - Bieganie Uskrzydla napisał(a):

   Recenzje kończą się liczbową oceną danego produktu, która jest przyznawana na konkretny dzień. Nie przewidujemy aktualizacji tego, jak i innych testów.

 10. Majkel napisał(a):

  Świetna i szczegółowa recenzja 🙂 moze nie do końca temat związany z bieganiem, ale zapytam czy testowaliście ten zegarek podczas pływania? Jak ze zliczaniem długości basenów i mierzeniem pulsu pod wodą? Za wszelkie pomocne informacje z góry dziękuję 🙂

  • Kamil Nowak - Bieganie Uskrzydla napisał(a):

   Dziękujemy za słowa uznania! Odpowiadając:
   W oficjalnej informacji Polar informuje, iż pomiar tętna realizowany w wodzie nie jest optymalny, więc zalecenie jest takie, aby podczas pływania korzystać z opaski HR zapinanej na klatce np. model H7.

 11. Milena napisał(a):

  Witam. Jaki będzie najlepszy wybór? M200 czy M400. Obecnie planuje powrót do biegania – ok 4 razy w tygodniu. Ponadto uprawiam crossfit 2 razy w tygodniu i regularnie chodzę na siłownię dla uzupełnienia. Jeżdżę na rowerze. W tym roku chciałabym wystartować w półmaratonie (już prędzej zaliczyłam ten dystans) i 1/8 triathlonu…

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Bronimy się przed SPAM-em. Uzupełnij pole:

Przeczytaj również

Bieganie dwa razy dziennie, tak czy nie?

Bieganie dwa razy dziennie, to nie książkowa fantastyka, ale realny program treningowy podnoszący naszą formę biegową. Bieganie rano i wieczorem przy dwóch treningach w ciągu dnia, to realna możliwość wypracowania szybszego tempa, wytrzymałości biegowej i poprawy ogólnej formy biegacza. Jak zabrać się za bieganie dwa razy dziennie? Czy to ma sens z poziomu osoby trenującej trzy razy w tygodniu? (więcej…)