New Balance Fresh Foam More Trail v2
Buty do biegania w terenie New Balance, które uwielbiam

polecane

Buty do biegania w terenie New Balance, które uwielbiam

Kamil Nowak
16 marca, 2022
Recenzje

New Balance Fresh Foam More Trail v2 to najlepiej wyglądające buty do biegania, jakie miałem na stopach. Imponujące kolory, które pomysłowo zgrano ze sobą w różnych częściach butów, robią wrażenie. Wiadomo jednak, że design to nie wszystko, szczególnie dla wymagającego biegacza, za jakiego siebie uważam. Najważniejsze odpowiedzi dopiero przed nami – czy buty gwarantują komfort na długich trasach? Czy oferują odpowiednią stabilizację i wsparcie w trudnym terenie? Dla jakich biegaczy będzie to dobry wybór? Poniżej znajduje się mój obszerny test modelu More Trail w wersji 2.

New Balance More Trail v2

Zacznę od cholewki, która bardzo przypadła mi do gustu. Zatrzymując się tylko na chwilę na jej wyglądzie, powiem, że pomysłowe łączenia różnych kolorów i materiałów są perfekcyjnie zgrane. Każdy centymetr cholewki i podeszwy został spójnie zaprojektowany. Buty wizualnie prezentują się doskonale. Podkreślę to, co napisałem we wstępie, że model New Balance Fresh Foam More Trail v2 jest najlepiej prezentującym się obuwiem treningowym, jaki miałem na stopach. Pod tym względem buty New Balance nie mają równych.

New Balance Fresh Foam More Trail v2

Przechodząc do praktycznej strony cholewki, czyli omówienia wszystkich jej aspektów, które daje się odczuć w trakcie biegu, w pierwszej kolejności podkreślę, że buty są niesamowicie komfortowe i wygodne. Gdy pierwszy raz włożyłem stopy do butów New Balance Fresh Foam More Trail v2 odczułem wysoki komfort i wygodę na całej długości cholewki, od pięty po palce. Materiał, z jakiego została wykonana cholewka, jest miękki nie tylko dla stóp, ale także wtedy, gdy dotykamy go palcami. W dotyku cholewka wydaje się być trwała i solidnie wykonana. W środkowej części siateczka jest dość cienka, co może sugerować, że w upalne dni właśnie tędy będą wydostawały się ciepło i wilgoć.

New Balance Fresh Foam More Trail v2

Buty testowałem w lutym i marcu, więc nie w miesiącach ciepłych. W tych warunkach cholewka oferowała szybkie odprowadzanie ciepła i wilgoci – na nic nie narzekałem ani w trakcie krótkich treningów, ani długich. Jak będzie w miesiącach ciepłych lub upalnych, tego nie wiem. Sprawdzę dopiero za kilka miesięcy (uśmiech).

New Balance Fresh Foam More Trail v2

Koncentrując się na wrażeniach z biegu, mogę powiedzieć, że cholewka butów New Balance Fresh Foam More Trail v2 daje niesamowitą przyjemność, od pierwszych metrów po ostatni kilometr biegu. Komfort cholewki to pierwsze, co przychodzi na myśli zaraz po założeniu butów na stopy. Gdy zaś w nich staniemy, poczujemy, że podeszwa jest delikatnie „łódkowata”. Wyprofilowana w ten sposób, że stojąc w butach, możemy się w nich minimalnie bujać – do przodu i do tyłu.

Tak ja odbieram tę konstrukcję, co w zasadzie bardzo mi odpowiada. Poczujemy również, że podeszwa jest niesamowicie amortyzowana – pod piętą i pod śródstopiem amortyzacji jest bardzo, bardzo dużo. Pod palcami, blisko czubka butów jest jej dużo. O amortyzacji wspomnę jeszcze w dalszej części recenzji i skupię się na odpowiedzi na pytanie, czy tak duży poziom amortyzacji w trakcie biegu w trenie jest komfortowy.

New Balance Fresh Foam More Trail v2

Wracając do górnej części butów, wspomnę, że cholewka w kilku miejscach została specjalnie wzmocniona. Uderzenie przednią częścią butów New Balance Fresh Foam More Trail v2 o korzeń czy kamień nie jest przez palce w ogóle odczuwalne.

New Balance Fresh Foam More Trail v2

Wzmocnienie cholewki pełni także rolę zabezpieczenia jej przed ewentualnym rozdarciem materiału. Jest to ważne, szczególnie w trakcie biegu przez zarośla lub łąki, gdy nie widzimy dokładnie terenu, na którym lądują stopy. W takich okolicznościach łatwo o rozdarcie cholewki w przedniej jej części. Gdy mamy jednak na stopach More Trail w wersji 2, nie musimy się tego obawiać, ponieważ materiał jest osłonięty warstwą ochronną.

New Balance Fresh Foam More Trail v2

Zapiętek jest miękki, ale nie do przesady. Tylna część butów jest solidna i świetnie przytrzymuje stopę, ale nie jest nadmiernie rozbudowana. Chodzi mi o to, że zapiętka nie wykończono z zastosowaniem grubych gąbek. Zapiętek określiłbym jako klasyczny, zbliżony konstrukcją do butów na asfalt.

New Balanace More Trail test

Co najważniejsze zapiętek świetnie stabilizuje stopę, co jest wyraźnie odczuwalne w czasie biegu. W tym miejscu podkreślę, że konstrukcja cholewki, zapiętek i sznurówki świetnie ze sobą współpracują, gwarantując wysokiej klasy stabilizację – zarówno w trakcie długich, ale spokojnych biegów, jak i w czasie mocnych i dynamicznych zrywów, gdy chcemy przyspieszyć i biec bardzo szybko.

New Balance Fresh Foam More Trail v2

Z własnego doświadczenia mogę powiedzieć, że New Balance Fresh Foam More Trail v2 umożliwiają bieg w każdym tempie, od wolnego po szybkie. Konstrukcja podeszwy wpływa na bardziej komfortowe ułożenie ciała w czasie biegu. Odczuwamy, że buty kierują nas przed siebie lub mamy wrażenie, że przechylamy się do przodu. To oczywiście wpływa na to, że łatwiej jest nam biec wyższym tempem. Buty nie hamują nas w fazie lądowania, a skutecznie ułatwiają i pozwalają utrzymać pożądane tempo. Konstrukcja butów New Balance nadaje się więc do szybkiego biegania.

New Balance Fresh Foam More Trail v2

Wspomnę tutaj jeszcze o tym, że tak gruba pianka Fresh Foam nie odcina czucia podłoża. Pomimo tak grubej warstwy pianki amortyzującej z łatwością odczujemy podłoże – jego zmianę oraz jego strukturę. To mi bardzo odpowiada, ponieważ lubię utrzymywać kontakt z drogą i wiedzieć, na co sobie mogę pozwolić. Inaczej biegnie się na drobnym piasku, a jeszcze inaczej – na trawie. Dzięki New Balance Fresh Foam More Trail v2 nie tracimy kontaktu z podłożem! Jednocześnie wszelkie najdrobniejsze kamyczki czy patyki są „wchłonięte” przez podeszwę. Nic nie poczujemy.

New Balanace More Trail test

Jak na tak ogromną ilość pianki amortyzującej Fresh Foam buty są stosunkowo lekkie. W moim rozmiarze 12US buty ważą 368 g. Nie jest to mało, ale też nie na tyle dużo, żeby zmniejszył się komfort biegu. Buty gwarantują komfort na krótkich i bardzo długich trasach, przy tym nie są nienaturalnie ciężkie.

New Balance Fresh Foam More Trail v2

Podeszwę zewnętrzną wyposażono w specjalne wypustki, które odpowiadają za przyczepność podczas zbiegów i podbiegów. Zastosowano technologię Vibram Megagrip, która doskonale sprawdza się w trudnym terenie. Vibram Megagrip to unikalna mieszanka gum, która jest niebywale odporna na zużycie na twardym podłożu.

Integralną częścią podeszwy zewnętrznej jest bieżnik. Kostki bieżnika gwarantują uniwersalną przyczepność, czyli taką, która sprawdzi się w nie tak dużym błocie i nie tak bardzo technicznym terenie. Bieżnik został podzielony na strefy – najbardziej drapieżną rolę odgrywa przednia część butów. Im bliżej pięty, tym kostki bieżnika są mniej agresywne. Od razu widać, że nie jest to konstrukcja w bardzo błotnisty, techniczny teren. Spora ilość błota zapewne sprawi, że bieżnik będzie jednak zbyt delikatny i nie zaoferuje odpowiedniego wsparcia. Jest to konstrukcja bardziej na szeroko pojęty, lekki trail.

New Balanace More Trail test

Dla kogo buty New Balance Fresh Foam More Trail v2 będą dobrym wyborem? Z pewnością dla biegaczy, którzy poszukują maksymalnej amortyzacji, świetnej stabilizacji i uniwersalnego bieżnika. Biegaczy, którzy uwielbiają biegać przez wiele godzin w trudniejszym, leśnym lub skalistym terenie. Również takich zawodników, którzy mają tendencję do lądowania twardo na pięcie. Pod piętą buty są niewiarygodnie amortyzowane. Uważam, że cena względem jakości nie jest abstrakcyjna. Należy wydać (moim zdaniem: tylko) 700 zł, żeby stać się właścicielem nowej pary butów More Trail v2. Buty są dostępne bezpośrednio w sklepie New Balance – TUTAJ oraz w najlepszych sklepach biegowych w Polsce.

New Balanace More Trail test

Żeby podsumować test butów New Balance Fresh Foam More Trail v2, muszę podkreślić, że dominuje tu komfort i miękkość. Biegacze poszukujący obu tych cech powinni być mocno zainteresowani tym modelem. Naprawdę są to buty, które dają nieporównywalny komfort w trakcie długich treningów w terenie. Konstrukcja butów przypadła mi do gustu – głównie dzięki podeszwie, która nie wytrąca nas z wyższych prędkości, a wręcz pomaga je utrzymać. Jak sama nazwa wskazuje (More), to buty trailowe, w których jest wszystkiego więcej. Więcej amortyzacji, stabilizacji i komfortu. Możemy w nich także więcej czasu spędzić na treningu, ponieważ buty zachęcają do pokonywania kilometrów (uśmiech). Cena jest moim zdaniem rozsądna. Należy jednak zwrócić uwagę, że bieżnik butów nie nadaje się na ogromne błoto i wymagający technicznie teren. Jest to konstrukcja uniwersalna – na lekki trail. Jeśli macie jakieś pytania, napiszcie proszę komentarz. Najczęściej odpowiadam w ciągu godziny. Warto zobaczyć także test wideo tych butów.

polecane

Dołącz do dyskusji, zostaw komentarz

 1. Ewa pisze:

  Dzięki tej recenzji kupiłam te buty. Super są. Dzięki Kamil !

 2. Kornik pisze:

  Twoje testy zawsze są z najwyższej półki. Good job

 3. olo pisze:

  Jak zwykle, nic konkretnego, a większość tych „odkryć” to nic innego jak to, co doświadczony biegacz wie tylko patrząc na buta na samych zdjęciach.

  Do szybkiego biegania? Do tego taki ciężki i gruby but na pewno nie służy.

 4. Łukasz pisze:

  Buty do kościoła, rozpadły się po 300km.
  Przebiegłem w nich Mały Szlak Beskidzki, UTM105 i w ramach dopasowanie butów 50km treningowo.

Dołącz do dyskusji, zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Bronimy się przed SPAM-em. Uzupełnij pole:

New Balance SC Trainer v2 – moje nogi są jak Lancia [TEST BUTÓW]

New Balance FuelCell SuperComp Trainer v2 – pod tą skomplikowaną nazwą kryją się buty do biegania z płytką karbonową na twarde nawierzchnie. Dodać trzeba, że jest to but treningowo-startowy. Model, w którym trudno jest biegać wolno. Konstrukcja podeszwy w naturalny sposób sugeruje biegaczowi, żeby wbił wyższy bieg, znacznie przyspieszył i poczuł wiatr we włosach. W tych butach nawet jak stoimy w miejscu, to chcemy od razu ruszyć – z piskiem podeszwy. Tak ja odbieram konstrukcję tego modelu, która przypomina nieźle rozbujaną łódkę. Inaczej mówiąc, poświęć na przeczytanie tej recenzji dosłownie kilka minut, a przekonasz się – moim zdaniem – że to tego modelu brakowało ci na nogach, gdy szedłeś robić interwały lub wtedy, gdy ścigałeś się z kolegami i przegrałeś. (więcej…)