Polar M600 – smartwatch, który warto mieć – recenzja

polecane

Polar M600 – smartwatch, który warto mieć – recenzja

Kamil Nowak
10 października, 2016
Recenzje Wideo

Polar M600 to najnowszy smartwatch firmy Polar oparty na Android Wear, posiada wbudowany pomiar tętna i GPS. Jest to zegarek, który sprawdzi się zarówno w trakcie sportu, jak i na co dzień, dzięki możliwości instalacji wielu aplikacji. Jak Polar M600 sprawdził się podczas testu? 

Polar M600 test

Rynek smartwatch’y puchnie z dnia na dzień, tym razem Polar postanowił dorzucić do niego swoją cegiełkę i stworzył zegarek M600. Produkt testowaliśmy przez kilka tygodni, a wyniki testów na wielu płaszczyznach są interesujące, żeby nie powiedzieć zadziwiające. Dodatkowo pierwszy raz przygotowaliśmy materiał wideo, który okraszony jest głosowym komentarzem, gdzie opisujemy działanie zegarka, jego funkcje i nasze uwagi – mamy nadzieję, że taka forma będzie ciekawa.

Wygląd i jakość materiałów 

Polar M600

Polar M600 został zaprojektowany w zgodzie z pozostałymi urządzeniami marki Polar, czyli postawiono na prosty, ale estetyczny wygląd. Od razu rzuca się w oczy duży kolorowy ekran 1,30″ (240 x 240 pikseli) oraz ogromna ilość silikonu, z którego został wykonany pasek. Silikonowy pasek jest bardzo miękki, przyjemny w dotyku i elastyczny. Pomimo, że wizualnie M600 wydaje się być duży, to materiały użyte do jego konstrukcji pozwoliły zachować rozsądny ciężar (63 g) i gabaryty (45 x 36 x 13 mm). Ekran oczywiście jest dotykowy, więc obsługa stała się bardzo wygodna. Dodatkowo do dyspozycji są jeszcze dwa małe przyciski, jeden pod ekranem, drugi z lewej strony.

Polar M600

Zapięcie zegarka Polar M600 jest bardzo wygodne ze względu na to, że nie jest to jakiś rozbudowany mechanizm mocowania. W zasadzie jest to podstawowe zapięcie, jakie można spotkać w standardowym zegarku naręcznym. Natomiast wszystko zostało dopracowane tak, aby błyskawicznie zabezpieczyć M600 przed poruszaniem się na nadgarstku, a to dzięki silikonowemu pasku skuteczne oplatającemu skórę. Jest to niezwykle istotne, ponieważ zegarek posiada wbudowany pomiar tętna, który wymaga stabilnego utrzymania czujników.

Polar M600 zapięcie

Pomiar tętna dokonywany jest za pomocą czujnika (znajdującego się pośrodku diod), natomiast za sprawą 6 diod LED podświetlane są tkanki, aby dokładnie rejestrować ten parametr. Diody umieszczone zostały w okręgu, który delikatnie wystaje, aby bezpośrednio dotykać skóry. W dolnej części zegarka znajduje się magnetyczny port służący do ładowania baterii w M600.

Polar M600 tętno

Smartwatch Polar M600 będzie dostępny w dwóch wersjach kolorystycznych – czarnej i białej. Jako podsumowanie informacji o wyglądzie od razu nasuwa się jedno pytanie. Dlaczego (aktualnie) nie ma możliwości dokupienia do niego metalowej bransolety? To pierwsze odczucie, jakie towarzyszy podczas noszenia tego urządzenia. Jest ogromnych rozmiarów, posiada kolorowy wyświetlacz, jest wodoodporny i bardzo wszechstronny dzięki oparciu jego oprogramowania o Android Wear. Wszystko to sprawia, że aż kusi by dać jego użytkownikom możliwość przepięcia z silikonu do bransolety. Tak robi już konkurencja, która umożliwia zakup dodatkowych pasków lub od razu w standardzie daje dwa (jeden, gdy chcemy uprawiać sport, kolejny do biznesowego stroju np. wyjścia na miasto czy na wieczorną kolację).

Polar M600 opakowanie

Jasna sprawa, że jakiekolwiek dodanie do zestawu dodatkowego paska podniesie znacząco cenę za Polar M600, ale umówmy się: prawie pewne jest, że wówczas zegarek dotarłby do kolejnych fanów poza tymi, którzy chcą go kupić i wykorzystywać głównie podczas sportów. Zyskałby więcej elegancji i klasy, którą doceniłaby spora liczba osób. Słowem podsumowania – aktualnie nie ma takiej możliwości i szkoda. Opcja bransolety pozostaje jedynie w sferze naszych życzeń.

Polar M600
Na koniec warto dodać jeszcze kilka zdań o opakowaniu, które jest bardzo estetycznie przygotowane i w 100% dostarcza informacji o tym, co możemy z tym zegarkiem zrobić i w czym może nam pomóc.

Najważniejsze funkcje Polar M600

Polar M600 funkcje

Polar M600 został potężnie uzbrojony i jest niczym statek kosmiczny. Złożony z wielu podzespołów i jeszcze większej ilości funkcji oraz możliwości technicznych. Najbardziej wyróżnia się za sprawą wbudowanego odbiornika GPS, który określa lokalizację, pomiaru tętna z nadgarstka, Android Wear,  wodoodporności (10 m, klasa IPX8). M600 ma wbudowane 4 GB pamięci i 512 MB RAM, które sprawiają, że wszystkie aplikacje działają sprawnie i się nie zawieszają. Przesyłanie informacji pomiędzy sparowanymi urządzeniami jest bardzo szybkie. Polar M600 łączy się z siecią Wi-Fi. Ciekawostką jest to, że M600 można połączyć z opaską Polar H7, która mierzy tętno na klatce piersiowej.

Rozwijając temat Android Wear, to za sprawą tego oprogramowania możemy wgrywać na nasz M600 sporą liczbę aplikacji, ale nie tylko, bo to również furtka do słuchania muzyki, odbioru powiadomień i zmiany wyglądu (tzw. tapet) ekranu naszego Polar’a. Opcji jest znacznie więcej.

Polar M600 nie jest kolejnym zegarkiem sportowym, a produktem, który wesprze nas podczas bieżących wyzwań życia codziennego oraz zbierze kompletne informacje o aktywności fizycznej w trakcie uprawiania sportu. Nie jest odpowiednikiem znanych modeli, jak Polar M400 czy Polar V800, które posiadają ugruntowaną pozycję w oczach sportowców. To zupełnie nowy produkt w portfolio tej firmy m.in. za sprawą wbudowanego mikrofonu, poprzez który można wydawać komendy głosowe zegarkowi M600.

Powiadomienia z telefonu 

Polar M600 powiadomienia

Komunikacja pomiędzy sparowanym urządzeniem (w naszym przypadku telefonem Sony M4 Aqua) jest płynna i bardzo szybka. Wszelkie powiadomienia są natychmiastowe i ciekawie prezentują się na wyświetlaczu Polar M600. Jednym z takich przykładów jest powyższe powiadomienie o starcie we wrocławskim maratonie. Informacja dotarła do M600 z Facebook’a, więc w prawym górnym rogu widoczne jest logo tej strony, a poniżej krótka, ale w zupełności wystarczająca wiadomość o wydarzeniu.

Funkcja powiadomień jest w pełni do skonfigurowania i można ustawić to, co ma się wyświetlać wedle własnych upodobań np. część powiadomień z jednych aplikacji można wyłączyć, przy zachowaniu alertów z innych programów. Dla przykładu, w naszym egzemplarzu włączyliśmy powiadomienia z portali społecznościowych, informacje o nowych wiadomościach SMS czy e-mailach, połączeniach telefonicznych i zdarzeniach w kalendarzu. Powiadomienia są sygnalizowane poprzez krótką wibrację Polar M600.

Całodobowy pomiar aktywności 

Polar M600

Smartwatch M600 warto nosić na co dzień, ponieważ zegarek będzie zliczać wszelką aktywność fizyczną i daje możliwość wszechstronnej analizy danych za pomocą aplikacji Polar Flow. Obszerna analiza oznacza w praktyce dostęp do pełnych wykresów podzielonych na dni, tygodnie, miesiące oraz wskaźniki mówiące nam o tym ile przeszliśmy, ile spaliliśmy kalorii, jak rozkładała się aktywność w ciągu dnia (poniższy diagram kołowy z zaznaczeniem godzin aktywności i treningów). Czas aktywności został oznaczony niebieskim kolorem.

Polar M600 - podgląd dziennej aktywności

Na ekranie zegarka również sprawdzimy dane dotyczące ruchu poprzez wciśnięcie przycisku znajdującego się bezpośrednio pod ekranem oraz przejście do zakładki Mój dzień. Dane będą zaprezentowane w poniższy sposób:

Polar M600

Na ekranie widzimy wówczas procent realizacji dziennego planu, poniżej liczbę kroków, kilometry oraz spalone kalorie.

Warto podkreślić, że wszelkie dane o aktywności sportowej, czy minuty spędzone podczas spaceru będą automatycznie przekazywane do ekosystemu Polar. Instalując na telefonie aplikację Android Wear, co jakiś czas będą odbywały się synchronizacje, a dane znajdą się w serwisie flow.polar.com. Przesyłanie informacji treningowych zawsze odbywa się za pomocą sparowanego telefonu. W opcjach urządzenia możemy określić dodatkowo Wi-Fi, z którymi M600 będzie się łączyć, ale należy pamiętać, aby do tej samej sieci podłączony był nasz telefon. Wi-Fi umożliwia jedynie pobierane aktualizacji systemu, ale nie daje możliwości przesyłania danych treningowych z zegarka do serwisu Polar Flow.

Pomiar tętna

Polar M600

Polar od wielu lat tworzy sprzęt do pomiaru tętna, który jest niezawodny, precyzyjny i daje możliwość pełnego obrazu obciążenia treningowego dla organizmu. W Polar M600 jest dokładnie tak samo. Tętno mierzone przez czujnik i diody LED zostały osadzone na delikatnym wybrzuszeniu. Cały moduł jest bardzo porządnie wykonany i dokładnie dociska do skóry. Podczas aktywności moduł (czujnik + diody) powinien nieprzerwanie dotykać ciała, ponieważ tylko w takim położeniu jest w stanie dokładnie mierzyć poziom tętna. Przemieszczanie się M600 w trakcie aktywności fizycznej może powodować różnice w odczycie, więc należy upewnić się przed podjęciem sportu, że zegarek jest stabilnie zapięty za kością nadgarstka.

Profile sportowe

Polar M600 bieganie

To, o czym naprawdę warto wspomnieć to fakt, że firma Polar w smartwatch’u M600 dała bardzo szeroką możliwość uprawiania sportów. Dzięki temu urządzeniu otrzymujemy dostęp do np. biegu, kolarstwa, pływania, treningu siłowego, triathlonu, a jest tego znacznie więcej. Do najbardziej ciekawych sportów niewątpliwie należą boks, golf, futbol, futsal, gimnastyka, hokej. Tak można wymieniać bez końca.

Wszystkie aktywności należy wgrać na Polar M600 przed pierwszym treningiem. Do tego celu potrzeba zalogować się do panelu na stronie flow.polar.com, przejść do zakładki Profile sportowe i ustawić profile sportowe, które będą nas interesować. Przykładowa konfiguracja znajduje się poniżej.

Polar Flow M600

Drugą czynnością, którą warto wykonać jest własnoręczne ustawienie tzw. ekranów treningowych. Są to widoki informacji, które wyświetlają parametry aktywności sportowej np. szybkość biegu, tempo, dystans, czas etc. Ustawienia fabryczne w Polar M600 nie są ciekawe, więc warto pobawić się tą opcją i dobrać zegary pod własne upodobania.

Polar M600 zegary treningowe
Ekrany treningowe można swobodnie konfigurować w serwisie Polar Flow. Dla nas najważniejsze dane to dystans, prędkość/tempo, tętno i czas trwania wysiłku, więc taki ekran przygotowaliśmy. Dodaliśmy dwa inne, z mniejszą ilością danych, aby były jeszcze bardziej widoczne. Maksymalnie na jednym ekranie można umieścić 4 parametry. Wygodna możliwość i niesamowicie praktyczna dla osoby, która posiada swoje upodobania i chce zaprogramować ręcznie widoki danych treningowych.

Polar tym razem dopracował podsumowanie informacji po treningu. Chodzi o praktyczne zaprezentowanie danych po zakończeniu ćwiczeń. Raz, że wszystkie informacje możemy sprawdzać na bieżąco podczas sportu, gdy wciśniemy pauzę. W żadnym poprzednim produkcie Polar nie było takiej możliwości i to było duże niedociągnięcie. Tutaj umożliwiono podgląd większości danych w trakcie pauzy. Dwa, że sposób zaprezentowania podsumowania jest bardzo elegancki. Ekran jest kolorowy i to wykorzystano poprzez bardzo estetyczne ikonki. Tak to wygląda w praktyce:

Polar M600 podsumowanie

Dystans, czyli całkowita przebyta odległość.

Polar M600 podsumowanie

Informacje o tętnie zaprezentowane zostały przyjemnie dla oka. Na początku otrzymujemy średnią wartość tętna, później tętno maksymalne i wykres stref tętna, w jakich pracowaliśmy podczas sportu.

Polar M600

Widok tempa zawiera średnią oraz maksymalną prędkość.

Polar M600

Spalone kalorie znajdują się na przedostatnim miejscu. Na końcu umieszczono informację o tym, jak trening wpłynął na nasz organizm. Podsumowanie aktywności zostało dopracowane w każdym szczególe i nie ma się do czego tutaj przyczepić. Bardzo dobrze, że w Polar M600 otrzymujemy dostęp do tych wszystkich danych w trakcie pauzy treningu.

Polar M600

Za sprawą Android Wear Polar M600 umożliwia słuchanie muzyki. Po sparowaniu smartwatch’a z bezprzewodowymi słuchawkami otrzymujemy dostęp do ulubionych muzycznych kawałków i możemy odtwarzać je podczas wykonywania aktywności fizycznej. Podobną funkcję znamy z zegarka Runner 2 Cardio + Music, ale w M600 się jej trochę obawialiśmy. Dlaczego? Zakładaliśmy, że raz włączone odtwarzanie muzyki i uruchomienie treningu zablokuje jej sterowanie tzn. rozpoczniemy trening i w tym momencie dostęp do funkcji muzycznych będzie wykluczony. Czekaliśmy do pierwszego treningu i w pełni odetchnęliśmy.

Polar M600 muzyka

Podczas treningu z Polar M600 możemy w pełni sterować muzyką. Takie opcje, jak przewijanie dalej, pauza czy jej wyłączenie są dostępne. Osobiście nie lubię biegać ze zbędnym sprzętem i nawet mając pragnienie posłuchania muzyki podczas biegu, nigdy nie udaje mi się tego zrealizować. ALE! Teraz dzięki Polar M600, który daje mi wolność oraz swobodę mogę zabierać na trening prawie dowolną ilość ulubionej muzyki i ćwiczyć bez krępowania ruchów.

Polar M600 muzyka

Do słuchania muzyki wybraliśmy testowane poprzednio Skullcandy Smokin’ Buds 2 Wireless. Są to niezwykle wytrzymałe bezprzewodowe sportowe słuchawki, które zapewniają bardzo dobrej jakości dźwięk. Tych słuchawek używaliśmy już wielokrotnie przy okazji innych recenzowanych zegarków GPS. Podczas aktywności dźwięk wydobywający się ze słuchawek jest bardzo czysty i płynny. Skullcandy przy M600 zachowują się dokładnie tak samo, jak przy okazji poprzednich GPS-ów, czyli przy niskim poziomie naładowania wewnętrznej baterii czasami zdarzają się krótkie przerwy w odtwarzaniu muzyki. Natomiast pamiętając o tym, aby w słuchawkach zachowywać odpowiedni (wysoki) poziom naładowania baterii jakość słuchanej muzyki jest na wysokim poziomie. Tutaj zwracamy szczególną uwagę, aby kupić dobry model słuchawek i żeby były to słuchawki sportowe (dedykowane pod aktywność fizyczną). Poradnik o tym, jak wybrać odpowiedni produkt znajduje się tutaj. Proces przesyłania muzyki do M600 jest bardzo prosty i najlepiej skorzystać z poradnika zamieszczonego na oficjalnym profilu Android Wear. Link do procesu krok po kroku znajduje się tutaj.

Jakość sygnału GPS (mapy)

Polar M600 bieganie
Polar M600 nie jest typowym sportowym zegarkiem, a smartwatch’em, który został wyposażony w wiele czujników do śledzenia aktywności sportowej. W głównej mierze jest zaprojektowany jako produkt lifestylowy, który okaże się wielce pomocy podczas codzienności, ale również (dodatkowo) wesprze nas podczas sportu. Tym samym, jaka jest naprawdę jakość sygnału GPS w Polar M600?

Polar

Jakość GPS testowaliśmy podczas biegu i jazdy na rowerze. Omówienie rozpoczynamy od pierwszej czynności. Powyżej znajduje się pierwszy ślad GPS. Jedno z naszych ulubionych miejsc czyli park miejski, delikatnie zalesiony, ale trening odbywa się po bardzo krętej ścieżce, która zawsze okazuje się ciekawym weryfikatorem jakości śladu GPS. Podczas pierwszego biegu zegarek sprawdza się dobrze, widoczne są jedynie drobne odstępstwa od faktycznej trasy.

Polar
Przechodzimy do drugiego przykładu i punktów o numerach 1 oraz 2. Pierwsza część trasy (numer 1) idealnie odzwierciedla faktycznie przebytą drogę. Druga część (numer 2) wykazuje odchylenia, bo według Polar’a czasami nawet biegliśmy po ulicy. Widoczne są odstępstwa od trasy biegu. Są one jeszcze w granicach rozsądku, ale zdarzają się.

Polar

Powyżej dla zrównoważenia przedstawiamy punkt 3, gdzie trasa biegu została odwzorowana perfekcyjnie i z linijką w ręku można ją mierzyć. Jednak, aby test był wiarygodny, nie możemy opierać się jedynie na powyższych mapach i trasie, a precyzyjnych wyliczeniach. Przejdziemy teraz już do dokładnego obliczenia odchylenia (w procentach), które wykazuje Polar M600 w przebytej drodze. Czy jest duże? Jak to określić? 

Do tego celu posłużymy się rzetelnym wyliczeniem trasy na długości 1000 metrów i jej wielokrotnym przebiegnięciu. Zebrane dane wpisaliśmy do poniższej tabeli:

Testowa próba Średnie tempo / min Dystans / km Odchylenie w %
1 5:53” 0,97 3
2 5:54” 0,98 2
3 5:37” 0,98 2
4 4:15” 0,99 1
5 5:10” 1,00 0
6 4:55” 0,99 1
7 4:40” 0,98 2
8 4:32” 0,98 2
9 5:39” 0,98 2
10 5:49” 1,00 0

Na początku podsumowania informacji ujętych w tabeli należy podkreślić, że dane prezentowane są z dokładnością do 0,01 km. Polar M600 po dwa razy wykazał 0% i 1% odchylenia, pięć razy 2% i jeden raz 3% różnicy w pomiarze odcinka 1000 metrów (jest to największe zanotowane odstępstwo). Średnia wartość odchylenia dla wszystkich testowych treningów wyniosła 1,5%. Jest to bardzo dobry wynik. Dlaczego? Teoretycznie na dystansie 10 kilometrów różnica może wynieść około 150 metrów, a przy 20 kilometrach tylko 300 m. To absolutnie nie są duże wartości.

Polar M600 kolarstwo

Przejdziemy teraz do omówienia śladu GPS generowanego podczas kolarstwa. Przykłady, jakie wybraliśmy nie są odstępstwem, a normą. Powyżej pierwsza wybrana trasa. Polar M600 zachowuje się perfekcyjnie. Absolutnie nigdzie nie widać nawet małych różnic od faktycznie przejechanej trasy. Kolejny przykład (numer 4) jest identyczny. Zarejestrowana pozycja kolarza jest dokładnie taka, jaka być powinna. Polar M600 w trybie kolarstwa perfekcyjnie wyznacza ślad GPS i rysuje przebytą trasę. 

Polar M600 kolarstwo

Reasumując wszystkie powyższe fakty dotyczące śladu GPS i wyniki z testowych odcinków można powiedzieć, że M600 posiada bardzo dobrej jakości antenę GPS i całkowicie możemy zaufać odczytom prezentowanym przez smartwatch. Warto przypomnieć, iż wszelkie zebrane dane przez smartwatch podczas aktywności można analizować w Polar Flow. Jest to bezpłatny serwis dedykowany użytkownikom produktów marki Polar.

Polar Flow
Posiadanie produktu tego producenta daje możliwość bardzo szerokiej analizy wszelkich parametrów zebranych przez M600. Powyższe okno przedstawia widok główny danej aktywności (w tym wypadku z 7 września). Mapa z przebytą trasą, prędkościami, podziałem stref tętna w jakich pracowaliśmy i całą gamą innych wytycznych dostępnych w tym właśnie miejscu. Podgląd informacji możliwy jest również za sprawą aplikacji instalowanej na smartfonie. Wówczas ten sam trening wyglądać będzie tak:

Trening Polar M600

Mapa plus czasy poszczególnych odcinków oraz informacja o tym, jak trening wpłynął na organizm:

Trening Polar M600

Polar Flow jest niezwykle rozbudowany, intuicyjny i stanowi wygodne narzędzie do sprawdzania treningów. Zarówno logując się do serwisu www lub sprawdzając aktywność na smartfonie otrzymujemy dostęp do potężnego zbioru informacji. Jest to solidne zaplecze wszystkich urządzeń oferowanych przez Polar’a.

Aplikacje Android Wear 

Polar M600 aplikacje

Wartością dodaną Polar M600 jest możliwość instalacji aplikacji Android Wear. Ze względu na tematykę naszego portalu wszystkie dostępne aplikacje podzielimy na te sportowe i dnia codziennego. Do tych drugich zalicza się np. możliwość sprawdzania pogody (Weather.com), kalendarza, poczty, wyszukiwarkę Google, map Google, OfficeSuite, Google tłumacz itd. Aplikacje sportowe to m.in. Strava, Runtastic, Endomondo czy Under Armour Record.

Aplikacje Android Wear świetnie wpisują się w fakt, że Polar M600 jest bardzo uniwersalnym zegarkiem.

Czas działania baterii 

Polar M600 bateria

Jak u większości smartwatch’y dość słaba, przed wyjściem z domu warto sprawdzić aktualny poziom naładowania tak, aby za chwilę M600 nie wyłączył się. Bateria ma pojemność 500 mAh i w praktyce zapewnia to zasilanie na około 2 dni. Na jej szybkie wyczerpywanie składa się regularne przesyłanie danych pomiędzy telefonem lub połączoną siecią Wi-Fi. Dodatkowo kolorowy ekran również uszczupla sukcesywnie zapasy baterii, więc musimy nastawić się na to, że Polar M600 będziemy często ładować. Co tutaj można więcej dodać? Bateria działa dość krótko (bardzo szybko się wyczerpuje), więc i napisaliśmy o niej krótko.

Cena Polar M600

Polar M600 cena

Cena za Polar M600 jest dość wysoka, ponieważ przyjdzie nam zapłacić za niego 329 dolarów lub 349 euro (ceny katalogowe). Przy obecnym kursie dolara to około 1500 zł. W konfrontacji z tym, co ten model oferuje, a jest to wielka lista możliwości biznesowych, jak i treningowych, jest to dość rozsądna kwota i w zasadzie nie odbiegająca od pozostałych smartwatch’y z tego segmentu. Otrzymujemy godny zaufania, dopracowany, zbierający dane z GPS i tętna produkt, a także dostęp do Polar Flow. Wszystko to kosztuje, ale nie przepłacamy za możliwość korzystania z tych opcji. Relację ceny do produktu określamy mianem odpowiedniej.

Podsumowanie 

Polar M600 opinie

Nasza ocena

Test Polar M600 został ukończony. Smartwatch osiągnął wysoką ocenę, ponieważ jest produktem kompletnym, bezawaryjnym i dopracowanym. Najsłabszym elementem M600 jest bateria, która zdecydowanie za szybko się wyczerpuje. Wygląd i jakość materiałów jest na wysokim poziomie, a ocenę 7 punktową przyznaliśmy tylko po to, aby zachęcić producenta do większej oferty pasków i kolorów – czarny i biały to zdecydowanie za mało! Skoro M600 ma być do codziennego użytku, to wypadałoby dać ludziom coś więcej (uśmiech). Wracając do zalet należą do nich: wbudowany i dokładny pomiar tętna, aplikacje, muzyka, powiadomienia, obsługa wielu dyscyplin sportowych i wszechstronność. Zwracamy uwagę na wspomniane bardzo małe odchylenia w śladzie GPS (tylko 1,5%). Jesteśmy przekonani, że M600 na stałe zagości na nadgarstkach sporej liczby osób. Jeśli macie jakieś pytania, opinie o Polar M600, zostawcie na dole komentarz.

  • Wygląd i jakość materiałów
  • Oprogramowanie (np. aktualizacje, synchronizacja)
  • Żywotność baterii
  • Funkcjonalność
  • Analiza zebranych informacji
  • Ekran dotykowy (np. obsługa, widoczność)
  • Śledzenie aktywności (np. kroki, tętno, sport),

polecane

Dołącz do dyskusji, zostaw komentarz

  1. Kristof pisze:

    Wideo z omówieniem – mistrzostwo. Bardzo mi się podoba. Czym to jest nagrywane?

  2. Kos pisze:

    Jak dla mnie 7/10, z racji tego, że bateria ? krótko trzyma, kiepsko wystylizowali go, topornie. Zalety to na pewno kolorowy ekran. Na zdjęciach wygląda git.

    1. Kamil Nowak - Bieganie Uskrzydla pisze:

      Kolorowy ekran jest rewelacyjny. Zobacz test w łazience 😉

  3. Eryk. K pisze:

    Mistrzowski. Podoba mi się.

  4. biegacz po 45+ pisze:

    Czytałem, że podczas aktywności gdy wyświetlacz jest zgaszony, to M600 nie wydaje z siebie żadnych sygnałów? że to jakiś błąd?

    1. Kamil Nowak - Bieganie Uskrzydla pisze:

      Cześć. Tak to prawda, gdy zgaśnie ekran, to przestają działać powiadomienia. Mam nadzieję, że przy najbliższej aktualizacji zostanie to naprawione.

      1. Takina pisze:

        A chodzi o tzw „tryb kinowy” czy wyłączenie ekranu podczas treningu? Bo mi sie wydaje że jednak podczas treningu dostaję powiadomienia… Muszę to sprawdzić.

        1. Kamil Nowak - Bieganie Uskrzydla pisze:

          Podczas treningu 🙂

  5. Grzmotek pisze:

    Która wersja Android Wear?

    1. Kamil Nowak - Bieganie Uskrzydla pisze:

      Cześć. Sprawa wygląda tak, że zegarek Polar M600 jest kompatybilny ze smartfonami z systemem Android 4.3+ lub iOS 8.2+. Użytkownicy telefonów iPhone muszą posiadać model 5 lub nowszy. Można odwiedzić stronę g.co/WearCheck na telefonie, aby sprawdzić, czy jest on kompatybilny z systemem Android Wear.

  6. kamil pisze:

    W podsumowaniu nie znalazłem nic na temat mierzenia tętna na nadgarstku czy jest ono dokładne jak z nadajnikiem na klatkę piersiową? Jest to argument, który na chwilę obecną powstrzymuję mnie przed zakupem M600.

    1. Kamil Nowak - Bieganie Uskrzydla pisze:

      Odpowiedź będzie w osobnym tekście. Aktualnie posiadamy sprzęt Garmin’a z Elevate i zaserwujemy mega obszerny test tej funkcjonalności! Dzięki za komentarz!

  7. Takina pisze:

    Moim zdaniem jest dość masywny i np na moim damskim nadgarstku wygląda dość okazale, ale i tak jest ładniejszy od mojego poprzedniego g-watcha.
    Polecam opcję „moj dzień” pod dedykowanym przyciskiem – tam pojawiają się planowane treningi. Tego mi trochę brakuje w recenzji bo to dla mnie niezwykle ważna część serwisu flow, ale to pewnie kwestia tego, że każdy inaczej trenuje. Biegacze wybiegają i wciskają start a ja przed wejściem na orbitrek muszę sobie postawić za cel no 20 minut i wtedy stopień realizacji celu trzyma mnie na nim do końca 🙂
    Polecam też możliwość wyłączenia podświetlenia podczas treningu – dla mnie to zapewnienie dyskrecji podczas zajęć grupowych.

  8. Hispano pisze:

    Hola, ale ta recenzja M600 jest niepełna. Ogranicza się jedynie testów i wniosków dla M600 sparowanego z telefonem na androidzie. Sparowanie tego smartwatcha z Iphonem ogranicza w istotny sposób na jego funkcjonalność i nie może być pominięta. Jest jak byk o tym w instrukcji.

    1. Kamil Nowak - Bieganie Uskrzydla pisze:

      Może nie w istotny sposób, ale do kilku funkcji nie mamy dostępu m.in. do słuchania muzyki, reszta braków nie jest tragiczna. Pełna lista znajduje się tutaj (wszystko świetnie wypunktowane): http://support.polar.com/e_manuals/M600/Polar-M600-user-manual-Polish/Content/M600-features.htm

      1. Poznaniak. pisze:

        Android rulez. Nic się nie poradzi

        1. Hispano pisze:

          poradzi poradzi …
          w android Wear 2.0

  9. Asia pisze:

    A jak sprawdza się podczas pływania ? Jakie dokładnie dane nam przekaże ? Takie same jak Polar V800 ? Czy można odbierać połączenia? Czy można odpisywać na wiadomości? Z góry dziękuję za odpowiedź, bo te informacje, a raczej ich brak powstrzymują mnie przed zakupem.

    1. mk pisze:

      Ponawiam pytanie.

      1. Hispano pisze:

        Na krytym basenie zmierzy czas i tętno w strefach, plus kalorie itp. Możesz ręcznie łapać okrążenia. Na otwartym dodatkowo dystans i ślad po GPS. Zapomnij o nawrotach, autostylach czy SWOLF.
        Rozmawiać i odpowiadać na wiadomości – da się ale tylko w słonej wodzie na plaży w San Escobar 😉

        1. Hispano pisze:

          Update
          W aktualizacji do Android Wear 2.0, którą Polar ma wydać na wiosnę 2017, oprócz potężnych zmian które wniesie sam AW 2.0 będą również dodatkowe funkcje pomiarów parametrów pływania w basenie krytym tj. pomiar długości, tempa, pociągnięć na minutę i na długość basenu. Będzie także autowykrywanie stylów. Szczegółowe info: https://www.polar.com/en/about_polar/press_room/polar_announces_polar_m600_android_wear_20_update_and_new_swimming_metrics

  10. Michal pisze:

    Witam, czy jest w nim opcja mierzenia predkosci i dystansu podczas jazdy na nartach?

  11. Piotr pisze:

    Mnie również bardzo interesuje jak wypada mierzenie tętna z nadgarstka.
    Szukam właśnie zegarka z wbudowanym czujnikiem tętna i chciałbym wybrać ten z najdokładniejszym pomiarem.
    Rozważałem Garmin Vivoactive Hr oraz TomTom Spark 3 Cardio (wydaje się, że ma taki sam czujnik jak ten w Garminie).
    Teraz pojawił się M600 i jestem ciekawy jak te zegarki wypadają w porównaniu z Polarem V800 + czujnik na klatkę piersiową.
    Przeprowadźcie taki test jeszcze przed świętami, będę bardzo wdzięczny 😉

    1. Kamil Nowak - Bieganie Uskrzydla pisze:

      Cześć! Piotrze, proszę, poczekaj kilka dni (myślę, że do początku następnego tygodnia) będziemy publikować obszerny raport z działania optyki w tym modelu. Zebraliśmy już potrzebne dane, teraz analizujemy i będziemy składać tekst. Bardzo duże zainteresowanie jest tym tematem, więc robimy osobny artykuł. To, co aktualnie mogę zdradzić to fakt, że Polar M600 wypadł bardzo ciekawie w teście sprawdzającym jakość pomiaru tętna – sami jesteśmy zaskoczeni 😉 Dam znać!

      1. Piotr pisze:

        Dziękuję serdecznie za odpowiedź i czekam w takim razie 🙂
        Pozdrawiam

    2. Kamil Nowak - Bieganie Uskrzydla pisze:

      JAK DZIAŁA POMIAR TĘTNA NA NADGARSTKU W POLAR?
      Po publikacji recenzji zegarka Polar​ M600 dostawaliśmy od Was bardzo regularnie zapytania o to, jak sprawdza się pomiar tętna na nadgarstku. Pisaliście, iż nie możecie podjąć ostatecznej decyzji o zakupie tego lub innego modelu. Odpowiedzi na Wasze pytania połączyliśmy z OFICJALNĄ PREZENTACJĄ NOWEJ FUNKCJI.
      Jeśli chcecie sprawdzić jak działa pomiar tętna w M600 oraz jak wypadł Garmin​ 735XT, zobaczcie ten link: https://bieganieuskrzydla.pl/polar-m600-jakosc-dzialania-pomiaru-tetna-nadgarstku/

      1. Piotr pisze:

        Dzięki wielkie za test! Kawał świetnej roboty, a wykresy bomba 🙂
        Nie pozostaje mi nic innego jak polować na promocję z M600 🙂

        1. Edyta pisze:

          Tak 🙂

  12. Edyta pisze:

    Wykresy tętna wyglądają fajnie. Dzięki.

  13. Rafał pisze:

    Ile faktycznie M600 pracuje z włączonym GPS i czujnikiem tętna ze sparowanym iPhonem?

    1. Kamil Nowak - Bieganie Uskrzydla pisze:

      Znacznie krócej niż w przypadku połączenia z Androidem. Przy iOS tylko: 1 dzień/8 godzin treningu

  14. Wiesiek pisze:

    Mam Polara M600 krótko, ale mogę chyba napisać, że warto go mieć, ekran świetny, pasek mniej, wysyłanie smsów przy użyciu tylko głosu rewelacja.

  15. tomek pisze:

    Ile trzyma bateria przy pełnym obciążeniu treningowym ? A ile tylko podczas używania go jako smartwatch?

    1. Kamil Nowak - Bieganie Uskrzydla pisze:

      Tomku, tak to się prezentuje:
      Czas pracy (Android) 2 dni/8 godzin treningu
      Czas pracy (iOS): 1 dzień/8 godzin treningu

  16. andrzej pisze:

    Powiem tak. To jest chore, gość stoi pod prysznicem i zalewa zegarek za 1500 zl aby pokazać że jest wodoszczelny. Ja kupiłem zegarek za 50 zł w sieciówce i zapewnia mi to co potrzebuję w bieganiu czyli czas i stoper, natomiast komórka w „pedalce” podaje gps i strava podsumowuje bieg.
    Co więcej potrzeba?. Ilość kroków?, ilość kalorii?? bzdura

    1. Kamil Nowak - Bieganie Uskrzydla pisze:

      Test pod prysznicem pokazuje działanie ekranu dotykowego, w tym momencie nie sprawdzaliśmy wodoszczelności.

  17. arek pisze:

    Proszę o informację czy muzykę można przesyłać z zegarka do słuchawek bezprzewodowych po przez bluetooth

    1. Kamil Nowak - Bieganie Uskrzydla pisze:

      Można odtwarzać (słuchać) muzyki na słuchawkach bezprzewodowych. Pliki wgrywa się bezpośrednio do pamięci M600, za pośrednictwem smartfona.

  18. Arek pisze:

    Ja zastanawiam się nad kupnem tego zegarka – obecnie używam Polar M400, warto zmienić? Nie chciałbym wyjść jak Zabłocki na mydle. 😉

    1. Kamil Nowak - Bieganie Uskrzydla pisze:

      Recenzja Polar M400 również znajduje się u nas. To są dwa odmienne produkty – o innym przeznaczeniu. Polar M600 posiada optyczny pomiar tętna kolorowy wyświetlacz i przede wszystkim ma pełnić rolę smartfona. M400 to typowo treningowy zegarek. Za łatwo będzie jeśli jednoznacznie wskażę, który model wybrać. Na to pytanie musisz odpowiedzieć sobie sam 😉 Dzięki za czytanie!

  19. djsayan pisze:

    Witam. Na początek chciałem podziękować za tak dobre testy i recenzje. Jestem przed wyborem zegarka z pomiarem tętna z poziomu nadgarstka. Trafiłem na model m600 któremu chyba niczego nie brakuje ale po przeczytaniu recenzji o v800 spodobało mi sie kilka funkcji które on(v800) ma. I teraz pytanie czy m600 posiada takie funkcje jak:
    -„analizowania obciążenia treningowego oraz wskazania zalecanych czasów regeneracji;
    -test ortostatyczny
    czy Zegarek 24/7 liczy wszystkie momenty, w których poruszałem się
    czy ma Wskaźnik podstawowej przemiany materii
    Zegarek Polar V800 pomoże Ci obliczyć dzienne zapotrzebowanie kaloryczne, uwzględniając trening, aktywność oraz BMR. Suma trzech powyższych składowych daje orientacyjną liczbę kalorii (kcal), jaką należy przyjąć w ciągu dnia, aby zaspokoić zapotrzebowanie organizmu na energię. Polar V800 opiera swoje wyliczenia również na podstawie płci, wieku oraz wadze.” Czy m600 też posiada taką funkcję.
    kilka zdań skopiowałem z artykułu o v800.
    dziękuje za odpowiedz i pozdrawiam

  20. Sławek pisze:

    Witam, czy jest opcja śleczenia śladu gpx? Tzn. można zaplanować trasę, a potem M600 będzie wskazywał strzałką drogę?

    1. Dudek pisze:

      Czy oplaca sie na dzien dzisiejszy kupic m600 za 450 zloty czy lepiej doplacic i kupic cos lepsze. Przeznaczenie-chodzenie po gorach w Ameryce Poludniowej

      1. Kamil Nowak pisze:

        Moim zdaniem lepiej jest dopłacić i wybrać coś innego. Od momentu premiery M600 pojawiło się naprawdę wiele ciekawszych urządzeń.

  21. sewer pisze:

    Mam pytanie: czy wyświetlacz długo trzyma jak w zegarku, czy cały czas się wyłącza?

    1. Kamil Nowak - Bieganie Uskrzydla pisze:

      o ile dobrze zrozumiałem pytanie. Przygasza się, aby oszczędzać baterię.

  22. Andrzej pisze:

    Szczegółowa recenzja. Dzięki.
    Czego mi brakuje to ze dwa zdjęcia tego, jak zegarek wygląda na gołym nadgarstku vs np. w jakiejś koszuli.

  23. Magda pisze:

    Czy istnieje możliwość przesyłania danych treningu do aplikacji endomondo?

  24. ANNA pisze:

    Jak sprawuje sie GPS V600 w wysokich gorach oraz w gęstym lesie

    1. Kamil Nowak - Bieganie Uskrzydla pisze:

      V600 ?

  25. Damian pisze:

    Potrzebuje do sportu i życia codziennego. Co lepsze polar m600 czy m430? Tętno ciśnienie ważne by było dobrze mierzone

    1. Kamil Nowak - Bieganie Uskrzydla pisze:

      A na co bardziej stawiasz? Sport czy codzienność? 🙂 Jeśli to pierwsze, to moim zdaniem lepiej jest wybrać Polar M430. Gdy zaś chcesz trochę bajerów na nadgarstku, to można skierować wzrok na M600.

Dołącz do dyskusji, zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Bronimy się przed SPAM-em. Uzupełnij pole:

Bieganie, a dieta: jakie posiłki warto jeść dzień przed zawodami?

Start w zawodach jest dla każdego biegacza wyczekiwanym momentem i zwieńczeniem wielu miesięcy ciężkiego treningu. Ważne jest, aby równomiernie z treningiem biegowym prawidłowo się odżywiać, ponieważ tylko długofalowe przestrzeganie zasad żywieniowych skutkuje wymiernymi efektami, czyli uzyskaniem większej siły i wytrzymałości mięśni. W poniższym artykule skupimy się na posiłkach, które warto zjeść na dzień przed startem w zawodach.  (więcej…)