Jak się ubrać do biegania
Bieganie – Jak się ubrać? 4 pory roku w jednym poradniku [WIDEO]

polecane

Bieganie – Jak się ubrać? 4 pory roku w jednym poradniku [WIDEO]

Kamil Nowak
21 stycznia, 2021
Poradniki

Jak się ubrać do biegania w zimne dni? Jak się ubrać do biegania zimą? Jaki strój założyć na wiosnę czy lato? Czym się kierować podczas wyboru odzieży do biegania? Wszystkie odpowiedzi w obszernym poradniku wideo. Warto obejrzeć cały odcinek, ponieważ ująłem w nim tylko praktyczne wskazówki, które pozwolą perfekcyjnie dopierać odzież do aktualnych warunków pogodowych. Wspominam również o błędach jakie ja robiłem na początku przygody z bieganiem. 

Jak się ubrać do biegania

Ponieważ ten poradnik zostanie opublikowany w styczniu rozpocznę od porad dotyczących ubioru na bieganie w zimie. Wskazówki sprawdzą się również podczas jesiennych treningów, ale prawdę mówiąc, wszędzie tam, gdzie pogoda jest zmienna i dochodzi do dużych różnic temperaturowych w ciągu doby, przyda się Wam ta wiedza. Bieganie przez cały rok jest fantastyczne, ponieważ dzięki zmieniającym się porom roku możemy na nowo odkrywać nasze ulubione miejsca biegowe. Jedyny ciężar jaki spoczywa na naszych barkach to dobór odpowiedniej odzieży do biegania.

Przez dwie pierwsze zimy towarzyszył mi straszliwy błąd, który robiłem za każdym razem, gdy przygotowywałem się do wyjścia na bieganie w zimie. Podkreślę, że ten błąd towarzyszył mi przez dwa sezony, czyli jakby nie patrzeć przez dwa lata. Nie wiem czemu, ale przerzucałem ciężar winy na pogodę, a nie na własne zachowanie. Otóż zakładałem na siebie odpowiednią ilość warstw odzieży – podkoszulek, bluzę i czasami kurtkę, ale te trzy warstwy były za grube.

Jak się ubrać do biegania

Jak się ubrać na bieganie w zimie? W pierwszej kolejności dobrze jest zrozumieć, że organizm podczas wysiłku wytwarza spore ilości ciepła i wilgoci. Podczas zimowych treningów, szczególnie w pierwszym i drugim sezonie mojego biegania, miałem wrażenie, że coś mnie spowalnia. Nie pozwala się rozpędzić do takiej prędkości, jaką lubię, w jakiej czuję się komfortowo. Szybciej kończyłem treningi, które nie przynosiły mi zadowolenia. Czułem jakbym walczył z czymś, szczególnie w drugiej połowie dystansu.

Od razu powiem, że była to błędna ocena warunków pogodowych jakie panowały za oknem. Wybierałem taką odzież do biegania, która była grubsza – identyczna jak do codziennych spacerów. Gruba kurtka biegowa, gruba bluza. Taka kombinacja powodowała, że na początku gdy wychodziłem z domu było mi od razu ciepło, ale gdy przebiegłem pierwsze 2-3 kilometry, gdy ciało dodatkowo wytwarzało ciepło, nie miało ono gdzie ujść.

Jak się ubrać do biegania

Blokowała je zbyt gruba odzież. Gotowałem się, a zamiast na biegu, organizm był skupiony na walce z wysoką temperaturą i wilgocią pod odzieżą – tworzył się wręcz mikroklimat, który męczył moje ciało. Odkąd kieruję się pewną zasadą, która nie jest w żaden sposób magiczna, odzież dobieram zawsze idealnie pod pogodę. I nie mam już problemu wolniejszego biegania, który tkwił w tym, że zakładałem na siebie zbyt ciepłą odzież względem temperatury, co powodowało, że warstwy gromadziły ciepło.

Zasada „+10 stopni” oznacza tyle, że do temperatury panującej za oknem dodajemy plus dziesięć stopni. Uzyskany w ten sposób wynik daje nam rzetelną informację o temperaturze, jaką realnie będzie odczuwać podczas biegania. Ta zasada działa u mnie w 100% sytuacji. Jeśli temperatura powietrza wynosi 4 stopnie powyżej zera, dodaję do tej wartości 10 i otrzymuję 14 stopni, czyli temperaturę jaką faktycznie będę odczuwać podczas biegania. Wówczas wybieram 3 cieńsze warstwy odzieży, bo 14 stopni to nie jest zimna.

Innym przykładem jest 7 stopni na minusie, po dodaniu 10 otrzymujemy wartość plus 3 stopnie. Taka odczuwalna temperatura oznacza, że warto zabrać na bieganie przynajmniej grubszą bluzę lub też umiarkowanie cieplejszą kurtkę. Gdy jesteśmy zmarzluchami lepiej będzie zamienić lekką kurtkę na cieplejszą.

Jak się ubrać do biegania

Z doświadczenia mogę powiedzieć, że już po kilkunastu treningach z doborem odzieży według zasady „+10 stopni”, nic Was nie zaskoczy i będziecie idealnie dobierać odzież. Gdy za oknem jest 9 stopni i uwzględnicie zasadę +10 nagle robi się 19 stopni ciepła, czyli dość ciepło, nawet gdy w kalendarzu trwa jeszcze zimę. Nie warto się przegrzewać podczas zimowych czy jesiennych treningów.

Jak się ubrać do biegania

Niezależnie od pory roku moją pierwszą warstwą odzieży jest cienka i przylegająca do ciała koszulka techniczna. W zimie jest to dobry fundament do dalszych odzieżowych wyborów, zaś w okresie letnim w zupełności wystarcza jako górna warstwa odzieży, która perfekcyjnie odprowadza wilgoć z powierzchni skóry.

Jak się ubrać do biegania

Gdy pogoda strasznie miesza w ciągu dnia, dobrze jest zabrać ze sobą plecak do biegania. W ogóle jestem wielkim fanem tego sprzętu. W zimie czy na jesień do plecaka możemy schować dodatkową warstwę odzieży i wykorzystać ją, gdy podczas treningu temperatura zacznie się obniżać. Zaś, gdy przyświeci słońce i zrobi się cieplej, możemy ściągnąć jedną warstwę i włożyć ją do plecaka. Wszystko to ma na celu utrzymywanie odpowiedniej temperatury ciała podczas biegania.

Plecak jest także przydatny, ponieważ do jego środka możemy schować rękawiczki czy czapkę. Fani biegania z telefonem będą również zadowoleni, bo smartfon w kieszonce nie będzie przeszkadzał podczas treningu. Skoro mowa już o rękawiczkach i czapce, to dorzucę jeszcze skarpetki i będziemy mieć trio. Generalnie są to akcesoria, które mają zabezpieczyć części ciała wrażliwe na utratę ciepła.

Jak się ubrać do biegania

Od późnej jesieni do zimy ubieram się nie tylko na cebulkę, czyli stosuję kilka warstw odzieży, ale zwracam uwagę, aby całe ciało było zakryte. Zupełnie inaczej się biega – mówię tutaj o zachowaniu wysokiego komfortu termicznego, gdy mam na sobie koszulę, cienką bluzę, rękawiczki i czapkę. W cieplejsze dni zimy taki strój jest dla mnie idealny. Nie przegrzewam się i mogę przebywać bardzo długo na świeżym powietrzu. Zwracam uwagę, że taki strój zasłania każdy element mojego ciała. Ręce są ciepłe, głowa i uszy schowane pod czapką.

Skarpetki są jednym z niedocenianych, pomijanych, być może nawet wyśmiewanych elementów stroju biegacza. Całkiem niepotrzebnie, bo przemarznięte ścięgno Achillesa może przerodzić się w problem, chociażby zapalenie tej części ciała. Faktem jest, że właśnie przez niedocenianie i lekkomyślność ten problem zna zbyt wielu biegaczy. Stawy łokciowy i kolanowy są również miejscami szczególnej troski, a przewianie tych części ciała może prowadzić do pulsującego bólu.

Obowiązkowo stosuję profilaktykę, która w moim przypadku sprawdza się perfekcyjnie. Wymienione już części ciała zabezpieczam warstwą odzieży. Uważam, że lepiej nałożyć warstwę odzieży, która zabezpieczy miejsca, niż później leczyć ich zapalenie lub moje przeziębienie.

Jak się ubrać do biegania

A jak się ubrać na trochę cieplejsze dni oraz na bieganie w upale? Gdy jest już cieplej (powiedzmy na wczesną wiosnę), ale temperatura nie jest jeszcze zbliżona do komfortowych wartości korzystam z legginsów o długości 3/4. W dalszym ciągu osłaniam przed zimnem czy wiatrem staw kolanowy, ale część nogi jest już odkryta. Osobiście lubię to rozwiązanie!

Do biegania w gorące, upalne dni należy się stosownie przygotować. Należy wybierać tylko przewiewne, lekkie produkty ukierunkowane na aktywność fizyczną. Mam tutaj na myśli koszulki, spodenki i skarpetki zaprojektowane z myślą o biegaczach. Lekkie tkaniny, które błyskawicznie odprowadzają wilgoć będą świetnym wsparciem podczas treningów w lato.

Jak się ubrać do biegania

Dużo biegaczy ćwiczy na otwartej przestrzeni i nie chroni głowy. W słoneczne dni może to doprowadzić do udaru słonecznego, czyli przegrzania wskutek silnego nasłonecznienia. Czapka biegowa zmniejszy ryzyko doznania takiego problemu, ale mimo wszystko warto zachowywać szczególną ostrożność podczas gorących i słonecznych dni.

Moim sprawdzonym patentem jest zabieranie na trening plecaka biegowego. Ponownie przedstawiam ten element jako ciekawy i praktyczny, ponieważ ułatwia on logistykę podczas biegania. W zimę pomieści rękawiczki, czapkę czy dodatkową warstwę odzieży, zaś w lato wygodnie przeniesiemy napoje, żele energetyczne czy czapkę biegową z daszkiem, gdyby w pochmurny dzień nagle wyszło słońce.

Jak się ubrać do biegania

Buty do biegania to bardzo złożony temat, więc nagrałem osobny materiał wideo o tym, jak wybrać idealną parę, na co zwracać uwagę, jakie powinny być dobre buty do biegania. W kontekście lata, obuwie powinno być przewiewne. Delikatna siateczka pomoże utrzymać dobre warunki w środku butów. Odprowadzanie wilgoci z wnętrza butów jest kluczowe, gdy chcemy biegać w upalne dni. W zimie warto zwrócić uwagę na bieżnik butów. Gdy napada śnieg albo na trasie zalega błoto, dobrze jest posiadać obuwie z drapieżnym bieżnikiem, który znajdziemy w butach trailowych. Są to specjalne modele do biegania w trudnym terenie. Buty trailowe zaoferują również odpowiedni stopień bezpieczeństwa – nie będziemy się tak bardzo ślizgać, więc nasz bieg stanie się pewniejszy.

Zbliżając się do końca dzisiejszego materiału muszę powiedzieć, że dzięki tym radom moje bieganie jest przyjemniejsze. W zimę nie marznę, a w lato nie przegrzewam się. Jeśli pogoda będzie chciała mnie zaskoczyć, to z plecaka wyciągam dodatkową warstwę odzieży. Osłaniam stawy i newralgiczne części ciała. Jeśli ten materiał okazał się być pomocny lub po prostu się spodobał, kliknijcie proszę łapkę w górę i zasubskrybujcie kanał. Dzięki!

polecane

Dołącz do dyskusji, zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Bronimy się przed SPAM-em. Uzupełnij pole:

ASICS GEL-KAYANO 30 – ikona powraca!

Końcówka czerwca mnie zaskoczyła. Kilka ostatnich dni tego miesiąca spędziłem w Berlinie na europejskiej premierze butów ASICS GEL-KAYANO 30. Wydarzenie pod nazwą Running Never Felt Better zgromadziło ponad 150 gości z całej Europy, głównie biegaczy i ekspertów. Dzięki wykładom, podczas których mówiono o technologii i procesie powstania buta, spotkaniom z ekspertami i możliwości biegania w najnowszej odsłonie KAYANO w gronie profesjonalnych sportowców nigdy wcześniej nie pochłonąłem tylu informacji tylko o jednym bucie. Mogę zaryzykować stwierdzenie – pół żartem, pół serio – że jestem jedną z najlepiej poinformowanych o modelu KAYANO osób w Polsce. Poniżej mój obszerny test ASICS GEL-KAYANO 30. (więcej…)