Po jakim czasie schudnę biegając? 6 pytań do eksperta

polecane

Po jakim czasie schudnę biegając? 6 pytań do eksperta

Kamil Nowak
5 kwietnia, 2016
Dieta

Po jakim czasie schudnę biegając regularnie? Jak efektywnie spalę tłuszcz? Czy systematyczność jest ważna w walce z otyłością? – to jedne z najczęstszych pytań początkujących biegaczy. Przygotowaliśmy 6 najpopularniejszych tematów związanych z bieganiem i odchudzaniem.  Odpowiedzi przygotował Jakub Piotrowski – dietetyk i trener personalny. 

Po jakim czasie schudnę biegając

Wszyscy wiemy jak łatwo jest przytyć, a jak trudno choć trochę z tej wagi zrzucić. Cieszy fakt, kiedy od pierwszego kroku nasza waga zaczyna spadać, ale zarazem jest to proces, który wymaga podejmowania regularnych treningów i zwiększenia ogólnej aktywności fizycznej. Poniżej ekspert Jakub Piotrowski, dietetyk i trener personalny z Dietetyk w Szczecinie odpowiada na nasze pytania, które przygotowaliśmy biorąc pod uwagę listy najczęściej pojawiających się zagadnień związanych z nadwagą, bieganiem i treningiem.

1.Chcę zrzucić 1 kg tłuszczu. Ile należy przebiec kilometrów?

Jedną z najciekawszych kwestii odchudzania będzie ustalenie faktycznej liczby kilometrów, które należy przebiec, aby spalić 1 kg zalegającego tłuszczu w naszym ciele. Chcąc precyzyjnie wyliczyć tę zależność, przyjęliśmy do badania mężczyznę o wadze 100 kg, który spala około 70 kcal w trakcie jednego przebiegniętego kilometra oraz trenuje w ciągu tygodnia przez 210 minut. Przyjęto również, iż w trakcie 210 minut jest w stanie przebiec w ciągu tygodnia 30 km. Co daje nam:

7000 kcal (wartość energetyczna 1 kg tłuszczu) : 70 kcal (kalorie spalane w trakcie 1 km biegu) = 100 km

100 km = 1 kg tłuszczu 
(wyliczenie jest orientacyjne i uwarunkowane wieloma zmiennymi)

Należy pamiętać, że wartość została przyjęta szacunkowo i na podstawie podanych powyżej kryteriów. Wyliczenie dokładnej liczby kilometrów jest zawsze indywidualne i należy je rozpatrywać pojedynczo. Jeśli posiadasz urządzenie, które za pomocą przebytego dystansu, tętna, wieku i wzrostu podaje spalane kalorie, to na podstawie ostatnich 100 km możesz wyliczyć dla siebie indywidualny poziom spalania kalorii.

2.Jak sen wpływa na zrzucanie kilogramów?

Temat dobroczynnego działania snu w trakcie odchudzania pojawia się jak bumerang. Jak wiadomo sen wpływa pozytywnie na wiele procesów zachodzących w organizmie. – Sen jest najważniejszą formą biernego odpoczynku. To właśnie podczas spania wydziela się 70-80% hormonu wzrostu – zaznacza Jakub Piotrowski i dodaje: –  najlepiej, gdy będziemy spać w przedziale od 7 do 9 godzin, ponieważ wówczas obserwuje się najbardziej korzystny wpływ tego procesu na adaptację ciała do treningu. Chodzi tutaj głównie o czynniki fizyczne, ale również emocjonalne czy stresogenne, które mogą wystąpić w ciągu dnia. Na pewno odpowiednia dawka snu przyśpiesza budowanie masy mięśniowej i spalanie tkanki tłuszczowej.

3.Regularność ćwiczeń. Kluczowe hasło w trakcie chudnięcia?

Kolejnym niezwykle istotnym czynnikiem oddziałującym na poprawny proces spalania tłuszczu jest regularność treningu. Mówi się o tym, aby przerwa pomiędzy sesjami nie była większa niż 3 dni, bowiem po tym czasie tracimy efekt superkompensacji. Jest to moment, w trakcie którego dobroczynny wpływ ostatniego treningu podnosi zdolność naszego organizmu do wysiłku fizycznego, a osiągnięty poziom odpoczynku jest idealny. Krótko mówiąc, będzie to najlepsza okazja do wykonania kolejnego treningu.

– Tylko regularne ćwiczenia przyniosą nam pożądany efekt. Sporadyczne treningi na pewno poprawią nam samopoczucie, ale fakt, że chcemy pozbyć się pewnej ilości tłuszczu z organizmu (np. „oponki” na brzuchu) na pewno zmotywuje nas do aktywniejszego spędzania czasu. Bieganie jest jedną z najlepszych możliwości spalania tłuszczu z całego organizmu – dodaje ekspert.

4.Kilka najgorszych produktów w diecie. Czego absolutnie unikać?

– Ważną sprawą jest unikanie: spożywania alkoholu (1 g alkoholu to około 7 kcal), produktów mocno przetworzonych (gotowych dań do odgrzewania, zupek chińskich czy sosów w proszku), zawierających duże ilości tłuszczów zwierzęcych (tłuste mięsa, słonina), czy cukrów prostych takich jak ciastka czy cukierki. Także słone przekąski typu paluszki lub chipsy nie są wskazane. Unikać należy również smażenia dań, a dużo lepszym sposobem przygotowywania potraw będzie ich duszenie, pieczenie lub gotowanie – mówi Jakub Piotrowski.

5.Bieganie rano czy wieczorem?

Przy okazji tego zagadnienia dobrze jest wrócić na chwilę do powyższej odpowiedzi na pytanie numer 3. Dla osoby rozpoczynającej bieganie lub też osoby z nadwagą, która biega regularnie, będzie istotny fakt, że osoba ta systematycznie podejmuje trening. – Według badań najskuteczniejsze są treningi przeprowadzone do południa. Jednakże dla amatorów nie robi to różnicy. Najważniejsze jest to, aby w ogóle trenować regularnie – zaznacza Jakub Piotrowski. Wspomniana cykliczność przyśpiesza przemianę materii w organizmie, co powoduje szybsze spalanie kalorii. Starajmy się biegać stale, a szybciej stracimy na wadze zbędne kilogramy.

6.Dieta a bieganie. Ile przyjmować dziennie kalorii?

frytki bieganie spalanie

Będzie nam bardzo ciężko schudnąć jeśli nie połączymy biegania z dobrze zbilansowaną dietą, które pozwolą nam lepiej i sprawniej kontrolować ilość kalorii. Ponadto, odpowiednia dieta zabezpieczy nasze ciało przed ubytkami mikro i makroskładników z naszego organizmu, przyśpieszy regenerację oraz proces budowania masy mięśniowej. Należy jednak umiejętnie gospodarować wielkością (kalorycznością) posiłków i nie obcinać ich nagle o dużą liczbę kalorii. – Znaczące ograniczenie kalorii spowoduje skutki odwrotne do oczekiwanych, czyli spowolnienie metabolizmu i gwarantowany efekt jojo po zakończeniu diety. Aby tego uniknąć, kobiety nie powinny schodzić poniżej 1300 kcal, a mężczyźni 1800 kcal – zaznacza na koniec rozmowy Jakub Piotrowski.

Podsumowanie

schudnę biegając

Proces, w trakcie którego spalamy tłuszcz, a tym samym zmniejszamy swoją wagę, jest skomplikowany i pewne jego kwestie mogą stać się dość zawiłe dla początkującego biegacza, jak również dla osoby, która biega od kilku miesięcy. Aby nasza masa ciała sukcesywnie się obniżała, należy połączyć ze sobą odpowiednią dietę, regularny trening, dobrej jakości sen oraz nie zapominać o odpowiednim planie treningowym. Optymalnie skomponowana całość powinna wywrzeć pozytywny skutek na nasze ciało i wagę.

Dziękujemy ekspertowi Jakubowi Piotrowskiemu, dietetykowi i trenerowi personalnemu za bardzo dokładne przedstawienie kwestii związanych z procesami spalania tłuszczu w połączeniu z treningiem biegowym.

polecane

Dołącz do dyskusji, zostaw komentarz

  1. a33 pisze:

    Zrzucic tluszcz z brzucha to jakas masakra i nawet z pomoca biegania nie jest latwo. Staram sie cwiczyc regularnie, ale, wiecie ja jest.

    1. Magda pisze:

      Tłuszcz na brzuchu+ bieganie to ciężki związek. Podczas biegania długich dystansów, wytwarza się kortyzol, a ten odpowiedzialny jest za odkładanie tłuszczu na brzuchu. Polecam uzupełnienie diety w antyoksydanty, żeńszeń i włączyć w swój plan treningowy jogę ;).

      1. Beremis pisze:

        A długi dystans to jaki, żeby ten kortyzol zaczął się wytwarzać?
        Z mojego skromnego doświadczenia 😉 powiedziałbym, że osoba z taką oponką i tak ma trochę zaległości w regularnych treningach, kondycję słabą, dużego dystansu nie przebiegnie 😉
        Jeśli regularnie ćwiczy a oponka jest, to już raczej winy szukałbym wdiecie a nie kortyzolu.

    2. Leny pisze:

      Słyszałem że tłuszcz na brzuchu jest jak kapitan na statku, schodzi ostatni 🫣

  2. Daria pisze:

    Jak zmiany to hurtowo, a nie pojedynczo. ? a niedawno zdecydowałam się na skorzystanie z opieki dietetyka. By było podobnie, pewnego dnia zdałam sobie sprawę, że znowu przytyłam kilka kilo – na tyle, że czuć i widać niestety. I pomyślałam sobie – całe życie od schudnięcia do przytycia, od przytycia do schudnięcia, tak non stop. Zapisałam się na basen + plusik ma saunę ? motywacja jest No i dieta, bo to podstawa – prosto do dietetyka. Teraz korzystam z porad Foodwise. Jest online – nigdzie nie trzeba biegać ? zalecenia mogę sobie przejrzeć na szybkości w drodze z basenu na saunę ? No i człowiek nie dość, że chudnie, to lepiej się czuje,a jak przyjeżdża moja siostra, to robi wielkie oczy, że świetnie gotuję ?

  3. Cyrk zalewskich pisze:

    ważę 107 kg, na ławce wycisk 140kg, hantle po 50 na łapę na dodatniej ławce, podciąganie zero problemu, jak chcę i ile chcę, bieganie bez zmęczenia ok. 3km, wyjście po schodach w 15 minut przy regularnym tętnie 60 piętro, a waga nawet nie drgnie, codziennie biegam 1-3 km, plus 40 piętro w 10 minut, trening fbw – maxy.

Dołącz do dyskusji, zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Bronimy się przed SPAM-em. Uzupełnij pole:

Skarpety do biegania. Czy wiesz, jak ważne są w treningu?

Bawełniane lubią się zsuwać, długo schną, ocierają skórę i przysparzają problemów. Syntetyczne są trwalsze, doskonale leżą na stopie, wpływają na wysoki komfort w czasie treningu, a także błyskawicznie odprowadzają wilgoć i ciepło. Skarpety - bo o nich będzie dzisiejszy materiał - mogą stać się atutem lub ograniczeniem na stopach sportowców. Dlaczego warto wybierać tylko te produkty, który zaprojektowano jako skarpety do biegania? Czym różnią się od bawełnianych odpowiedników? (więcej…)