Polar M430 – zegarek z GPS i pomiarem tętna – recenzja

polecane

Polar M430 – zegarek z GPS i pomiarem tętna – recenzja

Kamil Nowak
11 lipca, 2017
Recenzje Wideo

Polar M430 jest zegarkiem GPS oferującym dostęp do najważniejszych informacji treningowych, który może stać się prawdziwym szkoleniowcem wpływającym na wzrost sportowej formy. Głównie dlatego, iż jest wyposażony w pomiar tętna na nadgarstku, zaawansowane funkcje Smart Coaching, całodobową rejestrację tętna czy automatyczną analizę jakości snu. Czy biegacz z dużymi oczekiwaniami będzie zadowolony z posiadania zegarka Polar M430? Czy moduł pomiaru tętna, który wykorzystuje aż 6 diod LED jest niezawodny? 

Do realizacji biegowych marzeń potrzeba sprzętu z najwyższej półki. Takiego, który zaspokoi wszelkie potrzeby użytkownika w informacje o aktywności na przestrzeni całego dnia. Dane powinny dotyczyć nie tylko samego treningu, ale również procesu regeneracji i snu. W bieganiu wszystko jest ważne! Taki sprzęt nie tylko powinien dostarczać cennych informacji, ale ze względu na dużą konkurencję na rynku, być niezawodny. Ponad 3 lata temu pojawił się zegarek GPS Polar M400, który skradł serca wielu osób aktywnych fizycznie. W dalszym ciągu jest to bardzo popularny model, często widoczny na nadgarstkach sporej liczby biegaczy. Jednak czas robi swoje, wymagania użytkowników stale rosną, a producenci są niemal rokrocznie zobligowani do premier nowych rozwiązań. W tym roku nadszedł czas na odświeżenie modelu M400. Kilka tygodni temu pojawił się w sprzedaży jego następca – Polar M430. Zegarkiem już teraz interesuje się spora liczba osób – widać to po wielu zapytaniach związanych z jego funkcjonalnością i tym, czy oferuje rzetelny pomiar tętna, które to kierowaliście do nas od momentu ukazania się informacji o tej nowości. Dzisiaj nastał dzień, w którym wszystko się wyjaśni i zaprezentujemy Wam wyniki kilkunastu tygodni ciężkiej pracy i testowania tego modelu. Czym się różni zegarek M430 od M400? Czy pomiar tętna oparty na 6 diodach LED działa perfekcyjnie? Co sądzimy o jego pozostałej funkcjonalności? Odpowiadamy.

Wygląd i jakość materiałów (wymiary, warianty kolorystyczne, nowy port USB)

Zegarek Polar M430 jest typowym sprzętem sportowym, a to oznacza, że wykonany został w większości z tworzywa sztucznego, które warunkuje jego wygląd. Czy to się nam podoba? Odpowiemy w dalszej części testu. Pasek M430 wykonano z miękkiego tworzywa, które świetnie trzyma zegarek w miejscu zapięcia, a to jest szczególnie istotna kwestia w przypadku sprzętu, który posiada optyczny pomiar tętna. Jeśli dane o tętnie mają być rzetelne, zegarek nie powinien się przemieszczać. Względem starszego brata, modelu Polar M400, nowy pasek ma więcej otworów regulujących temperaturę skóry w miejscu jego zapięcia. M400 ma bardziej utwardzony pasek – sztywniejszy, a ten w M430 jest giętki i przyjemniejszy w dotyku. Całodniowe noszenie na nadgarstku M430 nie przysparza obtarć, czy dyskomfortu. W dodatku zegarek jest bardzo lekki, jego masa to zaledwie 51 g.

Polar M430 obsługuje się za pomocą 5 przycisków, czyli identycznie jak w przypadku M400. W najnowszym zegarku przyciski wciska się z identyczną siłą, co posługując się M400 – wszystko chodzi bardzo gładko i nie sprawia problemów zarówno w ciągu dziennego użytkowania, jak i podczas aktywności fizycznej. Przypisana funkcjonalność do poszczególnych przycisków jest odpowiednia.

Względem wyglądu największe zmiany zaszły z tyłu zegarka M430, ponieważ znajduje się tam moduł optycznego pomiaru tętna, który zajmuje niemal całą tylną metalową płytkę – głównie dzięki temu, że składa się z aż 6 diod LED i środkowego czujnika zbierającego dane. Bardzo podobny moduł zobaczyć można w smart zegarku Polar M600. W M430 całość delikatnie wystaje poza obrys zegarka, aby lepiej przylegać do skóry użytkownika. Działanie optycznego pomiaru tętna wnikliwie opiszemy w dalszej części recenzji. Drugą sporą zmianę w wyglądzie znajdziemy porównując porty ładowania akumulatora. M430 posiada nowy port USB, który zdecydowanie różni się od wszystkich poprzednich zamontowanych w urządzeniach Polar. Jest większy, pozbawiony gumowej zaślepki. Podczas konieczności czyszczenia gniazda, mamy do niego łatwiejszy dostęp. Nowy port ma całkowicie wyeliminować problemy pojawiającej się korozji gniazda i problemów z ładowaniem, na jakie skarżyła się część użytkowników starszego modelu. Warto zapamiętać, że każdorazowo przed chęcią ładowania Polar M430 należy sprawdzić, czy port jest suchy, pozbawiony kurzu i innych zanieczyszczeń.

Kilka zdań powyżej zwróciliśmy uwagę na sportowy wygląd zegarka i mieliśmy odpowiedzieć na pytanie, czy to się nam podoba, czy też nie. Otóż sprawa rozbija się o dwie kwestie. Pierwsza to jego zastosowanie – oczywiście sportowe, więc jakżeby inaczej mógł być zaprojektowany. Wygląda w 100% jak zegarek sportowy, który zakładamy do treningu. Jest wodoodporny, więc można z nim pływać, łatwo go wyczyścić i nie trzeba zbytnio się nim przejmować nawet jeśli upadnie, ponieważ został wykonany z miękkiego materiału. Druga sprawa jest bardziej skomplikowana. Sprzęt, który w swojej funkcjonalności posiada mierzenie aktywności fizycznej na przestrzeni dnia, potrzeba nosić przez cały dzień – nawet w trakcie pracy czy bardziej formalnego wyjścia służbowego. W takich chwilach wygląd zegarka nie pasuje np. do marynarki, eleganckiej koszuli, a tym bardziej do garnituru. Szczególnie, że aktualnie możemy wybrać kolor zegarka spośród tylko trzech propozycji – biały, szary lub pomarańczowy. Posiadając nawet wszystkie trzy, to żaden nie będzie pasować do marynarki. Żeby jeszcze bardziej dobić temat, można zwrócić uwagę na jeden uniwersalny rozmiar zegarka. Uniwersalny, to nie w każdym przypadku oznacza: dobry dla wszystkich. Nam osobiście podoba się konwencja tworzenia jednej serii zegarków o kilku wielkościach do wyboru, ale i niekiedy trochę odmiennej funkcjonalności. Niestety, gdy zegarek Polar M430 zaciekawi nas swoimi funkcjami, zetkniemy się z brutalną rzeczywistością nieciekawych kolorów pasków, brakiem możliwości ich ręcznej wymiany, a także tylko jednym (uniwersalnym) rozmiarem.

Wyliczając dalej braki zegarka M430 można popatrzeć na wyświetlacz. Jego rozdzielczość jest w pełni satysfakcjonująca, ale dlaczego nie tchnięto w niego kolorów? Tryb wyświetlacza można ustawić na dwa sposoby – jasny lub ciemny widok danych, czyli dokładnie tak samo, jak w przypadku już trzyletniego M400. Nam osobiście brakuje kolorowego wyświetlacza, który wprowadziłby nieco lepsze wrażenia na i tak już mało ciekawych tarczach zegarka. Zostawiając temat wyglądu zegarka, przejdziemy do omówienia jego funkcjonalności, ponieważ jest o czym pisać!

Najważniejsze funkcje Polar M430

W tworzeniu zestawu funkcjonalności dla tego modelu, Polar w dużej części postawił na swoje sprawdzone narzędzia i dodatkowo zaproponował przyszłym użytkownikom kilka nowości – względem tych osób, które korzystały z zegarka Polar M400. Najnowsza odsłona świetnie spisze się podczas treningu, a to dzięki sporej liczbie dostępnych funkcji, ale również podczas dnia codziennego, mierząc aktywność fizyczną, badając jakość snu, a także błyskawicznie udostępniając informacje poprzez funkcję powiadomień z telefonu. To wszystko tytułem wstępu. Wypunktowanie i krótkie omówienie funkcji znajduje się poniżej, a bardziej szczegółowe opisy w dalszych częściach testu. Zaczniemy od funkcji bezpośrednio związanych ze sportem:

  • zaawansowany GPS:
    • technologia Assisted GPS (A-GPS),
    • powrót do punktu startowego;
  • optyczny pomiar tętna na nadgarstku;
  • Smart Coaching:
    • Fitness Test,
    • Program Treningu Biegowego,
    • Running Index,
    • Obciążenia Treningowe (w Polar Flow),
    • Stan Regeneracji (w Polar Flow),
    • Training Benefit,
    • Licznik Kalorii,
    • Monitor Aktywności,
    • Podsumowanie Aktywności,
    • Sleep Plus;
  • dostęp do ponad 100 profili sportowych;
  • trening w zamkniętych pomieszczeniach;
  • pomiar kadencji z nadgarstka;
  • powiadomienia z telefonu;
  • dostęp do platformy Polar Flow.

Użytkownicy sprzętu Polar świetnie kojarzą funkcję Smart Coaching, która oferuje dostęp do wielu informacji treningowych. Za pośrednictwem zegarka M430 możemy przeprowadzić m.in. Fitness Test, który odpowie na pytania o wydolność tlenową organizmu na podstawie tętna spoczynkowego, program treningu biegowego Polar pomoże przygotować się do zawodów np. na 5 km czy 10 km, półmaraton a nawet maraton. Jeszcze inna opcja pozwala na uzyskanie informacji o potrzebnym czasie, jaki powinniśmy przeznaczyć na odpoczynek pomiędzy treningami. Dlaczego jest to ważne? Polar zwraca uwagę, że według ich badań to właśnie osoby, które regularnie uprawiają sport, zapominają o należytym odpoczynku i wielokrotnie balansują na granicy kontuzji, czy nawet urazu. To jeszcze nie koniec, bo Smart Coaching dostarcza informacji o poziomie aktywności fizycznej na przestrzeni dnia, inteligentnie liczy spalone kalorie, a zawsze po zakończeniu treningu wygeneruje specjalne podsumowanie z istotnymi informacjami. Na tej podstawie użytkownik zawsze będzie wiedział, jaki rodzaj treningu wykonał, w jakich strefach tętna ćwiczył i może sprawdzić wiele pozostałych danych.

Jedną z nowości jest funkcja Sleep Plus, która mierzy nasz sen i potrafi określić jego czas, jakość i długość. Uzyskane wyniki w dłuższej perspektywie mogą się przyczynić do odpowiedzi na pytania dotyczące tego, jak zmienić nasze dotychczasowe nawyki, aby sen był jeszcze bardziej efektywny dla organizmu. Funkcję Sleep Plus dokładnie opisaliśmy w dalszej części testu. Kolejną nowością względem poprzedniego modelu M400 jest dodanie optycznego pomiaru tętna z nadgarstka. Całość składa się z 6 diod LED i czujnika mierzącego wartości tętna. Co ciekawe, optyczny pomiar tętna może odbywać się w trakcie pływania! Zegarek M430 nie posiada jednak funkcji pływania, czyli nie określa stylu, efektywności czy postępów pływackich. Producent zwraca również uwagę, że woda może utrudnić prawidłowy pomiar wartości tętna z nadgarstka. Wodoodporność zegarka to 30 m.

Polar M430 posiada sygnalizację alertów przez wibracje (podkreślamy: urządzenie nie wydaje dźwięków).

Polar M430 można sparować z inteligentną wagą Polar Balance, sensorem biegowym Bluetooth Smart, nadajnikami na klatkę piersiową np. najnowszym Polar H10 lub innymi. Zegarek komunikuje się również z telefonem i prezentuje powiadomienia bezpośrednio na swoim wyświetlaczu.

Czego nie ma M430? Możliwości nawigacji po trasie (czyli tzw. kursów), której brak może dla wielu biegaczy stanowić ograniczenie. Zegarka M430 nie sparujemy z sensorem kadencji, który moglibyśmy wykorzystać podczas kolarstwa do otrzymywania informacji o częstotliwości pedałowania.

Pomiar tętna na nadgarstku (budowa i dokładność)

Zegarek Polar M430 wyposażony został w optyczny pomiar tętna, który bezpośrednio z nadgarstka rejestruje wartości tego parametru. Składa się aż z 6 diod LED, które podświetlają tkanki, a także centralnego czujnika rejestrującego odbite światło. Tętno jest w pełni mierzalną wartością, która pozwala określić stopień zaangażowania serca w wysiłek fizyczny. Optyczny pomiar jest o tyle wygodny, że nie zmusza użytkownika do wykorzystywania zewnętrznych sensorów zakładanych np. na klatkę piersiową. Tym samym nie sprawia uczucia dyskomfortu w trakcie aktywności fizycznej. Jednak z drugiej strony, w pewnych określonych przypadkach technologia optycznego pomiaru tętna obarczona jest błędami. Ich wielkość zależy od dużej ilości czynników – niektóre związane są bezpośrednio z użytkownikiem np. poziom nawodnienia organizmu, miejsce zapięcia sprzętu mierzącego tętno, ale również takich, które wynikają z charakterystyki danej dyscypliny. Ciekawy materiał wyjaśniający zasady działania i specyfikę pomiaru tętna w różnych warunkach znajduje się tutaj: Co należy wiedzieć o nadgarstkowym pomiarze tętna? Kluczowa dla użytkownika staje się dokładność uzyskiwanych pomiarów, ponieważ na podstawie tylko rzetelnych wartości możliwe będzie przeprowadzenie konkretnej sesji treningowej.

Jaką dokładność oferuje optyczny pomiar tętna w zegarku Polar M430? Najbardziej wiarygodną metodą sprawdzenia jakości zbieranych informacji o tętnie jest realizacja kilku specyficznych treningów – biegu o umiarkowanej intensywności, jazdy na rowerze i treningu biegowo-interwałowego. Te trzy sesje są naszymi ulubionymi testami rzetelności pomiaru tętna. O ile pierwszy z wymienionych testów nie zawsze w pełni odkrywa niedoskonałości pracy urządzenia, tak dwa pozostałe świetnie sprawdzają się w obnażaniu błędów. Aby przejść do konkretnych przykładów i uzyskanych wyników, odsyłamy do osobnego wątku składającego się z opisu treningów i wykresów interaktywnych z zapisem wartości tętna. Wszystkie zebrane informacje z obszernym omówieniem znajdziecie na tej stronie z wykresami.

Poza dostarczaniem informacji o intensywności prowadzonego treningu, pomiar tętna może zostać wykorzystany w funkcji „Blokowanie strefy tętna„. Jest to zadeklarowany przedział (widełki), pomiędzy którymi chcemy prowadzić konkretny trening. W łatwy sposób możemy wykonać sesję, która na celu ma spalenie tkanki tłuszczowej, wzmocnienie mięśni, wydolności aerobowej i innych. Blokowanie strefy pokazaliśmy na powyższym wideo. W czasie treningu, kiedy wartość tętna znajduje się w danej strefie, wystarczyło przytrzymać przez 3 sekundy przycisk Start, aby tę strefę zablokować i uruchomić funkcję blokady. Jeśli tętno znajdzie się poza zablokowaną strefą, zostaniemy o tym powiadomieni przez wibracje. Funkcja nie jest niczym nowym, ale dzięki optycznemu pomiarowi tętna stała się bardziej wygodna, a użytkownik nie jest zobligowany do noszenia czujnika na klatce piersiowej.

Uwaga! Z oficjalnych informacji producenta wynika, że zegarek otrzyma aktualizację rozszerzającą działanie optycznego pomiaru tętna. Na przełomie września / października zostanie udostępniona funkcja ciągłego pomiaru tętna, która pozwalać będzie na mierzenie wartości tego parametru na przestrzeni całego dnia. Dzięki temu rozwiązaniu stanie się możliwy wgląd do wykresu tętna, gdzie odnajdziemy informacje o najniższym i najwyższym poziomie w ciągu dnia oraz najniższej wartości zanotowanej w nocy. Funkcja już działa w nowym monitorze aktywności – Polar A370. Tutaj znajdziecie link do szerszej informacji.

Sleep Plus (czas, długość i jakość snu)

Zacznijmy od tego, że sen ma ogromną rolę w treningu. To właśnie podczas snu w najlepszy możliwy sposób regeneruje się nasz organizm. Następuje proces pełnego odpoczynku. Jakość, jak i czas snu są kluczowymi parametrami decydującymi o tym, jak bardzo wypoczniemy. Jeśli coś nas trapi, dużo się stresujemy, zbytnio się przepracowujemy lub za mocno trenujemy, czynniki te bezpośrednio wpływają na sen. Dbanie o dobrą jakość snu staje się jednym z kluczowych elementów w trakcie przygotowania do zawodów sportowych. Permanentne zaniedbywanie czasu poświęcanego na sen może znacząco odbić się na uzyskanym wyniku.

Wchodząc do platformy Polar Flow i przechodząc do odpowiedniej zakładki związanej ze Sleep Plus, możemy zapoznać się ze specjalnie przygotowanymi poradami tzw. „higieną snu”, a chodzi tu przede wszystkim o pewne czynności, które maksymalizują wypoczynek organizmu podczas snu. W poradach możemy wyczytać, że wchodzenie do łóżka z tabletem przed zaśnięciem, spędzanie całego dnia w domu – bez czasu poświęconego na sport, czy długie popołudniowe drzemki, mogą negatywnie odbić się na jakości snu. Ręczne monitorowanie snu jest niemożliwe, więc jak to można robić profesjonalnie?

Na pomoc przychodzi Polar M430, który automatycznie śledzi nasze zachowanie w trakcie snu. Urządzenie wykryje moment zaśnięcia oraz pobudki i będzie gromadzić dane, które następnie zostaną przeanalizowane przez serwis Polar Flow. Zegarek M430 monitoruje ruchy ręki podczas snu, aby odnotować wszystkie przerwy i na tej podstawie podaje, ile faktycznie trwał sen.

Słowniczek Sleep Plus:

  • Łączna długość snu – to całkowity czas od zaśnięcia do obudzenia się;
  • Sen faktyczny – to czas od zaśnięcia do obudzenia się z wyłączeniem przebudzeń. Innymi słowy, jest to czas snu po odjęciu przerw. Czas tylko rzeczywistego snu jest wliczany do snu faktycznego;
  • Ciągłość snu – to ocena liczby przerw w trakcie snu;

To, co może spodobać się użytkownikom zegarka M430, którzy będą korzystać z funkcji monitorowania snu jest finalne przygotowanie zebranych danych. W aplikacji mobilnej czy w serwisie Polar Flow znajdziemy czytelne wykresy informacyjne, a także dodatkowy komentarz pozwalający zrozumieć widoczne dane. Możemy zapoznać się z informacjami z ostatniej nocy, czy z całego tygodnia. Przykładowy widok informacji poniżej:

Z jednego takiego okna informacyjnego możemy sprawdzić, jak długo spaliśmy, sen faktyczny, czas przebudzeń, ciągłość snu i statystyki dotyczące dziennych informacji. Układ okien, jak i czytelność danych jest świetna, a to sprawia, że chcąc zasięgnąć informacji o naszym śnie, jesteśmy w stanie to zrobić w przyjazny sposób. Rozwiązanie Sleep Plus to również możliwość indywidualnego ustawienia preferowanego czasu snu, aby określić, jak długo chcemy spać każdej nocy. Dodatkowo możemy zamieścić krótkie notki informacyjne o naszych odczuciach np. czy spało się nam dobrze, spokojnie etc. Funkcja spodobała się nam od razu i stanowi cenne źródło informacji, które mogą stać się istotne dla zwykłego użytkownika zegarka, jak i ambitnego sportowca, który chce poprawić swoje wyniki.

Klasyka rządzi: Polar Flow, Widok danych treningowych, Szybkie Menu i Timery

Polar stawia na swoje sprawdzone rozwiązania, które doskonale są znane użytkownikom tej marki. Sprawdzone, a to oznacza brak problemów i wygodę korzystania z urządzenia w trakcie aktywności fizycznej. Na myśli mamy głównie kilka funkcji i zaczniemy od przedstawienia tych, które warto sprawdzić jeszcze przed wyjściem na pierwszy trening z zegarkiem Polar M430. W pierwszej kolejności przejdziemy do omówienia tzw. Profili sportowych. Jest to lista wszystkich sportów, które często uprawiamy i możemy je w łatwy sposób dostosować do swoich indywidualnych potrzeb np. wybrać dane, które będą wyświetlane podczas treningu. Zmian możemy dokonywać na platformie Polar Flow:

Lub za pomocą aplikacji mobilnej Polar Flow:

Wielką zaletą jest to, że te dwa uzupełniające się nawzajem sposoby zarządzania profilami sportowymi są perfekcyjnie zaprojektowane. Zmian możemy dokonywać chwilę przed rozpoczęciem treningu, ponieważ nie potrzebujemy dostępu do laptopa. Możemy korzystać z aplikacji mobilnej, poprzez którą jesteśmy w stanie dowolnie zmieniać prezentowane dane. Dlaczego wspominamy o mobilności platformy Flow? Jeszcze jakiś czas temu w aplikacji nie można było zmieniać wielu ważnych parametrów. Użytkownik był zmuszony do zalogowania się poprzez laptop do serwisu Polar Flow. Formułę dopracowano i aktualnie naprawdę wiele informacji związanych z treningami jesteśmy w stanie modyfikować posiadając w rękach jedynie smartfon.

Kolejną sprawdzoną funkcją są ekrany treningowe i dowolność w ich tworzeniu. Ekrany są zestawieniami danych treningowych, które widzimy podczas aktywności fizycznej. W większości urządzeń marki Polar możemy utworzyć do 8 ekranów treningowych, a na każdym maksymalnie do 4 pól z danymi. Identycznie jest w Polar M430, a to sprawia, że możemy skomponować sporą liczbę ekranów z satysfakcjonującą ilością danych. Żeby wykonać zmiany powyższych pól z danymi nie musimy posiadać dostępu do laptopa – wystarczy wspomniana wyżej aplikacja mobilna, z pomocą której również dokonamy pożądanych zmian.

Kilka tygodni temu, przy okazji testowania licznika rowerowego Polar M460, opisaliśmy funkcję, która spodobała się nam od pierwszego jej użycia. Szybkie Menu, bo o niej właśnie mowa, to specjalne zestawienia ustawień zegarka M430, do których w wygodny sposób otrzymujemy dostęp. Jak pisaliśmy podczas testu licznika, pomyślano o trzech takich zgrupowaniach – w trybie przedtreningowym, podczas aktywności oraz w trybie wstrzymania. Dlaczego aż trzy Szybkie Menu? Ponieważ dostępu do innych funkcji potrzebuje osoba rozpoczynająca trening, innych w czasie aktywności, a jeszcze innych w czasie pauzy treningu. Dla trybu przedtreningowego przewidziano szybki dostęp do:

  • ustawień tętna,
  • rejestrowania danych GPS,
  • zarządzania sensorem biegowym,
  • ustawień prędkości,
  • ustawień automatycznej pauzy.

Szybkie Menu w czasie trwania aktywności fizycznej daje dostęp do:

  • zablokowania przycisków,
  • włączenia podświetlenia wyświetlacza,
  • wyszukania sensora,
  • timera interwałów,
  • szacunkowego czasu ukończenia,
  • informacji o bieżącej lokalizacji,
  • włączenia przewodnika – powrotu do punktu startowego.

Szybkie Menu w trybie wstrzymania (pauzy) treningu uprawnia do zmian:

  • blokady przycisków,
  • ustawień tętna,
  • rejestracji danych GPS,
  • ustawień sensora biegowego,
  • ustawień prędkości,
  • automatycznej pauzy.

Timery pełnią ciekawą funkcję w realizacji z góry określonej sesji aktywności fizycznej np. przebiegnięcia 5 km w czasie 20 minut, przejechania rowerem jak najdłuższego odcinka w czasie 30 minutowej jazdy czy wielu innych kombinacji, ponieważ zastosowanie funkcji nie jest praktycznie niczym ograniczone – jedynie inwencją twórczą użytkownika Polar M430. Timery składają się z trzech dostępnych opcji:

  • Stoper, który w sposób tradycyjny odmierza czas i może posłużyć np. do odmierzania czasu pomiędzy poszczególnymi seriami na siłowni,
  • Timer interwałów jest oparty na czasie lub dystansie i pozwala na realizację treningu opartego na jednym z tych parametrów,
  • Szacunkowy czas ukończenia i cztery jego warianty od 5 km, przez 10 km i półmaraton, a kończąc na dystansie maratonu. Na podstawie średniej prędkości sygnalizuje czas ukończenia wybranego wariantu. Świetne rozwiązanie w trakcie zawodów, gdzie na linii mety określamy długość trasy do przebycia, a zegarek automatycznie i na bieżąco oblicza przybliżony czas dotarcia na metę.

Timery testowaliśmy głównie w czasie biegania i tak pod koniec jednej z sesji, po przebiegnięciu ponad 5 km, włączyliśmy opcję 1 km interwału. Po takim wyborze na wyświetlaczu zegarka M430 pojawił się dodatkowy ekran widokowy z diagramem kołowym. W miarę upływu treningu diagram graficznie pokazuje procent realizacji planu – w tym przypadku ile metrów przebiegliśmy z założonego 1 km (obrazuje to powyższe zdjęcie).

Bieganie z zegarkiem Polar M430 (wygoda, rejestracja GPS, blokowanie strefy)

Trening z zegarkiem Polar M430 daje dużo przyjemności. To, że narzekaliśmy na jego budowę przy okazji omawiania wyglądu, tutaj działa na jego korzyść. Użytkując go podczas sportu, spełnia swoją funkcję w 100% głównie dzięki zastosowanym materiałom i jego budowie. Nowy pasek, względem starego z M400 jest bardziej miękki i stabilnie utrzymuje M430 na miejscu zapięcia – nie uciska i nie powoduje obtarć. Dodatkowo wielkość wyświetlacza jest w zupełności wystarczająca i pozwala na komfortowe odczytywanie informacji podczas wykonywania aktywności fizycznej. Już wspominaliśmy, że Polar zaimplementował wiele sprawdzonych funkcji do najnowszego zegarka M430. Pomimo, że zastosowano trochę sztampowy układ 4 pól z danymi, to jednak w dalszym ciągu zapewnia on możliwość sprawnego odczytywania bieżących informacji o treningu. Doświadczymy również wygody podczas obsługi zegarka za pomocą przycisków – pisaliśmy powyżej, że siła, z jaką należy je wciskać jest odpowiednia. Dopowiedzeniem tego faktu jest obsługa M430 w momentach dużego zmęczenia np. po intensywnym biegu. Przyciski są zaprojektowane starannie, a ich umiejscowienie w pełni uzasadnione.

Planując specyficzną sesję treningu czy wykonując zwyczajny bieg, ważna staje się komunikacja zegarka z jego użytkownikiem – w jaki sposób powiadamia nas o ważnych momentach treningu. Polar M430 komunikuje się tylko za pomocą wibracji (nie ma dźwięków). Czy alerty są zauważalne? Wszystko zależy od rodzaju treningu. Można śmiało powiedzieć, że w trakcie większości biegów tak jest, że alerty w postaci wibracji są odczuwalne. Skupimy się na wskazaniu, kiedy ten rodzaj powiadomień może być niewystarczający. Na pewno w trakcie tych wszystkich aktywności, których intensywność jest wysoka, a stopień zmęczenia użytkownika duży. Takimi treningami stawały się interwały, podczas których niekiedy brakowało nam dźwięków. Wysokie zmęczenie powodowało, że biegnąc mocniejszy akcent, dynamicznie poruszając rękami, nie zawsze mogliśmy odnotować fakt sygnalizacji przez alert. Dodanie sygnału dźwiękowego mogłoby stać się dodatkowym impulsem, który mógłby sprawić większą zauważalność alertów zegarka. Całkowicie na marginesie mówiąc: poprzednik M400 posiadał tylko sygnalizację dźwiękową, nowy M430 wyposażony jest tylko w wibracje. Dlaczego tak po prostu do funkcji dźwięków nie dodano wibracji i nie upchano tego w jednym zegarku? Eh…

Polar M430 posiada jeszcze jedną funkcję, o której wcześniej zbytnio nie wspominaliśmy. Funkcja pozwala na znaczne oszczędzanie akumulatora zegarka i jest związana z rejestracją naszej lokalizacji GPS podczas treningu. Użytkownik może określić częstotliwość zapisu GPS co 1 sekundę, 30 sekund lub 60 sekund. Zwiększony interwał zapisu umożliwia rejestrowanie przez dłuższy czas, podczas gdy krótszy, zapewnia dostęp do bardziej szczegółowych danych. Jakie wymierne korzyści daje to użytkownikowi? Otóż przy włączonym zapisie danych GPS oraz pomiarze tętna z nadgarstka możemy korzystać z M430 nawet do 30 godzin! W przypadku pomiaru tętna za pomocą nadajnika na klatkę piersiową można wydłużyć ten czas do 50 godzin pracy na jednym naładowaniu. Polar zadbał o użytkowników lubiących długie piesze wędrówki, kolarskie wielokilometrowe eskapady czy biegaczy ultra. Grono osób zainteresowanych wykorzystaniem tej funkcji jest zdecydowanie szersze, bo obejmuje wszystkie te osoby, które potrzebują dostępu do informacji o przebytej drodze, w perspektywie bardzo długiej sesji. Częstotliwość rejestracji danych jest świetną możliwością, ale zarazem pewnym ograniczeniem. Im bardziej rzadki interwał, tym bieżące informacje o treningu będą obarczone większymi odstępstwami. Bieganie z zapisem 30 lub 60 sekundowym nie dostarczy tak dokładnych informacji chociażby o tempie biegu czy długości trasy, jak zapis co 1 sekundę.

Jakość sygnału GPS (mapy)

Jakość śladu GPS? Mogło być zdecydowanie lepiej! Żartujemy. Jest FENOMENALNA! Jeszcze nie zdarzyło się nam, że podczas tak dużej ilości przeprowadzonych treningów, nic nie wzbudziło naszych wątpliwości. Zawsze wszystko było idealne, a testowaliśmy zegarek w wymagających warunkach, bo pomiędzy gęstą zabudową wysokich na 15 pięter budynków mieszkalnych. Zegarek Polar M430 recenzowaliśmy długo, ponieważ wiele funkcji należało sprawdzić, a że trenowaliśmy z nim regularnie, nazbierało się sporo sesji do porównania. Poniżej przedstawiamy Wam kilka ciekawszych przykładów. Pierwszy:

Drugi:

Trzeci:

Czwarty:

Gęsta sieć wyrastających budynków nie przeszkadza M430 w odnotowaniu dokładnej lokalizacji GPS. Nawet biegnąc równolegle wzdłuż budynku zarejestrowana trasa jest poprawna. Ciekawostką jest trasa trzecia, która została zarejestrowana podczas dużej nawałnicy – całkowicie zaciągnięte niebo i spore opady deszczu. Wskazania przebiegniętej trasy nadal pozostały na wysokim poziomie odnotowując wszystkie szczegóły treningu np. przebiegnięcia na drugą stronę wąskiej osiedlowej drogi. Jesteśmy zachwyceni jakością zarejestrowanych danych i wspomnimy o tym fakcie w podsumowaniu całej recenzji.

Czas potrzebny na „złapanie” sygnału GPS i ruszenie w trasę

Rozpoczęcie treningu zazwyczaj jest możliwe już po około 12-15 sekundach. W nielicznych przypadkach, gdy nie aktualizowaliśmy danych A-GPS należało poczekać około 20-25 sekund. Jest w porządku.

Czas działania baterii

Czas działania akumulatora to:
• do 8 godzin treningu z włączoną funkcją GPS i optycznym pomiarem tętna,
• do 30 godzin treningu z trybem oszczędzania energii GPS i optycznym pomiarem tętna,
• do 50 godzin treningu z trybem oszczędzania energii GPS i nadajnikiem Bluetooth Smart,
• jeżeli urządzenie pracuje wyłącznie w trybie wyświetlania czasu przy włączonej funkcji monitorowania aktywności, czas działania wynosi ok. 20 dni.

Duży opis tej funkcjonalności znajduje się powyżej w akapicie o treningu biegowym z tym zegarkiem.

Ceny zegarków Polar: M430 i M400

Sugerowana cena detaliczna zegarka Polar M430 to 229 euro (969 zł), a zegarka Polar M400 HR to 199 euro (790 zł). Czy warto „przesiąść się” na nowy zegarek będąc użytkownikiem poprzednika? Zdecydowanie tak. Jeśli korzystaliśmy ze starego i dobrego M400, to nowy M430 będzie się Wam podobać jeszcze bardziej, bo zaoferuje świetny pomiar tętna i dokładność GPS.

Różnice pomiędzy Polar M430 a Polar M400

Poniżej znajduje się kilka wybranych funkcji i właściwości fizycznych modeli:

Funkcja/ model zegarka Polar M430 Polar M400
Waga 51 g 56,6 g
Grubość 12 mm 11,5 mm
Wyświetlacz 128×128 px 128×128 px
Pomiar tętna Optyczny z nadgarstka lub za pomocą czujnika np. H10 lub innego Wymaga dodatkowego nadajnik np. H10 lub innego
GPS Tak Tak
Oszczędzanie energii GPS Tak Nie
Akcelerometr Tak Tak
Prędkość i dystans z nadgarstka Tak Tak
Barometr Nie Nie
Stoper Tak  Nie
Sygnalizacja Wibracjami Dźwiękiem
Wodoszczelność WR30 WR30
Ładowanie (kabel) Niestandardowy Micro-USB
Sleep Plus Tak Nie
Temperatura użytkowania od -10°C do +50°C od -10°C do +50°C
Dokładność urządzenia GPS
(wg producenta)
Odległość ±2%, prędkość ±2 km/h Odległość ±2%, prędkość ±2 km/h
Cena  229 euro (969 zł) wersja HR – 199 euro (790 zł)

Podsumowanie

Nasza ocena

Zakończyliśmy test zegarka Polar M430. Podsumowanie zaczniemy od tego, co niestety nie przypadło nam do gustu, a zakończymy na wypunktowaniu funkcji, które z pewnością mogą się Wam spodobać. Rozczarowuje ewolucja wizualna (raczej jej brak) pomiędzy starszym modelem M400 a M430. Chociaż minęły trzy lata pomiędzy premierami obu urządzeń, to nad kwestią designu producent praktycznie się nie skupił – wprowadzono tylko drobne zmiany. Brakuje ciekawej kolorystyki pasków i możliwości ręcznej ich wymiany, a typowo sportowy wygląd, słabo pasuje do uroczystych wyjść czy kolacji biznesowych. Wyświetlacz jest pozbawiony życia: brakuje kolorów, jak i lepiej wyglądających tarcz zegarka. I na koniec: zwyczajnie brakuje w nim dźwięków, alerty przez wibracje to za mało. Wszystkie wytknięte punkty sprawiły, iż obniżyliśmy końcową ocenę składającą się na wygląd i jakość materiałów, a także funkcjonalność urządzenia. To już koniec narzekania. Wielkie brawa należą się za jakość rejestrowanego śladu GPS (przebytej drogi), który w trakcie wielu godzin treningowych zachowywał wysoką dokładność. Wielkie brawa również za optyczny pomiar tętna na nadgarstku, ponieważ sprostał naszym testom i porównywaniu rzetelności względem np. danych z opaski H10 założonej na klatkę piersiową. Za powyższe dwie funkcje: nasze ukłony! Spodoba się Wam również możliwość zapoznania się z jakością snu. Warto jeszcze wspomnieć o pomocnych Timerach, Widokach treningowych i Szybkich Menu. Bezpłatny dostęp do Polar Flow również robi robotę! Znajdziemy tam masę informacji o aktywności fizycznej. Na uwagę zasługuje również konsekwentne rozwijanie tej platformy przez firmę Polar. Czy będziemy polecać zegarek M430? Tak! Z pewnością.

  • Obsługa w trakcie aktywności
  • Oprogramowanie (np. aktualizacje, zapis treningów, synchronizacja)
  • Żywotność baterii
  • Analiza treningów
  • Wygląd i jakość materiałów
  • Funkcjonalność
  • Pomiar trasy (długość, rysowanie mapy)
  • Szybkość łapania sygnału GPS

polecane

Dołącz do dyskusji, zostaw komentarz

  1. mirsto pisze:

    Od 2 lat użytkuję Polar M400. Jestem bardzo zadowolony. Chciałbym zmienić na coś nowszego i M430 jeżeli chodzi o funkcje bardzo mi odpowiada. Czy może ktoś polecić inny zegarek o parametrach i możliwościach jak M430 jednak ładniejszy/zgrabniejszy wizualnie? Nawet jesli miałby być trochę droższy.

  2. Zuza pisze:

    Cześć,
    w ostatnim czasie szukam zegarka, który byłby idealny do treningów cardio w domu, bądź też treningów siłowych. Zależy mi na dokładnym wyliczeniu liczby spalonych kalorii. Ponadto jeśli jest taka możliwość chciałabym żeby miał GPS oraz wszystkie funkcje, które posiadają zegarki sportowe (monitorowanie dziennej aktywności, monitorowanie snu etc.) oraz kosztował maksymalnie 600zł.
    Czy jesteście w stanie mi coś polecić?

    Pozdrawiam,
    Zuza

    1. Kamil Nowak pisze:

      Ze swojej strony zaproponuję Polar M430. Budżet stanowi mocne ograniczenie.

  3. Anna pisze:

    Ponad 600 zł za totalne dziadostwo ale za to mega wypromowanie w blogsferze. Krokomierz liczy kroki przy każdym machnieciu ręką po 8 godz siedzenia pokazuje 10 tys a co za tym idzie liczba kalorii i aktywność ukazana przez zegarek to totalna fikcja. Lepiej radzi sobie sprzęt za 60 zl

    1. Kamil Nowak pisze:

      A jak ten sprzęt „za 60 złotych” radzi sobie z GPS czy pomiarem tętna?

  4. Marcin pisze:

    Witam
    Rozważam zakup miedzy TomTom Runner 3 Cardio a Polar M430. Biegam amatorsko 3-4 razy w tygodniu w tym jedno długie wybieganie. Moje starty do 10 km i półmaratony. Widziałem w recenzji, że M430 może wyświetlać 4 parametry na 1 ekranie. Czy TomTom Runner 3 też ma taką możliwość ? Dla mnie najistotniejsze : Czas, dystans, tempo i tętno na jednym ekranie. Pytanie odnośnie jakości podświetlenia jeśli chodzi o bieganie wieczorem i w nocy. Jak się spisuje w tych modelach ? Dziękuję za odpowiedz

    1. Kamil Nowak pisze:

      Ze względu na to, że TomTom nie rozwija swoich zegarków (porzucił ten kierunek) zwróciłbym większą uwagę na zegarek Polar M430. Z bieganiem w nocy nie ma problemów.

      1. marcin pisze:

        Dziękuję za odpowiedz 🙂 TomToma skreslilem z listy wyborów. A jak ma sie Suunto Trainer Sport HR do M430 bo juz tylko miedzy tymi dwoma dokonuje wyboru. Ktory lepszy ?

        1. Kamil Nowak pisze:

          Myślę, że ten artykuł powinien pomóc:
          https://bieganieuskrzydla.pl/jaki-pulsometr-wybrac-opinie-test/
          Jest mowa o Polar M430, który w dalszym ciągu oferuje dokładny optyczny pomiar tętna (pomimo tego, że zegarek jest już prawie 3 lata na rynku). Z kolei Suunto 5 jest „następcą” zegarka Suunto Trainer. Z racji tego, że pomiar tętna w tym modelu jest bardzo dokładny, poleciłbym ten sprzęt.
          Pomiędzy tymi dwoma modelami, jeśli masz budżet 1500 złotych, wybrałbym Suunto 5 w opcji suunto 5 burgundy copper, genialnie wygląda: https://www.youtube.com/watch?v=mvp1zaOAgQs

  5. Początkujący w bieganiu pisze:

    Witam czy polar m430 nalicza kroki gdy np. sie siedzi i macha nadgarstkiem? albo podczas jazdy samochodem?
    I czy Garmin 45 to lepszy wybór?

    1. Kamil Nowak pisze:

      Cześć. Tak, Polar M430 liczy kroki, gdy siedzę i macham ręką 😉 Myślę nad wideo, aby to przedstawić 😉

  6. Bogdan pisze:

    Czy w Polarze M430 można wymieniać akumulator? Jeśli nie to jaka jest przewidywana żywotność?

  7. Iwo87 pisze:

    Hej, miałam polar m400 ale się zepsuł, wejście usb w zegarku, nie wiem czy naprawiać jeszcze i czy warto kupić m430 ?
    Jest lepszy ? Pomiar tętna z nadgarstka dla mnie nie jest ważny, wolę pas.
    Proszę o podpowiedź ? Pozdrawiam.

    1. Kamil Nowak pisze:

      Jest zdecydowanie lepszy.

  8. Marciner pisze:

    Użytkuję zegarek od ponad roku. Na pewno kabelek do ładowania wymienię jako pierwszy mankament. Gniazdo w zegarku jest nie dość, że niestandardowe, to w dodatku bardzo płytkie i kabelek przy delikatnym muśnięciu rozłącza się, co jest bardzo przykre, gdyż bardzo trudno zestawić połączenie zegarka i aplikacji w komputerze. Z ładowaniem nie ma problemu, rozpoczyna się ono od razu po wetknięciu kabelka w gniazda, natomiast połączenie z aplikacją to już wyzwanie. Zdarza się, że muszę kilkanaście razy wsuwać i wysuwać kabelek, żeby aplikacja zaskoczyła i zsynchronizowała się z zegarkiem. Akumulator po roku użytkowania nosi już wyraźne ślady zużycia i starcza na około 4 jednogodzinne treningi. Poza tym zegarek jest naprawdę w porządku. Precyzyjnie mierzy puls z nadgarstka i GPS nie ma większych problemów przy łączeniu się z satelitami. GPS jest ponadto dość precyzyjny, nie wariuje nawet przy nabijaniu kółek na bieżni stadionowej. Co więcej zegarek ma dużo fajnych i przydatnych funkcji: zliczanie okrążeń, rewelacyjny timer, personalizowanie ekranów, podświetlenie, pomiar wysokości, automatyczne okrążenia i wiele innych ciekawych funkcji w ram raz dla biegacza-amatora. Gdyby nie problemy z kabelkiem i przeciętna wydajność akumulatora uznałbym M430 za sprzęt rewelacyjny. W dodatku Polar Flow to świetna aplikacja do analizy treningów, prowadzenia statystyk i fajnej zabawy. Myślę, że mogę polecić ten zegarek.

  9. Sławek pisze:

    Na bieżni używam czujnika H10 który synchronizuje się z wyświetlaczem. Czy Polar M430 ma też tę funkcję? Czy na wyświetlaczu bieżni/orbitreka wyświetli mi się tętno (chciałbym zrezygnować z zakładania H10)?

    1. Kamil Nowak pisze:

      Z tego co pamiętam to Polar M430 nie ma funkcji „nadawania” informacji o tętnie do innych urządzeń. W opcji łączności Bluetooth jest napisane, że zegarek tylko odbiera dane. Więc na 99,9% NIE.

  10. Sławek pisze:

    Dzięki Kamil za informację. Czy znasz może inny model „zegarka” który współpracowałby tak jak H10 z wyświetlaczami na bieżni/orbitreku?

    1. Kamil Nowak pisze:

      Będą to urządzenia m.im. marki Garmin, np. Garmin Forerunner 945 widzę, że ma funkcję: PRZESYŁANIE SYGNAŁÓW TĘTNA (PRZESYŁANIE DANYCH TĘTNA PRZEZ ANT+™ DO SPAROWANEGO URZĄDZENIA), więc myślę, że ten model będzie odpowiedni.

  11. Danuta pisze:

    Proszę o pomoc. Mam na imię Danuta. Używam M430 od pewnego czasu. Wszystkie ustawienia wprowadziła mi córka, ponieważ nie jestem aż tak zaawansowana technologicznie. Dotychczas poza innymi, urządzenie monitorowało przebieg snu. Ostatni zapis jest z 25 marca. Od tego dnia nie mam żadnych zapisów na urządzeniu ani na koncie. Nie wiem, co może być przyczyną zaniechania monitorowania snu. Czy zetknęliście się Państwo z taką sytuacją? Jak to zmienić?

    1. Kamil Nowak pisze:

      Dzień dobry, czy funkcja pomiaru snu nadal jest włączona? Może przez przypadek została wprowadzona jakaś przerwa w pomiarze, która właśnie pokrywa się z okresem spania?

      1. Danuta pisze:

        Dziękuję bardzo za odzew. Tak. Jest włączona. I działa. Potwierdziła się informacja, że nerwowy sen nie służy monitoringowi. To właśnie niespokojny sen był przyczyną perturbacji. Dziękuję i pozdrawiam. Życzę miłego dnia. Danuta

  12. Magda pisze:

    Cześć,

    Zastanawiam się nad kupnem polar m430 i garmin forerunner 45. Biegam amatorsko, rekreacyjnie, 3 razy w tyg. Chcę aby zegarek również nadawał się do jazdy na rowerze i zwykłych spacerów. Zamierzam go zakładać tylko w czasie uprawiania sportu. Który polecasz?

    1. Kamil Nowak pisze:

      Cześć. Względem tej specyfikacji, polecam Polar M430 🙂 Uważam że jest dużo lepszy niż ten konkretny ForeRunner. 🙂 Jeśli masz więcej pytań, załóż wątek na naszym Forum Wsparcia 🙂
      https://bieganieuskrzydla.pl/forum/posty/elektronika/

  13. Radek pisze:

    Beznadzieja po 2,5 roku padł gps, naprawa nie istnieje, wymiana elektroniki 550 , także się zawiodłem . Rezygnuje z produktów Polar

    1. Kamil Nowak pisze:

      Skoro serwis informuje, że naprawa kosztuje 550 pln to jednak naprawa „istnieje” 🙂 Co masz na myśli pisząc „padł mi gps”? Co odpisał serwis polara?

  14. basia pisze:

    ja rowniez mam problem z ladowaniem kabelek sie odczepia przy minimanym poruszeniu i ciagle mam wiadomosc ze anulowano ladowanie….bateria po roku uzywania ledwie starcza na 4 godziny treningu i jak zostaje mniej niz godzina pracy baterii nie mozna rozpoczac nowego nawet krotkiego treningu. Dodatkowo jak po raz pierwszy sprobowalam treningu interwalowego zupelnie nie rozumiem czemu zegarek ciagle wibrowal a przy odczycie danych z treningu interwalowego nie widze poki co mozliwosci odczytu predkosci na zadanych odcinkach u mnie -600 M a na aplikacji widze tylko mozliwosc podgladu1 KM lub 500 m moze dlatego ze wibrowanie talk mnie denerwowalo ze nie dokonczylam treningu;
    ponadto czy faktycznie trening interwalowy trzeba planowac wczesniej na komputerze i wgrywac go za kazdym razem w kalendarzu -czy jest jakis sposob na spontaniczne wybranie interwalu z menu zegarka? taka opcje mialam w bardzo bazowym zegarku onconnect i wydalo mi sie to na tyle oczywiste ze nie sprawdzilam tego przed kupnem polara .

  15. Janusz pisze:

    Witam serdecznie,
    korzystam z m430 już 3 miesiące. Niestety przy wyłączonych powiadomieniach z telefonu, trybie oszczędnym GPS oraz włączonym nadgarstkowym pomiarem tętna zegarek rozładowuje się po około 6 godzinach. Wg producenta przy takich ustawieniach żywotność akumulatora to ok 30 godzin pracy w takich ustawieniach. Czy można jeszcze jakoś dodatkowo skonfigurować zegarek żeby osiągnąć wynik 30h działania czy z akumulatorem jest coś nie tak?
    Pozdrawiam
    Janusz

    1. Kamil Nowak pisze:

      Cześć. Czy kupiłeś nowy zegarek, czy od kogoś?

      1. Janusz pisze:

        Bardzo dziękuję za zainteresowanie. Zegarek jest nowy i zakupiony w autoryzowanym sklepie. Napisałem do polara w tej sprawie (cyt. Chciałbym zapytać w jaki sposób skonfigurować polar m430 żeby wytrzymał 30godzin rejestrowania trasy poprzez GPS oraz mierzył tętno z nadgarstka.) i otrzymałem wiadomość, która dość mocno mnie zaniepokoiła. Mianowicie Pan z serwisu napisał: Cyt. „Każdy czas który podaje producent powinien być osiągalny w temperaturze oscylującej około 20 C, na terenie płaskim, otwartym i bez zalesienia – poza miejscem zurbanizowanym (miastem). ”
        Ta odpowiedź niestety nie wyczerpała mojego pytania i dalej nie wiem czy z moim zegarkiem jest coś nie tak. Dodatkowo w instrukcji można wyczytać że zegarek powinien w trybie maks oszczędnym wytrzymać aż 30 godzin. W mojej opinii 6 godzin w rzeczywistości to zwykłe oszustwo i gdybym dysponował takimi informacjami przed zakupem to nie zdecydowałbym się na zakup zegarka polar m430. Zatem czy jest możliwość wydłużenia czasu pracy akumulatora czy mam wadliwy egzemplarz? Postaram się w tej sprawie skontaktować z centralą Polara i dam znać czego się dowiedziałem.
        Pozdrawiam serdecznie

  16. Ulka pisze:

    Cześć! 🙂 Czy mogę prosić o szybką poradę? Waham się pomiędzy dwoma modelami, a mianowicie Polar M430 i Polar Ignite. Który będzie lepszym wyborem i dlaczego? Zwróć proszę uwagę na dokładność sensora, zależy mi na wiarygodnych pomiarach. Z góry dziękuję za pomoc! 😉

    1. Kamil Nowak pisze:

      Cześć. Polar Ignite 2, test jest na portalu. Kilka dni temu go opublikowałem. Czy obejrzałaś go?

      1. Ulka pisze:

        Tak, z ciekawości, jednak chodzi mi o model Ignite a nie Ignite 2 (cena). Liczę na pomoc. 🙂

  17. Janusz pisze:

    Witam serdecznie. Mam porównanie z produktami garmina i widzę tu przepaść względem polara. Warto dopłacić nawet drugie tyle co za polara i cieszyć się normalnym czasie pracy baterii i lepszym system ładowania. Na początek polar dobry, ale szybko widać że nie jest to najlepszy produkt. Ja odradzam bo się zawiodłem.
    Pozdrawiam

  18. Mmm pisze:

    A jaki zegarek używasz?

  19. Janusz pisze:

    M430 i dodam, że bateria wystarcza na maks dwa długie treningi biegowe. Ten model ma kiepską baterię. Nie polecam.

  20. Jarosław pisze:

    Dzień dobry.
    Użytkuję m430 ponad 3,5 roku i jestem z niego zadowolony. Z wielu funkcji dowiedziałem się dopiero z Pańskiej recenzji.
    Od kilku tygodni przymierzam się do kupna nowego zegarka – tym razem chciałbym, żeby jeszcze jakoś wyglądał. Zastanawiam się nad garmin FR255. Czy napisał Pan jakiś artykuł lub nagrał film o tym zegarku? Przeglądam stronę i nie udało mi się znaleźć.

    1. Kamil Nowak pisze:

      Cześć. 255 nie testowałem.

Dołącz do dyskusji, zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Bronimy się przed SPAM-em. Uzupełnij pole:

Czego nie robić przed bieganiem?

Bieganie potrafi mnie jeszcze zaskoczyć. Podkreślę słowo jeszcze, ponieważ biegam regularnie od 10 lat i od początku interesuję się wieloma aspektami treningu. Dlatego nieczęsto zdarza mi się doświadczyć czegoś nowego. Jednak kilka tygodni temu po zjedzeniu kiwi i wyjściu na trening zyskałem nowe doświadczenie, którym chcę się podzielić. Stąd pomysł na poniższy tekst. Czego nie robić przed bieganiem? (więcej…)