Polar M430 – zegarek z GPS i pomiarem tętna – recenzja

polecane

Polar M430 – zegarek z GPS i pomiarem tętna – recenzja

Kamil Nowak
lipiec 11, 2017
Recenzje Wideo

Polar M430 jest zegarkiem GPS oferującym dostęp do najważniejszych informacji treningowych, który może stać się prawdziwym szkoleniowcem wpływającym na wzrost sportowej formy. Głównie dlatego, iż jest wyposażony w pomiar tętna na nadgarstku, zaawansowane funkcje Smart Coaching, całodobową rejestrację tętna czy automatyczną analizę jakości snu. Czy biegacz z dużymi oczekiwaniami będzie zadowolony z posiadania zegarka Polar M430? Czy moduł pomiaru tętna, który wykorzystuje aż 6 diod LED jest niezawodny? 

Do realizacji biegowych marzeń potrzeba sprzętu z najwyższej półki. Takiego, który zaspokoi wszelkie potrzeby użytkownika w informacje o aktywności na przestrzeni całego dnia. Dane powinny dotyczyć nie tylko samego treningu, ale również procesu regeneracji i snu. W bieganiu wszystko jest ważne! Taki sprzęt nie tylko powinien dostarczać cennych informacji, ale ze względu na dużą konkurencję na rynku, być niezawodny. Ponad 3 lata temu pojawił się zegarek GPS Polar M400, który skradł serca wielu osób aktywnych fizycznie. W dalszym ciągu jest to bardzo popularny model, często widoczny na nadgarstkach sporej liczby biegaczy. Jednak czas robi swoje, wymagania użytkowników stale rosną, a producenci są niemal rokrocznie zobligowani do premier nowych rozwiązań. W tym roku nadszedł czas na odświeżenie modelu M400. Kilka tygodni temu pojawił się w sprzedaży jego następca – Polar M430. Zegarkiem już teraz interesuje się spora liczba osób – widać to po wielu zapytaniach związanych z jego funkcjonalnością i tym, czy oferuje rzetelny pomiar tętna, które to kierowaliście do nas od momentu ukazania się informacji o tej nowości. Dzisiaj nastał dzień, w którym wszystko się wyjaśni i zaprezentujemy Wam wyniki kilkunastu tygodni ciężkiej pracy i testowania tego modelu. Czym się różni zegarek M430 od M400? Czy pomiar tętna oparty na 6 diodach LED działa perfekcyjnie? Co sądzimy o jego pozostałej funkcjonalności? Odpowiadamy.

Wygląd i jakość materiałów (wymiary, warianty kolorystyczne, nowy port USB)

Zegarek Polar M430 jest typowym sprzętem sportowym, a to oznacza, że wykonany został w większości z tworzywa sztucznego, które warunkuje jego wygląd. Czy to się nam podoba? Odpowiemy w dalszej części testu. Pasek M430 wykonano z miękkiego tworzywa, które świetnie trzyma zegarek w miejscu zapięcia, a to jest szczególnie istotna kwestia w przypadku sprzętu, który posiada optyczny pomiar tętna. Jeśli dane o tętnie mają być rzetelne, zegarek nie powinien się przemieszczać. Względem starszego brata, modelu Polar M400, nowy pasek ma więcej otworów regulujących temperaturę skóry w miejscu jego zapięcia. M400 ma bardziej utwardzony pasek – sztywniejszy, a ten w M430 jest giętki i przyjemniejszy w dotyku. Całodniowe noszenie na nadgarstku M430 nie przysparza obtarć, czy dyskomfortu. W dodatku zegarek jest bardzo lekki, jego masa to zaledwie 51 g.

Polar M430 obsługuje się za pomocą 5 przycisków, czyli identycznie jak w przypadku M400. W najnowszym zegarku przyciski wciska się z identyczną siłą, co posługując się M400 – wszystko chodzi bardzo gładko i nie sprawia problemów zarówno w ciągu dziennego użytkowania, jak i podczas aktywności fizycznej. Przypisana funkcjonalność do poszczególnych przycisków jest odpowiednia.

Względem wyglądu największe zmiany zaszły z tyłu zegarka M430, ponieważ znajduje się tam moduł optycznego pomiaru tętna, który zajmuje niemal całą tylną metalową płytkę – głównie dzięki temu, że składa się z aż 6 diod LED i środkowego czujnika zbierającego dane. Bardzo podobny moduł zobaczyć można w smart zegarku Polar M600. W M430 całość delikatnie wystaje poza obrys zegarka, aby lepiej przylegać do skóry użytkownika. Działanie optycznego pomiaru tętna wnikliwie opiszemy w dalszej części recenzji. Drugą sporą zmianę w wyglądzie znajdziemy porównując porty ładowania akumulatora. M430 posiada nowy port USB, który zdecydowanie różni się od wszystkich poprzednich zamontowanych w urządzeniach Polar. Jest większy, pozbawiony gumowej zaślepki. Podczas konieczności czyszczenia gniazda, mamy do niego łatwiejszy dostęp. Nowy port ma całkowicie wyeliminować problemy pojawiającej się korozji gniazda i problemów z ładowaniem, na jakie skarżyła się część użytkowników starszego modelu. Warto zapamiętać, że każdorazowo przed chęcią ładowania Polar M430 należy sprawdzić, czy port jest suchy, pozbawiony kurzu i innych zanieczyszczeń.

Kilka zdań powyżej zwróciliśmy uwagę na sportowy wygląd zegarka i mieliśmy odpowiedzieć na pytanie, czy to się nam podoba, czy też nie. Otóż sprawa rozbija się o dwie kwestie. Pierwsza to jego zastosowanie – oczywiście sportowe, więc jakżeby inaczej mógł być zaprojektowany. Wygląda w 100% jak zegarek sportowy, który zakładamy do treningu. Jest wodoodporny, więc można z nim pływać, łatwo go wyczyścić i nie trzeba zbytnio się nim przejmować nawet jeśli upadnie, ponieważ został wykonany z miękkiego materiału. Druga sprawa jest bardziej skomplikowana. Sprzęt, który w swojej funkcjonalności posiada mierzenie aktywności fizycznej na przestrzeni dnia, potrzeba nosić przez cały dzień – nawet w trakcie pracy czy bardziej formalnego wyjścia służbowego. W takich chwilach wygląd zegarka nie pasuje np. do marynarki, eleganckiej koszuli, a tym bardziej do garnituru. Szczególnie, że aktualnie możemy wybrać kolor zegarka spośród tylko trzech propozycji – biały, szary lub pomarańczowy. Posiadając nawet wszystkie trzy, to żaden nie będzie pasować do marynarki. Żeby jeszcze bardziej dobić temat, można zwrócić uwagę na jeden uniwersalny rozmiar zegarka. Uniwersalny, to nie w każdym przypadku oznacza: dobry dla wszystkich. Nam osobiście podoba się konwencja tworzenia jednej serii zegarków o kilku wielkościach do wyboru, ale i niekiedy trochę odmiennej funkcjonalności. Niestety, gdy zegarek Polar M430 zaciekawi nas swoimi funkcjami, zetkniemy się z brutalną rzeczywistością nieciekawych kolorów pasków, brakiem możliwości ich ręcznej wymiany, a także tylko jednym (uniwersalnym) rozmiarem.

Wyliczając dalej braki zegarka M430 można popatrzeć na wyświetlacz. Jego rozdzielczość jest w pełni satysfakcjonująca, ale dlaczego nie tchnięto w niego kolorów? Tryb wyświetlacza można ustawić na dwa sposoby – jasny lub ciemny widok danych, czyli dokładnie tak samo, jak w przypadku już trzyletniego M400. Nam osobiście brakuje kolorowego wyświetlacza, który wprowadziłby nieco lepsze wrażenia na i tak już mało ciekawych tarczach zegarka. Zostawiając temat wyglądu zegarka, przejdziemy do omówienia jego funkcjonalności, ponieważ jest o czym pisać!

Najważniejsze funkcje Polar M430

W tworzeniu zestawu funkcjonalności dla tego modelu, Polar w dużej części postawił na swoje sprawdzone narzędzia i dodatkowo zaproponował przyszłym użytkownikom kilka nowości – względem tych osób, które korzystały z zegarka Polar M400. Najnowsza odsłona świetnie spisze się podczas treningu, a to dzięki sporej liczbie dostępnych funkcji, ale również podczas dnia codziennego, mierząc aktywność fizyczną, badając jakość snu, a także błyskawicznie udostępniając informacje poprzez funkcję powiadomień z telefonu. To wszystko tytułem wstępu. Wypunktowanie i krótkie omówienie funkcji znajduje się poniżej, a bardziej szczegółowe opisy w dalszych częściach testu. Zaczniemy od funkcji bezpośrednio związanych ze sportem:

 • zaawansowany GPS:
  • technologia Assisted GPS (A-GPS),
  • powrót do punktu startowego;
 • optyczny pomiar tętna na nadgarstku;
 • Smart Coaching:
  • Fitness Test,
  • Program Treningu Biegowego,
  • Running Index,
  • Obciążenia Treningowe (w Polar Flow),
  • Stan Regeneracji (w Polar Flow),
  • Training Benefit,
  • Licznik Kalorii,
  • Monitor Aktywności,
  • Podsumowanie Aktywności,
  • Sleep Plus;
 • dostęp do ponad 100 profili sportowych;
 • trening w zamkniętych pomieszczeniach;
 • pomiar kadencji z nadgarstka;
 • powiadomienia z telefonu;
 • dostęp do platformy Polar Flow.

Użytkownicy sprzętu Polar świetnie kojarzą funkcję Smart Coaching, która oferuje dostęp do wielu informacji treningowych. Za pośrednictwem zegarka M430 możemy przeprowadzić m.in. Fitness Test, który odpowie na pytania o wydolność tlenową organizmu na podstawie tętna spoczynkowego, program treningu biegowego Polar pomoże przygotować się do zawodów np. na 5 km czy 10 km, półmaraton a nawet maraton. Jeszcze inna opcja pozwala na uzyskanie informacji o potrzebnym czasie, jaki powinniśmy przeznaczyć na odpoczynek pomiędzy treningami. Dlaczego jest to ważne? Polar zwraca uwagę, że według ich badań to właśnie osoby, które regularnie uprawiają sport, zapominają o należytym odpoczynku i wielokrotnie balansują na granicy kontuzji, czy nawet urazu. To jeszcze nie koniec, bo Smart Coaching dostarcza informacji o poziomie aktywności fizycznej na przestrzeni dnia, inteligentnie liczy spalone kalorie, a zawsze po zakończeniu treningu wygeneruje specjalne podsumowanie z istotnymi informacjami. Na tej podstawie użytkownik zawsze będzie wiedział, jaki rodzaj treningu wykonał, w jakich strefach tętna ćwiczył i może sprawdzić wiele pozostałych danych.

Jedną z nowości jest funkcja Sleep Plus, która mierzy nasz sen i potrafi określić jego czas, jakość i długość. Uzyskane wyniki w dłuższej perspektywie mogą się przyczynić do odpowiedzi na pytania dotyczące tego, jak zmienić nasze dotychczasowe nawyki, aby sen był jeszcze bardziej efektywny dla organizmu. Funkcję Sleep Plus dokładnie opisaliśmy w dalszej części testu. Kolejną nowością względem poprzedniego modelu M400 jest dodanie optycznego pomiaru tętna z nadgarstka. Całość składa się z 6 diod LED i czujnika mierzącego wartości tętna. Co ciekawe, optyczny pomiar tętna może odbywać się w trakcie pływania! Zegarek M430 nie posiada jednak funkcji pływania, czyli nie określa stylu, efektywności czy postępów pływackich. Producent zwraca również uwagę, że woda może utrudnić prawidłowy pomiar wartości tętna z nadgarstka. Wodoodporność zegarka to 30 m.

Polar M430 posiada sygnalizację alertów przez wibracje (podkreślamy: urządzenie nie wydaje dźwięków).

Polar M430 można sparować z inteligentną wagą Polar Balance, sensorem biegowym Bluetooth Smart, nadajnikami na klatkę piersiową np. najnowszym Polar H10 lub innymi. Zegarek komunikuje się również z telefonem i prezentuje powiadomienia bezpośrednio na swoim wyświetlaczu.

Czego nie ma M430? Możliwości nawigacji po trasie (czyli tzw. kursów), której brak może dla wielu biegaczy stanowić ograniczenie. Zegarka M430 nie sparujemy z sensorem kadencji, który moglibyśmy wykorzystać podczas kolarstwa do otrzymywania informacji o częstotliwości pedałowania.

Pomiar tętna na nadgarstku (budowa i dokładność)

Zegarek Polar M430 wyposażony został w optyczny pomiar tętna, który bezpośrednio z nadgarstka rejestruje wartości tego parametru. Składa się aż z 6 diod LED, które podświetlają tkanki, a także centralnego czujnika rejestrującego odbite światło. Tętno jest w pełni mierzalną wartością, która pozwala określić stopień zaangażowania serca w wysiłek fizyczny. Optyczny pomiar jest o tyle wygodny, że nie zmusza użytkownika do wykorzystywania zewnętrznych sensorów zakładanych np. na klatkę piersiową. Tym samym nie sprawia uczucia dyskomfortu w trakcie aktywności fizycznej. Jednak z drugiej strony, w pewnych określonych przypadkach technologia optycznego pomiaru tętna obarczona jest błędami. Ich wielkość zależy od dużej ilości czynników – niektóre związane są bezpośrednio z użytkownikiem np. poziom nawodnienia organizmu, miejsce zapięcia sprzętu mierzącego tętno, ale również takich, które wynikają z charakterystyki danej dyscypliny. Ciekawy materiał wyjaśniający zasady działania i specyfikę pomiaru tętna w różnych warunkach znajduje się tutaj: Co należy wiedzieć o nadgarstkowym pomiarze tętna? Kluczowa dla użytkownika staje się dokładność uzyskiwanych pomiarów, ponieważ na podstawie tylko rzetelnych wartości możliwe będzie przeprowadzenie konkretnej sesji treningowej.

Jaką dokładność oferuje optyczny pomiar tętna w zegarku Polar M430? Najbardziej wiarygodną metodą sprawdzenia jakości zbieranych informacji o tętnie jest realizacja kilku specyficznych treningów – biegu o umiarkowanej intensywności, jazdy na rowerze i treningu biegowo-interwałowego. Te trzy sesje są naszymi ulubionymi testami rzetelności pomiaru tętna. O ile pierwszy z wymienionych testów nie zawsze w pełni odkrywa niedoskonałości pracy urządzenia, tak dwa pozostałe świetnie sprawdzają się w obnażaniu błędów. Aby przejść do konkretnych przykładów i uzyskanych wyników, odsyłamy do osobnego wątku składającego się z opisu treningów i wykresów interaktywnych z zapisem wartości tętna. Wszystkie zebrane informacje z obszernym omówieniem znajdziecie na tej stronie z wykresami.

Poza dostarczaniem informacji o intensywności prowadzonego treningu, pomiar tętna może zostać wykorzystany w funkcji „Blokowanie strefy tętna„. Jest to zadeklarowany przedział (widełki), pomiędzy którymi chcemy prowadzić konkretny trening. W łatwy sposób możemy wykonać sesję, która na celu ma spalenie tkanki tłuszczowej, wzmocnienie mięśni, wydolności aerobowej i innych. Blokowanie strefy pokazaliśmy na powyższym wideo. W czasie treningu, kiedy wartość tętna znajduje się w danej strefie, wystarczyło przytrzymać przez 3 sekundy przycisk Start, aby tę strefę zablokować i uruchomić funkcję blokady. Jeśli tętno znajdzie się poza zablokowaną strefą, zostaniemy o tym powiadomieni przez wibracje. Funkcja nie jest niczym nowym, ale dzięki optycznemu pomiarowi tętna stała się bardziej wygodna, a użytkownik nie jest zobligowany do noszenia czujnika na klatce piersiowej.

Uwaga! Z oficjalnych informacji producenta wynika, że zegarek otrzyma aktualizację rozszerzającą działanie optycznego pomiaru tętna. Na przełomie września / października zostanie udostępniona funkcja ciągłego pomiaru tętna, która pozwalać będzie na mierzenie wartości tego parametru na przestrzeni całego dnia. Dzięki temu rozwiązaniu stanie się możliwy wgląd do wykresu tętna, gdzie odnajdziemy informacje o najniższym i najwyższym poziomie w ciągu dnia oraz najniższej wartości zanotowanej w nocy. Funkcja już działa w nowym monitorze aktywności – Polar A370. Tutaj znajdziecie link do szerszej informacji.

Sleep Plus (czas, długość i jakość snu)

Zacznijmy od tego, że sen ma ogromną rolę w treningu. To właśnie podczas snu w najlepszy możliwy sposób regeneruje się nasz organizm. Następuje proces pełnego odpoczynku. Jakość, jak i czas snu są kluczowymi parametrami decydującymi o tym, jak bardzo wypoczniemy. Jeśli coś nas trapi, dużo się stresujemy, zbytnio się przepracowujemy lub za mocno trenujemy, czynniki te bezpośrednio wpływają na sen. Dbanie o dobrą jakość snu staje się jednym z kluczowych elementów w trakcie przygotowania do zawodów sportowych. Permanentne zaniedbywanie czasu poświęcanego na sen może znacząco odbić się na uzyskanym wyniku.

Wchodząc do platformy Polar Flow i przechodząc do odpowiedniej zakładki związanej ze Sleep Plus, możemy zapoznać się ze specjalnie przygotowanymi poradami tzw. „higieną snu”, a chodzi tu przede wszystkim o pewne czynności, które maksymalizują wypoczynek organizmu podczas snu. W poradach możemy wyczytać, że wchodzenie do łóżka z tabletem przed zaśnięciem, spędzanie całego dnia w domu – bez czasu poświęconego na sport, czy długie popołudniowe drzemki, mogą negatywnie odbić się na jakości snu. Ręczne monitorowanie snu jest niemożliwe, więc jak to można robić profesjonalnie?

Na pomoc przychodzi Polar M430, który automatycznie śledzi nasze zachowanie w trakcie snu. Urządzenie wykryje moment zaśnięcia oraz pobudki i będzie gromadzić dane, które następnie zostaną przeanalizowane przez serwis Polar Flow. Zegarek M430 monitoruje ruchy ręki podczas snu, aby odnotować wszystkie przerwy i na tej podstawie podaje, ile faktycznie trwał sen.

Słowniczek Sleep Plus:

 • Łączna długość snu – to całkowity czas od zaśnięcia do obudzenia się;
 • Sen faktyczny – to czas od zaśnięcia do obudzenia się z wyłączeniem przebudzeń. Innymi słowy, jest to czas snu po odjęciu przerw. Czas tylko rzeczywistego snu jest wliczany do snu faktycznego;
 • Ciągłość snu – to ocena liczby przerw w trakcie snu;

To, co może spodobać się użytkownikom zegarka M430, którzy będą korzystać z funkcji monitorowania snu jest finalne przygotowanie zebranych danych. W aplikacji mobilnej czy w serwisie Polar Flow znajdziemy czytelne wykresy informacyjne, a także dodatkowy komentarz pozwalający zrozumieć widoczne dane. Możemy zapoznać się z informacjami z ostatniej nocy, czy z całego tygodnia. Przykładowy widok informacji poniżej:

Z jednego takiego okna informacyjnego możemy sprawdzić, jak długo spaliśmy, sen faktyczny, czas przebudzeń, ciągłość snu i statystyki dotyczące dziennych informacji. Układ okien, jak i czytelność danych jest świetna, a to sprawia, że chcąc zasięgnąć informacji o naszym śnie, jesteśmy w stanie to zrobić w przyjazny sposób. Rozwiązanie Sleep Plus to również możliwość indywidualnego ustawienia preferowanego czasu snu, aby określić, jak długo chcemy spać każdej nocy. Dodatkowo możemy zamieścić krótkie notki informacyjne o naszych odczuciach np. czy spało się nam dobrze, spokojnie etc. Funkcja spodobała się nam od razu i stanowi cenne źródło informacji, które mogą stać się istotne dla zwykłego użytkownika zegarka, jak i ambitnego sportowca, który chce poprawić swoje wyniki.

Klasyka rządzi: Polar Flow, Widok danych treningowych, Szybkie Menu i Timery

Polar stawia na swoje sprawdzone rozwiązania, które doskonale są znane użytkownikom tej marki. Sprawdzone, a to oznacza brak problemów i wygodę korzystania z urządzenia w trakcie aktywności fizycznej. Na myśli mamy głównie kilka funkcji i zaczniemy od przedstawienia tych, które warto sprawdzić jeszcze przed wyjściem na pierwszy trening z zegarkiem Polar M430. W pierwszej kolejności przejdziemy do omówienia tzw. Profili sportowych. Jest to lista wszystkich sportów, które często uprawiamy i możemy je w łatwy sposób dostosować do swoich indywidualnych potrzeb np. wybrać dane, które będą wyświetlane podczas treningu. Zmian możemy dokonywać na platformie Polar Flow:

Lub za pomocą aplikacji mobilnej Polar Flow:

Wielką zaletą jest to, że te dwa uzupełniające się nawzajem sposoby zarządzania profilami sportowymi są perfekcyjnie zaprojektowane. Zmian możemy dokonywać chwilę przed rozpoczęciem treningu, ponieważ nie potrzebujemy dostępu do laptopa. Możemy korzystać z aplikacji mobilnej, poprzez którą jesteśmy w stanie dowolnie zmieniać prezentowane dane. Dlaczego wspominamy o mobilności platformy Flow? Jeszcze jakiś czas temu w aplikacji nie można było zmieniać wielu ważnych parametrów. Użytkownik był zmuszony do zalogowania się poprzez laptop do serwisu Polar Flow. Formułę dopracowano i aktualnie naprawdę wiele informacji związanych z treningami jesteśmy w stanie modyfikować posiadając w rękach jedynie smartfon.

Kolejną sprawdzoną funkcją są ekrany treningowe i dowolność w ich tworzeniu. Ekrany są zestawieniami danych treningowych, które widzimy podczas aktywności fizycznej. W większości urządzeń marki Polar możemy utworzyć do 8 ekranów treningowych, a na każdym maksymalnie do 4 pól z danymi. Identycznie jest w Polar M430, a to sprawia, że możemy skomponować sporą liczbę ekranów z satysfakcjonującą ilością danych. Żeby wykonać zmiany powyższych pól z danymi nie musimy posiadać dostępu do laptopa – wystarczy wspomniana wyżej aplikacja mobilna, z pomocą której również dokonamy pożądanych zmian.

Kilka tygodni temu, przy okazji testowania licznika rowerowego Polar M460, opisaliśmy funkcję, która spodobała się nam od pierwszego jej użycia. Szybkie Menu, bo o niej właśnie mowa, to specjalne zestawienia ustawień zegarka M430, do których w wygodny sposób otrzymujemy dostęp. Jak pisaliśmy podczas testu licznika, pomyślano o trzech takich zgrupowaniach – w trybie przedtreningowym, podczas aktywności oraz w trybie wstrzymania. Dlaczego aż trzy Szybkie Menu? Ponieważ dostępu do innych funkcji potrzebuje osoba rozpoczynająca trening, innych w czasie aktywności, a jeszcze innych w czasie pauzy treningu. Dla trybu przedtreningowego przewidziano szybki dostęp do:

 • ustawień tętna,
 • rejestrowania danych GPS,
 • zarządzania sensorem biegowym,
 • ustawień prędkości,
 • ustawień automatycznej pauzy.

Szybkie Menu w czasie trwania aktywności fizycznej daje dostęp do:

 • zablokowania przycisków,
 • włączenia podświetlenia wyświetlacza,
 • wyszukania sensora,
 • timera interwałów,
 • szacunkowego czasu ukończenia,
 • informacji o bieżącej lokalizacji,
 • włączenia przewodnika – powrotu do punktu startowego.

Szybkie Menu w trybie wstrzymania (pauzy) treningu uprawnia do zmian:

 • blokady przycisków,
 • ustawień tętna,
 • rejestracji danych GPS,
 • ustawień sensora biegowego,
 • ustawień prędkości,
 • automatycznej pauzy.

Timery pełnią ciekawą funkcję w realizacji z góry określonej sesji aktywności fizycznej np. przebiegnięcia 5 km w czasie 20 minut, przejechania rowerem jak najdłuższego odcinka w czasie 30 minutowej jazdy czy wielu innych kombinacji, ponieważ zastosowanie funkcji nie jest praktycznie niczym ograniczone – jedynie inwencją twórczą użytkownika Polar M430. Timery składają się z trzech dostępnych opcji:

 • Stoper, który w sposób tradycyjny odmierza czas i może posłużyć np. do odmierzania czasu pomiędzy poszczególnymi seriami na siłowni,
 • Timer interwałów jest oparty na czasie lub dystansie i pozwala na realizację treningu opartego na jednym z tych parametrów,
 • Szacunkowy czas ukończenia i cztery jego warianty od 5 km, przez 10 km i półmaraton, a kończąc na dystansie maratonu. Na podstawie średniej prędkości sygnalizuje czas ukończenia wybranego wariantu. Świetne rozwiązanie w trakcie zawodów, gdzie na linii mety określamy długość trasy do przebycia, a zegarek automatycznie i na bieżąco oblicza przybliżony czas dotarcia na metę.

Timery testowaliśmy głównie w czasie biegania i tak pod koniec jednej z sesji, po przebiegnięciu ponad 5 km, włączyliśmy opcję 1 km interwału. Po takim wyborze na wyświetlaczu zegarka M430 pojawił się dodatkowy ekran widokowy z diagramem kołowym. W miarę upływu treningu diagram graficznie pokazuje procent realizacji planu – w tym przypadku ile metrów przebiegliśmy z założonego 1 km (obrazuje to powyższe zdjęcie).

Bieganie z zegarkiem Polar M430 (wygoda, rejestracja GPS, blokowanie strefy)

Trening z zegarkiem Polar M430 daje dużo przyjemności. To, że narzekaliśmy na jego budowę przy okazji omawiania wyglądu, tutaj działa na jego korzyść. Użytkując go podczas sportu, spełnia swoją funkcję w 100% głównie dzięki zastosowanym materiałom i jego budowie. Nowy pasek, względem starego z M400 jest bardziej miękki i stabilnie utrzymuje M430 na miejscu zapięcia – nie uciska i nie powoduje obtarć. Dodatkowo wielkość wyświetlacza jest w zupełności wystarczająca i pozwala na komfortowe odczytywanie informacji podczas wykonywania aktywności fizycznej. Już wspominaliśmy, że Polar zaimplementował wiele sprawdzonych funkcji do najnowszego zegarka M430. Pomimo, że zastosowano trochę sztampowy układ 4 pól z danymi, to jednak w dalszym ciągu zapewnia on możliwość sprawnego odczytywania bieżących informacji o treningu. Doświadczymy również wygody podczas obsługi zegarka za pomocą przycisków – pisaliśmy powyżej, że siła, z jaką należy je wciskać jest odpowiednia. Dopowiedzeniem tego faktu jest obsługa M430 w momentach dużego zmęczenia np. po intensywnym biegu. Przyciski są zaprojektowane starannie, a ich umiejscowienie w pełni uzasadnione.

Planując specyficzną sesję treningu czy wykonując zwyczajny bieg, ważna staje się komunikacja zegarka z jego użytkownikiem – w jaki sposób powiadamia nas o ważnych momentach treningu. Polar M430 komunikuje się tylko za pomocą wibracji (nie ma dźwięków). Czy alerty są zauważalne? Wszystko zależy od rodzaju treningu. Można śmiało powiedzieć, że w trakcie większości biegów tak jest, że alerty w postaci wibracji są odczuwalne. Skupimy się na wskazaniu, kiedy ten rodzaj powiadomień może być niewystarczający. Na pewno w trakcie tych wszystkich aktywności, których intensywność jest wysoka, a stopień zmęczenia użytkownika duży. Takimi treningami stawały się interwały, podczas których niekiedy brakowało nam dźwięków. Wysokie zmęczenie powodowało, że biegnąc mocniejszy akcent, dynamicznie poruszając rękami, nie zawsze mogliśmy odnotować fakt sygnalizacji przez alert. Dodanie sygnału dźwiękowego mogłoby stać się dodatkowym impulsem, który mógłby sprawić większą zauważalność alertów zegarka. Całkowicie na marginesie mówiąc: poprzednik M400 posiadał tylko sygnalizację dźwiękową, nowy M430 wyposażony jest tylko w wibracje. Dlaczego tak po prostu do funkcji dźwięków nie dodano wibracji i nie upchano tego w jednym zegarku? Eh…

Polar M430 posiada jeszcze jedną funkcję, o której wcześniej zbytnio nie wspominaliśmy. Funkcja pozwala na znaczne oszczędzanie akumulatora zegarka i jest związana z rejestracją naszej lokalizacji GPS podczas treningu. Użytkownik może określić częstotliwość zapisu GPS co 1 sekundę, 30 sekund lub 60 sekund. Zwiększony interwał zapisu umożliwia rejestrowanie przez dłuższy czas, podczas gdy krótszy, zapewnia dostęp do bardziej szczegółowych danych. Jakie wymierne korzyści daje to użytkownikowi? Otóż przy włączonym zapisie danych GPS oraz pomiarze tętna z nadgarstka możemy korzystać z M430 nawet do 30 godzin! W przypadku pomiaru tętna za pomocą nadajnika na klatkę piersiową można wydłużyć ten czas do 50 godzin pracy na jednym naładowaniu. Polar zadbał o użytkowników lubiących długie piesze wędrówki, kolarskie wielokilometrowe eskapady czy biegaczy ultra. Grono osób zainteresowanych wykorzystaniem tej funkcji jest zdecydowanie szersze, bo obejmuje wszystkie te osoby, które potrzebują dostępu do informacji o przebytej drodze, w perspektywie bardzo długiej sesji. Częstotliwość rejestracji danych jest świetną możliwością, ale zarazem pewnym ograniczeniem. Im bardziej rzadki interwał, tym bieżące informacje o treningu będą obarczone większymi odstępstwami. Bieganie z zapisem 30 lub 60 sekundowym nie dostarczy tak dokładnych informacji chociażby o tempie biegu czy długości trasy, jak zapis co 1 sekundę.

Jakość sygnału GPS (mapy)

Jakość śladu GPS? Mogło być zdecydowanie lepiej! Żartujemy. Jest FENOMENALNA! Jeszcze nie zdarzyło się nam, że podczas tak dużej ilości przeprowadzonych treningów, nic nie wzbudziło naszych wątpliwości. Zawsze wszystko było idealne, a testowaliśmy zegarek w wymagających warunkach, bo pomiędzy gęstą zabudową wysokich na 15 pięter budynków mieszkalnych. Zegarek Polar M430 recenzowaliśmy długo, ponieważ wiele funkcji należało sprawdzić, a że trenowaliśmy z nim regularnie, nazbierało się sporo sesji do porównania. Poniżej przedstawiamy Wam kilka ciekawszych przykładów. Pierwszy:

Drugi:

Trzeci:

Czwarty:

Gęsta sieć wyrastających budynków nie przeszkadza M430 w odnotowaniu dokładnej lokalizacji GPS. Nawet biegnąc równolegle wzdłuż budynku zarejestrowana trasa jest poprawna. Ciekawostką jest trasa trzecia, która została zarejestrowana podczas dużej nawałnicy – całkowicie zaciągnięte niebo i spore opady deszczu. Wskazania przebiegniętej trasy nadal pozostały na wysokim poziomie odnotowując wszystkie szczegóły treningu np. przebiegnięcia na drugą stronę wąskiej osiedlowej drogi. Jesteśmy zachwyceni jakością zarejestrowanych danych i wspomnimy o tym fakcie w podsumowaniu całej recenzji.

Czas potrzebny na „złapanie” sygnału GPS i ruszenie w trasę

Rozpoczęcie treningu zazwyczaj jest możliwe już po około 12-15 sekundach. W nielicznych przypadkach, gdy nie aktualizowaliśmy danych A-GPS należało poczekać około 20-25 sekund. Jest w porządku.

Czas działania baterii

Czas działania akumulatora to:
• do 8 godzin treningu z włączoną funkcją GPS i optycznym pomiarem tętna,
• do 30 godzin treningu z trybem oszczędzania energii GPS i optycznym pomiarem tętna,
• do 50 godzin treningu z trybem oszczędzania energii GPS i nadajnikiem Bluetooth Smart,
• jeżeli urządzenie pracuje wyłącznie w trybie wyświetlania czasu przy włączonej funkcji monitorowania aktywności, czas działania wynosi ok. 20 dni.

Duży opis tej funkcjonalności znajduje się powyżej w akapicie o treningu biegowym z tym zegarkiem.

Ceny zegarków Polar: M430 i M400

Sugerowana cena detaliczna zegarka Polar M430 to 229 euro (969 zł), a zegarka Polar M400 HR to 199 euro (790 zł). Czy warto „przesiąść się” na nowy zegarek będąc użytkownikiem poprzednika? Zdecydowanie tak. Jeśli korzystaliśmy ze starego i dobrego M400, to nowy M430 będzie się Wam podobać jeszcze bardziej, bo zaoferuje świetny pomiar tętna i dokładność GPS.

Różnice pomiędzy Polar M430 a Polar M400

Poniżej znajduje się kilka wybranych funkcji i właściwości fizycznych modeli:

Funkcja/ model zegarka Polar M430 Polar M400
Waga 51 g 56,6 g
Grubość 12 mm 11,5 mm
Wyświetlacz 128×128 px 128×128 px
Pomiar tętna Optyczny z nadgarstka lub za pomocą czujnika np. H10 lub innego Wymaga dodatkowego nadajnik np. H10 lub innego
GPS Tak Tak
Oszczędzanie energii GPS Tak Nie
Akcelerometr Tak Tak
Prędkość i dystans z nadgarstka Tak Tak
Barometr Nie Nie
Stoper Tak  Nie
Sygnalizacja Wibracjami Dźwiękiem
Wodoszczelność WR30 WR30
Ładowanie (kabel) Niestandardowy Micro-USB
Sleep Plus Tak Nie
Temperatura użytkowania od -10°C do +50°C od -10°C do +50°C
Dokładność urządzenia GPS
(wg producenta)
Odległość ±2%, prędkość ±2 km/h Odległość ±2%, prędkość ±2 km/h
Cena  229 euro (969 zł) wersja HR – 199 euro (790 zł)

Podsumowanie

Nasza ocena

Zakończyliśmy test zegarka Polar M430. Podsumowanie zaczniemy od tego, co niestety nie przypadło nam do gustu, a zakończymy na wypunktowaniu funkcji, które z pewnością mogą się Wam spodobać. Rozczarowuje ewolucja wizualna (raczej jej brak) pomiędzy starszym modelem M400 a M430. Chociaż minęły trzy lata pomiędzy premierami obu urządzeń, to nad kwestią designu producent praktycznie się nie skupił – wprowadzono tylko drobne zmiany. Brakuje ciekawej kolorystyki pasków i możliwości ręcznej ich wymiany, a typowo sportowy wygląd, słabo pasuje do uroczystych wyjść czy kolacji biznesowych. Wyświetlacz jest pozbawiony życia: brakuje kolorów, jak i lepiej wyglądających tarcz zegarka. I na koniec: zwyczajnie brakuje w nim dźwięków, alerty przez wibracje to za mało. Wszystkie wytknięte punkty sprawiły, iż obniżyliśmy końcową ocenę składającą się na wygląd i jakość materiałów, a także funkcjonalność urządzenia. To już koniec narzekania. Wielkie brawa należą się za jakość rejestrowanego śladu GPS (przebytej drogi), który w trakcie wielu godzin treningowych zachowywał wysoką dokładność. Wielkie brawa również za optyczny pomiar tętna na nadgarstku, ponieważ sprostał naszym testom i porównywaniu rzetelności względem np. danych z opaski H10 założonej na klatkę piersiową. Za powyższe dwie funkcje: nasze ukłony! Spodoba się Wam również możliwość zapoznania się z jakością snu. Warto jeszcze wspomnieć o pomocnych Timerach, Widokach treningowych i Szybkich Menu. Bezpłatny dostęp do Polar Flow również robi robotę! Znajdziemy tam masę informacji o aktywności fizycznej. Na uwagę zasługuje również konsekwentne rozwijanie tej platformy przez firmę Polar. Czy będziemy polecać zegarek M430? Tak! Z pewnością.

 • Obsługa w trakcie aktywności
 • Oprogramowanie (np. aktualizacje, zapis treningów, synchronizacja)
 • Żywotność baterii
 • Analiza treningów
 • Wygląd i jakość materiałów
 • Funkcjonalność
 • Pomiar trasy (długość, rysowanie mapy)
 • Szybkość łapania sygnału GPS

polecane

Dołącz do dyskusji, zostaw komentarz

 1. Elzap pisze:

  M400 udany zegarek jak na czasy, które były trzy lata temu. Teraz sporo nowości jest na rynku. Bardzo liczyłem na to że nowy M430 będzie strzałem w dziesiątkę. I okazało się to połowiczne. Owszem posiada pomiar tętna na nadgarstku, świetny GPS, funkcje, ale co z wyglądem? Nuda. A szkoda. M430 nie ładuje na straconej pozycji, ale zajmijcie się jego wyglądem. Na łapie to ma być zegarek, nie tylko sportowy, ale też przyciągający wzrok. Pozdro!

 2. Emilio pisze:

  Bardzo mi się podoba. Świetny test!

 3. Aleksandra pisze:

  Na moją rękę byłby idealny. Jak spadnie cena za niego to będę polować. Póki to można jedynie pomarzyć.

 4. Alan pisze:

  Korzystam z polar v800. Posiadacie jakąś informację, kiedy wezmą się za jego nowszą wersję? Strasznie dawno wszedł na rynek a dla zaawansowanych użytkowników nie ma nic nowego.

 5. Rafał pisze:

  Jak wygląda odbiór sygnału GPS w lesie? Ostatnio to najczęstsze miejsce moich treningów. Czy Polar M430 posiada GLONASS?

  1. Astra pisze:

   M430 nie posiada glonassa. W gęstym lesie potrafi się „zgubić”, dlatego ja biegam w lesie z footpodem +M400, ale M430 nie ma możliwości połączenia z footpodem (przynajmniej narazie). De facto, większość gpsów wielkości zegarkowej „umiera” w pełnym liściastym lesie . No może sunto ma ciut lepsze odbiorniki jak pokazują testy, ale kosztuje 2,5 x tyle co M430 :).

 6. Wanilia pisze:

  Połączenie M400 z niedawno pokazanym Polar M200. Liczyłam na więcej.

 7. Tomek pisze:

  cześć,
  ma ktoś z Was M430?
  Ciekawi mnie, czy też wam zawyża ilość kroków :/ ?
  25-cio minutowa jazda autem potrafi nabić kilaset kroków, trochę wkurzające

 8. swierszczu pisze:

  Witam serdecznie, do tej pory używałem jako pulsometru opaski na klatkę piersiowa. Teraz zastanawiam sie nad wejściem na „wyższy” poziom i zakupem urządzenia z gps. I bije sie między recenzowanym m430 a tomtom runner 3. Oba maja to co dla mnie jest potrzebne. Ewentualnie jeszcze w grę by wchodziła opaska na rękę a370. Czy mógłbym poprosić o opinie ktory wg Was będzie lepszy?

  1. Kamil Nowak - Bieganie Uskrzydla pisze:

   Cześć. Jasne. Podaj trochę więcej szczegółów. Do jakiego zastosowania potrzebujesz produktu: biegania, jazdy na rowerze, pływania etc? I na jakim poziomie uprawiasz sport? Jak długo trwają takie sesje? Potrzebuję szerszego opisu, to coś podpowiemy! 😉

   1. swierszczu pisze:

    Proszę bardzo. W 99% to bieganie do którego wróciłem dwa miesiące temu po dłuższej przerwie No Ok długiej przerwie. Niby teraz biegam co dwa max trzy dni. W trakcie biegania robię jak na te chwile miedzy 6 a 7 km. chcialbym aby nowy zakup mierzył mi tętno, gps będzie miłym acz nie koniecznym dodatkiem, ma łączyć sie z telefonem. Fajnie by było abym na nadgarstku mógł widzieć aktualne tętno

    1. Kamil Nowak - Bieganie Uskrzydla pisze:

     Przy takim doprecyzowaniu wybierz albo Polar M430, albo TomTom Runner 3 Cardio. Opaska A370 się do tego nie nadaje. Pierwsze dwa produkty sprawdzą się i będziesz zadowolony. Jednak, nie mogę wskazać, który będzie lepszy. Biegałem z jednym, jak i drugim i wiem, że będziesz zadowolony wybierając któryś z nich. Nieważne czy będzie to Polar czy TomTom. Serio.

  2. Jacek pisze:

   Rozważam Garmin FR 45 lub Polar M430. Podobna półka cenowa. Który jest lepszy jakościowo + funkcjonalnie (pomiar tętna, GPS)? Biegam 3x w tygodniu, do 35km. Bez ultra.

   1. Kamil Nowak pisze:

    Cześć. Pomogę ale proszę napisz na naszym Forum Wsparcia: https://bieganieuskrzydla.pl/forum/posty/elektronika/ Pozdrawiam, Kamil

 9. swierszczu pisze:

  Wizualnie przemawia do mnie TT tylko czy wielki plus Polara to nie sa lata doświadczenia z pomiarem tetna?

   1. Krzysiek pisze:

    A jak wygląda pomiar tętna w porównaniu do TomToma ?:) Zastanawiam się właśnie nad wyborem zegarka ponieważ dzięki Wam ostatnio (dwa lata temu) zakupiłem TomToma Runnera Cardio 2 i był idealny :d jedyny mankament to pasek (drogi i potrafi się zniszczyć (rozlecieć) przy częstym i intensywnym używaniu do wszystkich sportów . Planuję zakup albo polara 430 albo TT 3 Cardio i decydujące będą Wasze oceny co do HR w tych modelach 🙂 bo reszta jest podobna , no może bateria lepsza w TT .

    1. Kamil Nowak - Bieganie Uskrzydla pisze:

     Dzięki za miłe podsumowanie naszej pracy. Fajnie, że skorzystałeś z naszej recenzji TomTom-a, a sam zegarek spełnił Twoje oczekiwania. Pasek mają fatalny, rozlatuje się co 3-5 miesięcy. Trzeba wymieniać. Niestety ostateczny wybór należy do Ciebie – nie mogę wskazać jednoznacznie, który z tych zegarków jest lepszy, bo moim zdaniem są niezwykle podobne do siebie. Tyle.

   2. pablo pisze:

    Mam obecnie m400 ale przesiadłem się z TomTom cardio multisport i jeśli ktoś wybiera miedzy takimi opcjami to niech się nastawi głownie na to co pisano już w artykule. Niezależnie do tego że do m400 czy m430 można wprowadzić niemal 100 dyscyplin to zegarek stricte biegowy. I to ma konsekwencje. W M400 można wprowadzić pływanie ale on tam nic nie robi jak tylko liczy czas i „jakoś” liczy kalorie, nic więcej. Chociaż ma akcelerometr to z niego w tym trybie nie korzysta. W TomTom można wprowadzić długość basenu, ten zegarek interpretuje też ruchy nadgarstka na metry i to zasadniczo daje zupełnie inna informację o treningu. W TT można podłączyć czujnik kadencji jadąc rowerem, a w M400 będzie to tylko czas, tętno i spalone kalorie. Tu i tu GPS oczywiście. Dawno nie biegałem na bieżni, może po aktualizacji to dodali ale M400 długo w profilu trening na bieżni nie aktywował akcelerometru czyli było tylko tętno i czas, liczył kroki ale nie liczył na tej podstawie odległości co TT potrafił całkiem sprawnie robić. Więc są istotne róznice jak ktoś nie tylko biega. Natomiast do samego biegania polar jest po prostu trochę lepszy, bo mają większe doświadczenie w interpretacji tętna, dają lepsze statystyki i więcej użytecznych informacji o treningu, wydolności i zmęczeniu. Głownie za sprawą polar flow bo to nie jest tylko korzyść z samego zegarka ale w powiazaniu z serwisem. No i polar flow daje plany treningowe które można sobie wczytać do zegarka, TT w obecnych wersjach chyba też nie obsługuje takich funkcji treningowych

 10. Funfel pisze:

  Cześć.
  Mam pytanie. Zastanawiam się nad kupnem M430 lub M600. Tylko nie wiem który bardziej się sprawdzi podczas gry w squasha, tenisa, biegania oraz jazdy na rowerze.
  Jeżeli macie jakieś doświadczenie podczas uprawiania ww. sportów z którymś zegarkiem, bardzo proszę o polecenie 🙂
  Pozdrawiam

  1. Kamil Nowak - Bieganie Uskrzydla pisze:

   Cześć. Odnośnie biegania i jazdy na rowerze, poniżej zamieszczam linki które w pełni odpowiedzą na Twoje pytanie:
   https://bieganieuskrzydla.pl/polar-m600-jakosc-dzialania-pomiaru-tetna-nadgarstku/
   oraz
   https://bieganieuskrzydla.pl/polar-m430-jakosc-dzialania-pomiaru-tetna/

 11. Marcin pisze:

  Czy można używać stopera niezależnie w trakcie włączonego treningu w m430…Zastanawiam się nad fenixem 3 ale czy warto tyle dopłacać?:)

  1. Kamil Nowak - Bieganie Uskrzydla pisze:

   Co dla Ciebie oznacza ” niezależnie”? W trakcie włączonego treningu chcesz jeszcze uruchamiać stoper tak? Jeśli o to chodzi to NIE, nie da się tak robić.

 12. Kasia pisze:

  A ja mam pytanie o aplikację mobilną, czy jest także na windows phone 8 ? Czy ktoś się orientuję?

  1. Kamil Nowak - Bieganie Uskrzydla pisze:

   Oficjalna odpowiedź ze strony Polar znajduje się tutaj:
   http://support.polar.com/en/support/does_the_polar_flow_app_work_on_windows_phones

 13. Pegaz pisze:

  Czesc,
  tez nosze się z zamiarem kupna zegarka z cardio, jednak waham sie miedzy Polar m430 a TomTom Runner 3. Uprawiam bieganie i kolarstwo w mniej więcej podobnych proporcjach. Który z nich sprawdzi sie bardziej?

  1. Kamil Nowak - Bieganie Uskrzydla pisze:

   Czy podczas kolarstwa korzystasz z jakichś sensorów np. mocy czy kadencji?

   1. Pegaz pisze:

    W tej chwili nie. Wyznaczam glownie dystans, predkosc, tempo, tetno itp… Najbardziej zalezy mi na rejestracji przebytej trasy i w/w odczytach skupionych w jednym urzadzeniu. Przypuszczam, ze jesli zdecyduje sie na pomiary kadencji/mocy to zaopatrze sie w odpowiedni licznik. Ale rozumiem, ze zegarki tez moga to mierzyc i moze nie warto pakowac sie w kolejne urzadzenie?
    Ogolnie rzecz biorac, potrzebuje zegarek, z ktorym powalcze na triathlonie z dosc amatorskim podejsciem.

    1. Kamil Nowak - Bieganie Uskrzydla pisze:

     Triathlon to już zupełnie inna kategoria. Nie wiem czy M430 będzie tutaj dobrym wyborem. Jeśli masz zapędy triathlonowca, to pomyśl o Polar V800. Jest u nas test tego zegarka. Wracając do M430, to do biegania i jazdy na rowerze – jasne – będzie IDEALNY i będziesz zadowolony. Przy założeniu, że nie wykorzystujesz opcjonalnych czujników rowerowych. Amatorsko – weź M430. Myślisz o triathlonie – V800 – jest w dobrej cenie, bo jest obecny długo na rynku.

     1. Pegaz pisze:

      Dzieki wielkie.

 14. maarcin pisze:

  Witam. Też chciałbym skorzystać porady odnośnie zegarka. Moje główne aktywności to bieganie 2-3 x na tydzień, oraz jazda na rowerze ( głównie dojazdy do pracy ok 20 km ). Czy Polar m430 będzie dobrym wyborem, czy warto zainteresować się innym modelem.

  1. Kamil Nowak - Bieganie Uskrzydla pisze:

   Czy korzystasz z mierników mocy czy innych sensorów rowerowych?

   1. maarcin pisze:

    Nie korzystam i nie zamierzam korzystać z żadnych mierników rowerowych. Rower to taki dodatek ( dojazdy do pracy ) do biegania.

   2. maarcin pisze:

    Chodzi o podstawowe informacje z jazdy na rowerze tj. dystans, kalorie itp

    1. Kamil Nowak - Bieganie Uskrzydla pisze:

     Polar M430 spisze się podczas tych aktywności. Świetny pomiar tętna z nadgarstka i bardzo dokładny GPS. Powinieneś być zadowolony.

 15. pablo pisze:

  Jak M430 wypadał wam w testach przy podglądzie aktualnego tempa w czasie biegu? Mam m400 i ma taką przypadłość, ze o ile na długiej prostej jest OK, odczyty są stabilne i wiarygodne, to jeśli na trasie są jakieś zakręty to zegarek potrzebuje jakieś 500 m prostej by wrócić do prawidłowego odczytu. Na zakrętach mocno głupieje i z zasady pokazuje że tempo mocno spadło, to dezorientuje i prowokuje do przyśpieszenia…

  1. Kamil Nowak - Bieganie Uskrzydla pisze:

   Biegałem z Polar M430 wiele razy i najczęściej były to blokowiska lub długie wybierania poza miasto. Ostatni trening wczoraj. Powiem szczerze, że nie odczuwam jakiegoś dyskomfortu podczas biegów z powodu tej „przypadłości” o jakiej piszesz. Raczej uważam ją za normalną dla tego typu sprzętu. Zwróciłem uwagę na czas potrzebny na „wyprostowanie” tempa i to nie było 500 m, a raczej 30-50 m, więc można przyjąć, że był to prawidłowy czas (czyt. dystans). Mało tego, z tempa około 5:15 min/km do natychmiastowego zatrzymania się w miejscu, zegarek potrzebował tylko 8 sekund, aby wyświetlić tempo zerowe. Nie jest to zły wynik.

 16. Dorian pisze:

  Świetny materiał! Po lekturze zdecydowałem się na zakup. Chciałbym zapytać czy napotkałeś taki problem, że m430 przestał sygnalizować strefy wibracjami podczas treningu? Dzisiaj mi się to zdarzyło ale być może to kwestia słabego stanu baterii…przejrzałem raz jeszcze instrukcje ale nie zauważyłem żadnej wzmianki o tym.

  1. Kamil Nowak - Bieganie Uskrzydla pisze:

   Cześć. Bardzo dziękuję za miłe słowa. Co do Twojego pytania. TAK – jest to związane z oszczędzaniem baterii w zegarku. Również nie ma sygnalizacji jeśli masz ustawiony laps co 1 km. Trzeba naładować i wszystko działa. Na pewno nie jest to jakaś usterka. Życzę długiego użytkowania M430!

 17. januszjoger57 pisze:

  Czytam często wasze recenzje. Dużo ciekawych informacji. Biegam od 19 lat( mam 60l), m.in 120 maratonów na liczniku. Od 2013 z przyzwoleniem i pod kontrolą lekarza biegam z rozrusznikiem serca. Z tego powodu biegam z pulsometrem bez hrm na pierś. (lekarz nie polecał). Teraz chciałbym to zmienić. Czytam, czytam i waham się który wybrać Polar 430 czy Garmin 235. Biegam 3-4x w tygodniu, (5 26-27min, 10 53-56 min. Jestem za 430, co ma ew. 235 więcej od Polara poza Glonasem?

  1. Kamil Nowak - Bieganie Uskrzydla pisze:

   Dziękuję za miłe słowa dotyczące naszej pracy. Polar M430 kupił nas świetnie działającym optycznym pomiarem tętna – jest wybitnie precyzyjny. Także GPS jest bardzo rzetelny i bez większych odchyleń zaznacza na mapie ślad trasy. Gdybym miał wybierać, osobiście, postawiłbym na M430.

 18. Irek pisze:

  Proszę o pomoc w wyborze pomiędzy Polar M430 a TomTom Runner 3. Będę używał go do biegania x3 w tygodniu (docelowo półmaraton/ maraton) + x1 gram na hali w piłkę (fajnie jakby mierzył dystans itp.). Chciałbym poza oczywistymi właściwościami aby zegarek miał dobrą baterię, możliwie dużo trybów treningowych biegowych i był wytrzymały. Dzięki za pomoc

  1. Kamil Nowak - Bieganie Uskrzydla pisze:

   Pierwszy i drugi będzie ok. Jedyna chyba największa różnica, to taka, że jeśli wybierzesz TomTom Runner 3 Cardio + Music, to będziesz mieć jeszcze muzykę w pamięci zegarka. tyle.

 19. Andrew pisze:

  Witam
  Proszę o pomoc w wyborze odpowiedniego zegarka ponieważ nigdy przedtem nie używałem tego typu urządzenia. Trenuję 5 razy w tygodniu na siłowni typowo kulturystycznie a po treningu siłowym biegam/chodzę na bieżni. Czy polar m430 jest dla mnie, Czy może tomtom cardio 3 a może całkiem inny model?Pozdrawiam i liczę na Waszą pomoc.

 20. Irek pisze:

  To jeszcze jedno pytanie, czy TT Spark (v1) C+M opłaca się jeszcze kupić? Czy to już „za stary” model i jak on się ma va Polar M430?

 21. marcin pisze:

  Witam

  Jak wygląda sprawa dokładności zapisu przebytej trasy w trybie oszczędzania baterii przy zapisie GPS co 30, 60 sek ? Jeżeli to możliwe to mógłby ktoś zrobić takie porównanie dla powyższych ustawień.

 22. arzaw pisze:

  Szkoda że są (prawie) zawsze wszystkie informacje tylko nigdy nie ma informacji o maksymalnym obwodzie nadgarstka. Ja mam 26 cm i ciężko o tak długi pasek.

 23. Jacek pisze:

  Pytanie co lepsze.
  Uprawiam nariarstwo zjazdowe, jada rowerem, pływanie.
  Interesują mnie rejestrowanie przebytej trasy na stoku, wysokość, prędkość, rejestr trasy rowerowej, narciarskiej ,Prędkość. I bateria aby dobrze trzymała przy użytku gps. Co lepsze m400 czy m430. Warto dopłacać tak szczerze.
  Dzieki

  1. alex pisze:

   Jacek napiszę jak to widzę. Uprawiam ciężary, szosę, biegi górskie, narciarstwo i różne inne. Mialam M400, ale padł i teraz mam M430 bo białe M400 były nie do dostania już (chciałam M400 ze względu na ciężary). W sensie parametrow, które opisaleś oba modele sa praktycznie identyczne. Odczyt tętna jest jednakowy w obu modelach. Różnice: Nadajnik na klacie, który ma M400 lubi się odpinać i możesz zgubić go w trasie, co kosztuje Cię ok.200 zeta. Mnie się zdarzyło i mojemu mężowi też, a nie jesteśmy jakieś łajzy. Gniazdo ładowania w M400 jest felerne, poprawili to w M430 – duży plus. Bateria jest super w obu modelach, ale w M430 jest opcja oszczędnościowa gps na długie imprezy typu kilkanaście godzin. Nie wiem czemu ale M430 łatwiej zgrywa się na na apkę Flow (M400 często ma z tym problem). Apka jest świetna. Jacek kup M430, nie będziesz żałował.

 24. alex pisze:

  Ale muszę napisać co mnie zdołowało w M430. Otóż ma niestandardowe gniazdo ładowania, przez co potrzebny jest polarowski kabelek, który – uwaga- kosztuje 100zł. Uważam to za niefajny manewr Polara, aby kabelek wart w detalu 10 zł sprzedawac za stówkę. Zaletą z kolei M400 jest możliwość ładowania dowolnym kabelkiem z telefonu (a zgrać na apkę można przez Bluetouch), tyle, że te gniazdka wielu ludziom się psuły. W M430 są dużo lepsze, ale ta cena kabelka powala.

 25. Krzychu pisze:

  Mam pytanie do osób korzystających z M430 przynajmniej kilka miesięcy. Rzeczywiście nowe gniazdo ładowania jest poprawione względem M400? Nikt nie miał problemów z korozją? Dla mnie to był największy mankament poprzednika. Cóż z tego, że funkcje fajnie działały, skoro po ok. miesiącu trzeba było wymieniać gniazdo. Z tego powodu po dwóch czy trzech wymianach pozbyłem się zegarka.

  1. Kamil Nowak - Bieganie Uskrzydla pisze:

   Aktualnie naprawdę nic się nie dzieje z gniazdem. Łatwo się podłącza zegarek do ładowania, dobrze się czyści. Często go używam do testów. Nie ma problemów.

 26. użytkownik pisze:

  Totalne badziewie. Odradzam zakup. Tętno przy interwałach chyba z kosmosu. Idąc pokazuje ponad 150.

 27. mazi pisze:

  z innej beczki co polecicie do takich sportów: Narciarstwo zjazdowe, treking, skituring, jazda na rowerze, pływanie. Fajnie byłoby gdy podczas jazdy na nartach urządzenie nie zliczało wyciągów, pokazywało wysokość n.p.m – co polecacie ?

 28. Ania pisze:

  Mam zapytanie szukam zegarka do biegania jak i zegarka w góry który pokazywał by mi wysokość n.p.m czy polar M400 bądź M430 lub tom tom będą ok czy polecilibyście mi coś jeszcze innego?

  1. Kamil Nowak - Bieganie Uskrzydla pisze:

   Zwróć proszę uwagę, że w tabeli „Różnice pomiędzy Polar M430 a Polar M400” dla obu pozycji nie ma odznaczonego barometru tak więc wskazania dotyczące wysokości nie są dostępne. W przypadku marki Polar będzie to zegarek Polar V800 – ten model wskaże Ci wysokość n.p.m. Są również zegarki Garmin jak i Suunto, chociażby Suunto Spartan Sport Wrist HR Baro.

   1. Ania pisze:

    Widzę że wymienił tu Pan zegarki z wysokiej jak dla mnie półki cenowej czy są zegarki powiedzmy do 1000zł mające funkcję barometra nie ukrywam że bardzo zależy mi na tej opcji.

    1. Kamil Nowak - Bieganie Uskrzydla pisze:

     Barometr do 1000 zł będzie (chyba) tylko w ofercie firmy TomTom, a dokładnie w modelu: TomTom Adventurer posiadający: czujniki ruchu (akcelerometr + żyroskop), barometr, kompas, optyczny czujnik tętna. Cena na oficjalnej stronie 1299 zł. Czasami można wyłapać go taniej.
     Pozostałe firmy jak Garmin, Suunto, Polar odpadają. Wskazana cena jest za niska na dostępność funkcji wysokości barometrycznej.

 29. Mati pisze:

  wodoodporność 30m nie daje możliwości pływania w zegarku, proponuje poczytać klasy wodoszczelności.
  Przytocze do 30m.

  „3 ATM = 30M – zegarek odporny na zachlapania oraz podwyższony poziom wilgoci.”

  1. Kamil Nowak - Bieganie Uskrzydla pisze:

   Nadaje się do pływania. https://support.polar.com/e_manuals/M430/Polar_M430_user_manual_Polski/Content/Technical_Specifications.htm
   Jest wodoszczelny – 30 m (nadaje się do używania podczas kąpieli i pływania)

 30. Lucyfer pisze:

  Witam. Jest możliwość połączenia zegarka Polar m430 z pasem telemetrycznym Polar T34 ?

 31. Magda pisze:

  Cześć,
  waham się między zakupem m430 a garmina f35 – zegarek potrzebny mi jest głównie do biegania, nie będę go nosić w ciągu dnia – oba są zbliżone cenowo dlatego już sama nie wiem co wybrać. Garmin podoba mi się bardziej wizualnie dodatkowo jest lżejszy, ale polar wydaje mi się zwyczajnie lepszy. Będę wdzięczna za pomoc 🙂

 32. Marlena pisze:

  Witm rowniez mam pytanie odnosnie M430 czy nadaje sie do biegania ale na biezni?

  1. Kamil Nowak - Bieganie Uskrzydla pisze:

   W jakim sensie: na bieżni? Na siłowni?

 33. Imagineer pisze:

  Ja szukam zegarka z pomiarem tętna zarówno na siłownię jak i do golfa? Jakie rekomendacje? Z góry dziękuję

 34. Ania pisze:

  Super recenzje. Obecnie mam m400. Zastanawiam się pomiędzy m430 a m600. Głównie chodzi mi o czytnik tętna z nadgarstka. Cieszy oko kolorowy wyświetlacz i inne bajery ale dobija czas pracy baterii. Ćwiczę interwały , aeroby, na stepie oraz biegam. Który model byłby dla mnie lepszy?

  1. Kamil Nowak - Bieganie Uskrzydla pisze:

   Jeśli biegasz około 40 km tygodniowo i więcej, weź Polar M430. Krótki czas pracy M600 wykończy Ciebie i będzie powodować potrzebę ciągłego doładowywania sprzętu. Po co się więc męczyć…

 35. Ania pisze:

  Moje treningi nie skupiają się wyłącznie na bieganiu. Jest to raczej uzupełnienie, średnio 8-10 km dwa razy w tygodniu. Pozostałe dni ćwiczenia hiit i siłowe. Jak już pisalam mam zegarek m400. M600 krótko trzyma baterię. I teraz dylemat m430 czy a370? Cena podobna, zastosowanie inne

 36. Sławek pisze:

  Podczas zabaw tempowych 45s umiarkiwana intensywnosc, 15s turbo tetno na zegarku m430 pokazuje inne wartosci niż m400, srednie i maksymalne tetno tez inne. Mam wrażenie że nie nadąża za opaska na klatce piersiowej, która do tez pory używałem. To byl pierwszy trening tempowy z tym zegarkiem. Testowy. Co może byc przyczyna, może byc za ciasno zapiety pasek zegarka czy raczej przyczyna leży gdzie indziej? Proszę o podpowiedz

  1. Kamil Nowak - Bieganie Uskrzydla pisze:

   To całkowicie naturalne, że te dwie wartości tętna są inne. Trzeba zadać inne pytanie – jak bardzo są różne od siebie, o jakie wartości? Czy ten „margines” jest do zaakceptowania przez użytkownika? Na te pytania musisz sam odpowiedzieć. Kwestie o jakie pytasz pojawiają się w tym materiale: https://bieganieuskrzydla.pl/polar-m430-jakosc-dzialania-pomiaru-tetna/ Proszę przeczytaj cały ten artykuł. Jeśli chciałbyś zgłębić temat pomiaru tętna, warto zapoznać się z tym poradnikiem: https://bieganieuskrzydla.pl/jak-dziala-nadgarstkowy-pomiar-tetna/ Oba materiały dadzą Ci pogląd dlaczego Twój Polar M430 i M400 odnotowuje różne wartości tętna.

 37. Robert pisze:

  Ponieważ mam opaskę Polara H10, więc zastanawiam się, czy można pomiar tętna z nadgarstka w m430 wyłączyć i zastąpić tym z opaski? Dziękuję.

  1. Kamil Nowak - Bieganie Uskrzydla pisze:

   Oczywiście, że tak. W czasie treningu wskazujesz, aby zegarek M430 korzystał z sensora H10.

 38. Tomasz pisze:

  Witam. Czy Polar M430 można zsynchronizować z Endomondo?

  1. Kamil Nowak - Bieganie Uskrzydla pisze:

   Tak. Wszystkie treningi zarejestrowane przez Polar M430 i wgrane do Polar Flow można następnie wysyłać do Endomondo.
   Instrukcja: https://support.endomondo.com/hc/en-us/articles/115003585173-Automatic-upload-from-Polar-Flow-

 39. Kasia pisze:

  Dobry wieczór. Mam zegarek polar m430, jednak licznik kroków podaje liczbę inną niż krokomierz w iPhone (czasem polar podaje nawet dwukrotnie więcej kroków). Czym może to być spowodowane? Z góry dziękuję za odpowiedź.

  1. Kamil Nowak - Bieganie Uskrzydla pisze:

   OK. O ten temat było wiele zapytań. Zrobimy porównanie – test. Śledź nas. Do dwóch tygodni pojawi się taki materiał.

   1. darek pisze:

    Witam,
    kiedy test z poniższego komentarza ? 😉

    Dobry wieczór. Mam zegarek polar m430, jednak licznik kroków podaje liczbę inną niż krokomierz w iPhone (czasem polar podaje nawet dwukrotnie więcej kroków). Czym może to być spowodowane? Z góry dziękuję za odpowiedź.
    Odpowiedz

    Kamil Nowak – Bieganie Uskrzydla napisał(a):
    Lipiec 20, 2018 o 7:21 am

    OK. O ten temat było wiele zapytań. Zrobimy porównanie – test. Śledź nas. Do dwóch tygodni pojawi się taki materiał.
    Odpowiedz

 40. elduce pisze:

  Mam pytanie do użytkowników M430. Jak sprawuje się ten zegarek przy pływaniu? Czy na otwartym akwenie GPS normalnie śledzi trasę? Rozumiem że na zadaszonym basenie na jakikolwiek pomiar odległości nie mogę liczyć. Czy tak?

 41. Dawid pisze:

  Cześć. Od niedawna użytkuje model m430. Na swoim profilu polar flow w zakładce „sen” nie widzę pomiarów swojego najniższego tętna podczas snu. Chciałbym mieć wgląd w taki dodatkowy parametr. Czy mógłby ktoś poinstruować jak to uruchomić?

  1. Kamil Nowak - Bieganie Uskrzydla pisze:

   Cześć. Wejdź proszę w zegarku do Ustawień, Ustawienia Ogóle -> włącz Ciągły Pomiar Tętna. Czy dane personalne wprowadziłeś – szczególnie datę urodzenia? Czy Polar M430 masz sparowany z telefonem, lub podłączasz do laptopa? Tylko po synchronizacji widać dane o śnie.

   1. Darek pisze:

    Śledzę Was… Gdzie ten test ? 😛

    1. Kamil Nowak - Bieganie Uskrzydla pisze:

     Jaki test?

 42. MCC pisze:

  Wrzucilem to samo pytanie do review o Suunto – ale tyczy sie obu:
  Czy da sie porownac Trainer WHR z Polar m430? Przegladam rozne recenzje, ale jakos nikt nie porownuje ich bezposrednio. Kilka pytan ktore mi sie nasunelo:
  1. Czy Suunto ma mozliwosc ukladania i transmisji do zegarka (jak na polar flow) treningow w/g zadanych parametrow – np. hr/strefa hr; tempo/strefa tempa; odleglosc; czas (a moze ma cos czego brakuje w polarze – czyli zakres mocy)? Jak sprawa ma sie z interwalami?
  2. Czy Suunto oferuje programy treningowe, ktore mozna przeslac do zegarka?
  3. Czy w polarze zmienilo sie cos w kwestji nawigacji czy nadal tylko powrot do startu?
  4. Czy w polarze zmienilo sie cos jesli chodzi o czujniki zewnetrzne – dla biegania food pod a dla roweru cad/pwr?
  5. Jaka jest REALNA dlugosc pracy na baterii obu tych zegarkow? Uzupelniajace pytanie – czy Suunto w najnowszym software wspiera automatyczna zmiane trybu jesli nie wystarczy baterii do konca treningu (jak w wyzszych spartanach)?
  6. Jaka jest czytelnosc obu wyswietlaczy? Jak mozna ja porownac z v800 czy fenix3?
  7. Ktory z tych zegarkow bedzie lepiej/wygodniej nosil sie na delikatnej kobiecej rece?
  8. Jak pomiar tetna 24/7 wplywa na dlugosc pracy baterii w obu i jak czesto jest sprawdzane? Czy suunto w koncu zapisuje gdzies te wartosci?
  9. Jakies inne wazne wady/zalety/przewagi ktoregokolwiek z nich?

 43. marcin pisze:

  Z mojej strony pytanie z innej beczki. Raczej nie potrzebuję nosić takiego zegarka na codzień. Czy taki Polar M430 sprawdzi się dla mnie tylko podczas sesji biegowych? Takie fajne sprzęty są dużo wygodniejsze niż bieganie z opaską i telefonem na ramieniu.

  1. Kamil Nowak - Bieganie Uskrzydla pisze:

   Można powiedzieć, że zegarek idealnie się do tego nadaje – do biegania. Będziesz zadowolony z funkcji biegowych. Chyba, że masz coś innego na myśli… ? Czemu ma się nie sprawdzić?

   1. Marcin pisze:

    Po przeczytaniu artykułu obawiałem się, że bez noszenia zegarka na codzień może on zaburzać niektóre statystyki, jak na przykład czas regeneracji (który też pewnie zależy od jakości snu, tętna dziennego etc.). Nie będę w stanie nosić takiego zegarka codziennie o każdej porze dnia i nocy. Próbowałem wiele razy ze zwykłymi zegarkami i nie mogę się przyzwyczaić.

    Zależy mi też głównie na opcjach treningowych, nie znam się na tym a takie gotowe, wbudowane plany na pewno bardzo pomagają.

    Myślisz, że zegarek bez problemu sprawdzi się dla mnie?

    1. Kamil Nowak - Bieganie Uskrzydla pisze:

     Jeśli masz plan treningowy, który sam w sobie zakłada czas potrzebny na regenerację i dojście do pełni sił, to wskazania M430 będziesz i tak pomijać. Nie przesuniesz treningu np. z czwartku na środę, bo Polar wykaże, że możesz już iść na bieganie. Plan to plan. Patrz na funkcje i jakość zegarka, a tutaj masz to zapewnione. Po prostu nie skorzystasz ze wszystkich funkcji tego modelu.

     PS. A dla ułatwienia powiem, że funkcja Stan Regeneracji nie jest dostępna w zegarku, a trzeba po treningu i synchronizacji urządzenia zalogować się do platformy Polar Flow. W V800 Stan Regeneracji wyświetla się w podsumowaniu aktywności, tutaj w M430 należy patrzeć do Flow.

 44. Arek pisze:

  Witam serdecznie, niedługo mam urodziny i właśnie zażyczyłem sobie zegarek sportowy… Bardzo mi pomogły Pana opinie, bardzo dużo przeczytałem komentarzy na Pana stronie.
  Gram w koszykówke, ale w czasie między sezonami lubię sobie pobiegac, popływac czy też jeździć na rowerze oraz pochodzić po górach. Przedstawiając moje aktywności koledzy zaproponowali mi Forerunnera 920xt, niestety ten zegarek trochę kosztuje i jest przeznaczony dla zawodowców… Powoli skłaniam się do Polara M430, jeśli chodzi o bieganie ma wszystko, rower tak samo, oprócz zliczenia sumy przewyższeń, co też mnie interesuje… Na wędrówki w góry również wysokości nie zliczy.
  Mam tylko pytanie o pływanie, czy jeśli przepłynę jezioro na otwartym akwenie to zliczy mi długość trasy oraz zakreśli trasę? Tak samo pytanie czy podczas pływania w basenie (w budynku) zliczy mi pokonany dystans?
  Plusem dla mnie jest również, że jest możliwość wgrać swój trening do bazy endomondo. Może Pan poleciłby mi zegarek, który spełniałby moje oczekiwania? Pozdrawiam i z góry dziękuję za odpowiedź.

 45. Rafał pisze:

  Cześć, chciałem zapytać czy da się całkowicie wyłączyć pomiar tętna z nadgarstka?
  I ile wtedy jest w stanie „wyciągnąć” bateria. Dziękuję i pozdrawiam.

  1. Kamil Nowak - Bieganie Uskrzydla pisze:

   Ustawienia -> Ustawienia ogólne -> wyłącz Ciągły pomiar tętna,
   oraz
   W czasie sportu również możesz to zrobić, z poziomu Szybkiego Menu, naciskasz i przytrzymujesz górny lewy przycisk i tam masz opcję.
   Dla oszczędzania baterii wyłącz Bluetooth, a niektórzy mówią, aby stosować Tryb Samolotowy.

   1. Rafał pisze:

    Dziękuję. To przekonuje mnie do zakupu. Przesiadka z M400 na M430. Choć rozważałem Suunto Ambit 3run 😉

    1. Kamil Nowak - Bieganie Uskrzydla pisze:

     Polar M430 to świetny wybór, a jeśli coś jeszcze rozważać, z Suunto, to Spartan Trainer Wrist HR 🙂

   2. Mariusz pisze:

    W moim egzemplarzu m430 nie ma takiej funkcji w szybkim menu podczas treningu 🙁

 46. Piotr pisze:

  Ogólnie firma i zegarek do bani. Nie polecam !!!!

  1. Kamil Nowak - Bieganie Uskrzydla pisze:

   Dlaczego? Napisz proszę coś więcej..

 47. Marta pisze:

  Chciałbym prosić o radę w wyborze zegarka sportowego. Szukam czegoś do kwoty ok 1200 zł, co sprawdzi się dla osoby uprawiającej sport amatorsko ok 4-5 razy w tygodniu. Myślałam właśnie nad Polarem m430 lub Vantage M, bo mój pierwszy Polar (nie wiem jaki to model F2 albo F4 z pasem T31) wytrzymał długie lata i jest to marka którą znam i cenię, nie mówiąc już o tym, że bardzo podoba mi się platforma Polar Flow. Jestem jednak otwarta na inne firmy. Na czym mi zależy? Na pewno na tym by zegarek sprawdził się do różnych sportów, takich jak indoor cycling, Body Combat, treningi siłowe, zajęcia grupowe fitness, marsz etc. Nie ma to być zegarek dla biegacza. Fajnie by było gdyby był zgrabny, bo m430 na moim drobnym nadgarstku będzie ogromny, no i żeby rzetelnie mierzył tętno z nadgarstka. Będę wdzięczna za sugestie jakim modelom warto się przyjrzeć 🙂

 48. Krzysztof pisze:

  Mam pytanie o Wysokościomierz. W kilku postach jest napisane , że Polar 430 go nie ma , zaś w specyfikacjach zegarka jest ta opcja. To jak to w końcu jest ?

  1. Kamil Nowak - Bieganie Uskrzydla pisze:

   Zegarek podaje: ” Wysokość n.p.m., suma wzniesień i suma spadków terenu: Pomiar wysokości n.p.m. oraz sumy wyniesień i spadków wyrażonej w metrach lub stopach, rejestrowany w czasie rzeczywistym.” taką informację znajdziesz chociażby tutaj: https://support.polar.com/e_manuals/M430/Polar_M430_user_manual_Polski/Content/GPS.htm
   Wspomniane parametry przeliczane są na PODSTAWIE lokalizacji GPS! Można przyjąć, że są w pewien sposób szacowane z większą bądź mniejszą dokładnością. Ale jak już zauważyłeś, nie ma w nim funkcji wysokościomierza opartego na wskazaniach barometru.

   1. Krzysztof pisze:

    Ok. Dziękuję za odpowiedź. Czyli zegarek pokaże mi na podstawie GPS na jakiej jestem w danym momencie wysokości.

    1. Kamil Nowak - Bieganie Uskrzydla pisze:

     TAK.

 49. Magda pisze:

  Witam serdecznie,

  Na początku chciałabym wyrazić podziw i uznanie dla Waszych recenzji – naprawdę kawał konkretnej roboty, wszystkie które czytałam są bardzo przydatne. Między innymi (a właściwie w dużej mierze :)) na podstawie waszych testów i opinii zdecydowałam się na zakup zegarka M400, z którego jestem bardzo zadowolona.

  Jedyna rzecz, która mnie w M400 irytuje, to fakt, że nie radzi sobie z pomiarem prędkości na bieżni (w zamkniętym pomieszczeniu). Notorycznie po treningu pokazuje mi znacznie więcej przebytych kilometrów w stosunku do wskazań samej bieżni, znacznie zawyża również tempo biegu / spaceru: na przykład bieżnia jest ustawiona na 8.0 km a zegarek w tym czasie pokazuje 10.5 km. Zauważyłam to już jakiś czas temu i powtarza się to przy każdym treningu. Stąd moje pytanie – czy testowaliście M430 pod tym kątem? Czy on również ma taki problem?

  Zastanawiam się teraz nad zakupem nowego zegarka, bo o ile pomiar z czujnika na klatkę piersiową jest bardzo wiarygodny, to z pewnością jest mniej wygodny niż pomiar z nadgarstka. A ponieważ w niezliczonych źródłach już czytałam, że Polar doskonal radzi sobie również z pomiarem nadgarstkowym, powoli przymierzam się do wymiany M400 na jakiś nowszy model właśnie z takim rozwiązaniem. Rozważam M430 i M600 – przeciwko temu drugiemu przemawia cena i krótki czas działania baterii. Podstawową kwestią dla mnie jest jednak właśnie dokładność pomiarów na bieżni, bo właśnie w takich warunkach najczęściej ćwiczę. Stąd moje pytanie do Was: czy którykolwiek z tych dwóch zegarków lepiej sobie radzi podczas treningu na bieżni? A może to ogólna cecha zegarków sportowych, że w terenie sprawdzają się super a na bieżni w zamkniętym pomieszczeniu niekoniecznie?

  Z góry bardzo Wam dziękuję za pomoc!

  Pozdrawiam,
  Magda

  1. Kamil Nowak - Bieganie Uskrzydla pisze:

   Cześć Magdo. Bardzo dziękuję za tak miłe słowa o pracy, którą wykonujemy na łamach portalu.

   Cała zawiłość sprawy biegania na bieżni, ogólnie w zamkniętych pomieszczeniach, polega na tym, że tego typu urządzenia opierają swoje wyliczenia na wbudowanym czujniku – akcelerometrze. Funkcja ta przydaje się podczas biegania na zewnątrz, bo uzupełnia wskazania anteny GPS. Niektóre zegarki mają bardzo dokładne dane o tempie poruszania się użytkownika na zakrętach – np. na bieżni stadionowej, gdy biegacz porusza się „po okręgu”. Dlaczego tak się dzieje? Sprzęt posługując się wskazaniami GPS dodatkowo porównuje je ze danymi serwowanymi przez akcelerometr (ruchy nadgarstka). Zachodzi pomiędzy nimi współpraca, co przekłada się na osiąganie jeszcze bardziej dokładnych wartości treningowych.

   Niestety, gdy zegarek ma wyliczyć dystans i tempo tylko na podstawie akcelerometru (taka sytuacja następuje w zamkniętych pomieszczeniach), to wkrada się zawsze większe przekłamanie. Niezależnie od kwoty, jaką się wyda na sprzęt. Jeden użytkownik powie Ci, że u niego sprzęt jest perfekcyjny, zaś w rękach innego ten sam model z tej samej firmy będzie się gorzej sprawować.

   I teraz bardzo krótko: jeśli chcesz sprzęt do biegania, weź Polar M430.

 50. Magda pisze:

  Witam ponownie,

  Bardzo dziękuję za szybką odpowiedź. Też się skłaniałam ku M430, więc jeśli raz, że Wy też polecacie bardziej ten model, a dwa, że na bieżni każdy będzie sobie „radził” tak samo, to ostatecznie rozwiązaliście moje dylematy :).

  Jeszcze tylko jedno pytanie – ten całodobowy pomiar tętna dla M430 został wprowadzony, zgadza się?

  Pozdrawiam,
  Magda

  1. Kamil Nowak - Bieganie Uskrzydla pisze:

   TAK. Co ciekawe funkcja pozwala „na żywo” śledzić tętno. Przydaje się to m.in. osobom z problemami układu sercowo-naczyniowego, które są zmuszone zwracać szczególną uwagę na wysokość tętna. Wówczas spoglądając na wyświetlacz zegarka możemy obserwować wartość tętna i odpowiednio zareagować. Oczywiście to tylko jedna grupa osób, tych, które chcą śledzić własne tętno jest znacznie więcej np. my, biegacze. 🙂

   1. Magda pisze:

    No właśnie ja kupiłam M400 z tego powodu, że podczas wysiłku kardio błyskawicznie mi tętno skacze do wysokich wartości i muszę precyzyjnie je kontrolować żeby wiedzieć, kiedy odpocząć – wcześniej miałam jakąś zwykłą opaskę smartband, bodajże Huawei Color A2, ale ona się w tym zakresie kompletnie nie sprawdzała i wskazania tętna były z kosmosu. Natomiast M400 z czujnikiem na klatkę piersiową pod tym względem doskonale spełnia oczekiwania i na podstawie Waszych testów i recenzji wiem, że z M430 będę również bardzo zadowolona jeśli chodzi o pomiar tętna. A funkcja całodobowego pomiaru na pewno bardzo mi się przyda. Tak że raz jeszcze dziękuję za odpowiedź oraz za Waszą wspaniałą, super przydatną pracę na portalu i pozdrawiam serdecznie :).

    1. Kamil Nowak - Bieganie Uskrzydla pisze:

     Dzięki. Daj znać po kilku dniach korzystania z Polar M430 jak się u Ciebie sprawdza 😉

     1. Magda pisze:

      Witam Was ponownie,

      Kupiłam w końcu Polar M340 :). Dopiero dziś go założyłam po raz pierwszy, więc wrażenia z użytkowania napiszę dopiero za jakiś tydzień-dwa, natomiast mam do Was pytanie: czy zdarzyły Wam się kiedyś problemy z dodaniem nowego urządzenia do aplikacji mobilnej Polar Flow? Mam z nią sparowany mój poprzedni zegarek M400, teraz bym chciała dodać M430 ale nie mam pojęcia, jak to zrobić. Uruchamiam aplikację, wybieram na zegarku opcję Ustawienia ->Ustawienia ogólne -> Łączenie i synchronizacja -> Połącz i synchronizuj urządzenie mobilne, ale nic się nie dzieje, mimo wielokrotnych prób :/. Taki sam zegarek kupiłam mężowi, który wcześniej nie miał żadnego urządzenia Polar, ściągnął sobie aplikację na telefon i synchronizacja przebiegła bez najmniejszych problemów, jak jak w instrukcji – a u mnie coś nie działa. W instrukcji nie znalazłam żadnych informacji, co robić w takiej sytuacji, a wiem, że Wy testowaliście różne urządzenia Polara – zdarzyło Wam się kiedyś coś takiego? Jeśli wiecie, jak temu zaradzić albo gdzie szukać pomocy, to będę bardzo wdzięczna za radę.

      Pozdrawiam,
      Magda

      1. Kamil Nowak pisze:

       Cześć. Jakie oprogramowanie ma Twój telefon (iOS czy Android)?

 51. mirsto pisze:

  Od 2 lat użytkuję Polar M400. Jestem bardzo zadowolony. Chciałbym zmienić na coś nowszego i M430 jeżeli chodzi o funkcje bardzo mi odpowiada. Czy może ktoś polecić inny zegarek o parametrach i możliwościach jak M430 jednak ładniejszy/zgrabniejszy wizualnie? Nawet jesli miałby być trochę droższy.

 52. Zuza pisze:

  Cześć,
  w ostatnim czasie szukam zegarka, który byłby idealny do treningów cardio w domu, bądź też treningów siłowych. Zależy mi na dokładnym wyliczeniu liczby spalonych kalorii. Ponadto jeśli jest taka możliwość chciałabym żeby miał GPS oraz wszystkie funkcje, które posiadają zegarki sportowe (monitorowanie dziennej aktywności, monitorowanie snu etc.) oraz kosztował maksymalnie 600zł.
  Czy jesteście w stanie mi coś polecić?

  Pozdrawiam,
  Zuza

  1. Kamil Nowak pisze:

   Ze swojej strony zaproponuję Polar M430. Budżet stanowi mocne ograniczenie.

 53. Anna pisze:

  Ponad 600 zł za totalne dziadostwo ale za to mega wypromowanie w blogsferze. Krokomierz liczy kroki przy każdym machnieciu ręką po 8 godz siedzenia pokazuje 10 tys a co za tym idzie liczba kalorii i aktywność ukazana przez zegarek to totalna fikcja. Lepiej radzi sobie sprzęt za 60 zl

  1. Kamil Nowak pisze:

   A jak ten sprzęt „za 60 złotych” radzi sobie z GPS czy pomiarem tętna?

 54. Marcin pisze:

  Witam
  Rozważam zakup miedzy TomTom Runner 3 Cardio a Polar M430. Biegam amatorsko 3-4 razy w tygodniu w tym jedno długie wybieganie. Moje starty do 10 km i półmaratony. Widziałem w recenzji, że M430 może wyświetlać 4 parametry na 1 ekranie. Czy TomTom Runner 3 też ma taką możliwość ? Dla mnie najistotniejsze : Czas, dystans, tempo i tętno na jednym ekranie. Pytanie odnośnie jakości podświetlenia jeśli chodzi o bieganie wieczorem i w nocy. Jak się spisuje w tych modelach ? Dziękuję za odpowiedz

  1. Kamil Nowak pisze:

   Ze względu na to, że TomTom nie rozwija swoich zegarków (porzucił ten kierunek) zwróciłbym większą uwagę na zegarek Polar M430. Z bieganiem w nocy nie ma problemów.

   1. marcin pisze:

    Dziękuję za odpowiedz 🙂 TomToma skreslilem z listy wyborów. A jak ma sie Suunto Trainer Sport HR do M430 bo juz tylko miedzy tymi dwoma dokonuje wyboru. Ktory lepszy ?

    1. Kamil Nowak pisze:

     Myślę, że ten artykuł powinien pomóc:
     https://bieganieuskrzydla.pl/jaki-pulsometr-wybrac-opinie-test/
     Jest mowa o Polar M430, który w dalszym ciągu oferuje dokładny optyczny pomiar tętna (pomimo tego, że zegarek jest już prawie 3 lata na rynku). Z kolei Suunto 5 jest „następcą” zegarka Suunto Trainer. Z racji tego, że pomiar tętna w tym modelu jest bardzo dokładny, poleciłbym ten sprzęt.
     Pomiędzy tymi dwoma modelami, jeśli masz budżet 1500 złotych, wybrałbym Suunto 5 w opcji suunto 5 burgundy copper, genialnie wygląda: https://www.youtube.com/watch?v=mvp1zaOAgQs

 55. Początkujący w bieganiu pisze:

  Witam czy polar m430 nalicza kroki gdy np. sie siedzi i macha nadgarstkiem? albo podczas jazdy samochodem?
  I czy Garmin 45 to lepszy wybór?

  1. Kamil Nowak pisze:

   Cześć. Tak, Polar M430 liczy kroki, gdy siedzę i macham ręką 😉 Myślę nad wideo, aby to przedstawić 😉

 56. Bogdan pisze:

  Czy w Polarze M430 można wymieniać akumulator? Jeśli nie to jaka jest przewidywana żywotność?

 57. Iwo87 pisze:

  Hej, miałam polar m400 ale się zepsuł, wejście usb w zegarku, nie wiem czy naprawiać jeszcze i czy warto kupić m430 ?
  Jest lepszy ? Pomiar tętna z nadgarstka dla mnie nie jest ważny, wolę pas.
  Proszę o podpowiedź ? Pozdrawiam.

  1. Kamil Nowak pisze:

   Jest zdecydowanie lepszy.

 58. Marciner pisze:

  Użytkuję zegarek od ponad roku. Na pewno kabelek do ładowania wymienię jako pierwszy mankament. Gniazdo w zegarku jest nie dość, że niestandardowe, to w dodatku bardzo płytkie i kabelek przy delikatnym muśnięciu rozłącza się, co jest bardzo przykre, gdyż bardzo trudno zestawić połączenie zegarka i aplikacji w komputerze. Z ładowaniem nie ma problemu, rozpoczyna się ono od razu po wetknięciu kabelka w gniazda, natomiast połączenie z aplikacją to już wyzwanie. Zdarza się, że muszę kilkanaście razy wsuwać i wysuwać kabelek, żeby aplikacja zaskoczyła i zsynchronizowała się z zegarkiem. Akumulator po roku użytkowania nosi już wyraźne ślady zużycia i starcza na około 4 jednogodzinne treningi. Poza tym zegarek jest naprawdę w porządku. Precyzyjnie mierzy puls z nadgarstka i GPS nie ma większych problemów przy łączeniu się z satelitami. GPS jest ponadto dość precyzyjny, nie wariuje nawet przy nabijaniu kółek na bieżni stadionowej. Co więcej zegarek ma dużo fajnych i przydatnych funkcji: zliczanie okrążeń, rewelacyjny timer, personalizowanie ekranów, podświetlenie, pomiar wysokości, automatyczne okrążenia i wiele innych ciekawych funkcji w ram raz dla biegacza-amatora. Gdyby nie problemy z kabelkiem i przeciętna wydajność akumulatora uznałbym M430 za sprzęt rewelacyjny. W dodatku Polar Flow to świetna aplikacja do analizy treningów, prowadzenia statystyk i fajnej zabawy. Myślę, że mogę polecić ten zegarek.

 59. Sławek pisze:

  Na bieżni używam czujnika H10 który synchronizuje się z wyświetlaczem. Czy Polar M430 ma też tę funkcję? Czy na wyświetlaczu bieżni/orbitreka wyświetli mi się tętno (chciałbym zrezygnować z zakładania H10)?

  1. Kamil Nowak pisze:

   Z tego co pamiętam to Polar M430 nie ma funkcji „nadawania” informacji o tętnie do innych urządzeń. W opcji łączności Bluetooth jest napisane, że zegarek tylko odbiera dane. Więc na 99,9% NIE.

 60. Sławek pisze:

  Dzięki Kamil za informację. Czy znasz może inny model „zegarka” który współpracowałby tak jak H10 z wyświetlaczami na bieżni/orbitreku?

  1. Kamil Nowak pisze:

   Będą to urządzenia m.im. marki Garmin, np. Garmin Forerunner 945 widzę, że ma funkcję: PRZESYŁANIE SYGNAŁÓW TĘTNA (PRZESYŁANIE DANYCH TĘTNA PRZEZ ANT+™ DO SPAROWANEGO URZĄDZENIA), więc myślę, że ten model będzie odpowiedni.

 61. Danuta pisze:

  Proszę o pomoc. Mam na imię Danuta. Używam M430 od pewnego czasu. Wszystkie ustawienia wprowadziła mi córka, ponieważ nie jestem aż tak zaawansowana technologicznie. Dotychczas poza innymi, urządzenie monitorowało przebieg snu. Ostatni zapis jest z 25 marca. Od tego dnia nie mam żadnych zapisów na urządzeniu ani na koncie. Nie wiem, co może być przyczyną zaniechania monitorowania snu. Czy zetknęliście się Państwo z taką sytuacją? Jak to zmienić?

  1. Kamil Nowak pisze:

   Dzień dobry, czy funkcja pomiaru snu nadal jest włączona? Może przez przypadek została wprowadzona jakaś przerwa w pomiarze, która właśnie pokrywa się z okresem spania?

   1. Danuta pisze:

    Dziękuję bardzo za odzew. Tak. Jest włączona. I działa. Potwierdziła się informacja, że nerwowy sen nie służy monitoringowi. To właśnie niespokojny sen był przyczyną perturbacji. Dziękuję i pozdrawiam. Życzę miłego dnia. Danuta

 62. Magda pisze:

  Cześć,

  Zastanawiam się nad kupnem polar m430 i garmin forerunner 45. Biegam amatorsko, rekreacyjnie, 3 razy w tyg. Chcę aby zegarek również nadawał się do jazdy na rowerze i zwykłych spacerów. Zamierzam go zakładać tylko w czasie uprawiania sportu. Który polecasz?

  1. Kamil Nowak pisze:

   Cześć. Względem tej specyfikacji, polecam Polar M430 🙂 Uważam że jest dużo lepszy niż ten konkretny ForeRunner. 🙂 Jeśli masz więcej pytań, załóż wątek na naszym Forum Wsparcia 🙂
   https://bieganieuskrzydla.pl/forum/posty/elektronika/

 63. Radek pisze:

  Beznadzieja po 2,5 roku padł gps, naprawa nie istnieje, wymiana elektroniki 550 , także się zawiodłem . Rezygnuje z produktów Polar

  1. Kamil Nowak pisze:

   Skoro serwis informuje, że naprawa kosztuje 550 pln to jednak naprawa „istnieje” 🙂 Co masz na myśli pisząc „padł mi gps”? Co odpisał serwis polara?

 64. basia pisze:

  ja rowniez mam problem z ladowaniem kabelek sie odczepia przy minimanym poruszeniu i ciagle mam wiadomosc ze anulowano ladowanie….bateria po roku uzywania ledwie starcza na 4 godziny treningu i jak zostaje mniej niz godzina pracy baterii nie mozna rozpoczac nowego nawet krotkiego treningu. Dodatkowo jak po raz pierwszy sprobowalam treningu interwalowego zupelnie nie rozumiem czemu zegarek ciagle wibrowal a przy odczycie danych z treningu interwalowego nie widze poki co mozliwosci odczytu predkosci na zadanych odcinkach u mnie -600 M a na aplikacji widze tylko mozliwosc podgladu1 KM lub 500 m moze dlatego ze wibrowanie talk mnie denerwowalo ze nie dokonczylam treningu;
  ponadto czy faktycznie trening interwalowy trzeba planowac wczesniej na komputerze i wgrywac go za kazdym razem w kalendarzu -czy jest jakis sposob na spontaniczne wybranie interwalu z menu zegarka? taka opcje mialam w bardzo bazowym zegarku onconnect i wydalo mi sie to na tyle oczywiste ze nie sprawdzilam tego przed kupnem polara .

 65. Janusz pisze:

  Witam serdecznie,
  korzystam z m430 już 3 miesiące. Niestety przy wyłączonych powiadomieniach z telefonu, trybie oszczędnym GPS oraz włączonym nadgarstkowym pomiarem tętna zegarek rozładowuje się po około 6 godzinach. Wg producenta przy takich ustawieniach żywotność akumulatora to ok 30 godzin pracy w takich ustawieniach. Czy można jeszcze jakoś dodatkowo skonfigurować zegarek żeby osiągnąć wynik 30h działania czy z akumulatorem jest coś nie tak?
  Pozdrawiam
  Janusz

  1. Kamil Nowak pisze:

   Cześć. Czy kupiłeś nowy zegarek, czy od kogoś?

   1. Janusz pisze:

    Bardzo dziękuję za zainteresowanie. Zegarek jest nowy i zakupiony w autoryzowanym sklepie. Napisałem do polara w tej sprawie (cyt. Chciałbym zapytać w jaki sposób skonfigurować polar m430 żeby wytrzymał 30godzin rejestrowania trasy poprzez GPS oraz mierzył tętno z nadgarstka.) i otrzymałem wiadomość, która dość mocno mnie zaniepokoiła. Mianowicie Pan z serwisu napisał: Cyt. „Każdy czas który podaje producent powinien być osiągalny w temperaturze oscylującej około 20 C, na terenie płaskim, otwartym i bez zalesienia – poza miejscem zurbanizowanym (miastem). ”
    Ta odpowiedź niestety nie wyczerpała mojego pytania i dalej nie wiem czy z moim zegarkiem jest coś nie tak. Dodatkowo w instrukcji można wyczytać że zegarek powinien w trybie maks oszczędnym wytrzymać aż 30 godzin. W mojej opinii 6 godzin w rzeczywistości to zwykłe oszustwo i gdybym dysponował takimi informacjami przed zakupem to nie zdecydowałbym się na zakup zegarka polar m430. Zatem czy jest możliwość wydłużenia czasu pracy akumulatora czy mam wadliwy egzemplarz? Postaram się w tej sprawie skontaktować z centralą Polara i dam znać czego się dowiedziałem.
    Pozdrawiam serdecznie

 66. Ulka pisze:

  Cześć! 🙂 Czy mogę prosić o szybką poradę? Waham się pomiędzy dwoma modelami, a mianowicie Polar M430 i Polar Ignite. Który będzie lepszym wyborem i dlaczego? Zwróć proszę uwagę na dokładność sensora, zależy mi na wiarygodnych pomiarach. Z góry dziękuję za pomoc! 😉

  1. Kamil Nowak pisze:

   Cześć. Polar Ignite 2, test jest na portalu. Kilka dni temu go opublikowałem. Czy obejrzałaś go?

   1. Ulka pisze:

    Tak, z ciekawości, jednak chodzi mi o model Ignite a nie Ignite 2 (cena). Liczę na pomoc. 🙂

 67. Janusz pisze:

  Witam serdecznie. Mam porównanie z produktami garmina i widzę tu przepaść względem polara. Warto dopłacić nawet drugie tyle co za polara i cieszyć się normalnym czasie pracy baterii i lepszym system ładowania. Na początek polar dobry, ale szybko widać że nie jest to najlepszy produkt. Ja odradzam bo się zawiodłem.
  Pozdrawiam

 68. Mmm pisze:

  A jaki zegarek używasz?

 69. Janusz pisze:

  M430 i dodam, że bateria wystarcza na maks dwa długie treningi biegowe. Ten model ma kiepską baterię. Nie polecam.

Dołącz do dyskusji, zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Bronimy się przed SPAM-em. Uzupełnij pole:

Buty do biegania po asfalcie? ASICS GEL-Nimbus 22

ASICS GEL-Nimbus 22 zmieniły moje wyobrażenie o wygodzie jaką może doświadczyć biegacz w trakcie treningu. W ostatnich latach trafiały w moje ręce wygodne buty do biegania, w których czułem komfort, bezpieczeństwo i stabilizację. Jednak ASICS GEL-Nimbus 22 tworzą osobą bajkę, piszą nową historię. (więcej…)