Jaki zegarek Polar będzie najlepszy dla Ciebie?

polecane

Jaki zegarek Polar będzie najlepszy dla Ciebie?

Kamil Nowak
2 marca, 2017
Poradniki

Jaki zegarek Polar warto wybrać, aby ten sprawdził się względem indywidualnych potrzeb treningowych? Na jakie funkcje przed zakupem należy zwrócić uwagę? Czy amator biegów może zyskać coś na kupnie zegarka dla zaawansowanej osoby? Ten poradnik rozwieje wątpliwości i pozwoli podjąć decyzję o wyborze konkretnego zegarka.

Skoro rozważasz zakup zegarka sportowego Polar, ale jeszcze nie zdecydowałeś się na konkretny model, to właśnie dla Ciebie przygotowaliśmy poradnik, w którym ujęliśmy najciekawsze informacje o produktach tego fińskiego producenta. Dodamy, że wszystkie zegarki Polar, o których poniżej będzie mowa dokładnie zrecenzowaliśmy i z efektami naszej pracy można się zapoznać przechodząc do poszczególnych testów – linki w dalszej części poradnika.

Indywidualność jest cechą ludzką, więc każdy sportowiec będzie oczekiwać czegoś innego. Jednego człowieka zadowoli fakt, iż posiadany przez niego zegarek Polar potrafi monitorować wszystko, co dzieje się podczas biegu, gdy dla drugiej osoby wystarczającą informacją stanie się długość przebiegniętej trasy i jej tempo. Kluczowe są zatem pytania o to, jak bardzo zaawansowany zegarek Polar potrzebujemy oraz jaki sport chcemy uprawiać? Kwestie mocno skorelowane ze sobą. W zasadzie najtrafniej będzie podzielić zegarki Polar na trzy grupy: dla początkujących, dla zaawansowanych oraz do użytku ogólnego.

Dla osób początkujących ważny będzie podstawowy dostęp do informacji treningowych, którymi są najczęściej tempo biegu, przebiegnięty dystans, liczba spalonych kalorii, czas treningu oraz wartości tętna. Tętno celowo wymieniliśmy jako ostatnie, ponieważ jest to na tyle wyjątkowy parametr, iż nawet posiadając wykresy pracy serca z całego treningu (czy treningów) nie każdy potrafi wysnuwać wnioski płynące z takich zapisów. Kluczowe stanie się więc zdobycie wiedzy w tym zakresie oraz doświadczenia w analizie zachowania własnego organizmu (polecamy artykuł: Jak biegać z pulsometrem?). Dobrze, gdy zegarek będzie łatwy w obsłudze (intuicyjny), jego oprogramowanie szybkie w konfiguracji, wyposażony w komunikaty, które podpowiedzą o czym dana funkcja informuje oraz przystępny cenowo. Pożądaną funkcją będzie także monitorowanie całodobowej aktywności fizycznej, która to wspiera aktywny tryb życia i motywuje do regularnego ruchu. Korzystnie, gdy zegarek poinformuje nas o zasiedzeniu się w jednym miejscu np. poprzez wibrację i/lub alerty. W tej kategorii propozycjami są zegarki Polar M200 i Polar M400.

Dla zaawansowanego sportowca, który potrzebuje dostępu do wielu wskaźników treningowych, zegarek powinien oferować możliwie szeroki zakres funkcjonalności po to, aby nie ograniczać sportowca, lecz dostarczać w trakcie oraz po treningu cennego materiału informacyjnego. Wszystko zależeć będzie w głównej mierze od uprawianych przez daną osobę dyscyplin sportowych. Skupiając się na triathlonistach, którzy czynnie pływają, biegają oraz jeżdżą na rowerze, sprzęt dla takich osób powinien wspierać każdą z tych dyscyplin. Potrzebna staje się nie tylko rozbudowana funkcjonalność, ale także odpowiednie właściwości fizyczne sprzętu np. wytrzymałość, wydajna bateria, wyposażenie zegarka w sensory i czujniki, wodoszczelność. Rozwój biegowy to nie tylko trening, ale w dużej mierze również to, co robimy w czasie wolnym. Określanie prawidłowego stanu regeneracji będzie cenną informacją jeszcze przed podjęciem się kolejnej sesji treningowej. W tej kategorii propozycją jest zegarek Polar V800.

Zegarek do użytku ogólnego to przede wszystkim sprzęt uniwersalny, który możemy zabrać zarówno na solidny trening, jak i do pracy po to, aby odczytywać i reagować na podstawowe informacje. Idealnym rozwiązaniem będzie smartwatch, który wykaże się praktycznością i funkcjonalnością. Tego typu sprzęt może świetnie połączyć funkcje zegarka sportowego z funkcjami smartfona: inteligentne powiadomienia np. ze skrzynki pocztowej, dostęp do kalendarza, czy spora pamięć wewnętrzna, która umożliwia wgrywanie muzyki i jej późniejsze bezprzewodowe odtwarzanie bezpośrednio z zegarka i wiele, wiele innych. Możliwości jest na tyle dużo, że ogranicza nas jedynie nasza wyobraźnia. Koncentrując się na marce Polar idealnym rozwiązaniem jest smartwatch Polar M600.

Ostatnią kwestią na którą chcemy zwrócić uwagę, to odpowiedź na często pojawiające się pytanie: Czy amator wybierając zegarek dla zaawansowanego użytkownika zyska coś więcej, niż kupując na początku prostszy model? Ważne jest to, aby osoba rozpoczynająca przygodę ze sportem nie zagubiła się już na starcie w gąszczu tych wszystkich odczytów treningowych. W rozumieniu ogólnym (nie zagłębiając się w niuanse) bieganie jest prostą i łatwą czynnością. Nie utrudniajmy sobie tak oczywistej sprawy, szczególnie od początku i nie przeliczajmy całego biegu. Trening pod dyktando zegarka z GPS różni się od zwykłego wyjścia i pobiegania po okolicy. I dlatego, w efekcie końcowym tak ważne stanie się prawidłowe dobranie sprzętu. Takiego, który będzie ułatwiać prowadzenie treningu, a nie go komplikować. Dla osób jeszcze niezdecydowanych na wybór konkretnego zegarka Polar powstał właśnie ten artykuł, w którym przedstawiamy najważniejsze zalety i wady poszczególnych modeli. Skupiamy się ściśle na istotnych właściwościach i funkcjonalności.

Najlepszy zegarek Polar dla początkujących

fot. Polar

Polar M200 – najlepiej sprawdzi się na rękach osób początkujących, ponieważ wyposażony został wyłącznie w podstawowy zestaw funkcji i właściwości. Ten zegarek Polar oferuje dobrej klasy pomiar GPS, za pomocą którego precyzyjnie ustalimy naszą lokalizację, przebytą trasę, tempo biegu, a za sprawą nadgarstkowego pomiaru tętna zyskamy wygodę i dostęp do strategicznych informacji treningowych. Lekki i o przyjemnej dla oka budowie, a za sprawą zdejmowanego paska łatwy do wyczyszczenia bezpośrednio po biegu. Dzięki dostępowi do serwisu społecznościowego Polar Flow zyskujemy możliwość swobodnej analizy zebranych informacji treningowych, a także możemy korzystać z indywidualnie przygotowywanych planów treningowych. Wybieramy jeden z czterech różnych dystansów — bieg na 5 km, 10 km, półmaraton lub maraton — ustalamy datę startu i otrzymujemy plan biegowy pod nasze zawody. Dodatkowo Polar M200 posiada licznik kalorii, monitor aktywności, ponad sto różnych profili sportowych, czy powiadomienia z telefonu.

Największe wady: długo ustala lokalizację GPS (łapie sygnał powyżej 15-20 sekund), na jednym ekranie treningowym mieszczą się jedynie 2 pola danych.

Mocne strony Polar M200: dokładność GPS, nadgarstkowy pomiar tętna, dostęp do Polar Flow i planów treningowych, możliwość uprawiania wielu dyscyplin sportowych.

fot. Polar

Polar M400 – zegarek Polar M400 uplasowaliśmy pomiędzy zegarkiem dla początkujących i zaawansowanych biegaczy. Z dwóch powodów jest pomiędzy tymi sekcjami – powiemy o nich poniżej. Najpierw wszystko to, dlaczego Polar M400 jest trochę bardziej zaawansowany. Posiada informacje o obciążeniu treningowym, która jest niezwykle pomocna często biegającym osobom, a w połączeniu z funkcją stanu regeneracji zegarek umożliwia perfekcyjne odnalezienie kompromisu pomiędzy treningiem, a wypoczynkiem. Zegarek Polar M400 wyposażony jest w A-GPS – gwarantuje to szybkie połączenie z satelitami GPS. Ekrany treningowe mogą pomieścić aż do 4 pól z danymi. Po założeniu opaski H7 na klatkę piersiową, podczas treningu otrzymamy dostęp do informacji o wartościach tętna. Dodatkowo również M400 zapewnia: pomiar aktywności, kadencję biegu z zegarka, czas ukończenia biegu, dostęp do Polar Flow i powiadomienia z telefonu.

Największe wady: brak wibracji i barometru (dlatego jest pomiędzy sekcjami).

Mocne strony Polar M400: kadencja biegu z zegarka, obciążenia treningowe, stan regeneracji, dostęp do Polar Flow i programów treningowych, Running Index.

Najlepszy zegarek Polar dla zaawansowanych

fot. Polar

Polar V800 – aktualnie najbardziej zaawansowany multisportowy zegarek Polar, który oferuje wszystko to, co potrzebne jest ambitnemu biegaczowi lub profesjonalnemu sportowcowi do monitorowania sesji treningowych. Polar V800 można dostrzec na wielu nadgarstkach światowej klasy sportowców. Uzbrojony w akcelerometr, barometr i niezwykle dokładny GPS. Ten zegarek Polar oferuje doskonałe wsparcie dla triathlonistów, ponieważ jest wodoodporny do głębokości 30 metrów i może mierzyć tętno podczas pływania (wymaga to nadajnika na klatkę piersiową). Dodatkowo automatycznie wykrywa styl pływania, a z pomocą wskaźnika SWOLF możemy poprawić technikę pływania. Obudowa z aluminium i stali nierdzewnej. We współpracy z platformą Polar Flow, do pamięci zegarka możemy importować trasy z innych serwisów obsługujących pliki GPX lub TCX. Model V800 jest kompatybilny z sensorami biegowymi i rowerowymi Polar Bluetooth Smart, które zapewniają dostęp do dodatkowych informacji o treningach. Obsługuje powiadomienia z telefonu, monitoruje czas i jakość snu, liczy kalorie, serwuje powiadomienia o braku aktywności, a także wskaźniki o stanie regeneracji oraz obciążeniu treningowym. Zegarek Polar V800 sprawdza również temperaturę otoczenia, którą można wybrać jako jedną z informacji na wyświetlaczu treningowym.

Największe wady: jak na tak wysokiej klasy zegarek trochę długo ustala lokalizację GPS.

Mocne strony Polar V800: kompatybilny z opcjonalnymi sensorami, barometr, obsługa plików GPX i TCX, aluminiowo-stalowa konstrukcja, automatyczne wykrywanie stylu pływania, wytrzymała bateria, Running Index.

Najlepszy do użytku ogólnego

fot. Polar

Polar M600 – smartwatch oparty na systemie Android Wear. Ten zegarek Polar to wynik udanego połączenia funkcji sportowych oraz funkcji smart zegarka. Polar M600 posiada nadgarstkowy pomiar tętna, który dokładnie sprawdziliśmy w boju, a z wynikami można zapoznać się na specjalnie przygotowanych wykresach działania czujnika tętna. Ponadto możemy do jego pamięci wgrywać ulubioną muzykę, a za sprawą słuchawek bezprzewodowych rozkoszować się jej słuchaniem gdziekolwiek chcemy. Posiada GPS, akcelerometr, czujnik światła, żyroskop, wbudowaną wibrację i mikrofon. System GPS oraz Glonass. Zegarek Polar M600 śledzi pomiar aktywności w ciągu dnia oraz czas i jakość snu. Posiada dostęp do Polar Flow, wielu profili sportowych, a także jest kompatybilny z opaską Polar H7. Funkcje Smart Coaching Polar zapewniają szczegółowe informacje nt. wskaźnika aktywności, podsumowania aktywności, licznika kalorii, rezultatu treningu, Running Index oraz programu treningu biegowego.

Największe wady: spore ograniczenia w działaniu z systemem iOS, dość krótki czas działania baterii (praca z Androidem 2 dni, z iOS 1 dzień).

Mocne strony Polar M600: kolorowy i świetnie działający ekran, wysoka dokładność pomiaru tętna z nadgarstka, wszechstronność, dostęp do aplikacji Android Wear.

Podsumowanie

Wybór konkretnego zegarka sportowego powinien być poprzedzony wnikliwą analizą czynności, które zamierzamy monitorować, ponieważ to te czynności definiują wymagania sprzętowe oraz właściwości fizyczne sprzętu. Z powodu sporej liczby produktów dostępnych na rynku wybór nie będzie łatwy i dlatego ważne jest dokładne przeanalizowanie poszczególnych zegarków – to co oferują i konfrontacji tych parametrów z tym, czego oczekujemy od takiego sprzętu. Życzymy Wam tylko przemyślanych i mądrych decyzji zakupowych (uśmiech). Powodzenia! Jeśli chcesz opublikować swoje spostrzeżenia o konkretnym zegarku marki Polar – pozostaw komentarz poniżej – za wszystkie uwagi i opinie serdecznie dziękujemy!

polecane

Dołącz do dyskusji, zostaw komentarz

  1. Rafał pisze:

    Będzie takie zestawienie Garminów?

    1. Kamil Nowak - Bieganie Uskrzydla pisze:

      Pomyślimy 😉 Dzięki za czytanie nas!

  2. intime pisze:

    Od dziesięciu miesięcy na ręku V800. O ile kupowałem go ze względu na baterię, które u mnie musi potrzymać 9-10 godzin pod GPS-em i funkcjonalność, to po dziesięciu miesiącach doceniam w nim dodatkowo wygląd i funkcję monitoringu aktywności oraz snu. Dlatego prawie nie schodzi z ręki. Robi dodatkowo za „Flow”.
    Gdyby łapał GPS w ciągu 15-20 sekund to bym podskakiwał z radości. Niestety to jego największa wada.

  3. Tomas pisze:

    Część. Od pewnego czasu jestem posiadaczem m200 i w sumie zdecydowałem się po Waszym ostatnim teście tegoż zegarka. Długo zastanawiałem się nad problemem ustalania lokalizacji GPS i chyba mało kto czyta instrukcje a dużo osob pisze że to wada- sam tak myślałem do czasu zapoznania się z pełną instrukcją producenta. Otóż zegarek wyposażony jest w inteligenty fix, który zapamiętuje pozycję w GPS po pierwszym polaczeniu. Rzeczywiście pierwsze szukanie powoduje ból głowy i mysl co za g… kupilem, ale każde następne regularne włączenie oscyluje w granicach 20 sek i mniej. Jeśli będzie pamiętał żeby włączyć chociaż raz dziennie profil z GPS chociaż na chwilę to sie przekonasz że problemu nie ma. Polecam zegarek każdemu początkującemu biegaczkowi i nie tylko, ja trenuje 4X w tyg. Polar Flow szczególnie na komputerze daje tyle możliwości ze prostego zegarka mamy profesjonalne narzędzie. Za tą cenę super zakup

    1. Kamil Nowak - Bieganie Uskrzydla pisze:

      Biegałem bardzo długo z Polar M200. Jest to naprawdę świetny zegarek dla początkującego. Jednak zdania w sprawie GPS nie zmienię – nawet jeśli w najlepszych sytuacjach czas ustalania lokalizacji zejdzie jakimś cudem do 15 sekund, to i tak jest trochę długo. Może nie jest to fatalny wynik, ale jest to długo. Szczególnie można poczuć je, kiedy biegamy w zimie. W tym właśnie czasie testowaliśmy ten zegarek. 15 sekund na mrozie zdecydowanie każdy odczuje 🙂

      1. Tomas pisze:

        Jasna sprawa. Pewnie gdybym miał już zegarek co łapie GPS w 5sek to też bym mi przeszkadzalo. Może kiedys 🙂 Pozdrawiam

        1. Kamil Nowak - Bieganie Uskrzydla pisze:

          Wszystkiego dobrego 🙂

  4. Tomas pisze:

    Do wcześniejszego komentarza.
    Wcześniej posiadałem zegarek, który pobierał dane GPS satelitów przy okazji zrzucania danych (ważne przez 3dni) i zegarek łapał sygnał szybciutko, chyba że nie trenowałem i nie aktualizowalem zegarka. Polar tego nie robi, ale zapamiętuje pozycję przy pierwszym pobraniu i te dane też są aktualne dla satelitów około 3 dni (to jest chyba jakaś norma). Przy Polarze trzeba pamiętać żeby nawet przy braku treningu uruchomić GPS na chwilę. W moim przypadku problem długiego łączenia nie wystepuje

  5. Wiktor pisze:

    Obojętnie jaki, ważne, żeby był to zegarek z Polara. Najlepsza marka na świecie. Kto się ze mną zgadza?

  6. utek pisze:

    Ja mam do biegania zegarek Garett G20. Pewnie podobne funkcje zliczania jak w przypadku tych modeli zaprezentowanych tutaj. Warto wiedzieć jednak, że wybór jest naprawdę spory, chyba nawet bardziej niż wśród smartfonów.:)

    1. Kamil Nowak - Bieganie Uskrzydla pisze:

      Jest jedna zasadnicza różnica pomiędzy wszystkimi wymienionymi powyżej zegarkami Polar, a tym przedstawionym przez Ciebie. Garett nie ma anteny GPS! To bardziej mały, tani smartwatch, a nie zegarek do biegania.

Dołącz do dyskusji, zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Bronimy się przed SPAM-em. Uzupełnij pole:

Jak biegać poprawnie? Technika biegu bez tajemnic

Jak biegać poprawnie? Jak układać sylwetkę, aby nie marnować własnej energii, biegać efektywnie i nie doznać kontuzji? Na co zwracać uwagę, gdy chcemy stać się lepszymi biegaczami? Zawiłości związane z prawidłową techniką biegu wyjaśnia Sylwia Ejdys-Tomaszewska. (więcej…)