Kamera sportowa G-EYE 900 4K Geonaute to najnowsza propozycja sieci Decathlon dla osób uprawiających regularnie sport i poszukujących produktu umożliwiającego nagrywanie wideo w trakcie aktywności. Jej mocne strony to m.in. filmowanie w 4K i Full HD, zdjęcia w rozdzielczości 16 Mpix, dotykowy ekran i atrakcyjna cena. Czy faktycznie ten produkt może podbić rynek kamer sportowych? Czy spodoba się sportowcom?
Zakup kamery sportowej to świetny pomysł, szczególnie na urlop, ponieważ to z jej pomocą możemy uwiecznić niemal każdą interesującą nas sytuację i to nie tylko w formie wideo, ale również poprzez setki zdjęć. Kamera sportowa powinna wyróżniać się kilkoma cechami od tej tradycyjnej i są to m.in. odporność na upadki, lekkość konstrukcji i niewielkie wymiary, szybka obsługa – najczęściej wystarczy raz wcisnąć przycisk, aby coś uruchomić, wodoszczelność oraz możliwość zamocowania jej praktycznie wszędzie. Funkcjonalność nie pozostaje bez znaczenia, bo przecież taki sprzęt będziemy chcieli zabrać wszędzie i dostęp do różnych trybów filmowania jak slow-motion, timelapse czy burst stanie się dodatkowym atutem kamery. Korzystając z okazji spędzenia urlopu na Lanzarote (Wyspy Kanaryjskie), zabraliśmy ze sobą najnowszy produkt sieci Decathlon i tam solidnie przetestowaliśmy tę kamerę.
Model oznaczony symbolem 900 jest kontynuacją serii kamer G-EYE. Patrząc z perspektywy czasu, to seria całkiem nieźle sobie radzi, a jej kolejne modele oferują coraz to więcej funkcji podczas nagrywania wideo i foto. Poprzednik, czyli ubiegłoroczna kamera G-EYE 700 Full HD posiada możliwość rejestracji wideo w Full HD (1080p) przy 60 kl/s i wykonywania zdjęć w rozdzielczości 16 Mpix. Najnowsza kamera G-EYE 900 4K wyposażona została w kilka nowości – większą liczbę trybów filmowania, wyższą jakość nagrywania wideo, jak też znacznie poprawiono jej design – odchudzono masę i zaproponowano nowy układ przycisków. Jak sprawowała się kamera sportowa G-EYE 900 podczas utrwalania naszego pobytu? Jak sprawdził się tryb filmowania w jakości 4K? Czy jest to rozsądna propozycja dla sportowców? Odpowiedzi znajdziecie w poniższym obszernym teście.
Kamera sportowa G-EYE 900 4K (dane techniczne, wideo i foto, funkcje, bateria, obudowa)
Kamera sportowa G-EYE 900 umożliwia nagrywanie wideo 4K, Full HD oraz w kilku mniejszych wielkościach. W dwóch trybach filmowania dostępna jest stabilizacja obrazu. Pełna lista trybów wideo znajduje się poniżej:
4K: 15 kl/s
2,7K: 24, 30 kl/s
2,7K (4:3): 30 kl/s
1440p: 24, 30 kl/s
1080p: 24, 30, 60 kl/s (stabilizacja obrazu)
960p: 60 kl/s (stabilizacja obrazu)
720p: 30, 60, 120 kl/s
W 1080p (Full HD) i 960p możemy włączyć automatyczną stabilizację obrazu. Ciekawostką w tym kontekście są dwa dodatkowe tryby wideo – Slow Sports i Fast Sports. Pierwszy możemy wykorzystać podczas sportów o mniejszej dynamice np. nordic walking, pieszych wędrówek czy nurkowania. Fast Sports jest dedykowany dla dynamicznych sportów, jak np. kolarstwo, narciarstwo czy bieganie. Wybór trybu skutkuje przełączeniem się kamery sportowej na Full HD (1080p). W opcji Fast jest to zapis 60 kl/s, szeroki kąt widzenia i włączona stabilizacja obrazu. Z kolei w Slow jest to zapis 30 kl/s i szeroki kąt nagrywania. Oba ustawienia mają za zadanie pomóc osobom, które nie wiedzą, jaki tryb powinny wybrać dla konkretnego sportu. Podzielenie aktywności na wolne i szybkie zdaje się być bardziej zrozumiałe dla każdego użytkownika.
G-EYE 900 4K nie tylko zarejestruje wideo, ale wykona klasyczne zdjęcia w kilku rozdzielczościach – największa z nich to 16 Mpix. Dostępne są jeszcze opcje 5, 8 i 12 Mpix. Kamera na wyposażeniu ma także funkcje slow-motion, timelapse i burst. Podczas naszego redakcyjnego wyjazdu na Lanzarote korzystaliśmy z wszystkich dostępnych opcji, ponieważ każda z nich ma do zaoferowania zupełnie coś innego. Nieważne, czy chcemy uwiecznić swój trick na rowerze, czy nakręcić coś szalonego, a może nadać więcej dynamizmu nudnemu ujęciu – umiejętne wykorzystanie tych trzech trybów pozwoli na uzyskanie zaskakujących efektów.
Slow-motion idealnie sprawdzi się w trakcie nagrywania wideo z 4-krotnym spowolnieniem. Technika ta pozwala na stworzenie filmu, który zarejestruje każdy ruch nagrywanego obiektu. Jeśli będzie to jadące obok nas auto, to uchwycimy nawet najmniejszy jego szczegół – od dokładnego numeru rejestracyjnego, po siedzących pasażerów, aż po wszelkie inne detale pojazdu. Takie wykorzystanie slow-motion do filmowania, to oczywiście jeden z przykładów.
Drugi film:
Sportowcom lubiącym spore dawki adrenaliny kamera umożliwi nagranie w znacznym spowolnieniu wyczynów, jak skoki, poślizgi, trudne przejazdy i wiele innych ulotnych momentów. Powyżej możecie zobaczyć dwa przykładowe wideo w slow-motion nagrane przy użyciu kamery G-EYE 900 4K. Widać na nich budynki, kilka drzew, przechodzących ludzi i poruszające się samochody. Jakość wideo slow-motion nie jest powalająca, raczej standardowa i taka, której można było się spodziewać po kamerze sportowej. Chwilami obraz jest mało wyraźny, a nasycenie kolorów niekiedy niezadowalające. Winę za ten fakt można upatrywać w dostępnej jakości filmowania, która została ograniczona tylko do jednej opcji – 720p przy 120 kl/s i 4-krotnym spowolnieniu. Zwróćcie uwagę, że bez dokładniejszego (i dłuższego) przypatrywania się szyldom umieszczonym na budynkach, nie można byłoby ich odczytać. Jakość obrazu nie jest satysfakcjonująca, ale skoro powyżej padło sformułowanie „standardowa jakość wideo”, to trzeba przypomnieć, że jest to kamera sportowa, a nie sprzęt przeznaczony do filmowania w znacznym spowolnieniu. Jest to zarazem usprawiedliwienie producenta, ale i fakt wpływający na jakość wideo slow-motion, o którym użytkownik powinien pamiętać.
Funkcja timelapse okaże się przydatna, gdy będziemy chcieli uzyskać efekt przyspieszonego wideo. Technika polega na wykonaniu serii zdjęć w określonych odstępach czasu i późniejszym ich połączeniu w płynną animację. Kamerę ustawia się w jednym miejscu i co określony czas aparat robi zdjęcie. Kamera sportowa G-EYE 900 4K umożliwia rejestrację timelapse w rozdzielczości 1080p i pozwala na zapis zdjęcia co: 2, 5, 10, 30, 60 i 300 sekund. Wybór odstępu pomiędzy poszczególnymi zdjęciami jest dość szeroki, co cieszy i pozwala na dopasowanie tego parametru bezpośrednio do rejestrowanej sceny. Im krótszy interwał, tym więcej szczegółów możemy złapać, co będzie odpowiednie przy nagrywaniu płynnych scen pokazujących codzienne życie miasta, poruszających się samochodów czy ludzi. Dłuższe przerwy pomiędzy zdjęciami przydadzą się do filmowania mało dynamicznych scen, jak choćby leniwie poruszające się chmury. Jednak, jak się za chwilę okaże w nakręconym przykładzie brakuje opcji 0,5 i 1 sekundowego interwału. Wideo zostało nagrane na terenie wrocławskiego toru Pumptrack i przedstawia dwóch rowerzystów śmigających po górkach. Włączony został 2 sekundy interwał i widać, że jest to zdecydowanie za długi czas pomiędzy zdjęciami, gdy chce się utrwalić ich przejazdy i tricki. Skoro rowerzystę jest ciężko uchwycić, to motocyklistę będzie jeszcze ciężej. 2-sekundowy interwał będzie problemem nie do przeskoczenia.
Burst to świetny tryb dla osób chcących wykonać najlepsze zdjęcie podczas niezwykle dynamicznej i krótkiej sceny. Burst różni się od timelapse głównie tym, iż wykonywana jest jedna seria zdjęć o określonej liczbie klatek i w krótkiej perspektywie czasu. Timelapse możemy nagrywać przez wiele godzin, żeby później złożyć kilkusekundowy film, a burst posłuży nam do złapania jednego najlepszego ujęcia. Kamera sportowa w tym trybie umożliwia serię (ilość zdjęć / czas):
30 zdjęć / 1 s, 2 s, 3 s, 6 s,
10 zdjęć / 1 s, 2 s, 3 s,
5 zdjęć / 1 s
3 zdjęcia / 1 s
Nam udało się wykorzystać burst do uchwycenia rowerzysty na torze Pumptrack. Jeden burst to 10 zdjęć wykonanych w ciągu 2 sekund. Zobaczcie powyżej.
Kamerę G-EYE 900 możemy zaliczyć do tych ciężkich egzemplarzy, ponieważ jej masa to 107 g, przy całkowitych wymiarach 50x68x36 mm (wysokość x szerokość x głębokość wraz z obiektywem). Kamera nie jest wodoodporna i wymaga wkładania jej w specjalną obudowę, która rzecz jasna wpływa na zwiększenie ciężaru sprzętu. Kamera uzbrojona w wodoodporną obudowę waży 207 g i taki ciężar może potencjalnie stanowić już problem. Jako kamera sportowa na rower spisze się bez większych problemów – zamontujemy ją na mostku i po sprawie, ale już podczas np. biegania, joggingu i spaceru chcąc utrzymać ją w jednej ręce, może stanowić nie lada wyzwanie. 207 g plus jakiś ręczny statyw (proponowany przez Decathlon waży 150 g), dają łącznie 357 g. Kto to będzie dźwigać? Na pewno nie biegacz, któremu zależy na wygodzie i chęci przebiegnięcia określonego dystansu – na przydomowy trening może jeszcze się ktoś skusi, ale na uwiecznienie startu w półmaratonie czy maratonie może już nie starczyć sił trzymając taki ciężar. Już na 5 kilometrze takiej trasy zaczniemy doświadczać, jak ciężka jest konstrukcja. Jeśli pomimo tego chcemy zabierać kamerę G-EYE 900 na bieganie, to pomyślmy o wzięciu plecaka, do którego będziemy mogli ją schować. Ten patent idealnie sprawdził się u nas podczas biegowego zwiedzania Lanzarote.
Przed pierwszym użyciem kamery nie jest wymagane specjalne formatowanie karty pamięci, wystarczy ją włożyć i już działa. Nawet, jeśli karta posiada już zapisane pliki, bo korzystaliśmy z niej w smartfonie, nie ma problemu z zapisywaniem na niej filmów i wideo. Wszelkie kwestie (i zarazem problemy) z odpowiednim sformatowaniem karty odpadają. Jednak nie oznacza to, że każda karta pamięci będzie odpowiednia do naszej kamery sportowej. Wymagana jest specjalna (wysoka) szybkość zapisu i odczytu. Dużo producentów oznacza takie karty symbolem CLASS 10, Ultra lub Extreme. Podczas testów korzystaliśmy z kart pamięci marki Kingston, model microSD o pojemności 32 GB, która gwarantuje szybkość zapisu do 45 MB/s, odczytu do 90 MB/s.
Kamera sportowa G-EYE 900 4K obsłuży karty pamięci o pojemności od 4 do 128 GB! Często się zdarza, że producenci celowo ograniczają możliwość wrzucenia do kamery sportowej karty pamięci o dużej pojemności. Kupując G-EYE możemy spokojnie włożyć 128 GB i nagrać naprawdę wiele tysięcy zdjęć. Dla przykładu sprawdziliśmy ile zdjęć można zapisać na 32 GB karcie pamięci. Te liczby to:
16 Mpix – 6034
12 Mpix – 7981
8 Mpix – 11201
5 Mpix – 15962
Kamera sportowa G-EYE 900 4K posiada wbudowany akumulator, który przy najbardziej oszczędnej pracy umożliwi 3 godzinne działanie kamery podczas rejestracji wideo w Full HD (60 kl/s) i włączonym WiFi. Jest to czas pracy w zupełności wystarczający, jeśli chcemy zarejestrować szybki przejazd rowerem, zjazd na nartach, czy bieg na dystansie półmaratonu. Oczywiście możemy co jakiś czas włączać / wyłączać kamerę i nagrywać tylko ciekawsze momenty, ale przecież nie o to chodzi, aby w trakcie aktywności ciągle sięgać do kamery i nią sterować. Problem z 3 godzinnym działaniem jest już zauważalny, gdy użytkujemy ją przez cały dzień – zwiedzanie miasta czy chęć zarejestrowania tylko wybranych momentów z pieszej wycieczki może być już utrudnione przez rozładowujący się akumulator. Podczas pieszych wycieczek na Lanzarote zdecydowanie odczuwaliśmy brak możliwości wymiany akumulatora na nowy. Zmuszeni byliśmy do bardzo racjonalnego korzystania z kamery i włączania jej tylko w naprawdę ciekawych okolicznościach – resztę pomijaliśmy z obawy o rozładowanie sprzętu.
Kamera G-EYE 900 posiada możliwość komunikacji z innymi urządzeniami za pomocą WiFi oraz Bluetooth. Oznacza to tyle, że posiadając odpowiedni pilot Bluetooth będziemy mogli sterować kamerą, ale za sprawą WiFi możemy wykonać zdecydowanie więcej. Producent przygotował specjalną aplikację G-EYE Connect z możliwością zainstalowania jej na tablecie czy smartfonie. Aplikacja jest bardzo łatwa w obsłudze, bo w zasadzie składa się z trzech okien – w jednym możemy przeglądać zapisane zdjęcia i filmy, w drugim nagrywać lub fotografować, ale również podglądać jak wygląda kadr rejestrowanego wideo, a w trzecim możemy zmieniać wiele ustawień kamery. Aplikację warto zainstalować, bo gdy wychodzimy z kamerą coś ponagrywać i przykładowo zapinamy ją do uprzęży na klatce piersiowej czy kasku, to przed rozpoczęciem nagrywania możemy sprawdzić, co „widzi” kamera”. Tak powinniśmy zrobić podczas kręcenia tych dwóch ujęć (link do playlisty), ponieważ kamerę ustawiliśmy trochę pod niewłaściwym kątem i nie widać drogi przed nami. Ale człowiek uczy się na własnych błędach, więc już za każdym kolejnym razem sprawdzaliśmy ułożenie kamery, więc wszystkie filmy wyszły tak, jak planowaliśmy (uśmiech).
Obsługa kamery G-EYE 900 (aplikacja na smartfon, przyciski, dotykowy ekran)
W trakcie jazdy rowerem, biegu, przejazdu na nartach ciężko znaleźć odpowiednio dużo czasu na to, aby spokojnie zmieniać ustawienia kamery i właściwie dobierać tryb filmowania pod konkretną scenę. Dlatego przemyślane zaprojektowanie kamery staje się ważnym czynnikiem i docenianym tylko wtedy, kiedy uda się nam sprawnie uwiecznić na wideo coś bardzo ulotnego. Liczy się wielkość kamery, przyciski i przypisana do nich funkcjonalność. Wielkość jest ważna, ponieważ lepiej obsługuje się kompaktową kamerę sportową, niż wielkiego klocka. Przyciski i funkcjonalność są ze sobą połączone, bo ich umiejscowienie powinno zapewniać komfort obsługi kamery, a przypisana funkcjonalność do przycisków gwarantować łatwe jej sterowanie. Kamera sportowa G-EYE 900 4K posiada poza przyciskami ekran dotykowy o wielkości 2”, który wspiera obsługę i umożliwia podgląd nagrywanego lub fotografowanego obiektu.
Ekran dotykowy obsługuje się wygodnie, a jego wielkość w zupełności wystarczy, aby zerknąć, czy nagrywane ujęcie jest odpowiednie. Ekran również usprawnia zarządzanie funkcjami kamery. Menu zostało mocno okrojone, przez co dotarcie do zaawansowanych ustawień kamery nie stanowi problemu. Z głównego widoku, na którym znajdują się 4 zakładki, możemy w szybki sposób dotrzeć do zarejestrowanych zdjęć i wideo, włączyć rejestrację wideo w interesującym nas trybie, wykonać zdjęcia oraz zmieniać ustawienia kamery. W słoneczny dzień ekran staje się mniej czytelny, a na dodatek nie ma możliwości regulacji jasności wyświetlacza.
Rozłożenie przycisków ma jedną sporą niedogodność. Chodzi o ulokowanie przycisku pełniącego funkcję włącz / wyłącz kamerę po jej bocznej stronie. Wielokrotnie chcąc wyciągnąć kartę microSD lub podłączając kabel od ładowania akumulatora, przez przypadek wciskaliśmy ten przycisk uruchamiając kamerę. Druga sprawa to, że podczas zwykłego trzymania kamery również można ją niechcący uruchomić. Generalnie nie przypadła nam do gustu ta lokalizacja. Względem obsługi pozostałych przycisków nie mamy uwag.
Jakość wideo w kamerze G-EYE 900
Nadszedł czas, aby zweryfikować wszelkie oznaczenia. Dla większości użytkowników nie ma znaczenia, w jakiej rozdzielczości nagrywają film lub w ilu milionach pikseli wykonali zdjęcie. Najważniejsze jest to, aby zarejestrowany obraz spełnił ich wymagania. Czy lepsze będzie wideo zarejestrowane w 4K przy 15 kl/s, a gorsze 2.7K przy 30 kl/s? A dla dynamicznych ujęć warto sięgać po Full HD 1080p i stabilizację obrazu? Pytań jest zdecydowanie więcej, bo i kamera sportowa G-EYE 900 4K oferuje łącznie aż 13 trybów filmowania. Odpowiedzi poniżej, a pierwsza seria wideo rozpoczyna się od wideo w 4K:
2.7K, 30 kl/s:
1440p, 30 kl/s:
1080p, 60 kl/s:
1080p, 30 kl/s
Pełna Playlista na YouTube znajduje się tutaj (będzie Wam łatwiej oglądać). Najlepszą szczegółowość i głębię kolorów można dostrzec w 2,7K przy 30 kl/s. W tej próbie ten tryb zarejestrował najbardziej rzeczywisty odcień oceanu, a także wszelkie pozostałe detale. Full HD przy 60 kl/s również poradził sobie dość dobrze. Co do trybu 4K przy 15 kl/s to efekt nie powala, ale i nie jest tragicznie. Problem stanowi niska częstotliwość zapisu obrazu, która wynosi jedynie 15 klatek na sekundę. Na pewno byłoby inaczej, gdyby kamera sportowa G-EYE 900 obsługiwała 4K przy 30 kl/s. Idealnym kompromisem staje się tryb 2.7K przy 30 kl/s. Druga seria wideo prezentuje się tak:
2.7K, 30 kl/s:
1440p, 30 kl/s:
1080p, 60 kl/s:
1080p, 30 kl/s:
Pełna Playlista na YouTube znajduje się tutaj. Ponownie najlepiej wypada tryb filmowania 2.7K przy 30 kl/s. Do statycznych ujęć jest to najlepsza opcja nagrywania, która jest w stanie oddać szczegółowość obrazu i głębię kolorów. Tutaj także brakuje nam możliwości rejestracji 30 kl/s w trybie 4K! Dwa powyższe przykłady dotyczyły statycznych ujęć, ale oczywiście sprawdziliśmy jeszcze możliwości kamery sportowej z Decathlon w ruchu. Skoro naszym zdaniem najlepszy okazał się tryb filmowania w 2.7K przy 30 kl/s, to kilka wideo w tej właśnie rozdzielczości:
Następne wideo w 2.7K, 30 kl/s:
Kamera sportowa G-EYE 900 4K posiada stabilizację obrazu dostępną jedynie w dwóch rozdzielczościach – w 1080 p i 960p. Niestety chęć filmowania ze stabilizacją w trybach 4K i 2.7K odpada. No cóż. Jak sprawdza się stabilizacja obrazu w tej kamerze? Poniżej znajduje się kilka przykładowych filmów wideo nagranych w trybie Fast Sports (1080 p przy 60 kl/s i aktywnej stabilizacji obrazu) we Wrocławiu. Kamerę przymocowaliśmy do kierownicy i udaliśmy się na testową jazdę. Wyglądała ona tak:
Drugie ujęcie:
Link do Playlisty. Testowania było o wiele więcej, ale wniosek po zapoznaniu się z całym nagranym materiałem jest jeden. Śmiało można powiedzieć, że stabilizacja radzi sobie nieźle. Obraz nie jest zbytnio poruszony, wideo da się normalnie oglądać bez wytężania wzroku i można dojrzeć drobniejsze szczegóły trasy. Warto zwrócić uwagę, że kamera płynnie sobie radzi z nagraniem dobrej jakości wideo podczas dynamicznej jazdy i w momentach, gdzie trasa czasami była mocno zacieniona lub zbytnio nasłoneczniona. Jako kamera ze stabilizacją obrazu spisała się na medal. Naprawdę kawał dobrej roboty i to w takiej cenie – o której będzie za chwilę!
Jakość zdjęć w kamerze G-EYE 900
Kamera sportowa nie powinna służyć jedynie rejestracji wideo, ale również wykonywaniu świetnych zdjęć, które uwiecznią naszą sportową duszę. Skoro dysponujemy kamerą, to po co nam zabierać ze sobą aparat fotograficzny czy lustrzankę. Tak się dobrze złożyło, że podczas naszego urlopowego wyjazdu na Lanzarote, otaczająca nas przyroda urzekała na każdym kroku, więc możliwie często korzystaliśmy z kamery.
Nocne życie w Puerto del Carmen:
Generalnie zdjęcia wychodzą bardzo przyzwoicie – nasycenie kolorów jest odpowiednie. Nawet w trakcie nocnych zdjęć, gdzie oświetlona jest część planu, zdjęcia wychodzą dobrze. Modelowym przykładem jakości wykonanych zdjęć jest foto, które uchwyciło drogę do Puerto Calero. Na tym zdjęciu odpowiednią barwę ma niebo, ocean, biegacz, jak i droga. Po użytkowaniu tej kamery sportowej możemy jedynie zwrócić uwagę, że zdjęcia wykonywane pod słońce (nawet przy niewielkim kącie) wychodzą mocno zaciemnione. Jako kamera sportowa, którą zabraliśmy na zagraniczny wyjazd i która służyła nam za dodatkowy sprzęt do foto, spisała się naprawdę nieźle.
System mocowania (uchwyty, klipsy, adaptery)
O funkcjonalności kamery sportowej w dużej mierze decyduje dostęp do odpowiednich akcesoriów. Dodatkowy sprzęt powinien zaoferować użytkownikowi kamery możliwość szerokiego jej stosowania. Decydować będzie uniwersalność poszczególnych akcesoriów, możliwość ich swobodnego łączenia ze sobą i możliwie nieograniczone ich zastosowanie. Pomysłowość osób korzystających z kamer sportowych nie zna granic i to sprawia, że akcesoria powinny umożliwiać zamocowanie kamery praktycznie na każdym elemencie – kasku, uprzęży na klatce piersiowej, ramie od roweru, statywie etc. Jednak komfortowe zamocowanie kamery to nie wszystko. Trzeba pomyśleć o tym, gdzie będziemy korzystać z takiego sprzętu. Być może przydatny okaże się pływak, który zabezpieczy kamerę przed jej opadnięciem na dno podczas pływania w oceanie, a innym razem będzie potrzebny dobrej jakości monopod, który pozwoli ustawić stabilnie kamerę po to, aby wykonać film slow-motion czy timelapse. Wszystko to sprawia, że dostęp do odpowiedniej liczby ciekawych akcesoriów będzie dodatkowym plusem kamery sportowej. W zestawie z G-EYE 900 4K otrzymamy:
1 szczelna obudowa (40 m),
1 ażurowa klapka do obudowy.
2 akcesoria do mocowania:
– 1 uchwyt CO-NECT płaski, samoprzylepny: do płaskich powierzchni;
– 1 uchwyt CO-NECT zaokrąglony samoprzylepny: do wypukłych powierzchni;
1 klips typu GoPro z zabezpieczeniem.
1 śruba,
1 pasek,
1 kabel mini-usb,
1 adapter do śruby kodak – zawias GOPRO
Jak widać lista akcesoriów w zestawie jest dość spora i pozwala na wykorzystanie kamery w wielu sytuacjach. Decathlon oferuje rozbudowanie domowej skrzynki z akcesoriami m.in. o pilot do kamery Bluetooth, statyw teleskopowy 29-95 cm, pływak, filtry do kamery, uchwyt do kierownicy, uprząż piersiową, uchwyt na głowę oraz specjalne mocowanie do maski typu Easybreath. Najważniejsze jest to, że wszelkie opcjonalne elementy, które kupimy w Decathlon współpracują z akcesoriami GoPro. Ale jednej rzeczy podczas korzystania z kamery nam szczególnie brakowało – sensownego monopoda – wielofunkcyjnego teleskopu pełniącego również funkcję statywu. Marzenie, gdyby taki monopod był jeszcze przegubowy z dużą możliwością regulacji i podstawką.
Ceny i porównanie kamer Geonaute: G-EYE 900, 500, 700
Porównanie tegorocznych modeli kamer sportowych (900 i 500), jakie są dostępne w sklepach Decathlon. Model G-EYE 700 jest sprzedawany w wybranych sklepach – należy sprawdzać na bieżąco jego dostępność.
Dane techniczne/model | G-EYE 900 | G-EYE 500 | G-EYE 700 |
Wideo (najwyższa możliwa rozdzielczość) | 4K 15 kl/s | Full HD (1080p) 30 kl/s | Full HD (1080p) 60 kl/s |
Zdjęcia (największa liczba pikseli) | 16 Mpix | 8 Mpix | 16 Mpix |
Ekran dotykowy/ Ekran | Tak, dotykowy | Tak, tylko do podglądu | Tak, dotykowy |
Stabilizator obrazu | Tak | Nie | Nie |
Czas działania | 3 godziny | 2 godziny | 4 godziny |
Sterowanie pilotem | Tak | Tak | Tak |
Wodoszczelność | 40 m, w specjalnej obudowie | 40 m, w specjalnej obudowie | 1 m |
Wyposażenie dodatkowe | kompatybilne z GoPro | kompatybilne z GoPro | kompatybilne z GoPro |
Cena | 659 zł | 349 zł | 799 zł |
Warto podkreślić, że cena za kamerę G-EYE 900 4K Geonaute to w zasadzie „tylko” 659 zł złotych. Otrzymujemy porządny sprzęt, dobrą jakość nagrywania wideo i foto, a także w standardzie stabilizację obrazu. Przejdziemy teraz do podsumowania wszystkich za i przeciw kamerze.
Podsumowanie
Test kamery sportowej G-EYE 900 4K Geonaute dobiegł końca. Wróciliśmy do domu. Szkoda. Wszystko co dobre, szybko się kończy. A co z podsumowaniem testu i wystawieniem końcowej opinii o kamerze? W podsumowaniu nie może zabraknąć informacji o tym, że zabranie ze sobą kamery, to był strzał w dziesiątkę. G-EYE 900 umożliwiła nam uwiecznienie wspomnień na zdjęciach o dobrej jakości. Wideo nagrywane w 2.7K przy 30 kl/s najbardziej oddaje głębię barw i szczegóły otoczenia. Jakość filmów 4K nie powala z racji rzadkiej częstotliwości zapisu – tylko 15 kl/s. Może przy okazji projektowania następnej kamery z serii G-EYE producent zaoferuje 4K przy 30 (lub 60) kl/s? Na pewno się przyda! Do pozytywnych aspektów warto jeszcze dorzucić opcje slow-motion, timelapse i burst. Z zaznaczeniem, że w dostępnych opcjach timelapse brakuje możliwości 0,5 lub/i 1 sekundowego interwału. Zdecydowanie na plus jest 40 metrowa wodoodporność kamery, ale już nie jej masa własna. Pomimo dość niewielkich rozmiarów kamera jest ciężka, a wraz z wodoszczelną obudową nawet bardzo. Na lekki minus zasługuje również rozwiązanie z wbudowanym akumulatorem, który wystarcza tylko na 3 godziny zabawy z kamerą. Obsługa i wyświetlanie danych na dotykowym ekranie mocno uszczupla zapasy energii, więc przydałaby się możliwość wyjęcia zużytego i włożenia w pełni naładowanego akumulatora. Recenzje zawsze kończymy jednym słowem podsumowania. A zatem czy będziemy polecać tę kamerę? Tak. Jest to warty uwagi produkt w rozsądnej cenie.
Czas działania baterii jest do przyjęcia, jeśli wyłączymy podświetlanie ekranu dotykowego – zaoszczędzimy trochę mocy. Interwały timelapse faktycznie mogłyby być częstsze – brakuje możliwości ustawienia foto co 0,5 sekundy. Aplikacja na telefon spoko. Czy ktoś wie jak ustawić / i czy w ogóle można włączyć transmisję live na Facebooka bezpośrednio z tej kamery? Głowię się i troję, i nic.
Wybraliśmy tę kamerę na wędrówki po Górach Sowich i sprawowała się dobrze. Z plusów to że karta o sporej pojemności się mieści. Minus to, że bateria w kamerze nie wystarcza na cały dzień chodzenia i nagrywania. Ogólnie OK.
Aktualnie jest promocja na tę kamerę w decathlonie za 399zł więc za tę cenę chyba można wystawić wyższą ocenę 😉
cena rewelacyjna, sprawdzałem 😉
A teraz jaką kamerę bo już widzę że t osprzed paru lat. Mało dobrych poradników zakupowych jest. Ktoś ma może Lamax W10.1 i może coś o niej szepnąć?
Kupiłem 500 za 45 zł. Ale piękny obraz. Chyba 7 letni kamera, a taka dobra. Polecam