Bieganie w trudnych warunkach. Test odzieży Trail Running od Kalenji

polecane

Bieganie w trudnych warunkach. Test odzieży Trail Running od Kalenji

Kamil Nowak
29 lipca, 2017
Recenzje

Wielu osobom bieganie w mieście już nie wystarcza, dlatego coraz częściej łakomie patrzą na udział w biegach górskich. Pokusa staje się silniejsza widząc piękne widokówki terenów, po których rozgrywane są tego typu zawody, a wszystko podkręcają opinie biegaczy, którzy swój pierwszy udział mają już za sobą. Wspomnianą pokusę wykorzystują organizatorzy biegów, jak i producenci odzieży – w końcu w coś trzeba się ubrać do takich zawodów. Zobaczcie test odzieży z kolekcji Trail Running Kalenji w naprawdę ciężkich warunkach – na Lanzarote (Wyspy Kanaryjskie).

W trudnych warunkach możesz liczyć tylko na siebie i rzeczy, które zabierzesz ze sobą. Przygotowanie odpowiedniej strategii biegu – w tym znajomości trasy, nawadniania, jedzenia czy przerw na odpoczynek i dodatkowy ekwipunek w plecaku zaprocentuje lepszym czasem na mecie oraz większym bezpieczeństwem. Biegi górskie czy ultra stawiają bardzo wysoko poprzeczkę, ponieważ wymagają solidnego przygotowania, mocnej biegowej psychiki oraz stalowych mięśni. W tym całym zamieszaniu równie ważne stają się odpowiednie buty, odzież czy wyposażenie, które wesprze nas na trasie biegu. I właśnie o całym zapleczu technicznym będzie nasz dzisiejszy materiał. Dowiecie się z niego, na co zwracać uwagę podczas zakupu ubrań trail, czy warto wybrać odzież Trail Running Kalenji oraz gdzie warto pobiegać na Lanzarote.

Lanzarote (Wyspy Kanaryjskie) – miejsce testowania odzieży Kalenji

Nie bez powodu zabraliśmy ubrania Kalenji na Lanzarote, a to głównie dlatego, że tamtejsze trasy biegowe należą do niebywale trudnych ze względu na panujące wysokie temperatury, wszechobecne słońce i pustynny klimat. W takich warunkach nawet kaktusy potrafią uschnąć, o ile nie zadbają o nie mieszkańcy. Krajobraz niekiedy przypomina pustynię. Trasy biegowe, które wybieraliśmy poprowadzone były brzegami wyspy, aby móc za jednym razem podziwiać uroki Lanzarote, jak i piękny ocean. Woda jest niesamowicie przejrzysta, a kąpiel w niej jest świetnym momentem na regenerację i chwilę odpoczynku. Najlepiej zabrać ze sobą plecak do biegania, który warto wypełnić sporą ilością wody lub izotoniku, a jeśli zostanie miejsca to dołożyć kąpielówki, maskę i rurkę do pływania, ponieważ na wyspie jest multum małych, urokliwych zatoczek. Te najbardziej popularne są zazwyczaj oblegane przez turystów, ale nie brakuje takich, które są bardziej kameralne i mniej uczęszczane. Jedną z naszych ulubionych tras była droga prowadząca z portu Puerto del Carmen do portu w Puerto Calero. Biegnąca tuż nad brzegiem oceanu, obfitująca w liczne wzniesienia i pustynny klimat. Niekiedy można natknąć się na piękne domy (hiszp.: casa), które wręcz kipią hiszpańską kulturą i genialnie wpisują się w ten krajobraz.

Wracając do zaplanowanego testu odzieży Trail Running Kalenji, to bieganie na Lanzarote stało się idealnym sprawdzianem ich użyteczności, wygody, jakości materiałów, a także zachowania podczas długich treningów. Temperatury nie sprzyjały bieganiu, ponieważ przekraczały 30°C w cieniu – od odzieży wymagaliśmy zatem dobrej wentylacji i komfortu.

Co powinna zapewnić odzież przeznaczona do biegów trail?

Przed omówieniem produktów trail marki Kalenji, zebraliśmy w jednym miejscu wszystko to, co powinna gwarantować tego typu specjalistyczna odzież. Najczęściej biegi górskie czy ultra prowadzą przez górzysty teren, czasami mocno zalesiony, a na pewno z dużą liczbą przewyższeń i spadków. To wymaga zachowania dużej ostrożności – łatwo o poślizgnięcie się, upadki i obtarcia. W tak ciężkich warunkach odzież trail powinna zapewnić wsparcie dla zawodnika przez nie krępowanie jego ruchów, wytrzymałość, względnie dużą pojemność kieszonek, do którym możemy szybko się dostać, a także odpowiednio regulować ciepłotę ciała. Na co powinniśmy zwrócić uwagę podczas wyboru odzieży na trail czy ultra? Czego należy wymagać:

1. Wygody użytkowania – to absolutnie nienegocjowalny parametr odzieży. Wygoda powinna nam towarzyszyć od momentu założenia ubrań, aż po ostatni kilometr biegu i nie ważne, czy jest to dystans 40, 50 czy 100 km. Komfort powinien być odczuwalny i zachowany na wysokim poziomie. Ten poziom dla każdego biegacza będzie inny i uwarunkowany tym, w jakiej odzieży trenuje na co dzień, ale najważniejsze staje się to, aby odzież trail dobrze leżała, była pozbawiona dużej ilości szwów, które potencjalnie mogłyby nas obcierać. Korzystajmy z wysokiej jakości materiałów i sprawdzonych producentów;

2. Praktycznego kroju – biegi górskie i ultra wymuszają na producentach zaprojektowanie specjalnej odzieży. Głównie chodzi o to, aby ubranie nie krępowało ruchów zawodnika i niczym go nie ograniczało. Zdarza się, że na trasie pojawiać się mogą przeszkody w postaci gałęzi i dużych kamieni, przez które trzeba będzie przeskoczyć;

3. Wsparcia dla dodatkowego osprzętu – ponieważ z pewnością zabierzemy ze sobą plecak do biegania czy nerkę. Odzież powinna posiadać silikonowe elementy zapewniające stabilne trzymanie plecaka na ramionach. Producent na etapie projektowania odzieży trail powinien wziąć pod uwagę również kwestię przewiewności i odprowadzania potu spod plecaka;

4. Sporej liczby kieszonek – do których będziemy mogli schować najpotrzebniejsze przedmioty, jak żele energetyczne, słone przekąski itd. Liczy się nie tylko ich liczba, lecz także praktyczność. Najlepiej, gdy posiadają lekkie ściągacze, aby zabezpieczyć schowane przedmioty i przynajmniej jedną kieszeń z suwakiem, aby w niej schować w razie potrzeby np. dokument osobisty, czy kartę bankomatową. Liczba kieszonek jest raczej indywidualną sprawą każdego biegacza, ale dobrze jeśli możemy dysponować około 4-6 przegrodami o różnej wielkości;

5. Wytrzymałości materiałów – biegi, podczas których łatwo o wywrotkę czy zahaczenie ramieniem o gałęzie, wymagają od odzieży zwiększonej wytrzymałości.

Skoro wskazaliśmy parametry odzieży trail, które naszym zdaniem te produkty powinny spełniać, przejdziemy do przedstawienia wniosków płynących z użytkowania ubrań Kalenji.

Koszulka do biegania trail Kalenji

Zacznijmy od powtórzenia, że temperatura podczas testów na Lanzarote przekraczała 30°C w cieniu, przez co pociliśmy się na potęgę! Piekące słońce dawało się we znaki podczas całego treningu i co najgorsze, nie było gdzie się przed nim schować. Teren przypominał pustynię, a podmuchy wiatru uderzały w nasze policzki piekącym powietrzem. Najbardziej wymagające miejsce dla biegacza, odzieży i zabranego ekwipunku. Do zdjęć zdejmowaliśmy plecak i kamerę, która służyła nam jako środek do uwiecznienia tych wspaniałych testów (uśmiech). Wracając do koszulki, na początku warto uspokoić te osoby, które widziały ją w sklepie i przeraziły się sporą ilością szwów. Generalnie jest ich zaskakująco dużo (o tym dlaczego tak jest napiszemy dalej), szczególnie w dolnej części koszulki. Zdawać by się mogło, że taki krój powodować będzie dyskomfort i liczne obtarcia. Jednak tak się nie dzieje i spokojnie możecie wybrać ten model do biegania na dystansach powyżej maratonu. Tkanina, z której uszyto koszulkę sprawdza się bardzo dobrze. Idealnie odprowadza na zewnątrz pot, dobrze wentyluje i czuwa nad regulacją ciepłoty ciała, a założona na treningi po Lanzarote idealnie się na nich spisała.

Koszulka wyposażona jest w bardzo długi suwak. Poprzednia wersja koszulki dysponowała 18 cm suwakiem, teraz wydłużono całość o 6 cm (do 24 cm). Właśnie tędy dostaje się świeże powietrze podczas biegu, które wentyluje i pozwala zapanować nad temperaturą oraz ewentualnym przegrzewaniem się. Tę funkcję również spełnia materiał (delikatna siateczka), którego pasy umiejscowione są pod pachami i ciągną się aż do końca koszulki. Odzież Trail Running powinna zapewniać wysoki komfort użytkowania w trakcie wielu godzin treningów, więc systemy związane z wentylacją w tej kwestii odgrywają kluczową rolę.

Rozwiązaniem zagadki sporej ilości szwów są dwie małe kieszonki, które umiejscowione zostały na koszulce na plecach, w dolnej części – po jednej z lewej i prawej strony. Zastanawiająca jest ich wielkość i to, że na ich dodanie poświęcono aż tyle trudu, bo jak inaczej można nazwać tę ilość połączeń materiałów z wykorzystaniem szwów. Niestety efekt końcowy nie jest dobry. Kieszonki są niewielkie, choć i to określenie zdaje się być przesadne. Są mikroskopijne, może tym słowem będzie można je sobie wyobrazić. Dostęp do nich jest całkiem dobry, ale co z tego, skoro pojemność pojedynczej kieszonki jest mała i pozwala jedynie na włożenie niewielkiego żelu. Dobrze, że nie zapomniano o ściągaczu w kieszonkach. Można wręcz odnieść wrażenie, że ktoś na siłę te kieszonki zaprojektował w tym miejscu, ale to już pozostawiamy Waszej ocenie. Nam się nie podobają. Jedyne co warto jeszcze raz podkreślić to fakt, że pomimo nazbyt dużej iości łączeń materiałów, szwy nie powodują obtarć, a krój koszulki jest wygodny i dobrze dopasowuje się do ciała. 

Producent zadbał również o osoby korzystające z plecaków i nerek do biegania. W wybranych miejscach na koszulce zastosowano silikonowe paski, które wzmacniają materiał koszulki, a także gwarantują lepsze trzymanie założonego sprzętu. Tego typu silikonowe nadruki pełnią istotną rolę dla zapewnienia większego komfortu użytkowania koszulki i plecaka. Plecak do biegania nie przesuwa się i nie wymaga ciągłej regulacji – paski silikonowe przytrzymują go na ramionach. Jeśli poszukujecie plecaka do biegania i zainteresowała Was marka Kalenji, to całkiem niedawno testowaliśmy 2 takie produkty. Zobaczcie sami: Jaki wybrać plecak do biegania Kalenji?

Po zakończeniu treningu, trzeba szczególnie uważać na koszulkę podczas jej ściągania. Namoknięty materiał ciężko zdjąć i czasami jesteśmy zmuszeni do sporej gimnastyki. Po rozwieszeniu koszulki, z jej powierzchni wilgoć szybko odparowuje. Co jest równie ważne, koszulka nie wchłania brzydkich zapachów i nawet jeśli jej nie wypierzemy bezpośrednio po treningu, nie zalatuje potem. Ostatnim elementem, o którym chcemy napisać, to kolorystyka tej koszulki. Łączenia koloru błękitnego z białym i pomarańczowym wyszły naprawdę rewelacyjnie. Koszulka trail kosztuje 89,99 zł i można ją nabyć w sklepach sieci Decathlon.

Spodenki do biegania trail Kalenji

Pora na drugi nieodłączny element biegowego stroju, czyli spodenki trail. W kolekcjach odzieży Trail Running zazwyczaj możemy wybierać spośród tradycyjnych, luźniejszych spodenek lub getrów. Opcjonalnie getry mogą występować również w formie spodenek kompresyjnych, czyli mocno przylegać do ciała. Taki zabieg usprawnia przepływ krwi i redukuje wibracje mięśni.

Jednak nasz wybór padł na tradycyjne spodenki trail’owe w kolorze czarnym. Ukształtowanie terenu na Lanzarote często wymagało wysokiego podnoszenia nóg i przeskakiwania przez jakieś elementy leżące na trasie. Spodenki trail ułatwiały nam całą robotę, ponieważ są dość obszernie uszyte i nie krępują ruchów. Nawet nagłe wyskoki, czy potrzeba wykonania jakiegoś dziwnego ruchu, nie była niczym zablokowana.

Spodenki umożliwiają przenoszenie części ekwipunku. Do dyspozycji mamy dwie podwójne kieszonki zapinane na suwak, a także dwie tradycyjne przegrody z przodu spodenek. Wszystkie kieszonki zostały poprawnie zaprojektowane i korzystanie z nich nie przysparza problemów. Do podwójnych zapinanych kieszeni możemy schować klucze, dowód osobisty, kartę lub cokolwiek innego o mniejszych rozmiarach. Do zewnętrznych, bocznych kieszonek dobrze jest włożyć żele energetyczne, ponieważ w szybki sposób możemy się do nich dostać. Wracając jeszcze do pojemności, to do tylnej kieszeni możemy zmieścić smartfon o wielkości ekranu około 5 cali, więc osoby, które zabierają ze sobą na trening telefon i nie chcą go trzymać w dłoni, śmiało mogą go schować. Z tymi wszystkimi udogodnieniami, które pozwalają pomieścić różne rzeczy i zabierać je bez konieczności korzystania z plecaka czy nerki wiąże się jeden istotny szkopuł. Przede wszystkim ucierpiała na tym przewiewność spodenek na całej szerokości pasa. Łączenia różnych materiałów zaowocowały grubą warstwą tkaniny, która bardzo słabo przepuszcza świeże powietrze i sprawia lekki dyskomfort podczas wysokich temperatur.

Reasumując, spodenki są wygodne, biega się w nich komfortowo, ponieważ nawet obszerne ruchy nie są niczym ograniczone. Jedynym „ale” jest zbyt duża ilość materiału użytego na środkowy pas. Spodenki szybko schną, więc tak naprawdę wystarczy chwilę poczekać by odparowała z nich cała wilgoć. I co ważne, podobnie jak koszulka, spodenki nie pochłaniają brzydkich zapachów. Spodenki trail kosztują 79,99 zł i można je nabyć w sklepach sieci Decathlon.

Podsumowanie

Słowo klucz podczas zakupów odzieży Trail Running to: wygoda, wygoda i jeszcze raz wygoda. Jeśli na etapie wyboru ubrań w sklepie pojawią się u Was jakieś wątpliwości co do powyższego, to lepiej chwilowo się wstrzymać od podjęcia decyzji. Oprócz wygody, warto zatroszczyć się jeszcze o to, aby wybrana odzież posiadała kilka praktycznych kieszonek, nie ograniczała ruchów, sprawnie regulowała ciepłotę ciała, posiadała rozwiązania wspierające utrzymanie na właściwym miejscu plecaka czy nerki. Tego, czy materiał pochłania brzydki zapach nie sprawdzimy podczas zakupu, ale możemy zerknąć na opis, czy odzież posiada takie właściwości. Kalendarz wakacyjny obfituje w propozycje startów w biegach górskich i na dystansie ultra, więc tym bardziej życzymy Wam dobrych wyników i trafnych zakupów odzieży (uśmiech). Czy korzystacie z ubrań Kalenji? Jeśli tak, to podzielcie się swoją opinią i poniżej pozostawcie swój komentarz – z góry dziękujemy!

polecane

Dołącz do dyskusji, zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Bronimy się przed SPAM-em. Uzupełnij pole:

Pierwszy trening biegowy. Jak biegać? [WIDEO]

Pierwszy trening biegowy nie będzie idealny, nie będzie cudowny, ale jest krokiem w stronę lepszego życia. Dzisiejszy poradnik jest dedykowany osobom, które chcą rozpocząć przygodę ze sportem, ale jeszcze nigdy nie biegały. Jak powinien wyglądać pierwszy trening biegowy? Jak się do niego przygotować? Czego możemy się spodziewać w trakcie biegu?(więcej…)