Trening w którym wykorzystywane są ćwiczenia plank, to gwarancja na wzmocnienie mięśni brzucha, grzbietu i poprawy ogólnej sprawności fizycznej. Chcesz mieć ładniejszy brzuch, szybciej biegać, lepiej wyglądać? W artykule znajdziesz ćwiczenia plank, które polecamy dla biegających kobiet.
Ćwiczenia plank
Plank (zamienna nazwa to: deska) – to ćwiczenia izometryczne, podczas których napinamy mięśnie, ale nimi nie ruszamy. Przyjęcie konkretnej pozycji i utrzymanie się w jej konwencji skutkuje wzmożoną pracą wyizolowanych mięśni (pracują konkretne partie ciała, a nie całe grupy mięśni). Z pozoru są to bardzo proste oraz nudne ćwiczenia, jednakże dają niesamowite rezultaty. Deska świetnie działa na mięśnie głębokie brzucha (skośne i poprzeczne) oraz mięśnie ramion, kręgosłup i pośladki.
Plank wyprostowane ręce
Podstawowa i zarazem najłatwiejsza wersja plank, którą szczególnie możemy polecić początkującym i amatorom treningu uzupełniającego. Podpieramy się na palcach u nóg oraz na wyprostowanych rękach. Nie unosimy bioder za wysoko, utrzymujemy je w prostej linii z głową i stopami. Podparcie wykonujemy dokładnie pod barkami. Mięśnie brzucha powinny być napięte. Głowa stanowi przedłużenie kręgosłupa i nie opuszczamy jej zbyt nisko.
Plank na jednej nodze
Wersja trudniejsza od poprzedniej, ponieważ w trakcie wykonywania tego ćwiczenia plank unosimy na przemian lewą i prawą nogę. Proszę zwrócić uwagę na zdjęcia pokazujące prawidłową pozycję przy tym ćwiczeniu. Nogi nie podnosimy wyżej niż linia głowa-pośladki. Utrzymujemy się na podpartych rękach. Pamiętamy o napiętych mięśniach brzucha i koncentracji, aby zbytnio się nie kołysać. Pozycja powinna być stabilna.
Plank na piłce fitness
Ćwiczenia plank z użyciem dodatkowego sprzętu jak piłka fitness, taśmy TRX czy piłki Bosu, to świetne uzupełnienie planu treningowego. Pozycję do tej wersji deski przyjmujemy jak w pierwszym wariancie, ale podparcie na zgiętych łokciach realizowane jest na piłce fitness. Nogi ustawiamy trochę szerzej niż barki. Pozycja powinna być stabilna, mięśnie brzucha napięte oraz pamiętamy o zachowaniu prostych pleców.
Opis do ćwiczeń plank
Aby ćwiczenia plank były bezpieczne, należy je wykonywać z zachowaniem prawidłowej sylwetki. Każde z powyższych ćwiczeń należy wykonywać w seriach, aby bardziej zmęczyć się i zaangażować mięśnie do pracy. Przykładem mogą być tutaj trzy serie, a każda przewiduje utrzymanie się w danej pozycji przez 30-60 sekund. Z każdym treningiem stopniowo wydłużaj czas utrzymywania się w danej pozycji. Dobrym wynikiem będą 3 serie po 60-90 sekund i dłużej. Ćwiczenia plank są idealne na trening uzupełniający bieganie i powinny być wykonywane 1-2 razy w tygodniu. Pamiętaj, że warto systematycznie pracować nad ogólną sprawnością fizyczną.
Wszystkie powyższe ćwiczenia demonstrowała Agata Jędrzejczyk – studentka psychologii realizująca się również jako instruktorka fitness. Najlepiej odnajduje się w zajęciach wzmacniających i wytrzymałościowo – siłowych. Na co dzień Panią Agatę można spotkać we wrocławskim Fitness Academy Stare Miasto w Galerii Dominikańskiej.
Bardzo dziękujemy sieci siłowni Fitness Academy za współpracę i zapraszamy do odwiedzania strony www.fitness-academy.com.pl
Kiedys utrzymanie się w plank było problemem dla mnie i udawało mi się to jedynie przez 10-15 sekund. Teraz docieram nawet do jednej minuty! 🙂
Piękna 🙂 Mam nadzieję, że demonstracyjnych ćwiczeń będzie więcej 🙂
Dzięki za przykłady
Dobre ćwiczenia!
Więcej foto!
Super babka! Plank to rewelacyjne cwiczenia na brzuch. Sam cwicze je od pol roku, jeszcze nie ma efektow bardzo duzych ale mam nadzieje ze bedzie 6pak.
Hehe tak po jednym ćwiczeniu zapewne będzie. Człowieku ogarnij się:)
Gdzie ta Pani ćwiczyć. jade tam