Co daje bieganie
Co daje bieganie? Tylko wyniki badań naukowych

polecane

Co daje bieganie? Tylko wyniki badań naukowych

Kamil Nowak
9 grudnia, 2021
Zdrowie

Co daje bieganie? W wielu przypadkach to chęć znalezienia odpowiedzi na to pytanie sprawia, że osoby z zerową kondycją fizyczną zaczynają biegać. A lista potwierdzonych naukowo korzyści dla zdrowia jest długa. Zmniejszone ryzyko zachorowań na nowotwory czy cukrzycę typu 2, poprawa samopoczucia, redukcja stresu i lepsza samoocena – to tylko niektóre efekty regularnego treningu. Co jeszcze daje bieganie, gdy ćwiczymy regularnie?

Co daje bieganie

Materiał powstał w oparciu o wyniki badań naukowych, do których udało mi się dotrzeć. Większość z przytoczonych korzyści zaobserwowałem również u siebie – szczególnie tych dotyczących zmian sylwetki i samooceny. To jednak tylko wierzchołek góry, którą w całości zaliczyć możemy do ogromnego pasma zmian, które czekają na nas, gdy zaczniemy wędrówkę po lepsze i zdrowsze życie. Dopowiem, że bieganie jest także niebywale przyjemną i odprężającą aktywnością.

Regularna aktywność fizyczna (w badaniu1 było to bieganie) korzystnie wpływa na funkcjonowanie mózgu. Zdecydowana większość osób krótko po treningu doświadcza pozytywnych emocji i czuje się znacznie lepiej niż przed bieganiem. Hormony szczęścia, które wówczas krążą w organizmie, powodują, że czujemy zadowolenie i dumę z wykonanej na treningu pracy.

Co daje bieganie

Ponadto endorfiny, poprawiając samopoczucie, redukują również stres. Wszystko zależy od długości treningu i stopnia zmęczenia, ale poziom odczuwalnego stresu ulega znacznej redukcji lub sprowadzony jest do minimum, co objawia się głębokim odprężeniem i spokojem. Bieganie to także efektywna metoda radzenia sobie z depresją czy zaburzeniami lękowymi2.

Co daje bieganie

W grupie 55137 osób3 zauważono, że ci, którzy biegają (ok. 24% badanych) mają znacznie niższe ryzyko zgonu z przyczyn sercowo-naczyniowych. Regularne bieganie wystarczyło, by zmniejszyć ryzyko śmiertelności w porównaniu z osobami, które nie biegały. W innym badaniu dowiedziono także, że bieganie wydłuża życie średnio o 3 lata4. Można więc przewrotnie stwierdzić, że nie podejmują regularnej aktywności fizycznej, skrócimy sobie życie aż o 1095 dni!

Co daje bieganie

Inną udowodnioną korzyścią biegania jest zapobieganie wystąpieniu chorób neurodegeneracyjnych (m.in. zmian dotyczących utraty pamięci, które dotykają szczególnie osób starszych) lub opóźnianie ich. Sport znacząco spowalnia występowanie problemów zdrowotnych, które powstają w następstwie starzenia się5. Oznacza to, że dłużej będziemy młodzi i sprawni intelektualnie niż osoby, które nie ćwiczą.

Co daje bieganie

Ponadto badanie6, które dotyczyło 15 młodych i 15 starszych biegaczy (powyżej 65 r.ż.) dało bardzo interesujące wyniki. Otóż stwierdzono, że starsi biegacze zachowują młodzieńczą ekonomię biegania mimo różnic biomechanicznych. Można więc uważać, że bieganie zapobiega związanemu z wiekiem pogorszeniu wytrzymałości mięśniowej, a tym samym ułatwia codzienne czynności.

W pewnym badaniu wzięło udział 306 maratończyków i biegaczy7, którzy stwierdzili, że bieganie istotnie wpłynęło na ich samoocenę, uznanie i obawy o wagę. Bieganie według sportowców wpłynęło również na bardziej efektywne radzenie sobie z emocjami i zarządzenie sprawami wymagającymi ich uwagi. Pozytywnym skutkiem ubocznym biegania jest także chęć współzawodnictwa, którą wykorzystać możemy nie tylko w życiu zawodowym, realizując trudne zadania służbowe, ale także w codziennym życiu, gdy mamy długą listę spraw do załatwienia.

Co daje bieganie

Dotarłem do 2 ciekawych wyników badań dotyczących siedzącego trybu życia, który jest przypadłością u większości osób. W pierwszym z nich w grupie 50817 osób8 stwierdzono wpływ całkowitego czasu siedzenia na zwiększoną śmiertelność. Nie jest to zaskakujący fakt, bowiem od dawna wiadomo, że siedzący tryb życia jest problemem, który wpływa na późniejsze występowanie wielu chorób. W drugim badaniu grupa 1072 mężczyzn9, była obserwowana przez prawie 11 lat. Również tutaj stwierdzono wyższe ryzyko zgonu (szczególnie będące następstwem chorób układu krążenia) u osób prowadzących siedzący tryb życia. Uzasadnione jest zatem zachęcanie do rzadszego siedzenia w ciągu dnia i większej aktywności fizycznej. Takie aktywności, jak bieganie, marsze czy spacery skracają czas siedzenia i wpływają korzystnie na układ krążenia, który będzie lepiej funkcjonował.

Podsumowując – nie pozostaje nic innego, jak tylko biegać. Będziemy dłużej młodsi, w lepszej kondycji fizycznej i dłużej sprawni intelektualnie. Regularne bieganie znacząco obniża poziom odczuwanego stresu, przez co czujemy się odprężeni i wolni od codziennych trosk. Bieganie wyzwala chęć zdrowego współzawodnictwa, co możemy wykorzystać nie tylko w pracy, ale także życiu osobistym. Sport zbuduje w nas mocne fundamenty wiary we własne możliwości. Będziemy zawsze w siebie wierzyć, bez względu na problemy. Polecam jeszcze ten odcinek wideo, który w temacie, co daje bieganie jest bardzo ciekawy!

Bieganie Uskrzydla YouTube

Wpadnijcie na nasz kanał YouTube, gdzie codziennie spotykają się biegacze i miłośnicy aktywnego stylu życia, by rozmawiać o pasji. Dołączcie do nas!

Przypisy do artykułu o tym, co daje bieganie:

1) https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC6148340/
2) https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC7663387/
3) https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4131752/
4) https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/28365296/
5) https://gerontologia.org.pl/wp-content/uploads/2016/07/2014-3_Gerontologia_6.pdf
6) https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4795964/
7) https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/30356611/
8) https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/23666019/
9) https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/8610700/

polecane

Dołącz do dyskusji, zostaw komentarz

  1. Wdward pisze:

    Kamil, świetnie piszesz! Od tygodnia subskrybuje Twoja kanał. Super porady!

Dołącz do dyskusji, zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Bronimy się przed SPAM-em. Uzupełnij pole:

Suunto 5 Peak – cóż mogę powiedzieć, przeczytajcie sami! Recenzja

Halo? – Dzień dobry, tutaj Suunto. – O co chodzi? – Dawno się nie kontaktowaliśmy. Chcemy przekazać ekscytującą informację. Wkrótce pojawi się nowy zegarek Suunto. – Podeślijcie sprzęt na testy, zobaczę, co to za urządzenie i czy mi się spodoba. – Już go wysłaliśmy. Paczkę otrzymasz jeszcze przed oficjalną światową premierą. Zapis tej rozmowy telefonicznej pochodzi z pierwszego tygodnia 2022 r. Nie przedłużając, poniżej znajduje się moja szczegółowa i obszerna recenzja interesującego zegarka Suunto 5 Peak! (więcej…)