Bieganie to fantastyczny sport. Bieganie plus siłownia, to piękne uzupełnienie obu tych dyscyplin, które może zaowocować niezwykłym wzrostem formy. W materiale prezentujemy kilka ciekawych ćwiczeń na maszynach, które znajdziesz w siłowni.
W trakcie biegania nie wszystkie mięśnie wykonują odpowiednią pracę, więc ciągle należy poszukiwać nowych akcentów treningowych i stosować różne bodźce. Dobrym miejscem do treningu jest siłownia. Znajdziemy tutaj wiele specjalistycznych urządzeń do ćwiczeń, które mogą wspomóc nas w drodze do lepszej formy, szybszych biegów i wzmocnią odpowiednie (mało używanie w trakcie biegu) mięśnie. Wspólnie z siłownią Fitness24Seven przygotowaliśmy dla Was kilka ciekawych ćwiczeń na maszynach.
Ćwiczenie: Prostowanie nóg na suwnicy
Ćwiczenie to pobudza mięśnie czworogłowe ud, pośladki, tylną część ud i łydki. Grzbiet jest dobrze chroniony, a stabilizacja zapewniana przez maszynę stanowi gwarancję bezpieczeństwa. Aby wykonać to ćwiczenie poprawnie należy: usiąść wygodnie na suwnicy; plecy i pośladki powinny przylegać do maszyny; stopy ustawiamy trochę szerzej niż barki; wykonujemy wyprost nóg, ale nie blokujemy ich w kolanach. Uwaga! Zachowanie lekko zgiętych nóg w kolanach przy wykonywaniu wyprostu jest szczególnie ważna dla kobiet i jest spowodowane trochę inną budową tej części ciała, niż u mężczyzn. Poniżej na prawym zdjęciu widać, jak poprawnie instruktor zachowuje zgięte kolana (nie dochodzi do pełnego wyprostowania nóg).
Ćwiczenie: Prostowanie podudzi w pozycji siedzącej
Ćwiczenie to doskonale izoluje mięśnie czworogłowe ud. Kręgosłup nie bierze udziału w tym ruchu. W trakcie wykonywania tego ćwiczenia, pośladki i plecy powinny przylegać do maszyny, a głowa stanowi przedłużenie kręgosłupa i nie odchylamy jej do tyłu.
Ćwiczenie: Zginanie kończyn dolnych w pozycji leżącej
Ćwiczenie to izoluje pracę tylnej części uda i jest stosunkowo łatwe do wykonania. Brzuch, pośladki oraz nogi powinny przylegać do urządzenia. Jeśli maszyna posiada uchwyty na ręce, to można za nie złapać dla jeszcze lepszego ułożenia ciała.
Ćwiczenie: Odwrócony przeprost
Maszyna rzadko spotykana na siłowniach do ćwiczenia mięśni lędźwiowych kręgosłupa. Zaletą tego ćwiczenia jest wymuszone odciążenie części lędźwiowych grzbietu. Pośladki oraz stopy powinny przylegać do urządzenia, aby zapewnić nam stabilność w trakcie tego ćwiczenia.
Ćwiczenie: Skłony na maszynie
Ćwiczenie na mięśnie brzucha. Maszyna pozwala na zwijanie kręgosłupa, przenosząc barki w stronę dolnej części brzucha. Stopy rozstawiamy trochę szerzej niż szerokość barków, a pośladki przylegają do siedziska maszyny. Obiema rękami łapiemy za górną część urządzenia i przeciągamy je do siebie.
Opis do ćwiczeń
Wszystkie powyższe ćwiczenia zostały wyselekcjonowane i dobrane odpowiednio dla osób uprawiających bieganie. Ćwiczenia na maszynach przyczynią się do budowania wytrzymałości ogólnej i poprawy sprawności całego ciała. Bieganie i uzupełnianie tygodnia treningowego zajęciami na siłowni sprawi, że szybciej dojdziesz do oczekiwanej formy. Każde z ćwiczeń wykonuj z odpowiednim dla siebie ciężarem. Początkującym sugerujemy trening z mniejszym ciężarem i skupienie się na prawidłowej technice. Dobrym rozwiązaniem będą trzy serie w których wykonujesz po 10-15 powtórzeń. Jeśli po pewnym czasie nie będziesz odczuwać zmęczenia po zakończeniu wszystkich ćwiczeń, to dołóż stopniowo dodatkowe obciążenie do wszystkich trzech serii. Innym sposobem jest wykonanie dwóch pierwszych serii z takim samym obciążeniem, a w ostatniej serii dokładamy około 10-15% ciężaru więcej.
Wszystkie powyższe ćwiczenia prezentował Pan Arkadiusz Kulikowski – trener personalny i instruktor pływania. Menedżer w klubie Fitness24Seven Wrocław Galaktyka. Absolwent AWF we Wrocławiu. Od ponad 7 lat zgłębia tajniki kształtowania sylwetki i zdrowego stylu życia. Zajmuje się prowadzeniem treningów persolanych, układaniem planów treningowych i dietetycznych wraz z suplementacją.
Bardzo dziękujemy sieci siłowni Fitness24Seven za pomoc przy tym projekcie.
Właśnie czegoś takiego szukałam. Nie wszystkie te maszyny mam u siebie na siłowni, ale kilka wykorzystam.
U mnie to wygląda inaczej:
najpierw siłownia przez kilka lat a potem bieganie (już bez siłowni).
I jak to się mówi, odcinam kupony od tego.
Teraz wędrówki z plecakiem po górach plus okazjonalnie ćwiczenia na maszynach (na zewnątrz) albo pompki itp.
W zasadzie wędrówka po górach to prawie jak trening ogólnorozwojowy 😉 Można się nieźle zmęczyć, tak jak na siłowni, działać na wiele mięśni za jednym razem 😉
Kamilu
sporo racji masz. I fajne jest to, że ma to wiele innych zalet.
To wędrowanie po górach. Zalety w skrócie to: widoki, reset psychiczny, poznawanie, utrzymanie kondycji, świeże powietrze. O wiele lepiej niż core albo siłownia w pomieszczeniu, choć one są bliżej dostępne.
Na szczęście mieszkając w Bielsku-Białej góry mam 30 min od domu.
pozdrowienia serdeczne, Piotr
Wzajemnie, wszystkiego dobrego! 😉