Under Armour Speedform Gemini 2 Night Record to buty do biegania, które mówią. Zapytacie „jak to mówią, co to znaczy?”. Buty marki Under Armour zostały wyposażone w Bluetooth i można je połączyć z aplikacją sportową MapMyRun. Po więcej szczegółów zapraszamy do poniższej recenzji.
W przypadku, gdy dla niektórych biegaczy wygląd butów do biegania stanowi jeden z kluczowych czynników mających wpływ na ich zakup, to Gemini 2 Night Record na pewno potrafi zawrócić w głowie. Gdyby przyszło nam także oceniać jakość butów poprzez dotyk, to ten model otrzymałby najwyższe noty. Wszystkie materiały użyte do jego produkcji są niebywale miękkie i miłe w dotyku.
Wygląd i jakość materiałów
Buty Speedform Gemini 2 są przeznaczone do biegania po asfalcie, dla stopy neutralnej i jest to obuwie typowo treningowe. Wysokość dropu to 8mm i waga 255 g. Jak już wspomnieliśmy powyżej, buty zostały po mistrzowsku zaprojektowane i każdy ich element znakomicie współgra z pozostałymi. Nasz testowany model to tzw. Night Record o połączeniu trzech kolorów – czarnego, czerwonego i białego, ze srebrnymi napisami i logo producenta. To najlepiej zaprojektowane buty w jakich biegaliśmy. Już podczas pierwszego treningu (o którym dowiecie się więcej w dalszej części recenzji) każdy mijający nas biegacz zwracał na nie swoją uwagę.
Rzucającym się elementem w tych butach jest ich tył – mowa o zapiętku. Konstrukcja pięty z amortyzującym kołnierzem zapewnia optymalne dopasowanie do stopy. Wraz z delikatnym piankowym językiem, buty wręcz okalają stopy, jak wygodna „skarpeta”, która miękko, ale stabilnie utrzymuje stopy podczas biegu.
Dwuwarstwowa na całej długości podeszwa i pianka Charged Cushioning daje wysoki poziom amortyzacji przy jednoczesnym dużym czuciu podłoża. Specjalna mieszanka materiałów sprawia, że podeszwa jest niezwykle lekka i odporna na uszkodzenia.
Charged Cushioning – to zaawansowana technologia, która pochłania energię podczas lądowania stopy i przetwarza ją w energię odbicia. Zwiększa elastyczność ruchu i komfort podczas biegu.
W przedniej części buta producent umiejscowił wykonany z termoplastycznego poliuretanu przedni ochraniacz palców, który teoretycznie jest przydatny podczas długich biegów. Ochraniacz kilka razy przydał się nam podczas nocnych treningów i zapobiegł bezpośrednim uderzeniom palcami o wystające elementy na drodze. W takiej roli sprawdza się znakomicie.
Podczas omawiania wyglądu warto zwrócić uwagę, iż cała górna część butów składa się z małych oczek, które zapewniają zwiększoną oddychalność. W trakcie biegu można poczuć, iż Under Armour Speedform Gemini 2 Night Record są niebywale przewiewne i w cieplejsze dni zapewniają wysoki komfort, ponieważ dobrze odprowadzają ciepło z wnętrza buta. Jednak testowanie tego modelu w listopadzie oraz początkiem grudnia odkryło drugą stronę medalu takiej konstrukcji. I tutaj już sprawa nie wygląda tak różowo. O tym dlaczego wykonanie butów w górnej części z oczek ma swoją wadę dowiecie się w dalszej części tego testu.
W pełni bezszwowa wkładka zespolona idealnie z butem zapewnia komfortowe dopasowanie oraz bardzo szybkie odprowadzanie potu. Rozwiązanie ArchForm zapewnia dodatkową amortyzację i zwiększa komfort na wysokości podbicia i pięty.
Tyle o wyglądzie i jakości materiałów butów od Under Armour. Przejdziemy teraz do tego, na co większość z Was na pewno czeka, czyli sprawdzenia obuwia podczas treningu.
Pierwsze testowe bieganie
W niezwykle małej ilości przypadków zdarza się, że podczas pierwszego biegu z nowymi butami wszystko nam w nich pasuje: nigdzie nas nie uwierają, nie ma obtarć po przebiegnięciu paru pierwszych kilometrów, czy czujemy się w nich, jakbyśmy korzystali z ulubionej pary. Dzięki bezszwowej konstrukcji pięty i języka z piankowym wykończeniem buty Speedform Gemini 2 są perfekcyjnie dopasowane do stóp biegacza. Są to buty, które zapewniają już od początku treningu biegowego komfort użytkowania. Jest to zasługa przede wszystkim bardzo miękkiego wnętrza, gdzie żaden wewnętrzny element buta nas nie drażni.
Buty zapewnają bardzo dużą przewiewność, a to dzięki wykonaniu ich w górnej części z małych oczek – niebywale drobnej siateczki. Mówiliśmy o tym, że podczas cieplejszych dni buty sprawdzają się idealnie, bo sprawnie radzą sobie z nagromadzonym wewnątrz buta ciepłem oraz wspomagają odparowanie potu. Natomiast podczas testowania ich w listopadzie, kiedy pogoda niestety nas nie rozpieszczała, można było odczuć, iż stopień przewiewności jak na tę porę roku, jest zbyt duży. W zasadzie już po chwili treningu przy niepewnej deszczowej pogodzie, we wnętrzu buta robiło się mokro i towarzyszyło odczucie nieprzyjemnego „chlupotania”. Czuliśmy się tak, jakbyśmy wskoczyli w każdą napotkaną kałużę, którą mijaliśmy podczas treningu – intensywnie chłoną wilgoć. Choć buty te są niesamowicie przewiewne, to bieganie w nich przy deszczowej pogodzie lub dużej wilgotności nie zaliczamy do przyjemnych.
Podsumowując informacje z pierwszego testowego treningu, to wartymi podkreślenia są wygoda w użytkowaniu tego modelu i przyjemne bezszwowe wykończenie, jednak stopień przewiewności butów może sprawiać problemy podczas kiepskiej pogody z uwagi na wysoką przemakalność. Do treningu w deszczu ich nie polecamy.
Bluetooth w Under Armour Speedform Gemini 2
Wspomnieliśmy na początku tego tekstu, że buty Under Armour mówią. Co nam mogą powiedzieć? Otóż buty są wyposażone w Bluetooth i możemy je połączyć z aplikacją MapMyRun. Konfiguracja nie jest trudna, bo wystarczy jedynie wejść w zakładkę „My Gear” i dodać buty, które kupiliśmy. Podczas parowania obuwia z aplikacją należy poruszać się w butach – wywierać nacisk na podeszwę i w tym celu można spokojnie „maszerować” w miejscu. Sensor Bluetooth uaktywnia się jedynie podczas ruchu. W butach nie ma przycisku włącz/wyłącz. Po około 10 sekundach na ekranie telefonu pojawia się oznaczenie, że buty zostały dodanego do naszego profilu. Co teraz?
Niestety producent jasno informuje, iż bateria zamontowana w butach wystarczy na około 400 mil (około 640 km). Po jej wyczerpaniu Under Armour radzi, aby wymienić buty na nowe. Wszyscy Ci biegacze, którzy twierdzą, że dobre buty do biegania to takie, w których da się przebiec więcej niż 1500 km mogą być zawiedzeni, ponieważ już po 640 km buty stracą możliwość rejestracji dodatkowych parametrów.
Naszym zdaniem bateria zamontowana w butach powinna wystarczać przynajmniej na 1000 – 1200 km lub mieć możliwość wymiany na nową – samodzielnie, bez pomocy osób trzecich.
Cena Speedform Gemini 2
Cena za buty Under Armour Speedform Gemini 2 Night Record to aż 630 zł, więc jest to model z wyższej półki. Dla porównania model Under Armour Speedform Gemini 2.1 to wydatek 550 zł, co jest rozsądniejszą kwotą. Recenzowany model wygląda świetnie i bardzo dobrze się w nim biega. Uważamy, że jest wart swojej ceny z uwagi na opisane walory zaznaczając jednocześnie w ostatecznym podsumowaniu, że są to jednak drugie buty.
Podsumowanie
Zakończyliśmy test butów Under Armour Speedform Gemini 2 Night Record. Do zalet butów można zaliczyć wygodę, z jaką się biega w tym modelu, głównie dzięki miękkości wnętrza buta, bezszwowej wkładce oraz konstrukcji pięty ze specjalnym kołnierzem. Amortyzacja w tym modelu jest na dobrym poziomie. Jednak znaleźliśmy również delikatne wady, do których możemy zaliczyć fakt, iż buty z powodu bardzo dużej przewiewności podczas biegu w deszczu szybko gromadzą wodę w środku buta, co powoduje nieprzyjemne uczucie chlupotania (z tego powodu obniżyliśmy wygodę o 1 punkt i wentylację o 2), cena także nie należy do przystępnych, a bateria wewnątrz butów działa zbyt krótko.
Jak dla mnie, to cena za te buty jest kosmiczna. Fakt, dobra, nieźle wyglądają mają prezencje, ale za taką kasę to wszystko tak będzie wyglądać. Za takie pieniądze to każdy materiał będzie delikatny jak jedwab, a nogi nie będzie nic obiecać. Ogólnie fajny, ale cena dla kogo!?
Kolor fantastyczny.
Uwielbiam tę markę
Szkoda że takie drogie masakrycznie