Aplikacje do biegania potrafią zaskoczyć

polecane

Aplikacje do biegania potrafią zaskoczyć

Kamil Nowak
28 listopada, 2016
Poradniki

Aplikacje do biegania mogą zdecydowanie zaskoczyć swoją funkcjonalnością. Aplikacje do biegania możemy podzielić na te, które zyskały popularność i uznanie osób trenujących oraz takie, które praktycznie nie sprawdzają się podczas biegu. Jakie aplikacje są warte uwagi? 

adidas

fot. adidas 

Jeśli zapytać grupę biegaczy, czy znają jakieś aplikacje do biegania, to pewnie większość z nich odpowie, że tak i wymieni bez problemu te najpopularniejsze. Warto zaznaczyć, że początkujący adepci biegania najczęściej zaczynają od używania aplikacji biegowej, ale w miarę nabierania rozpędu okazuje się, że jest ona niewystarczająca.

Osoby, które mają już doświadczenie w użytkowaniu profesjonalnego sprzętu do biegania, a które w początkowych miesiącach, czy nawet latach, trenowały z aplikacjami wiedzą, że są to zupełnie dwa inne światy. Nawet najlepsza aplikacja do biegania nigdy nie dorówna profesjonalnemu zegarkowi biegowemu z GPS czy opasce fitness. Dlaczego? Trzy zasadnicze powody, to wygoda stosowania tych urządzeń – są zapinane na nadgarstku. Dwa, dostarczają bardzo dokładnych informacji o aktywności (zastosowanie czułych anten GPS, barometrów, akcelerometrów etc.). Po trzecie, używać możemy ich wszędzie, bo są wykonane ze specjalnych materiałów, niektóre wzmacniane stalowymi elementami, a inne z ultralekkich tworzyw i większość możemy stosować np. podczas pływania, wspinaczki, pieszych wędrówek, sportów ekstremalnych. Oczywiście nie chodzi o to, aby od razu inwestować w drogi sprzęt, a zacząć uprawiać sport i w miarę rozwoju pomyśleć o kupieniu czegoś sprawdzonego. Producenci walczą o każdego klienta i proponują już zegarki z GPS do 500 zł lub za większe fundusze zegarki z GPS do 1000 zł.

Jednak, aby nie popaść od razu w zakupowy szał, a rozpocząć bezpłatne (lub za niską cenę) zbieranie danych o treningach, warto pomyśleć o pobraniu jednej z poniższych aplikacji. Programy te możemy zainstalować na smartfonie, a po uruchomieniu będą śledzić aktywność fizyczną i rejestrować istotne dane treningowe. Najczęściej aplikacje do biegania umożliwiają sprawdzenie parametrów takich, jak:

  • dystans,
  • tempo,
  • spalone kalorie,
  • trasę,
  • czas trwania aktywności.

W niektórych aplikacjach można spodziewać się również:

  • wirtualnego trenera,
  • wtyczki społecznościowej,
  • ręcznego dodawania treningów,
  • planów treningowych,
  • danych pogodowych,
  • pomiaru tętna (z pomocą dodatkowego osprzętu).

Aplikacje do biegania – kilka propozycji

aplikacje do biegania

Runtastic Bieganie & Fitness – to pierwsza polecana aplikacja. Jedna z dwóch, które naszym zdaniem najbardziej liczą się w świecie aplikacji, które warto stosować podczas biegania. Korzystaliśmy z niej niespełna 2 lata i przebiegliśmy wspólnie z nią 1500 kilometrów. Aplikacja posiada funkcje: śledzenie aktywności za pomocą GPS, określa czas, dystans, tempo, statystyki, historię wszystkich aktywności, plany treningowe, trener głosowy, geotagging, ręczne dodawanie treningów, integracja z Android-Wear, czy Shoe tracking – jaki przebieg mają buty do biegania. Niezwykle popularna aplikacja, która rozwijana jest już od wielu lat. Wszystkie aktywności zapisywane są na Runtastic.com. Na stronie znajdziesz szczegółowe dane swoich aktywności, porównanie wyników do wyników znajomych, pomocne porady i wiele więcej. W serwisie znajdują się również wskazówki, jak poprawić swoją kondycję i technikę biegania.

Endomondo – Bieganie & Rower – jest to druga naszym zdaniem najpopularniejsza aplikacja biegowa na świecie. Zapisuje trasy, rekordy i umożliwia publikację treningów w serwisach społecznościowych. Aktualnie korzysta z niej około 25 milionów użytkowników. Ciekawostką jest to, że Endomondo współpracuje z pulsometrami (BTLE, BT i ANT+) i umożliwia rejestrację m.in. tętna. Aplikacja pozwala np. na śledzenie dystansu za pomocą GPS, czasu, prędkości, spalonych kalorii, ustawienie celu treningowego, dołączenie do rywalizacji z opcją zdobycia nagrody, chwalenie się rezultatami treningów na Facebooku i Google+. Ponadto dane są automatycznie wysyłane bezpośrednio na imienny profil na endomondo.com. Tu możemy analizować wszystkie swoje sesje treningowe, mieć wgląd w statystyki, oceniać postępy, wchodzić w interakcję i rywalizować z ludźmi z całego świata.

Bieganie, rower – Run-log.com – pierwszą trójkę zamyka ta aplikacja, ponieważ działa rewelacyjne i jest polskim produktem. Do podstawowych funkcji tej aplikacji do biegania należą: rejestracja treningu z wykorzystaniem GPS (czas, dystans, prędkość, średnia prędkość, międzyczasy),  integracja z serwisem biegowym Run-log.com (zapis treningów, statystyki, imprezy biegowe, forum), możliwość oglądania na żywo aktywności użytkownika na mapie w serwisie Run-log.com. Aplikacje do biegania potrafią niekiedy zaskoczyć swoją funkcjonalnością i tak właśnie jest w przypadku Run-log, ponieważ umożliwia ona rejestrację treningu na zegarkach z systemem Android Wear (Sony Smartwatch 3, LG G Watch R, ASUS ZenWatch itp.). Aplikacja zapewnia również łączność z pulsometrami Bluetooth Smart.

Nike+ Running – kolejna spośród polecanych aplikacji. Nike+ zbiera dane treningowe takie, jak tempo, dystans, przebyta droga i rekordy osobiste. Nike oferuje również plany treningowe, porównywanie uzyskiwanych wyników z innymi biegaczami, muzyczne playlisty. W przypadku postów dotyczących biegania można nie tylko dodawać zdjęcia, statystyki i etykiety, lecz także określać, do kogo one trafią – do wszystkich znajomych z serwisów społecznościowych czy tylko do znajomych z Nike+.

RunKeeper – dzięki tej aplikacji możliwe będzie śledzenie tempa, przebytego dystansu i czasu. Dla osób kochających selfie podczas treningu, RunKeeper oferuje robienie zdjęć i szybkie dzielenie się nimi w każdym momencie ćwiczeń. Posiada dokładną historię aktywności i funkcję sprawdzania postępów, ale także powiadomienie za każdym razem, kiedy pobijesz swój rekord lub osiągniesz kamień milowy. RunKeeper to również aplikacja do biegania, która połączona jest z serwisami społecznościowymi i umożliwia publikację postów na Facebook, Twitter i stronie RunKeeper.com.

Strava Running and Cycling GP – aplikacja do monitorowania sportów i jak sama nazwa wskazuje, jest przeznaczona dla osób, które biegają lub jeżdżą rowerem. Dzięki tej aplikacji dowiemy się, jaki dystans przebyliśmy, ile zajęło nam to czasu, a także porównamy osiągnięte wyniki ze znajomymi. Aplikacja wspomagana jest przez serwis Strava.com, umożliwiający użytkownikowi zapisywanie, śledzenie tras treningu, analizowanie wyników oraz dzielenie się nimi ze znajomymi na serwisach społecznościowych takich, jak Facebook czy Twitter.

Navime Sports Tracker – zestawienie aplikacji do biegania zamyka kolejny, już drugi, całkowicie polski produkt. Najważniejsze funkcje aplikacji to: nagrywanie tras z podziałem na różne rodzaje aktywności, statystyki dostępne podczas nagrywania ścieżki, obsługa pulsometrów ANT+ oraz Bluetooth Low Energy (Bluetooth Smart), przesyłanie trasy do navime.pl. Ciekawostką jest to, że Navime umożliwia eksport nagranych tras do plików .gpx czy chociażby prezentacje prognozy pogody na najbliższe dni.

Podsumowanie

Przedstawione aplikacje do biegania na pewno okażą się pomocne w trakcie treningu, jak i przy analizie poszczególnych sesji. To dzięki takim aplikacjom będziesz w stanie ustalić faktycznie przebiegnięty dystans, tempo biegu, prędkość czy nawet tętno – przy pomocy dodatkowego czujnika. Aplikacje do biegania mogą również narobić niemałego zmieszania i spowodować gonitwę za wynikami u osoby korzystającej z niej. Na początku chęć poprawy własnych wyników nie jest niczym złym, jednak warto pamiętać, że bieganie to nie tylko ciągłe podnoszenie poprzeczki i osiąganie lepszych rezultatów, ale w większości frajda i dobra zabawa, która powoduje radość. Wszystkim życzymy udanych treningów i sprawnego korzystania z powyższych aplikacji. Jeśli chcecie polecić jakąś aplikację, a która nie znalazła się w naszym zestawieniu – dodajcie komentarz poniżej – dzięki!

Zdjęcie główne jest własnością firmy: Runtastic / Florian Gschwandtner

Informacje o funkcjonalnościach aplikacji zostały znalezione na oficjalnych stronach producentów, jednakże mogą różnić się od stanu faktycznego, czy urządzenia na którym mają być zainstalowane. 

polecane

Dołącz do dyskusji, zostaw komentarz

  1. Adrianna biega pisze:

    Endomondo, a wcześniej Runtastic, ale jakoś mój telefon nie chciał z nim współpracować.

  2. Edyta pisze:

    Endomondo jest najbardziej uniwersalne ze wszystkich aplikacji, z jakich korzystałam.

    1. Kamil Nowak - Bieganie Uskrzydla pisze:

      Dzięki za komentarz! 🙂

  3. Edwin pisze:

    Aplikacja run-log najlepsza. Do biegania stosuję tylko to

  4. Krystian pisze:

    Runtastic najlepszy. Używam tej aplikacji od niepamiętnych czasów, chyba od początku od kiedy biegam czyli z 4 lata. Teraz co prawda mam Garmin ale runtastic jest niezawodny. Polecam..

  5. Maciej pisze:

    Garmin Connect jest najlepszy bo za nic nie trzeba płacić, ma wszystko. Do tego potrzebny jest „zegarek” Garmina.

  6. mateusz pisze:

    Endomondo jest ze mną od wielu lat. Nie wymienię na żadną inną aplikację 🙂

  7. Jurek pisze:

    Endomondo, tej najczęściej używam, choć chce przesiąść się na zegarek gps

  8. m626 pisze:

    Run-log spełnia moje wymagania. Rolki szybkie, Nordic Walking, Nordic Runing.

    1. Kamil Nowak pisze:

      Cześć. Dzięki za info 🙂

Dołącz do dyskusji, zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Bronimy się przed SPAM-em. Uzupełnij pole:

adidas 4DFWD – tak mi się spodobały, że mam już dwie pary

adidas 4DFWD – takich butów do biegania na rynku jeszcze nie było. Pomijając zagadnienia technologiczne, materiały i sposób ich produkcji, konstrukcję czy nieziemski design, pozostaje najważniejsze – buty oferują nieporównywalne z innym obuwiem dla biegaczy doznania w trakcie treningu. I właśnie o doznaniach będzie poniższa recenzja. Dla jakich sportowców adidas 4DFWD będą odpowiednie? Czy dopracowano każdy aspekt tych butów? (więcej…)