Najnowszy Brooks
Ghost 8

polecane

Najnowszy Brooks
Ghost 8

Kamil Nowak
16 sierpnia, 2015
Recenzje Wideo

Najnowszy model Ghost 8 od Brooks Running to połączenie równowagi, amortyzacji oraz niskiej wagi. Buty są przeznaczony dla biegaczy, którzy chcą pokonywać coraz to więcej kilometrów, ale lubią też sobie czasami mocno przyspieszyć. Kuszą nowoczesnym designem i  nie odstraszają swoją ceną. 

Brooks ghost 8 foto6

Pierwsze wrażenie

Miękkość, komfort, świetne bezszwowe wykonanie środka buta oraz bardzo interesujący wygląd (testowany model Ghost 8 był w ciekawej czerwono-biało-czarnej kolorystyce). Godnym podkreślenia jest pierwsza kwestia, czyli miękkość. Jak można doczytać na stronie firmy Brooks Running, producent poświęcił wiele czasu na wypracowanie tego, co finalnie zakładamy na nasze stopy. Nowsze systemy amortyzacji, materiały oraz szycie, sprawiają że but rewelacyjnie trzyma się na nodze – nie jest przy tym sztywny, raczej dobrze dopasowany.

Ghost 8 wizualnie jest butem dość sporym, ale na szczęście nie przełożyło się to na jego wagę, która przy rozmiarze 43 EU wynosi 298 g. Może nie jest najlżejszym modelem na rynku, ale trzymając go w rękach nie wydaje się być ciężki, a nawet wręcz przeciwnie.

Brooks ghost 8 siateczka mesh

Zastosowane systemy

Zarówno w starszych wersjach, tak i przy okazji tworzenia nowej „ósemki” skorzystano z wielu sprawdzonych technologii, które doskonale pomagają i wspierają biegacza w trakcie treningu. Od pierwszego momentu, kiedy nasza stopa wyląduje w środku Ghost 8, pierwsze co przychodzi na myśl, to uczucie miękkości, jakości materiałów oraz wyczuwalna wysoka amortyzacja. Wszystko to spowodowane jest wieloletnim ulepszaniem elementów buta, z wykorzystaniem nowoczesnych materiałów (jak inteligentne tworzywa sztuczne, nowe mieszanki gumy czy komputerowe procesy projektowania) pojawiających się z każdym rokiem na rynku.

brooks ghost 8 podeszwa

Warto zwrócić uwagę na segmentację podeszwy, która wpływa na komfortowe przetaczanie stopy w trakcie biegu oraz system Omega Flex Grooves – poprawiający elastyczność całej konstrukcji.

Amortyzacja BioMoGo DNA dostosowuje się w zależności od siły nacisku i zabezpiecza stawy w czasie każdego rodzaju treningu.

Ostatnim systemem jest siateczką mesh, która ułatwia dopasowania buta, chroniąc stopę i jednocześnie zapewniając przewiewność, kiedy jest naprawdę gorąco.

Pierwsze testowe bieganie

Znalezione jeszcze przed testem porównanie w internecie butów do „fotela bujanego” jest w 100% trafne. Dzięki łukowatej budowie podeszwy Ghost 8 i specjalnej segmentowej budowie, już od pierwszych kroków czujemy, że ten model został stworzony do szybszych odcinków, jak i długich wybiegań. Bardzo przyjemnie przetacza się stopę, a odczucie bujania potęguje mocniejsze wybicie się z palców, co naturalnie pobudza nogi do szybszego biegu (tak jest w moim przypadku).

Powyżej zamieszczony został film z testowego biegania po ulicach Wrocławia autorstwa portalu Bieganie Uskrzydla.

Brooks Ghost 8

Mimo, że ulepszona została siateczka mesh, to buty wydają się być w środku mało przewiewne. Treningi biegowe odbywały się w trzech rodzajach skarpetek (od różnych producentów oraz w inne dni), przy zmiennej pogodzie i ani razu nie było wyczuwalne swobodne przenikanie powietrza do środka. Biegaliśmy w temperaturach od 10 °C do 30 °C w miesiącach czerwiec-wrzesień.

Brooks ghost 8

Kolejną obserwacją wynikającą z pierwszych treningów, jest świetne dopasowanie buta do stopy. Czujemy się bardzo komfortowo, jak w dobrze przylegającej skarpecie, która trzyma się elastycznie nogi i przy tym zapewnia jej stabilne podparcie. Zupełnie jak buty nie seryjne, a szyte i dopasowywane na wielkość stopy.

Jedynym negatywnym zachowaniem cholewki, jest pojawiające się pływanie stopy w trakcie bardzo szybkich i dynamicznych skrętów – również nagłej zmiany kierunku biegania. Odczuwa się lekki dyskomfort poprzez pojawiający się „luz” w środku buta, który w efekcie może przełożyć się na zwiększone ryzyko kontuzji.

ghost 8 brooks running

Cena Brooks Ghost 8

Aktualna sklepowa cena tego modelu to 499 zł (01.09.2015 r.)

Naszym zdaniem jest to adekwatna kwota za jakość i wykonanie Ghost 8. Jest to oczywiście prawie 500 zł więc dla jednych sporo, a dla innych biegaczy normalnie, ale w tym przypadku wiemy za co płacimy – za świetne systemy wspierające i asekurujące biegacza.

ghost 8 brook running buty bieganie

Podsumowanie

Buty Brooks Ghost 8 są modelem godnym polecenia, który sprawdzi się w takcie długich biegów oraz na szybkich prostych odcinkach. Za rewelacyjne, można tutaj uznać rozwiązanie konstrukcyjne podeszwy, która przypomina „fotel bujany” i tak też się w nich biega. Buty oceniam na 5 (pięć), w skali na 6, gdzie im wyżej tym lepiej. Ghost 8 uzyskał w teście wysoką ocenę, ponieważ jest strasznie dobrym butem i wolimy nie podpadać „Duchowi” 🙂

Najważniejsze cechy:
– amortyzacja BioMoGo DNA dostosowuje się w zależności od siły nacisku,
– segmentowana na całej długości podeszwa dla lepszego przetoczenia stopy,
– zaprojektowana na nowo siateczka mesh,
– technologia Omega Flex Grooves poprawiająca elastyczność całej konstrukcji podeszwy.

polecane

Dołącz do dyskusji, zostaw komentarz

 1. funBrooks pisze:

  Zgadza się. Ghost 8 to bardzo dobre buty. Osobiście, biegałem w modelu Starszym i teraz tym 8. Generalnie dobry but.

 2. Warszawiaky pisze:

  Ghost to dobry but.

 3. Filip Granowski pisze:

  Najlepsze buty na świecie! Moje ulubione. W poprzednim roku zrobiłem w tym modelu 900 kilometrów, a wyglądały jak nowe. Czekam, aż trochę cena spadnie za Ghost 8 – to wtedy sobie je sprawię.

 4. Tomasz Wojtas pisze:

  1200 kilometrów i nie widać, że są biegane. Brooks Running to bardzo dobra jakość, w zasadzie tak jak Nike. Te dwie marki uwielbiam.

 5. Roman Orczyk pisze:

  Biegałem w ghost 7 i dla mnie rewelacji nie było.

Dołącz do dyskusji, zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Bronimy się przed SPAM-em. Uzupełnij pole:

Suunto 3 Fitness – piękno i wygoda na nadgarstku – recenzja

Suunto 3 Fitness jest jak trener personalny zachęcający do aktywności fizycznej. Czuwa nad dzienną dawką sportu, intensywnością ćwiczeń i snem potrzebnym do regeneracji po męczącej dobie. Stawia przed swoim podopiecznym cele, układa plan treningowy mając na względzie także zdarzenia losowe i przygotowuje tygodniowe podsumowanie ruchu. Czy to wszystko przydaje się w praktyce? Dla kogo jest ten sprzęt? Czy faktycznie zegarek Suunto pełni rolę coacha? (więcej…)