Odnalezienie granicy wytrzymałości, udźwignięcie wszystkich myśli płynących z wnętrza ciała i zdobycie królewskiego dystansu stanowią siłę napędową pchającą człowieka w kierunku maratonu. Dzieje się tak, ponieważ niewiele emocji w życiu można porównać z tymi doznanymi na trasie tego biegu. Przygoda okupiona setkami treningów, hektolitrami wylanego potu i walką z przeciwnościami losu – taki jest maraton. I przynajmniej raz w życiu warto zakosztować jego gorzko-słodkiego smaku. Jakie maratony w Polsce są gwarantem wielkich emocji? Oto nasza lista.
Ten, kto przebiegł chociaż raz maraton wie, że niewiele sytuacji w życiu może nawiązać równą walkę z towarzyszącymi w trakcie biegu emocjami. W dzień zawodów czujemy podekscytowanie zmieszane ze stresem i oczekiwaniem na dźwięk startera pozwalający rozpocząć zmagania. Od momentu startu przeplatają się w nas wszelkie uczucia, emocje i pragnienia. Zaliczenie całego dystansu nie przychodziło łatwo. Trzeba nastawić się na jedną z największych bitew, w jakiej kiedykolwiek przyjdzie nam się mierzyć. Wygrana owocuje niebywałą radością, której zwyczajnie nie da się opisać. Euforia, ulga i ogromna duma będą w nas aż wrzały.
Wielkich emocji można doznać w wielu zakątkach Polski, bowiem kalendarz maratonów rokrocznie obfituje w dużą ilość propozycji. Organizatorzy kuszą ciekawymi trasami, bogatymi pakietami startowymi, prestiżem zawodów czy wyróżniającą formułą np. DOZ Maraton Łódź jest „najgłośniejszym biegiem w Polsce”, Cracovia Maraton to bieg „z historią w tle”, Poznań Maraton zaprasza biegaczy do „pozostawienia swojego śladu w Poznaniu”, a Orlen Warsaw Marathon aspiruje do miana „Narodowego Święta Biegania”, a skoro święto, to każdy biegacz powinien tam choć raz w życiu wystartować. Na biegowej mapie nie brakuje imprez sportowych, ale jakie maratony w Polsce są w stanie zagwarantować niebywałe emocje? Gdzie warto wystartować, aby poczuć magię biegania i stać się częścią wielkiego wydarzenia?
Maratony w Polsce – zestawienie 10 najlepszych biegów okiem Bieganie Uskrzydla
fot. ORLEN Warsaw Marathon 2018 r., Biuro Prasowe Organizatora
1. Orlen Warsaw Marathon – Warszawa, 22.04.2018 r. Bieg, który w niebywale krótkim czasie urósł do rangi jednego z najliczniejszych i najbardziej popularnych maratonów organizowanych w Polsce. Jego historia sięga zaledwie 2013 roku, kiedy to odbyły się pierwsze zawody, a łącznie we wszystkich sześciu edycjach wystartowało około 180 tys. biegaczy (dodając także tych startujących w biegu towarzyszącym OSHEE na dystansie 10 km). W ramach maratonu, pod patronatem Polskiego Związku Lekkiej Atletyki, odbywają się również Mistrzostwa Polski w Maratonie Mężczyzn, które wpływają na obecność najlepszych polskich zawodników. Organizator określa zawody mianem Narodowego Święta Biegania, co znajduje odzwierciedlenie w oprawie biegu, prestiżowej lokalizacji startu/mety – okolicach Stadionu PGE Narodowy oraz przez bogaty pakiet startowy.
Orlen Warsaw Marathon to również odbywające się Targi Expo, które przyciągają licznych wystawców, a zawodnikom biorącym udział w maratonie i biegu na 10 km stwarzają okazję do zapoznania się z najnowszym asortymentem topowych firm. Wśród listy wystawców z 2018 roku można znaleźć było marki Asics, Suunto, Polar, Garmin, Altra Running, Blackroll, Compressport, Intersport, Brubeck i wiele innych. Tegoroczna edycja targów została świetnie zlokalizowana, ponieważ wszystko działo się na głównej płycie Stadionu PGE Narodowy. Orlen maraton wyróżnia się na tle innych imprez biegowych bardzo wysokimi nagrodami finansowymi dla zwycięzców, co za tym idzie, ściąga do siebie całą śmietankę najlepszych zawodników. Wśród nich są takie sławy jak np. Artur Kozłowski, Yared Shegumo, Arkadiusz Gardzielewski, Mariusz Giżyński, Emil Dobrowolski oraz Kamil Jastrzębski, a w gronie pań Izabela Trzaskalska, Angelika Mach, Aleksandra Lisowska czy Anna Łapińska. Orlen jest niewątpliwie najpopularniejszym maratonem w Polsce tworząc wokoło całego wydarzenia wiele niezapomnianych biegowych emocji.
fot. 17. PKO Poznań Maraton 2016 r., Przemysław Szyszka
2. Poznań Maraton im. Macieja Frankiewicza – Poznań, 14.10.2018 r. Zawody organizowane w stolicy województwa wielkopolskiego, które co roku przyciągają tysiące spragnionych wrażeń biegaczy. Pierwsza edycja wystartowała w 2000 roku i od samego początku istnienia zajmuje czołowe miejsce w rankingu największych maratonów w kraju i Europie Środkowo-Wschodniej. Poznań to miejsce, w którym kumuluje się pozytywna energia udzielająca się wszystkim odwiedzającym metropolię. Mieszają się tutaj wpływy tzw. Nowej Europy z kulturą Zachodu. Tutaj narodziło się państwo polskie, a rozpoczęte w Poznaniu powstanie wielkopolskie było jedynym zwycięskim zrywem niepodległościowym w Polsce i potwierdzeniem wyjątkowej zaradności Poznaniaków. Miasto słynie także z organizacji największych imprez targowych w Polsce, a także popularnych wydarzeń i festiwali. Stare Miasto w Poznaniu przepełniają malownicze kamienice i restauracje serwujące regionalne dania. Osoby spragnione sportowych emocji powinny udać się nad Jezioro Maltańskie, które położone w obrębie miasta gości wielu miłośników biegania czy jazdy na rolkach.
Poznań Maraton jest jednym z najlepiej zorganizowanych biegów ulicznych. Świetna trasa biegu, wiwatujące tłumy kibiców, strefa startu i mety, a także pakiety startowe oraz piękne medale są mocnymi stronami maratonu. Tegoroczny zwycięzca otrzyma 12 tysięcy złotych, drugi na mecie zawodnik zgarnie 8 tysięcy złotych, a biegacz plasujący się na trzecim miejscu 6 tysięcy złotych. Start zaplanowano z ulicy Grunwaldzkiej, a metę wzorem poprzednich edycji na Placu Św. Marka na Międzynarodowych Targach Poznańskich. Tradycją poznańskiego maratonu stała się także organizacja Targów Expo, które w 2017 r. cieszyły się bardzo dużym zainteresowaniem zawodników odbierających pakiety startowe. W 2017 roku na targach można było zapoznać się z ofertą takich firm jak m.in. Tanita, Aftershokz, CEP, Kalenji by Decathlon. Ostateczny termin zapisów na 19. edycję maratonu mija 13 października lub też po osiągnięciu maksymalnego limitu zgłoszeń tj. 8 000 zawodników. Poznań Maraton jest częścią Korony Maratonów Polskich.
fot. Cracovia Maraton 2017 r., Szymon Gruchalski, Zarządu Infrastruktury Sportowej w Krakowie
3. Cracovia Maraton – Kraków, 22.04.2018 r. Organizowany od 2002 roku jest jedną z najpopularniejszych imprez biegowych mającą duży wpływ na maratony w Polsce przez swoją międzynarodowość – wysoką frekwencję uczestników z zagranicy. W dotychczasowych edycjach Cracovia Maraton startowali biegacze z aż 55 krajów. Krakowa nikomu nie trzeba rekomendować, a zgodnie z hasłem imprezy: „z historią w tle” uczestnicy maratonu co roku przebiegają obok wielu wspaniałych zabytków podwawelskiego grodu. Start i meta usytuowane są na krakowskim Rynku Głównym, który już na kilka dni przed zawodami zamienia się w jedną wielką strefę maratończyków.
Wyjątkowość tego biegu tkwi w pięknym mieście i dobrze przemyślanej trasie zawodów. Startujący w maratonie biegacze przyjeżdżają do Krakowa kilka dni przed zawodami po to, aby zakosztować choć trochę smaku małopolski. Niebagatelne uliczki obfitujące w liczne restauracje, puby, sklepy i cukiernie. Tutaj na każdym kroku tradycja spotyka się z nowoczesnością. Warto odwiedzić Zamek Królewski na Wawelu w słoneczny, wiosenny dzień, aby zobaczyć panoramę miasta i choć trochę odpocząć przed emocjami związanymi z udziałem w biegu. Cracovia Maraton zamyka redakcyjne TOP 3. Jakie maratony w Polsce są jeszcze interesujące?
fot. 39. PZU Maraton Warszawski 2017 r., Piotr Dymus
4. Maraton Warszawski – 30.09.2018 r. Bieg organizowany nieprzerwanie od 1979 roku! Jedno z najbardziej atrakcyjnych biegowych wydarzeń w Polsce. Do udziału w tym biegu przybywa co roku wielu zawodników z zagranicy – szczególnie Ci, którzy pragną przebiec maraton w każdej Europejskiej stolicy. Maraton Warszawski od lat jest w centrum zainteresowań zawodników chcących podjąć wyzwanie na trasie 42 km 195 m w drugiej połowie roku. Lista startowa zawsze robi tutaj wrażenie, więc na trasie biegu spotkać można wielu świetnych biegaczy m.in Mariusza Giżyńskiego, Arkadiusza Gardzielewskiego, Błażeja Brzezińskiego i wielu innych. Jak pokazuje organizator zawodów, czyli Fundacja „Maraton Warszawski” nie liczy się tylko ściganie, ale biegacze mogą na co dzień pomagać innym dzięki zbiórkom pieniędzy dla potrzebujących. Dzięki zaangażowaniu setek osób w akcji #BiegamDobrze zebrano już ponad 3 mln złotych! Nagrodą główną dla zwycięzcy 40. PZU Maratonu Warszawskiego będzie crossover Fiat 500X.
fot. Archiwum własne, 35. PKO Wrocław Maraton 2017 r.
5. Wrocław Maraton – 9.09.2018 r. Zawody organizowane w stolicy Dolnego Śląska to piękny fragment historii biegania w Polsce. Początki wrocławskich biegów maratońskich sięgają 1983 roku. Od 2008 roku organizatorem maratonu jest Młodzieżowe Centrum Sportu Wrocław i pod tym przewodnictwem maraton znacznie zyskał. Można wręcz uważać, że z roku na rok rozkręca się coraz bardziej. W tym roku odbędzie się 36. edycja Wrocław Maratonu. Myśląc o tych zawodach nie można pominąć pięknych medali, które wręczane są na linii mety. Można zaryzykować stwierdzeniem, że są to najpiękniejsze maratońskie medale w Polsce? Takie jest nasze zdanie. Sami zobaczcie i oceńcie, bowiem wygląd tegorocznych medali jest znany. Bieg ma jedną pętlę prowadzącą przez najatrakcyjniejsze części miasta – most Grunwaldzki oraz most Pokoju, Muzeum Narodowe, Katedrę św. Jana Chrzciciela oraz Ogród Botaniczny Uniwersytetu Wrocławskiego.
Wrocław jest miastem, które tętni życiem. Centrum tej międzynarodowej społeczności jest Rynek, który z licznymi wspaniale zdobionymi kamieniczkami stanowi perłę w koronie dla podróżnych przybywających na Dolny Śląsk. Każda kamieniczka posiada swoją historyczną nazwę związaną z losami budynku lub atrybutem umieszczonym na jego elewacji. Zaowocowało to nazwami np. kamienica Pod Złotym Dzbanem, Pod Gryfami, Pod Błękitnym Słońcem, Pod Zieloną Dynią i wieloma innymi. Bogata oferta uczelni ściąga do miasta tysiące studentów, którzy pragną kształcić się w pięknym zabytkowym mieście, ale też bawić się w licznych pubach, barach i skwerach miejskich. Jakie jeszcze maratony w Polsce wzięliśmy pod uwagę? Pozostały jeszcze trzy.
fot. Archiwum Maraton Dębno, Marek Pereć
6. Maraton Dębno – 8.04.2018 r. Jeden z najstarszych i najszybszych maratonów w Polsce. Ciekawostką jest fakt, że miasto Dębno jest gospodarzem Mistrzostw Polski w Maratonie już po raz 37., a pierwsze zawody rangi mistrzowskiej rozegrano w 1969 roku. W 2018 roku Dębno stało się areną zmagań biegaczy na dystansach mistrzowskich. W trakcie 45. Maratonu Dębno rozegrane zostały 38. Mistrzostwa Polski Kobiet, 16. Mistrzostwa Polski Policjantów, 5. Mistrzostwa Polski Strażaków oraz 5. Mistrzostwa Polski Nauczycieli. To czyni ten bieg jednym z najlepiej obsadzonych maratonów w kraju. To właśnie w Dębnie średnia z dziesięciu najlepszych wyników w kategorii kobiet wynosi 2:33:05, a w kategorii mężczyzn 2:11:30. Niezmiennie jest to bardziej kameralny bieg, daleki od tych licznie odwiedzanych przez biegaczy – na trasę tegorocznych zawodów wyruszyło zaledwie 2500 pasjonatów biegów.
fot. Archiwum Maraton Łódź 2017 r., Biuro Prasowe Organizatora
7. Maraton Łódź – 15.04.2018 r. Od 2011 roku nad organizacją maratonu czuwają miasto Łódź oraz DOZ S.A. W tym czasie impreza otrzymała status IAAF Silver Label Road Race oraz została gospodarzem Mistrzostw Polski Kobiet w Maratonie. Od 2017 roku jest to bieg reklamowany jako „najgłośniejszy maraton w Polsce”, a wzdłuż trasy przygotowywanych jest wiele punktów kibicowania, gdzie posłuchać można muzyki na żywo. Zespoły wybiera Wojciech Łuszczykiewicz, dyrektor muzyczny DOZ Maratonu Łódź, wokalista zespołu Video. W kibicowanie zaangażowane są także łódzkie szkoły, dla których przygotowywane są liczne konkursy z atrakcyjnymi nagrodami. Od wielu lat DOZ Maratonowi Łódź towarzyszy akcja „Biegam – Pomagam”. W ciągu minionych 7 lat biegacze wraz z DOZ Fundacją dbam o zdrowie zebrali na cele charytatywne już ponad 200 tysięcy złotych.
8. Gdańsk Maraton – 15.04.2018 r. Stolica województwa pomorskiego przyciąga biegaczy wyjątkowo urodziwą trasą biegu, dzięki której można poznać wiele ciekawych, często symbolicznych miejsc Gdańska. Jedna pętla prowadzi przez najbardziej charakterystyczne lokalizacje: Starówkę z ulicą Długą, Długi Targ z Fontanną Neptuna, Pomnik Poległych Stoczniowców, Europejskie Centrum Solidarności, Stadion Energa Gdańsk, czy Park Nadmorski im. R. Reagana. To niezwykła okazja do poznania Gdańska w ciągu tego biegu. Start i meta umiejscowione w hali targowej AMBEREXPO stwarzają świetne zaplecze organizacyjne potrzebne biegaczom. Trasa posiada atest Polskiego Związku Lekkiej Atletyki. Na starcie gdańskiej imprezy goszczą znani biegacze, a wśród nich można odnaleźć m.in. Piotra Pobłockiego, Bartosza Mazerskiego czy Marcina Rakoczy. Silną stawkę tworzą także panie: Karolina Pobłocka, Justyna Śliwiak czy Ewa Huryń, która wygrywała w Gdańsku w dwóch pierwszych edycjach.
To jest nasza lista. A jakie maratony w Polsce zagościły na Waszej biegowej liście? W jakich zawodach braliście udział? Czy byliście zadowoleni z organizacji zawodów?
Autor: Kamil Nowak; informacje zebrane z oficjalnych stron biegów
Najlepszy maraton dla mnie to Poznań Maraton, później Caracovia, później Orlen. Biegłem w tych trzech i zawsze byłem mega zadowolony. Pozdrawiam
Maraton Dębno jest numerem jeden dzięki nie robieniu z tego wydarzenia takiej masówki. Mniejszy maraton, który warto przebiec, aby czuć się dobrze na trasie, a nie jak śledź. Kolejne to już w zasadzie obojętnie, czy to Kraków, Wrocław, Warszawa, maratony tam są dużo liczniejsze niż Dębno przez co osobiście biega mi się tam słabiej.
Zdecydowanie Maraton Marszawski. Organizacja, pakiet, trasa, atmosfera i stolica!
Najlepszym maratonem jest Orlen Warszawa. Biegałem w tym roku i muszę powiedzieć że najlepszy bieg w moim życiu. Świetna organizacja i odbiór pakietów – darmowe zwiedzanie stadionu narodowego.
Mój pierwszy maraton to 18 PKO Maraton Poznań, przebiegnięty w całości z uśmiechem na ustach, potem było Dębno, tutaj już dowiedziałem się co to jest „ściana” , ale nie rezygnuję z maratonów, będą następne i zapewne każdy będzie inny .
Poznań – słabo opóźnienie startu punkty z woda co 5 km….
Dębno – totalna wiocha i problem z wyjazdem
Wrocław – bardzo fajny maraton choć duże problemy z dotarciem na start zbyt szybko tramwaje wyłączyli z ruchu.
Warszawa Maraton – Bardzo dobrze zorganizowany bezpieczny i na nim poczułem jeszcze tą atmosferę maratonu podobnie jak we Wrocławiu, niestety zabrakło tego w Poznaniu
Dębno? Śmiem twierdzić, że jakby nie był w KMP, to nie byłoby nigdy problemów z zapisami. Przebiegłem w Polsce 9 maratonów, ale w Dębnie niestety najsłabszy organizacyjnie. Do innych nie mam większych uwag.
Co sprawia Twoim zdaniem, że Dębno pod względem organizacyjnym wypada słabo? Problemy z zapisami nie są dużą bolączkę – wszystkim organizatorom się zdarzają. To kwestia wyłącznie posiadanej infrastruktury serwerowej, która w 99% w ciągu roku spełnia swoje oczekiwania, jedynie podczas pierwszych dni rejestracji często coś pada.
To miało być 8 najlepszych maratonów a Wy podaliście 8 największych
Jakie są według Ciebie te najlepsze? Jakie biegi zapadły w pamięć?
Tezeusz11 ma racje . Napisaliście najlepsze , czyli liczyłem także na info o profilu trasy ( tak plus minus ) , średnich temperaturach itp . To są ważne informacje . Podaliście największe maratonu w Polsce ale gdzie jest najbardziej przyjaźnie dla biegacza jeśli chodzi o szansę na szybki bieg ? Jeśli padłoby podobne pytanie o najlepsze w Europie, każdy powie że Berlin, Londyn. A ja wam polecę Walencję mega szybka płaska trasa, pogoda co roku dobra. Barcelona piękna oprawa, wspaniali kibice co 2,5 km woda, pomarańcze itp., ale trasa bardzo ciężka. Pozdrawiam
Słabo, spodziewałem się więcej niż przepisania ze stron organizatora info o maratonie. Na przykład profil trasy, gdzie będzie najszybciej, ile i jakie podbiegi, zbiegi.
Wielkie rozczarowanie
A to nie byłoby kolejne „przepisywanie” informacji? Dane o profilu trasy czy zbiegach / podbiegach podawane są także przez organizatora biegu. Identycznie jak materiał o lokalizacji startu / mety / pakietach etc.
Ja bym polecił jeszcze dwa biegi: Maraton Solidarności – start w Gdyni z metą na Starówce w Gdańsku, a po drodze jeszcze Sopot. Fakt, że odbywa się w środku lata (zawsze 15 sierpnia) i często w niemiłosiernym upale, jednak meta – podczas odbywającego się Jarmarku Dominikańskiego – zawsze rekompensuje cały trud biegu. Drugi to Silesia Marathon (w październiku) – łączący 4 miasta Górnego Śląska: start w Katowicach, następnie przez Mysłowice i Siemianowice Śl., i z metą na Stadionie Śląskim w Chorzowie.