Zegarek GPS ONmove 220 Geonaute – recenzja

polecane

Zegarek GPS ONmove 220 Geonaute – recenzja

Kamil Nowak
22 października, 2016
Recenzje

Zegarek GPS ONmove 220 Geonaute to produkt dostępny w sieci Decathlon. Jego niska cena i duża liczba funkcji zaciekawiły nas do tego stopnia, że poddaliśmy go bardzo wnikliwej recenzji. Czy ONmove 220 obronił się i uzyskał pozytywny wynik w końcowej fazie testu? Jak wypadł na tle konkurencji? Zobaczcie sami. 

Geonaute ONmove 220

Decathlon potrafi zaskoczyć ceną, a Geonaute funkcjonalnością. Połączenie tych dwóch czynników może zaowocować stworzeniem interesującego produktu. Czy taki jest ONmove 220? Poniżej znajduje się bardzo obszerny test, a w nim wszystko to, co będziecie chcieli wiedzieć o tym produkcie. Dodatkiem do recenzji są filmy wideo, które przedstawiają poszczególne funkcje zegarka i zawierają komentarz głosowy.

Wygląd i jakość materiałów

Geonaute ONmove 220

ONmove 220 Geonaute wizualnie jest przyjemny dla oka. Pierwsze wrażenie po wyjęciu zegarka z pudełka jest bardzo pozytywne, ponieważ dominuje urok małych detali, wygodnego ustawienia przycisków, okrągłej koperty i giętkiego paska.

Geonaute ONmove 220

Układ 5 przycisków jest praktyczny, a wciskanie poszczególnych przycisków jest bardzo „gładkie”. Nic nie blokuje się i wystarczy tylko delikatne dotknięcie. Testowaliśmy już wiele zegarków i aktualnie najgorzej w kontekście obsługi przycisków (ich wciskania) wypada Runtastic GPS Watch, gdzie wymagane jest mocne dociskanie, aby zegarek zareagował. W Geonaute wszystkie 5 przycisków chodzi świetnie, a układ (3 po lewej i 2 po prawej) jest praktyczny!

Geonaute ONmove 220

Detale, takie jak zapięcie paska z napisem „ONmove” dodają uroku, a na żywo wyglądają jeszcze lepiej.

Geonaute ONmove 220

Pełny zestaw, który otrzymamy wraz z zakupem zegarka to:

zestaw zegarek Geonaute onmove 220

Podsumowując wygląd Geonaute można stwierdzić jednoznacznie, że wizualnie jest to model dopracowany. Estetyczny, o przyjemnym kształcie. Jakość materiałów nie rozczarowuje, elementy są przyjemne w dotyku, a sam zegarek delikatnie oplata nadgarstek nie powodując żadnych obtarć. Model jest bardzo lekki, ponieważ jego masa to jedynie 51 g, przy grubości 15 mm i średnicy 45,5 mm.

Najważniejsze funkcje ONmove 220 Geonaute

zegarek Geonaute ONmove 220

Zegarek Geonaute został wyposażony w antenę GPS i funkcję FastFix, która pozwala na szybszy odbiór sygnału z satelity. Do Geonaute możemy sparować odpowiednią opaskę HR, która posłuży do mierzenia tętna. Tym samym uzyskamy dostęp nie tylko do danych z GPS mówiących o dystansie, prędkości i tempie (chwilowym i średnim), ale również o spalonych kaloriach i określonych strefach.

Bluetooth Smart pozwala na transfer danych z zegarka do kompatybilnego smartfon’a dzięki aplikacji myGeonaute connect (dostępnej na iOS i Android). Zegarek jest odporny na wodę, ale tylko w klasie wodoszczelności IPX7, co w praktyce oznacza tyle, że posiada jedynie ochronę od zachlapania wodą (można z nim biegać w deszczu) i pozwala tylko na krótkotrwałe zanurzenia w wodzie. Pod względem tej klasy wodoszczelności jest dużo obostrzeń, więc należy szczególnie uważać na wszelkie kąpiele.

Ciekawą opcją jest zgranie treningów do serwisu decathloncoach.com i późniejszy eksport danych do plików GPX. Dzięki temu możemy korzystać z innych serwisów sportowych (Strava, Runkeeper etc).

Podświetlenie, porównanie Geonaute, Suunto

Na końcu informacji związanych z funkcjami pozostawiliśmy podświetlenie tarczy zegarka. Z uwagi na pogodę i coraz częstsze wieczorne treningi podświetlenie, które sprawia, że dane zaprezentowane na wyświetlaczu są czytelnie podczas biegu jest na wagę złota. Podświetlenie informacji prezentowanych na ekranie jest perfekcyjne. Wszystkie cyfry są wyraźnie widoczne. Powyższe zdjęcie pokazuje porównanie podświetlenia z zegarkiem Suunto Core All Black. Geonaute wychodzi z niego obronną ręką i naszym zdaniem zapewnia użytkownikowi lepszą widzialność danych.

To, czego brakuje, a nie rzuca się od razu w oczy to wibracje, a raczej ich nieobecność. Zegarek Geonaute nie posiada wibracji. Bardzo duży brak, który szczególnie odczuwalny jest w trakcie aktywności sportowej. Pomimo tego, że sygnalizacje dźwiękowe zostały dopracowane i są o odpowiedniej głośności, to brak wibracji w modelu 220 wydaje się być sporym niedociągnięciem.

Zegarek nie monitoruje aktywności użytkownika w ciągu dnia i nie przedstawia wskazówek pozwalających na określenie stopnia dziennej ruchliwości. Próżno poszukiwać w nim informacji o krokach czy kilometrach, które wykonaliśmy w ciągu dnia. Szkoda, że nie przewidziano takiej funkcji.

Profile sportowe

zegarek Geonaute interwały
Treningi biegowe z ONmove 220 Geonaute są bardzo przyjemne, ponieważ jesteśmy w stanie dużo ustawić z poziomu zegarka. Chodzi np. o możliwość zaplanowania sesji interwałowej, treningu z określonym celem, a kończąc na ekranach treningowych. Ale oczywiście są pewne ograniczenia i na ich omówieniu skupiliśmy się poniżej.

Za pomocą pierwszej funkcji czyli sesji interwałowej możemy zaprogramować kompletny trening czyli ustawić: czas rozgrzewki, czas wysiłku, czas odpoczynku, ilość serii i czas odpoczynku pomiędzy seriami. Funkcja sprawdza się dobrze, ale nie rewelacyjne, bo szczególnie odczuwalny jest brak wibracji. W przypadku, kiedy biegniemy mocno i jesteśmy już po kilku cyklach interwałowych, to odbiór bodźców z otoczenia staje się utrudniony, a konieczność nasłuchiwania dźwięków jest niewygodna i wymaga dużego skupienia. Kolejnym ograniczeniem w planowaniu sesji jest brak możliwości ustawiania bardziej skomplikowanych (zaawansowanych) treningów. W zegarku 220 możemy zaplanować sesje, które składają się z tych samych elementów i które powielamy np. 1 minuta szybkiego biegu, później 15 sekund odpoczynku i całość powtarzamy 10 razy. Zegarek ONmove 220 Geonaute nie daje możliwości kombinacyjnych, gdzie każdy element jest inny np. 60 sekund sprint, 30 sekund przerwa, 90 sekund sprint, 30 sekund przerwy, 120 sekund sprint, 40 sekund przerwy etc.

Geonaute onmove 220

Warto wspomnieć o tym, że z poziomu zegarka możemy ręcznie zaprogramować tzw. „ekrany treningowe”, czyli układ informacji prezentowanych na wyświetlaczu zegarka podczas aktywności. Wystarczy wejść w zakładkę Display i dokonać stosownym zmian. Tak to wygląda w praktyce:

Geonaute onmove 220

Możemy skomponować trzy ekrany, a na każdym po dwie informacje. Na dole znajduje się ekran numer 2 i ustawione parametry, związane z szybkością treningu.

Geonaute onmove 220
Poniżej czas oraz spalone kalorie:

Geonaute onmove 220
Informacje na ekranach można swobodnie konfigurować. Szkoda, że ograniczono liczbę wyświetlanych informacji do zaledwie dwóch sekcji. Jest to o tyle problematyczne, że osoba przyzwyczajona do ekranu, na którym znajdują się dane z 4 sekcji np. tempo, dystans, czas trwania biegu i tętno musi przeskakiwać pomiędzy oknami. Dla przykładu, w modelu Polar M400 mamy dostęp do 4 informacji na jednym ekranie. Jest to znacznie praktyczniejsze.

Czas potrzebny na „złapanie” satelity i ruszenie w trasę

Jedna ze słabszych stron tego modelu, ponieważ czas namierzenia lokalizacji GPS jest bardzo długi. Można odczuć ten fakt chcąc rozpocząć trening podczas chłodnego poranka, kiedy trzeba stać około 40 sekund bez ruchu, aby Geonaute ustalił pozycję GPS. Generalnie długo. Poniżej wideo, które obrazuje ten proces.

Podczas nagrywania materiału moment ustalenia lokalizacji GPS oscylował na poziomie 29 sekund. Taki wynik zdarza się jednak sporadycznie i najczęściej trzeba odczekać powyżej 40 sekund.

Jakość sygnału GPS (mapy) 

decathlon coach

Zdecydowana większość osób zatrzyma się w tym miejscu na dłużej, aby sprawdzić ślad GPS i rysowanie mapy. Produkt jest budżetowy, czyli charakteryzuje się bardzo niską ceną i jest powszechnie dostępny w „markecie”. Czy przy takim założeniu jest w stanie zagwarantować chociażby „przyzwoitą” jakość rysowanych tras?

Geonaute trasa GPS

Do precyzyjnego ustalenia odchylenia (w procentach), które wykazuje ONmove 220 Geonaute w przebytej drodze, posłużymy się rzetelnym wyliczeniem trasy na długości 1000 metrów i jej wielokrotnym przebiegnięciu. Czy odchylenie jest duże? Zebrane dane wpisaliśmy do poniższej tabeli:

Testowa próba Średnie tempo / min Dystans / km Odchylenie w %
1 5:37″ 1,01 1
2 5:36″ 1,04 4
3 5:37″ 0,99 1
4 4:16″ 0,97 3
5 5:01″ 0,97 3
6 4:52″ 0,99 1
7 4:33″ 0,99 1
8 4:24″ 1,00 0
9 5:36″ 0,99 1
10 5:37″ 1,01 1

Na początku podsumowania informacji ujętych w tabeli należy podkreślić, że dane prezentowane są z dokładnością do 0,01 km. Geonaute sześć razy wykazał 1% odchylenia, dwa razy 3% i po jeden raz 4% i 0% różnicy w pomiarze odcinka 1000 metrów. Największe zanotowane odchylenie to 4%. Średnia wartość dla wszystkich testowych treningów wyniosła 1,6%. Z uwagi na cenę urządzenia jest to zadziwiający i niezwykle dobry wynik. Dokładnie taki sam test prowadziliśmy niedawno dla smartwatch’a Polar M600, który wykazał 1,5% odchylenie od trasy (jego cena to ponad 1500 zł). Różnica pomiędzy tymi modelami to tylko 0,1% i jest to przy teoretycznym przebiegnięciu 10 kilometrów i pomiarze z obu urządzeń, różnica w okolicach 10 metrów. To absolutnie rewelacyjny wynik patrząc na ceny obu zegarków. Krótko mówiąc: jakość śladu GPS jest rewelacyjna i można w 100% zaufać wskazaniom na ekranie zegarka. Brawo Geonaute!

Aktualizacje i komunikacja

Zegarek Geonaute ONmove 220

Aktualizacje i komunikacja, a także synchronizacja sesji treningowych z witryną Decathlon Coach przebiegają sprawnie. Podczas testów nic się nie zawiesiło, a wszelkie dane przesyłane były niemal ekspresowo. Główne okno serwisu Coach, gdzie zapisywane są wszelkie nasze aktywności wygląda tak:

Decathlon Coach

Poruszanie się po Decathlon Coach jest intuicyjne, całość została dobrze zaprojektowana i podzielona na sekcje związane z historią aktywności, statystykami, poradami, społecznością oraz ciałem (opcja działa w połączeniu z wagą Geonaute Scale 700). Główną zaletą Coach jest logicznie zaprojektowany układ informacji i wszystkich kolumn (w całej aplikacji). Aplikacja nie jest bardzo rozbudowana, zawiera podstawowe analizy treningów. Natomiast przyjemnie dla oka wygląda porównywanie ze sobą wybranych sesji treningowych (poniżej screen). Tę opcję można zastosować do podobnych treningów np. biegów na dystansie 5 km i porównaniu ze sobą takich wartości jak prędkość, czas trwania, spalone kalorie czy tętno.

sesje treningowe

Aplikacja na smartfon myGeonaute pozwala zapisywać treningi za pomocą Bluetooth Smart pomiędzy zegarkiem a serwisem Decathlon Coach. Wystarczy włączyć proces synchronizacji, a sesje będziemy mogli przeglądać na ekranie telefonu. Aplikacja myGeonaute umożliwia szybkie zapoznanie się z wynikami treningu, a przykładowy trening biegowy wygląda tak:

myGeonaute

Jedna czynność jest szczególnie denerwująca w aplikacji, a mianowicie to, że za każdym razem, gdy chcemy sprawdzić w niej dane, musimy się do niej zalogować. Aplikacja jakimś dziwnym trafem nie ma możliwości (lub ta opcja nie działa poprawnie) zapamiętania naszych danych (loginu i hasła), co pozwoliłoby na automatyczne logowanie do myGeonaute. Nie ma przycisku na ekranie głównym „zapamiętaj mnie na tym urządzeniu”, a to znacznie przyśpieszyłoby obsługę.

Czas działania baterii 

Geonaute 220

Czas działania Geonaute przy włączonej lokalizacji GPS wynosi 7 godzin, a 10 dni w trybie zegarka. Nie jest to powalający wynik, raczej lokujący ONmove 220 pośrodku stawki modeli z tego przedziału cenowego. De facto, jeśli ćwiczymy 4-5 razy w tygodniu i będziemy korzystać z zegarka podczas codziennych obowiązków, to baterii wystarczy na około tydzień.

Cena zegarka ONmove 220 Geonaute

Geonaute onmove 220

Cena zegarka GPS ONmove 220 Geonaute jest jego kolejną mocną stroną (zaraz za dokładnością śladu GPS, który jest znakomity). Geonaute kosztuje na stronie sklepu Decathlon jedynie 369,99 zł brutto. Cena jest bezapelacyjnie bardzo niska względem jakości produktu, który finalnie otrzymujemy. Pierwszy raz odkąd prowadzimy recenzje na łamach portalu twierdzimy, że wartość nie jest „relatywnie dobra”, a zwyczajnie niska. Zegarki z GPS z takimi możliwościami, jakie posiada ONmove 220 zazwyczaj dostępne są w znacznie wyższych cenach. Oznacza to tyle, że osoba, która chce kupić ten produkt otrzyma dopracowany zegarek za małe pieniądze.

Dopowiedzeniem do „niskiej ceny” jest materiał o zegarkach z GPS do 500 zł, podczas którego poszukiwaliśmy tanich modeli. Do tego artykułu było nam bardzo ciężko zaprezentować spory przekrój zegarków, bo topowe firmy zaniedbują ten pułap cenowy. Dobrze, że Geonaute dodaje swoją cegiełkę do tego przedziału i oddaje w nasze ręce model 220. Brawo.

Podsumowanie 

zegarek Geonaute ONmove 220

Nasza ocena

Zakończyliśmy test zegarka GPS ONmove 220 Geonaute. Zalety tego modelu to bez wątpienia: przyjazna cena, perfekcyjne podświetlenie ekranu, bardzo dokładny pomiar GPS, wygląd i jakość materiałów, możliwość podłączenia opaski HR, która pozwoli na mierzenie tętna. Nie testowaliśmy jakości pomiaru tętna w tym modelu. Do wad naszym zdaniem można zaliczyć: podczas odłączenia zegarka i przy niepełnym załadowaniu baterii niekiedy trzeba ponownie wprowadzić dane o użytkowniku, których jest sporo i zajmuje to kilka chwil, czasochłonne łapanie sygnału GPS. Szkoda, że Geonaute nie mierzy prędkości ani dystansu w pomieszczeniach. Nie posiada wibracji, co jest dużym brakiem. Nie ma pomiaru aktywności fizycznej w ciągu dnia.

 • Obsługa w trakcie aktywności
 • Oprogramowanie (np. aktualizacje, zapis treningów, synchronizacja)
 • Żywotność baterii
 • Analiza treningów
 • Wygląd i jakość materiałów
 • Funkcjonalność
 • Pomiar trasy (długość, rysowanie mapy)
 • Szybkość łapania sygnału GPS

polecane

Dołącz do dyskusji, zostaw komentarz

 1. Marek P. pisze:

  Kupiłem ONMOVE 220 kilka dni temu i jestem bardzo zadowolony. Obsługa w trakcie biegania nie jest żadnym problemem a przeskakiwanie pomiędzy danymi nie stanowi jakiegoś wielkiego problemu. Nie sprawdzałem jeszcze jak działa na treningach interwałowych ale jeżeli chodzi o normalne treningi biegowe to jak dla mnie rewelacja. A GPS ? No może chwilę trzeba postać na dworze ale jak złapie to trzyma i nie ma przerw. Tak, że jestem pozytywnie zaskoczony ogólną jakością sprzętu.

  1. Kamil Nowak - Bieganie Uskrzydla pisze:

   Marku, dziękujemy za wypowiedz! Faktycznie, ten zegarek jest dopracowany i godny polecenia 🙂

 2. Marcin pisze:

  Witajcie, dostałem zegarek w prezencie, fajny gadżet, zastanawia mnie tylko czy pika co kilometr czy nie 🙂

  1. Kamil Nowak - Bieganie Uskrzydla pisze:

   Cześć. Tak, „pika” i zapisuje automatycznie okrążenia 🙂

   1. Marcin pisze:

    a to muszę pogmerać w ustawieniach 🙂 dzięki bardzo 🙂 jak dla amatora jak ja fajny zegarek 🙂 a to dopiero 3 rok zabawy z bieganiem się zacznie 🙂

 3. Łukasz pisze:

  jak mogę zobaczyć na programie decathlon coach gdzie biegałem nie program nie pokazuje mapy 🙁

  1. Kamil Nowak - Bieganie Uskrzydla pisze:

   A czy w Historii treningów (zakładka: Twoje sesje treningowe) jest zapisany trening, który chcesz podglądnąć?

   1. Łukasz pisze:

    nie mam takiej zakładki przy sesji traniegowej pokazuje mi tylko czas kalorie przewyższenia i on ,nie ukrywam na razie go testuje i łaziłem z nim kawałek jeszcze nie biegałem czy to może mieć wpływ??

    1. Kamil Nowak - Bieganie Uskrzydla pisze:

     Zobacz powyżej do akapitu „Aktualizacje i komunikacja” tam znajdziesz screen ekranu z aktywnościami – bieganiem. Czy widzisz taką mapę, jaka jest na tym zrzucie ekranu? Jeśli tam jej nie ma, to może nie złapałeś sygnału GPS i przeszedłeś tylko kilka metrów, zamknąłeś sesję i to może być powodem braku mapy. Osobiście testowałem ten model i GPS ma naprawdę na wysokim poziomie.
     PS. Czy, aby na pewno pokazał, że złapała sygnał GPS? Tutaj jest film jak włączyć sesję i GPS: https://www.youtube.com/watch?v=WLeMOvPeY-8

     1. rywalos pisze:

      teraz mi złapał jedną sesje ale dziś próbowałem kolejną i w zegarku pokazał ile odległości czas itd. ale nie pokazuje na programie nic oprócz czasu z tej sesji a gps chodził bo patrzyłem na zegarek ….jakiś pomysł ??

 4. ol pisze:

  Mam opisywany zegarek niestety nie potrafię ustawić opcji aby prędkość pokazywał w km/min. Czyżby nie były takiej funkcji?

  1. Kamil Nowak - Bieganie Uskrzydla pisze:

   Jest taka funkcja.

 5. jarek z. pisze:

  mam go od kilku dni, dziś przetestowałem go na biegu i podczas jazdy rowerem. sygnał GPS łapie bardzo szybko( kilkanaście sek.) nie gubi sygnału nawet w miejscach gdzie jest słaby zasięg(las) minus: brakuje pełnej wodoszczelności, pod prysznic trzeba zdejmować:(

 6. Ela pisze:

  Witam, chcę ten zegarek kupić na prezent, a najważniejszą funkcją jaka mnie interesuje, to ta, czy można ustawić daną prędkość biegu i czy po jej przekroczeniu zegarek daje o tym znać. Czy jest do tego potrzebna ta opaska? Proszę o odpowiedź.

Dołącz do dyskusji, zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Bronimy się przed SPAM-em. Uzupełnij pole:

Bieganie a alergia. 19 wskazówek o tym, jak wytrwać

Alergia to nieprawidłowa reakcja organizmu na niegroźny zazwyczaj czynnik. Przygotowałem 19 porad o tym, jak wytrwać z tym niewidzialnym wrogiem i się nie poddawać podczas biegania. Co warto wiedzieć, aby cieszyć się sportem w okresie kwitnienia roślin, drzew czy krzewów? (więcej…)