Zegarek Runtastic GPS Watch – recenzja

polecane

Zegarek Runtastic GPS Watch – recenzja

Kamil Nowak
16 września, 2016
Recenzje

Zegarek Runtastic GPS Watch wygląda niepozornie i tylko po małym znaczku „GPS” można rozpoznać, że jest to sprzęt przeznaczony dla sportowców. Czy Runtastic GPS Watch może konkurować z markami obecnymi na rynku? Wszystko dokładnie sprawdziliśmy w poniższej recenzji. 

Runtastic GPS Watch

Po opublikowaniu recenzji opaski fitness Orbit i inteligentnej wagi Libra przyszła kolei na zegarek sportowy marki Runtastic. Zegarek jest niespecjalnie dużych rozmiarów i o bardzo prostym wyglądzie, ale oczywiście nie będziemy się skupiać tylko na tych parametrach. Przyjrzymy się wnikliwie dokładności pomiarów GPS, funkcjonalności oraz jakości Runtastic GPS Watch. Poniżej przedstawiamy pełny test tego modelu.

Wygląd i jakość materiałów

Runtastic GPS Watch - opakowanie

Runtastic zaprojektowany jest tradycyjnie, co oznacza tyle, że wyglądem nie różni się od zegarka, który nosimy na co dzień. Posiada pięć przycisków, z których jeden jest w kolorze niebieskim. Pasek od zegarka jest dość miękki, wygodny i nie uwiera przy długim noszeniu czy wykonywaniu aktywności. Trzyma się mocno nadgarstka i nie przekręca podczas wymachów rękami.

Runtastic GPS Watch

Co z obsługą i przyciskami? Mogłoby być trochę lepiej. Obsługa zegarka jest bardzo prosta, ponieważ do dyspozycji jest 5 przycisków, które są jasno oznaczone. Może jest to kwestia pracy z zegarkiem i wyrobienia przycisków, które należy wciskać trochę mocniej. Szczególnie niebieski przycisk, który służy m.in. do szybkiego sprawdzenia poziomu naładowania baterii, ustawienia timera czy alarmu i potrzebuje niekiedy podwójnego wciśnięcia. Jeśli wciskamy go za lekko zegarek nie reaguje.

Runtastic GPS Watch

Ładowarka do zegarka Runtastic GPS Watch jest odpowiednich rozmiarów. Z tyłu zegarka znajduje się port, do którego należy podłączyć zapięcie (6 małych otworów). W komunikacji pomiędzy zegarkiem a laptopem nie występują żadne błędy, a proces przesyłania danych jest błyskawiczny. W zasadzie cały ekosystem Runtastic od strony programistycznej jest solidnie dopracowany i nie spotkały nas niemiłe niespodzianki – brawa dla inżynierów.

Runtastic GPS Watch - ładowanie

Wracając do kwestii ładowania baterii, to należy bardzo dokładnie zapiąć zegarek (trafić we wszystkie 6 otworów), ponieważ w innym przypadku proces się nie rozpocznie. Czasami jest to o tyle problematyczne, iż należy odwrócić zegarek i popatrzeć, jak schodzą się wtyki.

Na koniec warto dodać, że zegarek jest bardzo lekki, ponieważ jego masa to jedynie 57,5 g. Z racji jego małych rozmiarów i niskiej masy własnej, bardzo podoba się kobiecej części naszej redakcji 🙂

Najważniejsze funkcje Runtastic GPS Watch

Runtastic GPS Watch

Zegarek GPS Runtastic rejestruje parametry tj. tempo, okrążenia, spalone kalorie, dystans, tętno (za pomocą opaski HR), prędkość, czas, wysokość i docelowe strefy tętna. Funkcji na wyposażeniu jest więcej, bo możemy włączyć kompas, spersonalizować ekrany treningowe (po 3 na każdy sport) i niezwykle dokładnie analizować sesje treningowe w serwisie Runtastic.

Dostęp do tych wszystkich funkcji sprawia, że zegarek w swojej klasie cenowej wypada naprawdę dobrze. Szczególnie zwracamy uwagę na mnogość wyboru dyscyplin sportowych takich, jak bieganie, jazda na rowerze czy żeglarstwo.

Na koniec warto rozwinąć temat pomiaru tętna. Zegarek za pomocą dodatkowej opaski HR zakładanej na klatkę piersiową umożliwia zbieranie informacji o pracy serca. Jest to szczególnie potrzebne dla osoby opierającej swój trening na tętnie. W dalszej części recenzji przedstawimy nasze uwagi względem tego, czy praca sensora w opasce jest dokładna.

Konfiguracja zegarka (pierwsze uruchomienie)

Konfiguracja zegarka Runtastic

Runtastic przeprowadza za rączkę przez cały proces i wystarczy wejść na stronę Runtastic Connect, aby dowiedzieć się wszystkiego. Pierwszą czynnością będzie pobranie specjalnego programu do obsługi zegarka, treningów i zapisu ich w serwisie Runtastic oraz do przeprowadzania aktualizacji. Dla ułatwienia całe oprogramowanie dostępne jest w języku polskim, więc użytkownik nie powinien mieć problemów z jego obsługą.

Konfiguracja zegarka Runtastic

Poniżej znajduje się Runtastic Connect, który za pomocą kabla USB wspomaga proces ściągania danych z zegarka oraz m.in. zaprogramowanie zegarów treningowych. Dla każdej dyscypliny sportowej przewidziano po 3 takie zegary, gdzie na każdym możemy określić po trzy wartości prezentowane podczas aktywności fizycznej.

Konfiguracja zegarka Runtastic

Na omawianym przykładzie wyznaczyliśmy dla biegania trzy wartości tj. dystans, średnie tempo oraz czas aktywności. Wszystko możemy dowolnie modyfikować i zmieniać, a dla każdego sportu możemy zaprogramować oddzielne informacje. W skrócie: podczas wykonywania treningu na tarczy zegarka widzimy tylko te dane, które nas interesują. Bardzo dobra opcja szczególnie, że zazwyczaj jest ona dostępna w znacznie droższych zegarkach.

Pomiar tętna

Runtastic GPS Watch - tętno

Z pomiarem tętna jest jak z prowadzeniem samochodu. Gdy przesiadamy się na chwilę do innego auta, czujemy się nieswojo i potrzebujemy chwili, aby go wyczuć. Przyzwyczailiśmy się do konkurencyjnych urządzeń i potrzebowaliśmy kilku treningów, żeby oswoić się z czujnikiem tętna oferowanym przez Runtastic.

Runtastic pomiar tętna - opaska
Opaska Runtastic do pomiaru tętna wykonana została w dużej części z plastiku i przez to jest średnio wygodna na początku treningu, później uczucie dyskomfortu stopniowo zanika. W porównaniu do niektórych konkurencyjnych produktów, nie posiada materiałowego paska oplatającego klatkę piersiową i niewielkiego czujnika, tylko w przedniej części została wykonana w całości z tworzywa. Właśnie przez to rozwiązanie stała się masywna. Co z jakością pomiarów? Czy opaska jest precyzyjna? Odpowiedzi poniżej.

Pomiar tętna Runtastic

Pierwsze bieganie było swego rodzaju przetarciem szlaków, ponieważ zauważyliśmy kilka ciekawych rzeczy. Opaska działa bardzo szybko, bo przechodząc do wyboru dyscypliny i chcąc rozpocząć dany sport, to aktualny poziom tętna jest ustalany praktycznie „od ręki”. Nie ma chwil zwłoki.

Czasami zdarza się, że przy włączonym treningu i zatrzymaniu się np. przed światłami dla pieszych w celu przejścia na drugą stronę ulicy, zegarek pokazuje brak odczytu tętna, po czym za 1-1,5 sekundy wyświetla informację prawidłowo. Niesłychanie rzadko zdarzają się takie przerwy i zauważone zostały tylko podczas zerowej prędkości (całkowitego zatrzymania). W czasie treningu nic takiego się nie dzieje, patrzyliśmy zarówno na wykres tętna, jak i tarczę zegarka.

Pomiar tętna Runtastic

Wszystkie treningi dają się swobodnie analizować. Dane, które możemy zestawiać ze sobą to przewyższenie terenu, wysokość GPS, prędkość, tętno oraz tempo. Zaznaczając dany etap aktywności fizycznej przejdziemy do tzw. „przybliżenia”, gdzie informacje z poszczególnej sesji treningowej zostaną zawężone do danego fragmentu.  Wówczas możemy dokładnie sprawdzić tę część, która jest dla nas istotna.

Pomiar tętna Runtastic

Pomiar tętna nie wzbudza wątpliwości, a wartości, które prezentuje zegarek w trakcie wysiłku są rzeczywiste. Wszystkie treningi, które wykonaliśmy z tym sprzętem nie wskazują na błędy odczytu. Po synchronizacji i zapoznaniu się z sesjami na ekranie laptopa, również nie nasuwają uwag ani zastrzeżeń. Brak jest niespodziewanych wahań wykresu czy dziwnych odczytów.

Profile sportowe

Runtastic profile sportowe

Zegarek Runtastic GPS Watch obsługuje najpopularniejsze aktywności sportowe. Dostępne są treningi biegowe, kolarstwo, spacery, żeglarstwo i własnoręcznie zdefiniowany. My szczególnie przyglądaliśmy się dwóm pierwszym sportom, czyli bieganiu i kolarstwu. Są to zdecydowanie najpowszechniejsze aktywności i warte uwagi ze względu na tematykę naszego portalu.

Bardzo interesującą funkcją jest możliwość ręcznego ustawiania ekranów treningowych. Co jeszcze ciekawsze, można to robić zarówno z poziomu aplikacji dostępnej na komputer, jak również z poziomu zegarka.

Dyscyplinę możemy wybrać przechodząc pomiędzy oknami mode -> workout -> profiles -> select docierając do końcowego okna. Szkoda, że nie możemy wybierać tego bezpośrednio przed oknem rozpoczęcia treningu. Niestety jesteśmy zmuszeni przejść przez 4 powyższe okna i tutaj wybrać sport. Trochę za dużo niepotrzebnego klikania.

Czas potrzebny na „złapanie” satelity i ruszenie w trasę

Runtastic GPS Watch

Szybkość „łapania” sygnału GPS jest na najwyższym poziomie! Chyba jeszcze tak sprawnego zegarka nie testowaliśmy. Po wejściu w okno sportu, który chcemy uprawiać (przykładowy ekran powyżej) możemy od razu rozpoczynać trening. Dokładnie tak samo było, gdy sprawdzaliśmy szybkość odczytu tętna – wszystko działa błyskawicznie. Złapanie sygnału GPS zajmuje zegarkowi Runtastic około 1-2 sekund.

Warto dodać, że nie mają znaczenia czynniki dodatkowe jak np. teren zalesiony, bliskość wysokich budynków czy mocno zaciągnięte chmurami niebo. Zegarek zachowuje się powtarzalnie i namierza naszą lokalizację w podobnym czasie.

Jakość sygnału GPS (mapy)

Runtastic - jakość GPS?

Przy jakości sygnału GPS zatrzymamy się na dłużej, ponieważ jest o czym pisać. Można wiele powiedzieć, zarówno dobrych słów, jak i trochę gorzkich. Zaczniemy od dobrych wiadomości. Runtastic GPS Watch ma dobrą antenę GPS i zapewnia dość precyzyjne informacje o przebytej trasie. Jednak dane nie są perfekcyjne. Niekiedy zdarzają się odstępstwa i dlatego przygotowaliśmy kilka etapów naszych testowych biegów, aby całą sprawę przybliżyć dokładniej.

Runtastic GPS Watch
Pierwszy wycinek z trasy znajduje się powyżej. Wybraliśmy niezbyt wysokie zabudowania (domy jednorodzinne) i spokojnym tempem biegliśmy przy ulicy. Całą trasę czyli około 6 km zegarek Runtastic GPS Watch wskazał poprawnie, poza jednym przypadkiem (numer 1). Wystąpiło około 5 metrowe odchylenie od prawidłowej trasy. To jeszcze nie jest najgorsze, bo dalsze przykłady pokażą większe nieprawidłowości pomiaru.

Runtastic GPS Watch - pomiar trasy

Podczas rozpoczęcia biegu numer 2 trening również odbywał się przy niskiej zabudowie domów jednorodzinnych. Start miał miejsce na chodniku przy ulicy, a względem zegarka kilkadziesiąt metrów dalej, na posesji prywatnego domu. Tutaj różnica wyniosła około 30 metrów od faktycznej lokalizacji.

Teraz przejdziemy do naszego ulubionego miejsca czyli Uniwersyteckiego Szpitalu Klinicznego we Wrocławiu, gdzie są dwa betonowe naziemne tunele, nad którymi znajduje się podjazd dla karetek. Grubość tuneli to po około 1,5 m betonu. W tym miejscu miały już testy takie zegarki jak TomTom Runner 2 czy chociażby Polar V800. Jak wypada Runtastic?

Runtastic GPS Watch - pomiar trasy

Odchylenie w pomiarze nie jest duże, ale o dwóch rzeczach warto napisać. Numer 3 czyli odcinek wykonany już w tunelu i wskazanie zegarka Runtastic o 5 metrów od prawidłowej trasy oraz miejsce numer 4, gdzie według Runtastic biegniemy… po dachu budynku. Pierwszy tunel faktycznie zegarek wyznaczył inaczej, ale przy drugim tunelu już wszystko było idealnie.

Nadal bezkonkurencyjnie w naszej zabawie przy szpitalu wypada Runner 2 i nawet Polar V800 nie jest w stanie jego wyniku przebić. Miejsce zegarka Runtastic jest gdzieś pomiędzy tymi modelami i jest to pozytyw. Dlaczego? Cena Runner 2 w wersji podstawowej jest bardzo zbliżona do Runtastic, ale kwota za Polar’a jest zdecydowanie wyższa. Tym samym Runtastic GPS Watch otrzymuje niezłe miejsce w porównaniu tych trzech modeli.

W przypadku pozostałych treningów biegowych zegarek Runtastic zachowuje się dobrze, nie jest perfekcjonistą, ale możemy bez obaw zaufać jego odczytom i na podstawie danych odpowiednio kierować treningiem.

Runtastic GPS Watch - jazda na rowerze

Co z jazdą na rowerze? Czy tutaj Runtastic GPS Watch wyznacza poprawnie przejechaną trasę? Tak! Zadziwiające, że przy wyższych prędkościach (porównując bieg z jazdą na rowerze) antena GPS w zegarku działa o niebo lepiej! Podczas testowej jazdy rowerem trasa 9,99 km została wyznaczona niemal bezbłędnie.

Runtastic GPS Watch - trasa

Jak widać na załączonych mapach trasa została wyznaczona idealnie według ulic, którymi jechaliśmy. Podczas całego dystansu nie zauważyliśmy większych odchyleń.

Runtastic Rower

Trasa niezwykle przyzwoicie wytyczona. Wybraliśmy bardzo długie i proste odcinki ścieżkami rowerowymi, ale również wjechaliśmy do parku, który momentami jest mocno zalesiony. Drzewa znacznie przysłaniają niebo, a GPS w dalszym ciągu działał poprawnie i ani razu nie zgubił sygnału.

Podsumowując, czasami GPS w zegarku Runtastic ma swoje słabe dni i łapie odchylenia (w naszych testowych treningach wyszło to podczas biegów), a niekiedy wręcz perfekcyjnie zbiera dane i wyznacza trasę. Tylko czy takie zachowanie sprzętu jest do końca wiarygodne?

Czas działania baterii

zegarek Runtastic

Runtastic GPS Watch jest bardzo oszczędny i nie katuje swojej baterii wyżerając z niej energię. Wytrzyma 14 godzin na włączonym GPS, więc jesteśmy w stanie zrobić porządne wybieganie lub po prostu przez kilku treningów nie ma konieczności doładowywania zegarka. Bardzo dobry wynik zważywszy na to, że jest lekki i mały.

Szkoda, że nie przewidziano sterowania częstotliwością zapisu sygnału GPS podczas treningu, co dodatkowo wydłużyłoby żywotność baterii. Chodzi o zapis danych GPS np. co 1, 5, 15, 60 sekund. Zdecydowana oszczędność baterii, ale oczywiście mniej dokładny pomiar trasy.

Cena

Zegarek Runtastic GPS Watch kosztuje 549 zł brutto. Jest to bardzo przystępna kwota zważywszy na sporą liczbę funkcji i dostęp do aplikacji wspierających analizę treningów. Wszystkie aplikacje są dostępne w języku polskim, co jest dużym plusem, a ich obsługa nie powinna przysporzyć problemów. W zestawie z zegarkiem znajdziemy również opaskę HR do pomiaru tętna.

Sprzęt marki Runtastic można zakupić w internecie na stronach: Komputronik i idream oraz pojawi się w wybranych sklepach GoSport.

Podsumowanie

Runtastic GPS Watch

Artykuł sponsorowany

Nasza ocena

Zakończyliśmy test zegarka Runtastic GPS Watch. Do zalet tego modelu należą: dobra jakość wykonania, lekka konstrukcja, bezawaryjność, dostęp do aplikacji umożliwiających wszechstronną analizę treningów, prawidłowe wskazania tętna, programowalne ekrany treningowe oraz mocna bateria. Warto dopracować opaskę HR, która jest toporna i niekomfortowo się ją nosi na początku treningu. Szkoda, że wykonana jest w przedniej części z tak dużych plastikowych elementów. Zegarek oferuje dobry pomiar GPS, ale nie perfekcyjny i czasami zdarzają się odstępstwa od faktycznie przebytej trasy biegu. W naszym egzemplarzu potrzeba zdecydowanego (mocnego) wciskania przycisków, aby zegarek zareagował. Rekomendujemy ten model, ponieważ osiągnął dobry wynik w naszej recenzji.

  • Obsługa w trakcie aktywności
  • Oprogramowanie (np. aktualizacje, zapis treningów, synchronizacja)
  • Żywotność baterii
  • Analiza treningów
  • Wygląd i jakość materiałów
  • Funkcjonalność
  • Pomiar trasy (długość, rysowanie mapy)
  • Szybkość łapania sygnału GPS

polecane

Dołącz do dyskusji, zostaw komentarz

  1. Marcia019 pisze:

    Moim zdaniem minusem tego zegarka jest słaby wyglad i kiepski gps.

  2. arekMalik pisze:

    Aplikację biegową mają rewelacyjną. Biegałem z nią od początku, a dopiero odstawiłem gdy kupiłem Garmina 230. Nie zamierzam zmieniać. Sorry.

  3. zly pisze:

    Ten zegarek to chociaż ma dobrą cenę.

    1. Kamil Nowak - Bieganie Uskrzydla pisze:

      Cena jest jego mocną stroną i dużą zaletą 😉

  4. Kos pisze:

    Co to za GPS w tym zegarku jest zamontowany?

  5. adwok pisze:

    Mam go od kilku dni. Nie zauważyłem, żeby popełniał jakiś błąd w obliczaniu kilometrów. Biegam z nim po lesie, w parku krajobrazowym więc nie ma lekko. Moim zdaniem świetny zegarek.

  6. Pablo pisze:

    Mam pytanie, dlaczego gdy podłączam zegarek przez runtastic connect, to nie mogę się zalogować na swoje konto w runtastic, tylko wyskakuje mi jakaś kobieta? Czy mogę to jakoś zmienić, jeżeli tak, to gdzie? Z góry dziękuję.

Dołącz do dyskusji, zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Bronimy się przed SPAM-em. Uzupełnij pole:

Po jakim czasie schudnę biegając? 6 pytań do eksperta

Po jakim czasie schudnę biegając regularnie? Jak efektywnie spalę tłuszcz? Czy systematyczność jest ważna w walce z otyłością? - to jedne z najczęstszych pytań początkujących biegaczy. Przygotowaliśmy 6 najpopularniejszych tematów związanych z bieganiem i odchudzaniem.  Odpowiedzi przygotował Jakub Piotrowski - dietetyk i trener personalny.  (więcej…)