Suunto Spartan Trainer Wrist HR – recenzja

polecane

Suunto Spartan Trainer Wrist HR – recenzja

Kamil Nowak
październik 11, 2017
Recenzje

Suunto Spartan Trainer Wrist HR to jeden z najbardziej oczekiwanych tego roku zegarków GPS z nadgarstkowym pomiarem tętna, idealny do wielu dyscyplin sportowych. Przyjemna dla oka obudowa ukrywa rozbudowaną funkcjonalność i gwarantuje komfort noszenia w trakcie dnia. Zegarek świetnie wpisuje się w serię Suunto Spartan, ale i trochę od niej odstaje. O tym, dlaczego warto kupić ten produkt w poniższym teście.

Rodzina zegarków Suunto Spartan powiększyła się o nowy produkt. Dzięki kompaktowemu rozmiarowi i lekkiej konstrukcji idealnie pasujący na nadgarstek. Zaprojektowany by przesuwać granice i oferować wsparcie nawet w najtrudniejszych momentach treningu. Narzędzie, które pomoże wychodzić z tzw. strefy komfortu i odkrywać coraz to nowe pokłady sił. Świadomość, że na nadgarstku znajduje się sprzęt, który doskonale wyświetla informacje, czytelnie sygnalizuje zdarzenia i zapewnia dokładne dane umożliwia przekraczanie wielu barier. To tylko kilka słów zachęty, aby pokazać wyjątkowość tego zegarka, bowiem świetnie wpasowuje się on w serię Spartan, ale i trochę z niej wykracza. Suunto wyposażyło ten model w wiele sprawdzonych funkcji kolekcji Spartan, kilka odjęło, ale jest też coś ekstra. Nie ma możliwości opisać w kilku prostych zdaniach wszystkich spostrzeżeń i wniosków po treningach z nowym zegarkiem Suunto Spartan Trainer Wrist HR. Trzeba po prostu przebrnąć przez całą recenzję, aby dowiedzieć się w czym tkwi jego sekret. Podkreślić należy, że jest to ciekawy model, który może zainteresować wielu sportowców. Wszechstronny test zegarka Suunto Spartan poniżej.

Wygląd i jakość materiałów (wymiary, warianty kolorystyczne)

Suunto Spartan Trainer Wrist HR wygląda w pełni jak typowy sportowy zegarek, ale można wybrać wariant z pierścieniem w kolorze złota lub stali, które nadadzą mu bardziej eleganckiego charakteru. Design nie usatysfakcjonuje natomiast w pełni osoby, która potrzebuje zarówno sprzętu świetnie spisującego się na treningu, jak i klasycznego zegarka w jednym. Naturą Suunto Spartan jest sport, więc taki jest i wygląd wszystkich modeli. Można powiedzieć, że jest to średniej wielkości zegarek, który genialnie leży na nadgarstku nie obcierając miejsca zapięcia i nie przeszkadzając podczas mocnego treningu. Niebieski egzemplarz jest o wymiarach 46 x 46 x 15,7 mm i wadze 56 g, a wersje Gold jak i Steel mają po 66 g. Zegarki śmiało możemy zaliczyć do lekkich, co przekłada się na wysoki komfort użytkowania w trakcie całego dnia.

Zegarek Spartan Trainer Wrist HR posiada kolorowy wyświetlacz, który oferuje wręcz niesamowitą widoczność nawet podczas bezpośredniego użytkowania go w nasłonecznionym miejscu. Dzięki odpowiedniej jasności ekranu zegarek czytelnie prezentuje wszystkie informacje, a dobrze zaprojektowane okna danych są gwarantem szybkiego odczytywania danych treningowych. Wystarczy tylko krótkie zerknięcie na poszczególne ekrany, aby zapoznać się z zaprezentowanymi liczbami. Wartością dodaną wyświetlacza jest ciekawa kolorystyka poszczególnych okien. Liczy się nie tylko praktyczny układ informacji, ale możliwość wybrania kolorów, jak i wyglądu ekranu głównego zegarka. Spośród 6 wariantów i 9 opcji kolorystycznych możemy dobrać indywidualny układ okien. Użytkując zegarek Spartan na co dzień naprawdę daje się odczuć praktyczne zaprojektowanie wszystkich ekranów z danymi, co sprawia, że szybko możemy wyświetlić interesujące nas w danej chwili informacje.

Ważną cechą sprzętu jest temperatura robocza urządzenia, czyli zakres temperatur, w jakim bezpiecznie możemy korzystać z zegarka, aby ten zapewniał prawidłowe odczyty. W przypadku Suunto Spartan Trainer Wrist HR jest to wszechstronny przedział, bo od -20°C do +60°C. Tak więc śmiało możemy wykorzystywać ten model przy bardzo niskich temperaturach bez negatywnego wpływu na pracę czujników znajdujących się wewnątrz zegarka.

Podsumowując walory wizualne tego sprzętu trzeba wspomnieć o wygodnym kształcie, kompaktowej obudowie, świetnie działającym wyświetlaczu, a także temperaturze roboczej. Silikonowy pasek jest dość miękki i nie powoduje obtarć nawet przy mocnym zapięciu w czasie sesji treningowej. Do gustu przypadł nam design nowego Suunto – sportowy, ale o przyjemnym dla oka wyglądzie. Co prawda, niebieska wersja kolorystyczna średnio pasuje do marynarki czy eleganckiej koszuli, ale już opcje Gold czy Steel zdecydowanie wyróżniają się, gdy zegarek wysunie się spod rękawa.

Najważniejsze funkcje Suunto Spartan Trainer Wrist HR

Zegarek wpasowuje się w rodzinę modeli Suunto Spartan i to głównie dlatego, że obsługuje wiele rodzajów sportów np. pływanie, bieganie, kolarstwo, trening siłowy, piesze wędrówki i wiele, wiele więcej. Uniwersalne funkcje sportowe i outdoorowe sprawiają, że model Spartan Trainer Wrist HR wspiera przekraczanie granic treningowych. Dzięki wbudowanej antenie GPS, nadgarstkowemu pomiarowi tętna, dobrej wytrzymałości baterii, możliwości parowania zewnętrznych czujników i kompatybilności z platformą Movescount, wszystko to daje użytkownikowi pewność, że Spartan będzie pomocny podczas aktywności sportowej.

Suunto Spartan Trainer śledzi aktywność użytkownika przez całą dobę zliczając spalone kalorie i wykonane kroki. Możemy ustawić spersonalizowany cel aktywności np. spalenie na przestrzeni całego dnia 1000 kcal czy zrealizowanie 12000 kroków. Są to cele, jakie ustawiliśmy podczas testowania tego zegarka, natomiast każdy użytkownik może dowolnie konfigurować założenia. Warto wziąć pod uwagę specyfikę wykonywanego zawodu, aby nie deklarować zbyt łatwego do osiągnięcia celu, ale taki, który będzie wymagać systematycznego ruchu. Śledzenie aktywności nie ogranicza się jedynie do monitorowania jej w ciągu dnia, ale również działa w trakcie snu. Pomiar jakości snu pozwala odkryć dużo cennych informacji o trendach snu, czasie trwania, przerwach, godzinach zaśnięcia i pobudki, a także wiele pozostałych danych. Funkcja współdziała z pomiarem tętna, który powinien być ustawiony w odpowiednim trybie. Szczegółowy opis monitorowania snu znajduje się w dalszej części testu.

Suunto Spartan Trainer Wrist HR posiada alerty wibracyjne i dźwiękowe. Włączenie obu powiadomień sprawia, że nawet w trakcie treningu odbywającego się przy ruchliwej i głośnej ulicy, wszelkie alerty są czytelnie odbierane. Dźwięki wydawane są seriami np. po trzy, więc zwiększa to szansę na wychwycenie ich. Z kolei wibracje są bardzo intensywne i również jasno zauważalne nawet w trakcie interwałów czy jazdy na rowerze. Sygnalizacja informacji jest mocną stroną tego zegarka.

Trainer wyposażony jest w nadgarstkowy pomiar tętna firmy Valencell. Technologia dostarcza informacji m.in. na temat tętna, dokładnej liczby spalonych kalorii, efektywności treningu Peak Training Effect oraz czasu potrzebnego na regenerację. W przypadku trudnych warunków, takich jak pływanie czy sporty cechujące się wysoką zmiennością intensywności lub nienaturalnymi ruchami nadgarstka, możemy sparować zegarek poprzez Bluetooth Smart z napiersiowymi czujnikami tętna. Budowę modułu pomiaru tętna, jak i jego stopień dokładności opiszemy w dalszej części recenzji. Łączność Bluetooth Smart daje również możliwość parowania zegarka z urządzeniami POD, jak i pozostałymi czujnikami zapewniającymi dostęp do szerszych informacji o treningu – moc pedałowania, kadencję, prędkość i odległość.

Zaplecze zegarka Suunto Spartan Trainer Wrist HR stanowi platforma Movescount, która przechowuje wszystkie zrealizowane aktywności sportowe, pozwala planować kolejne treningi, daje możliwość zmiany ustawień sprzętu np. ręcznego przygotowania ekranów treningowych z poszczególnymi parametrami, a nawet umożliwia przesyłanie informacji pomiędzy platformami społecznościowymi, takimi jak Facebook, Twitter, Strava, TrainingPeaks. Movescount jest miejscem spotkań fanów sprzętu Suunto, gdzie można również zasięgnąć informacji o realizowanych przez innych sportowców planach treningowych i sesjach aktywności. W obrębie platformy uda się nam nie tylko przeglądać zawarte dane, ale także czynnie brać udział w tworzeniu serwisu np. poprzez założenie grupy, do której zaprosić możemy znajomych czy inne osoby korzystające z tego serwisu. O najważniejszych funkcjach i zaletach Movescount napisaliśmy tutaj: Suunto Movescount – platforma pasjonatów sportów.

We wstępie do recenzji zwróciliśmy uwagę, że zegarek wpisuje się w serię Suunto Spartan, ale i trochę z niej wychodzi wskazując jednocześnie, że jest coś ekstra. Wyjaśnieniem pierwszej część zagadki jest fakt, że model Suunto Spartan Trainer Wrist HR nie posiada GLONASS, a wysokość wyliczana jest szacunkowo na podstawie lokalizacji GPS (zegarek nie ma barometru), brak w nim również kompasu. Jednak cena tego modelu została znacznie obniżona względem pozostałych modeli Spartan. Rozwinięcie tematu dalej.

Suunto Spartan Trainer Wrist HR wspiera również inteligentne powiadomienia ze sparowanego smartfonu. Bezpośrednio na nadgarstek otrzymujemy informacje np. o połączeniach, wiadomościach SMS i e-mailach, wpisach w kalendarzu i z wielu innych aplikacji. Sposób zaprezentowania tych wszystkich alertów jest dobry, ponieważ nawet długie wiadomości SMS w całości odczytamy na urządzeniu. Natomiast ogólnie rzecz ujmując, powiadomienia zostały zaniedbane przez Suunto dlatego, że pojawiają się tylko na krótką chwilę, później znikają i nie możemy do nich wrócić. Nie tworzy się lista zaległych informacji, do której powinniśmy mieć dostęp z poziomu zegarka. Niestety Trainer nie umożliwia interakcji z powiadomieniami np. przez oznaczenia wiadomości jako przeczytanej, czy chociażby odebranie przychodzącego połączenia. Inteligentne powiadomienia zostały ograniczone tylko do prezentacji zdarzeń, nie możemy podjąć żadnego działania. O fakcie dużego ograniczenia funkcji powiadomień wspomnimy w podsumowaniu testu.

Teraz same dobre wiadomości dla fanów pływania. Dzięki wodoszczelności zegarka wynoszącej 50 m możemy z modelem Trainer swobodnie pływać w basenie lub wodach otwartych. Suunto Spartan Trainer wspiera dużo funkcji pływackich, takich jak tempo pływania i odległość, rejestruje tętno z nadgarstka lub czujnika Suunto Smart, czas pływania według długości basenu oraz okrążeń, liczbę i typ pociągnięć ramionami czy wydajność SWOLF (wskaźnik efektywności pływania). Przejdziemy teraz do jednej z ważniejszych funkcji modelu, jaką jest optyczny pomiar tętna. Czy wyniki testów okażą się zaskakujące, a może zegarek nie będzie niczym się wyróżniać od konkurencji? Zobaczcie sami.

Pomiar tętna na nadgarstku (budowa i dokładność)

Moduł pomiaru tętna w zegarku Suunto Spartan Trainer Wrist HR opracowała firma Valencell. Suunto we wszystkich komunikatach prasowych podaje, że jest to lider tego typu rozwiązań, a więc czujników biometrycznych służących ustalaniu wartości tętna, które mogą znaleźć zastosowanie w sporcie, medycynie, wojsku czy grach komputerowych. W przyszłości tętno będzie wykorzystywane znacznie częściej niż dzieje się to teraz. To, co obserwujemy to jedynie początek technologii, która ewoluuje niezwykle dynamicznie. Valencell oferuje gotowe rozwiązania pozostałym firmom. Kooperacja Suunto i amerykańskiego producenta optyki zaowocowało stworzeniem zegarka GPS wyposażonego w wygodny system pomiaru tętna. Moduł pomiaru różni się od chociażby tego w sprzęcie marki Polar. Chodzi głównie o zastosowanie trzech nadajników optycznych – diod LED podświetlających tkanki w okolicach nadgarstka. Dwie z nich emitują powszechnie spotykane zielone światło, jednak trzecia dioda tworzy pomarańczowy strumień. Do tego dochodzi detektor – nazwany procesorem DSP –  odbierający światło powracające w odbiciu, a także specjalny akcelerometr korygujący te informacje. Sygnał przepuszczany jest następnie przez algorytmy opracowane przez firmę Valencell, które są w stanie oszacować dodatkowe dane, takie jak spalone kalorie, pułap tlenowy, poziom tlenu we krwi, a nawet ciśnienie krwi. Mając tak zaawansowane narzędzie na nadgarstku można zdecydowanie szybciej rozwijać się jako sportowiec.

Osobom sceptycznie podchodzącym do tematu jakości optycznego pomiaru tętna możemy śmiało polecić specjalnie opracowane autorskie interaktywne wykresy. To niespodzianka w postaci graficznie zaprezentowanych wyników naszej ciężkiej pracy w terenie. Jak działa optyczny pomiar tętna w zegarku Suunto Spartan Trainer Wrist HR? Czy informacje o tętnie są dokładne? Jak sprawdza się ten moduł podczas wymagających sesji, takich jak bieg interwałowy czy jazda na rowerze? Na te, i zdecydowanie więcej pytań znajdziecie odpowiedzi tutaj: Jaka jest dokładność pomiaru tętna w zegarku Spartan Trainer Wrist HR? Warto zerknąć również na ten materiał, aby zapoznać się z informacjami o ogólnej wiedzy nt. optycznego pomiaru tętna.

Jedną z ciekawszych funkcji zegarka Trainer jest monitorowanie wartości tętna 24/7. Jest to opcja, którą możemy włączyć w ustawieniach zegarka w sekcji Aktywność. Takie śledzenie tętna zapewnia dokładniejsze dane o spalonych kaloriach na przestrzeni dnia, które przekładają się również na precyzyjne liczenie dziennego zapotrzebowania kalorycznego użytkownika zegarka. Informacje o tętnie są niezwykle pomocne dla wszystkich osób (nie tylko sportowców), ponieważ zapewniają ogląd tego, co wpływa na organizm konkretnego człowieka. Poziom zmęczenia, stres w ciągu dnia, nieodpowiedni tryb życia, kiepskie jedzenie, siedząca i monotonna praca, a także czynniki treningowe, jak intensywność sesji, optymalna regeneracja, odpowiednio dobrany plan treningowy i wiele pozostałych zdarzeń. Wszystkie te elementy mają bezpośredni wpływ na wartości tętna, szczególnie tętna spoczynkowego. Zegarek Spartan Trainer Wrist HR wylicza na podstawie ostatnich 12 godzin najniższą wartość tętna oraz średnią ilość spalonych kalorii na godzinę. Z poziomu zegarka i na przejrzystym wykresie możemy obserwować zachodzące zmiany i wartości tych parametrów. Przydatna funkcja, ale posiadająca znaczne ograniczenie, ponieważ dane przechowywane są jedynie za ostatnie 12 godzin. Nie możemy prześledzić wartości tętna np. z całego dnia, tygodnia i porównywać osiąganych parametrów z poprzednimi okresami. Są tylko te, które dotyczą 12 godzin. Niestety, również platforma Movescount nie wspiera tej funkcji i nie gromadzi danych związanych z zarejestrowanym tętnem np. z ostatniego tygodnia. Może w późniejszym czasie uda się wprowadzić jakąś aktualizację i rozszerzyć monitorowanie tętna do poziomu znanego z urządzeń Polar i platformy Polar Flow, na której szybko odnajdujemy wartości tętna minimalnego za konkretny dzień czy przejrzyste wykresy o 24 godzinnej rozpiętości. Suunto ma tutaj jeszcze trochę do nadrobienia.

Monitorowanie jakości snu (czas trwania, fazy, podsumowanie)

Spokojny sen jest ważnym elementem dobrej kondycji umysłowej i fizycznej. Możemy użyć zegarka Spartan, aby monitorować sen i śledzić średnią długość snu. Gdy będziemy nosić zegarek w nocy, Suunto Spartan Trainer Wrist HR będzie monitorować sen na podstawie danych akcelerometru. Co prawda, możemy pozostawić zegarek obok łóżka, gdy idziemy spać, ale zebrane informacje o śnie mogą przyczynić się do poprawy sportowej formy i służyć jako cenny zbiór danych o tym, jak długość snu wpływa na nasz organizm i samopoczucie.

Pierwsze, za co należy się zabrać, to określenie orientacyjnego przedziału spania – godziny zaśnięcia i pobudki. Te parametry są ważne z jednego powodu. Jeśli pójdziemy do łóżka przed ustawionym czasem snu i obudzimy się po czasie pobudki, zegarek nie uwzględni tego jako sesji snu. Należy ustawić czas udania się do łóżka od najwcześniejszej godziny, gdy możemy iść spać, po najpóźniejszą godzinę, kiedy możemy się obudzić. Jednym słowem, prosta funkcja, a została skomplikowana i niekiedy otrzymujemy dziwne wyniki.

Jeśli już mówimy o danych zebranych przez zegarek Suunto Spartan Trainer Wrist HR, to w wygodny sposób możemy sprawdzić godzinę zaśnięcia i pobudki, ustawiony cel snu, średnie tętno w nocy, czas niespania i głębokiego uśpienia, a także średnią z ostatnich 7 dni. Wszystkie informacje są bardzo czytelnie zaprezentowane i jasne do zrozumienia. Przydatne jest to, że możemy z góry określić indywidualny czas snu np. 7 godzin lub inną wartość. Jeśli lubimy spać dłużej, wybieramy 8-9 godzin itd. Funkcja monitorowania snu jest pomocna dla zachowania odpowiedniego stopnia regeneracji organizmu i badania jakości snu. Sen powinien dobroczynnie wpływać na ciało i pozwolić w pełni wypocząć.

Uwaga! Trzeba wspomnieć o ważnej funkcji, którą należy uruchomić, aby zegarek monitorował tętno w czasie nocy. Spartan automatycznie przechodzi w tryb hibernacji, gdy jego użytkownik nie porusza ręką. Dzieje się tak, aby oszczędzać baterię urządzenia. Jeśli chcemy, aby w czasie nocy Trainer monitorował ten parametr i dostarczył cennych informacji, przed zaśnięciem należy włączyć tryb „Nie przeszkadzać” lub na stałe ustawić ten tryb w określonym czasie (harmonogramie) np. 22:00 – 7:00. Jednorazowe włączenie wspomnianego tryby można wykonać np. przytrzymując wciśnięty środkowy przycisk i z okna Skróty zaznaczyć ten tryb. Gdybyśmy tego nie zrobili, model Spartan będzie automatycznie przechodził w stan hibernacji za każdym razem, gdy nie poruszamy ręką. W trakcie spania często poruszamy się, więc zegarek zbierze dane o tętnie za określony czas, ale nie z całej nocy! Suunto dziwnie to rozwiązało, bo nazwa „Nie przeszkadzać” nie sugeruje monitorowania wartości tętna. Wygodnym wyjściem z sytuacji jest wybranie harmonogramu trybu „Nie przeszkadzać” i z góry określenie przedziału czasowego, kiedy ten tryb samoczynnie się włączy.

Sport z zegarkiem Suunto Spartan Trainer Wrist HR

Jeden z najważniejszych działów tej recenzji. Jak bardzo (i czy w ogóle) pomocny jest zegarek Suunto Spartan podczas treningu? Czy jest coś, co sprawia, że ten model oferuje wyjątkowo solidne wsparcie dla zaawansowanego sportowca, a może wesprze tylko amatora? Najpierw zrobimy wstęp do odpowiedzi na te pytania, a później omówimy poszczególne funkcje i udzielimy podsumowania. Kilka razy wcześniej użyliśmy określenia dotyczącego przełamywania własnych granic przy użyciu zegarka Spartan. Zresztą Suunto tak właśnie reklamuje ten model. Sprzęt, który przysłuży się wykraczaniu poza miejską zabudowę i zaoferuje solidne wsparcie w trakcie treningu. Nowy zegarek Suunto Spartan Trainer jest przede wszystkim modelem obsługującym ponad 80 dyscyplin sportowych, które można w wygodny sposób łączyć ze sobą – za sprawą trybu multisport. Zgrabna obudowa i przyjemny dla oka design wpływają również na wygodę podczas korzystania z tego sprzętu, zarówno w czasie sportu, jak i dnia codziennego np. podczas pracy w biurze, kiedy może serwować wprost na nadgarstek powiadomienia z telefonu. Mocną stroną zegarka jest możliwość wykorzystania zewnętrznych czujników, które dostarczą informacji np. o mocy, kadencji pedałowania, tętnie z klatki piersiowej itd. Tak więc, możemy rozszerzyć dane zbierane w trakcie aktywności o wiele innych parametrów, które szczególnie będą pomocne dla ambitnych sportowców potrzebujących zaawansowanych informacji o treningach. To tytułem wstępu, przejdziemy teraz do opisu poszczególnych funkcji i obserwacji wynikających z użytkowania tego modelu.

Pierwszy raz zakładamy zegarek Suunto Spartan Trainer Wrist HR na nadgarstek i wychodzimy na trening. Czego możemy doświadczyć? Przede wszystkim tego, że ekrany treningowe są bardzo czytelne, a zaprezentowane informacje możliwe do błyskawicznego odczytania nawet w trakcie dynamicznych aktywności. Wszystkie alerty wibracyjne i dźwiękowe docierają do nas bez problemów, ponieważ są intensywne i głośne. To oznacza, że będziemy w stanie odbierać informacje wysyłane przez zegarek, a to przydać się może np. podczas treningu interwałowego.

Wracając na chwilę do ekranów treningowych warto wspomnieć, że Suunto przygotowało dla każdego sportu indywidualny zestaw ekranów i widoków. Tak, aby zawsze mieć pod ręką tylko te informacje, które są naprawdę potrzebne w danej dyscyplinie sportowej. Natomiast Suunto nie ogranicza nas do użytkowania z góry określonych zestawów parametrów, ale udostępnia dzięki serwisowi Movescount opcję ręcznego tworzenia takich widoków danych. Wystarczy zalogować się do panelu i przejść do zakładki zarządzania sprzętem, a możliwe tam będzie indywidualne dostosowywanie ekranów z informacjami treningowymi tak, aby każdy użytkownik mógł korzystać z nich według własnego uznania.

Nie tylko w pełni spersonalizujemy widoki, ale możemy włączyć specjalne ekrany np. trening interwałowy zawierający 3 lub aż 7 pól z danymi; przydatny okaże się również widok wyścig, który został stworzony do biegania maratonu lub biegu testowego na dowolną odległość – wystarczy ustawić odpowiedni dystans i/lub czas trwania, aby śledzić postęp w trakcie wyścigu w czasie rzeczywistym. Jak widać warto zajrzeć do ustawień zegarka i przejść do poszczególnych sportów, aby wybrać coś dla siebie sprawiając, że dany trening stanie się jeszcze bardziej komfortowy za sprawą odpowiednio wybranych ekranów z informacjami.

Suunto Spartan Trainer Wrist HR wyposażono w funkcję FusedSpeed, która włącza się automatycznie w trakcie aktywności fizycznych opartych o dane GPS. Tajemnicza nazwa nie oznacza ukrytej gdzieś wewnątrz zegarka funkcji, która teoretycznie jest, ale nie wiadomo co robi. FusedSpeed przydaje się np. podczas biegu pomiędzy budynkami czy alejkami w parku miejskim – generalnie wszędzie tam, gdzie często zmienia się kierunek przemieszczania, a konwencjonalny pomiar z użyciem tylko GPS jest mało wiarygodny. W razie utraty sygnału GPS urządzenie Suunto Spartan Trainer Wrist HR może w dalszym ciągu pokazywać dokładną prędkość na podstawie akcelerometru skalibrowanego z GPS. FusedSpeed jest wyjątkowym połączeniem modułu GPS i nadgarstkowego czujnika przyśpieszenia, którego zaletą jest bardzo dokładny pomiar prędkości biegu. Dane sygnału GPS z uwzględnieniem informacji o przyśpieszeniu gwarantują rzetelny odczyt prędkości przy jednostajnym biegu, a podczas zachodzących zmian tempa i kierunku – znacznie szybsze wyłapywanie zdarzeń. Przykładowo, gdy będziemy poruszać się stałym tempem biegu i nagle zawrócimy lub skręcimy kilka razy, zegarek nadal będzie pokazywać realne wartości prędkości biegu. W tym samym czasie sprzęt, który nie wykorzystuje takiej funkcjonalności będzie zaniżać ten parametr. Wiele razy biegaliśmy z zegarkiem Suunto i modelem konkurencyjnym Polar V800. Ten drugi, w czasie ostrych nawrotów czy skrętów z tempa np. 4:30 min/km chwilowo wskazywał tempo 7:00 min/km, podczas gdy Suunto nadal utrzymywał 4:30 min/km. Nie wprowadza to biegacza w błąd i nie wymusza nagłego przyspieszenia. Mechanizm działa na danych z akcelerometru, więc należy pamiętać, aby w czasie sportu nie zerkać przez długi czas na zegarek i nie trzymać go przed oczami, a szybko sprawdzić informacje i pozwolić na normalne ruchy ręki. Niezwykle ciekawa funkcja, która świetnie spisuje się w czasie aktywności opartych na danych GPS.

Skoro mowa o danych GPS, to na chwilę jeszcze przy nich zostaniemy. Zegarek Spartan Trainer używa lokalizacji GPS do pomiaru wysokości. Mówiąc bardziej dosadnie: nie posiada barometru. Przy sprzyjających warunkach odczyt wysokości GPS zapewnia optymalną dokładność wskazań wysokości. Ponieważ Suunto Spartan Trainer Wrist HR mierzy ten parametr wyłącznie na podstawie sygnału GPS, gdy nie jest ustawiony tryb maksymalnej dokładności GPS, może dojść do sporych odstępstw w wyliczeniach. Dla przykładowego miejskiego biegu, gdzie według danych z Polar V800 w czasie 11 kilometrowego biegu zanotowano 30 metrów wzniesień i tyle samo spadków, w Suunto było to analogicznie 28 oraz 21 metrów. Dla innego biegu o długości 6 km, Polar wskazał 5 m wzniesień i tyle samo spadków, natomiast Suunto wykazało 14 i 21 m. W trakcie jeszcze innego testu, w czasie jazdy na rowerze Polar wyliczył 55 m wzniesień i 55 m spadków, a Suunto 84 i 91 m. Jak widać już przy dość małych wartościach Suunto Spartan Trainer wykazuje spore różnice.

Wracając do funkcji sportowych, to w zegarku możemy ustawić dwa tryby podświetlenia. Jeden pozwala na ręczne, krótkie podświetlenie tarczy zegarka w czasie aktywności po to, aby znacząco nie obciążać zużycia baterii, natomiast drugie ustawienie w sposób ciągły może podświetlać tarczę. Taka opcja mocno uszczupla zapasy energii, ale wpływa na lepszą widoczność osoby trenującej przy słabym oświetleniu terenu.

Z pomocą zegarka Suunto Spartan możemy ułożyć mało skomplikowany trening interwałowy. Uda się nam zdefiniować ilość powtórzeń, interwał (akcent oparty na czasie trwania lub dystansie) i regenerację (czas trwania lub dystans). Niestety próżno poszukiwać zaawansowanych kombinacji tego rodzaju treningu i możliwości tworzenia sesji opartych na różnych dystansach akcentów i zmiennym czasie trwania regeneracji. Ten moduł nie został w pełni wykorzystany prze Suunto.

Jeśli w czasie treningu lub podczas chęci zakończenia sesji włączymy pauzę, rozczarujemy się informacjami wyświetlanymi w tym trybie. Suunto ograniczyło się jedynie do informacji dotyczących stanu naładowania baterii, aktualnej godziny i czasu trwania całej sesji. Z poziomu pauzy nie możemy przeglądać ważnych danych np. o tętnie i jego strefach, dystansie czy prędkości, jak i całej reszty. Dopiero po całkowitym zakończeniu (zapisaniu) treningu możemy zobaczyć te dane. Okno pauzy jest bardzo ubogie i całkowicie pozbawione praktycznych wskazówek  – wspomnimy o tym w podsumowaniu tego testu. Teraz czas na informacje dotyczące jakości śladu GPS i funkcji działających w oparciu o ten parametr.

Jakość śladu GPS (mapy i nawigacja po trasie, punkty POI)

Zaczniemy od tworzenia własnych tras i nawigacji po nich, a także oznaczania ciekawych punktów POI. Przechodząc na platformie Movescount do zakładki Mapa możemy przeglądać miliony zapisanych tras, utworzonych przez pozostałych użytkowników serwisu. Zapoznanie się z nimi to jedno, ale za sprawą narzędzi tworzenia trasy możemy utworzyć własną. Kreator nowych tras jest intuicyjny i łatwy w obsłudze, a planowanie drogi bardzo wygodne. Na mapie możemy filtrować pomiędzy drogami dla pieszych, samochodów i rowerów lub wyłączyć tę opcję i tworzyć bez gotowych odcinków. Jeśli rozpoczniemy rysowanie trasy, kreator automatycznie będzie łączyć zaznaczone przez nas punkty. Nie muszą być one precyzyjne, bo trasa może zostać wyrównana przez opcję Uprość, która optymalnie połączy odcinki. W miarę planowania nowej trasy podawana jest jej bieżąca długość, podejścia i zejścia. Kreator nie zarzuca nas zbędną ilością funkcji, a okrojony został tylko do tych najpotrzebniejszych. Funkcje są wygodne i nie potrzeba instrukcji obsługi do zaplanowania obszernej trasy. Co jeszcze warto wiedzieć o serwisie Movescount? Otóż to, że możemy również w łatwy sposób oznaczać ciekawe z naszego punktu widzenia miejsca.

Interesujący punkt (POI) to specjalna lokalizacja, taka jak miejsce biwakowania czy zapierająca dech w piersiach panorama na szlaku, którą można zapisać w celu późniejszej nawigacji. Możemy utworzyć punkty POI w serwisie Suunto Movescount lub poprzez zapisanie bieżącej lokalizacji na zegarku. Przechodząc do zarządzania ustawieniami modelu Trainer w platformie Movescount i wybierając okno Nawigacja, jesteśmy w stanie utworzyć do 250 lokalizacji POI. W tym samym miejscu znajduje się informacja o zapisanych w zegarku trasach. Suunto Spartan Trainer Wrist HR może maksymalnie zapamiętać 15 tras, po których możemy nawigować. Trasy jesteśmy w stanie swobodnie wymieniać, ale trzeba pamiętać o każdorazowej synchronizacji sprzętu z platformą Movescount. Przykładowym wykorzystaniem punktów POI i zaplanowanych tras jest wycieczka w nieznane rejony. Zegarek będzie prowadzić nas po zapamiętanej trasie, co zapewnia większe bezpieczeństwo i znacząco zmniejsza szansę zejścia z wyznaczonej drogi. W trakcie wędrówki po nieznanych rejonach ważne stają się możliwości nawigacyjne sprzętu. Sygnalizacja zdarzeń, alerty dźwiękowe, a nawet świetlne. Brak tutaj dokładnych wytycznych, ale producent powinien wdrożyć takie formy, aby były one łatwe do zauważenia przez poruszającego się użytkownika. A zatem, czy zegarek Suunto Spartan sprawnie nawiguje do wyznaczonych miejsc? Czy komunikaty są czytelne?

Ponieważ chcemy sprawdzić pełną funkcjonalność nawigacji zegarka Suunto Spartan Trainer Wrist HR przechodzimy do treningu biegowego, wybieramy tryb mający na celu poruszanie się po wgranej wcześniej trasie. W tym przypadku rozpoczynamy bieg, docieramy do pierwszego zakrętu i… cisza! Nie chodzi o otoczenie, w jakim się znaleźliśmy, bo jest to środek miasta i jedno z blokowisk. Chodzi o zegarek Trainer, który wyświetla jedynie trasę, ale w ogóle nie sygnalizuje kierunku biegu. Nie pojawiają się informacje dotyczące zbliżania się do zakrętu – pomocne byłyby komunikaty dotyczące zmiany kierunku – czy zakręt będzie w lewo czy w prawo, a także za ile metrów dotrzemy do tego punktu.

W przypadku zejścia z trasy i oddalania się od wyznaczonego toru poruszania nie pojawia się żadne powiadomienie. Jest to niebezpieczne, ponieważ przy braku informacji ze strony zegarka o zboczeniu z drogi (np. przez wibrację na nadgarstku), możemy przez dłuższy czas biec w przeciwnym kierunku do zamierzonego. Nawigacja po wgranej trasie została zdecydowanie zaniedbana i brakuje w niej komunikacji z użytkownikiem! Gdzie są alerty? Suunto? Dobrze. Może to przeoczenie nastąpiło jedynie przy założeniu, że będziemy poruszać się po wyznaczonej trasie. Sprawdzamy, jak to wygląda w czasie nawigacji do punktu POI.

Niestety jest bardzo podobnie tzn. nawigacja jest bardzo uboga. Co prawda na ekranie zegarka pojawia się coś na wzór kompasu  – widoczny jest kierunek biegu w formie strzałki i informacja o dystansie dzielącym nas od wybranego punku POI, ale to w dalszym ciągu zbyt mało.

Nawigacja ma swoje plusy, ponieważ możemy w szybki sposób wymieniać punkty do których nawigujemy. Wystarczy wybrać inny POI, a na ekranie zegarka wyświetlą się nowe informacje. Jeśli chcemy powrócić do miejsca startowego, wybieramy tryb szlaku powrotnego, który usprawni nam dotarcie do początku aktywności. Przydatna jest funkcja zbliżania i oddalania mapy w widoku szczegółowym. Wystarczy
przycisnąć środkowy przycisk i dostosować poziom zbliżenia za pomocą górnego i dolnego przycisku. Nawigacja dostępna jest we wszystkich trybach sportowych z GPS. Zegarek podczas nawigowania  automatycznie uruchamia GPS w najwyższej dokładności, a więc zużycie baterii jest normalne – nie mamy dostępu do trybu oszczędnego gospodarowania akumulatorem.

Co z jakością GPS? Czy zegarek rejestruje prawidłowo przebytą drogę? Sprawdziliśmy to podczas kilkudziesięciu sesji biegając z modelem Trainer, ale także kontrolnie z zegarkiem Polar V800. Powyżej, jak i poniżej zaprezentowaliśmy wycinki kilku wybranych treningów.

Jeszcze taki:

Kolejny ślad GPS:

Generalnie możemy dodawać i dodawać różne trasy, ale wniosek będzie jeden. Wielokrotnie w identycznych miejscach zegarki oznaczały przebiegnięcie kolejnych kilometrów. Suunto Spartan Trainer Wrist HR oraz Polar V800 sygnalizowały w równych odległościach kolejne 1000 m. Sprawdzając ślady GPS obu urządzeń pomiary są niezwykle do siebie zbliżone. Jako ciekawostkę można podać fakt, że na przestrzeni wszystkich testowych aktywności model Trainer nie wykazał jakiegoś gorszego momentu. Sesje są niemal perfekcyjnie oznaczone. Możecie śmiało zaufać wskazaniom tego zegarka podczas treningu.

Bateria (czas pracy, dłuższe działanie akumulatora)

Spartan Trainer funkcjonujący w trybie zegarka ze śledzeniem aktywności pozwala go ładować co 14 dni. W trybach treningowych możemy włączyć częstotliwość zapisu naszej lokalizacji GPS, co bezpośrednio wpływa na wydłużenie działania akumulatora. Dostępne opcje dokładności GPS to:

 • Najlepsza: tempo ustalania pozycji ~ 1 s – zapewnia 10 godzin pracy zegarka;
 • Dobra: tempo ustalania pozycji ~ 20 s – 16 godzin pracy;
 • OK: tempo ustalania pozycji ~ 60 s – 30 godzin pracy.

Co zrobić, aby oszczędzać akumulator? Zabiegami, które pozwolą wydłużyć czas korzystania z zegarka są rozsądne gospodarowanie podświetleniem ekranu podczas treningu, ćwiczenie w zakresie temperatury roboczej urządzenia (od -20°C do +60°C), a w ciągu dnia wyłączenie funkcji całodobowego pomiaru tętna i wyłączenie powiadomień z telefonu.

Maksymalny czas działania zegarka podczas sesji treningowej to 30 godzin pracy. Jest to naprawdę dobry wynik, który umożliwia wykorzystanie modelu Trainer do np. całodziennych wycieczek czy biegów górskich trwających nie więcej niż 30 godzin. Czas pracy tego urządzenia jest zadowalający.

Cena zegarka Suunto Spartan Trainer Wrist HR

To jest ten moment, kiedy przypomnimy już trzeci raz, że Suunto wykorzystało w modelu Trainer wiele ciekawych funkcji kolekcji Spartan, kilka odjęło, ale i jest coś ekstra. Tym czymś jest cena, która znacząco odbiega od pozostałych modeli. Wybrane zegarki kosztują:

 • Spartan Ultra nie mniej niż 2959 zł;
 • Spartan Sport Wrist HR 2199 zł;
 • Spartan Sport Black (z pasem HR) 1999 zł.

Suunto Spartan Trainer Wrist HR kosztuje według cennika producenta jedynie 1199 zł, a wersje Gold i Steel są w cenie 1299 zł brutto. Jest to znaczna różnica pomiędzy nowym zegarkiem, a już starszymi modelami kolekcji Spartan. Suunto przyzwyczaiło, że za ich zegarki trzeba słono płacić, ale ten model w pełni można określić jako atrakcyjny i w dobrej cenie. Przejdziemy teraz do podsumowania całego testu i wyciągnięcia ostatecznych wniosków.

Podsumowanie

Nasza ocena

Zakończyliśmy test zegarka Suunto Spartan Trainer Wrist HR. Model lubi skrajności. Z jednej strony perfekcyjnie dopracowany pod względem wykorzystania go w czasie treningu: przydatny kolorowy wyświetlacz prezentuje czytelne informacje, kompaktowy kształt, wygodnie leży na nadgarstku, wspiera sesje w pomieszczeniach i możemy z nim parować dodatkowe czujniki, a tryb multisport pozwala łączyć wiele aktywności sportowych. Zaskoczeniem okazała się bardzo wysoka jakość pomiarów wartości tętna na nadgarstku – polecamy zapoznać się ze stroną z interaktywnymi wykresami, ponieważ jest tam wiele ciekawostek. Pomiar tętna zbierany jest niezwykle rzetelnie! Regeneracja obliczana w zegarku jest wiarygodna, a w celu osiągnięcia pełnego wypoczynku można na niej polegać. Funkcja FusedSpeed działa genialnie! Moduł GPS działa niemal perfekcyjnie rejestrując dokładnie przebytą trasę. Dużym plusem jest również bezpłatny dostęp do platformy Movescount, która oferuje cenne zaplecze informacyjne. Dużą wartość wnosi monitorowanie snu oraz tętna 24/7. Ostatnim plusem jest cena, która po prostu jest niska! Skoro zegarek lubi skrajności, to teraz trochę o jego słabszych stronach. Powiadomienia są ogólnie mało dopracowane, bo nie tworzy się lista zaległych komunikatów i nie możemy na nie reagować np. oznaczyć wiadomości SMS jako przeczytanej. Nawigacja po wgranej trasie i do punktu POI jest wręcz licha – brakuje alertów. Dużym ograniczeniem modelu jest brak barometru i systemu GLONASS, co stanowi sporą przeszkodę dla zaawansowanych sportowców. W trakcie pauzy treningu nie mamy dostępu do bieżących danych z sesji. Funkcja treningu interwałowego nie wspiera bardziej skomplikowanych sekwencji. Plusy i minusy. Których jest więcej? Warto nabyć zegarek Trainer? Tak. Zalety tego modelu są wystarczające, aby stwierdzić, że zegarek udał się firmie Suunto i zdecydowanie warto go posiadać na nadgarstku. Można już śmiało powiedzieć: Suunto – wykonaliście kawał świetnej roboty!

 • Obsługa w trakcie aktywności
 • Oprogramowanie (np. aktualizacje, zapis treningów, synchronizacja)
 • Żywotność baterii
 • Analiza treningów
 • Wygląd i jakość materiałów
 • Funkcjonalność
 • Pomiar trasy (długość, rysowanie mapy)
 • Szybkość łapania sygnału GPS

polecane

Dołącz do dyskusji, zostaw komentarz

 1. gizmo pisze:

  Używam tego zegarka już miesiąc i w związku z tym mam dwa spostrzeżenia, które niestety potwierdzają inny użytkownicy. Po pierwsze czytelność wskazań jest bardzo słaba – brak możliwości zwiększenia jasności świecenia i nawet włączenie podświetlenia niewiele tu daje. Po drugie czas uruchomienia pomiaru od momentu naciśnięcia przycisku start potrafi sięgnąć 3 sekundy. Na dodatek nie jest stały (1-3s), więc nie jesteśmy w stanie dokładnie wystartować pomiaru. Wiem że ultrasom to nie przeszkadza, ale dokładny pomiar biegu np. na 5km jest już niemożliwy. Poza tymi minusami, uważam że zegarek jest wart swojej ceny. Mam nadzieję, że powyższe mankamenty zostaną usunięte przez zbliżający się upgrade firmware’u.

  1. grześ pisze:

   Zawsze możesz przecież poczekać na sygnał dźwiękowy i wtedy biec. Nie startować od wciśnięcia startu, a poczekać na ekran treningowy? Czy różnica 3 sekund jest dla Ciebie aż tak ważna? I tak na zawodach masz czas dostarczony przez zewnętrzną firmę. Poza tym, jeśli na treningu masz 3 sekundy więcej na 5000 m to, co z tego?

   1. gizmo pisze:

    Kontynuując Twój tok rozumowania mogę nie używać zegarka w ogóle, skoro wynik dostarczy mi ktoś inny. Nie po to go jednak kupiłem. W zegarkach, których używałem dotychczas czyli Polar i Garmin takie problemy nie występowały. Nie występują również w innych Spartanach i Ambitach. Jest to ewidentne przeoczenie i niedoróbka producenta.

    1. Karol pisze:

     Używam tego zegarka od prawie 2 miesięcy…
     1) problem opóźnienia startu – zaktualizuj zegarek, jest nowa wersja softu z dnia 17.10.2017, która ma usunąć ten problem.
     2) Widoczność – przy ustawieniu tarczy na „białą” wg mnie czytelność jest bardzo dobra. Jeżeli używasz standardowych ustawień to zmień Motyw na jasny – wybierasz ćwiczenie, przechodzisz do opcji poniżej i ustawiasz Motyw na jasny – zdecydowanie lepiej się sprawuje :), natomiast jeśli chodzi o tarczę zegarka to zalecam jaśniejsze kolory jeśli masz problem z widocznością… Jak dla mnie widoczność w ogóle jest OK…

 2. Pool40 pisze:

  Mam takie same odczucia z użytkowania tego zegarka. Na gps i tętnie można polegać bez względu na warunki. Chyba nie wspomniałeś o tym, że nie zawiesza się soft i aplikacja movescount daje radę. Brakuje mi w nim tylko dokładnej wysokości i przy zachowaniu tej ceny mamy interesujący zegarek! Dobry wybór, polecam.

 3. Heniek pisze:

  Zegarek dobrze się sprawdza. Póki co biegałem z nim 3 razy i raz byłem na rowerze. Później napiszę więcej.

  1. Hanna pisze:

   Mam problem z włączeniem się multisport.
   Zupełnie nie wiem jak go wyłączyć. Nic nie daje przytrzymanie Górnego prawego przycisku.
   Jest to mój drugi Suunto po Ambit2s i bardzo go lubię.

 4. Tomek pisze:

  Witam
  Zastanawiam się nad kupnem tego Suunciaka. Po głowie chodzi mi jeszcze Polar M600 lub M430, mimo że to jednak nie to samo :-)))
  Mierzył się może ktoś z takim zamiarem? Z góry dzięki za info.
  Pozdrawiam

  1. Kamil Nowak - Bieganie Uskrzydla pisze:

   Znajdziesz u nas również testy M430 i M600, więc nasze zdanie na ich temat możesz poznać. Do czego potrzebujesz sprzętu – rower, bieganie, pływanie, funkcje smart zegarka?
   Testy produktów Polar są tutaj: https://bieganieuskrzydla.pl/tag/polar/

   1. Tomek pisze:

    Tak, czytałem wcześniej już ich testy, dziękuję :-)) Bardzo fajne, obszerne recenzje!! Po prostu mega nie mogę się zdecydować na któryś produkt, a na zakup zegarka jestem w 100% pewny. Potrzebuje zegarek do biegania i rower, moooooże pływanie (chociaż niekoniecznie), a funkcje smart bo jak większość facetów lubię zabawki 😛 Założeniem był pomiar tętna z nadgarstka 🙂 Dlatego liczyłem, że może ktoś miał rownież taki banalny problem i się z nim tu podzieli 😛
    Pozdrawiam

    1. Kamil Nowak - Bieganie Uskrzydla pisze:

     Problem polega na tym, że wszystkie te zegarki są trochę (czyt. zupełnie) inne i różnią się pomiędzy sobą. Ten powyżej, Suunto Spartan osobiście, bardzo mi się spodobał, ale polecam także Polar M430 czy M600. Wszystkie trzy urządzenia są dopracowane i jestem przekonany, że będziesz zadowolony wybierając jeden z nich.

     1. Tomek pisze:

      😀 dzięki za szybką odpowiedź 😀 jutro padnie wybór (obym nie wspierał się rzutem monetą) może do piątku dojdzie 🙂
      Pozdrawiam

 5. Kuba pisze:

  Witam serdecznie

  Mam pytanie dotyczące używania zegarka suunto podczas treningu EMS. Czy podczas treningu z elektro stymulacją nie ma ryzyka uszkodzenia zegarka?

  1. Kamil Nowak - Bieganie Uskrzydla pisze:

   Ja nie korzystam z elektrostymulacji, gdy mam założony zegarek. Wolę nie ryzykować.

 6. Luca pisze:

  a jam mam dylemat miedzy powyższym spartanem a TomTom Adventurer. Ktoś doradzi?

 7. Ryś Stepowy pisze:

  Dzięki za świetną recenzje. Wasze recenzje są już klasą samą w sobie. Dobra robota! Miałem wielki dylemat w wyborze między Polar M430 a właśnie Trainerem od Suunto. Trainer jest świetnie zaprojektowany i wykonany i w zasadzie wszystko w nim bardziej mi pasuje. Ale aplikacja Movescount ma jeszcze sporo do nadrobienia. Po prostu Polar Flow jest lepsza, bardziej wszechstronna i intuicyjna! Recenzja sporo mi pomogła w wyborze. Pozdrawiam.

  1. Kamil Nowak - Bieganie Uskrzydla pisze:

   Dzięki za miłe słowa!

 8. jawod pisze:

  Duże pochwały za świetne recenzje! Wszystkie są bardzo przydatne!
  Zastanawiam się co wybrać? Sunnto Spartan Trainer Wirst HR czy Garmin 735xt? Moja aktywność to tylko bieganie – głównie po lesie. Ponieważ mam już swoje lata to bardzo cenną wskazówką będzie dla mnie informacja, na którym wyświetlaczu są większe
  ( czytelniejsze) cyferki na pulpicie podzielonym , powiedzmy na dwie jak i na trzy części?. Od pięciu lat używam Garmina 610 i już czas jego dobiega końca.
  Pozdrawiam.
  J.W

  1. Kamil Nowak - Bieganie Uskrzydla pisze:

   Dla mnie Suunto wygrywa. Jeden z lepszych wyświetlaczy jaki miałem okazję testować. Czytelny, nawet w słoneczny dzień. Ekrany treningowe z informacjami można swobodnie programować w serwisie Movescount, więc ustawisz je tak jak chcesz. Dziękuję za miłe słowa o naszej pracy.

 9. Edyta pisze:

  Dzień dobry,
  również gratuluje super recenzji. Mam jednak pytanie, jestem posiadaczką tego zegarka i dość często zdarza mi się sytuacja, że po około 40 min. treningu obwodowego zegarek przestaje mierzyć puls. Jest to mniej więcej moment gdy mój nadgarstek jest po prostu mocno spocony. Czy to normalne, że zegarek sportowy nie mierzy pulsu gdy użytkownik się spoci, czy może winą jest coś zupełnie innego. Czy ktoś z użytkowników miał już taki problem i wie czym może być spowodowany?

  1. Kamil Nowak - Bieganie Uskrzydla pisze:

   Z jakiego zegarka korzystasz, model? Czy w trakcie aktywności fizycznej z powodu spocenia i ogólnie ruchów ręką, zegarek nie zsuwa się niżej, bardziej w stronę dłoni i nachodzi bezpośrednio na nadgarstek?

   1. Edyta pisze:

    Korzystam z zegarka opisanego w recenzji, trainer wrist HR. Zawsze przed rozpoczęciem treningu zapinam go mocniej niż noszę zazwyczaj i zwracam uwagę jak leży na dłoni. Niestety na dzisiejszym treningu zegarek w opcji wbudowanej „trening obwodowy” przez godzinę nawet nie rozpoczął pomiaru. W trakcie zmieniłam trening na „crosfit” jednak nic się nie zmieniło, ciągle brak pomiaru. Czy jest może jakieś ustawienie które blokuje mi pomiary, czy to już raczej kwestia wadliwego sprzętu?

    1. Kamil Nowak - Bieganie Uskrzydla pisze:

     OK. Czy pomiar tętna działa poza trybami sportowymi? np. w opcji całodziennego pomiaru tętna? Ustawienia -> Aktywność -> Codzienne tętno.
     Czy diody LED świecą?

     1. Edyta pisze:

      Tak, pomiar całodobowy działa, ledy również się świecą. Spróbowałam dla testów uruchomić teraz trening i pomiar działa. Niestety zupełnie nie rozumiem tej losowości.

      1. Kamil Nowak - Bieganie Uskrzydla pisze:

       Może jakiś jednostkowy błąd w sofcie. Nie widzę innego rozwiązania. Napisz do serwisu Suunto.

 10. Andy pisze:

  Dostałem suunto od Mikołaja . Na basenie już sprawdzony . Pomiar dystansu b. dokładny dzięki ustawieniu długości basenu . Ilość pociągnięc idealnie pokrywa się z liczeniem „na pieszo”

 11. Andy pisze:

  Ps . To mój pierwszy zegarek od komunii 😉 . Posiadam tel Samsung ace 4 . Zegarek sparowałem przez Bluetooth bez problemu jednak napis w zegarku głosi : ” sparowany . aplikacja mobilna . stan : niepołączony ” . Proszę o pomoc . Jeszcze jedno : w opcjach ćwiczenia jest bardzo duża możliwość wyboru aktywności, jednak nie ma opcji MULTISPORT . Może wasz testowany model posiada inne oprogramowanie

  1. Kamil Nowak - Bieganie Uskrzydla pisze:

   Jeśli aktualizowałeś do najnowszej wersji, to masz tę samą wersję oprogramowania co my. Włącz aktywność np. bieganie i w czasie tego treningu przytrzymaj wciśnięty prawy, górny przycisk. Umożliwi Ci to zmianę aktywności sportowej. W sprawie parowania, nie wiem jakie kroki dokładnie wykonałeś. Zainstalowałeś aplikację Suunto Movescount?

 12. Andy pisze:

  Witam . W tel zainstalowałem aplikację Movescount i sparowałem z zegarkiem. Jednak nie wiem jak przesłać do tel aktywności bezpośrednio z zegarka . Po podłączeniu zegarka do laptopa pobrałem oprogramowanie 1.11.56 . Napis zmienił się ze ” sparowany . aplikacja mobilna . stan niepołączony ” na „sparowany . aplikacja mobilna . Usługi Dane Suunto ” . Wszystkie aktywności zostały przy okazji zapisane na stronie i mam teraz dostęp do nich również przez aplikację w tel . Czy istnieje jednak możliwość przesyłania aktywności bezpośrednio na androida ?

  1. Kamil Nowak - Bieganie Uskrzydla pisze:

   Tak. Uruchom aplikację mobilną i zerknij w jej prawy, górny róg. Znajduje się tam mała ikonka zegarka, a zaraz obok niej + „plus”. Wejdź w ikonkę zegarka. Czy tam jest komunikat „Połączono”? Czy zegarek wykonuje „synchronizację”?

 13. Andy pisze:

  Wchodzę w ikonę zegarka w aplikacji . Pokazuje się ” wyszukiwanie zegarków ” po czym u dołu ekranu po lewej pokazuje się nr zegarka , a po prawej ” paruj ” . Gdy to dotknę na chwilę pokazuje się komunikat ” wybrane urządzenie jest już sparowane . Usuń parę z usta…” po czym wraca nr zegarka .

  1. Kamil Nowak - Bieganie Uskrzydla pisze:

   Odinstaluj aplikację, usuń zegarek z listy sparowanych urządzeń w ustawieniach telefonu, zrestartuj telefon. Zainstaluj od nowa aplikację i spróbuj jeszcze raz sparować Trainera.

 14. Andy pisze:

  Postąpiłem według Twoich sugestii . Nic się nie zmieniło . Dzięki za szczere chęci. Ostatnie co mi przychodzi do głowy to że telefon jest zbyt stary na taki gadżet . Możliwe ? Jednak ten tel obsługuje smart tv i soundbar bez problemu. Pozdrawiam

 15. Edyta pisze:

  Witam serdecznie.
  Zaznaczam, że dopiero rozpoczynam „przygodę” z Suunto Nie wiem na czym polega problem ale w ciągu trzech dni pływałam na basenie (tor 25m). Czas pływania porównywalny 1,20 h w każdy dzień. W pierwszy dzień ilość przepłyniętych metrów: 1830m, drugi 1350,. a w trzeci policzył mi tylko 325m. Mimo złego odmierzenia ilości przepłyniętych metrów ilość spalonych kalorii jest największa w trzeci dzień, gdzie niby przepłynęłam tylko 325m. Nie wiem gdzie nastąpił błąd. proszę o podpowiedź.

 16. Andy pisze:

  Cześć Edyta . Jak pisałem wcześniej dla mnie suunto to też nowość ale na basenie sprawdził się b. dobrze . Też pływałem na 25 metrowym. Jak mogło Ci pokazać 1830 skoro zawsze pokazuje wielokrotność 25 ? Ustawiłaś w opcjach długość basenu ?

  1. Edyta pisze:

   Przepraszam „palec” się wysunął przed szereg 😉 miało być 1825. I tak, ustawiłam w opcjach długość basenu na 25m. Wczoraj zaktualizowałam oprogramowanie i dwa treningi (1825 i 325) zniknęły, na profilu został tylko ten 1350 i jak podglądam „długości” to widać jakby zegarek zaczął liczyć przepłynięte długości dopiero po 9 minutach od startu 🙁 nie wiem jutro sprawdzę – może aktualizacja oprogramowania pomoże?

   1. Aśka pisze:

    Edyto, zaczęłam używać Suunto od tygodnia. Kupiłam głównie z myślą o basenie. Mnie również dziwnie mierzy przepłynięty dystans. Czasem dolicza długości czasami odejmuje. Ja sobie poradziłaś? Czy inni mają podobne problemy?

 17. Andy pisze:

  Witam Kamila i forumowiczów . Chciałem tylko podzielić się wiedzą na temat braku połączenia zegarka z telefonem . Michal Sitnik z tabliczni.pl naprowadzil mnie by sprawdzić kompatybilność . Okazało się że zegarek Suunto ma Bluetooth smart a nie Bluetooth . To dlatego ja i wielu użytkowników aplikacji nie może się połączyć . Pozdrawiam .

  1. Kamil Nowak - Bieganie Uskrzydla pisze:

   Jeśli możesz proszę dodawaj swoje wypowiedzi w jednym wątku poprzez przycisk „Odpowiedz”. Strasznie tego teraz dużo się zrobiło, a to ułatwia śledzenie rozmowy. Dzięki.

   1. Andy pisze:

    Jasne . Nie wiedziałem że tak to się robi . Czy wiesz może ile pamięci ma ten zegarek ? Co się dzieje gdy się zapełni ? Z góry dziękuję

 18. snapp pisze:

  Dziś przyszedł mi spartan i niestety pierwsze wrażenie bardzo słabe. Znalazłem 2 martwe piksele. U was wszystko ok?

  1. Kamil Nowak - Bieganie Uskrzydla pisze:

   Tak, wszystko ok. Zgłaszaj reklamację tam gdzie go kupiłeś, jeśli tak faktycznie jest. Nie ma co czekać.

   1. snapp pisze:

    Jutro będę dzwonił i niech wysyłają nowy albo zwracam i myślę nad czymś innym.

 19. Michał pisze:

  Dzień dobry.

  Mam zegarek po ostatniej aktualizacji. Czy jest możliwość ustawienia alarmu gdy zacznę przekraczać max tętno? Bo nigdzie nie mogę znaleźć, a mi by się przydała taka opcja.

 20. qq pisze:

  Nigdy więcej suunto. Posiadam Ambit Peak 3, czyli teoretycznie dobrze wygrzany produkt. Interfejs jest bardzo toporny, O sensownych aplikacjach możecie zapomnieć. Gwoździem do trumny jest fakt że aplikacja mobilna nie działa ani na Androidzie ani na ios. Wystarczy zobaczyć jakie ma obecnie noty. Niestety ale suunto obecnie nie ma startu do Polara czy Garmina. Nawet Fitbit lepiej wywiązuje się z tego co reklamuje.Ps. Wiecie że że zegarek liczy kroki ale nie udostępnia tego do serwisu złot widzę że zegarek liczy kroki ale nie prezentuje tego w aplikacji movescount?;) Paranoja

 21. Jacek pisze:

  A jak jest z tym zegarkiem w porównaniu z Amibt 3 sport. Bo z tego co czytam to jest bardzo podobny model, z nowyzszym wyświetlaczem i tetnem z nadgarstka. Pytam bo wybieram na prezent i się zastanawiam. Ktoś ma jakies spostrzeżenia w porównaniu tych modeli? Rozumiem że opisywany w triathlonie się sprawdzi? (Oprócz pełnego z racji czasu) ? Pozdr

 22. piotrek_ pisze:

  Dzień Dobry
  Ja natomiast mam pytanie odnośnie funkcji liczenia kroków. Mój suunto trainer mierzy mi je nawet kiedy śpię, budzę się rano a 100 kroków zrobione:), juz nawet mi band 2 za 50 pln liczył kroki poprawnie. Czy ten zegarek tak ma?

 23. Zosia pisze:

  Jak wygląda ładowanie pulsometru? Trzeba go wyjąć z paska? Z polarem m400 miałam przykrą historię ulamania złącza USB, bo było bardzo delikatnie przymocowane i narażone na nacisk

  1. Kamil Nowak - Bieganie Uskrzydla pisze:

   Ładowanie zegarka Trainer jest komfortowe, ponieważ całość oparto na specjalnym uchwycie – klamrze, którą łapiemy bok zegarka. Ładowanie rozpoczyna się natychmiast i nie wymagana jest jakaś wielokrotna „przymiarka” do gniazda. Wszystko działa sprawnie. Dodatkowym plusem metody jest łatwe czyszczenie sprzętu po treningu, ponieważ mamy dostęp do gniazda ładowania. O tę część modelu bądź spokojna.

 24. Lukasz pisze:

  Zastanawiam się nad zakupem zegarka z GPS oraz pomiarem tętna w nadgarstku. Modele, które odpowiadają moim oczekiwaniom oraz polce cenowej to właśnie Suunto Spartan Wrist HR oraz Garmin Forerunner 235.
  Który z nich polecacie bardziej? Może ktoś się zdobędzie na porównanie tych dwóch modeli pod względem jakości oraz funkcjonalnoci? Jak na moje, to produkty o bardzo zbliżonej specyfikacji. Ciężko się zdecydować.
  Mój rodzaj aktywności: Multisport. Trochę biegania w terenie, jazdy na rowerze, ćwiczeń na siłowni oraz sportów drużynowych.

 25. Robert pisze:

  Zdecydowałem się na ten zegarek i jestem zadowolony. Możliwości własnoręcznego definiowania trybów i ustawiania ilości wyświetlanych informacji są fantastyczne. Nie mam zastrzeżeń co do widoczności, czytelności wyświetlacza nawet podczas treningów w słoneczny dzień patrząc przez okulary przeciwsłoneczne.
  Jedna rzecz mnie jednak męczy – jak ustawić cel w trybie wyścigu? Domyślnie podpowiada się tylko czas jako cel. Jak zdefiniować jeszcze dystans?
  Soft zegarka mam aktualny. Proszę o jakieś wskazówki. Dziękuję z góry.

 26. Dorota pisze:

  Kupiłam ten zegarek z uwagi na to że tylko zegarki tej fimy są w stanie synchronizować się z telefonem Huawei p10 Lite. Garmin nie potrafił. TomTom tez nie. Polara nie sprawdzałam ale wg mnie tez jest duża szansa problemów.
  Więc włascicieli telefonów Huawei zwrócie uwagę na tą firmę gdy kupujecie smartwatcha.

 27. beross pisze:

  Witam może mi ktoś napisać wymiary samego wyświetlacz a nie całej koperty.

  1. Kamil Nowak - Bieganie Uskrzydla pisze:

   Tak. 26 mm x 26 mm, powierzchnia wyświetlacza w tym zegarku.

 28. beross pisze:

  chodzi mi oczywiście o Suunto Spartan Trainer Wrist HR

 29. beross pisze:

  czyli mniejsz od garmina fenix 3, nosze sie z zamiarem zakupu suunto, czy waszym zdaniem bedzie on duzo odbiegał od fenixa 3

 30. Kamil Nowak - Bieganie Uskrzydla pisze:

  Wszystko zależy do czego potrzebujesz tego zegarka… ? Myślę, że główną różnicą jest nadgarstkowy pomiar tętna w zegarku Suunto, który cechuje się naprawdę wysoką dokładnością. Z kolei w Garmin Fenix 3 musisz posiłkować się pasem HR. Zobacz nasze wykresy: https://bieganieuskrzydla.pl/suunto-spartan-trainer-wrist-hr-jakosc-pomiaru-tetna/ Natomiast podkreślę: wszystko zależy do czego będzie go wykorzystywać i jak bardzo zaawansowanego sprzętu poszukujesz.

 31. beross pisze:

  Głównie bieganie długie spacery , rower i pływanie. jak Kamil sądzisz jest sens wydawać więcej na garmina ?

  1. Kamil Nowak - Bieganie Uskrzydla pisze:

   Ja zostałbym przy Suunto. Korzystam z niego dość często i jestem bardzo zadowolony – zresztą wszystko opisane zostało w powyższym teście.

 32. beross pisze:

  dzieki za porade

 33. Woza pisze:

  Hej,

  Wiecie może jak jest z wydolnością biegową w Trainer? Miałem Ambit3 Run i sama funkcja była dość ciekawa i pomocna. Tutaj niestety nie występuje….chyba.
  Czy jest w perspektywie jakaś aktualizacja, która to uzupełni?

 34. Maja pisze:

  Podpinam się do problemu z liczeniem kroków. Przed wstaniem z łóżka zegarek potrafi pokazać ponad 300. Czy u kogoś w porównaniu z np. Mi Bandem też wychodzą takie niestworzone ilości?

  1. Kamil Nowak - Bieganie Uskrzydla pisze:

   To jest całkowicie naturalna sprawa. Jeśli masz zamiar przejść tego dnia 10000 kroków (najczęściej pojawiającą się wartość „gwarantującą” utrzymanie podstawowego poziomu ruchu zdrowego dla człowieka), to wartość 300 nabitych rano kroków nie robi dużej różnicy. Prawda? Nie są to niestworzone ilości. Polar, Garmin, też tak wykazują po nocy.

 35. Maja pisze:

  Niestety w pierwszych dniach używania nie okazało się, że błąd jest ekstremalnie duży- zamiast ok. oszacowanych 4000 kroków (mała aktywność, praca biurowa) zegarek pokazał prawie 9000, co daje jakieś 120% (sic!!!) błędu. Ponadto wszystkie dodatkowe ‚gadżety’ typu śledzenie snu sprawdzają się gorzej niż w przypadku smart bandów (Fitbit, Mi Band). Szukając rozwiązania dopiero na stronach anglojęzycznych dokopałam się do informacji, że właściwie problem jest i w żadnej aktualizacji nie został rozwiązany. Takich informacji brakuje niestety w recenzji.

  1. Kamil Nowak - Bieganie Uskrzydla pisze:

   Nie wiem co u Ciebie się dzieje w tym zegarku, ale w naszym testowym modelu Suunto Spartan Trainer Wrist HR wszystko gra. Gdzie znalazłaś taką informację, że jest jakiś błąd? Podasz linka?

 36. beross1981 pisze:

  Witam może mi ktoś pomóc mam problem ze sparowaniem zegarka z aplikacją movescount z tego co wiem po sparowaniu w aplikacji w górnym prawym rogu powinna być ikona z zatwierdzonym zegarkiem żebym mógł wejść w menu zegarka a mi sie świeci cały czas plus żeby dodać zegarek i nic nie mogę zrobić a zegarek jest sparowany bo jak wcisne plus to pisze że urządzenie jest sparowane i zegarek jest chyba sparowany bo wpisałem klucz z zegarka i na zegarku wyświetliło się że sparowany

  1. Kamil Nowak - Bieganie Uskrzydla pisze:

   Jak wejdziesz w aplikacji w „Plus” to widzisz tam ikonę Twojego zegarka?

 37. beross1981 pisze:

  Jak wejdę w plus jest zegarek w jego środku migaja zielone kropki a pod zegarkiem pisze wyszukiwanie zegarków, mój zegarek znajduje i jak dam paroj to pisze że urządzenie jest sparowane i tak za każdym razem

  1. Kamil Nowak - Bieganie Uskrzydla pisze:

   Jaki masz model telefonu? Może to w nim tkwi problem? Na wszelki wypadek, proces parowania przeprowadziłbym jeszcze raz. W pierwszej kolejności wykasował zegarek ze sparowanych urządzeń w telefonie.

 38. beross pisze:

  własnie już próbowałem drugi raz parowania i nic nie dało, a telefon to sony xperia z c6603

  1. Kamil Nowak - Bieganie Uskrzydla pisze:

   Czy zegarek działa po podłączeniu z laptopem i raz, ma aktualne oprogramowanie, dwa synchronizuje dane?
   Na wszelki wypadek podaję link do ogólnej instrukcji parowania sprzętu: http://www.suunto.com/pl-PL/Wsparcie/faq-articles/movescount/jak-sparowa-zegarek-suunto-spartan-z-aplikacj-suunto-movescount-app-android/

 39. beross pisze:

  tak z komputerem sie laczy bez problemu oprogramowanie ma aktualne i z komputerem sie synchronizuje bez problemu tylko z movescount jest problem

 40. beross1981 pisze:

  A nie wie ktoś może czy jest wsparcie techniczne dla suunto w języku polskim bo nie mogę znaleźć

  1. Kamil Nowak - Bieganie Uskrzydla pisze:

   O jakie wsparcie pytasz?

 41. beross pisze:

  Udało się zsynchronizować po kilku próbach instalowania i odinstalowania aplikacji zegarek się w końcu połączył tylko problem w tym że po około pół godziny się rozłącza i trzeba zapomnieć w ustawieniach zegarka i telefonu urządzenie i na nowo połączyć i tak w kółko czyli problem nie leżał ani w zegarku ani w telefonie po prosto Movescount jest słabą aplikacja gdyż źle działa i po opiniach innych ludzi się to potwierdziło szkoda bo zegarek fajny a aplikacja bez sensu i psuje to całokształt i jest uciążliwe mam nadzieje że Suunto coś z tym w końcu zrobi, dzięki za pomoc

 42. beross pisze:

  A nie wiecie może czy jest jakaś inna aplikacja do zegarka zamiast movescount

 43. Maja pisze:

  Linki do stron, gdzie różne osoby też mają problem z liczeniem kroków w Trainerze:
  [link]www.youtube.com/watch?v=06Tvb_89nvQ
  Porównanie z innymi zegarkami:
  [link]www.cardiocritic.com/daily-steps-accuracy-tests/ (tu odniesieniem był telefon, ale widać, że w większosci przypadków Trainer nalicza najwięcej kroków)
  Inna recenzja z wątliwościami co do wiarygodności licznika kroków: [link]www.stuff.tv/suunto/spartan-trainer/review
  Głównie z tym, że liczenie kroków jest w tym modelu zupełnie nieadekwatne znalazłam na anglojęzycznym forum, ale nie mogę go niestety teraz znaleźć ani wątku, ani forum.

  1. Kamil Nowak - Bieganie Uskrzydla pisze:

   Pierwszy link na YT nie jest dowodem, że Trainer źle liczy kroki. W drugim linku porównano model Spartan Ultra nie Trainer. Trzeci jest subiektywnym odczuciem. Ale dzięki za dociekliwość i komentarz!

   1. robku pisze:

    No przepraszam, ale to że wcale się nie przemieszczam a krokomierz dodaje kolejne cyferki do licznika to oznacza że licznik działa prawidłowo?
    Nie ma możliwości zatrzymania, pauzy czy resetu. Resetuje się sam o północy i znowu zlicza głupoty przez cały dzień. Pod koniec dnia ilość kroków podana przez licznik nie ma nic wspólnego z ilością przebytych kroków, czyli licznik źle liczy kroki.

    1. Kamil Nowak - Bieganie Uskrzydla pisze:

     Mam w planach przeprowadzenie takiego testu. Po wynikach będę wiedział dokładnie jakie jest odchylenie od normy. Daj mi proszę 1-1,5 tygodnia. Odezwę się.

    2. Aśka pisze:

     Dokładnie tak jest. czy znaleźliśce problem? Tzn. zauważyłam,że potrząśniecie mocniejsze ręką nalicza kroki. czyli, np. jak sprzątam i wymachuję ręką, to „chodzę” bardzo intensywnie. Czy można to jakoś ustawić?

 44. Małgorzata pisze:

  Witam dostałam w prezencie Suunto Spartan Trainer Wrist HR Amber ale mam problem z pobraniem aplikacji. Posiadam telefon samsung grand neo i jak chce pobrać aplikację to pojawia mi się informacja twoje urządzenie nie jest nie zgodne z tą wersją co mam zrobić w takiej sytuacji . Bardzo proszę o pomoc

  1. Kamil Nowak - Bieganie Uskrzydla pisze:

   Hej. Suunto Movescount potrzebuje Androida 5.0 lub nowszego. W danych technicznych Twojego telefonu widzę Android 4.0. Czy tak faktycznie jest?
   http://www.suunto.com/pl-PL/Wsparcie/faq-articles/suunto-app/ktore-urzdzenia-mobilne-s-zgodne-z-aplikacj-suunto-app/
   Jeśli to się potwierdzi, telefon jest za stary. Widzę datę wprowadzenia jego na rynek: I kwartał 2014

 45. Paweł pisze:

  Czy ktoś może mi napisać co oznacz kolorowy okrąg na tarczy zegarka w tzw. trybie terenowym (ekran zegarka gdzie są widoczne wschody oraz zachody słońca)???

 46. Piotr pisze:

  Tak mi się wydaje, że jest to długość dzisiejszego dnia. Okrąg /dziś/ zaczyna się 5.30 a kończy o 20. Na okręgu jest strzałka, pokazująca „postęp dnia”, strzałka przesuwa się wraz ze zbliżaniem się zachodu Słońca. Tak przynajmniej jest u mnie, ale ja mam inny model.

 47. MCC pisze:

  Czy da sie porownac Trainer WHR z Polar m430? Przegladam rozne recenzje, ale jakos nikt nie porownuje ich bezposrednio. Kilka pytan ktore mi sie nasunelo:
  1. Czy Suunto ma mozliwosc ukladania i transmisji do zegarka (jak na polar flow) treningow w/g zadanych parametrow – np. hr/strefa hr; tempo/strefa tempa; odleglosc; czas (a moze ma cos czego brakuje w polarze – czyli zakres mocy)? Jak sprawa ma sie z interwalami?
  2. Czy Suunto oferuje programy treningowe, ktore mozna przeslac do zegarka?
  3. Czy w polarze zmienilo sie cos w kwestji nawigacji czy nadal tylko powrot do startu?
  4. Czy w polarze zmienilo sie cos jesli chodzi o czujniki zewnetrzne – dla biegania food pod a dla roweru cad/pwr?
  5. Jaka jest REALNA dlugosc pracy na baterii obu tych zegarkow? Uzupelniajace pytanie – czy Suunto w najnowszym software wspiera automatyczna zmiane trybu jesli nie wystarczy baterii do konca treningu (jak w wyzszych spartanach)?
  6. Jaka jest czytelnosc obu wyswietlaczy? Jak mozna ja porownac z v800 czy fenix3?
  7. Ktory z tych zegarkow bedzie lepiej/wygodniej nosil sie na delikatnej kobiecej rece?
  8. Jak pomiar tetna 24/7 wplywa na dlugosc pracy baterii w obu i jak czesto jest sprawdzane? Czy suunto w koncu zapisuje gdzies te wartosci?
  9. Jakies inne wazne wady/zalety/przewagi ktoregokolwiek z nich?

 48. Wojtek pisze:

  Dzień dobry. Bardzo proszę o pomoc, zastanawiam się nad zakupem Suunto Spartan Trainer Wrist HR lub Polara m430. Bardzo zależy mi na opcjach treningu biegowego polara (rozbudowane interwały, trening w poszczególnych strefach, inteligentne ustalanie przez zegarek stref tętna, proponowanie treningów itp.), również aplikacja Polar Flow wydaje mi się duzo bardziej przyjazna i skonstruowana bardziej pod monitorowanie i programowanie treningów w stosunku do platformy Suunto. Czy tak jest, czy mam błędne wyobrażenia? Na to miast w Suunto podoba mi się tryb pływania, którego z czasem może mi brakować w polarze, nawigacje tez jest fajniejsza. Bardzo proszę o pomoc. Bieganie będzie moją główna aktywnością do jakiej mam zamiar używać zegarek. Oprócz niej jest jeszcze rower, pływanie. Nie potrzebuję puki co synchronizacji z telefonem gdyż i tak używam starego windphona. Będę wdzięczny za wszelkie uwagi które pomogą mi w podjęciu decyzji.

  1. Kamil Nowak - Bieganie Uskrzydla pisze:

   To, co mogę powiedzieć od siebie, to jeśli popatrzymy na oba urządzenia – Polar i Suunto sprawdzą się podczas biegania. I co do tego nie mam żadnych wątpliwości. Faktycznie jeśli chcesz mieć dostęp do funkcji pozwalających na zaawansowane planowanie sesji interwałowych, weź M430. Polar Flow to genialne narzędzie do tworzenia takich sesji – nawet tych niezwykle złożonych i opierających się na różnych czasach akcentów, dystansach, etc. Trening można układać na laptopie czy urządzeniu mobilnym. Pomocne linki – 1 – https://support.polar.com/e_manuals/M430/Polar_M430_user_manual_Polski/Content/Start-a-Training-Session.htm , 2 – https://support.polar.com/e_manuals/M430/Polar_M430_user_manual_Polski/Content/Planning-your-training.htm
   Suunto nie ma tak fajnie tego opanowanego i przygotowanego. Podkreślam, w mojej osobistej opinii, która pokrywa się z tym co napisałeś powyżej. Słowem podsumowania: Polar M4300 i Suunto Trainer nadają się do biegania, nawet na średniozaawansowanym sportowym poziomie. Jednak jest pewna wyższość M430 nad Trainerem patrząc na wygodę konfiguracji treningów interwałowych,na których Ci zależało. PS. Zegarki mają sporo funkcji, tutaj skupiłem się tylko na Twoich pytaniach.

 49. wojtek pisze:

  Dzięki wielkie za pomoc. Suunto mnie bardzo kusi licznikiem basenów, nawigacją, trybem triatlonu. To nie są rzeczy mi niezbędne na ten moment, gdyż moją główną aktywnością jest trening boksu, a bieganie, jazda na rowerze, pływanie są sportami dodatkowymi, puki co z naciskiem na bieganie.
  Czytając Twój, ale też i kilka innych testów doszedłem do wniosku że jednak polar ma odrobinę lepszy pulsometr, czy tak? GPS, chyba też minimalnie lepszy. Do tego platforma polar flow, która wydaje mi się bardziej przeznaczona dla sportowców i to mi bardzo odpowiada. Na to miast odnoszę wrażenie że movescounta jest właśnie jak samo się reklamuje dla entuzjastów sportu. O dopracowanie i bezstresowe użytkowanie polara się nie boję, natomiast o suunto i jego platformie czytam różne opinie. Gdyby polar liczył baseny, to nawet bez multisportu i nawigacji byłby dla mnie zegarkiem idealny.
  Jeżeli masz jakieś jeszcze spostrzeżenia to bardzo proszę pisz, będę i jestem wdzięczny:).
  Bardzo dziękuję za testy i już otrzymaną pomoc!

  1. Kamil Nowak - Bieganie Uskrzydla pisze:

   Wszystko, co powinieneś wiedzieć o pulsometrze, czy dokładniejszy jest ten w Suunto Trainer czy M430 jest w dwóch materiałach: https://bieganieuskrzydla.pl/suunto-spartan-trainer-wrist-hr-jakosc-pomiaru-tetna/
   https://bieganieuskrzydla.pl/polar-m430-jakosc-dzialania-pomiaru-tetna/
   Zaglądałeś do nich? Poświęcamy im ogrom czasu i pracy, więc zapraszam do przeczytania. Po tych tekstach, będziesz wiedział sporo o dokładności pomiaru w tych modelach.

 50. wojtek pisze:

  Tak, oczywiście przeczytałem je kilkakrotnie. Są bardzo dobre, co nie zmienia faktu, że dalej nie wiem co wybrać:) Liczyłem po prostu jeszcze na jakieś sugestie. W każdym razie wielkie dzięki! Pozdrawiam, Wojtek

  1. Kamil Nowak - Bieganie Uskrzydla pisze:

   Decyzje zakupowe zawsze są trudne. Na pewno wybierzesz dobrze, patrząc jakie urządzenia porównujesz ze sobą 🙂

 51. Wiktor pisze:

  Cześć. Mam pewne pytanie – co polecasz bardziej? Waham się pomiędzy suunto spartan trainer wirst hr oraz garmin 735xt. Który będzie lepszy? Generalnie najwięcej biegam, różne dystanse, czasami coś po górach, czasami jakaś wycieczka, dużo jeżdżę na rowerze i w przyszłości myślę o jakimś TRI. co powinno być lepsze?

  1. Kamil Nowak - Bieganie Uskrzydla pisze:

   Jeśli myślisz przyszłościowo, a pewnie nadejdzie to szybciej niż myślisz, gdy wkręcisz się na całego w tri, weź Garmin-a. Była u nas recenzja tego zegarka i w mojej ocenie jest to sprzęt warty swojej kwoty. W zasadzie, gdy chcesz trenować bardzo poważnie i myślisz o osiągnięciu wysokiego poziomu, zdecydowałbym się na 735XT. Z drugiej strony, gdy podchodzisz do sportu amatorsko, a chcesz mieć dostęp do rzetelnych informacji treningowych, dokładnych danych o tętnie i mniejszym wachlarzu funkcji, to wybór powinien paść na Suunto. A tak na marginesie, wziąłeś spory sprzętowy „rozstrzał”. Trainer jest o połowę tańszy od 735XT, to już mówi sporo 🙂

   1. Wiktor pisze:

    Suunto można kupić za 900zł, garmin ok 1300. Rozstrzał spory, a zegarki wydają się być podobne (nie miałem styczności więc może tylko się wydają…) dlatego zastanawiam sie czy warto dopłacic

 52. wojtek pisze:

  Przepraszam, że zawracam głowę, ale mam jeszcze pytanie. Czy warto na dzień dzisiejszy kupić Polara v800 z pasem HR za 1221 zł? Nowy z gwarancją ze sklepu? Ma wszystko czego mi potrzeba a i platforma mi super pasuje.

  1. Kamil Nowak - Bieganie Uskrzydla pisze:

   A możesz poczekać do jesieni? Być może będzie następca tego modelu…. Wydaje mi się, że lepiej jest dołożyć, a posiadać najnowszy sprzęt. Teraz zapłacisz 1200 zł, a nowy może kosztować około 2000 – tak szacuję, ale może być inna cena…

   1. wojtek pisze:

    Problem w tym, że planowałem wydać te 700-800 zł. V800 już grubo przekracza mój budżet, więc jego następcy raczej nie biorę pod uwagę. Boje się tylko o to jaki support V800 przez firmę Polar za te 3-4 lata… Nie jestem sprzętowcem, jak już coś kupie to to to raczej zużywam do cna, a nie wymieniam na nowszy model:)

    1. Kamil Nowak - Bieganie Uskrzydla pisze:

     To inaczej. Poczekaj do premiery następcy V800, a to powinno spowodować obniżenie się ceny za poprzednika – starego, i dobrego , lecz poczciwego Polar V800. Powinieneś zaoszczędzić. Pomoc sprzętowa jest dobra w Polarze. Tym bym się nie martwił.

 53. Wiktor pisze:

  Cześć. Piszę z takim dylematem – co wybrać? Suunto spartan trainer czy garmin 735xt? Głównie biegam, dużo jeżdże na rowerze, czasami wędrówki po górach, w przyszłości jakieś tri. Zależy mi na pomiarze z nadgarstka ponieważ nie zawsze zabieram na trening pas który lubi mnie obetrzeć.. Który robi lepszy ślad gps? Czy warto dopłacić do garmina?
  Z góry dzięki 😉

 54. Krzysiu pisze:

  Witam jestem posiadaczem suunto spartan od kilku dni i mam jeden problem tzn w aplikacji movescount mam np czas treningu 1 godzine i przejechane 20 kilometrow a po przezuceniu tego do stravy zmniejsza sie czas treningu np o 20 minut i srednia predkosc wychodzi kosmiczna mial ktos moze podobny problem?

  1. Kamil Nowak - Bieganie Uskrzydla pisze:

   Ja nie…

 55. robku pisze:

  W moim Suunto Spartan Trainer krokomierz liczy kroki nawet wtedy gdy np. siedzę i ruszam ręką. Wystarczy że bardziej energicznie poruszę nadgarstkiem, nie ma potrzeby wymachiwać całą ręką. Przy różnych czynnościach manualnych wykonywanych rękami to samo. Wystarczy np. zmyć kilka talerzy i już licznik kroków nabity. Czy inni posiadacze tego zegarka też tak mają?

 56. Demon pisze:

  Witam! Kamilu bardzo proszę Cię o informację dot. GPSa w tym zegarku. Jestem juz prawie do niego przekonany jednak zastanawia mnie jedna rzecz. Wnioskując z powyzszego, świetnego testu prowadzenie po śladzie GPS nie jest chyba mocną stroną tego zegarka? Ja potrzebuję zegarek ktory podczas jazdy na rowerze bedzie mnie prowadził po śladach tras np. maratonow dostepnych na GPSies itp. Oczywiście obowiązkowo mysle o dodatkowym uchwycie na rower. Potrzebuje uniwersalnego urządzenia dlatego typowy licznik rowerowy narazie nie wchodzi w gre. Czy Suunto spartan trainer wrist hr spełni w tej kwestii moje oczekiwania?

 57. robku pisze:

  A tak na marginesie, taka sytuacja gdzie wystarczy stać i machać ręką a licznik kroków w szybkim tempie będzie zwiększał swoją wartość liczbową nie wystawia dobrej oceny sprzętowi za 1000 zł. Dokładnie liczyć kroki potrafią już opaski za 150 zł.

 58. Pawel pisze:

  Czesc

  A jak z synchronizacja z endomondo? Rozumiem ze gdybym zdecydowal sie na zakup zegarka firmy suunto to aby miec pelna historie biegow musze sie przeniesc na platforme movescount ?
  Biegajac z zegarkiem suunto nie beda mi sie juz pozniej aktualizwaly dane na endomondo?

 59. runner pisze:

  W pełni się zgadzam. Jedynym plusem jest dokładność i szybkość łapania fixa w GPS. Kupiłem go między innymi na podstawie powyższego artykułu, licząc na przyzwoity pomiar pulsu z nadgarstka, żeby pozbyć się pasa. Niestety pomiar pulsu przez super czujnik Valencell to jest loteria fantowa, to samo z pomiarem wysokości i resztą bajerów typu monitorowanie snu. Dziwne dla mnie są te peany w tekście na pomiar pulsu. Co z tego że ma setki funkcji, jak nie działają poprawnie dwie podstawowe, a te inne obliczane są na podstawie nich. Nie mam też zamiaru zakładać go prawie pod łokieć i ściskać pasek aż soki pójdą, żeby uzyskać w miarę wiarygodne wyniki. To jest mój pierwszy i ostatni zegarek SUUNTO

  1. Kamil Nowak - Bieganie Uskrzydla pisze:

   Nie przekreślałbym zegarka Trainer. W mojej ocenie pomiar tętna (wykresy: https://bieganieuskrzydla.pl/suunto-spartan-trainer-wrist-hr-jakosc-pomiaru-tetna/ ) działa tutaj bardzo dobrze. Zapoznaj się proszę z ogólnymi informacjami o tej metodzie, być może coś jeszcze warto zrobić: https://bieganieuskrzydla.pl/jak-dziala-nadgarstkowy-pomiar-tetna/
   A dla przykładu zobacz te same wyniki dla najnowszego, droższego produktu firmy Polar Vantage M: https://bieganieuskrzydla.pl/polar-vantage-m-jak-dokladny-jest-pomiar-tetna/ Tutaj jest jazda bez trzymanki.
   Suunto Trainer wypada znacznie lepiej. A tak na marginesie Trainer nie ma wysokościomierza barometrycznego, więc zawsze będzie przekłamywać w jakimś % co do wysokości n.p.m. Niestety.

 60. runner pisze:

  Oczywiście, że czytałem te wszystkie artykuły, niestety zastanawia mnie tylko dlaczego Wam tak dobrze mierzy a mi nie, być może mam za chudy nadgarstek 🙂 Tak na marginesie dodam, że na prawym nadgarstku jest odrobinę lepiej z pomiarem, ale dla mnie praworęcznego niewygodnie. Do tego ostatnio zaktualizowałem soft najpierw do v2.5.18 a po kilku dniach do v2.5.20 Żadna z tych aktualizacji nie wniosła poprawy, więc to nie jest wina oprogramowania. Teoretycznie może jeszcze być problem sprzętowy ale to raczej mało prawdopodobne i nie chce mi się boksować z firmą, która pewnie stwierdzi że wszystko jest ok tylko ja nie potrafię się posługiwać zegarkiem. Bardziej biorę pod uwagę winę swojej że tak powiem anatomii ręki. Z jednej strony mam ochotę sprzedać Suunto i spróbować innej firmy, ale boję się że nie będzie lepiej i dochodzę do wniosku że ta technologia jeszcze jest w powijakach i jak dla mnie nie spełnia wymagań. Na razie przeprosiłem się z paskiem na pierś.

 61. Lukill pisze:

  W moim Suunto spartan trainer mam problem z ładowaniem. Jedynie ładowarką 2 amperową mogę go naładować do 100% a i tak po 3-4 minutach od odłączenia ładowania spada do 99%. Ogólnie sama bateria trzyma dobrze bo z moich testów zauważyłem że trzyma mniej wiecek tak jak producent podaje. Drażni mnie jednak fakt że przy podłączeniu do ładowarki 1 amperowej lub pod laptopa mogę go naładować jedynie do 99 % a po odłączeniu spada w ciągu 1-2 minut do 90-85 %. Czy też tak macie ? Może coś przegapiłem i nie doczytałem?

  1. Kamil Nowak - Bieganie Uskrzydla pisze:

   Jak długo masz ten egzemplarz Suunto? Gniazdo ładowania w zegarku, jak i sama ładowarka są ok prawda (nie mają uszkodzeń lub zabrudzeń)?

   1. Lukill pisze:

    Zegarek mam jakieś 1.5 miesiąca. Z gniazdem jest wszystko ok. Ładowarki różne próbowałam i tylko 2 amperowa jest w stanie naładować na 100 %. Może to kwestia oprogramowania? Wczoraj miałem taką sytuacje. Miał 45 % podłączyłem go pod laptopa i od razu spada na 13% i od tego poziomu zaczyna ładowanie. Natomiast takich anomalii nie zauważyłem podłączając go pod ładowarkę 2 amperową. Bateria w czasie biegu leci mi jakieś 10 % na godzinę przy włączonym pomiarze pulsu i gps (łaczenie z satelitą co1 sek.) Kolega ma ambita 2 i podobnie leci mu bateria mimo ze nie ma pomiaru pulsu. Dlatego wydaje mi sie ze bateria jest ok ale moze faktycznie coś z oprogramowaniem. Sam nie wiem.

    1. Radek pisze:

     Też nie mogę naładować do 100 % baterii. Dodatkowo po trzech miesiącach użytkowania bateria trzyma tylko dwa dni, w trybie zegarka przez noc 20 % baterii spada. W czasie treningu zużywa dobrze 10 % na 10 km biegu, ale w trybie zegarka zużywa baterie za szybko.

     1. Lukill pisze:

      Cześć. Ciekaw jestem jak Twój Suunto? Oddałeś do serwisu? Ja na razie się wstrzymuję. Dziwne że nagle tak bateria poleciała.

 62. LukillL pisze:

  Zastanawiam się jeszcze czy to nie kwestia kabla. Zauważyłem że jeden z pinów jest niżej osadzony. Może nie ma dobrego styku. Ładowarka 2 amperowa daje radę ale te o niższym amperażu może już nie. Niby te piny są ruchome i uginają sie ale jaki jest styk to nie mam jak zobaczyć. Pożyczę kabel od znajomego i zrobię test.

 63. Dorota pisze:

  Zastanawiam się nad kupnem Suunto Spartan Trainer Wrist a Suunto Spartan Sport Wrist. Zapoznałam się z oba recenzjami na Waszej stronie. Nadal mam dylemat. Jestem zdecydowana na Suunto. Jestem początkującym biegaczem. Potrzebuję zegarka do biegania i pływania. Czy warto płacić więcej za Spartan Sport Wrist?

 64. Magda pisze:

  Dzień dobru. Posiadam od paru dni Suunto spartan trainer wrist niestety liczy on kroki przy ruchu reki, czy jest coś co mogłabym zrobić by polepszyć wydajność tej funkcji?

 65. Radek pisze:

  Mam pytanie. Kupiłem suunto spartan trainer wirst hr. w grudniu 2018r – Bateria trzymała tydzień przy trzech treningach biegowych i 1 pływackim. Od połowy lutego 2019 roku po naładowaniu baterii – trzyma 2 – 3 dni tylko i 1 treningu, przez noc bateria rozładowuje się ok 20% Czy to jest jakiś problem z baterią , czy mogę oddać go do reklamacji bo jest jeszcze na gwarancji ?? Dodam że mam wyłączone funkcje monitorowania tętna . Co mam zrobić .

  1. Kamil Nowak - Bieganie Uskrzydla pisze:

   Zwróć się do serwisu poprzez sklep gdzie kupiłeś ten zegarek. Powinien trzymać zdecydowanie dłużej.

 66. Piotrek pisze:

  Kurcze mój tomtom dokonał żywota i byłem zdecydowany na garmina vivoactive 3 a po przeczytaniu artykułu mam niesamowity problem i nie wiem czy nie zmienić decyzji na Suunto… 🙁
  Jakaś mała porada od strony autora?

  1. Kamil Nowak - Bieganie Uskrzydla pisze:

   Napisz proszę do czego potrzebujesz sprzętu – jak dużo trenujesz tygodniowo, jakie sporty, co jest dla Ciebie ważne, aby działało perfekcyjnie – GPS, pomiar tętna, dodatkowe bajery w zegarku?

   1. Piotrek pisze:

    Potrzebuję sprzętu do biegania (85%bieganie, 10pływanie, 5%rower), tygodniowy przebieg ok 60-80km, zależy mi na dokładnym gps, tętno i dobrej baterii – mam ochotę niedługo spróbować sił w ultra…

    1. Kamil Nowak - Bieganie Uskrzydla pisze:

     maksymalny budżet to….? 🙂

     1. Piotrek pisze:

      Wiadomo, że im taniej tym lepiej 😉 ale nie chciałbym przekraczać 1000zł…

      1. Kamil Nowak - Bieganie Uskrzydla pisze:

       Ewentualnie możesz pomyśleć, aby coś upolować z drugiej ręki, ale nie wiem czy Ci to będzie odpowiadać. Jeśli chodzi o okolice 1 tysiąca, to chyba nic lepszego nie będzie niż Polar M430, Garmin Forerunner 235 i wspomniany wyżej Suunto Trainer.

 67. Adam pisze:

  Witam
  Zastawiam się nad zakupem albo Polar M430 albo własnie Sunto Spartan Treiner HR .Biegam czysto amatorsko. Polar posiada ustalenie celu np . półmaraton i pokazuje nam orientacyjny czas przybycia na metę. Uważam do za fajna opcje, której nie widzę w Suunto ( chyba, że się mylę). Suunto przemawia za to do mnie kształtem, kolorowym wyświetlaczem i ilością danych na jednym ekranie podczas biegu. wydaje mi się też lepiej wykonanym zegarkiem Czy istnieje możliwość żeby jakoś ustawić Suunto aby podczas zawodów pokazywało orientacyjny czas ukończenia dystansu ? Czy taka funkcja po prostu jest mi nie potrzebna ?

Dołącz do dyskusji, zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Bronimy się przed SPAM-em. Uzupełnij pole:

Rozgrzewanie i chłodzenie, czyli szybki sposób na walkę z bólem

Z bólami mięśni i stawów boryka się wiele osób uprawiających regularnie sport – w tym biegacze. Pomocą w szybkim powrocie do pełnej sprawności mogą stać się zabiegi rozgrzewające i schładzające zmęczone mięśnie. Dzięki wybranym maściom i żelom możemy zminimalizować dolegliwości bólowe, przyspieszyć regenerację oraz natychmiastowo ukoić zmęczoną partię ciała. Po jakie produkty należy sięgać? Jak wykonać taki zabieg? (więcej…)