Samsung Gear S2 Classic – recenzja

polecane

Samsung Gear S2 Classic – recenzja

Kamil Nowak
25 września, 2016
Recenzje

Samsung Gear S2 Classic to bardzo zgrabny smartwatch, który przede wszystkim stawia na intuicyjność obsługi oraz ciekawy wygląd. Samsung Gear S2 Classic można swobodnie konfigurować za pomocą dostępnej aplikacji. Jak wypadł podczas recenzji? 

Samsung Gear S2 Classic

Jest to pierwsze urządzenie od firmy Samsung, które mamy przyjemność testować. Prawdę powiedziawszy po Gear S2 Classic spodziewamy się „efektu WOW”, więc poddamy ten sprzęt surowej recenzji i przedstawimy Wam nasze zdanie o tym, jak poradził sobie inteligentny zegarek. Poniżej znajduje się wnikliwy test Samsung’a.

Wygląd i jakość materiałów

Samsung Gear S2 Classic

Testowany Samsung Gear S2 Classic jest pokryty platyną i posiada skórzany czarny pasek. Jeśli można powiedzieć o zegarku, że jest dystyngowany, to ten model taki jest. Wygląda bardzo klasycznie. Szczególną uwagę zwraca koperta, która przy okazji jest obracanym pierścieniem.

Samsung Gear S2 Classic

Pierścień daje nam możliwość obsługi Gear S2 i jest interesującym (również nowatorskim) rozwiązaniem. Za jego sprawą sprawdzimy wydarzenia w kalendarzu, pogodę, liczbę kroków wykonanych w danym dniu, tętno oraz kilka innych przydatnych informacji. Wystarczy przekręcić pierścieniem i w szybki sposób docieramy do tych wszystkich aplikacji. Super opcja!

Smartwatch Samsung Gear S2 Classic ma wbudowany pomiar tętna, więc obracając zegarek na tył zobaczymy odpowiedni czujnik. Można zwątpić, że to „okienko” umożliwia mierzenie tętna, ale Samsung stworzył niezwykle mały czujnik więc to, co finalnie widzimy, nie jest dużych rozmiarów, a mimo to umożliwia pomiar tego parametru.

Samsung Gear S2 Classic

Pasek Gear S2 jest skórzany, niestety nie znaleźliśmy informacji o rodzaju skóry, z której został wykonany. W najbardziej newralgicznych miejscach czyli przy zapięciu skóra zdążyła się szybko zniszczyć.

Samsung Gear S2 Classic

Zdjęcia najszybciej oddadzą ten fakt i widać na nich jak paskudnie się pomarszczyła. Bardzo źle to świadczy o tym elemencie i jego jakości.

Samsung Gear S2 Classic

Ładowanie Samsunga to kolejne ciekawe rozwiązanie, ponieważ wystarczy ułożyć Gear S2 w specjalnie przygotowanym porcie. Ładowanie baterii odbywa się bez żadnych kabli.

Samsung Gear S2 Classic

Liczbowe podsumowanie Samsunga to całkowite wymiary zegarka 39,9 x 43,6 x 11,4 mm oraz waga 42 g. Używając go na co dzień doświadczymy uczucia, że jest mały i lekki. Nie jest to model należący do topornych i wielkogabarytowych inteligentnych zegarków. Bliżej mu do urokliwego klasycznego zegarka, który możemy założyć do codziennego stroju zarówno biznesowego, jak i sportowego.

Najważniejsze funkcje Samsung Gear S2 Classic

Samsung Gear S2 Classic

Samsung jest bogato wyposażony, ponieważ znajdziemy tutaj wbudowany akcelerometr, żyroskop, monitor tętna, barometr, oświetlenie i GPS (tylko w wersji 3G). Podstawowa pamięć urządzenia to 512 MB RAM oraz 4 GB ROM. Wodoodporność IP68 sprawia, że Gear S2 jest w pełni odporny na zanurzenie w wodzie oraz na pył, niestety ta próba nie stwierdza jednoznacznie na jaką głębokość pod wodę możemy zejść. Sprawa wyjaśnia się, gdy patrzymy na skórzany pasek. Z nim na pewno nie warto pływać czy kąpać się pod prysznicem, ponieważ szybko go zniszczymy. Nie jest to zegarek również stricte przeznaczony do uprawiania sportu, ponieważ skórzany pasek nie jest kompanem podczas nadmiernego pocenia się. Pot bardzo szybko sprawi, że pasek zacznie się rozwarstwiać.

Wracając do najważniejszych funkcji warto wspomnieć, że wyświetlacz wykonany został w technologii  sAMOLED, a maksymalne jego wymiary to 360 x 360 (302 ppi). Oznacza to tyle, że jest bardzo praktyczny, nawet promienie słoneczne padające bezpośrednio na zegarek nie są w stanie przeszkodzić nam odczytać zaprezentowanych na ekranie informacji. Wszystko jest czytelne zarówno w dzień, jak i w nocy. Wielkość ekranu umożliwia swobodne korzystanie z wszystkich funkcji bez konieczności wytężania wzroku.

Jednym z największych minusów Samsung Gear S2 Classic są wysokie wymagania techniczne. Gear S2 paruje się ze smartfonami Samsung z systemem operacyjnym Android 4.3 lub wyższym, z co najmniej 1,5 GB pamięci RAM. Oczywiście możemy parować Gear S2 z innymi markami telefonów, ale ilość potrzebnego RAM-u do obsługi znacznie zawęża krąg modeli zdolnych obsłużyć ten smartwatch. Samsung nawet pokusił się o stworzenie listy urządzeń, które „pasują” do Gear. Pierwsza lista tutaj, druga tutaj. Wymagania są koszmarne. Samsung potrzebuje ogromnego wsparcia ze strony sparowanego smartfona.

Korzystanie z Gear S2 Classic w ciągu dnia

Samsung Gear S2 Classic

Obsługa Gear S2 za sprawą obrotowego pierścienia i dwóch tradycyjnych przycisków jest bardzo płynna. Pierwsze słowo, które przychodzi na myśl to intuicyjność. I tak jest praktycznie cały czas obsługując Gear S2. Wszystko chodzi „gładko”, bezproblemowo jesteśmy w stanie poruszać się po menu, funkcjach czy poszczególnych aplikacjach – a tych jest sporo. To oczywiście wynika ze wsparcia, które daje sparowany smartfon, a oba urządzenia wspierają się wzajemnie.

W Samsungu nie znajdziemy zamontowanego głośnika, który sygnalizowałby chociaż przychodzące na telefon powiadomienia, czy po prostu dawał sygnały dźwiękowe. Jednoznaczne jest również, że nie będziemy w stanie prowadzić rozmów telefonicznych. Wielka szkoda, bo brak takiej opcji w zegarku sprawia, że zapomniano o jednej z przydatniejszych funkcji.

Samsung Gear, to jak sama nazwa wskazuje aplikacja, która pomaga zarządzać smartwatchem. Bardzo przejrzysty układ okien zapewnia przyjemne operowanie aplikacją i zarządzanie Gear S2 Classic. To za pomocą Gear’a możemy np. zmieniać wygląd zegarów, programować obracany pierścień, sterować aplikacjami i synchronizować dane z ekosystemem Samsunga, w tym przeprowadzać aktualizacje oprogramowania. Aplikacja Samsung Gear jest całkowicie bezpłatna i można ją pobrać bezpośrednio ze sklepu Google Play pod tym linkiem.

Całodobowy pomiar aktywności

Samsung Gear S2 Classic

Ze względu na bogate wyposażenie Gear S2 w akcelerometr, żyroskop oraz barometr, pomiar aktywności fizycznej staje się bardzo dokładny. A przy pomocy obracanego pierścienia szybko możemy sprawdzić ile nabiliśmy w danym dniu kroków czy przeszliśmy kilometrów.

Samsung Gear S2 Classic

Rozbudowaną funkcją jest obsługa treningu, czyli np. takiej aktywności fizycznej, podczas której potrzebujemy ustalać prędkość, dystans, czas etc. Pomiar można rozpocząć błyskawicznie za sprawą przestawienia do odpowiedniej pozycji pierścienia. Poniżej wideo, które prezentuje dane, jakie wyświetlają się w trakcie sportu. Również dostęp do nich umożliwia pierścień – wygodna opcja podczas biegu, kiedy wystarczy obrócić pierścień do odpowiedniej pozycji.

Zegarek Samsung Gear S2 Classic gromadzi informacje dotyczące czasu trwania aktywności, przebytego dystansu, spalonych kalorii, tempa, szybkości oraz tętna. Gear S2 działa bezawaryjnie, ale wiąże się to bezpośrednio z wymaganiami sprzętowymi, jakie musi spełnić parowany smartfon. W trakcie biegu dostęp do informacji jest bardzo prosty, a wszelkie informacje prezentowane są pojedynczo na ekranie.

Należy jednak uważać na to, aby nie trenować zbyt często w skórzanym pasku, ponieważ jest to najsłabszy element tego smartwatch’a i należy otoczyć go szczególną opieką. Dlaczego? Pot, który będzie wydzielało nasze ciało skutecznie zniszczy pasek. O niebo lepszym rozwiązaniem będzie zamiana go na silikonowy lub z innego tworzywa sztucznego.

Czas działania baterii

W zasadzie smartwatch’e przyzwyczaiły nas do tego, że żywotność zamontowanych w nich baterii jest słaba lub bardzo słaba. Samsung Gear S2 Classic nie odbiega od nich ani na jotę. Bateria podczas testów wystarczyła na około 1,5-2 dni. Oczywiście nie oszczędzaliśmy jej i korzystaliśmy ze wszystkich funkcji, ale jak inaczej ją testować? Czy przysłowiowy Kowalski wyłączy najbardziej obciążające dla baterii funkcje? Raczej nie. Mówiąc w jednym zdaniu: bateria trzyma krótko.

Aktualizacja i komunikacja

Samsung Gear S2 Classic

Zegarek Gear S2 Classic działa wyśmienicie. Aktualizacja i komunikacja z całym ekosystemem Samsunga jest błyskawiczna. Pisaliśmy już powyżej, że aplikacje dostępne na smartwatch Samsung’a działają bardzo sprawnie, nie przycinają się, a przechodzenie pomiędzy nimi, jak i poruszanie się po menu jest płynne. Podobnie jest z wszelkimi aktualizacjami instalowanymi na zegarku. Za sprawą sprzętowych wymagań (podkreślamy to już trzeci raz) aplikacje nie mają się prawa przytykać. Chyba, że zapcha się pamięć sparowanego telefonu. Zalecane przez producenta telefony są z wysokiej półki, ale oczywiście i taki sprzęt można spowolnić wgrywając na nim wiele różnych aplikacji i sukcesywnie wypełniając pamięć.

Cena Samsung Gear S2 Classic

Cena jest bardzo wysoka, ponieważ katalogowo wyceniono go na 1499 zł brutto. Smartwatch dostępny jest już od dłuższego czasu na rynku, więc dość często można znaleźć okazje cenowe. Jeśli zamierza się kupić Samsunga, warto śledzić i przeglądać ceny w wielu sklepach internetowych i stacjonarnych.

Otrzymujemy bardzo wysoką jakość wykonania i materiałów (oprócz skórzanego paska, który szybko się niszczy), aplikacje działają błyskawicznie, ale potrzebują sporych wymagań technicznych parowanych smartfonów. Gear S2 wygląda bardzo dobrze dzięki klasycznemu designowi i kompaktowej wielkości. Czy te wszystkie czynniki zrównoważą wysoką cenę i sprawią, że warto go kupić? Generalnie tak, aczkolwiek pozostaje delikatny niesmak po słabej jakości skóry paska i braku głośnika.

Podsumowanie

Samsung Gear S2 Classic

Nasza ocena

Test Samsung Gear S2 Classic zakończyliśmy przyznając wysoką ocenę. Mówiąc krótko: od strony oprogramowania i funkcjonalności wszystko działa bez zarzutów. Mocnymi stronami są elegancki wygląd, bogate wyposażenie w czujniki (miernik pulsu, akcelerometr, żyroskop, barometr), wyświetlacz, bezprzewodowa komunikacja, świetna ładowarka. Ograniczeniami jest na pewno sprostanie wysokim wymaganiom technicznym zegarka (Android 4.3 lub wyższy, z co najmniej 1,5 GB pamięci RAM) oraz bardzo wysoka cena. Żywotność baterii powinna być trochę dłuższa. Wiele do życzenia pozostawia pasek i jakość jego wykonania.

 • Wygląd i jakość materiałów
 • Oprogramowanie (np. aktualizacje, synchronizacja)
 • Żywotność baterii
 • Funkcjonalność
 • Analiza zebranych informacji
 • Ekran dotykowy (np. obsługa, widoczność)
 • Śledzenie aktywności (np. kroki, tętno, sport)

polecane

Dołącz do dyskusji, zostaw komentarz

 1. edyta pisze:

  Fachowo, profesjonalnie, pełno zdjęć. To można wizualnie zjeść! Wasze recenzje rulez!

 2. magne pisze:

  Takie wymagania to oni sobie mogą. Przecież to tragedia. Trzeba mieć telefon za 3-4 tys złotych. Nie ma mowy.

 3. karol pasternak pisze:

  On ma głośnik czy go nie ma? Nie chce mi się czytać całej recenzji

  1. Kamil Nowak - Bieganie Uskrzydla pisze:

   Cześć. Niestety, Samsung nie ma głośnika.

Dołącz do dyskusji, zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Bronimy się przed SPAM-em. Uzupełnij pole:

Garmin Forerunner 735XT – recenzja

Garmin Forerunner 735XT to multisportowy zegarek, który kierowany jest do osób uprawiających wiele dyscyplin sportowych. Mierzy tętno z nadgarstka, jest ultralekki, funkcjonalny i świetnie pasuje do kultowej już serii Forerunner. Czy ten produkt jest wart swojej ceny? Czy oferuje dokładny pomiar tętna? (więcej…)