Przez polskie góry. Przewodnik biegacza – recenzja książki

polecane

Przez polskie góry. Przewodnik biegacza – recenzja książki

Kamil Nowak
26 sierpnia, 2016
Recenzje

Książka „Przez polskie góry. Przewodnik biegacza” to jedna z nowości w ofercie Wydawnictwa „Bezdroża”. Książka jest poradnikiem początkującego biegacza górskiego, zawiera wyjątkowe trasy po polskich górach i dokładne mapy. Czy jej zawartość może się spodobać?

Przez polskie góry. Przewodnik biegacza

Bieganie to coś więcej niż tylko sport, bo to sposób na życie. Pozwala ono zadbać o zdrowie naszego ciała i umysłu. Poprawia sylwetkę, wzmacnia wytrzymałość, ale i buduje wewnętrzną siłę. Niesamowite jest też to, że biegać można wszędzie, ale kiedy biegamy wśród natury i bezkresu jej piękna, uczucie szczęścia i wolności jest jeszcze większe. Bezapelacyjnie takie odczucia buduje trening pośród gór, gdzie wystarczy tylko zrobić pierwszy krok, by nogi same nas poniosły. By jeszcze nie zastanawiać się nad trasą, warto mieć pomocnika w postaci przewodnika po górskich trasach.

Przewodnik biegacza

Wśród pozycji książkowych pojawiła się niedawno propozycja od Wydawnictwa „Bezdroża” – przewodnik biegacza Przez Polskie Góry autorstwa Natalii Tomasiak i Marcina Świerca. Autorzy to osoby aktywne, miłośnicy biegów górskich z licznymi sukcesami biegowymi, zarówno w Polsce jak i za granicą (Natalia Tomasiak – m. in. 3 miejsce w Flexistav Bieg Ultra Granią Tatr, Marcin Świerc – trzykrotny złoty medalista mistrzostw Polski z 2015 roku w skyrunningu, biegu górskim na długim dystansie oraz ultramaratonie). Opracowanie przewodnika przez tak znakomitych biegaczy powinno już samo w sobie być wystarczającą rekomendacją. Ale czym jeszcze ta publikacja może sobie zjednać czytelnika?

Przewodnik biegacza

Góry są piękne, ale i ogromne. Łatwo zagubić się wybierając nieodpowiednią trasę. Co więcej, nie znając terenu możemy po drodze natrafić na przeszkody uniemożliwiające dalszy bieg, a nie o to chodzi, by zastanawiać się, jak bezpiecznie dotrzeć do miejsca docelowego lub nieustannie krążyć po znanej ścieżce. „Czarną robotę” wykonali za nas autorzy przewodnika, którzy wskazali wypróbowane szlaki. W przewodniku odnajdziemy dokładnie wytyczone na mapie trakty biegowe ze wskazaniem ich dystansu, przewyższeń, szacunkowego czasu trwania biegu, zalecanej ilości napoju czy stopnia trudności. A wszystko to okraszone komentarzami autorów dotyczącymi specyfiki danego terenu i ciekawostkami. Informacje są rzeczowe, nie ma tu zbędnych dywagacji. Ponadto, strony dotyczące poszczególnych pasm górskich dla ułatwienia oznaczone zostały różnymi kolorami. Książka zawiera aż 69 propozycji wycieczek biegowych po m. in. Sudetach, Beskidzie Śląskim, Beskidzie Sądeckim, czy Tatrach.

Autorzy zawarli w poradniku także dział, gdzie dzielą się swoim doświadczeniem na temat biegów po górskich trasach. Dotyczy to zarówno przygotowania organizmu do takiego wysiłku (dieta, przygotowanie formy, radzenie sobie z kontuzjami), jak i pomagają skompletować sprzęt (obuwie, odzież, akcesoria). Informacje te z pewnością będą przydatne dla amatorów i pozwolą uniknąć błędów, z którymi zetknęła się niejedna osoba na początku swojej górskiej przygody.

Przewodnik biegacza

Przewodnik biegacza „Przez Polskie Góry” nie jest typowym przewodnikiem. Jest to kompleksowy zbiór ważnych informacji dla osób zamierzających rozpocząć historię z bieganiem po górach. Z pewnością ułatwi on ten start, a do tego można go wygodnie ze sobą zabrać, albowiem oprawiony jest w miękką okładkę. Jego gabaryty i waga również nie przysporzą problemów (19×13 cm). Strony można swobodnie przekładać, ponieważ są zbindowane.

W wielkim skrócie można powiedzieć, że pojawienie się tej książki na rynku to wielka pomoc dla wszystkich chętnych na bieganie po górach. Pozwoli ona uniknąć najważniejszych błędów, które mogą rzutować na nasze zdrowie czy bezpieczeństwo. Przeprowadzi trasami, gdzie nie tylko będziemy mogli wykazać się jako biegacze, ale i wytyczonymi także z uwagi na szczególne walory krajobrazowe. Do tego opracowana w bardzo przejrzysty i estetyczny sposób, tak by podczas wypadu nie tracić zbyt wiele czasu na odczytywanie zawiłych map. Cena za poradnik nie jest wygórowana – 29,90 zł, zważywszy na fakt mnogości ważnych informacji.

Podsumowanie 

Przewodnik biegacza

Artykuł promocyjny 

Nasza ocena

Książka „Przez polskie góry. Przewodnik biegacza” niezwykle dobrze wypadła w naszej recenzji. Zawiera sporo przydatnych informacji, dość dokładne mapy tras biegowych, a uzupełnienie jej o dział, gdzie możemy znaleźć praktyczne porady o technice biegu po górach sprawia, że jest to książka warta zakupu.

 • Przydatność informacji
 • Objaśnienia terminów
 • Trening biegacza
 • Fabuła książki

polecane

Dołącz do dyskusji, zostaw komentarz

 1. ewelina pisze:

  taki przewodnik to mogłabym mieć 😉

 2. Maska zorro pisze:

  Górskie trasy są najpiękniejsze. Zdecydowania lepsze od klepania kilometrów w parkach i ulicach. Smród i bród w miastach

  1. Kamil Nowak - Bieganie Uskrzydla pisze:

   Zgadza się. Bieganie po górach to rewelacyjne doświadczenie. Redakcyjne jeździmy w okolice Zakopanego 😉 Pięknie tam jest.

 3. fanka pisze:

  Piękna oprawa graficzna! Okładka jest boska! Świerca cenę za nieustępliwość i walkę na trasie!

 4. Marcin (lepiejbiegac.pl) pisze:

  Mam tę książkę i polecam wszystkim. Bardzo dobra ściąga jak nie mamy pomysłu na wycieczkę biegową albo turystyczną. Bardzo szczegółowo opisana, z wieloma przydatnymi komentarzami. Po prostu bomba 🙂

Dołącz do dyskusji, zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Bronimy się przed SPAM-em. Uzupełnij pole:

Jaka kamera sportowa będzie odpowiednia dla biegacza?

Dobra kamera sportowa powinna być zaprojektowana tak, aby cieszyła osobę użytkującą ze świetnej jakości zdjęć, wideo w wysokiej rozdzielczości i mobilności. Chęć uwieczniania dokonań sportowych jest na tyle silna, że producenci już dawno zauważyli w tym biznes i prześcigają się w innowacyjnych rozwiązaniach. Jak nie zginąć w gąszczu kamer sportowych i wybrać dobry dla siebie produkt?  (więcej…)