New Balance SC Trainer v2
New Balance SC Trainer v2 – moje nogi są jak Lancia [TEST BUTÓW]

polecane

New Balance SC Trainer v2 – moje nogi są jak Lancia [TEST BUTÓW]

Kamil Nowak
28 sierpnia, 2023
Recenzje

New Balance FuelCell SuperComp Trainer v2 – pod tą skomplikowaną nazwą kryją się buty do biegania z płytką karbonową na twarde nawierzchnie. Dodać trzeba, że jest to but treningowo-startowy. Model, w którym trudno jest biegać wolno. Konstrukcja podeszwy w naturalny sposób sugeruje biegaczowi, żeby wbił wyższy bieg, znacznie przyspieszył i poczuł wiatr we włosach. W tych butach nawet jak stoimy w miejscu, to chcemy od razu ruszyć – z piskiem podeszwy. Tak ja odbieram konstrukcję tego modelu, która przypomina nieźle rozbujaną łódkę. Inaczej mówiąc, poświęć na przeczytanie tej recenzji dosłownie kilka minut, a przekonasz się – moim zdaniem – że to tego modelu brakowało ci na nogach, gdy szedłeś robić interwały lub wtedy, gdy ścigałeś się z kolegami i przegrałeś.

New Balance SC Trainer v2

Na potrzeby recenzji model treningowo-startowy New Balance FuelCell SuperComp Trainer v2 będę w skrócie nazywał New Balance SC Trainer v2. Wspomniałem już, że są to buty do biegania z płytką karbonową na twarde nawierzchnie. Niecodzienne jest w nich połączenie odczuwanej istotnie dużej amortyzacji – szczególnie pod piętą i śródstopiem – i wysokiej dynamiki. W tym modelu możemy biegać treningi tempowe, interwałowe lub inne sesje na wysokim tempie. Możemy także założyć te buty na dzień startu w zawodach i rywalizować z zawodnikami, powalczyć o życiówkę, przy jednoczesnym odczuwaniu wysokiego poziomu amortyzacji i komfortu na asfaltowych trasach.

Poza tym, co już napisałem, bieganie w tym modelu odczuwam jeszcze inaczej. Gdy biegnę i mam na stopach buty New Balance SC Trainer v2, moje nogi są jak Lancia 2000 Berlina z filmu Wyścig (2013 r.), którą prowadzi Niki Lauda. W pewnym momencie okazuje się, że odpowiednie buty na nogach mogą wykrzesać znacznie więcej, uruchomić dodatkową moc, wbić kolejny – nieodkryty dotąd – bieg. Gdy biegnę w tych butach, szybko czuję się jak dwaj włosi na tylnej kanapie – jestem podekscytowany, trochę nie wierzę w to, co się dzieje, ale jestem bardzo szczęśliwy. Właśnie te odczucia towarzyszyły mi na pierwszym i drugim bieganiu w modelu New Balance FuelCell SuperComp Trainer v2.

Nawiązanie do konkretnej sceny z filmu Wyścig z 2013 r. w reżyserii Rona Howarda nie jest przypadkowe. Lancia jedzie spokojnie, ale gdy kierowca postanawia radykalnie przyspieszyć (Niki Lauda), samochód reaguje tak, jak trzeba. Pozwala na szybką jazdę. Identycznie jest z modelem Trainer v2. Biegacz, który trenuje spokojnie, ale w jakimś momencie chce ruszyć z kopyta, robi to tak naturalnie i bezpiecznie, jakby od zawsze szlifował tę technikę do perfekcji.

New Balance SC Trainer v2

Wracając do biegowego świata – New Balance SC Trainer v2 to model, który moim zdaniem podbije serce każdego biegacza dzięki podeszwie, w której jest duża amortyzacja, karbon i specjalne łódkowate wyprofilowanie. To dzięki konstrukcji podeszwy szybkie, tempowe treningi stają się łatwiejsze do wykonania. Kończąc mocną sesję, jesteśmy zdziwieni, jak miękko i wygodnie lądowało się w tych butach na asfalcie oraz jak błyskawicznie stopy przechodziły do kolejnej fazy wybicia. Każdy krok napędza kolejny, co sprawia, że biegniemy coraz szybciej. Fajnie się w nich szybko biega!

Model SC Trainer v2 jest częścią najwyższej serii butów biegowych oferowanych przez New Balance o nazwie SuperComp. Składa się ona z trzech modeli: SuperComp Pacer – przeznaczonych do startów na krótszych dystansach, SuperComp Elite – przeznaczonych do rywalizacji w półmaratonie i maratonie oraz SuperComp Trainer, który ma więcej amortyzacji i sprawdza się zarówno na szybkim treningu, jak i podczas zawodów. Wszystkie modele sygnowane SuperComp wyposażone są w płytkę z włókna węglowego oraz podeszwę środkową wykonaną z pianki FuelCell z odpowiednio dostosowaną do przeznaczenia grubością i gęstością.

New Balance SC Trainer v2

Siateczka, z której jest wykonana cholewka, nie jest tak cienka, jak w większości butów startowych. Materiał jest trochę grubszy od tego typowo startowego, co nie oznacza, że dorównuje pod względem grubości butom typowo treningowym. Siateczka jest pośrodku – między butem treningowym a startowym. Co w zasadzie podoba mi się, bo nie lubię zbyt cienkich rozwiązań. Trzeba jeszcze dodać, że materiał syntetyczny, z której wykonano cholewkę, świetnie utrzymuje stopę na swoim miejscu. Materiał otula stopę, trzyma ją w objęciach, ale nigdzie nie uciska. Podoba mi się stopień asekuracji tego materiału, co przekłada się na odczuwanie wysokiego poziomu bezpieczeństwa w trakcie szybkich i dynamicznych akcentów.

New Balance SC Trainer v2

New Balance SC Trainer v2 ma bardzo dobrą wentylację. Wielokrotnie trenowałem w tym modelu w upalny dzień i ani razu nie doświadczyłem problemów z wentylacją i odprowadzaniem wilgoci na zewnątrz – poza środek cholewki. Jeśli cenimy w butach do biegania (treningowo-startowych i innych) dobrą wentylację, New Balance SC Trainer v2 będą dobrym wyborem.

New Balance SC Trainer v2

Na całe szczęście zapiętek także mi się podoba. Wielokrotnie już pisałem, że lubię konstrukcje miękko obszyte i przyzwoicie usztywnione. Taki właśnie jest zapiętek butów New Balance FuelCell SuperComp Trainer v2. Jest to zapiętek, który pomaga biegać, wspiera stabilizację i bezpieczeństwo każdego biegowego kroku, stanowczo, precyzyjnie, ale miękko przylega do tylnej części stopy. Jak dla mnie ma idealny poziom miękkości i sztywności.

New Balance SC Trainer v2 opinia

Za chwilę powiem kilka słów o odczuwalnym poziomie amortyzacji – choć wspomniałem już, że w tym temacie ten model ma się czym pochwalić. Rozwinę jednak temat bezpieczeństwa podczas biegu i tego, czy po ten but może sięgnąć każdy biegacz.

New Balance SC Trainer v2 opinia

Od strony technicznej – w podeszwie środkowej zastosowano innowacyjną piankę FuellCell, a także płytkę z włókna węglowego Energy Arc, która odpowiada za zwrot energii. Trzeba dodać, że płytka karbonowa została umieszczona pomiędzy dwoma warstwami pianki, aby zwiększyć ilość magazynowanej energii i zapewnić większy jej zwrot. FuellCell to pianka bazująca na dodatku azotu, zapewniająca bardzo dobry poziom absorpcji wstrząsów oraz wysoki poziom stabilizacji i wsparcia podczas biegu.

New Balance SC Trainer v2 opinia

Od strony użytkownika tego modelu – dla mnie ten but jest bardzo bezpieczny i stabilny. Wyczuwalna jest dla mnie płytka karbonowa zatopiona w podeszwie, duża amortyzacja butów, ale także bezpieczeństwo biegu w tym modelu. Podeszwa pod piętą jest znacząco szersza niż pozostała jej część. Gdy stoję w butach czuję, że od środkowej części – tutaj gdzie umieszczono na boku napis Energy Arc, materiał pracuje nad stabilizacją konstrukcji. Podeszwa jest szeroka, zwarta, ale przy tym jednocześnie dynamiczna i responsywna. Ciekawe połączenie, które faktycznie w modelu New Balance SC Trainer v2 działa bez zarzutu.

New Balance SC Trainer v2 opinia

Na tej podstawie uważam, że jest to bezpieczny treningowo-startowy but z płytką karbonową, po który może sięgnąć wielu biegaczy, nawet tych mniej doświadczonych, którzy nigdy wcześniej nie biegali w butach z płytką karbonową. Przez pierwsze treningi zachęcam jednak do spokojnego zapoznania się z tym modelem, każdy z nas jest inny, ja mówię na własnym przykładzie (uśmiech).

New Balance SC Trainer v2 opinia

Amortyzacja jest bardzo mocno odczuwalna szczególnie pod piętą – o czym już wspomniałem, ale także pod śródstopiem. Im bliżej palców, tym coraz mniej pianki FuellCell. Buty są bardzo przyjemnie zamortyzowane, a bieganie na twardych nawierzchniach jest komfortowe.

New Balance SC Trainer v2 opinia

Podeszwa nie jest śliska na mokrym asfalcie, co jest ogromnym jej plusem. Specjalna guma pokrywa zdecydowaną większość części butów mającej kontakt z podłożem. Jest to tylko delikatnie ponacinana warstwa materiału, która w praktyce gwarantuje dobrą przyczepność. Nawet na wyślizganych kostkach brukowych lądowanie jest bezpieczne.

Chciałbym jednak zwrócić uwagę, że kanał biegnący przez buty wykonany w technologi Energy Arc na pewno nie spisze się, gdy wylądujemy na kamieniu lub szyszce, która może wbić się w podeszwę i pozostać w niej do końca naszego treningu. Dodatkowo może się zdarzyć, że kamyczek, który się zaklinuje w kanale uszkodzi buty. Dlatego uważałbym szczególnie, gdy na naszej trasie są mniejsze kamyczki czy żwir. Oznacza to także, żeby nie wybierać tego modelu, gdy idziemy biegać w parku lub lesie.

New Balance SC Trainer v2 opinia

Nasza ocena

Zakończyłem test butów startowo-treningowych New Balance FuelCell SuperComp Trainer v2! Cieszę się, że miałem okazję w nich pobiegać. Uwaga na ich cenę, bo można się przewrócić, pomimo tego, że buty są bardzo stabilne i bezpieczne. Ich cena jest kosmiczna! W dniu tworzenia tej recenzji cena sięgała 1150 zł i są to najdroższe buty do biegania, jakie testowałem. Za co polubiłem New Balance SC Trainer v2? Za to, że moje nogi są jak Lancia 2000 Berlina (kierowana przez Nikiego Laudę), gdy biegam szybkie, tempowe odcinki. Konstrukcja butów w mojej ocenie zauważalnie przekłada się na większą łatwość nabierania i utrzymania wysokiej prędkości biegu. Naprawdę ciężko biegać w nich wolno. Buty podpowiadają, cicho szepcząc do ucha, że możemy pobiec szybciej. Ogólnie – ciekawe buty do biegania treningowo-startowe, z dużą amortyzacją, bezpieczne i stabilne. Gdyby nie ta cena, która jest straszna! Aktualną cenę butów można sprawdzić na stronie New Balance.

  • Wygoda
  • Amortyzacja
  • Stabilizacja
  • Sztywność
  • Przyczepność
  • Dynamika
  • Wentylacja
  • Trzymanie stopy
  • Wygląd i jakość materiałów

Informacja: buty otrzymałem do testów. Według nowych wytycznych dla twórców przygotowanych przez Prezesa UOKiK, muszę wskazać, że materiał jest sponsorowany, ponieważ obuwie zostaje u mnie w barterze. Współpraca miała więc charakter komercyjny. Materiał oglądacie jednak jako pierwsi, nikt go wcześniej nie widział i nie zatwierdzał. Każde słowo wyszło spod mojego pióra i ręczę za obiektywność testu. Dziękuję, że przeczytałeś całość! To ważne, żebyś pamiętał, że recenzje tworzę samodzielnie, a okazjonalna płatna współpraca z markami jest szansą na rozwój portalu.

polecane

Dołącz do dyskusji, zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Bronimy się przed SPAM-em. Uzupełnij pole:

ASICS GLIDERIDE. Czy warto sięgnąć do kieszeni po 660 zł? [TEST]

ASICS Glideride zostały naszpikowane technologią niczym prom kosmiczny. Liczne systemy odpowiadają za prowadzenie, doznania podczas ruchu czy zużycie energii. Wszystko to sprawia, że nie są to typowe buty do biegania. Czy jest to w 100% ich zaleta, a może w jakiejś części wada? Przedstawiam wnioski płynące z użytkowania tych butów. (więcej…)