Test butów Altra Timp 2
Test butów Altra Timp 2 na Karaibach. Czy pokonały każdy teren?

polecane

Test butów Altra Timp 2 na Karaibach. Czy pokonały każdy teren?

Kamil Nowak
6 maja, 2020
Podróże Recenzje

W marcu pomimo przeciwności losu związanych z koronawirusem wybrałem się na urlop na Karaiby. Celem podróży była Dominikana, która znajduje się na wyspie Haiti. Zaplanowałem aktywny wypoczynek, więc potrzebowałem uniwersalnych butów do biegania. Chciałem trenować zarówno po bardziej górzystym terenie, ale także po płaskim. Ostatecznie zabrałem ze sobą buty Altra Timp 2. Czy była to dobra decyzja?

 Altra Timp 2

Wyspa Haiti znajduje się na Morzu Karaibskim i jest to druga (pierwszą jest Kuba) co do wielkości wyspa Wielkich Antyli. Dawniej używano nazwy Hispaniola, czyli „Mała Hiszpania”, nadanej w 1492 roku podczas pierwszej wyprawy Krzysztofa Kolumba. To właśnie legendarny podróżnik odkrył wyspę dla Europy, która później weszła w skład hiszpańskiego imperium kolonialnego. Po czterech latach od zdobycia nowych terenów założono Santo Domingo, które jest najstarszym miastem Nowego Świata, pełnym zabytków i perełek architektury wypełnionych duchem przeszłości. Od kilku lat fascynował mnie ten region świata, zaś w marcu tego roku pojawiła się okazja ziścić marzenia o wakacjach na Karaibach.

Przed wyjazdem obiecałem sobie dwie rzeczy. Pierwsza z nich dotyczyła tego, aby porządnie wypocząć oraz zapomnieć o pracy. Z tym punktem połączyłem także zwiedzanie wyspy. Druga obiecana kwestia związana była z planem treningowym. Nie chciałem, aby podczas wyjazdy się rozsypał, dlatego przygotowałem odpowiednią odzież do biegania i akcesoria. Niestety miałem ogromny dylemat dotyczący wyboru butów do biegania. Wiedziałem, że w docelowej okolicy na wyspie w rejonie Puerto Plata można będzie pobiegać po najbliższych górkach, ale także jest tam wiele ciekawie położonych dróg asfaltowych. Do tego należy dorzucić jeszcze ogromne, szerokie plaże wyścielone delikatnym perłowym piaskiem.

Altra Timp 2 opinie

Z perspektywy biegacza problem był następujący: jakie buty do biegania wybrać na trzy typy nawierzchni – asfalt, lekkie górki (trail) oraz piaszczyste plaże. Miejsca w mojej walizce wystarczyło tylko na jedną parę obuwia treningowego. Jakie buty mogły dać sobie radę na tak skrajnych podłożach? Odpowiedź nadeszła ze strony amerykańskiego producenta marki Altra Running, która zaprezentowała całkiem niedawno najnowszą odsłonę modelu Timp i oznaczyła ją jako Altra Timp 2.

Altra Timp 2 opinie

W teorii są to buty do biegania długich górskich ultramaratonów, którym nie są straszne kilometry po płaskim. Pasują tutaj określenia „Trail”, ale także „Road to trail”, czyli mówiąc wprost buty zaprojektowano z uwzględnieniem trudnych górskich warunków, to zaś skonfrontowano z potrzebami przydającymi się podczas biegania po asfalcie. Swoją drogą ciekawy pomysł stworzenia uniwersalnego obuwia, które łączy w sobie dwa światy – górski i miejski styl. Wracając do dylematu wyboru butów do biegania, które miałem zabrać na Haiti stało się jasne, że Altra Timp 2 posiadają wszystko, aby sprostać stawianym oczekiwaniom. Czy z perspektywy czasu nie żałuję, że postawiłem na markę Altra? Czy był to dobry wybór?

Altra Timp 2 opinie

Dominikana to zweryfikowała! Lot bezpośredni z Polski na Haiti trwa nieco ponad 11 godzin. Podróż w tamtą stronę minęła mi szybko i komfortowo. Po wylądowaniu, zakwaterowaniu w hotelu i ogarnięciu się na miejscu, chciałem się rozruszać, więc wyszedłem na spokojny rozruch po plaży.

Altra Timp 2 opinie

Nie miałem okazji pobiegać w Altra Timp 2 w Polsce, więc był to zarazem pierwszy dzień na Karaibach oraz pierwsze bieganie w butach amerykańskiego producenta. W pamięci miałem moje ostatnie testy butów – Altra Olympus 3.5, które zrecenzowałem w grudniu. Wyniki testów Altra Olympus 3.5 zmieniły moje wyobrażenie o tych „przerośniętych” krążownikach. Dotychczas poprzednie modele były wygodnymi butami do biegania, w których można było komfortowo przebiec górski maraton czy trudny bieg ultra. Jednak daleko im było do szybkości, elastyczności czy finezji.

Altra Olympus 3.5 zmieniły to oblicze o 180 stopni, ponieważ w tym modelu pokuszono się o daleko idące zmiany. Skupiono się na ewolucji podeszwy i cholewki. Buty lepiej współpracowały ze stopami podczas treningu, szczególnie w trakcie wyższych prędkości oraz bardziej dynamicznego biegu, w którym gościły zmiany kierunku, przeskoki czy skręty. Pomimo tak grubej podeszły buty stały się bardziej elastyczne (responsywne). Znacznie lepiej reagowały, co ułatwiało jeszcze bardziej naturalne przetaczanie stóp i lepsze czucie podłoża.

Altra Timp 2 test

Altra Timp 2 na całe szczęście również takie są. Podczas wspomnianego pierwszego rozruchu na plaży mogłem to docenić. Wydaje mi się wręcz, że dopracowaniu uległy wcześniejsze zmiany z modelu Olympus 3.5. Na nowo zaskoczyła mnie cholewka, bo jest teraz bardziej dopasowana do stopy. Zmieniono też sznurowanie, które pewniej oplata stopę i zapewnia jej lepsze trzymanie na zbiegach. Palce u stóp w dalszym ciągu leżą zupełnie inaczej niż w typowych butach. To dzięki specjalnie poszerzonej przedniej części butów, która została wykonana w technologii FootShape. Najkrócej mówiąc chodzi o naturalne ułożenie palców, a nie zbicie ich tak jak to ma miejsce w konwencjonalnym obuwiu treningowym.

Dziwne odczucia towarzyszą osobie, która zna markę Altra Running i biegała w poprzednich butach spod ich znaku. Altra Timp 2 jest inny od poprzedników czy nawet od pozostałych butów w kolekcjach amerykańskiego producenta. Wcześniej biegając w butach Altra od razu czuło się różnicę i nie trzeba było spoglądać na to, co ma się założone na stopy, aby wiedzieć, że to Altra. Obuwie ogromnych gabarytów, którego podeszwa znacząco wychodzi poza obrys stopy. Podnosząc nogi do biegu od razu było czuć, że na stopach siedzą Altry. Teraz, mając na podorędziu buty Altra Timp 2 jest zupełnie inaczej.

Altra Timp 2

Altra Timp 2 to buty, które sprawiają wrażenie lekkich i takich, które pozwalają nie tylko biegać dalekie dystanse, ale przeskakiwać z nawierzchni na nawierzchnię i błyskawicznie docierać na metę. Wykonano genialny zabieg z cholewką, która teraz jest bardziej dopasowana do stopy. Pozostawiono sporo miejsca na palce, ale cała reszta przylega do skóry. Nie odczuwam, aby w jakiejś części cholewki było więcej miejsca niż potrzeba, albo żeby coś przeoczono. Stopa siedzi w butach Altra Timp 2 jak w każdych innych, ale jest znacznie wygodniej – dzięki FootShape.

Altra Timp 2 test

Cholewka, która staranniej przylega do stopy sprawia, że lepiej odbieramy buty. Stają się bardziej „normalne” podczas biegu. Chociaż w dalszym ciągu buty mają aż 29 mm grubości, to nie wyglądają na masywne. Dodatkowo responsywna podeszwa pozwala na dynamiczne bieganie. Cholewka jest miękka, świetnie dopasowuje się do kształtu stóp, palce leżą w niej swobodnie, zapiętek ze sznurówkami trzymają stopę na swoim miejscu. To oznacza, że każdy biegacz, który miał już przyjemność biegać w butach Altra Running zazna czegoś nowego.

Nieźle się rozpisałem o pierwszym treningu z udziałem butów Altra Timp 2, ale trzeba to jasno powiedzieć. Te buty kolejny już raz sprawiają, że coś niemożliwego staje się możliwe. Staje się dniem dzisiejszym. Wielkie krążowniki zachowały swoje cechy, ale na etapie wprowadzania pewnym modyfikacji, zyskały wiele nowych możliwości. Pierwszy trening pozwolił zapoznać się z nową cholewką, która zachowywała się perfekcyjnie. Buty radziły sobie w piaszczystym terenie, bo przypomnę, że wybrałem plażę jako miejsce swojego treningu. Po dniu przerwy sięgnąłem ponownie po model Altra Timp 2 i zacząłem zwiedzać najbliższą okolicę.

Altra Timp 2 bieganie

Amerykański producent nie zaskoczył mnie tym, że w ich butach dobrze się biega po asfalcie, ponieważ przy okazji wcześniejszych testów wiedziałem, że większość modeli daje radę na płaskich odcinkach. Natomiast to jak zachowywały się buty Altra Timp 2 na dominikańskich trasach asfaltowych nie pozostawia złudzeń. Sformułowanie „Road to trail” odnajduje się w 100%. Powiem szczerze, że wydawało mi się, że biegałem w butach, które były zaprojektowane właśnie pod asfalt.

Altra Timp 2 bieganie

Altra Timp 2 na asfalcie są jak rakiety naprowadzone na cel i zmierzające do jego osiągnięcia. Noga chodzi lekko i nie czuje się, że na stopach ma się założone buty z 29 mm podeszwą. Podeszwa środkowa jest miękka i komfortowa, ale jednocześnie sprężysta i dynamiczna. Wydaje mi się, że ciało układa się bardziej naturalnie. Elastyczna i sprężysta podeszwa umożliwia dynamiczne wybicie, zaś podczas lądowania nie doświadczamy zderzenia z podłożem a jedynie miękkie przyziemienie.

Altra Timp 2

Trzeci trening to typowy trail, który mógł odsłonić możliwe braki butów Altra Timp 2 w terenie. Wybrałem bardziej pagórkowaty teren, do którego prowadził szutrowy i czasami kamienisty odcinek. W tej przestrzeni buty radziły sobie tak samo dobrze, czyli kosteczki bieżnika wgryzały się w podłoże oferując stabilne wsparcie, cholewka utrzymywała stopy w określonej pozycji, więc nie pojawiały się problemy z niekontrolowanymi ruchami, a responsywna podeszwa sprawiała, że bieganie pod górę i zbieganie w dół było jeszcze bardziej komfortowe. Bardzo fajny i ciekawy trening, który pozwolił mi sprawdzić buty w terenie.

Altra Timp 2 test

Na Dominikanie wpadło jeszcze kilka treningów, ponieważ łącznie przebywałem tam ponad 2 tygodnie. Z wyspy Haiti wracałem z całą masą obserwacji i pozytywnym zdaniem o butach Altra Timp 2. Po powrocie do kraju nie rzuciłem butów w kąt, wprost przeciwnie, bo regularnie sięgałem po nie przez cały kwiecień. Wybierałem te buty na treningi po asfalcie, ale także w teren. Ten konkretny fragment piszę bezpośrednio po bieganiu interwałów w Altra Timp 2 na asfalcie!

Altra Timp 2 radzą sobie na asfalcie jak typowe buty do biegania miejskiego! W moim odczuciu nie różnią się praktycznie niczym, a nawet niektóre zalety występujące w butach miejskich są w Timp 2 delikatnie podkręcone. Amortyzacja jest mistrzowska, bo 29 mm podeszwa zbiera wszelkie „baty” i zdecydowanie redukuje siłę oddziałującą podczas lądowania. Cholewka jest miękka i komfortowa jak w butach miejskich. Nie brakuje im także pierwiastka szybkości. Przekonałem się o tym właśnie podczas wspomnianego biegu interwałowego na asfalcie. Najpierw 2 km rozgrzewki, później docelowa akcja czyli 14 odcinków po 400 m, zaś na koniec schłodzenie 7 km. I tym razem buty zdały egzamin śpiewająco. Nogi pracowały lekko, sprężyście a cholewka nie sprawiała problemów przy dużych przeciążeniach. Nie chcę, żeby ten tekst składał się z samych superlatywach dotyczących butów Altra, ale nie znajduję powodu, aby nie pisać o tym, co mnie w nich zafascynowało.

Altra Timp 2 test

O sile butów Altra Timp 2 decydują więc stare oraz nowe cechy. Do starych zaliczam idee Balanced Cushioning (wcześniej stosowano nazwę Zero Drop), która to sprawia, że ciało podczas biegu zachowuje bardziej naturalną pozycję. Takie ułożenie ciała poprawia również technikę biegu. Ponadto poszerzony przód butów przekłada się na to, że stopy zachowują prawidłowe ułożenie, co ułatwia ich przetaczanie i pozytywnie wpływa na pracę całego układu ruchu. Podeszwa zewnętrzna od zawsze była mocną stroną amerykańskiego producenta bowiem łączyła dobrą przyczepność z trwałością bieżnika.

Stare jest dobre, bo buduje bazę, ale jej zwieńczeniem są nowe zauważalne podczas biegania cechy butów Altra Timp 2. Dla mnie niesamowite jest czucie butów, gdy trenuje się w nich po asfalcie. Wtedy wydają się być typowymi butami do biegania po płaskim. Z kolei, gdy tylko zboczy się z trasy i wpadnie na pomysł biegania po nierównym, w ułamku sekundy buty przeobrażają się. Altra Timp 2 w moim odczuciu są bardzo uniwersalne i mogą się przydać zarówno na asfalcie, jak i w terenie.

Test Altra Timp 2

Nasza ocena

Zakończyłem test butów Altra Timp 2. Jestem bardzo zadowolony, że to właśnie ten model zabrałem na Haiti i mogłem dzięki nim zwiedzać Dominikanę! Buty szalenie wygodne podczas długich godzin w ruchu. Zmieniona podeszwa oferuje nie tylko dużą ilość amortyzacji, ale także dynamikę. Podeszwa środkowa jest bardziej miękka i sprężysta, co pozwala na śmiałe podkręcanie tempa biegu. Mając te buty na stopach mogłem poczuć świeżość w nogach, ponieważ amortyzacja robiła swoje, ale podczas fazy wybicia podeszwa świetnie reagowała. Identycznie dobrze buty odnajdują się w terenie. Cholewka wraz ze sznurówkami zapewniają prawidłowe trzymanie stóp i wysoką stabilność podczas zbiegów. Kosteczki bieżnika wspomagają pracę w terenie wgryzając się w podłoże i zapewniając kontrolę podczas ruchu. Bieżnik nie jest bardzo drapieżny, więc należy wziąć to uwagę, gdy na naszej trasie będzie mega błoto. Spodobała mi się tegoroczna odsłona butów! Nie wspominałem jeszcze, ale cholewka jest przewiewna i poprawnie odprowadza ciepło oraz wilgoć z wnętrza butów. W skrócie: idealne buty na górski ultramaraton albo długie treningi w terenie, które sprawdzają się także, gdy biegamy po asfaltowych płaskich odcinkach. Największym minusem jest cena – aż 645 złotych, które trzeba wydać, aby je kupić! Choć ta kwota jest bardzo wysoka to uważam, że warto je posiadać! Aktualną cenę i ewentualne promocje można zawsze sprawdzać m.in na Tricentre.pl. Polecam! PS – Buty można zobaczyć na moim wideo z Dominikany – zapraszam.

  • Wygoda
  • Amortyzacja
  • Stabilizacja
  • Sztywność
  • Przyczepność
  • Dynamika
  • Wentylacja
  • Trzymanie stopy
  • Wygląd i jakość materiałów

polecane

Dołącz do dyskusji, zostaw komentarz

  1. Inox pisze:

    Profesjonalny test do którego nie można się przyczepić. Komentarz daje dla lepszego zasięgu 😉

  2. Mikolaj pisze:

    Fajne buty, dobry test!

  3. Ernest H pisze:

    Za Twoją namową w recenzji kupiłem te buty i jestem z nich zadowolony. Szukam jeszcze zegarka do biegania mam nadzieję że pomożesz? Gdzie mogę napisać?

  4. XRyszards pisze:

    Świetny test, bardzo mi się podoba rzetelne wymienienie zalet i wad. Pozdrawiam

  5. Gepard pisze:

    Hej Kamil! Zaciekawiłeś mnie tymi butami. To już dzisiaj trzeci tekst przeczytany na portalu. Fajne porady dalej 😉

Dołącz do dyskusji, zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Bronimy się przed SPAM-em. Uzupełnij pole:

Polar Grit X Pro i Polar Vantage V2 – (nie) identyczne zegarki. Porównanie

Segment zegarków GPS dla osób aktywnych fizycznie jest wypełniony po brzegi. Od urządzeń z kilkoma funkcjami, które można nabyć za mniej niż 500 zł, po rozbudowane zegarki GPS klasy premium, na które trzeba wygospodarować 2–3 tys. zł. Dopowiedzieć trzeba, że górnej granicy cenowej nie ma. Dziś porównam dwa podobne, ale nie identyczne zegarki klasy premium – Polar Grit X Pro i Polar Vantage V2. Który z nich wybrać? (więcej…)