Garmin Forerunner 735XT – recenzja

polecane

Garmin Forerunner 735XT – recenzja

Kamil Nowak
11 listopada, 2016
Recenzje

Garmin Forerunner 735XT to multisportowy zegarek, który kierowany jest do osób uprawiających wiele dyscyplin sportowych. Mierzy tętno z nadgarstka, jest ultralekki, funkcjonalny i świetnie pasuje do kultowej już serii Forerunner. Czy ten produkt jest wart swojej ceny? Czy oferuje dokładny pomiar tętna?

Garmin Forerunner 735XT

Bez żadnego czarowania informujemy, że jest to pierwszy test sprzętu marki Garmin na naszych łamach i tym bardziej cieszymy się, że mogliśmy przygotować ten materiał. Recenzja Garmin Forerunner 735XT jest ponadto wzbogacona o wykresy, na których widoczne są dane z urządzeń porównawczych. Zegarek bardzo dokładnie badaliśmy podczas biegania, jazdy na rowerze oraz względem jakości pomiaru tętna i śladu GPS. Poniżej znajdziesz masę wniosków wyciągniętych z liczb uzyskanych podczas testowych odcinków i uzyskasz odpowiedzi na pytania związanie z najważniejszą funkcjonalnością tego Forerunner’a.

Wygląd i jakość materiałów

Garmin Forerunner 735XT

Zaprojektowany w tradycyjnej, prostej konwencji i bez zbędnych bajerów wizualnych. Garmin Forerunner 735XT jest lekki (44 g), smukły, o małych wymiarach całkowitych, a przy tym świetnie utrzymuje się na nadgarstku. Nawet podczas ciężkich interwałów trzyma się stabilnie w miejscu zapięcia. Na wyróżnienie zasługuje tworzywo, z którego wykonano pasek, ponieważ jest on bardzo charakterystyczny w dotyku i różni się np. od urządzeń marki Polar. Mówimy tutaj o miękkości i delikatności, ale również o lekkości konstrukcji. Kolorowy wyświetlacz również zdecydowanie wzbogaca ten model, ponieważ to za jego sprawą wszystko staje się czytelne, zaprezentowane dane podczas aktywności, ale również dnia codziennego są widoczne, łatwe w odczytaniu. Nawet w słoneczny dzień wyświetlacz staje na wysokości zadania i serwuje informacje w dostępny sposób. Zegarek Garmin Forerunner 735XT obsługuje się za pomocą 5 przycisków, które są o odpowiedniej wielkości, a w trakcie aktywności łatwo się je wciska.

Garmin pasek

Na odwrocie zegarka znajdziemy moduł z technologią pomiaru tętna na nadgarstku Garmin Elevate, który delikatnie wystaje, aby przylegać do skóry. Całkowite wymiary zegarka to 45 × 45 × 11,7 mm, a rozdzielczość wyświetlacza to 215 x 180 pikseli. Aktualnie w ofercie Garmin’a znajdują się jeszcze dwa zegarki z serii Forerunner, które mają wbudowany pomiar tętna Elevate (Forerunner 35 oraz Forerunner 235). Parametry wszystkich trzech modeli wpisaliśmy do poniższej tabeli:

Porównanie/model Forerunner 735XT Forerunner 235 Forerunner 35
Wymiary fizyczne (mm) 45 × 45 × 11,7 45 × 45 × 11,7 35,5 × 40,7 × 13,3
Rozdzielczość (piksele) 215 x 180 215 x 180 128 × 128
Masa  (gramy) 44 42 37,3

Garmin Forerunner 735XT
Teraz trochę o minusach związanych z materiałami i wyglądem. Niestety podczas korzystania z tego zegarka ciągle ma się wrażenie, że wyświetlacz jest stale zabrudzony. Trzymają się jego wszelkie smugi i widać pozostawione na nim ślady palców. Kwestia nie leży w sposobie użytkowania i częstotliwości przecierania wyświetlacza. Tutaj nic nie pomaga i żeby zrobić korzystne zdjęcia, na których nie widać brudnego ekranu, trzeba było się napracować.

W 2020 roku pojawił się następca modelu Garmin Forerunner 735XT. Garmin Forerunner 745 to zegarek GPS przeznaczony dla biegaczy i triathlonistów, którzy potrzebują szczegółowych statystyk i wskazówek treningowych, ale także funkcji smartwatcha m.in. płatności, muzyki wprost z nadgarstka czy powiadomień z telefonu. Moja recenzja jest TUTAJ.

Drugą sprawą, która nie do końca jest wadą, ale brakuje nam tego w wyglądzie, to zupełny brak wzbogacenia zegarka w stalową kopertę czy inne metalowe elementy. Wszystko jest wykonane z tworzyw i brakuje efektu WOW, który zdecydowanie pojawia się oglądając niektóre modele tego producenta. Zastosowanie lekkich materiałów wpływa na niską masę zegarka, ale przekłada się na wytrzymałość poszczególnych elementów. Nasz egzemplarz posiada delikatne zarysowania i widać na nim już ślady użytkowania.

Najważniejsze funkcje Garmin Forerunner 735XT

Garmin Forerunner 735XT

Kilka jego funkcjonalności jest naprawdę wartych uwagi. Pomimo tego, że Garmin Forerunner 735XT został zaprezentowany ponad pół roku temu, to nadal spośród wszystkich modeli w serii Forerunner jest jedynym zgodnym z funkcją Strava Live Segments, a w chwili zakupu otrzymujemy 60-miesięczny okres próbny usługi Strava Premium. Dzięki temu członkostwu, biegowe i kolarskie segmenty Strava oznaczone gwiazdką będą automatycznie synchronizowane z modelem 735XT.

Dla miłośników uprawiania nie tylko biegania, ale kolarstwa czy triathlonu Forerunner 735XT posiada kilka niezwykłych możliwości. Model jest zgodny z linią produktów rowerowych Varia dbających o bezpieczeństwo, takich jak tylny radar, inteligentne oświetlenie rowerowe oraz wyświetlacz na okulary Varia Vision.

W instrukcji technicznej znajdziemy informacje, iż bateria wystarcza do 24 godzin w trybie UltraTrac (bez optycznego pomiaru tętna), do 14 godzin w trybie aktywności z GPS i optycznym pomiarem tętna, do 11 dni w trybie zegarka ze śledzeniem aktywności, powiadomieniami z telefonu i optycznym pomiarem tętna.

Przy korzystnych warunkach pogodowych, z dala od wysokich drzew i budynków, Garmin w ciągu 3-5 sekund jest w stanie ustalić naszą lokalizację na podstawie sygnału GPS. Gdy dochodzą czynniki utrudniające pracę, czas nieznacznie wydłuża się do około 8-12 sekund. To aktualnie najszybszy zegarek spośród wszystkich modeli, jakie badaliśmy, a było tego sporo. Testowych biegów, ale również treningów kolarskich było co niemiara i ani razu nie zdarzyło się, aby ten model nas zawiódł podczas poszukiwania sygnału.

Do pozostałych ciekawszych funkcji tego modelu można zaliczyć:

  • Powiadomienia z telefonu,
  • Automatyczne przesyłanie danych do serwisu Garmin Connect,
  • Przełączanie się między aktywnościami dzięki wbudowanym profilom aktywności,
  • Wodoszczelność w klasie 5 ATM,
  • GPS, GLONASS,
  • Alarm wibracyjny,
  • Szacowany pułap tlenowy,
  • Asystent odpoczynku,
  • Symulator wyścigu,
  • Dane dotyczące pływania w basenie (długość, dystans, tempo, liczba i częstotliwość ruchów, kalorie),
  • Identyfikacja stylu pływackiego,
  • UltraTrac,
  • Śledzenie dziennej aktywności i jej aktywne monitorowanie np. powiadomienia,
  • obsługa kursów.

Z niezwykłą dbałością o szczegóły została dopracowana funkcja śledzenia dziennej aktywności, do której statystyk mamy stały dostęp. Do informacji o dziennej porcji ruchu możemy dostać się z poziomu zegarka, aplikacji mobilnej Garmin Connect czy internetowej platformy. Wykresy dziennego tętna, jego spoczynkowa wartość oraz niski i wysoki poziom są przystępnie zaprezentowane. Statystyki obejmują również liczbę wykonanych kroków. Naszą ulubioną funkcją, o której zawsze staramy się napisać, aby zwrócić uwagę na jej dostępność jest alert związany z brakiem ruchu. Garmin świetnie zaopiekuje się aktywnością i będzie wręcz „krzyczeć”, że siedzimy zbyt długo i czas się chwilę poruszać. Szczególnie ważna staje się ta funkcja podczas pisania długich recenzji (uśmiech).

Pomiar tętna

Garmin Forerunner 735XT
Odpowiedzialna za pomiar tętna na nadgarstku jest technologia Garmin Elevate. Zegarek testowaliśmy podczas biegu i jazdy na rowerze. Wykonanych zostało wiele porównań, a najciekawsze wnioski przedstawiliśmy poniżej. Pierwszy raz posiłkujemy się wykresami, gdzie zostały nałożone na siebie zapisy tętna z zegarka Garmin oraz innego urządzenia, które służyło jako punkt odniesienia, ponieważ zbierało dane z nadajnika umieszczonego na klatce piersiowej (pomiar tradycyjny). Dodatkowo, aby pomiar był jeszcze dokładniejszy opaska została wymieniona na nową, więc elektrody w niej działały bardzo sprawnie.

W pierwszej kolejności podzielimy się wynikami tętna zebranymi podczas kolarstwa górskiego. Poza Garmin’em do tego testu wykorzystaliśmy komputer rowerowy Polar V650, a tester posiadał założoną opaskę H7 (marki Polar) na klatce piersiowej. Zapis porównawczych wskazań tętna zarejestrowanych podczas treningu kolarskiego wygląda tak:

Kolarstwo: 735XT a V650

Garmin 735XT – kolor niebieski, Polar V650 – kolor pomarańczowy

Już w trakcie treningu kolarskiego można zauważyć, że pomiar Elevate nie jest doskonały, ani nawet zbliżony do rzeczywistego. Nagłe zmiany obciążenia treningowego zdecydowanie nie służą odczytowi Elevate. Na powyższym wykresie przedstawiającym dane z obu urządzeń widać, że wskazania z nadgarstka rozmijają się z tymi zarejestrowanymi przez opaskę HR na klatce. Wyniki nas nie zdziwiły, ponieważ taką różnicę można zaobserwować na wyświetlaczach urządzeń podczas jazdy i nagłych zmian kluczowego parametru – obciążenia (intensywności ćwiczeń i szybkości ich zmiany).

Rozwinięciem i wyjaśnieniem tematu staje się analiza wykresu. Często pojawiający się niepoprawny odczyt można zaobserwować w trakcie szybkiej zmiany obciążenia. Fizycznie odczuwalne jest na zdecydowanie wyższym poziomie niż rejestruje to Garmin Elevate. W tym momencie opaska Polar wykazuje diametralnie wyższy poziom tętna, czyli nadąża za zmianą tętna, ale Garmin już nie. Taka różnica utrzymuje się dość długo, bo aż kilkadziesiąt sekund. Później odczyt Elevate notuje wzrost o kilka punktów, ale i tak nie wykazuje tak wysokiego obciążenia treningowego, jak drugie urządzenie. W trakcie treningu, patrząc na wskazania odczytów można jednoznacznie stwierdzić, że Garmin Elevate potrzebuje więcej czasu na reakcję, dlatego w perspektywie czasu nie notuje rzeczywistego tętna, co może prowadzić do błędnej interpretacji intensywności sesji treningowej.

Teraz czas na omówienie przykładu biegu z powoli narastającą intensywnością, który umożliwi dalszą analizę zachowania technologii Garmin Elevate w zegarku 735XT. Jako urządzenie porównawcze wstępuje tutaj zegarek triathlonowy Polar V800 z pomiarem tętna na klatce piersiowej (ta sama opaska HR, co powyżej).

bieg Garmin 735XT a Polar

Garmin 735XT – kolor niebieski, Polar V800 – kolor pomarańczowy

Zarejestrowane dane z Garmin Elevate i opaski HR połączonej z Polar V800 są już w widoczny sposób bardzo zbliżone. Technologia Elevate radzi sobie zdecydowanie lepiej w sytuacji, gdy obciążenie treningowe stopniowo wzrasta (bez nagłych zrywów). Poziom zarejestrowanego tętna jest zbliżony i tylko niekiedy odbiega od rzeczywistego. Przed zakończeniem biegu widoczne są dwa spadki wartości tętna na opasce (kolor pomarańczowy). Było to spowodowane nagłym zatrzymaniem i sprawdzeniem reakcji obu urządzeń. Widzimy, że przy szybko zmieniającej się intensywności (obniżeniu) rejestrowany odczyt Garmin’a się nie zmienia. Jest to kolejny dowód, że Elevate działa ze zdecydowanym opóźnieniem.

Powyższe wykresy w większym formacie można pobrać tutaj i tutaj.

Bieganie z Garmin Forerunner 735XT

Garmin Forerunner 735XT

Z tym modelem biega się wyjątkowo dobrze, ponieważ jest lekki, układ przycisków ma bardzo dobrze zaprojektowany (chodzi o ich wielkość i rozstaw), ale także przez czytelny i kolorowy wyświetlacz. Dane dotyczące treningu są serwowane niemal na talerzu przed trenującym. Dlaczego użyliśmy porównania do talerza? Wyświetlacz jest o idealnych rozmiarach – wydaje się być kompaktowy i taki jest, a zastosowana czcionka powoduje, że informacje składają się z dużych cyfr. Nawet podczas mocnego treningu układ 4 pól z danymi (zaprezentowany powyżej) jest odpowiedni i zapewnia wysoki komfort dla użytkownika.

Garmin 735XT - interwały

W kontekście biegania i realizowania treningów interwałowych Garmin zachowuje się bardzo poprawnie. Wszelkie porcje informacji, które przekazywane są podczas takiego wysiłku, są mocno zaznaczane poprzez sygnały dźwiękowe (zawsze jest ich kilka) oraz wibrację urządzenia. W trakcie sesji czujemy się komfortowo, ponieważ zawsze dokładnie wiemy, jaki element będziemy kolejno wykonywać. Pomiędzy interwałami np. 100 m szybko, 100 m wolno ustawionych jest 5 sygnałów dźwiękowych, następnie jedna wibracja. Wygląda to w praktyce bardzo dobrze, bo po końcówce szybkiego odcinka dostajemy 5 dźwięków i już spodziewamy się wibracji, która sygnalizuje rozpoczęcie wolnego 100 m odcinka. Genialnie wypracowany instrument, do którego można się szybko przyzwyczaić.

Warto skorzystać z funkcji rozgrzewki i ćwiczeń rozluźniających, które zostaną odpowiednio dodane do zaplanowanej sesji interwałowej. Rozgrzewki nie trzeba definiować według czasu jej trwania, wystarczy wykonać taki rozruch, jaki chcemy i wcisnąć przycisk Lap, aby wystartować z interwałami. Bardzo gładkie, szybkie przejście pomiędzy tymi etapami.

Kursy (nawigacja po wyznaczonej trasie)

Garmin Forerunner 735XT - kursy

Zegarek Forerunner 735XT obsługuje tzw. kursy. Oznacza to tyle, że w domowym zaciszu możemy na spokojnie przygotować trasę wyprawy, a później wgrać ją do pamięci urządzenia. Wówczas zegarek będzie działać na zasadzie nawigacji i będzie nas prowadzić po wytyczonym kursie. Funkcja ma bardzo szerokie zastosowanie i z powodzeniem stosowana jest nawet podczas górskich biegów, gdzie zdecydowanie łatwiej jest się zgubić zawodnikom. Po wcześniejszym przygotowaniu takiego kursu (trasy), zegarek na każdym rozdrożu będzie informować, w którą stronę należy pobiec. Pokazuje to za pomocą wyświetlanej mapy i strzałki. Kursy można również stosować podczas wycieczek rowerowych czy biegowych.

W obrębie platformy Garmin Connect możemy przygotowywać kursy, więc nie musimy posiłkować się zewnętrznymi portalami. Jest to bardzo duży plus i rewelacyjne rozwiązanie. Przykładowy kurs (trasa) zaprezentowana jest na poniższym ekranie:

Garmin Forerunner 735XT - kursy

Poruszanie się po zakładce służącej do przygotowania trasy jest intuicyjne, a proces tworzenia samego kursu naprawdę nie może być prostszy. Pomyślano o wszystkim i stworzono bardzo wygodne narzędzie, które jesteśmy w stanie „ogarnąć” już po kilku minutach. Testowy kurs został poprowadzony tak, aby maksymalnie utrudnić Garmin’owi nawigację po jego etapach. Na niektórych odcinkach zaplanowany został powrót, a na innych biegniemy po 3 razy (w pętli). Generalnie stworzyliśmy trudną trasę i czekaliśmy na pierwszy testowy bieg. Czy Garmin Forerunner 735XT opanował sytuację i nawigował po wyznaczonym kursie bezbłędnie? Odpowiedź na to pytanie będzie na końcu tego działu. Najpierw powiemy o tym, jak wyglądają podpowiedzi i sposób sygnalizacji podczas biegu po kursie.

Garmin 735XT - Kurs

Korzystaliśmy już z wielu urządzeń, które oferowały obsługę wgranych tras i jedną z najważniejszych spraw, na którą trzeba zwrócić uwagę, to czytelność komunikatów nawigacyjnych. Składają się na to nie tylko sygnały dźwiękowe, ale również wibracje, a kończąc na równie ważnych informacjach umieszczonych na wyświetlaczu. Niekiedy urządzenia nie posiadają wibracji lub/i mają niską głośność dźwięków, co zdecydowanie wymaga od osoby poruszającej się po kursie poświęcenia większej uwagi, aby nie zboczyć z wyznaczonego etapu. Ostatnim czynnikiem decydującym o poprawnej pracy funkcji kursów jest to, jak sprzęt reaguje na zejście z trasy i zaznaczenie tego użytkownikowi. Czy wszystkie elementy działają poprawnie w zegarku Garmin Forerunner 735XT?

Na ekranie zegarka wgrany kurs wygląda tak, jak powyżej. Nie jest to bardzo dokładna mapa, ale raczej orientacyjna droga, po której będziemy biec. W miarę poruszania się po trasie przebyty odcinek będzie zaznaczony kolorem czarnym. Elementami newralgicznymi są zakręty, a te opanowane są praktycznie do perfekcji w tym zegarku.

Garmin 735XT - Kurs

Najbliższy zakręt zawsze jest pokazany na wyświetlaczu zegarka, ponieważ trasa automatycznie obraca się w kierunku biegu, co naturalnie ułatwia rozeznanie się, czy skręt będzie w lewą czy w prawą stronę. Dodatkowo wszelkie ważne informacje znajdują się w górnej części (specjalne pole), gdzie umieszczone jest najbliższe zdarzenie – tutaj przykładem jest lewy skręt za 18 metrów.

Garmin 735XT - Kurs

Jeśli już znajdziemy się bezpośrednio przed skrętem, dodatkowo otrzymujemy automatyczne podświetlenie ekranu, sygnał wibracji, a na ekranie znajdować się będzie informacja o dalszej trasie. Bardzo czytelne rozwiązanie i w pełni jasne, jak ma się zachować osoba poruszająca się po wgranym kursie. Zgodnie z ułożoną testową trasą zakładamy, że przebiegniemy po tym samym odcinku 3 razy. Po pierwszym okrążeniu trasa wygląda tak:

Garmin 735XT - Kurs

Szkoda, że na wyświetlaczu trasa pozostała jeszcze przed nami jest oznaczona jako już przebiegnięta. Teraz z widoku mapy nie jesteśmy w stanie określić, ile razy będziemy musieli przebiec ten etap i za ile okrążeń, będziemy schodzić z tej drogi i przemieszczać się na drugą zaplanowaną pętlę. Cała trasa robi się oznaczona czarną linią i początkowa zielona gdzieś znika… Jesteśmy zmuszeni do polegania na sygnalizacji umieszczonej na wyświetlaczu zegarka i pozostałych komunikatach – z mapy już żadnych informacji nie da się wyciągnąć. Co w momencie, gdy zgubimy kurs? Jak będzie reagować Garmin? Tutaj wypada naszym zdaniem słabo.

Garmin 735XT - Kurs

W momencie zejścia z obranego kursu otrzymaliśmy komunikat o tym fakcie krótką wibracją zegarka oraz pojedynczym sygnałem dźwiękowym. Miejsce, gdzie to się zdarzyło było komfortowe (ciche), a bieg bardzo spokojny, więc wszystko byliśmy w stanie zauważyć. Natomiast nie wyobrażam sobie tego, jak podczas dużego zmęczenia, obniżenia poziomu koncentracji czy panującego zgiełku można w zauważalny sposób odebrać te alerty? Nie ma takiej szansy. Odbiegliśmy już 178 metrów od momentu złego skręcenia ze szlaku i Garmin nie ponowił komunikatu o tym fakcie.

Garmin 735XT - Kurs

Nic nie brzęczy, nic nie wibruje – istny spokój i cisza. Po 100 metrach zegarek powinien już wariować i dobitnie komunikować zejście z trasy. A czas straty rośnie…

Byliśmy ciekawi, jak zareaguje Garmin w momencie dotarcia do już przebiegniętego odcinka. Wracając na trasę zegarek przeliczył dystans od tego miejsca do mety i chce nas poprowadzić ponownie po wyznaczonym kursie (patrz zdjęcie po prawej). Od tego momentu wszystko działa tak, jak należy.

Zwracając się już w stronę podsumowania obsługi kursów i powracając do kwestii planowania trasy w Garmin Connect, to jeśli już zamierzamy gdzieś wyjechać warto korzystać z tej funkcji. Otrzymujemy dość dobrą nawigację po trasie, profil wysokości, orientacyjny czas dotarcia do mety, a także zwiększamy poziom naszego bezpieczeństwa, ponieważ zawsze będziemy w stanie ustalić naszą lokalizację.

Kurs

Podsumowując fakty, jest to bardzo ciekawa funkcja nawigująca po kolejnych etapach, która sprawdzi się zarówno podczas rekreacyjnych wycieczek, górskich wypraw, czy zawodów sportowych. Wgranie mapy do pamięci urządzenia jest błyskawiczne, komunikaty są czytelne dla użytkownika, ale w momencie zejścia z obranej trasy zegarek w niewystarczający sposób sygnalizuje to zdarzenie. Warto poprawić również podgląd mapy w sytuacji, gdy zaplanowana trasa pokrywa się w kilku miejscach.

Kolarstwo z Garmin Forerunner 735XT

Garmin Forerunner 735XT

Garmin wygrywa tym, że wszelkie informacje zaprezentowane na wyświetlaczu podczas aktywności są bardzo widoczne. Ten model testowaliśmy w trakcie rekreacyjnej miejskiej jazdy i interwałowych podjazdów. Szczególnie podczas tych ciężkich i wymagających treningów okazał się przydatny, ponieważ byliśmy w stanie szybko sprawdzić informacje o bieżącym tętnie, prędkości, czasie i innych parametrach. Ekrany treningowe w Garmin Forerunner 735XT są praktyczne i takim przykładem może być informacja o tętnie prezentowana podczas wysiłku:

Garmin 735XT tętno
Ekran podzielony jest na 5 kolorowych segmentów, a mała czarna strzałka pokazuje strefę tętna, w której aktualnie się znajdujemy. Im ciemniejszy kolor (pomarańczowy, czerwony) tym tętno jest wyższe. Skupmy się teraz na podsumowaniu treningu po jego zakończeniu. Do jakich informacji otrzymujemy dostęp zaraz po wysiłku? Otóż pakiet danych jest spory, ponieważ obejmuje praktycznie wszelkie te informacje, które zbiera zegarek podczas aktywności.

Garmin Forerunner 735XT - kolarstwo

Górne i dolne zdjęcie to pakiet danych związany z dystansem treningu, czasem trwania sesji, średnią i maksymalną prędkością, spalonymi kaloriami, średnim i maksymalnym tętnem oraz wynikiem Training Effect (wpływ ćwiczeń na sprawność aerobową).

Garmin Forerunner 735XT - kolarstwo

Informacji w podsumowaniu treningu jest znacznie więcej, ponieważ Garmin Forerunner 735XT podaje również orientacyjny czas, jaki powinniśmy poświęcić na odpoczynek po tej sesji, mapę z przebytą trasą (bardzo podobną do tej prezentowanej podczas nawigacji po wyznaczonym kursie) oraz końcowe dane dotyczące stref tętna i spędzonego czasu w poszczególnych zakresach.

Informacje dotyczące jakości śladu GPS generowanego podczas kolarstwa znajdują się poniżej. Materiał zawiera dane zarejestrowane przez zegarek Garmin’a i porównanie z innym urządzeniem. Podczas testowych prób drugim urządzeniem badawczym był licznik rowerowy Polar V650.

Jakość sygnału GPS (mapy)

Na początku tego rozdziału możemy powiedzieć, że uzyskane informacje dotyczące śladu GPS rejestrowanego przez zegarek Garmin Forerunner 735XT są bardzo ciekawe. Takich wyników się nie spodziewaliśmy i dlatego, aby je dokładniej przedstawić podzieliliśmy je na dwie części. Pierwsza będzie dotyczyć śladu generowanego podczas kolarstwa, zaś druga biegu.

test jazdy GPS

Powyżej znajduje się mapa z dwoma śladami GPS zarejestrowanymi podczas kolarstwa. Wspominaliśmy, że naszym pomocnikiem został komputer rowerowy Polar V650 – kilka zdań wyżej znajduje się link do jego recenzji. W takim oddaleniu mapy, oba ślady wyglądają prawie identyczne i są widoczne jedynie minimalne odstępstwa. Sprawa wygląda zdecydowanie ciekawiej, gdy przybliżymy mapę i przeanalizujemy miejsca, gdzie ślady się różnią.

Ślady GPS:

  • Garmin 735XT – kolor niebieski
  • Polar V650 – kolor czerwony

Przykład to trasa o długości trochę ponad 10 kilometrów (Garmin wskazał 10,2 km, a Polar 10,3 km). Analizując całą przebytą drogę (ale również wszystkie inne treningi) można zaobserwować, że Garmin w rejestracji sygnału GPS podczas kolarstwa lepiej radzi sobie z odwzorowaniem faktycznie przebytej trasy. Ślad zaznaczony na mapie jest dokładniejszy i szczególnie widać to po zakrętach. Niekiedy ślad zarejestrowany przez V650 jest niezwykle ostry (z bardzo dużym kątem), a Garmin zdecydowanie go wygładza i rejestruje precyzyjniej tor skrętu. Tutaj faworytem zostaje model 735XT.

Przejdziemy teraz do omówienia śladu GPS generowanego podczas biegu i w tym celu skorzystamy z drugiego urządzenia – zegarka triathlonowego Polar V800. Tak jak w przypadku jazdy na rowerze nałożymy oba ślady na jedną mapę i przeanalizujemy uzyskane dane. Przebiegnięta trasa wygląda tak:

Bieganie Polar Garmin

Ślady GPS:

  • Garmin 735XT – kolor czerwony
  • Polar V800 – kolor niebieski

Sprawdzając ślady GPS zarejestrowane przez oba urządzania można zaobserwować delikatną przewagę na korzyść zegarka Polar V800, który lepiej zarejestrował przebytą trasę i tym samym wygenerowany ślad jest rzetelniejszy. Różnica we wskazaniach dystansu wyniosła 100 metrów, a cała trasa liczyła 5 km (Polar – 5,1 km, Garmin 5,0 km).

Ślad GPS z zegarka Polar zdecydowanie bliższy jest rzeczywistej trasie i zwracając uwagę na ulice, jest poprowadzony idealnie przy ich krawędziach. Natomiast Garmin niekiedy odstępuje od faktycznie przebytej drogi.

Cena Garmin Forerunner 735XT

Garmin 735xt cena

Źródło: screen strony: buy.garmin.com/pl-PL/

Garmin Forerunner 735XT dostępny jest w kilku wariantach kolorystycznych oraz w specjalnie przygotowanych zestawach treningowych – do biegania lub triathlonu. Cena katalogowa zegarka to 450 Euro (około 1600 zł brutto), zestaw dla biegacza kosztuje 500 Euro (~2000 zł), a najbardziej złożony pakiet przewidziany pod triathlon to koszt 600 Euro (~2400 zł). Poniżej pełne przedstawienie sprzętu znajdującego się w poszczególnych pakietach i zestawie podstawowym.

Zestaw podstawowy:

  • Zegarek GPS Garmin Forerunner 735XT
  • Zaczep do ładowania/zapisu danych
  • Dokumentacja

Zestaw do biegania:

  • Zegarek GPS Garmin Forerunner 735XT
  • Czujnik tętna HRM-Run
  • Zaczep do ładowania/zapisu danych
  • Dokumentacja

Zestaw do triathlonu:

  • Zegarek GPS Garmin Forerunner 735XT
  • Czujnik HRM-Tri
  • Czujnik HRM-Swim
  • Zaczep do ładowania/zapisu danych
  • Dokumentacja

Zegarek zalicza się do drogiej półki cenowej. Specjalistyczne urządzenie, które dedykowane jest dla osób bardzo poważnie uprawiających wiele dyscyplin sportowych, szczególnie triathlonu, czy przynajmniej dwóch aktywności np. duathlonu. Jeśli jesteś fanem tylko jednego sportu np. biegu, kolarstwa… to nie ma sensu wybierać tego modelu. Po prostu przepłacisz wybierając tak zaawansowany model, a nie wykorzystasz jego potencjału do trybów multisportowych.

Podsumowanie

Garmin Forerunner 735XT

Nasza ocena

Zakończyliśmy test zegarka Garmin Forerunner 735XT.  Zdecydowanie na uznanie zasługuje lekkość tego modelu, świetny wyświetlacz, dostępne aplikacje, sposób prezentacji danych treningowych i dziennej aktywności fizycznej. Wielką zaletą jest bezpłatny dostęp do serwisu Garmin Connect, gdzie możemy bardzo szeroko analizować sesje treningowe. Niedociągnięciami są: mizerne alerty podczas zejścia z zaplanowanej trasy kursu, wskazania tętna podczas takich sportów jak kolarstwo, crossfit, ogólne zajęcia siłowe, które nie będą się pokrywać z rzeczywistymi danymi. Z tego powodu obniżyliśmy końcową ocenę analizy treningów aż o 2 punkty oraz funkcjonalność o 1 punkt. Model 735XT osiągnął bardzo wysoką ocenę i rekomendujemy go, jako dobrej klasy zegarek, szczególnie przydatny osobom uprawiającym wiele dyscyplin sportowych.

  • Obsługa w trakcie aktywności
  • Oprogramowanie (np. aktualizacje, zapis treningów, synchronizacja)
  • Żywotność baterii
  • Analiza treningów
  • Wygląd i jakość materiałów
  • Funkcjonalność
  • Pomiar trasy (długość, rysowanie mapy)
  • Szybkość łapania sygnału GPS

polecane

Dołącz do dyskusji, zostaw komentarz

  1. Garyy pisze:

    Mam tego Garmina. Wszystko się zgadza. Polecam recenzje.

  2. Robinson pisze:

    Jestem zaskoczony, że tak słabo wyszło rzeczywiste tętna na rowerze. Byłem przekonany że będzie się to pokrywać w większym przybliżeniu. Jestem w moim przypadku potrzebuję wziąć zestaw z opaskami, do biegu i pływania. Bardzo pomocna recenzja.

    1. Kamil Nowak - Bieganie Uskrzydla pisze:

      Dziękuję. Zapraszam do śledzenia naszego portalu 🙂

  3. Malusz pisze:

    Cena mnie odstrasza

    1. Kamil Nowak - Bieganie Uskrzydla pisze:

      Cena jest wysoka to prawda, ale zegarek sprawdza się świetnie.

  4. dziekowacz pisze:

    Jestem ciekawy jak wyszedłby test porównania jakości pomiaru tętna w Polar M600, bo tam chyba tego nie robiliście, prawda? Może udałoby się coś takiego przygotować? Zastanawiam się nad zakupem jednego z tych modeli, albo powyższego garmina albo polar.

    1. Kamil Nowak - Bieganie Uskrzydla pisze:

      Cześć. W najbliższym tygodniu pojawi się bardzo obszerny test jakości działania pomiaru tętna w Polar M600. Zebraliśmy już materiał badawczy podczas interwałów, biegu tempowego oraz jazdy na rowerze. Wszystko wygląda niezwykle ciekawie! Dam znać, jak już opublikujemy tekst.

    2. Kamil Nowak - Bieganie Uskrzydla pisze:

      JAK DZIAŁA POMIAR TĘTNA NA NADGARSTKU W POLAR?
      Po publikacji recenzji zegarka Polar​ M600 dostawaliśmy od Was bardzo regularnie zapytania o to, jak sprawdza się pomiar tętna na nadgarstku. Pisaliście, iż nie możecie podjąć ostatecznej decyzji o zakupie tego lub innego modelu. Odpowiedzi na Wasze pytania połączyliśmy z OFICJALNĄ PREZENTACJĄ NOWEJ FUNKCJI.
      Jeśli chcecie sprawdzić jak działa pomiar tętna w M600 oraz jak wypadł Garmin​ 735XT, zobaczcie ten link: https://bieganieuskrzydla.pl/polar-m600-jakosc-dzialania-pomiaru-tetna-nadgarstku/

      1. roberto pisze:

        Na to czekałem. Na to liczyłem. Brawo!

  5. Runnerka_40 pisze:

    Posiadam Garmin Forerunner 10 z decathlonu i jestem bardzo zadowolona. Ten nie przyda mi się, on jest przecież tylko dla zawodowców? Jaki zwyczajny biegacz jak ja wyda 2 tys na zegarek? są tacy?

    1. Wektor pisze:

      No taki jak ja jeżdżę na rowerze, ale nie często gram w piłkę, może jeszcze kilka lat pogram – rzadko pływam i mam zamiar wziąć się za bieganie bo i tak interwały mam podczas treningu w pilke. Wszystko dla przyjemności amatorsko, a zegarek stoi teraz ok 1700 zł więc chyba dam tyle, bo i jako zegarek tez ujdzie na ręce.

  6. user pisze:

    Od kiedy garmin 735 ma wysokościomierz barometryczny?
    Dlaczego w recenzji nie ma słowa o specjalnych dedykowanych paskach do uprawiania konkretnych dyscyplin, bez których zakup tego zegarka chyba mija się z celem? Czyżbyście dostali do testów „golasa” bez pasków?

    1. Kamil Nowak - Bieganie Uskrzydla pisze:

      Rewelacyjna czujność! Bardzo dziękuję.
      W recenzji dokładnie rozpisane są zestawy i to, co wchodzi w ich skład. Jest mowa o paskach. Sekcja: Cena

      1. user pisze:

        Zgadza się opisaliście skład zestawu. Nie chce wyjść na jakiegoś marudę tylko uważam, że Wasza recenzja jest troszkę nie trafiona. Dużo uwagi poświęcacie tzw. „kursom” podczas gdy nie jest to zegarek out-dorowy, a triathlonowy i funkcja ta jest tutaj swoistym gadżetem. Podobnie jest z pomiarem tętna z nadgarstka. Nikt kto kupi ten zegarek idąc na trening nie zrezygnuje z wielu dodatkowych zaawansowanych danych zapewnianych przez pasek HRM-run (dynamika biegu/pułap tlenowy/próg mleczanowy itp.) Pomiar w nadgarstku tutaj traktowany jest jako zapewnienie całodobowego monitoringu aktywności, a Wy skupiacie się na jego dokładności podczas treningu.

        1. Kamil Nowak - Bieganie Uskrzydla pisze:

          Bardzo merytoryczna opinia – dzięki! Na pewno skorzystamy z części Twoich uwag przy okazji kolejnych recenzji! Polecamy się na przyszłość 😉

        2. Fresh pisze:

          Zgadzam się – bez paska trening nie ma sensu. Niezależnie od jego typu – bieganie czy kardio. Ale poza tym szereg zalet i warty swojej ceny.
          Czy ktoś może mi doradzić:
          1) czy zegarek ma możliwość szerszego definiowania aktywności – jak np. w polar?
          2) jak można ustawić ilość kroków jako stały cel (co dzień obniża mi się średnia na bazie poprzednich aktywności)

          Swoją drogą aplikacja Polar flow – szczególnie kalendarz miesięczny to chyba niedościgniony wzór dla wersji aplikacji Garmin na PC. Wersja mobilna Garmina jest lepsza niż flow ale w wariancie na PC Garmin wydaje mi się dużo gorszy.

  7. Pan pisze:

    Mam. Polecam.

  8. Dominika pisze:

    Witam, zegarek mam raptem od świąt i nie zdążyłam go jeszcze w pełni przetestować, ale już mnie martwi…;/ Odczyt tętna podczas biegu/spaceru na zewnątrz jak i na bieżni wydaje się być bardzo realny, natomiast w trakcie innych treningów (póki co squash i fitness z ciężarami) jest zupełnie oderwany od rzeczywistości. O ile na początku „załapuje” to później coś „nie styka” i poza paroma zrywami odczyt jest mocno zaniżony w stosunku do odczuwanego zmęczenia. Oczywiście nie oczekuję odczytu tak dokładnego jak z pasa piersiowego, ale takiego w granicach przyzwoitości. 🙂 Czy ktoś z Was ma też do czynienia z aż takimi odchyłami?

    1. Kamil Nowak - Bieganie Uskrzydla pisze:

      Pomiar tętna z nadgarstka nie sprawdzi się (w dużej liczbie przypadków) w trakcie uprawiania sportów siłowych, jazdy na rowerze, fitness czy jak zauważyłaś podczas gry w squash’a. Dodatkowo może wykazywać spore odstępstwa podczas interwałów. Porównawcze wykresy z Garmina 735XT znajdziesz powyżej w recenzji.
      Jeśli chcesz zgłębić temat, warto zapoznać się z interaktywnymi wykresami:
      https://bieganieuskrzydla.pl/polar-m600-jakosc-dzialania-pomiaru-tetna-nadgarstku/
      oraz
      https://bieganieuskrzydla.pl/polar-m200-jakosc-dzialania-pomiaru-tetna-na-nadgarstku/
      (oba linki do testów zegarków Polar).

  9. Rafał pisze:

    Czy FR735XT podaje informacje, czy biegniemy pod górkę, w dół lub na płaskim terenie?

  10. Marcin pisze:

    Czy w/w zegarek posiada funkcję powrotu po śladach (jak w Suunto) albo zapisania punktu startowego w celu późniejszego powrotu aby nie zgubić się w lesie przy biegach przełajowych?

  11. Michał pisze:

    Pomimo bardzo rzetelnej recenzji pozwolę się jeszcze dopytać specjalistów, ponieważ mam pewne wątpliwość. Dla mnie potrzeba urządzenia do biegania amatorskiego, ok. 10km dwa razy w tygodniu, ale również na rower. I tu już pojawiają się schody, wyprawy całodzienne eliminują wiele modeli, ze względu na czas działania „w treningu”. Czy faktycznie do tego typu zastosowań zostaje tylko 735 lub wyższe Garminy?

    1. Kamil Nowak - Bieganie Uskrzydla pisze:

      Wyprawa „całodzienna” to ile godzin w Twoim przypadku?

      1. Michał pisze:

        Jednorazowo to pewnie nie więcej niż 12, a kilkudniowe to już power bank idzie w ruch

        1. Kamil Nowak - Bieganie Uskrzydla pisze:

          Rozumiem. Dwa rozwiązania. Pierwsze mniej wygodne, czyli powerbank i doładowywanie baterii w zegarku w trakcie przerw, bo pewnie takie robisz. Drugie, wybranie zegarka z funkcją UltraTrac (nazwa własna w Garmin’ie) czyli oszczędzania baterii. Zegarek 735XT wystarcza na: do 14 godzin w trybie aktywności z GPS i optycznym pomiarem tętna – więc dla Ciebie będzie to idealnie. Natomiast wybór masz o wiele większy. Są również inni producenci. Popatrz w zakładki „bateria”, „tryb oszczędzania baterii” tam uzyskasz cenne informacje o sposobie zmniejszania zużycia energii 🙂

  12. Michał pisze:

    Dziękuje za pomoc, pozdrawiam

  13. Piotr pisze:

    Polecam do przyszłych testów dokładności GPS porównywać z trackami zegarków TomTom lub rowerowymi Garmina – bo są one dokładne. Porównywanie do tracka Polara V800 jest bezwartościowe, tak samo jak do 920xt czy Fenix 3…chyba, że celem jest pokazanie, który z nich jest w tym najgorszy.
    Na treningach biegowych w 2015 i 2016 porównywaliśmy wskazania Fenix 3, Polara Rx5, M400 , V800 oraz TomToma Multisport i mimo pokonania tej samej trasy, różnice potrafiły dochodzić nawet do 1km przy dystansie 9km…gdzie po powiększeniu tracków najgorzej wypadały zegarki najdroższe 🙂

  14. smolen87 pisze:

    Rewelacja, sprzedaliście mi ten zegarek 😉
    Recenzja naprawdę pomocna

  15. Tomasz pisze:

    Czy ten zegarek może współpracować z pasem Polar H10 podczas biegania?

  16. Iwo87 pisze:

    Hej, a jaki zegarek polecisz dla biegaczki , korzystałam z polara m400, byłam zadowolona. Ale niestety zepsuł się i chyba nie chcę już go naprawiać. czy ten garmin 735xt bedzie ok ? czy moze polecisz jakies inne modele, budżet do 1000 zł.
    Pozdrawiam serdecznie z Wrocławia 🙂

    1. Kamil Nowak pisze:

      Cześć. Polar M400 to już zabytek 😉 Nie myślałaś, aby przeskoczyć na Polar M430? Pomiar tętna z nadgarstka, fajna konstrukcja, dopracowana jednostka i dobra cena. Garmin, o którym wspomniałaś jest bardziej dla zawodników, którzy potrzebują sprzętu do biegania, jazdy na rowerze i pływania. Chyba, że wszystkie te trzy dyscypliny uprawiasz i chcesz pod to dobrać zegarek GPS?

  17. mitur pisze:

    Mam pytanie odnośnie pływania: jak sprawuje się Garmin Forerunner 735XT w basenie ?

  18. Tomek88 pisze:

    Witam,

    Mam prośbę o poradę. Szukam zegarka (tylko do biegania) do ok 900pln.

    Zastanawiam się nad:
    – Polar Ignite
    – Garmin 735xt

    który będzie lepszy jako pierwszy zegarek, może żaden z powyższych?

    1. Kamil Nowak pisze:

      Cześć. Pomogę jeśli wrzucisz ten wątek do odpowiedniego miejsca. Zrób proszę temat tutaj: https://bieganieuskrzydla.pl/forum/posty/elektronika/

      1. Tomek88 pisze:

        Ok 🙂 poszło.

        1. Kamil Nowak pisze:

          masz już odpowiedź 🙂

  19. Ela pisze:

    Witam , proszę doradźcie chodzi o wybór pomiędzy garmin 235 a 735 , potrzebuję pomiaru tętna z nadgarstka dużych cyfr , powiadomień na telefon sms , email , podświetlenia na podniesienie ręki lub stałego, zmiany tarcz , alarmów dźwiękowych powiadomień typu szybciej jeśli nie mieszczę się zaplanowanym czasie , biegam około 3 razy w tygodniu dodatkowo zliczam kroki i kalorie , jaka jest różnica między zegarkami.

    1. Kamil Nowak pisze:

      Cześć. Dodaj proszę jedynie post tutaj: https://bieganieuskrzydla.pl/forum/posty/elektronika/ To jest forum pomocy

  20. Kamil Nowak pisze:

    Chciałbym poinformować i przekazać dobrą wiadomość wszystkim naszym czytelnikom, którzy zamierzają kupić sprzęt marki Garmin. W sklepie internetowym Trigar.pl oraz w salonach stacjonarnych obowiązuje rabat na CAŁY asortyment amerykańskiej marki Garmin. Wchodząc na stronę trigar.pl, zaznaczając konkretny produkt i przechodząc do koszyka z zamówieniem, można wprowadzić w polu: +KOD RABATOWY, nasze specjalne hasło:

    BIEGANIEUSKRZYDLA

    Wszystko z dużych liter. Jeśli kod nie zaskoczy, to należy spróbować jeszcze raz, ale nie kopiować hasła a wpisać je ręcznie! Powyższy kod rabatowy obejmuje wszystkie urządzenia marki Garmin, które znajdują się w sklepie Trigar.pl

  21. Adam pisze:

    Hej,
    Czy Twoim zdaniem warto kupić garmin forerunner 735xt w 2022 ?
    Zegarek miałby służyć w amatorskich przygotowaniach do triathlonu.
    Nie ukrywam, że cena jest tutaj kluczowa.
    Dzięki za odpowiedz !
    Pozdro !

    1. Kamil Nowak pisze:

      Cześć. Jeśli cena jest kluczowa, to go weź. Rozumiem, że ten Garmin: https://www.garmin.com/pl-PL/p/564291 cenowo nie wchodzi w grę, jeśli nie, to weź 735XT 🙂

  22. bartek pisze:

    Hej, do tej pory korzystałem z Polar M430 z pomiarem z nadgarstka, czy jest sens zmieniać na 735XT? Moj Polar ma już słabą baterię, wymiana jest nieopłacalna.
    Jak będzie z dokładnością pomiaru tętna w tych 2 modelach? będą jakościowo podobne?

    1. Kamil Nowak pisze:

      Zmień na Polar Vantage M2 lub Polar Pacer.

Dołącz do dyskusji, zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Bronimy się przed SPAM-em. Uzupełnij pole:

Aplikacje do biegania potrafią zaskoczyć

Aplikacje do biegania mogą zdecydowanie zaskoczyć swoją funkcjonalnością. Aplikacje do biegania możemy podzielić na te, które zyskały popularność i uznanie osób trenujących oraz takie, które praktycznie nie sprawdzają się podczas biegu. Jakie aplikacje są warte uwagi?  (więcej…)