Suunto aktualizacja
Masz zegarek Suunto? Masz dostęp do nowych funkcji! [SuuntoPlus Guides]

polecane

Masz zegarek Suunto? Masz dostęp do nowych funkcji! [SuuntoPlus Guides]

Kamil Nowak
8 września, 2022
Poradniki Recenzje

Wybrane zegarki marki Suunto zyskały ciekawą funkcjonalność. Użytkownicy takich modeli, jak Suunto 9, Suunto 5 i Suunto 3 otrzymali dostęp do czegoś, co producent nazywa SuuntoPlus Guides. Zatrzymaj się na chwilę, przeczytaj poniższy tekst, ponieważ moim zdaniem nowe opcje SuuntoPlus są świetne i warto je wypróbować.

SuuntoPlus Guides

Czy korzystasz z Suunto 9, Suunto 5 lub Suunto 3? Właśnie te modele urządzeń dla sportowców zyskały nowe funkcjonalności. Pod tajemniczym określeniem – SuuntoPlus Guides – kryją się nie tylko plany treningowe i żywieniowe, ale także liczne opcje motywujące do ćwiczeń i ambitnych wyzwań. To jednak tylko ułamek tego, co możemy odkryć. Moim zdaniem warto podkreślić, że dzięki nowym przewodnikom SuuntoPlus możemy szybciej i łatwiej planować kalendarz ćwiczeń. A jeśli mamy zacięcie trenerskie i sami przygotowujemy plan ćwiczeń dla siebie lub korzystamy z pomocy profesjonalnego trenera biegania, który przygotowuje dla nas rozpiskę ćwiczeń, plan treningowy możemy automatycznie i błyskawicznie przesyłać do zegarków Suunto. Wszystko to działa sprawnie, oszczędzając nasz czas i pozwala na skupienie się na treningu, nie na trudnościach związanych z synchronizacją planu ćwiczeń.

Jedną z kluczowych korzyści przewodników SuuntoPlus jest automatyczna synchronizacja zaplanowanych treningów pochodzących z wybranych platform treningowych i coachingowych. Z takich platform, jak TrainingPeaks, Nolïo, I-Run Club i Ultra Trail Coaching możemy już dziś automatycznie i wygodnie synchronizować plan ćwiczeń z wybranymi zegarkami Suunto. Na przykładzie TrainingPeaks działa to fantastycznie.

SuuntoPlus Guides

TrainingPeaks to miejsce, gdzie spotykają się zarówno doświadczeni sportowcy, jak i osoby początkujące. Jest to jedna z największych na świecie platform, która zapewnia dostęp do spersonalizowanych planów treningowych, akredytowanych trenerów i wielu narzędzi do śledzenia postępów. W ramach TrainingPeaks możemy nie tylko korzystać z przygotowanych przez profesjonalistów planów ćwiczeń, ale też sami tworzyć pojedyncze sesje lub całe plany przygotowawcze pod zawody. TrainingPeaks to platforma, która oferuje dostęp do intuicyjnego, rozbudowanego i praktycznego narzędzia do tworzenia sesji treningowych. Moim zdaniem to idealna opcja dla osób, które mają zacięcie trenerskie i eksperymentują z własnym planem ćwiczeń.

SuuntoPlus Guides

W zakładce Calendar wystarczy wybrać dzień, w którym chcemy ćwiczyć i tutaj przygotować sesję treningową. Jak wspomniałem, narzędzie jest rozbudowane, ale najczęściej wystarczy operować sekcją Build Workout, w której jak na dłoni widzimy układ treningu. W tej sekcji najszybciej tworzę plan mojego treningu – dla mnie jest ona bardzo intuicyjna. W czasie planowania treningu wystarczy dodać lub edytować poszczególne jego etapy, wprowadzić dane i zapisać sesję.

Suunto aktualizacja

Przed synchronizacją treningu należy połączyć nasz profil w aplikacji Suunto App z kontem w serwisie TrainingPeaks, czyli wejść w zakładkę Profil, później Połączone serwisy i z listy dostępnych wybrać TrainingPeaks. Każdy utworzony trening w serwisie TrainingPeaks będzie widoczny w przewodnikach SuuntoPlus, z których trafi on do zegarka.

SuuntoPlus Guides

Wygodne jest to, że w zegarku Suunto 5 Peak wystarczy przed sesją treningową wybrać, czy chcemy zrealizować zaplanowany na dziś trening czy ćwiczyć coś innego. Jeśli wybierzemy utworzoną w TrainingPeaks sesję, zegarek Suunto będzie sygnalizował każdy z jej etapów. Poniżej opisałem, jak wygląda taki trening w zegarek Suunto 5 Peak.

W czasie treningu mam dostęp do wszystkich ustawionych dla danego sportu widoków danych oraz specjalnego ekranu. Na tym ekranie są informacje potrzebne do realizacji zaplanowanej sesji treningowej: aktualne tętno, tempo i dystans odcinka oraz cele segmentu. Na górze ekranu widzimy także graficzną informację, czy prowadzimy trening zgodnie z planem, czy ćwiczymy zbyt intensywnie lub czy trening jest o niższej niż zaplanowana intensywności. Ekran jest prosty, ale praktyczny. Jedyne czego mi brakuje zarówno na tym ekranie, jak i na ekranie informującym o rozpoczęciu kolejnej części ćwiczeń to danych, który segment właśnie realizuję. Często zapominam o tym, ile mocnych akcentów zaplanowałem. Informacja o tym, że realizuję np. 2 z 10 zaplanowanych byłaby dla mnie bardzo pomocna.

SuuntoPlus Guides

Po zakończeniu jednej części treningu zegarek Suunto 5 Peak informuje o następnym etapie ćwiczeń (segmencie). Alert składa się z serii mocnych wibracji i głośnych dźwięków. Jest słyszalny, jak i odczuwalny na ręce. Ale tak jak wspomniałem, szkoda, że nie ma tutaj informacji o tym, który aktualnie realizujemy segment. Inaczej mówiąc, ile pracy mamy za sobą, a ile jeszcze przed nami.

SuuntoPlus Guides

Gdy zakończymy sesję i zsynchronizujemy zegarek Suunto z Suunto App, możemy sprawdzić uzyskany wynik także w platformie TrainingPeaks. W ramach TrainingPeaks jest duży wybór wskaźników i opcja zestawiania ich ze sobą. Myślę, że biegaczy, którzy lubiąc analizować każdy swój trening, TrainingPeaks może zaskoczyć swoją złożonością.

SuuntoPlus Guides

Warto wspomnieć jeszcze, że w Suunto App pojawiła się nowa opcja. W aplikacji znajdziemy nową warstwę do map, która udostępnia informacje o typie nawierzchni. Wybierając wspomnianą nakładkę, otrzymamy dane o tym, czy trasa jest utwardzona, nieutwardzona, czy wyboista. Jest to ważna informacja, gdy chcemy wykonać określony trening, np. na płaskiej nawierzchni, bez nierówności. Gdy zaś chcemy trenować na wyboistych drogach, uwalniając fantazję i nieźle się zmęczyć, wystarczy zaplanować sesję właśnie na takim podłożu. Informacje o nawierzchni pochodzą z serwisu OpenStreetMap.

Suunto Plus

Czy jeździsz rowerem do pracy? Czy regularnie chodzisz lub biegasz, aby dotrzeć do celu? Teraz każdy z nas może dowiedzieć się, ile emisji CO2 zaoszczędziliśmy, wykorzystując siłę mięśni. Jeśli motywują nas tego typu wskaźniki, jest to świetna opcja zachęcająca do regularnego i jeszcze częstszego korzystania z naszych nóg w celu zmniejszenia emisji gazów cieplarnianych.

Analiza treningu w Suunto App również zyskała. Na wykresie treningu i widoku odtwarzania będzie można przejrzeć szczegóły konkretnych okrążeń. Na odtwarzanej mapie podświetli to okrążenie, a przycisk odtwarzania przejdzie przez wybrane okrążenie. Na koniec warto też nadmienić, że Sekcja Trendy w aplikacji Suunto została przeprojektowana. Teraz pozwala na podgląd sportowych osiągów w okresie 8-tygodniowym.

Podsumowanie. Podoba mi się jeszcze większa współpraca między platformą TrainingPeaks a Suunto. Tworzenie skomplikowanych sesji treningowych i przesyłanie ich do zegarka, stało się jeszcze wygodniejsze. Przydałoby się jednak, żeby w czasie ćwiczeń w przystępnej formie była prezentowana informacja o tym, ile segmentów (etapów / rozdziałów) pozostało do końca treningu. W SuuntoPlus Guides znajdziemy także wiele wyzwań, motywacji, planów żywieniowych czy przewodników po wyścigach. Na dzień tworzenia materiału TrainingPeaks jest jedną z 14 dostępnych w ramach SuuntoPlus Guides platform. Na marginesie – SuuntoPlus Guides ma być stale rozwijane, co za tym idzie, baza platform współpracujących z zegarki Suunto (za pośrednictwem Suunto App) ma być coraz większa. Ciekawe, czy pójdzie to w stronę podobną do Apple Store, Google Play czy Connect IQ Store od Garmin. Czy SuuntoPlus Guides staną się ogromną bazą możliwości? Czy raczej zatrzymają się na kilkudziesięciu współpracujących platformach? Trzymam kciuki za rozwój i stałe zwiększanie liczby dostępnych przewodników. Na koniec: nazwa przewodnik od początku mi nie leży. Czy nie lepiej nazwać to aplikacją? Wówczas większość osób przynajmniej kojarzy, o co chodzi. A przewodnik? Po czym? Jeśli macie pytania – piszcie w komentarzach. Jeśli komentarz zostawicie pod TYM filmem na YouTube, to zapewne odpowiedź otrzymacie już w ciągu godziny. Na YouTube odpowiadam najszybciej.

polecane

Dołącz do dyskusji, zostaw komentarz

  1. j.piotrowska pisze:

    bardzo ciekawy zegarek i w sumie już dłuższy czas się zastanawiam nad tym by coś kupić do śledzenia postępów. fajnie, że też jest tak fajnie rozbudowany też o inne treningi niż tylko bieganie. ciężko znaleźć dobry zegarek i przejrzystą apką. akurat teraz jestem w trakcie usuwania cellulitu, więc jest bieganie, masaże, nolicell, peelingi i tak jak pielęgnację ogarnę sama tak przy treningach lepiej śledzić i widzieć co można poprawić, także suunto mnie zainteresował.

Dołącz do dyskusji, zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Bronimy się przed SPAM-em. Uzupełnij pole:

Badania lekarskie dla biegaczy. Co i kiedy badać?

Moda na bieganie sprawia, że praktycznie każdy trenuje, ale czy każdy może biegać? Badania lekarskie dla biegaczy mogą nam w tym pomóc i określić, w jakiej aktualnie jesteśmy formie. Specjalista, do którego pójdziemy powinien wyjaśnić, co możemy zrobić, aby w tym sporcie zostać na dłużej i nie łapać co chwilę kontuzji. O to, jakie badania dobrze jest zrobić pytaliśmy dr n. med. Andrzeja Folga, który na co dzień pracuje w PortaMedica.  (więcej…)