Problemy żołądkowe: żele energetyczne

polecane

Problemy żołądkowe: żele energetyczne

Kamil Nowak
8 sierpnia, 2016
Suplementy

Problemy żołądkowe a żele energetyczne. Przyjmowanie żeli ma swoich biegowych przeciwników i osoby, które nie wyobrażają sobie treningu bez takiej suplementacji. Bez względu, do której grupy osób się zaliczasz, przetestuj swój żel energetyczny przed zawodami. Dlaczego jest to istotne?

żel energetyczny

Żel energetyczny jest to skoncentrowana dawka energii, która została opracowana z myślą o osobach uprawiających sport. Żel powinien być przygotowany tak, aby szybko dostarczyć paliwo do organizmu i błyskawicznie uzupełnić jego straty. Istotna jest jakość składników i ich wchłanialność, ponieważ bezpośrednio wpływa to na długość procesu rozpoczętego zjedzeniem żelu do chwili, kiedy organizm zaczyna pożytkować energię i wykorzystywać ją. Najczęściej biegacze odczuwają to poprzez nagły skok mocy, zdolność do szybszego biegu i odczuwanie mniejszego zmęczenia. Skok jest chwilowy.

Jak stosować żele energetyczne?

Problemy żołądkowe

Przyjmuje się, że po żel energetyczny możemy sięgać co około 40-60 minut wysiłku, a kaloryczność jednej dawki powinna oscylować około 100 kcal. Z wyborem żelu nie będziemy mieć problemów, ponieważ tych suplementów jest dużo na rynku, a oferowane żele energetyczne mogą się różnić od siebie pod wieloma względami np. smakiem, masą, opakowaniem czy momentem ich stosowania (przed, w trakcie lub po zakończeniu wysiłku). Suplementy są specyficzną formą wsparcia diety i nie mogą zastępować dobrze zbilansowanych posiłków. Stosowanie żeli energetycznych powinniśmy przemyśleć i jeśli chcemy skorzystać z ich pomocy podczas zawodów lub długich treningów, należy przyzwyczaić organizm do tej formy energii. Jakie mogą pojawić się problemy żołądkowe? Co może grozić jeśli żel energetyczny zjemy pierwszy raz podczas zawodów?

Problemy żołądkowe

Artykuł i poruszane w nim problemy żołądkowe dotyczą wykorzystania żeli energetycznych podczas startów w zawodach. Na dystansach mniejszych niż półmaraton nie będziesz potrzebować wsparcia ze strony żeli, ponieważ są to za krótkie biegi, aby korzystać z takich produktów. W zupełności wystarczy dobrej jakości dieta i odpowiedni posiłek przed biegiem. Natomiast już na półmaratonach i dłuższych trasach pojawiają się osoby stosujące żele energetycznie. Niektórzy zawodowcy uważają, że półmaraton nie wymaga przyjmowania żeli, ale i duża część biegaczy je stosuje. Ostateczny wybór należy do Ciebie i podejmując decyzję o zjedzeniu żeli podczas startu w zawodach powinieneś przetestować produkty w trakcie domowych wybiegań.

Istnieje wiele opracowań naukowych na temat problemów żołądkowych sportowców, które dowodzą, że nawet 80% biegaczy cierpi na różnego rodzaju dolegliwości. Niektórzy podczas biegu, a inni zaraz po zakończeniu wysiłku. Spory materiał znajduje się tutaj (po angielsku). Żołądek jest niezwykle złożonym instrumentem i coś, co działa u jednej osoby negatywnie, niekoniecznie będzie powodować powstanie problemu u drugiego człowieka. Po części zależy to od naszych genów, a niekiedy od przyzwyczajeń żywieniowych i tego, jak byliśmy karmieni w domu rodzinnym.

Stosując pierwszy raz żel energetyczny podczas biegu narażasz się na możliwe powikłania żołądkowe, a to częściej prowadzić może do poszukiwania ubikacji niż do linii mety. Dobrym momentem na stosowanie żeli będą przydomowe treningi. Jeśli już zdecydujesz się na konkretny żel energetyczny, dokonaj zakupu kilku sztuk tego samego smaku.

Podczas dłuższych biegów trwających ponad 1-1,5 godziny przyjmij w połowie dystansu jeden żel. Zwróć uwagę, czy po jego zjedzeniu nastąpił energetyczny kop i byłeś w stanie lekko przyśpieszyć oraz czy wystąpiły jakieś bóle lub inne symptomy świadczące, że coś jest nie tak. Zaplanuj kilka takich testów podczas całego cyklu treningowego i nie przesadzaj z jedzeniem żeli energetycznych, ponieważ są one bardzo kaloryczne. Takie przygotowanie zmniejszy ryzyko wystąpienia nieprzewidzianych problemów żołądkowych i doskonale sprawdzi wybrany żel energetyczny.

Na co warto zwrócić uwagę?

Żele energetyczne

Kupuj tylko markowe żele energetyczne, które są dostępne w sklepach dla biegaczy. Unikaj marketowych produktów, które zazwyczaj są bardzo tanie, ale o słabym składzie. Można przyjąć, że dobrej jakości żel energetyczny kosztuje około 6-7 złotych za jedno opakowanie. Nie bierz pod uwagę tylko żeli, które są ładnie opakowane. Produkt powinien być tak zapakowany, aby można było szybko i łatwo dobrać się do środka oraz w pełnym biegu (podczas ruchu) zjeść zawartość. Jeśli jesteś członkiem grupy biegaczy, zapytaj znajomych, jakie marki oni stosują, a jakich firm nie polecają ze względu na wcześniejsze problemy żołądkowe.

Podsumowanie

Problemy żołądkowe dotyczą znacznej grupy osób uprawiających sport, ale to nie zwalnia Ciebie z odpowiedzialności za jakość dostarczanych produktów do organizmu. Ważne jest, aby przetestować żel energetyczny podczas domowych biegów. Zaplanuj kilka dłuższych treningów, podczas których skorzystasz z wybranego żelu i szczególnie zwrócisz uwagę na zachowanie żołądka. Jeśli po zjedzeniu żelu wystąpią powikłania, zmień produkt. Nie wybieraj suplementów, które będą bardzo tanie i można je spotkać na półkach w marketach. Najczęściej takie żele energetyczne mają niepewny skład oraz mogą częściej powodować problemy żołądkowe. Testuj w domu i unikaj problemów podczas zawodów.

polecane

Dołącz do dyskusji, zostaw komentarz

  1. magne pisze:

    Żele energetyczne stosuję tylko powyżej półmaratonu. Na półmaraton zabieram 2, a na maratonu 3-4 żele. Moim zdaniem najważniejsze jest to, aby kilka razy przed startem zjeść je na treningach. Zawsze jak biegam bez przyzwyczajenia organizmu, to podczas biegu boli mnie żołądek. Macie racje z tym artykułem. Pozdrawiam, magne

  2. mateusz pisze:

    Co to za argument, że jak żel tani to zły 🙂 Czytałeś kiedyś składy?
    Bo jak dla mnie to większość bazuje na maltodekstrynie, tych drogich też…

    1. Kamil Nowak pisze:

      Napisałem „bardzo tanie”, i nie twierdzę, że wszystkie tanie są złe 😉 Rozsądnie wydać pieniądze jest ok, ale nie można skąpić na suplementy.

Dołącz do dyskusji, zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Bronimy się przed SPAM-em. Uzupełnij pole:

Trening wysokogórski i zjawisko hipoksji. Jakie dają efekty?

Trening wysokogórski oraz zjawisko hipoksji są dwoma związanymi ze sobą aspektami, które zyskują coraz większą popularność w świecie sportu. Oba te elementy wpływają na organizm w sposób unikalny, pomagając osiągnąć lepsze wyniki w sporcie, poprawić wydolność i przyspieszyć procesy regeneracji. Czym jest trening wysokogórski i czym różni się od treningu wysokościowego? Czym jest zjawisko hipoksji? Jak skutecznie z nich korzystać, aby osiągnąć najlepsze efekty. (więcej…)