Licznik rowerowy z funkcją GPS. Polar, Garmin, a może Mio?

polecane

Licznik rowerowy z funkcją GPS. Polar, Garmin, a może Mio?

Kamil Nowak
4 stycznia, 2017
Poradniki

Licznik rowerowy GPS może być najlepszym przyjacielem miłośnika jazdy na rowerze, ponieważ dostarczy ważnych informacji o prędkości, trasie czy pokonanym dystansie, ale także danych o najbliższej okolicy. Skupiliśmy się na trzech producentach – Polar, Garmin oraz Mio. Co znajdziemy w ich ofercie?

licznik rowerowy Garmin

fot. Garmin 

Jeśli lubisz analizować dane treningowe i jeździsz na rowerze, to licznik rowerowy z GPS będzie idealnym środkiem łączącym w sobie te dwie kwestie. Wraz z rozwojem elektroniki, która na stałe wkroczyła do świata sportu, powstały precyzyjne systemy, które monitorują i zbierają dane podczas jazdy, a po przeprowadzeniu synchronizacji z zewnętrznymi serwisami pozwalają na wszechstronne analizowanie sesji treningowych. Niektóre liczniki rowerowe GPS (komputery rowerowe) za sprawą dodatkowych czujników mierzą tętno, pomagają śledzić i poprawiać technikę jazdy czy określają kadencję etc. Dzisiejsze komputery rowerowe pełnią również funkcję sprawnej nawigacji, która prowadzi rowerzystę po wytyczonym kursie, który można przygotować w domowym zaciszu i wgrać do licznika.

Czym się kierować podczas wyboru licznika rowerowego GPS?

Produkowane liczniki rowerowe GPS posiadają bardzo rozbudowane moduły i cechują się wieloma funkcjami. Aby w pełni wykorzystać potencjał takiego licznika i nie przepłacić, należy dobrze przemyśleć specyfikę aktywności fizycznej, którą zamierzamy wykonywać. Prościej mówiąc, po co kupować zaawansowany licznik skoro nie wykorzystamy jego potencjału? Wybierzmy taki, który spełni nasze oczekiwania i okaże się pomocny w trakcie jazdy. Inne wymagania będziemy stawiać przed licznikiem, który zamierzamy używać do jazdy miejskiej, a inne do górskiej czy szosowej. Trochę odmienne pozostaną również opcjonalne czujniki, bo o ile, z czujnika tętna dobrze jest korzystać podczas wszystkich tych odmian kolarstwa, to z czujnika prędkości/rytmu podczas górskiej eskapady prawie nie skorzystamy. Tak samo jest z powiadomieniami przychodzącymi z telefonu – nie każdy z nich będzie korzystać. Na co więc zwracać uwagę podczas zakupu licznika rowerowego GPS?

Licznik rowerowy GPS

Podczas zakupu warto sprawdzić następujące informacje:

1. Obsługa licznika podczas jazdy powinna być komfortowa, prosta i szybka. Podczas dynamicznej jazdy nie ma czasu na długie wpatrywanie się w ekran i stopniową zmianę ustawień sprzętu. Niektóre odcinki będą wymagać od nas trzymania kierownicy obiema dłońmi, więc nie zawsze będzie możliwość odrywania ręki na dłużej niż 2-3 sekundy. W tym czasie powinniśmy poradzić sobie z obsługą licznika. Oczywiście wszystko zależy od stylu jazdy, dokładnej sytuacji, ale przede wszystkim chcemy zwrócić uwagę, że licznik rowerowy GPS powinno się obsługiwać wygodnie.

2. Duża liczba osób korzysta z roweru przez cały rok, więc ważny staje się zakres temperatur, w którym może pracować licznik. O ile większość tego typu urządzeń może pracować w wysokich dodatnich temperaturach (np. + 50℃), to nawet niewielkie przymrozki mogą stanowić już przeszkodę dla licznika i zaburzać jego pracę. I dlatego istotnym parametrem jet zakres temperaturowej pracy licznika. Przykładem jest komputer rowerowy Polar V650, z którego możemy korzystać w zakresie od -20°C do +50℃ (jest to jedna z pozycji naszego zestawienia, które znajduje się na dole artykułu).

3. Platforma internetowa do analizowania sesji treningowych oraz obsługa map np. OpenStreetMap (OSM). Jeśli już zakupimy dobry licznik rowerowy z GPS, to warto mieć możliwość zaawansowanej analizy zarejestrowanych danych. Co z tego, że posiadamy sporą liczbę rejestrowanych parametrów, jak nie możemy ich przeanalizować? Rewelacyjną platformą jest Strava, ale są i inne, jak Polar Flow czy Garmin Connect etc. Przy okazji warto upewnić się, czy z wybranego licznika rowerowego możemy eksportować zapisane sesje np. do formatów .tcx, .fit or .gpx.

4. Z pierwszym punktem (komfortem obsługi) ściśle związana jest wielkość ekranu. Im większy tym lepszy, ale nie zawsze. Uważamy, że dobrą wielkością jest zakres 2,8″ – 3″. Jest to powierzchnia, na której można użytecznie rozplanować prezentację danych, a przy tym licznik rowerowy nie nabiera ogromnych wielkości. Po co jeździć z licznikiem wielkości tabletu? To po prostu nie ergonomiczne.

5. Jeśli zamierzamy korzystać z licznika rowerowego podczas długich wycieczek, to żywotność baterii (akumulatora) zaczyna nabierać nowego znaczenia. Nikt przecież nie chciałby znaleźć się w sytuacji, gdy po 3-4 godzinach jazdy nagle rozładuje się bateria i licznik przestanie funkcjonować. A  co jeśli podążaliśmy za wgranym kursem (wytyczoną trasą) i nie znamy najbliższej okolicy? Pamiętajmy o tym parametrze, gdy chcemy zabierać licznik rowerowy GPS w długie trasy.

6. Opcjonalne czujniki i/lub sensory, to również bardzo ważny element. Gdy będziemy chcieli zbierać bardzo zaawansowane informacje treningowe, jak np. tętno, kadencję, prędkość czy dystans, to potrzebna będzie kooperacja licznika rowerowego z zewnętrznymi urządzeniami. Sensory najczęściej korzystają z technologii Bluetooth Smart i dobrze, gdy odznaczają się niskim zużyciem energii. Dzięki nim możliwe będzie jeszcze dokładniejsze przeanalizowanie sesji treningowej.

7. System mocowania powinien być wytrzymały, pewny i wykonany z wysokiej jakości materiałów, aby bezpiecznie utrzymać zamontowany licznik rowerowy GPS. Podczas jazdy na rowerze mogą powstać spore przeciążenia, więc wytrzymałość mocowania będzie odgrywać coraz większą rolę, gdy uprawiamy np. kolarstwo górskie. Zwróćmy uwagę, czy system mocowania wygląda solidnie. Dobrze, gdy umożliwia szybkie odpięcie licznika i zapięcie go w innym miejscu.

Wybrane liczniki rowerowe z GPS

Polar, Garmin i Mio to marki, które w swojej ofercie mają profesjonalne liczniki rowerowe GPS i właśnie te produkty postanowiliśmy przybliżyć oraz omówić ich funkcje. Poniżej znajduje się zestawienie kilku wybranych modeli liczników spośród wspomnianych producentów.

Licznik rowerowy Polar V650

fot. Polar 

Polar V650 – zaczynamy od bardzo mocnej pozycji w tym zestawieniu, a mianowicie od komputera rowerowego marki Polar, który dokładnie testowaliśmy kilka tygodni temu. Pełna recenzja Polar V650 znajduje się pod przedstawionym linkiem. Ten licznik monitoruje wszystkie niezbędne dane z sensorów rowerowych na dużym (2,8″), jasnym, kolorowym ekranie dotykowym. OpenStreetMap zapewnia dostęp do map niezależnie od tego, gdzie jesteśmy. Wysokościomierz barometryczny monitoruje wysokość, podjazdy i zjazdy. Do licznika możemy zaimportować nowe trasy poprzez serwis Polar Flow z innych serwisów obsługujących pliki GPX lub TCX. Model V650 został doceniony otrzymując nagrodę Red Dot Design Award. Wyposażony dodatkowo w lampkę LED. Cena 900 zł.

Licznik rowerowy Polar M450

fot. Polar 

Polar M450 – ten licznik rowerowy monitoruje prędkość, odległość i trasę za pomocą wbudowanego modułu GPS o wysokiej dokładności. Wbudowany barometr zapewnia precyzyjne określanie wysokości. Korzystając z platformy Polar Flow możemy poznać swoje granice, analizując obciążenie treningowe. Dowiemy się, ile potrzebujemy czasu na regenerację po każdym treningu kolarskim. Model ten, jak i uprzednio wspomniany jest wyposażony w przednią lampkę LED. Największą różnicą pomiędzy powyższym modelem Polar V650 a niniejszym jest brak kolorowego wyświetlacza i jego mniejsze wymiary. Cena 599 zł.

Licznik rowerowy mio cyclo315

fot. Mio

Mio Cyclo 315 HC – licznik rowerowy o kompaktowej i lekkiej konstrukcji, spory 3″ dotykowy ekran został pokryty powłoką antyodblaskową, dzięki czemu jest czytelny w słońcu. Dzięki preinstalowanym mapom rowerowym i drogowym można używać urządzenia od razu po rozpakowaniu. Z kolei zintegrowany tryb nawigacji samochodowej ułatwi dojazd do najbliższego lub początkowego punktu wybranej trasy rowerowej. Licznik rowerowy został wyposażony w czujnik wysokości barometrycznej. Zapewnia wsparcie sensora rytmu serca (tętna) oraz wsparcie dla czujnika prędkości i kadencji. Pozwala na zaimportowanie ścieżek do pamięci urządzenia. Jego bogato wyposażony zestaw składający się z kabla USB, ładowarki, monitora tętna, elementów służących do zamocowania na ramie roweru oraz czujnik prędkości i rytmu stanowią mocną konkurencję w tym zestawieniu, przy zachowaniu dość rozsądnej ceny – 1399 zł.

Licznik rowerowy Mio cyclo200

fot. Mio

Mio Cyclo 200 – prosty i przyjazny w obsłudze licznik rowerowy GPS. Dzięki preinstalowanym mapom rowerowym i drogowym Cyclo 200 można używać od razu po rozpakowaniu. Licznik rowerowy umożliwia łatwą nawigację między punktami A i B lub jazdę trasą preferowaną przez użytkownika. Wyjątkowa funkcja Surprise Me (Niespodzianka) dostępna w Mio Cyclo 200 umożliwia utworzenie trzech rowerowych tras-niespodzianek na podstawie podanego czasu lub odległości. Ta funkcja jest przydatna, gdy znasz już wszystkie lokalne trasy lub chcesz znaleźć nową w nieznanej okolicy. Mio Cyclo 200 jest idealnym rozwiązaniem dla każdego, kto lubi jazdę na rowerze, oczekuje łatwości użytkowania i szuka urządzenia w doskonałej cenie. Cena 699 zł.

Licznik rowerowy Garmin Edge 520

fot. Garmin 

Garmin Edge 520 – zaawansowany licznik rowerowy GPS marki Garmin. Urządzenie Edge 520 jest wyposażone w wysokiej jakości kolorowy ekran o przekątnej 2,3 cala, który zapewnia czytelność w pełnym słońcu. Licznik rowerowy Garmin Edge 520 współpracuje z urządzeniami obsługującymi łączność ANT+, takimi jak radar rowerowy i światła Varia, czujnikiem prędkości, kadencji i tętna, pilotem zdalnego sterowania Edge i VIRB, a także zgodnymi wagami. Po sparowaniu z czujnikiem mocy i czujnikiem tętna informuje o pułapie tlenowym VO2 max dla jazdy na rowerze i czasie regeneracji. Funkcją, o której warto wspomnieć jest możliwość rywalizacji na żywo w ramach segmentów platformy Strava. Po sparowaniu ze smartfonem i aplikacją Garmin Connect Mobile licznik rowerowy Edge 520 zapewnia funkcje, takie jak śledzenie na żywo, powiadomienia ze smartfonu, udostępnianie w serwisach społecznościowych, informacje o pogodzie i bezprzewodowe przesyłanie danych. Cena 1290 zł.

Licznik rowerowy Garmin Edge820

fot. Garmin 

Garmin Edge 820 – komputer rowerowy GPS do monitorowania treningów i zawodów. Lekkie urządzenie niewielkich rozmiarów wyposażone w 2,3-calowy wyświetlacz dotykowy, który można obsługiwać w rękawiczkach i w czasie deszczu. Funkcja GroupTrack pozwala śledzić pozycję wszystkich członków grupy. Zaawansowane monitorowanie treningu, w tym pułap tlenowy, asystent odpoczynku, segmenty Strava na żywo, wskaźnik FTP, przygotowanie wydolnościowe oraz zaawansowana dynamika jazdy. Fabrycznie załadowana nawigacja przeznaczona specjalnie dla rowerzystów wraz z mapą Garmin Cycle Map zapewnia dokładne wskazówki nawigacyjne. Garmin Edge 820 jest zgodny z czujnikami ANT+, takimi jak czujniki prędkości, kadencji i tętna. Współpracuje także z miernikami mocy ANT+, w tym Garmin Vector. Ten licznik rowerowy dzięki obsłudze sygnałów z satelitów GPS i GLONASS może szybko i precyzyjnie wyśledzić aktualną pozycję. Cena 1700 zł.

Tabela porównawcza Garmin, Polar, Mio

Porównanie modeli Polar V650 Polar M450 Mio Cyclo 315 HC Mio Cyclo 200 Garmin Edge 520 Garmin Edge 820
Dotykowy ekran TAK  NIE  TAK  TAK  NIE  TAK
Wielkość ekranu  2,8″ 128 x 128 px  3″  3,5″  2,3″  2,3″
Waga  120 g  51 g  129 g  146 g  60 g  67,7 g
Wodoodporność  IPX7  IPX7  IPX7  IPX5   IPX7  IPX7
Bateria (żywotność)  10 godz  16 godz  12 godz  10 godz  15 godz  15 godz / 24 godz tryb UltraTrac
Temperatura robocza  -20°C do +50℃  -10°C do +50°C  –   –  od -20°C do +55°C  -20°C do +55°C
Wysokościomierz baryczny TAK TAK TAK NIE TAK TAK
Cena  900 zł 599 zł 1399 zł 699 zł  1290 zł 1700 zł

Podsumowanie

Licznik rowerowy GPS może stać się bardzo dobrym instrumentem do zdobywania profesjonalnych informacji o przeprowadzonych treningach. Będzie pomocny zarówno dla osób nastawionych na realizację konkretnych sesji treningowych, ale także dla miłośników podróży rowerowych do nawigowania po wyznaczonej trasie. Liczniki, które zaprezentowaliśmy powyżej to wybiórcze ujęcie rynku tych produktów i prezentacja tylko firm Polar, Garmin oraz Mio. Jeśli korzystacie z innych liczników i chcecie je zarekomendować – pozostawcie poniżej komentarz – dzięki!

Ceny, a także opis liczników mogą odbiegać od rzeczywistych właściwości prezentowanych produktów. W przypadku chęci dokładniejszego zapoznania się  z ofertą powyższych Producentów, zapraszamy do bezpośredniego odwiedzenia oficjalnych witryn internetowych. 

polecane

Dołącz do dyskusji, zostaw komentarz

  1. Yyy pisze:

    Licznik do roweru za 2000 złotych? Nie dziękuję. Nie jestem zawodowcem, nie potrzebuje takiego

  2. Konrad KRK pisze:

    Posiadam MIO Cyclo100 i po 27 miesiącach użytkowania przez ok. 20x/rok wyświetlacz odmówił posłuszeństwa i nie wiem czy jest sens wydawać taką kwotę na komputer rowerowy który po 50 użyciach przestanie działać. Może lepiej pozostać przy zwykłym liczniku rowerowym i aplikacji na smartfona?

Dołącz do dyskusji, zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Bronimy się przed SPAM-em. Uzupełnij pole:

Żele energetyczne bez popijania – test Squeezy (Super) Drink Gel

Żele energetyczne bez popijania dla biegaczy - czy ktoś produkuje je i robi to dobrze? Testujemy dwa żele energetyczne: Squeezy Drink Gel oraz Squeezy Super Drink Gel.  (więcej…)