Suunto Spartan Sport Wrist HR Baro został stworzony dla sportowców z zacięciem podróżniczym. Dzięki wielu funkcjom outdoorowym zegarek spisze się we wszystkich wymagających aktywnościach – tych terenowych, jak i w obrębie miejskiej dżungli. O pozostałych mocnych, ale i słabych stronach najnowszego sprzętu Suunto przeczytacie poniżej.
Po niedawnym teście zegarka Suunto Spartan Trainer Wrist HR przyszedł czas na kolejną nowość fińskiego producenta. Bliskie premiery obu urządzeń nie pokrywają się jednak z ich przeznaczeniem. Trainer to model dedykowany fanom miejskiej przygody, którzy raz na jakiś czas wykraczają poza ten obszar, kierując się w stronę biegów terenowych i dlatego otrzymali w tym zegarku podstawowy zestaw funkcji outdoorowych. Zaś Suunto Spartan Sport Wrist HR Baro jest w stanie zaoferować maksymalne wsparcie dla wszystkich podróżników ceniących bezpieczeństwo, wszechstronność i praktyczność. Jego natura obieżyświata w praktyce nie koliduje z bogatym zapleczem funkcji dla sportów, takich jak bieganie, kolarstwo, pływanie i ponad 80 innych dyscyplin, a specjalnie opracowane przez Suunto tryby zawodów i treningów będą pomocne w czasie walki o życiówkę na trasie wymarzonych zawodów. To oczywiście tytułem wstępu do recenzji, lecz praktycznie od razu mogą pojawić się pewne wątpliwości. Skoro pomyślano o wielu sportach tworząc zegarek pomocny w terenie, jak i w mieście, to czy duża liczba funkcji będzie łatwa do obsłużenia? Czy z zegarkiem trenuje się komfortowo? Co z obsługą zewnętrznych czujników i sensorów? Jak dokładny jest pomiar tętna? Wszystkie odpowiedzi znajdziecie w poniższym teście.
Wygląd i jakość materiałów (wymiary, warianty kolorystyczne)
Wykorzystanie tak dużej ilości funkcji musiało odbić się na wielkości urządzenia, którego zewnętrzne wymiary osiągnęły bryłę 50 x 50 x 17 mm. Z daleka rozpoznawalny jest finlandzki styl projektowania łączący surowość wykonania i piękno. Zdobiony stalą nierdzewną pierścień nadaje zegarkowi wyrafinowany charakter – z nutą krzykliwości zwracającą uwagę przechodniów. Suunto Spartan Sport Wrist HR Baro ma w sobie dwa oblicza – typowego zegarka sportowego oraz sprzętu dla osób ceniących elegancję. Jest to bez wątpienia jeden z lepiej wyglądających zegarków GPS, jaki kiedykolwiek testowaliśmy. Dostępny jest jeszcze jeden model zegarka Baro posiadający tę samą specyfikację techniczną, ale o innym zewnętrznym wykończeniu. Fascynujący kolor Amber (tak nazwany przez Suunto) zbliżony jest bardziej do żółtego niż bursztynowego, ale równie piękny, co nasz egzemplarz testowy. Fani gustownie zaprojektowanych zegarków z pewnością będą mieć dylemat, który wariant powinni zakupić – tak jak to miało miejsce u nas (uśmiech).
Rozbijając na detale powyższy zachwyt nad zegarkiem Suunto Spartan Sport wypada wspomnieć o nietypowym pasku. Nie chodzi o formułę zapinania, bo ta jest całkowicie standardowa i wszędzie spotykana – ot zwykła klamra, ale o ciekawą jego strukturę. Silikonowy pasek posiada regularne wybrzuszenia nadające temu elementowi intrygujący design, który koresponduje ze stalą i kształtem koperty. Zazwyczaj pasek w zegarkach sportowych posiada określoną sieć perforacji – regularnych otworów wspomagających dostęp powietrza do skóry znajdującej się pod paskiem, co wpływa korzystnie na wentylację i komfort noszenia urządzenia. Projektanci Suunto poszli w inną stronę i postawili na stworzenie elementu nawiązującego do surowego środowiska, gdzie najczęściej będzie użytkowany Spartan. Pasek jest gruby, wygląda solidnie i nie pozostawia cienia wątpliwości, że przetrwa niejedną terenową wyprawę. Zapewne jednak w wysokich temperaturach, których aktualnie nie ma i z uwagi na jesienno-zimowy okres ciężko jest zweryfikować, czy tak gruby pasek przyczyniać się będzie do nadmiernego pocenia się skóry w miejscu zapięcia. Drugą kwestią staje się wykończenie zewnętrznej jego warstwy – do materiału łatwo przywiera kurz, brud i wszelkie inne niepożądane zanieczyszczenia. Tak więc, aby utrzymać sprzęt w nienagannie estetycznym wyglądzie trzeba trochę zachodu i uwagi.
Rozpisać się można również na temat przycisków. Nietypowo osadzone w kopercie Spartan Sport Wrist HR Baro i to dlatego każdy z trzech przycisków stał się poniekąd osobnym elementem. Takiej koncepcji jeszcze nie widzieliśmy w zegarkach GPS. Na początku odebraliśmy to rozwiązanie za psujące cały wygląd modelu Spartan Sport, ale koniec końców jest ok. Skoro design ma być nietypowy, więc takie rozwiązanie pasuje. Z kolei tuż obok przycisków na deklu zegarka znajduje się moduł pomiaru tętna. Wygląda nieco inaczej niż w recenzowanym nie tak dawno zegarku Spartan Trainer Wrist HR, ale o tym rozpiszemy się w dalszej części materiału.
Omawiając kwestie wyglądu zegarka Baro nie da się pominąć dotykowego kolorowego wyświetlacza o rozdzielczości 320 x 300 pikseli. Dalej opiszemy to, czy jest praktyczny i pozwala komfortowo odczytać informacje w czasie aktywności fizycznej, a także podczas trudnych warunków pogodowych – ostrego słońca, deszczu czy w ciemności. Z pewnością test Suunto Spartan Baro będzie pełen emocji, a może i nawet niespodzianek. Zegarek zaprojektowano z pomysłem, dobrze wyposażono i zamknięto w sporej bryle. Sprzęt nie należy do małych, więc sportowcom ceniącym minimalizm ciężko będzie zdecydować o zakupie tego produktu – jest spory! Odchodząc od typowych zagwozdek dotyczących designu przejdziemy do omówienia najważniejszych funkcji zegarka, które będą głównym przedmiotem recenzji.
Najważniejsze funkcje Suunto Spartan Sport Wrist HR Baro
Do tych najważniejszych cech modelu Suunto Spartan Sport Wrist HR Baro można zaliczyć sporą ilość funkcji. Zaczniemy od tych, które przydadzą się w pierwszej kolejności podczas uprawiania różnych dyscyplin sportowych. Zegarek wyposażono w nadgarstkowy optyczny pomiar tętna firmy Valencell, który dzięki wykorzystaniu trzech diod LED i detektora jest w stanie na bieżąco śledzić wartości tętna – zarówno w czasie dnia codziennego np. wtedy, kiedy jesteśmy w pracy za biurkiem, a przede wszystkim, gdy uprawiamy ulubiony sport lub wędrujemy po górskim szlaku. Bez znaczenia, czy będzie to bieganie, kolarstwo lub sport terenowy – w trakcie wszystkich aktywności zegarek będzie rejestrować tętno. Co ciekawe, zebrane informacje zostaną przedstawione użytkownikowi w postaci łatwo przyswajalnej formy, bo za sprawą wykresu graficznego z naniesionymi istotnymi danymi np. tętnem maksymalnym i minimalnym. O tym rozpiszemy się ponownie przy okazji szczegółowego omawiania budowy modułu Valencell.
Zegarek umożliwia śledzenie i nawigację na trasie dzięki antenie GPS i GLONASS. Suunto Spartan Sport Wrist HR Baro wykorzystuje ciśnienie barometryczne do pomiaru wysokości, którego wskazania można docenić w trakcie terenowych biegów lub górskich wycieczek. Pomocne okażą się funkcje nawigowania wspomagające dotarcie do punktu docelowego, wędrowanie pomiędzy punktami pośrednimi, a także powrót do miejsca wymarszu. Kompas cyfrowy umożliwia ustalenie naszej lokalizacji względem północy magnetycznej. Jest to kompas z kompensacją przechylenia, który zapewnia dokładne wskazania, nawet jeśli zegarek nie jest ustawiony poziomo. W przypadku chęci korzystania z kompasu należy pamiętać, że tradycyjne mapy papierowe są oparte na kierunku północy geograficznej, podczas gdy kompasy wskazują północ magnetyczną. Ponieważ północ magnetyczna i geograficzna nie znajdują się w tym samym miejscu, w kompasie należy ustawić deklinację. Wartość deklinacji jest podana na większości map. Lokalizacja północy magnetycznej zmienia się co rok, a więc potrzebne staje się korzystanie z serwisów udostępniających bieżące wartości deklinacji – jednym z takich portali jest noaa.gov.pl.
Pozostając przy temacie funkcji terenowych, posiadaczom tego zegarka umożliwiono także otrzymywanie alertów związanych z godziną wschodu i zachodu słońca oraz alarmu burzowego ostrzegającego o dużym spadku ciśnienia barometrycznego najczęściej sygnalizującego nagłe zmiany pogodowe. Warto jednak od razu wytknąć Suunto spore niedociągnięcia w systemie alertów dotyczących wysokości słońca. Zegarek wyposażono w sygnalizacje dźwiękowe i wibracyjne, które mają za zadanie informować użytkownika o wszelkich zdarzeniach. Niestety podczas alertów wschodu lub zachodu słońca otrzymujemy tylko jeden krótki sygnał dźwiękowy i delikatną wibrację. Na całe szczęście dla alarmu burzowego utworzono bardziej złożoną formułę, ponieważ zegarek emituje około 10 wibracji i sygnałów dźwiękowych, które są już zauważalne! Nawet podczas dynamicznej jazdy na rowerze, a tym bardziej w trakcie biegu dotrze do nas ten alert. W przypadku wschodów i zachodów słońca brakuje uporczywego komunikatu, porządnej wibracji i pulsacyjnego podświetlania ekranu zegarka, aby owocnie zakomunikować te jakże istotne w czasie wyprawy lub biegu górskiego zdarzenia. Zwrócimy na tę kwestię ponowie uwagę podczas omawiania funkcji sportowych zegarka.
Zatrzymując się w dalszym ciągu na komunikacji, nie tyle z użytkownikiem, co z pozostałym sprzętem, to Suunto Baro można łączyć z zewnętrznymi urządzeniami lub sensorami tylko poprzez Bluetooth Smart – zegarek nie jest zgodny ze standardem ANT+. Na szczęście dostępnych urządzeń mogących wymieniać swoje dane z zegarkiem Suunto jest wiele i zaliczyć do nich możemy np. czujnik rowerowy Suunto Bike Sensor, pas do pomiaru tętna Suunto Smart Sensor czy mierniki mocy BLE – parować możemy sprzęt nie tylko od fińskiego producenta.
Zegarek obsługuje powiadomienia płynące ze sparowanego telefonu. Bieżące informacje i wszystkie alerty aplikacji zainstalowanych w pamięci smartfona mogą być wyświetlone na ekranie Suunto Baro. Przeglądać możemy obszerne materiały dzięki funkcji przewijania tekstu, a więc możliwe będzie odczytanie długiej informacji SMS. Powtarzającym się brakiem jest zbyt mała zauważalność napływających komunikatów – zegarek tylko subtelnie zwraca uwagę użytkownika poprzez krótką wibrację i delikatny dźwięk. Zaś informacje wyświetlane są tylko przez krótki czas i bezpowrotnie znikają. Brakuje funkcji przypominania o niezauważonym zdarzeniu, które powtarzałoby się w zegarku. Nie ma również zbiorczego okna, gdzie będą gromadzić się alerty, z którymi jeszcze się nie zapoznaliśmy. Na tej płaszczyźnie jest wiele do poprawy.
Ogromną zaletą posiadania zegarka Spartan Sport Wrist HR Baro jest bezpłatny dostęp do platformy Suunto Movescount. Serwis ten jest miejscem spotkań milionów aktywnych sportowców z całego świata, który umożliwia swobodną wymianę doświadczeń, korzystanie z gotowych planów treningowych lub tworzenie własnych, łatwe przekazywanie informacji do serwisów społecznościowych oraz obsługę posiadanego sprzętu marki Suunto. Dzięki tej platformie możemy zmieniać wiele ustawień zegarka – widoki danych treningowych, planować sesje, aktualizować urządzenie oraz prowadzić wszechstronny dziennik zarejestrowanych aktywności fizycznych. Movescount umożliwia przeglądanie na wykresach i mapach danych uzyskanych podczas sportów. Platforma ułatwia również komunikację pomiędzy trenerem, a podopiecznymi oferując wiele przydatnych narzędzi. Suunto Movescount jest kopalnią wiedzy o użytkowniku sprzętu fińskiego producenta dlatego, że to właśnie tam możliwe jest zapoznanie się ze wskaźnikami treningowymi Suunto – EPOC, PTE, Recovery Time, Training Load Trend. Rozwinięcie tematu przydatnych opcji platformy, a także wyjaśnienie poszczególnych parametrów znajduje się w tym artykule.
Suunto Spartan Sport Wrist HR Baro jest wodoszczelny do głębokości 100 m. Oznacza to, że zegarek będzie użyteczny nie tylko na ziemi, ale także w wodzie – zarówno w basenie, jak i na wodach otwartych. W trybie pływania w basenie zegarek oblicza przebyty dystans na podstawie długości basenu. Długość basenu można zmienić za pomocą opcji trybu sportowego przed rozpoczęciem pływania. Z kolei podczas pływania na wodach otwartych zegarek oblicza odległość na podstawie danych GPS. Tętno może być rejestrowane za pomocą optycznego czujnika lub pasa napiersiowego, który pełni również rolę bufora danych – w przypadku utraty łączności z zegarkiem pas w dalszym ciągu rejestruje wartości tętna, aby podczas najbliższego połączenia przekazać te informacje do Suunto Baro. Tryb pływania umożliwia dostęp do informacji, takich jak: tempo i odległość, tętno, liczba i tryb pociągnięć ramionami, wydajność SWOLF, czas pływania według długości basenu (także okrążeń i czasu łącznie), tabeli okrążeń interwałowych.
Monitorowanie aktywności fizycznej użytkownika jest jedną z bardziej podstawowych funkcji zegarka, którą możemy znaleźć praktycznie w każdym aktualnie produkowanym tego typu urządzeniu. Suunto jednak w sposób bardzo czytelny przedstawia zebrane w ciągu dnia dane. Do dyspozycji otrzymujemy wygodne do przeglądania diagramy zawierające informacje o wykonanych na przestrzeni dnia krokach i spalonych kaloriach. Informacje dotyczą konkretnego dnia, ale także ostatnich 7 dni. W łatwy sposób możemy indywidualnie wyznaczyć cel aktywności ruchowej ustalając dzienną liczbę kroków lub/i wartość spalonych kalorii. Przydatne okazują się również dwa wykresy tętna – 12-godzinny prezentujący dane o wartościach tego parametru z uśrednioną godzinowo wartością spalonych kalorii oraz 10-minutowy, który pomocny okaże się przy chęci podglądania tętna w krótkim przedziale czasu.
Reasumując tę część testu można wręcz popaść w zachwyt nad funkcjonalnością zegarka Suunto Spartan Sport Wrist HR Baro. Głównie dzięki wyposażeniu tego urządzenia w wiele przydatnych czujników m.in. optyczny pomiar tętna, rozbudowane funkcje treningowe, a także ciekawy, unikatowy wygląd. Na pierwszy rzut oka zegarek posiada wszystkie sportowe kompetencje umożliwiające dogłębną analizę prowadzonego treningu, a także cenne zaplecze informacyjne w postaci platformy Suunto Movescount. Wszystko to sprawia, że zegarek Baro może stać się bardzo dobrym wyborem dla wyczynowca lub ambitnego amatora sportów. Z drugiej strony, czy dopracowano wszystkie te funkcje, aby poprzez łatwą obsługę odnalazły się w czasie treningu? Czy wszystko działa tak jak należy? Czy optyczny pomiar tętna, na który wiele osób zwraca szczególną uwagę oferuje dostęp do rzetelnych informacji? Zegarek Suunto Spartan Sport przeszedł wszechstronny test i znamy już odpowiedzi na te pytania. Część z odkrytych faktów wzbudziło jeszcze większy zachwyt nad tym modelem, ale były i takie, które znacznie chłodziły emocje. Wszystko opisaliśmy poniżej.
Pomiar tętna na nadgarstku (budowa i dokładność)
Dostępność nadgarstkowego pomiaru tętna zawsze będzie ułatwiać życie, bowiem w każdym dowolnym momencie dnia w szybki i łatwy sposób jesteśmy w stanie sprawdzić nasze tętno. Jest to możliwe dzięki optycznemu modułowi pomiaru tego parametru, który zaspokaja pragnienie poznania odpowiedzi na pytania dotyczące zmian wewnątrz organizmu w czasie treningu. Zegarek wyposażony w funkcję monitorowania tętna (czyt. pulsometr) stanowi cenne źródło informacji dotyczących stosowania różnych akcentów treningowych i czasu przeznaczonego na odpoczynek. Pulsometr odszyfrowuje tajemnice procesów zachodzących wewnątrz nas samych i przedstawia je w dość zrozumiałej formie. Jednak, aby w pełni wykorzystać tego rodzaju sprzęt niezbędna staje się wiedza, która często bywa rozproszona. Ogranicza się praktycznie do podstawowych informacji o realizacji treningu z pulsometrem. Niewątpliwie dogłębna znajomość zasad działania pulsometru może zaowocować wyższym poziomem wytrenowania i świadomym dopasowaniem planu treningowego do własnych możliwości. Na równi z powyższą kwestią istotne jest także poznanie możliwości fizycznych posiadanego sprzętu – jego dokładności w czasie różnych aktywności.
Decydując się na zakup zegarka Suunto Spartan Sport Wrist HR Baro otrzymamy optyczny moduł pomiaru tętna firmy Valencell. Kolejny już raz Suunto zawiązało współpracę z amerykańskim liderem rozwiązań biometrycznych. W skład modułu wchodzą trzy diody LED podświetlające tkanki – dwie z nich emitują światło zielone, a jedna pomarańczowe. Pośrodku diod umieszczono detektor odbierający różnice w rozproszeniu światła. Całość delikatnie wystaje poza zegarek, aby dokładniej przylegać do skóry. Suunto poza pomiarem nadgarstkowym umożliwia wykorzystanie zewnętrznych czujników tętna jak np. Suunto Smart Sensor, który założony na klatce piersiowej przekazuje do zegarka bardzo precyzyjne informacje o stopniu intensywności treningu.
Warto wspomnieć, że wprowadzona została zmiana w budowie modułu względem tego zamontowanego w zegarku Suunto Spartan Trainer. Chodzi o diodę LED emitującą pomarańczowy strumień światła. Została przesunięta ponad detektor podczas, gdy w modelu Trainer znajdowała się poniżej. Wydawać by się mogło, że zmiana jest bardziej kosmetyczna niż faktycznie oddziałująca na rzetelność danych, jednak nie jest tak do końca. Doświadczyliśmy już tego, że nawet niewielka zmiana w module optycznego pomiaru tętna może znacząco warunkować jego skuteczność, a tutaj całkowicie zmieniono lokalizację jednej z trzech diod LED. Czy to opłaci się Suunto? Czy użytkownik zegarka Suunto Spartan zyskał większą dokładność pomiaru tętna?
Pytania ciekawe, ponieważ dotykające głównej funkcjonalności zegarka Suunto Spartan Sport Wrist HR Baro. Odpowiedzi z obszernym omówieniem znajdują się na stronie interaktywnych wykresów, kliknij. Już wspominaliśmy, że dane mogą zaskoczyć, więc radzimy dokładnie zapoznać się z całym tekstem. Przekrojowe przeczytanie nie daje odpowiedzi na wszystkie powyższe pytania.
Monitorowanie jakości snu (czas trwania, fazy, podsumowanie)
Spokojny sen jest ważnym elementem dobrej kondycji umysłowej i fizycznej. Monitorowanie snu okaże się przydatne podczas realizacji trudnego planu treningowego, ale również uzupełni wiedzę dotyczącą oddziaływania wielu bodźców w ciągu dnia. Stres, przepracowanie, nieodpowiednia dieta, picie alkoholu i palenie papierosów, brak regularnej aktywności fizycznej oraz wiele pozostałych czynników może wpływać na jakość snu, a tym samym na odpoczynek i wyciszenie organizmu. Długość snu także odgrywa istotną rolę podczas dbania o własne zdrowie. Niestety monitorowanie snu nie należy do łatwych czynności i praktycznie nie jest możliwe bez odpowiedniego sprzętu. Jeśli nie będziemy ściągać zegarka na noc, to dzięki niemu otrzymamy dostęp do wielu cennych danych.
Zegarek Suunto Spartan Sport Wrist HR Baro po każdej przespanej nocy prezentuje zestawienie informacji:
– całkowity czas snu z informacją o godzinach zaśnięcia i pobudki,
– czas niespania,
– czas głębokiego uśpienia,
– średnie tętno,
– średnia długość snu z ostatnich 7 dni.
W rozszerzeniu informacji możemy sprawdzić wartość tętna minimalnego na przestrzeni ostatnich 7 dni, a także jeszcze raz w osobnej kolumnie średnią długość snu z ostatniego tygodnia.
Zegarek monitoruje sen na podstawie danych z akcelerometru, a uzupełnienie informacji stanowią dane o zarejestrowanym tętnie. Jednak, aby pomiar tętna mógł odbywać się w czasie nocy potrzebne jest specjalne zaprogramowanie zegarka do tego celu, bowiem Suunto Spartan wyłącza pomiar tętna w czasie hibernacji. Do prawidłowego działania modułu śledzącego tętno potrzebne jest uruchomienie trzech trybów. Pierwszy to oczywiście Monitorowanie snu, drugi to Codzienne tętno, a ostatnim jest tryb Nie Przeszkadzać, który możemy zaprogramować automatycznie w wyznaczonym zakresie godzin. Wszystkie trzy tryby powinny zostać włączone, aby monitorowanie snu i tętna odbyło się w nocy. Utrudnienie stanowi tryb Monitorowanie snu, w którym dodatkowo należy zdefiniować orientacyjne godziny zaśnięcia i obudzenia. Wskazanie tych informacji jest ważne dla poprawnego działania zegarka, ponieważ jeśli pójdziemy do łóżka przed ustawionym czasem snu i obudzimy się po czasie pobudki, zegarek nie uwzględni tego jako sesji snu. Należy ustawić czas udania się do łóżka od najwcześniejszej godziny, po najpóźniejszą godzinę, gdy możemy iść spać. Dla dokładniejszego zobrazowania przykładu w naszym zegarku ustawiony jest zakres Monitoringu snu od 21:00 do 9:00 dlatego, że najczęściej chodzimy spać około 22:00, a budzimy się około 7:00-8:00.
Jest to funkcja dopracowana, która w sposób przejrzysty dostarcza potrzebnych informacji o śnie użytkownika zegarka. Sprzęt pomimo sporej wielkości nie powoduje dyskomfortu podczas spania, a po przespanej nocy bezpośrednio na nadgarstku możemy odczytać zgromadzone dane, co nie wymaga logowania się chociażby do platformy Movescount czy innej aplikacji. Funkcja przydatna i wspomnimy o tym fakcie w podsumowaniu testu.
Sport z zegarkiem Suunto Spartan Sport Wrist HR Baro
Zanim jeszcze wyjdziemy na pierwszy trening, warto wykonać kilka czynności ułatwiających obsługę zegarka Suunto Spartan Sport. Chodzi o dostosowanie ekranów danych treningowych widocznych w czasie aktywności fizycznej, dodatkowych ustawień trybów sportowych oraz pozostałych opcji. Do tego celu należy zalogować się do imiennego konta na platformie Movescount, przejść do ustawień sprzętowych oraz rozwinąć zakładki:
– Tryby Sportowe – wszelkie dane o sportach oraz możliwa konfiguracja ekranów danych treningowych;
– Nawigacja – zarządzanie punktami POI i trasami;
– Ustawienia Ogólne – tryby i jasność podświetlenia, dźwięki, wibracje, deklinacja;
– Ustawienia Jednostek – wybór miary, daty, godziny, kompasu;
– Ustawienia Osobiste – płeć, wzrost, waga, tętno, stopień aktywności;
Zapoznanie się z powyższymi opcjami i dostosowanie funkcji pod własne potrzeby ułatwi korzystanie z zegarka zarówno w trakcie aktywności fizycznej, jak i na co dzień. W zakładce Tryby Sportowe i po rozwinięciu okna z informacjami o konkretnym sporcie możemy swobodnie konfigurować ekrany danych. Uda się nam zestawić wiele ważnych informacji, jak tętno, tempo, odległość, prędkość, kadencje, średnie wartości parametrów, funkcje nawigacji w sportach opartych o dane z GPS, a także okna danych interwałowych. Parametrów jest zdecydowanie więcej, a decyzje o ich konfiguracji pozostawiono użytkownikowi zegarka.
Kolejną cenną wartością korzystania z zegarka Suunto jest możliwość tworzenia własnego lub wyboru gotowego planu treningowego. W zakładce Moje Programy Treningowe możemy wybrać program odpowiadający naszym celom osobistym i aktualnemu poziomowi wytrenowania. Dostępnych jest wiele rozpisek treningowych przewidzianych dla osób początkujących, ale także ambitnych sportowców nastawionych na poprawę wyników lub trenujących do startu w konkretnych zawodach. Kilka wybranych celów treningowych znajdujących się w platformie Movescount zakłada: ukończenie półmaratonu, bieganie 10 km w 45 minut, przygotowanie się do udziału w maratonie, triathlonie czy górskim ultramaratonie. Jest ich cała masa. Możemy także utworzyć własną rozpiskę treningów planując ilość tygodni, poszczególne sesje, a na końcu zsynchronizować zegarek, aby cały plan trafił do jego pamięci. Wszystko to sprawa, że bezproblemowo jesteśmy w stanie ogarnąć realizację aktywności.
Jak się trenuje z zegarkiem Suunto Spartan Sport Wrist HR Baro? Wypada ponownie wspomnieć o wymiarach, które czynią z niego jeden z większych zegarków GPS dostępnych na rynku. Krótkie porównanie kilku parametrów technicznych z innymi wybranymi zegarkami:
– Suunto Spartan Baro, wymiary: 50x50x17 mm, rozdzielczość wyświetlacza: 320×300, masa: 74 g;
– Garmin fenix 5, wymiary: 47×47×15,5 mm, rozdzielczość: 240×240, masa: 85 g (pasek silikonowy), 87 g (wersja Sapphire);
– Garmin fenix 5X, wymiary: 51×51×17,5 mm, rozdzielczość: 240×240, masa: 98 g (pasek silikonowy), 196 g (pasek metalowy);
– Polar V800, wymiary: 40x42x17,5 mm, rozdzielczość: 128×128, masa: 79 g;
Suunto zastosowało sporą obudowę, ale z sukcesem utrzymano niską masę własną produktu. To sprawia, że zegarek nie ciąży na nadgarstku, jedynie zajmuje jego większą część. Uśmiechamy się szeroko, ponieważ nam ten stan rzeczy odpowiada – lubimy, gdy zegarek jest spory. Jednak prawdziwych powodów do świętowania jest więcej i są one związane z zastosowaniem sporego wyświetlacza, a końcowym tego efektem jest fakt nadzwyczaj czytelnej prezentacji danych. Kolejnym powodem do uśmiechu jest nie tylko duży wyświetlacz, ale możliwość dotykowej jego obsługi. To główne powody warunkujące komfortową obsługę zegarka w czasie aktywności fizycznej. Ekrany z danymi treningowymi możemy szybko przeglądać – wystarczy ruchem palca przesuwać kolejne widoki, a wielkość wyświetlacza sprzyja błyskawicznemu zapoznawaniu się z informacjami.
Zegarek umożliwia podświetlanie ekranu jednym dotknięciem. W czasie aktywności wystarczy delikatne dotknięcie palcem, aby na chwilę podświetlić tarczę, później następuje automatyczne przygaszenie ekranu. Dzięki temu rozwiązaniu oszczędzamy akumulator i wydłużamy możliwy czas pracy urządzenia. Użytkownik ma również opcję włączenia tuż przed rozpoczęciem aktywności ciągłego podświetlenia wyświetlacza. Ogół wprowadzonych udogodnień sprawia, że zegarek jest szczególnie przydatny w trakcie przeróżnych sportów. Wygodna dotykowa obsługa ekranu ułatwia wiele podstawowych czynności, a operowanie trzema przyciskami z sukcesem wieńczy cały proces sterowania sprzętem.
Suunto Spartan Sport Wrist HR Baro wyposażono w dwie funkcje, które nad wyraz przydają się w czasie uprawiania sportów cechujących się znacznymi różnicami wysokości terenu, wieloma zakrętami na trasie czy fragmentami lawirującymi pomiędzy licznymi przeszkodami, wymuszającymi na sportowcu częste zmiany kierunku przemieszczania. W trakcie tych niekorzystnych momentów, które znacznie utrudniają prawidłowe działanie sprzętu GPS szczególnie pomocne okażą się funkcje FusedSpeed i FusedAlti. Pierwsza umożliwia dostęp do bardzo dokładnego pomiaru prędkości biegu. FusedSpeed jest połączeniem modułu GPS i nadgarstkowego czujnika przyśpieszenia. Sygnał GPS jest specjalnie filtrowany z uwzględnieniem informacji o przyśpieszeniu uzyskanych z czujnika nadgarstkowego, dzięki czemu odczyt prędkości przy jednostajnym biegu jest dokładniejszy, a reakcje na zmiany prędkości — znacznie szybsze. W praktyce oznacza to, że w razie utraty sygnału GPS zegarek Suunto Spartan Sport może w dalszym ciągu pokazywać dokładną prędkość na podstawie akcelerometru skalibrowanego za pomocą GPS. Najlepiej obrazującym ten fakt przykładem jest poruszający się biegacz ze stałym tempem wynoszącym 4:00 min/km, który napotkawszy szereg przeszkód wielokrotnie skręca. Konwencjonalny zegarek GPS nie byłby w stanie wykazać prawidłowych wartości utrzymującego się tempa przemieszczania biegacza, a wykazywałby znaczne spowolnienie wynoszące np. 6 min/km podczas, gdy zegarek Spartan przez cały ten trudny odcinek dzięki FusedSpeed jest w stanie rzetelniej zliczać prędkość zawodnika i nie obniżać wartości 4:00 min/km. Z kolei funkcja FusedAlti dzięki połączeniu danych o wysokości barometrycznej i GPS minimalizuje wpływ błędów przesunięcia i czasu, zapewniając dokładny odczyt wysokości. Domyślnie pomiar wysokości jest prowadzony przy użyciu funkcji FusedAlti podczas ćwiczeń z wykorzystaniem pomiaru GPS i podczas nawigacji. W przypadku wyłączenia czujnika GPS wysokość jest mierzona przy użyciu czujnika barometrycznego. Obie funkcje są gwarantem, że w czasie biegu w trudnym terenie zegarek zapewni dostęp do rzetelnych informacji, takich jak np. tempo, prędkość czy wartości podejść i zejść na trasie.
Co z powiadomieniami w czasie sportu? Czy alerty dźwiękowe i wibracje są łatwe w odbiorze przez sportowca? Niestety sprawa rozbija się o dwie kwestie. Pierwszym przykładem będzie biegacz poruszający się na terenie miasta. Komunikaty wysyłane przez zegarek podczas automatycznego okrążenia co 1 kilometr są zauważalne, bowiem następuje pojedynczy alert wibracyjny i kombinacja dźwięków sprawiających, że nic nie umknie naszej uwadze.
Natomiast, w przypadku włączenia alertu dotyczącego zachodu słońca, który wybraliśmy przed wyprawą w góry, ta sygnalizacja jest karygodna. Test zegarka realizowaliśmy także podczas wędrówki szlakami po Górach Izerskich, gdzie wyruszyliśmy ze Szklarskiej Poręby w stronę Czech, a w czasie drogi absolutnie nie odebraliśmy alertu zachodu słońca. Całe szczęście, że plan wędrówki zakładał powrót do bazy wypadowej przed zmrokiem. W innym przypadku, gdybyśmy polegali tylko na wskazaniach zegarka zostalibyśmy w głuszy – delikatnie mówiąc. Pisaliśmy już na początku tej recenzji, że zegarek jedynie poprzez subtelną wibrację i krótki dźwięk komunikuje alert zachodu słońca! Suunto! Robicie zegarek dla sportowców-podróżników uprawiających wiele terenowych aktywności, a zawalacie sposób powiadomienia o tak istotnym zdarzeniu. Ten brak wytkniemy w podsumowaniu.
Wszystkie zarejestrowane aktywności fizyczne możemy wszechstronnie przeglądać w platformie Movescount. Jest to serwis społecznościowy fanów sprzętu Suunto, którzy w obrębie tego miejsca mogą dzielić się swoimi wynikami sportowymi, doświadczeniem, a także zarządzać posiadanymi urządzeniami fińskiego producenta. Suunto Movescount daje także możliwość zapoznania się z własnymi rekordami i postępami – tygodniowymi, miesięcznymi i rocznymi. Serwis jest rozbudowanym narzędziem pozwalającym wyciągać konkretne informacje z tysięcy zapisanych aktywności. Miesięczne zestawienie treningów wygląda tak:
Jeśli wyświetlimy dokładną aktywność, uzyskamy dostęp do widoku z informacjami:
Jak widać, podczas treningu biegowego zegarek Suunto Spartan Sport Wrist HR Baro śledzi wiele parametrów. Po wgraniu sesji do platformy możemy zapoznać się nie tylko z podstawowymi informacjami, takimi jak dystans, prędkość, tempo, tętno, liczba spalonych kalorii, kadencja, podejścia i zejścia, ale także zaawansowanymi, do których zaliczają się wskaźniki PTE, EPOC, VO2max. Samopoczucie wprowadzamy ręcznie tuż po zakończeniu aktywności. Dużo miejsca poświęcono na przedstawienie czasu w poszczególnych strefach tętna – poziom łatwy, umiarkowany, trudny, bardzo trudny i maksymalny. W dalszej części możliwe jest zapoznanie się ze śladem GPS nałożonym na mapę i wykresem umożliwiającym jeszcze bardziej dogłębną analizę sesji:
Wykres pozwala nakładać wiele zmiennych – tętno, tempo, prędkość, wysokość, kadencję, temperaturę, EPOC, zużycie energii i prędkość pionową. Wszystko zaprojektowanego po to, aby przejrzyście można było zapoznać się z poszczególnymi danymi. Ostatnimi zestawami informacji są wykres słupkowy oraz etapy treningu – automatyczne lub ręczne:
Regularne treningi i uzupełnianie informacji o odczuwalnym samopoczuciu umożliwią nam śledzenie w długiej perspektywie czasu dodatkowych parametrów:
Platforma Suunto Movescount to również wiele funkcji, w ramach których użytkownicy mogą komunikować się pomiędzy sobą, a także udostępniać własne treningi w mediach społecznościowych. W ramach komunikacji możliwe jest także wprowadzenie funkcji trenerskich. Movescount oferuje przydatne narzędzia do wygodnego planowania, analizowania i śledzenia postępów pojedynczych osób lub grup. Platforma nie jest jednak idealna i posiada pewne niuanse, które nie do końca nam odpowiadają. Mówiliśmy kilka razy o autorskich wskaźnikach Suunto jak PTE, EPOC, Training Load Trend, ale brakuje ich szczegółowych objaśnień. Trzeba natrudzić się, aby znaleźć informacje o tym, co oznaczają te wskaźniki, a tego typu dane powinny być dostępne od razu przy poszczególnych wykresach – w odnośnikach do wewnętrznych stron Suunto. Wszystkie uzyskane informacje zebraliśmy w artykule dotyczącym platformy Movescount. Kolejnym niedopatrzeniem są treningi interwałowe, które możemy tworzyć w dość okrojonej formie – powielać te same parametry np. czas akcentu, odpoczynek. Nie uda się nam przygotować zaawansowanej sesji np. 500 m mocno, przerwa 30 sekund, 600 m mocno, przerwa 35 sekund, 700 m mocno, przerwa 35 sekund, 500 m mocno, przerwa 30 sekund etc. Sesję tworzymy bezpośrednio w zegarku Spartan Sport powielając jedynie elementy np: 10 x (500 m mocno, przerwa 30 sekund) – wygląda to tak: przejdź do poradnika Suunto.
Czas na podsumowanie w kilku słowach tego, jak sprawdza się zegarek Suunto w trakcie treningu. Na wstępie należałoby wspomnieć o zapleczu, jakie udostępnia producent. Suunto Spartan Sport Wrist HR Baro możemy konfigurować z poziomu zegarka, ale zdecydowanie więcej możliwości oferuje platforma Movescount. Serwis umożliwia m.in. śledzenie wszelkich trendów, komunikację pomiędzy użytkownikami, obsługę punktów POI i tworzenie tras, dzielenie się własnymi aktywnościami i rekordami w mediach społecznościowych czy zarządzanie planem treningowym. W kontekście korzystania z zegarka podczas sportów istotnymi jego zaletami są wielkość ekranu i możliwość dotykowego sterowania. Spory rozmiar wyświetlacza wpływa również na czytelność prezentowanych informacji treningowych, a także komfortowe użytkowanie sprzętu w trakcie dnia. W boju świetnie sprawdzają się funkcje FusedSpeed i FusedAlti, które zapewniają dostęp do rzetelnych informacji o parametrach, takich jak prędkość, tempo i wysokość. Wymienić trzeba jeszcze funkcje / rozwiązania, które nie do końca przypadły nam do gustu lub zwyczajnie nie działają. Praktycznie nie istnieją alerty wschodu i zachodu słońca, ponieważ zegarek nazbyt delikatnie sygnalizuje te zdarzenia. Brakuje również porządnego objaśnienia autorskich wskaźników Suunto i umieszczenia tych informacji w czytelnej formie w platformie Movescount. Aktualnie te dane są rozrzucone i trzeba poświęcić sporo czasu, aby do nich dotrzeć. Z kolei funkcje tworzenia treningów interwałowych mocno ograniczają ich formę tylko do powielania jednakowych akcentów. Przejdziemy teraz do szczegółowego omówienia jakości śladu GPS i funkcji dotyczących map i nawigacji.
Jakość śladu GPS (mapy i nawigacja po trasie, punkty POI)
W pierwszej kolejności sprawdzimy te funkcje, które wypadły słabo w trakcie nie tak dawnego testu zegarka Suunto Trainer, a mianowicie nawigacji po trasie i do punktu POI. Od momentu oddania recenzji Suunto wprowadziło poprawki do tych opcji poprzez aktualizację o numerze 1.11.56 wydaną 17 października. Zajęto się w niej kilkoma istotnymi poprawkami, ale także uwzględniono w niej usprawnienie nawigacji wszystkich modeli Spartan. Czy aktualizacja pomogła, a zegarek sprawnie pomaga podczas poruszania się nieznaną trasą? Nie. Jest jedynie trochę lepiej i oznacza to tyle, że wprowadzono tylko kilka komunikatów. Wcześniej po zejściu z wyznaczonej trasy nic się nie działo. Teraz po około 50 metrach zboczenia z drogi pojawia się następujący komunikat:
Szkoda, że to zboczenie z trasy sygnalizowane jest pojedynczą wibracją i cichym dźwiękiem. Zupełnie na marginesie, co Suunto ma z tymi komunikatami? Wschód i zachód słońca są mało dopracowane, komunikat zejścia z trasy również… Nie można było po prostu dodać kilka wibracji więcej? Zgrać to z większą ilością dźwięku? Eh… Jak już wrócimy na trasę pojawi się ekran:
A po dotarciu do końca trasy komunikat:
Generalnie słabo. Aktualizacja jest mało pomocna, bo choć wprowadza nowe komunikaty, w praktyce są one mało zauważalne. Podczas nawigacji z zegarkiem Suunto Spartan Sport Baro trzeba uważać i pilnować siebie! PS. W dalszym ciągu nie ma komunikatu dotyczącego zbliżania się do zakrętu na trasie. Przydałoby się krótkie automatyczne podświetlenie ekranu z oknem np. „skręt w lewo/prawo za 50 m”. Jeśli ktoś to będzie czytać z Suunto, to prośba: weźcie się za to porządnie i zaprogramujcie rzeczowo funkcje nawigacyjne. Odchodząc już od tego tematu, dużym plusem dotyczącym map są mapy popularności w platformie Movescount oraz aplet do tworzenia tras.
Mapy zawierają naniesioną siatkę milionów aktywności użytkowników Movescount z całego świata. Przeglądać możemy tak 15 różnych sportów i zapoznać się z najciekawszymi trasami poszczególnych aktywności dla danego terenu. Dla przykładu wybraliśmy Wrocław z zaznaczonymi najczęściej uczęszczanymi trasami biegowymi. Jeśli któraś wydaje się nam ciekawa, możemy z pomocą platformy utworzyć trasę, którą później wgramy do posiadanego zegarka. Umożliwi to zwiedzanie nowych terenów i bezpieczne poruszanie się po nich, ponieważ jeszcze przed wyjściem jesteśmy w stanie przygotować sobie wiele dodatkowych informacji. W jakim rejonie miasta (regionie) będziemy się poruszać, jak kształtuje się tamtejszy teren, a także zaplanować sobie zaplecze – ile jedzenia, wody zabrać ze sobą. Tworzenie tras jest intuicyjne i niezwykle proste. W tym dziale dotyczącym map i poruszania się z zegarkiem w terenie pozostała jeszcze jedna kwestia do omówienia. Jakość śladu GPS. Jak dokładny jest zegarek Suunto Spartan?
Otóż bazując na całym zebranym materiale, czyli danych GPS 28 aktywności o łącznej długości 174,6 km, nie zaobserwowaliśmy większych odchyleń. Prawdę mówiąc również nie pojawiły się mniejsze odstępstwa, które w widoczny sposób sygnalizowałyby niedokładność tego urządzenia. Rysowane ślady GPS są niemal perfekcyjne i nie mamy w zasadzie czego komentować. Wspomnimy o wysokiej dokładności w podsumowaniu testu. Suunto – brawo!
Bateria (czas działania, opcje)
Zamontowana bateria w Suunto Spartan Sport Wrist HR Baro wystarcza na 10 godzin używania odbiornika GPS z pełną mocą (odbiór co 1 sek. ze stałym tempem) i przy największej dokładności GPS. W przypadku użycia opcji energooszczędnych czas pracy urządzenia wydłuża się do 40 godzin. Żywotność baterii w trybie normalnego zegarka wynosi 14 dni. Parametry są zadowalające szczególnie, że zegarek wyposażono w optyczny pomiar tętna i sporych wymiarów dotykowy wyświetlacz, które to rozwiązania znacznie uszczuplają zapasy baterii.
Ceny zegarków Suunto Spartan Sport
Testowany model Suunto Spartan Sport Wrist HR Baro Stealth kosztuje 2399 zł. Jeśli zdecydujemy się od razu na nabycie zegarka i czujnika napiersiowego Suunto Smart Sensor dopłacić trzeba będzie 200 zł, więc cały pakiet wyniesie 2599 zł. Dla porównania zegarek Trainer wiąże się z wydatkiem około 1200-1300 zł, ale z drugiej strony, modele Spartan Ultra to koszt ponad 3000 zł. Cena za Suunto Baro nie jest niska, ale zestaw funkcjonalności nie należy do zwyczajnych. Otrzymujemy wiele ciekawych rozwiązań, wysokiej jakości produkt zaprojektowany z pomysłem. Jedyne co można wytknąć palcem, to bardzo rygorystyczne warunki korzystania z optycznego pomiaru tętna. Jak dowiedliśmy w kilku przypadkach (wykresy są tutaj, kliknij), wszelkie niedopatrzenia ze strony użytkownika tego produktu negatywnie oddziałują na dokładność pomiarów tętna. Dlatego warto od razu dobrze przemyśleć zakup pasa napiersiowego. Wszystko starannie opisaliśmy pod powyższym linkiem, a także podczas omawiania modułu pomiaru tętna w połowie tej recenzji.
Podsumowanie
Zakończyliśmy test zegarka Suunto Spartan Sport Wrist HR Baro. Momentami było emocjonująco, szczególnie patrząc na kunszt wykonania i wysoki komfort obsługi tego urządzenia. Od strony technicznej – wielkość, masa własna, sterowanie czy trwałość elementów, nie można niczego zarzucić Suunto. Praktycznie od razu docenić także można dostęp do danych wysokości barometrycznej i kompasu, wskaźników treningowych, perfekcyjnych informacji o przebytej trasie (GPS, GLONASS) oraz długiej pracy sprzętu, dzięki funkcjom oszczędzającym zużycie baterii. Na wyróżnienie zasługują opcje regeneracji z poziomu zegarka, całodobowy pomiar tętna i aktywności fizycznej. Platforma Movescount oferuje świetne zaplecze dla zegarka Baro przechowując informacje o aktywnościach oraz udostępniając proste narzędzia do tworzenia tras i ważnych punktów POI. Teraz czas na kubeł chłodniejszej wody. Należy zwrócić uwagę, że o skuteczności pomiaru tętna w dużej mierze decyduje użytkownik. Wykazaliśmy, że przy określonych czynnikach jakość pomiaru tętna spada. Moduł jest podatny na wiele czynności i nie wybacza niedopatrzeń – miejsca zapięcia, stopnia wyregulowania paska, temperatury otoczenia etc. Z drugiej zaś strony, kiedy zapanuje się nad zegarkiem, otrzymujemy wysokiej jakości dane, które umożliwiają opieranie intensywnych sesji na wskazaniach Suunto Baro. Dopracować wypada funkcje nawigacji, pauzę podczas treningu, która zawiera tylko 2 parametry. Uwaga na alarmy wschodu i zachodu słońca – praktycznie nie istnieją. Alarm burzowy działa i jest zauważalny. Zbierając wszelkie za i przeciw, ostatecznie najnowszy zegarek Suunto osiąga wysoką ocenę. Obniżyliśmy ocenę funkcjonalności sprzętu za wymagający pomiar tętna oraz ocenę oprogramowania za kiepską nawigację na trasie. Ocena powyżej 9.0 jest rzadko spotykana na naszych łamach. Suunto – dobrą pracę wykonaliście.
Jestem od niedawna szczęśliwą posiadaczką tego cudeńka. Ogólnie zgadzam się z Waszą recenzją, ale muszę jednak dodać łyżkę dziegciu do tej beczki miodu… Pierwsza sprawa – krokomierz. Wystarczy poruszyć ręką i już licznik pokazuje kilkanaście (!) kroków. W skali dnia macham ręką wiele, wiele razy… Ile to kroków, których nigdy nie przeszłam??? Po drugie – mierzenie tętna. Zauważyłam, że podczas biegu lub nawet spaceru na świeżym powietrzu wskazania tętna mam dużo wyższe niż przy biegu i/lub spacerze o tej samej intensywności na bieżni elektrycznej. Mam na ten temat swoją teorię. W trakcie ćwiczeń na bieżni ręka spoczywa na uchwycie i nie poruszam nią, tak jak przy biegu lub spacerze w naturalnych warunkach. To pokazuje, że nie tylko sposób zapięcia zegarka na ręku ma znaczenie, ale samo machanie ręką niestety też… Jeśli przy tak podstawowych pomiarach dochodzi do zafałszowania wyników, to czy można wierzyć wskazaniom barometru czy gps? Czy to normalne przy sprzęcie, który kosztuje niemałe pieniądze? Dodam, że oprogramowanie mam zaktualizowane do najnowszej wersji, która podobno rozwiązuje wszystkie poprzednie problemy z pomiarami. No chyba jednak nie wszystkie….
Optyczny pomiar tętna jest ciężkim tematem. Sensor bada przepływ krwi przez tkankę. Jeśli ktoś ma bardzo szczupłą rękę w celu poprawy dokładności można zapiąć zegarek wyżej lub wyeliminować problem i używać pas. Co do pozostałych informacji są bardzo dokładne. Pomiary GPS w Suunto są dużo dokładniejsze niż Garmina.
Witam
Zegarek jest przepiękny, chyba najładniejszy z wszystkich tego typu zegarków, szczególnie wersja Amber. Od dłuższego czasu noszę się z zamiarem kupna jakiegoś zegarka sportowego. Czytam i czytam i nie mogę się na nic zdecydować. Zegarka chciałbym używać głównie do biegania, roweru, trochę pływania i sporadycznie wypady w góry. Już prawie miałem kupić Polara M430, tylko ten wygląd… Do biegania idealny, ale na co dzień już trochę mniej. Podobno M430 działa jak personalny trener. Podpowiada ile czasu odpocząć przed kolejnym bieganiem, ile spać itp itp. Mam pytanie do właścicieli zegarków Suunto. Czy te zegarki też mają coś podobnego?
Ile, tak realnie, maksymalnie wytrzyma w pełni naładowana bateria przy włączonym GPS oraz pomiarze tętna? Niech będzie, że trybie oszczędnym, obojętnie.
I pytanie nr 2: czy można ładować zegarek w trakcie aktywności, na przykład powerbankiem?
Który zegarek wybrać Suunto Spartan Sport Wrist Hr czy Garmin Forerunner 935? Głowie bieganie. Zależy mi na dokładnych pomiarach i łatwym użytkowaniu żeby nic się nie ciepło przy synchronizacjach z telefonie, wyświetlacz był czytelny itp.
Czy ten zegarek ma funkcję golfowe ? Czy można dograć oprogramowanie pokazujące pola golfowe ?