Plan treningowy pod bieganie: opinie biegaczy

polecane

Plan treningowy pod bieganie: opinie biegaczy

Kamil Nowak
listopad 8, 2015
Poradniki

Czy znaleziony w internecie plan treningowy pod bieganie będzie dobry dla każdego biegacza? Czy taki plan treningowy, który ktoś ułożył patrząc jedynie na własne doświadczenie, a nie na nasze predyspozycje, aktualną sprawność fizyczną czy możliwości regeneracyjne, to dobre rozwiązanie?

plan treningowy

Plan treningowy z założenia powinien umiejętnie pokierować osobą i rozplanować jej sesje treningowe tak, aby uzyskała określony cel np. ukończenie biegu na 10 kilometrów, półmaratonu czy maratonu lub innego dystansu.

Jak wiadomo, każdy człowiek jest inny i potrzebuje określonych dla siebie bodźców, zarówno motywacyjnych, treningowych, jak i trochę „uszytego” na miarę planu treningowego. Poziom wytrenowania biegaczy poszukujących informacji w internecie jest bardzo rozpięty i rozpoczyna się od ludzi dopiero poszukujących materiałów jak biegać, a którzy jeszcze nigdy nie założyli butów do biegania po tych, którzy dobiegają do mety maratonu w czasie krótszym niż 3 godziny. Więc jak plan treningowy znaleziony w internecie może się sprawdzić?

Oczywiście, przeglądamy w pierwszej kolejności plany przygotowane tematycznie np. „plan treningowy dla początkujących”, „od zera do trzydziestu minut biegu ciągłego” czy „plan treningowy na 10 kilometrów w 50 minut”, ale to tylko nazwy planów, które niekoniecznie przewidują aktualną formę biegacza, który łapie się za coś takiego.

W związku z ogromną ilością powszechnie dostępnych planów treningowych, zapytaliśmy fanów naszego profilu Facebook o to, czy faktycznie one działają oraz czy polecają innym osobom korzystanie z takich gotowych scenariuszy.

Opinie biegaczy:

–  Na moją motywację dobrze wpływa fakt, że kilometry i dni są dokładnie zaplanowane. Oczywiście jeśli plan okazuje się „za lekki” lub „za ciężki” zdarza mi się go modyfikować wg moich możliwości – wypowiada się Ewa Suplicka, biega od 3 lat i wybiegała ponad 2500 kilometrów. Pierwszy plan z którego korzystała, był dedykowany pod maraton. – Na tak długi dystans ciężko wyruszyć bez odpowiedniego przygotowania i zaplanowania – dodaje Ewa. Na pytanie czy poleciłaby komuś plan znaleziony w internecie odpowiada – Polecam i sama często podsyłam znajomym gotowe plany treningowe. Myślę, że jak ze wszystkim trzeba zachować rozsądek i umiar, tzn. nie czytać ślepo z kartki założonych kilometrów i czasów, ale dostosować trening do swoich możliwości. Plan treningowy może pokazać w jaką stronę podążać, w jaki sposób zwiększać intensywność treningu itd. – podkreśla.

– Stosowałem różne plany od początkującego marszobiegu po maraton – mówi na wstępie Marcin Krzanowski, biega od 2 lat i jak sam podaje ma za sobą 456 treningów, łącznie przebiegł 4613,05 km – Myślę, że plany treningowe, z których korzystałem były dobrze napisane – zaznacza Marcin, który również poleca korzystanie z takiej zaplanowanej formy ćwiczeń.

– Na początku 2015 roku musiałem przeorganizować swoje życie, zająć się czymś. Dziwnym, w sumie niewyjaśnionym trafem, padło na bieganie. Przygodę zacząłem w ostatnie dni marca b.r., czyli około 7 miesięcy temu – wspomina Łukasz Stańczak, biega od 7 miesięcy, przemierzył po ścieżkach biegowych już ponad 900 km. –  Korzystam z darmowej aplikacji do tworzenia planu treningowego my.asics.com. Przewiduje ona różnorodność treningów, od lekkich joggingów, biegów z rosnącym tempem, po długie wybiegania. Przez to, nie musimy się sami martwić o różnicowanie treningów – wyjaśnia.  Czy polecisz bieganie według takich planów treningowych? – Początkującym biegaczom, bo za takiego się uważam, zdecydowanie polecam korzystanie z planów treningowych. Bez planu pewnie bym sobie przekładał treningi, pojawiałoby się przysłowiowe „nie chce mi się” – dodaje na zakończenie Łukasz.

– Nikt z nas nie wie skąd i kto pisze takie plany treningowe – zaznacza w pierwszej kolejności Piotr Skrzypczak, biega od 3 lat, ma za sobą około 5000 kilometrów. – Można podejrzewać, że te plany, to nic innego tylko wyciągnięte statystyczne dane o tym, że komuś taki trening pomógł. Darmowy plan treningowy mogę polecić biegaczom, którzy nie wiedzą, jak urozmaicić swój trening czyli biegają jednym tempem. Czasami trzeba pobawić się różnymi prędkościami i trasami (np. stosować podbiegi i zbiegi), a to umożliwia taki plan, ponieważ podsuwa różne pomysłowe treningi pod nos amatorowi biegania. Można zajrzeć w taki plan, ale nie trzymać się twardo, co tam jest napisane, bo można sobie zrobić krzywdę – dodaje stanowczo Piotr.

Uważam, że plan treningowy, z którego korzystałem był dobrze napisany, bo zakładał ukończenie maratonu w 4:20, a dobiegłem w czasie 4:12 – mówi Piotr Felczykowski, biega od 3 lat i przebiegał 5000 kilometrów.

Wszystkim bardzo dziękujemy za wyczerpujące odpowiedzi, a czytelnikowi podpowiadamy, aby z głową podchodzić do planów treningowych znalezionych w internecie 🙂

Chcesz coś dodać do materiału? Poniżej zostaw nam komentarz!

polecane

Dołącz do dyskusji, zostaw komentarz

  1. Weronika2 pisze:

    Fajnie sprawdzić co inni biegacze myślą o planach treningowych z netu. Dla mnie osobiście, takie poukładane przez kogoś, to słaba opcja. Sama sobie układam.

  2. Marysiak Iwona pisze:

    Ja korzystałam tylko z planów znalezionych w internecie i w zasadzie polegam na nich. Biegam półmaraton w 2:08-2:15.

Dołącz do dyskusji, zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Bronimy się przed SPAM-em. Uzupełnij pole:

Bieganie niszczy stawy. Czy to prawda?

Jeśli zaczynasz biegać, to pewnie spotkałeś się nie raz ze stwierdzeniem, że bieganie zniszczy Tobie stawy, ale czy to prawda? Czy bieganie działa na stawy na tyle destrukcyjnie, że będziesz kiedyś cierpieć na jakieś schorzenia lub nabawisz się ciężkiego urazu?  (więcej…)