Trening siłowy czy trening cardio? Są to jednostki, które wzbudzają ogromne emocje wśród osób aktywnych fizycznie. Tak duże zainteresowanie sprawiło, że od lat toczy się spór o to, który trening powinniśmy wykonać dla poprawy zdrowia i sylwetki?
Regularnie wykonywany trening siłowy wpływa na zwiększenie ilości masy mięśniowej, co przyczynia się do zwiększenia siły i wytrzymałości mięśni, a także zmniejsza ryzyko kontuzji, poprawia równowagę i pozwala na dłuższą pracę przed zmęczeniem. Trening siłowy stosowany może być także w profilaktyce osteoporozy, gdyż wpływa na polepszenie gęstości mineralnej kości.
Regularna aktywność aerobowa może natomiast działać pozytywnie w kontekście prewencji chorób metabolicznych, poprawić insulinowrażliwość, poprawić funkcjonowanie komórek, trzustki, zmniejszać wydzielanie mediatorów stanu zapalnego przez komórki tkanki tłuszczowej, a także zmniejszać stres oksydacyjny organizmu. Ćwiczenia tego rodzaju wpływają również na wytrzymałość mięśnia sercowego. Do tego rodzaju aktywności fizycznej możemy zaliczyć m.in. jazdę na rowerze, pływanie, spacery czy bieganie.
Który trening jest więc dla nas najlepszy – trening siłowy czy trening cardio? PIERWSZY, JAK I DRUGI❗️ Taki, który lubimy i jesteśmy w stanie go wykonywać. Zarówno trening siłowy jak i aerobowy wypływa pozytywnie na nasz organizm i najlepiej, by oba rodzaje aktywności znalazły się w naszym planie treningowym.
Zgodnie z zaleceniami Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) osoby dorosłe w wieku 16-64 lat, aby zachować zdrowie i zapobiec wystąpieniu choroby sercowo- naczyniowej, powinny wykonywać następujące aktywności:
✔️ Przynajmniej 150 minut tygodniowo aerobowego wysiłku fizycznego o umiarkowanej intensywności lub przynajmniej 75 minut tygodniowo wysiłku fizycznego o wysokiej intensywności lub ekwiwalent kombinacji aerobowych wysiłków umiarkowanych i intensywnych;
✔️ Ćwiczenia aerobowe powinny być wykonywane w okresach trwających co najmniej 10 minut;
✔️ Dla uzyskania dodatkowych korzyści zdrowotnych, dorośli powinni zwiększyć ilość wykonywanego aerobowego wysiłku fizycznego o umiarkowanej intensywności do 300 minut tygodniowo lub angażować się w intensywny aerobowy wysiłek fizyczny 150 minut tygodniowo lub równoważnie łączyć umiarkowany i intensywny wysiłek fizyczny;
✔️ Ćwiczenia wzmacniające mięśnie z udziałem głównych grup mięśniowych powinny być wykonywane 2 lub więcej razy w tygodniu.
Według analizy najnowszych badań Ministerstwa Sportu i Turystyki z 2018 r. zalecenia Światowej Organizacji Zdrowia spełnia co piąty Polak w wieku 15-69 lat (21,8%).
Jaki z tego morał? Zamiast zastanawiać się nad tym co jest lepsze, lepiej po prostu wstać z kanapy!👊 🙂
Fot. kp koncept
Artykuł został przygotowany przez Natalię Krupiak z Centrum Fit Dietetyk Wrocław, którego specjaliści opracowują zarówno indywidualne plany żywieniowe, jak i analizują dotychczasowe sposoby odżywiania. Zaś na oficjalnym profilu Facebook dietetycy Centrum podpowiadają, jak dbać o własne odżywianie i poprawnie zbilansowane posiłki. Jeśli chcesz sprawdzić pozostałe porady Natalii, zerknij na jej profil Facebook.