bieganieuskrzydla.pl

Garmin Fenix 5/5S/5X Plus. Ideał czy odgrzewany kotlet?

Lipiec 5, 2018

Garmin obrał za cel dalsze rozwijanie serii zegarków multisportowych Fenix. Tym razem prezentując modele Garmin Fenix 5/5S/5X Plus amerykańska firma poszła o kilka kroków dalej. Obok dobrze znanych funkcji znalazły się także mapy topograficzne, płatności zbliżeniowe, odtwarzacz muzyki oraz nadgarstkowy pulsoksymetr. Kto na tym wszystkim bardziej skorzysta – gadżeciarz czy sportowiec z zacięciem podróżniczym?

 

 

Amerykański producent zaprezentował kolekcję multisportowych zegarków treningowych Garmin Fenix 5/5S/5X Plus. Urządzenia zostały stworzone z myślą o zaawansowanych sportowcach i poszukiwaczach przygód potrzebujących solidnego wsparcia w terenie, ale także w czasie zawodów. Surowo wykonana konstrukcja i intrygujące łączenia kolorów podkreślają sportowy charakter nowych modeli Fenix. Zegarki są dostępne w rozmiarach od 42 do 51 mm, a każdy z nich posiada jasny i czytelny w świetle słonecznym wyświetlacz o przekątnej 1.2 cala. Stanowi to 20-procentowy wzrost powierzchni ekranu w stosunku do poprzedniego modelu Garmin Fenix 5S, przez co nawet osoby o drobniejszych nadgarstkach mogą posiadać smart zegarek z „dużym” ekranem.

 

 

Garmin Fenix 5/5S/5X Plus posiadają fabrycznie wgrane do pamięci mapy, które zoptymalizowane są tak, aby wskazówki nawigacyjne oraz pozycja były zrozumiałe podczas krótkiego spojrzenia na wyświetlacz urządzenia. Tak zaprojektowane mapy służą zwiększeniu bezpieczeństwa użytkowników, ponieważ w najkrótszym możliwym czasie pozwalają zorientować się w terenie, uzyskać informacje o kierunku przemieszczania i wskazówkach nawigacyjnych. Mapy mogą być używane w trybie wyznaczania pętli, co szczególnie przyda się biegaczom lub rowerzystom do zaplanowania treningu na podstawie jednego okrążenia. W zegarkach Garmin Fenix 5 Plus wystarczy jedynie wprowadzić dystans jaki zamierzamy przebyć, a sprzęt sam wyznaczy kilka pętli o określonej długości.

 

Sporą nowością jest dodanie funkcji Trendline, która po raz pierwszy została zastosowana w urządzeniach dla rowerzystów, pozwalającej wyznaczać trasy na bazie danych o ich popularności pobieranych z serwisu Garmin Connect. Dzięki temu wiadomo, że dany szlak jest atrakcyjny dla sportowców. Poniekąd renoma konkretnej trasy przekłada się na postrzeganie danego miejsca jako bezpiecznego i ciekawego dla osób aktywnych fizycznie.

 

 

Model Garmin Fenix 5X Plus jest pierwszym produktem amerykańskiej firmy Garmin w kategorii elektroniki użytkowej wyposażonym w nadgarstkowy pulsoksymetr. Moduł umożliwia pozyskiwanie informacji dotyczących aklimatyzacji organizmu na dużych wysokościach. Pulsoksymetr wyświetla dane dotyczące poziomu tlenu we krwi, ułatwiając monitorowanie przystosowywania się organizmu do wysokości.

 

 

Garmin Fenix 5/5S/5X Plus posiadają optyczny nadgarstkowy pomiar tętna Elevate. Technologia pozwala monitorować tętno bez konieczności zakładania pasa z czujnikiem na klatkę piersiową. Pomiar tętna wykorzystywany jest również do śledzenia snu, a także otrzymywania informacji na temat spalonych kalorii oraz intensywności ćwiczeń. Czujniki mierzą też zmienność tętna pozwalając dokładniej ocenić poziom aktywności, na którą użytkownik jest aktualnie gotowy.

 

 

Modele Fenix 5S Plus, Fenix 5 Plus i Fenix 5X Plus mogą pomieścić aż 500 utworów muzycznych. Nie ma więc potrzeby zabierania ze sobą telefonu, a gotowe playlisty można ściągnąć z serwisów streamingowych takich jak np. iHeartRadio, Deezer i innych, lub bezpośrednio z komputera. Do odsłuchania zapisanych piosenek lub playlist wystarczą bezprzewodowe słuchawki Bluetooth. To oczywiście sprawia, że podczas treningu możemy zachować pełną sprawność ruchową – nie krępujemy ruchów.

 

 

Garmin poza muzyką zaoferował także inną funkcję znacznie ułatwiającą życie osób aktywnych fizycznie. Wszystkie zegarki obsługują płatności zbliżeniowe Garmin Pay, pozwalające płacić w identycznej formie, co za pomocą kart płatniczych. To oznacza, że zostawiając portfel w domu w dalszym ciągu mamy możliwość płacenia za zakupy – wystarczy zbliżyć zegarek Fenix 5 Plus do terminala płatniczego.

 

Amerykański producent elektroniki przyzwyczaił nas, że w jego sprzęcie zawsze znaleźć można wiele zaawansowanych funkcji, które wzbogacają trening i umożliwiają wnikliwe monitorowanie sportowej formy. W nowej serii urządzeń Garmin daje możliwość sprawdzania danych fizjologicznych czy dynamiki biegu, poczynionych postępów i optymalnego dopasowania obciążenia treningowego. Zegarek bazując na danych o historii treningów potrafi ocenić aktualną formę oraz wskazać, czy wykonywana aktywność jest o odpowiednim poziomie intensywności względem poziomu wytrenowania.

 

Seria Garmin Fenix 5 Plus jest kompatybilna z platformą Connect IQ, więc użytkownik może ściągać nowe tarcze zegarka, widżety, pola danych i aplikacje. Gdy sparujemy urządzenie z kompatybilnym smartfonem otrzymamy opcje nawiązywania połączeń, wysyłania smsów i powiadomień o e-mailach. Ciekawostką jest fakt, że we wszystkich modelach Garmin Fenix 5 Plus znajdziemy wielosieciową łączność satelitarną – włączając w to sieć Galileo, która pozwala dokładniej określać pozycję także w trudniejszych dla sieci GPS obszarach. Jest to funkcja szczególnie przydatna podczas wypraw w miejsca, gdzie niebo może być zasłonięte – takich jak głębokie kaniony czy obszary miejskie o wysokiej zabudowie. Klasa wodoodporności urządzenia wynosi 100 metrów.

 

 

Jaki jest czas pracy zegarków z najnowszej kolekcji? Model Garmin Fenix 5S Plus może pracować do 7 dni w trybie smartwatcha lub do 4 godzin w trybie GPS i w trybie odtwarzania muzyki. Model Fenix 5 Plus posiada baterię wytrzymującą nawet 10 dni w trybie smartwatcha i 8 godzin w trybie GPS oraz w trybie słuchania muzyki. Wersja Fenix 5X Plus osiąga nawet 20 dni pracy w trybie smartwatcha oraz 13 godzin w trybie GPS i w trybie muzycznym. Użytkownik może też wprowadzić zegarek w tryb UltraTrac, aby oszczędzać energię i osiągnąć lepsze rezultaty czasu pracy baterii. Jaka jest cena za powyższe modele? Zegarki z serii Garmin Fenix 5 Plus są dostępne w cenach od 699 do 1149 dolarów. Choć obiektywnie patrząc na mnogość funkcji i jakość materiałów, cena może być zaporą nie do przeskoczenia dla wielu miłośników Garmina. Marka skupia się na rozwijaniu technologii i wprowadzaniu innowacji pozwalających użytkownikom na pełniejsze korzystanie z aktywności, wpływa to jednak znacząco na cenę urządzeń.

 

Podsumowanie najciekawszej funkcjonalności serii Fenix 5 Plus:
– Garmin Fenix 5X Plus jest pierwszym produktem amerykańskiej firmy Garmin wyposażonym w nadgarstkowy pulsoksymetr;
– wszystkie modele mają optyczny nadgarstkowy pomiar tętna Elevate;
– zegarki wyposażone są w pamięć pozwalającą magazynować muzykę;
– możemy korzystać z płatności zbliżeniowych Garmin Pay;
– wbudowane czujniki to kompas trójosiowy, żyroskop i wysokościomierz barometryczny;
– zegarki obsługują GPS, GLONASS i Galileo umożliwiając śledzenie pozycji w sytuacjach bardzo wymagających;
– wydajność baterii: do 20 dni w trybie zegarka, do 13 godzin w trybie GPS z odtwarzaniem muzyki (zależnie od ustawień);
– fabrycznie wgrane mapy topograficzne TopoActive Europe.

 

Czy zamierzacie kupić zegarek z nowej kolekcji Garmin Fenix 5 Plus? Co sądzicie o dodawaniu do sportowych urządzeń funkcji muzyki, płatności zbliżeniowych czy map topograficznych? Zamierzacie korzystać z takich udogodnień?

 

Źródło: oprac. Kamil Nowak, na bazie informacji prasowej; fot. Garmin Newsroom

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Bronimy się przed SPAM-em. Uzupełnij pole:

Przeczytaj również

Najnowszy Brooks
Ghost 8

Najnowszy model Ghost 8 od Brooks Running to połączenie równowagi, amortyzacji oraz niskiej wagi. Buty są przeznaczony dla biegaczy, którzy chcą pokonywać coraz to więcej kilometrów, ale lubią też sobie czasami mocno przyspieszyć. Kuszą nowoczesnym designem i  nie odstraszają swoją ceną.    (więcej…)