Altra Mont Blanc recenzja
Buty Altra Mont Blanc. Czy zasługują na uwagę, gdy biegamy w terenie? TEST

polecane

Buty Altra Mont Blanc. Czy zasługują na uwagę, gdy biegamy w terenie? TEST

Kamil Nowak
25 maja, 2022
Recenzje

Altra Mont Blanc to absolutna nowość marki Altra na sezon 2022. To buty do biegania w terenie, które łączą sprawdzone i lubiane przez biegaczy technologie (zerowy drop i FootShape) z lekkością i szybkością butów startowych. Przy czym w dalszym ciągu gwarantują wysoką amortyzację, która przydaje się na długich trasach. Jednak wszystko, co nowe, budzi pewne wątpliwości. Czy stare technologie współgrają z nowymi rozwiązaniami i zastosowanymi materiałami? Czy każdy biegowy krok gwarantuje komfort?

Altra Mont Blanc recenzja

Testowałem już wiele butów marki Altra. Musiałbym wrócić do wszystkich recenzji i je dokładnie zliczyć, ale myślę, że miałem na nogach już ok. 8–10 różnych modeli butów Altra. Biegacz, który miał już jakiś kontakt z butami trailowymi Altra od razu zauważy, że Mont Blanc wyglądają ciekawie. Nie tylko ze względu na łączenia kolorów i ich nasycenie czy takie detale, jak złoty napis Altra, ale także z uwagi na kształt butów i rzucające się w oczy technologie. Widać jednak pewne nowości, a gdy but weźmiemy w ręce, daje się odczuć ich lekkość i bardzo cienką cholewkę.

W środkowej części cholewki można dostrzec miejsca, w których materiał jest tak cienki, że wręcz prześwituje. Domyślam się, że chodziło o maksymalne zmniejszenie wagi butów i zagwarantowanie dużej przewiewności wnętrza Altra Mont Blanc. Elementem utożsamianym z amerykańskim producentem jest bardzo gruba podeszwa – w tym modelu jest to aż 30 mm. Tak masywna podeszwa ma dawać amortyzację i komfort, gdy lądujemy na twardych kamieniach czy korzeniach. Z założenia Altra Mont Blanc ma być lekki, szybki, komfortowy i wygodny. Czy taki właśnie jest?

Altra Mont Blanc recenzja

Zakładam, że moja wersja kolorystyczna butów Altra Mont Blanc może się podobać wielu biegaczom. Patrząc z bliska na ten model można zauważyć ogromną liczbę detali – ciekawe łączenia materiałów, jak szwy w górnej części cholewki, interesujące kolory i złote akcenty. Uważam, że na design butów w ciekawy sposób wpływa połączenie czerwieni, czerni i złota. Musiałem w pierwszej kolejności zacząć właśnie od wyglądu butów, ponieważ pod względem wizualnym jest to imponujący model. Czas przejść do konkretów związanych z cholewką.

Altra Mont Blanc recenzja

Cholewka butów Altra Mont Blanc jest z kilku powodów niecodzienna. To może się podobać lub nie, ale na pewno przed zakupem tego modelu warto zwrócić na nią szczególną uwagę. Materiał w dotyku jest niebywale przyjemny i miękki. Materiał sprawdza się także, kiedy biegamy w butach długie, trudne trasy. Cholewka przyjemnie otula stopy, czego mogłem doświadczyć w trakcie wybiegań.

Altra Mont Blanc test

Nie jest to jednak cholewka, która przypadnie do gustu wszystkim biegaczom. Wykonano ją z cienkich płatów materiałów – ich łączenia widać gołym okiem. Nie dają jednak one najwyższego komfortu, znanego chociażby z modeli Altra Olympus, Lone Peak czy Timp.

Buty Altra

W wymienionych modelach cholewka jest bardziej „puchowa” i z wyraźnie odczuwalną miękkością wnętrza butów. Cholewka butów Altra Mont Blanc została mocno odchudzona, co wprawdzie wpłynęło korzystnie na przewiewność i lekkość butów, ale moim zdaniem trochę odjęło to im przyjemnej miękkości dla skóry stóp (szczególnie od strony sznurówek). Nie jest tak, że cienkie płaty cholewki Altra Mont Blanc nie są wygodne dla stóp, ale różnicę między innymi butami Altra daje się odczuć w praktyce.

Altra Mont Blanc test

Trudno jest mi jednoznacznie określić, jaka jest nowa cholewka recenzowanych dziś butów. Osobiście życzyłbym sobie trochę więcej „puchowości”, trochę więcej miękkości, jednak innym biegaczom może nie być to potrzebne. Myślę, że różni biegacze mogą różnie postrzegać nową cholewkę – jedni pomysł wykorzystania tak cienkiej siateczki będą zachwalać, inni – ganić. Uważam zaś, że wszyscy sportowcy w jednej kwestii będą zgodni – przewiewność cholewki jest fantastyczna. Buty odprowadzają ciepło i wilgoć błyskawicznie.

Altra Mont Blanc test

Zapiętek kontynuuje temat niecodzienności występującej w modelu Altra Mont Blanc. Tył buta również został mocno odchudzony. Wyczuwalne są tylko dwie, miękkie gąbki niewielkich rozmiarów. Zapiętek nie jest wysoki, nie jest masywny, nie został dodatkowo usztywniony twardym materiałem zatopionym pod zewnętrznym materiałem cholewki. Zapiętek można dowolnie zginać, poddaje się naciskowi z każdej strony.

Altra Mont Blanc opinia

Jedni pokochają takie rozwiązanie, inni będą się raczej trzymać z daleka. Taka konstrukcja tylko delikatnie i subtelnie trzyma naszą piętę. W trakcie biegu czujemy, że pięta może się w pewnym zakresie przesuwać. Buty nie przylegają mocno do pięty, pozwalając jej na pewien ruch. Im niższe tempo biegu, tym to wrażenie się nasila. Im spokojniej i powolniej biegniemy, tym mocniej odczuwamy, że pięta może się poruszać będąc z bucie. Jednak, kiedy tylko zwiększymy tempo, będziemy biec szybko lub bardzo szybko, to uczcie przechodzi w zapomnienie.

Altra Mont Blanc opinia

Żeby w pełni przedstawić zapiętek, warto wspomnieć także o tym, że nie pomaga nawet mocniejsze związanie sznurówek. Raczej nie pomoże wybór mniejszego rozmiaru butów (np. o pół numeru) od zawsze wybieranego rozmiaru butów Altra. Zbyt mocne ściągnięcie sznurówek odczujemy jako ucisk stopy w górnej jej części. Ekstremalnie cienki język nie daje miękkości, więc sznurówki będą uwierać górną część stopy. Podkreślę raz jeszcze, że mocne ściągnięcie sznurówek nie stabilizuje pięty w bucie.

Altra Mont Blanc opinia

Dlatego uważam, że jednym biegaczom konstrukcja zapiętka może się podobać, ale innym nie. Altra pokusiła się o coś nowego, pewną rewolucję. Nie przeszkadza mi ona na wyższych prędkościach, ale gdy chcę biegać powoli, zrobić długie, ale spokojne wybieganie, uczucie tylko delikatnego przylegania zapiętka do pięty jest zauważalne. Dodam, że ze ścięgnem Achillesa nie miałem problemów, nic złego się z nim nie działo.

Zatrzymam się na dłużej przy przewiewności cholewki. Jest ona faktycznie odczuwalna, gdy trenujemy w wysokich temperaturach. Wszelkie ciepło i wilgoć są na bieżąco usuwane dzięki cienkiej, niekiedy prześwitującej cholewce. Jest to but, który na pewno poradzi sobie z ogromną ilością wody, gdy wpadniemy w kałużę lub będziemy trenować podczas silnego deszczu. Uważam, że pod tym względem jest to bardzo mocna zaleta modelu Mont Blanc.

Altra Mont Blanc opinia

Gruba, 30-milimetrowa podeszwa gwarantuje amortyzację na twardych nawierzchniach. Tak gigantyczna warstwa materiału w trakcie lądowania nie zbija się, żeby po chwili się rozprężyć. W trakcie biegu zauważalne stają się pewne cechy nowej pianki Ego Max. Wykorzystany materiał jest bardziej zbity, sztywniejszy i mniej podatny na nacisk. Tak ja odbieram tę nowość. Zastosowanie nowej pianki Ego Max rozszerza ofertę pianek marki Altra.

Materiał Ego Max jest lekki. Moje buty w rozmiarze 47 EU ważą tylko 331 g, co uważam za ogromną zaletę. Na nodze buty są lekkie, dynamiczne i całkowicie responsywne, czyli szybko reagują na to, co chcę zrobić w trakcie biegu – szybko przyspieszyć lub nagle zwolnić. W czasie dynamicznego biegu możemy poczuć, jak buty pomagają nam nabierać tempa i utrzymać taką prędkość, jaką chcemy. Uwielbiam biegać w nich mocne, tempowe odcinki, szczególnie pod górę. Nowa pianka wpływa na znacznie lepsze czucie podłoża.

Altra Mont Blanc opinia

Niezależnie od tego, na czym lądujemy – czy będzie to sypki piasek, twardy kamień czy korzeń – będziemy wiedzieć, co znajduje się pod naszą stopą. Nie chodzi o to, że lądując na twardym kamieniu, poczujemy ból w stopie, ale pianka Ego Max nie odcina od podłoża. Uwielbiam w tych butach, że dają sporą amortyzację, czyli komfort na twardych nawierzchniach lub w trudnym terenie, ale jednocześnie pozwalają biegaczowi trzymać kontakt z tym, po czym biega. W skrócie – podoba mi się nowa pianka Ego Max, szczególnie jej lekkość i responsywność. Pianka świetnie odczytuje to, w jakim tempie chcę biec i pozwala mi je utrzymać.

Altra Mont Blanc opinia

Bieżnik jest drapieżny, z gęsto rozmieszczonymi kostkami, które wgryzają się w podłoże, zapewniając nam stabilność w nieco trudniejszym i bardziej technicznym terenie. Świetnie biega się po dużych kamieniach i korzeniach. Trening po sypkim piachu również pozostaje pod naszą kontrolą. Umiarkowane błoto też nie będzie nas blokować. Nie jest to jednak bieżnik na megabłoto, które zalega na trasie. Powiedziałbym, że bieżnik z takimi kosteczkami będzie idealny na umiarkowane błoto. Tam jego konstrukcja sprawdzi się najlepiej.

Altra Mont Blanc cena

Altra Mont Blanc to nowość w ofercie amerykańskiego producenta, która została wyceniona na 869 zł. Z jednej strony wiem, że nie ma co ukrywać – jest to spora kwota, nawet jak za bardzo dobrego buta trailowego. Z drugiej zaś strony, każdy z nas ma inny budżet do dyspozycji i część biegaczy po prostu uwielbia nowości. Buty gwarantują nowe, wcześniej niespotykane w innych butach Altra wrażenia z biegu. Jest w nich ogromny potencjał do wykorzystania, co może się niektórym sportowcom podobać. Cena jest jednak wysoka.

Altra Mont Blanc recenzja

Zakończyłem test butów do biegania w terenie Altra Mont Blanc. Powiem szczerze, że była to ciekawa przygoda, która obfitowała w zupełnie nowe odczucia i wrażenia. Nowa pianka Ego Max napędza nasz bieg. Nie tylko umożliwia szybki bieg przez długi czas, ale również napędza, podkręca tempo. To oczywiście mi się bardzo podoba. Pianka Ego Max daje jednak inny poziom amortyzacji. Jest to zwarty materiał, który pozwala uprzyjemnić bieg i zachować czucie podłoża, ale nie daje maksymalnej amortyzacji, znanej chociażby z butów Altra Olympus. Amortyzacji jest dużo, ale nie bardzo dużo. Nie taki był też zapewne zamysł konstruktorów tego modelu. Buty mają być szybkie i responsywne. Mają być także wygodne i przyjemnie amortyzować bieg. Wszystko to w nich jest. Muszę zwrócić jeszcze raz uwagę na cholewkę, która jest wykonana z cienkiej siateczki. Dla jednych będzie to mocny atut, ale innych nie. Ja jestem gdzieś pośrodku. Podoba mi się bardzo, że jest przewiewnie, a buty są lekkie i dynamiczne, ale delikatnie brakuje mi tego, żeby siateczka była jednak grubsza, ale bardziej miękka. Uważam, że buty mają kosmiczny potencjał, który na pewno będzie rozwijany przez markę Altra. Jeśli macie pytania, napiszcie proszę komentarz pod filmem na YouTube. Tam odpowiadam w ciągu godziny!

polecane

Dołącz do dyskusji, zostaw komentarz

  1. Glev pisze:

    Dzień dobry. Pozdrawiam wszystkich biegaczy!

Dołącz do dyskusji, zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Bronimy się przed SPAM-em. Uzupełnij pole:

5 produktów, które zainteresują osoby aktywne fizycznie

Czy trenujesz na wysokich obrotach i potrzebujesz sprawdzonego sposobu na regenerację? Czy chcesz zabezpieczyć buty do biegania i odzież przed niekorzystnymi warunkami pogodowymi? Przedstawiamy 5 praktycznych produktów, które odmienią życie sportowca na lepsze. (więcej…)