Nowoczesny Trening Funkcjonalny książka Michael Boyle
„Nowoczesny Trening Funkcjonalny”, książka dla osób chcących unikać kontuzji (ale nie tylko)

polecane

„Nowoczesny Trening Funkcjonalny”, książka dla osób chcących unikać kontuzji (ale nie tylko)

Kamil Nowak
28 października, 2019
Recenzje

Wielu sportowców będących na początku przygody z aktywnością fizyczną ma liczne wątpliwości dotyczące tego, jak ćwiczyć, jak wykonywać rozgrzewkę czy, jak się regenerować. Książka „Nowoczesny Trening Funkcjonalny” Michaela Boyla porusza wszystkie istotne dla prawidłowego treningu kwestie. Dlaczego każdy biegacz powinien ją posiadać i przynajmniej raz przeczytać?

Nowoczesny Trening Funkcjonalny książka Michael Boyle

Trening funkcjonalny jest teraz powszechnie uważany za właściwy sposób ćwiczenia. Maszyny, które jeszcze nie tak dawno zajmowały zdecydowanie większą powierzchnię w klubach fitness czy na siłowniach, ustępują miejsca przestrzeni do wszelkiego rodzaju ćwiczeń z ciężarem własnego ciała. Dziś już wiemy, że taki trening świetnie rozwija prędkość, siłę i wytrzymałość. Pisałem dość niedawno, że ponad połowa sportowców (w tym biegaczy) w ostatnich 12 miesiącach zaliczyła przynajmniej jeden poważniejszy uraz, który wyeliminował ich z uprawiania upragnionej dyscypliny sportowej. Przez kilka lub kilkanaście tygodni musieli porzucić sport na rzecz odpoczynku lub leczenia. Statystyki są przygnębiające, dlatego warto na chwilę zastanowić się dlaczego tak się dzieje.

Typowy miłośnik biegania oddaje się swojej pasji i kilka razy w tygodniu wychodzi trenować. W taki sposób, że podczas każdego treningu przebiega określony dystans. Im lepiej się czujemy, tym więcej kilometrów przebiegniemy. To duże uproszczenie, ale potrzebne do dzisiejszego omówienia książki. Jeśli jest energia, to zostanie zaliczonych więcej kilometrów, powiedzmy, że 10. Jeśli tej siły nie ma, to pewnie taka osoba poprzestanie na pokonaniu 5 km. W weekend przychodzi więcej czasu na czynności, które sprawiają radość, więc jest to okazja do długiego wybiegania. Zapewne dłuższego niż wspomniane 10 km, więc zapewne będzie to 12-14 km? Mijają tygodnie, miesiące, czy wręcz lata, a biegowa forma stoi w miejscu. Nie rozwijamy się, nie czujemy się już tak dobrze po bieganiu, jak to było kiedyś. Winą za taki stan rzeczy obarczamy gorsze samopoczucie, porę roku, nowe buty do biegania. Jednak prawda leży w zupełnie innym miejscu.

Nie wykonujemy żadnych innych czynności, które wspomogą aktywność. Naszym głównym celem jest bieganie, więc tej przyjemności się oddajemy. Jest to słuszna postawa, ale tylko na krótką metę. Duża liczba kontuzji jest idealnym odbiciem późniejszego stanu rzeczy. „Nowoczesny Trening Funkcjonalny” dedykowany jest wszystkim osobom, które chcą trenować efektywniej i zmniejszyć ryzyko kontuzji. Jest to pozycja, która w sposób czytelny przedstawia najświeższe trendy w podejściu do tematu siły i kondycji. Michael Boyle poświęcił ogrom czasu, aby ta pozycja była zrozumiała i przejrzysta dla sportowców. Wszystkie pojęcia zostały przystępnie opisane, zaś trudniejsze kwestie posiadają dodatkowo np. zdjęcie ilustracyjne lub materiał wideo! Tak – materiał wideo, ponieważ kupując książkę otrzymamy specjalny kod, który uprawnia posiadacza tej publikacji do zalogowania się na portal www.HumanKinetics.com, gdzie znajdują się filmy instruktażowe.

Nowoczesny Trening Funkcjonalny książka

Dlaczego warto, aby biegacz zwrócił uwagę na tą książkę? Być może to zabrzmi prozaicznie, ale po jej przeczytaniu człowiek zaczyna myśleć. Osobiście skróciłbym jej tytuł do „Nowoczesny Trening”, niż pozostawił ostatni człon „Funkcjonalny”, ponieważ to już sugeruje, że książka przyda się bardziej osobom uczęszczającym na siłownię. Jest to prawda, bowiem te osoby otrzymają ogromną dawkę wiedzy o tym, jak wykonywać przeróżne ćwiczenia. Jednak nigdy do tej pory nie zdarzyło mi się, abym czytając książkę od razu sięgał po ołówek i zakreślał całe linijki tekstu. Jest w niej masa wiedzy dla biegaczy, którzy chcą rozwijać się i ćwiczyć bezpiecznie. Wiedzy, która została przystępnie podana na tacy, a w zasadzie na stronach książki (uśmiech).

Niewątpliwie każda osoba, która od jakiegoś czasu biega natrafiła na tematy rozciągania i rozgrzewki. Nie od dziś wiadomo, że po pierwsze odpowiedzi sięga się do internetu. Na te tematy stworzono setki, jak nie tysiące publikacji. Jednak osobiście nie natrafiłem na takie opracowanie, po którego przeczytaniu zaspokojona została cała moja ciekawość. Jednak to się odmieniło po przeczytaniu tej książki. W tym kontekście polecam zapoznać się z rozdziałem 5, w którym Michael Boyle krok po kroku omawia to, jak się rozciągać, kiedy wykonać rozciąganie statyczne a kiedy dynamiczne, jakie są różnice pomiędzy tymi jednostkami oraz jakie ćwiczenia robić, aby dobrze się przygotować lub poprawnie zakończyć trening.

Nowoczesny Trening Funkcjonalny książka

Ciekawym wątkiem, który składa się na powyższe tematy jest automasaż wałkiem piankowym. Powołując się na wypowiedź autora, jeszcze 10 lat temu trenerzy i fizjoterapeuci spojrzeliby na ten dziwny przedmiot i zapytali, co mają z tym zrobić. Dziś większość z nas widziała rollery na sklepowych półkach lub słyszała o nich od znajomych biegaczy. Ja osobiście posiadam kilka przeróżnych wałków i regularnie z nich korzystam, więc temat nie jest mi obcy. To, co przykuło moją uwagę w książce „Nowoczesny Trening Funkcjonalny” dotyczy szerokiego objaśnienia, jak działa automasaż wykonywany rollerem. Dlaczego takie zabiegi przyspieszają regenerację, jak używać wałka oraz dlaczego te zabiegi zaliczamy do „dobrze, jak boli”. Duże słowa uznania dla autora książki, bowiem wiele poruszanych kwestii jest trudnych do zrozumienia, a dzięki objaśnieniom Boyla o wiele łatwiej jest pojąć ich sedno.

Podoba mi się to, że jednym z głównych założeń tej książki jest poprawa zdrowia i funkcjonalności kręgosłupa. Nie jest niczym dziwnym, że autor poświęta tym zagadnieniom sporą cześć publikacji. Bez mocnego korpusu, na który składają się mięśnie i kręgosłup, trudno jest osiągać wymarzone sportowe cele. Nawet jeśli nie mamy nic wspólnego ze spotem, to tym bardziej warto przeczytać od deski do deski tą książkę. Treść w niej zawarta uświadamia, że stan zdrowia zależy od naszej pracy. Jeśli będziemy poświęcać kawałek swojego dnia na pracę nad mięśniami tułowia (korpusu), to będziemy czuć się zdecydowanie lepiej. Wyeliminujemy ze swojego życia męczące bóle odcinka lędźwiowego kręgosłupa, poprawimy postawę całego ciała, co korzystanie przełoży się także na nasz wygląd. W rozdziale 7 tej książki znajdziemy cenne porady o tym, jak ćwiczyć mięśnie tułowia, które staną się siłą napędową biegacza.

Nowoczesny Trening Funkcjonalny książka

Funkcja mięśni brzucha wynikająca z ich budowy polega na stabilizowaniu, a nie poruszaniu. W sporcie chodzi przede wszystkim o stabilizację kręgosłupa i rotację bioder. Główną rolą korpusu jest zapobieganie ruchowi. Mocne mięśnie pozwolą utrzymywać prawidłową postawę nawet podczas długich i męczących treningów. W kontekście biegania jest to bardzo ważne, bowiem prawidłowa sylwetka pomaga w oddychaniu oraz pozwala na stabilizację środka ciężkości, czyli ustawienie miednicy w takim położeniu, aby wykorzystywać siłę ciężkości ciała do wspomagania poruszania się w kierunku biegu.

Kręgosłup jest ważny dla każdego człowieka, nie tylko sportowca. Zapewne każdy z nas (lub nawet my sami) doświadczamy problemów z kręgosłupem. Zbyt długie siedzenie za biurkiem, wielogodzinne przebywanie za kierownicą samochodu czy siedzenie na kanapie i oglądanie telewizji – nie powodują wzmocnienia mięśni korpusu. Ból kręgosłupa lędźwiowego dotyczy większości ludzi. Cierpimy, choć na wyciągnięcie ręki jest rozwiązanie, które uwolni nas od bólu. Z książki dowiemy się, jak wzmocnić, rozluźnić, rozciągać i uzdrowić mięśnie kręgosłupa.

Z tą książką łatwiej będzie rozpocząć także przygodę z podnoszeniem ciężarów. Nie jest to wybitnie intencja biegaczy, aby być masywnie rozbudowanym, bo przecież duży ciężar ciała u amatora wpływa na spowolnienie biegu, ale na stronach tej książki jest wiele cennych wskazówek o treningu siłowym. Autor skrupulatnie wyjaśnia, jak wykonywać konkretne ćwiczenia, dlatego warto je robić, w jakich seriach oraz, jak ułożyć plan treningu siłowego.

Wybrałem kilka ważnych tematów dla biegaczy, które są skrupulatnie omówione w książce „Nowoczesny Trening Funkcjonalny” Michaela Boyla:

– jak zmniejszyć ryzyko powstania urazu lub kontuzji;
– jak prawidłowo wykonać rozgrzewkę;
– jak zakończyć trening biegowy – rozgrzewka statyczna, dynamiczna i rolowanie;
– jak wykonywać automasaż wałkiem;
– jak się rolować, aby przyspieszyć regenerację;
– jak ćwiczyć mięśnie;
– jak wzmocnić mięśnie kręgosłupa (korpus);
– jak pracować nad prędkością, siłą i wytrzymałością mięśni;
– jak poprawić mobilność;
– jak trenować dolną część ciała (wykroki, podskoki, wymachy, zginanie nóg);
– jak trenować górną cześć ciała;
– i wiele innych.

Nowoczesny Trening Funkcjonalny książka

Michael Boyle jest ekspertem w dziedzinie siły i kondycji, treningu funkcjonalnego oraz ogólnej sprawności fizycznej. Boyle zajmuje się poprawą przygotowania motorycznego sportowców na wszystkich poziomach zaawansowania. Prowadzi własny ośrodek, który znalazł się wśród 10 najlepszych amerykańskich siłowni w rankingu magazynu „Men’s Health”. Jego doświadczenie obejmuje szkolenie gimnazjalistów oraz wielkich gwiazd większości ważniejszych profesjonalnych dyscyplin sportowych.

Nowoczesny Trening Funkcjonalny

Nasza ocena

Książka „Nowoczesny Trening Funkcjonalny” Michaela Boyla szeroko otwiera oczy na wiele ważnych treningowych kwestii. Udowadnia, że trening na najwyższym poziomie z minimalnym ryzykiem kontuzji jest możliwy. 253 strony przepełnione informacjami, z których czerpać pełnymi garściami mogą biegacze, kolarze, triathloniści czy miłośnicy siłowni. Jednak tych grup jest zdecydowanie więcej, bo kwestia poprawy zdrowia powinna być w interesie wszystkich ludzi. Dzięki tej książce biegacze będą mogli trenować efektywniej przy jednoczesnym nie ryzykowaniu doznania kontuzji. Czytelnikom przybliżone zostają m.in. pojęcia dotyczące rozgrzewki, automasażu czy treningu dolnych oraz górnych części ciała. Wszystkie omówione ćwiczenia zawierają zdjęcia i czytelny opis. Jest to jedna z ciekawszych i bardziej pomocnych książek jaką miałem okazję czytać. Książka nie posiada fabuły, bo nie taka jest jej rola stąd poniższa ocena 7.5. Ogólnie jest to ciekawa książka dla biegaczy, choć bieganie nie jest głównym jej wątkiem. Książka w cenie 79,90 złotych. Wydawnictwo Galaktyka. Gorąco polecam.

  • Przydatność informacji
  • Objaśnienia terminów
  • Trening biegacza
  • Fabuła książki

polecane

Dołącz do dyskusji, zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Bronimy się przed SPAM-em. Uzupełnij pole:

Co należy wiedzieć o nadgarstkowym pomiarze tętna?

Technologia optycznego pomiaru tętna na nadgarstku już na dobre wkradła się nie tylko do świata sportu, ale z powodzeniem stosowana jest również w szpitalach podczas wielu badań pacjentów i ich monitorowania. W sporcie wykorzystywana głównie w trakcie ćwiczeń, śledzenia dziennej aktywności fizycznej i snu. Jak działa technologia pomiaru tętna na nadgarstku? Co może zrobić użytkownik, aby taki pomiar był jak najbardziej dokładny?  (więcej…)